Finantiëele Kroniek. Niettegenstaande de koersen van bet geld nog steeds op een zoodanig peil blijver, dat plaatsing der beschikbare kapitalen op pro longatie of disconteering voordeeliger blijkt dan aankoop van Hollandsche staats fondsen, waren laatstgenoemden toch voort durend in zeer vaste stemming. De oorziak daarvoor wordt toegeschreven aan de heer- schehde lusteloosheid, die algemeen op de Europeescho hoofdmarkten wordt waargeno men. Daardoor gaat het geldbeleggend publiek langzamerhand weer de voorkeur geven aan een papier, dat wel is waar minder rente geeft, doch waarvan de koers weinig afhan kelijk is van vreemde invloeden, dus waar van hot bezit van meer rustigen aard is. De handel in Tabak-, Industrióele- jen Spoorweg waarden was tamelijk onbe- téekenend. De koersen variüerden weinig en er valt dan ook op het gebied dezer fondsen niets van eenige belangrijkheid te vermelden. Alleen verdient de belangrijke koersvorbetering in aandeelen Senembah do aandacht, terwijl ook van aandeelen Neder 1. Handel maatschappij veel werd gekocht. Wat do buitenlandsche markten betrefc, deze zonden bijna allen lagere ko rsen, waar voor hoofdzakelijk te Beriyn de oorzaak moet worden gezocht. De flauwe stemming aldaar wordt eensdeels toegeschreven aan de geld- schaarschto, welke zich aldaar sterker doet gevoelen, anderdeels aan politieke beschou wingen, vastgeknoopt aan bet aanstaande bezoek der Russische vloot aan Fransche havons. Als naar gewoonte zijn de Fransche bladen dadelijk gereed een snoevenden toon aan te nemen en aan het bezoek der vloot beteekonissen te geven, welke in werkelijkheid volstrekt niet liggen in de bedoeling der Russische regoering, allerminst om eene minder gewenschte verstandhouding met Duitschland in het leven te roopen. Oostenryksche fondsen waren zeer lus teloos door do ongunstige strooming, welke de beurzen van Weenen en Berlijn kenmerkten, waartoe de rijzing der wisselkoersen te Weenon aanleiding gaf. Van Russische fondsen kan slechts worden gezegd dat de koersen, aanvankelijk lieer, later weer verboterden. Voor 6 pets. Russen 1883 bestond voortdurend veel vraag, zoowel voor Parijs als ons land, ton einde van do voordeelige voorwaarden dor conversie .te profiteeren. De handel in Turksche fondsen had weinig te beduiden, en de koersen waren over het algemeen flauw. Evenzoo hadden Italiaansche fondsen aanvankelijk i ene zeer ongunstige markt, welke slechts dalende koerson te voorschijn riep. Berlijn voerde stoeds groote posten aan, waarbij ons land niét ion achter bleef, zoodat by zeer geringe vraag liet aanbod ovorwegond is. Natuurlijk kan onder dorgelyke omstandigheden oeno prys vermindering niet worden tegengehouden, ten- zy de verkooporders ophouden. Hiertoe kon nu wellicht aanleiding worden gevonden in hot bericht, dat de Italiaansche regeering voor nemens zou zyn om, ten einde aan de lastige formaliteiten, aan de ontvangst der rente ver» bonden, eonigszins tegemoet te komen, in de voornaamste plaatsen van Europa kantoren aan te wyzen, waar de coupons zouden kunnen worden ontvangen. Later werd de stemming voor Italiaansche fondsen beter, naar aanleiding van de ver- inoodeiyke invoering der betaling van de in komende rechten in goud en op het gerucht, dat de regeering er in geslaagd was, mot eene bankiersgroep een contract te hebben gesloten voor eeft tydeiyk voorschot. Spaan se he fondsen waren byna geheel verlaten, daar de gewone steun der Parysche beurs ontbrak. Men wil weten dat door de regeering ijverig pogingen worden in het werk gesteld, om eene leening van ruim 700 millioen pesetas te plaatsen, hoewel de onderhandelingen daar over in alle stilte geschieden. Naar alle waar- schynlykheid zal het evenwel blyken dat noch de tegenwoordige stand der geldmarkt, noch het krediet van Spanjo krachtig genoeg is, om het slagen dezer poging waarschyn- lyk te maken. Onder buitenlandsche spoorwegwaarden was natuurlijk de aandacht hoofdzakeiyk gevestigd op de Zuid-Italiaanscho spoorweg-obligatiën. Aanvankelyk was ook voor deze fondsen de stemming zeer ongunstig, doch verbeterde deze naderhand niet onbe- langryk in aansluiting met de Italiaansche