1 T T\ Jili 1*305. September feze <Cou:ant wordt dagelijks, met uitzondering van rZon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 23 September. Op gescheiden wegen. An 1*01 r\ i c J j PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 mundenf 1.10. Franco per post1-40. AlEonderlgke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer fQ.Y1\. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Derde Blad. If et Algemeen Stemrecht on zijne gevolgen. De heer R. Fruin schreef deze week nog eens een artikel over het algemeen stemrecht en de toepassing er Yan in de by de Tweede Kamer aanhangige wet tot uitbreiding van het kiesrecht, nadat zyn vorig artikel, waar van wy insgelijks melding maakten, van ver schillende zyden welwillende tegenspraak had ontmoet. Hy schreef thans om zyn gevoelen, dat ongeschokt is geblevon, breeder uiteen to zetten en krachtiger te betoogen. Het komt ons met van belang ontbloot voor aan dat betoog het volgende te ontleenen. Over de ingediende amendementen zal de schryver niet uitweiden en er zyn gevoelen niet over zeggen. Er zyn er onder, die van dezelfde bedenkingen, als hy de vrijheid nam te opperen, schijnen uit te gaan en die, zoeal niet geheel, dan toch in zekere mate aan zyne wenschen voldoen. Aan de wijsheid der Kamer zy met vertrouwen de beslissing overgelaten. Do verantwoording, die zy op zich moet'nomen, is zeer zwaar. Want gelukt, het haar niet de ontwerpen aanmer kelijk te verbeterenaan het verwerpen zoo wel als aan hot aannemen zyn groote bezwaren verbonden. Yan tweo kwaden zal het minst slechte te kiezen zyn. Het is opmerkelijk, zoo weinig als in bet debat sprake is geweest van heilrijke gevol gen, die men van de enorme uitbreiding van het onlangs reeds zoo uitgebreide stemrecht zou mogen verwachten. Meestal hebben de voorstanders zich bepaald tot geruststellen het zou zoo'n vaart niet loopen; het Huis van Oranje en het bijzonder eigendom bleven in alle geval buiten gevaar. Alsof wy in de eerste plaats voor die belangen bezorgd waren Het is de Kamer zelve, hare samenstelling, waarvoor wy allereerst vreezen. Het k esrecht dient om te kiezen, de leden der Tweede Kamer inzonderheid. Neemt men voor, dat kiesrecht anders dan tot nu toe te regelen, dan is dus de eerste vraag, die overweging >erdient: bestaat er goede grond om te ver wachten dat do nieuwe regeling oene betere Kamer dan de tegenwoordige zal opleveren, oeno Kamer, dio hare taak in het staatsbe stuur met meer toewyding, met meer ver stand verlichten zal? Uit eigen ervaring, aldus vervolgt de heer Fruin, kunnen wy hierop nog geen antwoord geven. Maar met de ondervinding van onze naburen kunnen wy te rade gaan. Wat heeft het algemeen stemrecht uitgewerkt by do volken, die het al voorlang hebben aange nomen? Het langst bestaat liet in de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika: daar ia dus de ervaring het meest betrouwbaar; en nu weet een ieder dat het daar het beste e.i verstandigste deel der natie van alle deel neming aan do staatszaken vervreemd heeft. Hoor het uit den mond van Mill, die in be ginsel het stelsel voorstaat. „t)e beste ver standen (zegt hy) zyn daar zoo stellig van de volksvertegenwoordiging en in hot algemeen van de staatsbediening uitgesloten, alsof zy er by de wet onbevoegd toe verklaard waren. De Demos, dio er de bron is van alle macht, trekt er alle zelfzuchtige ambitie aan, zooals in eenen despotischen staat de monarch, en wordt als deze gevleid en voortgeholpen en bedorven." Nader by ons hebben Frankryk en het Duitsche ryk hot Amerikaansche voorbeeld gevolgd, en men moet ziende blind zyn om niet te bespeuren, dat ook daar de volksver tegenwoordiging al meer en meer door de mannen van beteekonis verlaten en aan hunne minderen overgelaten wordt. Met elke nieuwe verkiezing wordt er het gehalte der Kamers over het algemeen lager. Hoeveel markante personen, van alle partyen zonder onderscheid, zullen nu weer in de nieuwgekozen Kamer van Frankryk ontbreken? In de plaats van een Glémenceau, een Cassagnac treden een kapper en een kunstenmaker op. En in Duitsch land! Onder de vier of vyf, die dezen zomer by eerste stemming voor den Ryksdag in meer dan één district gekozen werden, behoort Ahlwardt, de spot en de schande van het gansche parlement. Waarop berust de hoop, dat by ons gelyke oorzaken niet gelyke gevolgen zullen heoben r Want zulke gevolgen zal toch wel niemand verlangen. Maar, werpt men my togen, onze Tweede Kamer geniet het algemeen vertrouwen niet; zy zal dat eerst verworven