Zaterdag SS September. Ao ir<nr> feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. uit noiuiner Destaiit uit TftLL Bladen. Leiden, 'ii September. De uitreiking der nieuwe vaandels. ft», 10304- LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franco per po6t1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere régel tnoer f0.17j. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor hot incassceren buiten do stad wordt 0.05 berekend. Eerste Blad. OHioiëele Keunisgevinjfen. Oproeping in werkciykcn dienst. De Burgemeester der Gemeente Leiden, Gezien de Circulaue van den lieer Commissaris :r Koningin in de Provincie Zuid-Holland, van den den Augustus 11., A. No. 2652 (2do Afd.), Provin- lal blad No. 36; Brengt ter tennis van belanghebbenden, dat de [loteliugen der lichting van dit jaar, behoorend© tos [de regimenten der cavilerie, die overeenkometig do 2de zinsnede van art. 57 van het Koninklijk besluit vau den Sateu Mei 1S62 (Staatsblad No. 46), na huone inlijving, lot nadere oproeping met verlof zija ■zonden, op Donderdag den 5den October a. s. in weikelijken dienst zullen worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend dat zij zich allen rechtstreeks naar hunne garni zoensplaatsen behooren te begeven en dat mitsdien do bedoelde lotelingen by deze onder do wapenen worden geroepen, met last om te zorgen, dat zy op gemelden dag, vóór vier uren des uamiddags, bij hunne corpsen zijn aangekomen. LeidtD, De Burgemeester voornoemd, 22 Sept. 1893. DE KANTER. Do parade, welke ter gelege :keid der voor stelling van het nieuwe vaandel, uitgereikt aan het 4de regiment infanterie, op het Schuttersveld zou gehouden worden, zal, op grond van eene nadere aanschrijving van het departement van oorlog, morgen, den 23stei> dezer, te 12 uren plaats hebben. De parade werd uitgesteld omdat gister avond, na de uitreiking der vaandels, ten Hove, behalve meer andere autoriteiten, ook dineerden de verschillende regiments com mandanten, die 's middags de nieuwe vaandels vaa Koningin Wilhelmina hadden in ontvangst genomen en omdat het daardoor voor degenen, die in ver verwijderde gedeelten garnizoen houden, moeilijk zou hebben kunnen zijn heden op tijd daar terug te wezen. Aangezien de parades overal op denzelfden dag en hetzelfde uur moeten plaats hebben, werden ze mitsdien een dag uitgesteld. Met den trein van by halfnegen kwam gisteravond de troep infanterie, die het oude vaandel van het vierde regiment had wegge bracht en nu in het bezit van het nieuwe vaandel was, hier aan het Hollandsche Station aan. Dit was door infanteristen, en de toegang lot het stationsplein door politie afgezet. Lang voordat de troep was gearriveerd, waren de Stationsweg, Beestenmarkt, enz. vol van de menschen, meerendeels gewapend met parapluies. Het binnenkomen van den 'roep, met de stafmuziek voorop, geleek veel op een zege tocht, ook door do Paardenstceg en over de Breestraat tot aan de Garcnmarkt toe, waar het vaandel dat, opgerold en aan den stan daard in een zwart lederen omhulsel besloten, voor ieder onzichtbaar was geweest na het militair 6aluut en het spelen van het Wilhelmus de woning van den kolonel-commandant Bloem werd binnengebracht. Er was ook aldaar een ware mensckendrom op de been, welke regen en wind trotseerde. Toen trok de troep met stille trom naar de kazerne, op welken tocht het wederom niet aan regen ontbrak. 