Sraatsiente. Do ontvan n-ttn der Warsoha u-W e e- aer - spoorweg over de maand Augustus geven eene vermeerdering van ruim 100,000 roebels, terwyi het resultaat over de afgeloopen maanden van dit jaar op eene vermeerdering neerkomt van ruim 600,000 roebels. Hoogst ongunstig steken daartegen af de ontvangsten der Russische Z uid- West- spoorweg- maatschappy. Terwyl over do maand Juli de vermindering bedraagt 253 000 roebels, is do achteruitgang over de eerste zeven maan den van bet jaar niet minder dan 1,656,000 roebels. Is het nog slechts kort geleden, dat de hmders van Pandbrieven der Equitable Hypotheekbank onaangenaam werden ver i ist, door het bericht, dat deze maatschappy -• i'i«r receivers-beheer was gekomen, thans wordt weer eene dergelyke tyding vernomen urrent de Lombard Investment Co. Her heet volgens de verklaringen van ver- s hillende partyen, dat do innerlyke toestand i z-Jr maatschappy geheel in orde is, doch ..ii het uitgosproken receiverschap slechts noodig wordt gemaakt door oneenigheid, welke in oigon boezem van hot bestuur zou heer- S'-hen. Het is te hopen dat deze verklaring de juiste zal blijken te zyn en niet eene anoero toestand door „nadere byzonder heden" zal voor den dag komen. O <k de pandbrieven der North Wes tern and Pacific Hypotheekbank kondon niet met rust gelaten worden. Over de vei- schillende verklaringen, zoowel door de directi als door do oppositie afgelegd, kan raoeilyk nu een oordeel worden geveld, doch geven enkele byzonderheden aanleiding tot het ver moeden, dat speculatieve plannen aan deze geschiedenis niet vreemd zyn. Voor Z u i dA morikaansche fondsen was de stemming verdeeld, hoewel voor het meerendeel gunstig. Zoo waren Mexican en niet onbelangryk hooger, naar aanleiding der redevoering, door den President by de opening van het Congres gehouden. Daarin werd medegedeeld dat door krachtige en ingrypende hervormingen het mogelyk is geworden, de begrooting in evenwicht te doen sluiten, terwyi in het geheele land rust en welvaart heerschten. Van geheel anderen aard zyn de tydingen, die dagelyks omtrent Braziliö worden vernomen. Volgens hetgeen in tele grammen wordt medegedeeld, is de toestand in dat land, ten gevolge der binnenlandsche oorlogen, in hoogo mate treurig en is dan ook de voortdurende daling der B r a z i 1 i- aanscho fondsen zeer verklaarbaar. De Amerikaan8che Spoorwegmarkt is en blijft in hooge mate lusteloos. Voordat de behandeling ln den Senaat te Washington omtrent de Zilverwet zal zyn gesloten, zal ook rerlevendiglig van den handel wel niet te verwachten zyn. Wanneer men zoover zal komen, is volgens de berichten, die in den laatsten tyd worden vernomen, slechts onze kerder geworden. Thans doen invloeden van politieken aard zich meer en meer gelden en te vreezen is het, dat deze zich meer op den voorgrond zullen dringen, om de zuiver eco nomische quaostie te doen verdwynen. In dat geval voorziet men dat, zoo al de beslissing niet twyfelachtig is, dan toch in ieder geval meer zal worden vertraagd. Overigens valt, wat de verschillende Spoor- wegmautschappyen betreft, weinig van eenig belang te vermelden, alleen dat de Louis ville en Nashville waarden eenige scherpe aanvall.n der contramine-party had den te verduren. Rijnlandsche Bank. l)e geheimzinnige verdwijning. Van vertrouwbare zjjde verneemt de „Tel." omtrent deze zaak nog de volgende byzonder heden Maandag 28 Aug. kwam De Jong in de Reguliersbreestraat te Amsterdam by de familie X„ om kamers te huren. Hy was alleen, praatte van zyne studiën in Leiden, enz. en vroeg, of mevrouw hem de kamers ook ver huren wilde als hy met zyne zuster ging samenwonen. Daar de verhuurster hier geen trek in had en De Jong bovendien geen al te gunsfigen indruk maakte, sprong do zaak af. Dienzelfden avond ging de bewuste familie naar het theater „Do Vereeniging" en kwam daar zitten naastDe Jong en eene dame, Marie Schmitz. Hy had zich met de dame door een rytuig laten brengen en trok in het theater de aan dacht door z\jne onhebbelykheid tegenover den kellner, als deze hem byv. verkeerd bier bracht en door de ontzaglyke hooveelheden, die hy met zyne dame van dat vocht gebruikte. Samen