als allen aan hare samenstelling meewerken. Wel mogelyk: een vertrouwen als aan de parlementen der Ver- eenigde Staten, van Frankryk, van het Duit sche ryk betoond wordt, oen vertrouwen van den grooten hoop en zyne leiders, maar mis trouwen en afkeer van hen, die in politieke ont wikkeling en kennis van zaken hooger staan. Zooals thans by ons de Kamers zyn samen gesteld, schynen zy juist te zyn gelyk het oogenblik ze vereiecht. Do invloed dor lagere, bulpbehüfcvtnde klasse wei kt krachtig genoeg op haar, om hare aandacht op de sociale vraagstukken te vestigen en maatregelen te doen nemen in het belang der minder be deelden, maar Is niet by machte om haar de middelen, die tót dat doel dienen aangewend, voor te schryven. Zoo behoort het. De drang tot verbetering der sociale toestanden moet komen van hen, die lyden, maar de maat regelen tot verbeteiing moeten ontworpen, gewikt en gewogen en ten slotte gekozen worden door hen, cfie, omdat zy op eenen hoogeren trap van welstand en van weten schap staan, oen ruimeren blik hebben, en ook de meer verwydorde gevolgen over zien kunnen vau maatregelen, die bij het eerste aanzien doelmatig schynen en daarom door de begeerlykheid van hen, die naar verande ring haken, lichtvaardig aangegrepen zouden worden, tot blijvende en voortwoekerende schade der gemeenschap. Eene hervorming van ons belastingstelsel, zooals aangevangen is en, indien de om standigheden gunstig biyven, eerlang vol tooid zal zyn, behoefde om wel te slagen die drijfkracht van beneden zoowel als de weten schap en vryheid van handelen in hooger kring. Blyven die tweeërlei machten in onge veer dezelfde verhouding samenwerken, dan mogen wy op voortdurende hervorming onzer staatkundige en maatschappelijke toestanden in denzelfden geest hopen. Verkiest men, om den voortgang te bespoedigen, den invloed der lagere klasse te versterken, het zy zoo, doch men doe het dan geleideiyk en om zichtig. De middelklasse, aio thans in de richting van het algemeene volksbelang naar hervorming stuurt, houdo voorloopig de lei ding aan zich. Eene eeuw g9leden is de politieke hor vorming, die men behoefde en wenschte, overgeslagen in eone woeste omwenteling, toen de ervaren staatslieden verdrongen weiden en plaats maakten voor lieden, die ook wel het goede wilden, doch niet wisten hoo het te verwezenlyken. Laten wy met die duurge kochte ervaring ons voordeel doen, en de klippen my den, waarop het voorgeslacht schip breuk heeft geledon. j De dameskapel „"Willstedt" gaf gister I avond de aangekondigde opera-avond. Met i byzondere zorg was het programma samen gesteld, en met opgewektheid werd het afgespeeld. Ofschoon de zaal aanvankeiyk minder goed bezet was zeker ten gevolge van het min gunstige weer liep het later beter aan. Toch kunnen wy verklaren dat zy, die afwezig zyn geweest, veel gemist hebben. O. a. werd de „Traviata", fantai6ie voor fluit, zeer mooi gespeeld en het inter mezzo uit „Cavalleria Rusticana" zeer lief ten gehooro gebracht. Da ouverture „Willem Teil" werd con amore behandeld, zoowel in de solo- als in de ensemble-partyen, terwyl in de Trouvère" de cello en de fluit zich zeer verdiensteiyk maakten. t Was, in 't kort gezegd, G9n mooie avond, en wat zeer zeker er voor spreekt is, dat het aanhoudend handgeklap de executanten noodzaakte sommige nummers te herhalen of met zang en muziek een toegiftje te geven. Zondag 24 September wordt het bepaald laatste concert gegeven. Hun. die nog geen kennis met de „DameskapeT hebben ge maakt, kunnen wy met gerustheid eene kennis making aanbevelen. De heer J. Yan der Breggen, lid van de Eerste Kamer, van de Prov. Staten van Zuid- Hoiland, van den gemeenteraad en dykgraaf van Rynland, is ernstig ongesteld. Reeds geruimen tyd is hy ïydende en nog is geene beterschap te bespeuren. Na eerst te Wiesbaden, vervolgens teSchwalbach ver toefd te hebben, wordt de patiënt thans te dezer stede in zyne eigen woning behandeld. H. M. do Koningin-Regentes heeft aan de commissie uit de Eerste Kamer, welke haar het adres van antwoord op do Troonrede aan bood, het volgende geantwoord: „Myne Hoeren 1 „Het is my zeer aangenaam van de Eerste Kamer by den aanvang van het nieuwe zit tingjaar weder de verzekering te mogen ver nemen van hare toewyding aan hare gewich tige werkzaamheden, in het belang van ons dierbaar vaderland. „Ik verzoek u, myne heeren, aan de Kamer mynen dank te betuigen voor haar adres van antwoord". De ter-aarde-bestelling van baron Van Doorn van Westcapelle zal Maandag om elf uren op „Eik-en-duinen" by Den Haag plaats hebben. De inauguratie van de nieuwe leden van het Delftsch Studentencorps zal Vrydag 29 September a. s. plaats hebben. By de aanbesteding van het electrisch centraalstation te Rotterdam was de laagste inschryver do heer De Neef aldaar voor f 42,879. 