's Ryks Ethnographisch Museum te Leiden heeft van dr. A. Schadenbi rg ten geschenke ontvangen vyf en dertig viorwjrpen van de l'hilippynscke eilanden, benevens acht en dertig schedels van inboorlingen vin dien archipel. Dit is de derde verzameling, waarmede deze schenker 'sRyks Museum heeft verrykt; door zyne goede zorgen is thans eene belangrijke Philippynen-afdeeling tot stand gekomendeze verzameling bestaat, voor zooveel de voor werpen betreft, uit: 4 gordels, 2 mantels, 1 kinderhemd. 2 hoeden, l bamboo. 1 draagmand, i draagstok, 1 pot, 1 maat van bamboe en 11 pylen. eerd als serie 1 25. Men schryfc ons uit Lisse: Door de harddraveryvereeniging alhier is besloten dit jaar de harddraver^ niet te doen doorgaan met het oog op het min gunstige jaar voor de boeren. Dat zulk een besluit een zeer groot deel der gemeentenaren niet naar den zin was, be hoeft geen betoog. Al spoedig vormde zich eene voorloopige commissie ter bespreking van de wenschelykheid om de harddravery te doen doorgaan. Daar het schynt dat de zaak nogal tegenkanting ondervindt van een paar invloedryke personen, was de meerderheid van gevoelen dat, om de goede harmonie niet te verstoren, het beter was de zaak maar te laten rusten, onder nadrukkelijke voorwaarde evenwel dat, indien de primitieve commissie ook een volgend jaar niet tot eene^harddra- very mocht besluiten, de nieuwe commissie dan krachtig haar plan zal doorzetten. Te betreuren is het zeker ook voor een deel der ingezetenen, die altyd nog eenig voor deel hebben door het houden eener harddra verij, en dubbel te betreuren is het zeker, dat personen, die in deze den eersten stoot moesten geven, juist met hei. oog op het belang der gemeentenaren, zich daaraan onttrekken, daar toch het min gunstige jaar voor de boeren geen voldoend motief kan genoemd worden, waarom de harddraverg niet zou doorgaan. Jammer dat de nieuwe commissie de zaak niet flink heeft doorgezet, daar het niet bótwyfeld behoeft te worden of het zou by verrewog het grootste deel der ingezetenen by val gevonden hebben. In de gemeente Zegwaard hebben zich voor de vry willige oefening in den wapenhandel geene jongelingen aangemeld. Woensdag 11. werd de algemeene ver gadering van het Nourrisse fonds van leden en contribuanten te Waddiugsveen gehouden. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren Broer en Spruyt. In het afgeloopen jaar werden uitgereikt aan arme zieken en herstellenden 15271/, liter melk, 2015 eieren, 499 KG. vlee6ch, 67'/2 flesch wyn en 1 flesch cognac. Nadat de heer Yan der Torren een woord van dank had gebracht aan het bestuur werd de vergadering door den voorzitter ds- Van der Pot gesloten. De heer M. Den Bleker, van Waddings veen, benoemd tot notaris te IJselstein, is vertrokken en zal die betrekking p°. October aanvaarden. De te bouwen kerk der Chr.-Geref. ge meente (ds. De Groot) te Waddingsveen be looft voor het dorp een fraai gebouw te worden. Zy zal 19 meter lang en 9 meter breed zyn, terwijl d-u pasrorio naar de eischen dozes lyds zal worden ingericht. Do heer A. v. d. Loo aldaar is aannemer voor de som van /"1582. H. M. de Koningin-Regentos ontving hedenmiddag te twaalf uren de Commissie uit de Eerste Kamer der Staten-Genoraal, belast met de aanbieding van het Adres van Antwoord op de Troonrede. Aan do deputatie werd het gebruikelyke militaire eerbetoon bewezen, zoowel ten Pa- leize als op haren weg van de Kamer r.aar het Paleis. Naar wy vernemen, heeft H. M. de Koningin-Regentes den kolonel van den generalen staf A. L. W. Seyffardt, minister van oorlog, benoemd tot commandeur der orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. De 2do luit. W. A. F. G. Bolken, van het 5de