feze Courant vsordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Vierde Blad. N«. 10305, A>e 1393. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Alzonderlgke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels ƒ1.05- Iedere regel meer ƒ0.171. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incassecroH buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Dit nommer bestaat nit VXER Bladen. Leiden, 28 September. Wy vernemen uit Katwyk, dat dr. A. J. Van Walsem, arte to Katwijk, aan Zee, door de Maatschappij tot redding van drenke lingen to Amsterdam met de gouden medaille is bekroond, wegens zijne doelmatige betaan doling van een drenkeling, die in byna hope- loozen toestand in zyne woning werd gebracht, hetgeen omstreeks half .Tuni 11. plaa s vond. Men schryft ons uit Lisse: Op Dinsdag, den 26sten September a. 8., zullen de kiezers voor den gemeenteraad van Lisse worden opgeroepen ter verkiezing van een lid van dat college, ter vervanging van het overleden raadslid Dr. A. C. Van Ewyk. Sedert onheuglyke jaren is als beginsel aangenomen dat de Raad zal bestaan uit 4 katholieken en 3 protestanten. Daar htt overleden raadslid tot de eerstgenoemden te- hoorde, zal ook thans een katholiek lid moeten gekozen worden. Dit is trouwens aan geen twyfel onderhevig, als men weet dat tweo derden der kiezers tot de katholieke party behooren. Nu de heer Jhr. Von Bönninghausen, burgemeester, beslist voor eene candidatuur heeft bedankt, belooft de stryd by de stembus nogal warm te zullen wezen, daar reeds een drietal candidaten naar do eer dingt om tot lid van den gemeenteraad te worden gekozen. Nu is het waar dat één van hen niet de minste kans heeft om gekozen te worden en zou zyne candidatuur hoogstens oorzaak kunnen zyn dat er eene herstemming tusschen de belde andere candidaten moet plaats hebben. Een dier beido anderen wordt by circulaire aanbevolen. Het is do heer M. Van der Veld, bloemist. Geiyk men weet, maakt de b oe- mistery het hoofdbestaan der gemeente uit, zoodat ze inderdaad wel wat sterker in den Raad zou mogen vertegenwoordigd zyn. Naar wy uit goede bron vernemen, zal do Tooneelvereeniging „Aurora", te Alfen, met hare wekelyksche repetities een begin maken, ten einde in November a. s. hare 7de open bare uitvoering te geven, waarin zal worden opgevoerd: „Anna "Worthman", tooneelspelin vyf bodryven door C. R. H. Spoor, en als nastukje: „De weg naar het hart", blyspel met zang in één bedryf door J. R. Van harte hopen wy dat deze vereeniging ook in het aanstaande winterseizoen hare eenmaal verworven goede reputatie zal gestand doen. Reeds beeft men te Aai lander veen beslo ten de nieuw te bouwen kerk voor de Oud- Gereformeerdo gemeente to bouwen op het land van den heer Rodenburg, tegenover den scheepmaker Bocxe, en worden inmiddels de steen en het hout daarvoor aangevoerd. Het stoffeiyk overschot van graaf Van Bylandt, gezant te Londen, zal morgen te 's-Gravenhagö aankomen. Het wordt door de echtgenoote van den overledene en de familiebetrekkingen, die in zyne laatste levensdagen te Aix-les-Bains aanwezig waren, naar Den Haag begeleid. Het lyk wordt, na aankomst daar ter stede, overgebracht naar de woning van den zoon van den overledene, mr. W. P. graaf Van Bylandt. in de Van-den-Bosch-ttraat, van waar de begrafenisstoet a. s. Maandag, vermoedelyk 's voormiddags to 11 uren, naar de begraaf plaats „Oud-EiU-eri-Duinen" zal vertrekken. Uitsluitend voor do leden van de Tweede Kamer is een leiddraad gedrukt, welke bij het afdeelings onderzoek der amendementen op de Kieswet gevolgd wordt. In eene zeer talryk bezochte vergadering van de liberale psfrty in de Tweede Kamer- werd Donderdag-avond overgegaan tot de- verkiezing van een nieuw b" eel. Tot voor zitter werd gekozen mr. Goeman Borgesius èu tot leden de hoeren Pynacker Hordyk en mr. Veegens. Opmerkeiyk is het zeker, dat de drie leien van het nieuwe bureel allen bes iste voorstanders van de kieswet zyD, terwyl tot nu toe alleen tegenstanders in het bureel zitting hadden. Niet onaardig is het, dat de onderscheiding om tot president benoemd te worden den heer Borgesius to beurt viel op den dag, waarop hy \óór 25 jaren te Groningen inde rechten promoveerde. Vad.) Gisteren is eene afdeeling van de Tweede Kamer gereed gekomen met het onderzoek der Kieswet-amendementen. De overige sectién zullen Dinsdag de overweging voortzetten. Een telegram uit Londen meldt: De be stuursleden van de Hollandscbe Kerk, van de Nederlandsche Vereeniging van het „Koning Willemfonds" en van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen vergaderen