39.) Deze som ontving hy echter terug, daar moeder en dochter toen niet meer te Dresden woonden en de bankier hare tegenwoordige woonplaats niet kon uitvinden. Omtrent dit alles had hy Arnold nooit iets kunnen mede- deelen, daar de jonge man niet duldde dat dit punt ooit tegenover hem werd aangeroerd; de barones en hare dochter waren dood voor hem en hy was er zelfs niet toe te bewegen geweest in al dien tyd naar het huis op ue boogie terug te keeren. De gedachte aan Astrea kwelrfo den ouden heer des te meer. Hy zag do beide vrouwen tot armoede vervallen, prijsgegeven aan de vertwyid.ug, en hy was niet by machte om te helpen. Arnold zelf gebruikte niets» meer van het door hein geërfde vermogen dan wat zyne behoeftige patiënten en alien, die hem om onderstand vroegen, uoodig hadden. De uit gaven voor zyne studiën had by tot het Hoogst noodzaKeiyko beperkt en zoo werd net vermogen .-lu.cs grooter en grooter en niemand had er gor.ot van. D:t h uïtrrJo ceil o n neer geweldig en A nold vermoeuae niet, oat. wanneer zyn vaderiyke vriend te Weenan kwam, hy eerst verscheidene andere reizen gemaakt had om te trachten de beide verdwenenen op het spoor te komen. De brief van Arnold bracht hem in de grootste verlegenheid. Zyn beschermeling ver langde eene scheiding en was wellicht reeds weduwnaar. Wio kon het weten, wie kon do woonplaats der jonge vrouw aanwijzen Toen de oude heer na verloop van verscheidene dagen eindelyk besloot, met behulp van het gerecht te trachten zekerheid te erlangen omtrent het leven of den dood der vermisten en daartoe reeds naar verschillende richtingen brieven geschreven had, ontving hy uit Weenen een telegram van den volgenden inhoud „Kom zoo mogelyk dadelyk hier. Ik heb uw raad en by stand noodig. Arnold." VII. Onthullingen. Van Langen had tegenover de vriendin zyner jeugd trouw woord gehouden en was in da opera gewee-.t, ofschoon het hem niet gemakkelijk was gevalkn nog een entrée- bilj- mach'ig to worden. Tot zijne verbazing mo.-** n'j Iroien, dal boel Woenen vervuld was va der zangteEfis en allo toegangskannen roeus üaguu ie voren ver kocht waren. Vóór het opgaan van het scherm had by nog verscheidene gesprekken over zyne vrien din aangehoord, die hem niet weinig trotsch op haar maakten. En toen zy optrad, begroet door een daverend applaus van hot publiek, was hare lieflyke stem zóó diep tot zyn hart doorgedrongen, dat hy zich een geheel ander mensch gevoelde. Hy zag haar nog eenmaal weder als de Arnold, die zich in eene wereld van droomen en idealen bewoog; als de Arnold, die met zyne vriendin zooveel luchtkasteelen in de toekomst bouwen kon. Het spreekt van zelf dat beider geluk alleen bestond in den roem, dien zy door de kunst zouden behalen hy als de wereldberoemde virtuoos Van Langen, zy als do eerste zangeres van Europa. Nu zag Erika hare droomen werkeiykheid ge worden, de profetie van haren grootvader was vervuld, zy was de nachtegaal, die aller harten door de betoovering barer stom in gloed kon zetten. Indien hy slechts haar vaandel niet verlaten had, maar trouw aan hare zijde was gebleven, ja, misschien door nog tden dan die oer vrici met haar vereenigd was geweest; of zy daarin wel bui-... hot geluk huns levens zouden hebben gevonden, hunne idealen niet hadden moeten opofferen, wanneer zy geleefd hadden in den kring van een gezin, zooals Erika hem gisteren zoo aanlokkeiyk had geschilderd? Hoe schoon, hoe wegsleepend klonk thans hare stemveel lieflyker, veel heerlyker Dog dan jaren geleden! Hoe gevoelvol gaf zy do door den geliefde miskende en verstootene Amine weer; hoe natuurgetrouw waren hare smart, haar klagen en haar zielsverlangen naar den wreede. In eiken toon lag de uit drukking van een traan en deze deed een traan wellen in het oog van do toehoorders. Neen, neen, het zou eene misdaad zyn zulk oen door God zoo ryk begiftigd wezen aan do wereld to ontrooven en in een engen huiselijken kring te plaatsen Geen man, al had hy haar ook boven alles lief, mocht zich verstouten deze bekooiiyko nachtegaal aan de kunst te onttrekken jffint onmogeiyk zou zijne liefde haar het w.cÊÊÜt. kunnen bereiden, dat de genius der kunst haar gc-schonken had. Word>. ccrvo' r-lA

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 7