zullen ze ongeveer een 20 glazen genuttigd hebben. De Jong sprak Engelsch of Fransch met zyne gezellin, die, ovenals hy, een zeer ordi- nairen indruk maakte, al had zo ook groote juweelen knoppen in de ooren. Hy hield zich voorts onledig met op zyn program aan te teekenen „good", „very good", enz., al naar mate liet optreden der zangers en zangeressen hem beviel. Een paar andere Amsterdamsche bladen doelen eenstemmig een feit mede, 'dat van groot belang in de duistere quaestie moet worden geacht. Onder meer schrylt het „N. v. d. D." het volgende: „Z )oals uit al de omliggende plaatsen, waren •"k ingezetenen uit Huizen op Koninginnedag i.aar het kamp by Laren gegaan om er de f esrelykheden, die daar des avonds gegeven ••-or-len, by to wonen. Omstreeks 10 uren waren de festiviteiten afgeloopen en begaven ineesten dor kijkers zich dan ook huis waarts. Tot de Huizer feestgangers, die z oh het langst in de omgeving van het kamp bidden opgehouden, behoorden drie onder- wyzers van de openbare school, de hh. F. Janstna, G. J. Vos en W. v. d. Broek. „Zy gingen omstreeks kwart voor elven op Huizen aan en namen daarvoor den kortsten weg, den z g. binnenweg, een weg, die over de hei on langs bosschen van den Laarderstraat- weg, vlak over den ingang van het kamp, naar het dorp heenvoert. Halverwege kruist deze weg den binnenweg van Blaricum naar Naarden. Ongeveer honderd meter voorbij dit kruispunt trok een eigenaardig, klagend ge luid de aandacht van do drie wandelaars, die tot nu toe hun weg zingende hadden vervolgd. Zy bleven staan en luisrerden scherper; het ge luid herhaalde zich. Er was echter niets te bespeuren. Qp ruim 150 M achter de onder wyzers wandelde het hoofd der school de heer P. Beemsterboer met zyne vrouw, die het geluid ook duideiyk vernam. De heer B. trachtte zelfs door wat luider te spreken de aandacht zyner cchtgenoote af te leiden, om haar niet angstig te maken. „Ia liet dorp aangekomen, vernamen de onderwyzers dat hun hospes, de bakker Schilders, en zyn 15 jarig dochtertje, insgelyks van het kamp gekomen, het kermende geluid in de bosschen aan den binnenweg ook ge hoord hadden. Het meisje had zelfs angstig den arm van haren vader gegrepen en gezegd „O, vader, dat is de stem van eenmensch!" In „De Standaard" komt hot volgende schrijven voor, aan dat blad uit Huizen ge zonden „Den 31sten Augustus ben ik met myne kinderen naar het kamp te Laren geweest om het vuurwerk te zien. „Tegen 10 uren 's avonds zyn wy terug gegaan, don weg op naar Huizen. Achter de bosschen van Craailoo en Oud-Bussum ver namen we opeens een klagelyk geluid, zoodat een der kinderen my vastgreep, met den uitroep: „o vader, een mensch!" Het geluid herhaalde zich eenige keeren, en ik poogde de kinderen gerust te stellen. Het had echter op ons een zoo diepen indruk gemaakt, dat niemand, thuisgekomen, over het prachtig vuurwerk sprak, maar allen vervuld waren van wat we hadden vernomen. „Een vogel kon dat geluid niet maken, want die zou 'gezwegen 'hebben; t'óen wtf spraken. „Een half uur nadat wy dit geluid hoorden, werd het ook vernomen door een viertal onderwyzers alhier, juist op dezelfde plek. „Van onze bevinding hebben wy de politie in kennis gesteld, in de hoop dat een ondei- zoek der bedoelde bosschen eenige vrucht zou afwerpen." De slotsom, waartoe de schryver in het „N. v. d. D." komt, is de volgende „De Jong zal, onder den schyn van met zyn slachtoiTer de feestelykheden in het kamp to zullen gaan bywonen, van to voren met haar oemge uren in de omgeving gowandeld hebben, wellicht om zyn tennis van het tor- rein te vorfrisschen. „Beiden zullen zich daarna inderdaad naar het kamp begeven hebben, en daar korter of langer tyd hebben doorgebracht. De Jong zal vervolgens' voorgevende, dat de tegenover het kamp liggende binnenweg de kortste weg naar Jan Tabak was (waar men logeeren zou) de vrouw meegetroond hebben, dezen duisteren en eenzamen weg op, tot aan de plek waar. indien do bovenvermelde onder stellingen juist zyn, de noodlottige daad moet verricht wezen." Dat Do Jong in dien omtrek moet geweest zyn, wordt nog waarschyniyker door de ver klaring van Lammetje Rokebrand, een