beden- middag ter bespreking van de beste wyze om do deelneming te uiten der Nederlandsche Kolonie te Londen by het overlyden van den gezant graaf Van Bylandt. Het stoomschip „Veendam", dat heden van Rotterdam naar Nieuw-York vertrekt, zal Plymouth aandoen om de passagiers over te nemen van het stoomschip „Maasdam",. Omtrent het vervoer der lading is noggtene beslissing genomen. Gemengd Nieuw», Hedenmorgen omstreeks acht uren bemerkten knecht6 van de Albuminu- fabriek, aan den Rynsburgschen singel, op dat gedeelte hetwelk tot de gemeente Leiden behoort, dat er in de droogkamer, gelegen achter en boven de machinekamer, Iets broeide. Ofschoon die droogkamer met stoombuizen verwarmd wordt, bleek er toch, wegens den rook, vuur aanwezig te zyn. Men trachtte met emmers water de uit breiding daarvan tegen te gaan, maar het mocht n:et baten. Het vuur nam steeds meer in omvang toe en eindeiyk, om evon half negen, 6loegen groote rookwolken naar buitey. Toen kwam de spuit van de aan de over- zyde van den singel gelegen Leidscho Broocj- fabriek aangerukt en gaf alzoo het eerste water, kort daarop gevolgd door de stad§- spuit No. 7 van de Proteetantsche wees- burgers. Weldra werd met behulp van nog een paar andere handspuiten de verdere voort gang van de uitslaande vlammen tegengegaan en was verder gevaargeweken. Toch werd het noodig geacht nog water te geven, waartoe de inmiddels aangekomen kleine stoomspuit werd in werking gesteld, waardoor de andere spuiten geen dienst meer behoefden to doen. Een talryk publiek was in den omtrek, vooral op den singel, aanwezig, doch aange zien de brand geheel aan de achterzyde van het gebouw was, kon het niet veel er van zien. De oorzaak vax den brand is onbekend. Men meent dat ze moet toegeschreven wor den aan broeiing door to sterke warmte, waardoor zelfontbranding was ontstaan. Zooals blykt uit de mededeeling van den burgemeester van Rotterdam, waren ook gisteren in de verloopen 24 uren geene nieuwe ïyders aan cholera asiatica aangegeven. Sterfgevallen kwamen ook niet voor. In de laatste 3 etmalen heeft zich dus geen nieuw geval van cholera voorgedaan. Elf lijders blyven in behandeling. Een tweede geval van twyfelachtigon aard deeu zich te Dordrecht gisteravond voor by eene oüdc vrouw. Deze is kort daarop overleden. De cholera-lyder te Barendri-lit i-> reids bezweken. Te 's-Gravendeel is het eensto goval van cholera geconstateerd by een wei km an, tfie Zaterdag is tliuis gekomen van zijn werk aan den Nieuwen Maasmond en Maandag onge steld is geworden. Sedert 13 dezer hebben zich te Jutfaas geene gevallen van cholera meer voorgedaan. Van de drie ïyders zyn twee overleden, terwyl één herstellende is. Te Utrecht heeft zich gistermiddag een nieuw geval voorgedaan van cholera asiatica by een bakker. Op straat door hevige kram pen overvallen, werd hy, na in oene der na burige woningen te zyn opgenomen, vervoerd naar do Amalia-stichting. Te Eokhuizen is de vrouw, by wie cholera asiatica is geconstateerd, herstellende. Tot heden hebben zich geene nieuwe gevallen voorgedaan. In het huisgezin van den boerenarbeider Zuydam, te Gameren by Zalt-Bommel, zyn vermoedelyk twee cholera-gevallen voorge komen. Het hoofd van het gezin werd gister morgen ernstig ongesteld, terwyl een zyner kinderen onder verdachte verschynselen is overleden. Vanwege het gemeentebestuur van Haar lemmerliede c. a. is een terrein opgenomen by het dorp Halfweg, om daarop by goed keuring van den gemeenteraad eene barak te bouwen. De eigenaars der thans tot t>arak ingerichte woning wenschen dit gebouw niet langer voor dat doel le verhuren. De „Arnh. Crt" deelde eenige dagen geleden mede, dat de zwaluwen zich tot vertrek gereed maakten. De zwaluwen schynen zich bedacht of de „Arnh. Crt." misleid te hebben, want heden zag men ze hier on daar neg rondvliegen, alsof ze aan vertrekken niet dachten. Ten gevolge van de veepest en de hooge pryzen, die voor paarden gevraagd worden, gebruikt men ten oosten van de Wolga zeer vele kameelen als trekdieren. Zy moeten als zoodanig uitstekende diensten bewyzen. Dc voorstelling van het Vaandel. Hedenmiddag te twaalf uren werd alhier op plechtige wyze in dienst gesteld het nieuwe vaandel van het vierde regiment infanterie, waarvan wy in ons nommer van Donderdag avond de beschryving hebben gegeven. Met het oog op de ongeschiktheid van het Schuttersveld, wegens den gevallen velen regen, had die plechtigheid plaats op het plein van de Doelenkazerne. Daar waren tegen het middaguur opgesteld de troepen der infanterie, alsmede die de- msgdyas alhier in garnizoen liggende vel i- artilleiie en cavalerie. Ojk waren er aanwezig de majoor-corn- mandant en kapt.