reg. inf. te Utrecht, is op zyn verzoek overgeplaatst by het 4do regiment van dat wapen. Het nieuwe tweede studentenhuis (stich ting van ds. Van Dijk, te Deutichem) te Am sterdam zal op 28 Sept. worden geopend. In de Dinsdagavond gehouden fractiever gadering van katholieke leden der Tweede Kamer is het "aftredend bestuur, bestaande uit do heeren jhr. mr. Ruys va.ii Beerenbroek, mr. Haffmans cn mr. Walter, met grooto meerderheid van stemmen herkozen. Te 's-Gravenhage is gisteren in 68 jarigen leeftyd overleden de heer mr. W. F. baron Van Doorn van West-Capelle, een man, die zich tot levenstaak had gesteld de bevordering van godsdienst en zedelykheid, alle instellingen tot aankweeking van godsdienstzin en ver spreiding van do christelyke leerstellingen steunde, het zendingswerk met warmte voor stond en niet aarzelde zelf, ook menigmaal te Leiden, op te treden om zyne beginselen te verkondigen. Hy was een krachtig bevor deraar van het christeiyk zendingswerk en nam een levendig aandeel aan do zendings feesten. By het volk was hy een geliefd spreker. Nooit schroomde hy de beginselen van het Evangelie met woord en daad te verspreiden. Volgens de „Amst. Ct." zal de opening van den stadsschouwburg te Amsterdam zeer waarschynlyk geschieden met de „Gysbrecht Van Amstel" naar de nieuwste uitgaaf en met de entre-acte-muziek en de reien van Bernard Zweers. Do directeur der weesinrichting te Neer bosch ontving van don heer A. A., te Utrecbt, eene gift groot ƒ1000 ter voltooiing van het in aanbouw zynde ziekenhuis aldaar. Tegen één uur waren duizenden, mis schien wel tienduizenden, opgesteld voor het koninklyk paleis en inhet Voorhout, te 's-Gravenhage, om HH. MM. met haar schit terend gevolg te zien afryden. Dit gevolg be stond uit twee ordonnance-officieren voorop, een tiental generaals te paard om het open rytuig met jockeys, waarin de kleine Koningin in het wit en de Regentes in 't zwart gezeten waren, en er achter drie rytuigen met adju danten i. g. d. en hofdames. Het beperkte van dien stoet scheen de groote verwachtin gen, welke by het publiek waren opgewekt, ietwat teleur te stellenwant men zag groeten, maar gejuich werd niet vernomen. Omtrent do feestolyke uitreiking zelve waarvan de menschenmassa, die zich om het veld verdrong, weinig of niets kon zien valt niet veel meer te vermelden, na al de uitvoerige mededeelingen, welke al vooraf werden gepubliceerd. Alles is zoo in byzonder- heden vooruit verteld, dat er weinig nieuws meer van te verhalen is. Even voor één uur van het paleis gereden, kwamen HH. MM. precies op 't bestemde oogenblik op het Malieveld, waar de genoodig- don door den secretaris generaal van oorlog en officieren commissarissen waren ontvangen. Van het corps diplomatique waren verschei dene leden, o. a. de internuntius, in groot ornaat. Generaal Karei Van der Heyden, van „Bron beek" overgekomen, was te paard aanwezig. Generaal Van der Schrieck plaatste zich by de Metalen-Kruisridders. Aan de verslaggevers der dagbladen was, op last van den minister van oorlog, eene dei- beste plaatsen aangewezen, van waar zy alles konden overzien. Kwartier voor éénen was de minister Seyf fardt gearriveerd, met drie officieren. Hy reed direct naar de tribune, om de genoodigden te begroeten. Toen HH. MM. aankwamen, ging de mi nister van oorlog, gevolgd door de generaals en adjudanten i. b. d., haar to gemoet, en onder hoezees reed het rytuig het terrein stapvoets binnen, voorafgegaan door mare chaussees te paard. Vooraf zou de minister van zyn paard gevallen zyn terwyl