Blari- kumscho koopvrouw, olken Donderdag met de StoomtlMm hPAn fin woornnflr>Jon^n^ gaat om boter to verkoopen en die op 31 Augustus (een Donderdag) terug gereisd heeft met een heer en dame, die naar hare aan- duideli.ng Da Jong en juffrouw Schmitz wel kunnen geweest zyn. Zy herinnert zich ta van byzondorhedon over den rit. Gemengd Nieuw». De jeugdige S. viel hedenmiddag in het Levendaal, by de Kraaierstraat, niet verre van zyne woning, toen by met een stok in 't water bezig was. Een bewoner w.n het Levondaal, verver van beroep, daalde langs eene ladder in het water af en voerde o ai s.a de redding van den onvoorzichtige uit. liet was gisteravond en den jong sieij nacht schrikaanjagend weder. Een hevig e:i zcor lang aanhoudend onweder met plas- rogens en hagelbuien woedde boven doze ge meente en hare omgeving. Te Leiden werd door hot hemelvuur, dat gedurende gerulmen Lij J niet van het zwarte uitspansel was, ge lukkig geen enkel onheil aangericht, maar ondor Leiderdorp trof het den bewoonden watermolen van den Achthovenerpolder, onge veer op een half uur van den weg gelegen, en zette hem te omstreeks halftwee in den macht in lichterlaaie. De molen brandde ge heel af; de brandweer wilde, maar kon dit niet beletten. De molen was verzekerd by de onderlinge verzekeringmaatschappy' van watermolens te Zaandam, de inboedel des molenaars, welke geheel verbrandde, by de Utrechtscho brand verzekering maatschappy. Tydens het blusschen had een der pyp- gasten nog het ongeluk van een stuk hout to vallen en met het hoofd terecht te komen in den watergang van den molen. Als door een wonder, zoo luidt het in het door ons ontvangen bericht, bleof de man ongedeerd. Ook te 's-Gravenhage ratelde van zes uren gisteravond tot halfvior in den afgeloopen tacht de donder by ra onafgebroken boven de stad, telkenmale voorafgegaan door fello blik semstralen. Het onweder was nu en dan zóó hevig, dat het huizen op hunne grondslagen deed dreunen. Voor zoover bekend, zyn in de stad goene onheilen door inslaan van den bliksem voor gevallen. De massa hemelwater deed hier en daar riolen overloopen, waardoor de straat blank stond, of veroorzaakte in benedenhuizen over strooming. De bliksem is gisteravond ingeslagen in eene woning aan den Geest, waardoor een kleine binnenbrand ontstond, welke spoedig gebluscht werd. Uit Voorburg, naby Den Haag, wordt gemeld, dat de bliksem aldaar in den afgeloopen nacht belangryke schade aan een gebouw heeft toe gebracht. Hedennacht werden te Aarlanderveen by den landbouwer H. Broekhuysen twee koeien door den bliksem gedood, terwyl by anderen paarden, koeien en pinken te water geraakten, die echter allo gered zyn. "VVeder kwam te Alfen eencholera- geval voor en wel by een zeventigjarigen man te Gouw8luis; de lyder is reeds bezweken. Tot hiertoe kwamen aldaar 5 gevallen voor, waarvan 1 lyder herstelde, 2 overleden en nog 2 ln behandeling zyn. Te Alfen zyn gisteravond vier hospitaal soldaten gearriveerd, die aldaar aan Gouwsluis zullen worden ingekwartierd, wyi militaire officieren vaq gezondheid, door deze soldaten bijgestaan, contróle zullen houden op den ge zondheidstoestand van de schepelingen van de op- en neervarende schepen, ten einde zooveel mogeiyk het overbrengen der besmetting langs don waterweg te verhoeden. Het gerucht als zoude te Aarlanderveen een man op den Aardyk aan cholera lydendo zyn geweest, is gebleken onwaar te zyn; wel is aldaar een man onder chofera-achtige verschyn- selen (diarrheo en braken) binnen enkele dagen gestorven, doch overmatig gebruik van sterken drank is misschien daarvan de oorzaak geweest De cholera-lyder in de Westerstraat te 's-Gra- venhage (die in zyne woning werd verpleegd) is gisteravond overleden. Alhoewel eenige weken gelodeD iemand wegens het stilstaan op do Alfensche brug, o.m toen geldendo reden werd vryge- sproken, is in de afgeloopen week eèn ander voor datzelfde feit door het kantongerecht to Alfen beboet, zoodat een iegelijk, die het we! meent met de openbare orde, wordt aangeraden zich, ter voorkoming van moeielijkheden niet nnrmnrtio- nr. dia Km™ ij--

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 8