-adjudant, de heeren W. L. Van Kaathoven od P. F. Rollandet, alsmede de verdere officieren der dd. schuttery, de directeur der Kweekschool voor Zeevaart, de kapitein-luitenant ter zee C. H. De Goeje, verder invaliden en andere oud-stryders, allen dragers van het Metalen Kruis, de Citadel medaille of de Militaire Willemsorde. Dezen bevonden zich, met nog eenige dames en heeren, midden op het plein naast den s af. De troepen stonden onder commando van den majoor J. Hardeman, der infanterie. Toen de kolonel, de heer F. C. C. Bloera, commandant van het vierde reg. inf., was aangekomen, werd do ban geopend, waarna het presenteeren van het vaandel een aan vang nam. Aan liet. eeno eindo van het gevormde carré hield hy, to paard gezeten, terwijl liet ont plooide vaandel door den adjudant-onderofficier- vaandoldrager onmiddellijk naast hem, overal ziebtbaar, werd vertoond, tot do troepen eene krachtige, kernachtige toespraak, waarin hy allereerst wees op de hoogo onderscheiding, hem ttn d*el gevallen van tergisteren het i.ituwo vaandel uit d) handen van H. M. Koningin Wiihelmina le hebben mogen ont vangen, eene eer, welke op het geheele regi ment, dat onder zyn bevel staat, neerstraalt Spr. twyfelde er niet aan of het regiment, dat nu zulk eene koninkiyko eer ten deel viel, zou de eer van het on .esmette vaandel, wegens moed, deugd en trouw, steeds hoog houden. Ook herinnerde hy er aan hoe over enkele jaren onze nu nog minderjarige Koningin zelve den troon zal bestygen en hoe het leger er voor te zorgen heeft dat H. M. dan, by de aanvaarding der regeering, trotsch op haar leger zal kunnen zyn. Daartoe werko elk militair, hetzy van hoo- geren, hetzy van lageren rang, mede. En mochten eenmaal tyden van gevaar voor ons vaderland aanbreken, dan twyfelde spr. er evenmin aan of de eer van het land, de eer van het vaandel, zou met hand en tand worden verdedigd. De kolonel eindigde zyne warme toëspraak met een „leve H. M. de Koningin, leve H. M. de Koningin-Regentes 1", waarop een daverend, door allen aangeheven, driemaal herhaald hoezee volgde. Daarop deed het 6tafmuziekcorps het Wil helmus en het Wien Neerlandsch Bloed hooren. Vervolgens deelde by mede dat hy van Z.Exc. den minister van oorlog de mededeeling had ontvangen dat H. M. de Koningin-Regentes ge noemden minister had opgedragen ter kenDis te brengen van de landmacht dat de houding der troepen, welke tegenwoordig zyn geweest by de plechtige uitreiking van de nieuwe vaandels en standaards, de byzondere tevreden heid van Hare Majesteit heeft weggedragen. Tevens was het 't verlangen van H. M. de Koningin-Regentos dat aan de landmacht zou worden medegedeeld de woordelyke in houd van de toespraak, door H. M., die thans aan het hoofd van het leger staat, na de uitreiking der vaandels en standaards ge houden. Op order van den kolonel werd die toe spraak nu met luider stemme voorgelezen door den kapitein-adjudant, den heer C. J. Vaillant, ovenals de dankbetuiging door den minister van oorlog als antwoord daarop uitgesproken. Aangezien wy èn die koninklyke toespraak èn die ministeriëele dankbetuiging reeds in ons vorig nommer woordeiyk hebben opge nomen, behoeven wy die hier natuurlyk .niet te herhalen. Op de voorlezing volgde ook nu weer een driewerf hoezee van alle aanwezigen en het spelen deur de muziek van het Wilhelmus, thans naar de oude toonzetting. Daarop steeg de kolonel van zyn paard, plaatste zich midden op het plein naast het vaandel, aan de andere zyde waarvan zich de kapitein-adjudant schaarde, en toen trokken de troepen, eerst de infanterie, daarna de artillerie en vervolgens de cavalerie, er voorby, de blikken steeds op het nieuwe vaandel gericht houdende, |'.erwyi de muziek mar- schen speelde. Het teexen werd toen gegeven dat de parade was afgeloopen, de troepen verlieten het terrein en de infanterie bracht het vaan del naar de woning van den kolonel comman dant, aan do Garenmarkt, waar het, voordat het word binnengedragen, nogmaals militaire eer werd bewezen. Tydens het militaire schouwspel was er nu en dan reeds een klein regenbuitje gevallen; maar by het wegbrengen van het vaandel werden de troepen door eene ware stortbui, vergezeld van hagel,overvallen,zoodat het vaandel ook op die wijze terdege werd iugewyd. Hot behoeft ternauwernood gezegd dat zich op de Doelengracht, tegenover hot Doelen plein, eene zeer talryke menigte toeschouwers bevond, welke ook niet by het overbrengen van hot vaandel ontbrak.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 11