hy naast het koninklyk rytuig reed, dat daarom eenigen tyd stilhield. Na aankomst reden de Koninginnen langs do gelederen, die do geweren presenteerden of de sabels opstaken. Het trok do aandacht dat het rijtuig voor do stafmuziek van het vierde regiment infanterie enkele oogenblikken bleef stilhouden. Was dit toeval of niet? Na de revue gaf de Regentes aan den gouverneur der residentie bevel om den ban te openen en begon de uitreiking. Een carré werd gevormd en de eigeniyke plechtigheid had volgens het programma plaats. De Koningin hechtte aan het vaandel van de grenadiers en jagers het Metalen Kruis en aan dat van het 7de reg. de Citadel-medaille. Do Koningin zude by het overreiken van elk vaandel: „Ik stel het op hoogen prys, u het vaandel van dit regiment te mogen overhandigen met de beste wenschen voor uw regiment." De corpscommandanten plaatsten zich, met het nieuwe vaandel aan den voet, voor de Koninginnen. De Koningin-Regentes hield nu de volgende toespraak tot de bevelhebbers der regimenten: „Officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten „De plechtigheid, waarvoor wy hier te zamen kwamen, geeft my eene welkome aan leiding, u de verzekering te geven der oprechte gehechtheid van de Koningin en van my aan het leger. „God geve dat de nieuwe vaandels en standaards, zooeven door de Koningin uit gereikt, slechts in tyden van vrede en voor spoed mogen worden gedragen als het zinne beeld van datgene, wat ons allen heilig is: de eer van het leger, dat is do eer van het Vaderland. „Maar indien ooit, wat God verhoede, eene zwaardere taak van u mocht worden gevraagd, dan, ik bon er van overtuigd, zal geen offer u te groot zyn voor de handhaving van ons onafhankelyk volksbestaan. „Niemand onzer zal voorzeker dat plechtig oogenblik ooit vergeten, toen Neerlands jonge Koningin, omringd door een getrouw leger en ten aanschouwe van een getrouw volk, de nieuwe vaandels en standaards uitreikte. „Die vaandels en standaards, gy zult ze hoog houden onder alle omstandigheden, tot eer van ons volk, tot heil onzer Koningin en van het ons allen dierbaar Vaderland." De minister van oorlog sprak daarna: Majesteiten „Het is my een onschatbaar voorrecht, aan Uwe Majesteiten namens het Leger eerbiedig en oprecht dank te mogen betuigen voor de groote eer, zooeven aan de Landmacht be wezen. „Het plechtig oogenblik van do uitreiking der nieuwe vaandels en slandaards door de hand van Neerlands beminde jeugdige Ko ningin en van do hooggewaardeerde toespraak van onze geliefde Koningin Regentes zal ons onvergetelyk zyn. „Wy zullen die vaandels, die standaards bewaron als een heilig onderpand van onze Koningin, in tyden van vrede en voorspoed, maar óók - mocht het noodig zyn in de ure des gevaars. „Dan zal de aanschouwing van do vaandels en standaards ons bezielen tot navolging van de groote daden, waarin de Vorsten uit ons dierbaar stamhuis van Oranje-Nassau sinds eeuwen zyn voorgegaan. „Rondom die vaandels geschaard, zullen wy steeds onzen plicht doen tot heil des Volks, tot eer van Koningin en Vaderland. „Wy allen, hier tegenwoordig, bezegelen deze belofte met den uitroep: „Leve de KoniDgin! Leve de Koningin- Regentes!" (hoezee, hoezee, hoezee!) Door daverende hoezees, waartoe de heer Seyffardt telkens het sein gaf, gaven officieren en autoriteiten aan 's ministers roepstem ge hoor. De muziekcorpsen lieten het „Wilhelmus" weerklinken en de dragers lieten do .uwe vaandels voor het gezicht van do Koninginnen buigen.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1