De uitreiking der uicinvc vaandels. T"—- .-2^" \an Luren en 0 F. Ij' morik, teLiiden, fttiMiQli, die op het gebk,a van tuinbouw en plantenkunde hoog staau aang06chreven, hunne sparen verdiend hebben. Het voornemen bestaat er een paar duizend planten, enz. aanwezig te doen zyneeno zeer uitgebreide, smaakvol gerangschikte collectie dus, waaruit de bezoekers eene keuze, zullen kunnen doen, aangezien al de aanwezige planten en bloemen wat niet op elke tentoon Btelling hot geval is te koop zyn, en dit "wel, wat insgelijks niet weinig betoekent, tegun billijken prijs. Elke bloemen-of planten liefhebber of-liofhcbstcr doe dus zijn of haar voordeel Naar wij vernemen, bestaat bii de afdeeling Leiden en Omstreken der Neder landsche Maatschappij voor Tuinbouw ei Plantkunde het voornemen in het begin de maand November a. 8. hier ter stede eenj tentoonstelling van chrysanthemums te hou den. Door de vele medewerking der lc d 3n bestaat het vooruitzicht dat ze prachtig zal zijn. In de laatste dagen zyn onder- 8cbeidene giften ingekomen ten behoeve van de remuneratie-kas der politie-agenten voor het gehouden toezicht op woningen, wiorbe woners tijdelijk afwezig zijn geweest. Aan het station alhier waren tot hedennamiddag te één uur, bij gelegen heid der uitreiking van de militaire vaandels, 2044 plaatskaarten naar Den Haag uitgegeven, t.w. 255 eerste, 335 tweede en 1484 derde klasse. Gisteravond omstreeks acht uren brak bij den heer M., wonende aan de Haar lemmers raat alhier, door het omvallen van een petroleumstel een begin van brand uit, welke zich echter niet verder kon uitbreiden daar eenige toegesnelde personen den branü met een paar emmers water bluschten. Thans liet de handelaar in groenten en fruit M. C. L., die dezer dagen ons voor de tweede maal bloeiende aardbeien- planten toonde, reuzen-komkommers aan schouwen, gele ter lengte van 50, witte van 35 cM. Aardig dik waren ze ook. Dit jaar brengt ons heel wat wonderen I Als eeno bijzonderheid wordt ons ook ge meld, dat in den tuin van den heerP. Berbé, op „Akervoort", onder Lisse, eoue ooms- kinder-pereboom voor de tweede maal in één jaar goede rijpe vruchten gedragen heeft. De vruchten zijn van denzolfden smaak en hebben dezelfde grootte als de vorige. Bij vonnis van de arrond.-recht- bank te 's-Gravenhago werden heden veroor deeld: P. S. en H. S., baggerlieden te Leiden, wegens diefstal van ijzer, ieder tot 2 maanden A. H. S., zonder beroep, te Leiden, wegens mishandeling, tot 14 dagenA. W. v. H. en P. V. arbeiders te Noordwykerhout, wegens mishandeling rosp. tot 5 dagen eri f 3 boete; (C. v. W. die medp terechtstond wegens deel neming aan die mishandeling w rd vrijge sproken); M. J. C. K.} arbeider te Aarlander- veen, wegens mishandeling tot 7 dagen; W. O., zonder beroep te Leiden, wegens beleedi- ging van een agent van politie tot 3 dagen J. v. K., schipper te Ter-Aar, wegens zaak beschadiging en mishandeling, tot 1 maand, en M. v. V., huisvrouw van H. d. R., te Oagstgeest, wegens beleediging en mishande ling tot 7 dagen gevangenisstraf. Er loopt een gerucht dat te Zoeterwoude drijvende is gevonden het lijk van den brigadier der Ryksveldwacht L., te Leiderdorp, die vermoedelijk door stroopers vermoord zou zijn. Gelukkig is het gerucht geheel onwaar. Hedennacht werden het paard van den landbouwer Moons en eone koe van den landbouwer Zieltjes, te Alfen, door den bliksem gedood. Aan den Spaarnwouderweg, ge meente Haarlommermeer, geraakte j.l. Woens dag-middag paard en wagen, door schrikken van 't paard, in de Hoofdvaart. Yan de drie passagiers geraakten er twee tot den hals te water, do derde sprong er bijtijds af. Niemand kreeg letsel en niets belette de reis voort te zetten. De werkstakers. Men verwacht te Londen algemeen, dat de vereeniging van mijneigenaren, welke heden aldaar vergadert, een comité zil benoemen om met de gedele geerden der mijnwerkers eene bijeenkomst te houden, en dat deze zal leiden tot een compromis, waardoor een einde komt aan de we: kstaking. In antwoord op eene vraag van den afge vaardigde Lowthorin liet Lagerhuis beloofde e m«i. van binnenl. zaken eene enquè'e te zullen inatt :.:j naar hot gebeurde te F.aiheiötj.e, 1 waar do soldaten op de wetkstakende mijn werkers geschoten bobben. Tevens echter gaf de minister zijne strenge ai keuring te kennen over Lo redevoeringen, welke sommige radicale afgevaardigden tot de werkstakers gehouden Lebber. Op de vergadering van mijneigenaren in Lanarkshire is besloten over te gaan tot eene verlaging van het loon, indien do mijnwerkers weigeren vijf dagen per week te werken. De mijndirectiën in Northumberland hebben het verzoek der mijnwerkers om verhooging van loon afgeslagen. Men meldt uit Bóthune: Gistermorgen be gaven een dertigtal werklieden zich naar mijnen van Bruay en trachtten het laden vai. steenkool te beletten. Een peloton linie-sol daten plaatste de bajonet op het geweer; de werklieden trokken toen af, maar dreigden in grooter aantal terug te komen. In de bekkens van Charleroy, hot Centre en de Borinage is nog geene quaestie van eene werkstaking. Mocht het echter zoover komen, dan zal het eene zuiver economische beweging zijn, zonder eenig internationaal karakter. Twee weken geleden hebben do werklieden eeno loonsverhooging van 10 pCt. gevraagd. De maatschappijen hebben dio geweigerd, woger.s den lagen prijs der kolen; sedert dien tijd is de prijs echter aanzienlijk ge stegen en de maatschappijen zullen geene reden meer hebben om de gevraagde verhooging te weigeren. Door sommige directiën is reeds eeno geringe verhooging toegestaan. Mocht het in geval van weigeriDg tot eene werkstaking komen, dan heeft deze dus een zuiver economisch karakter, want ondanks hunne goede gezindheid, kunnende Belgische mijnwerkers zich niet de woelde veroorloven van eene werkstaking uit solidariteit met hun Fransche kameraden. Zij verlangen slechts eene geringe loonsverhooging, en zullen tot den 25sten alle middelen aanwenden om deze langs minnelijken weg te krijgen. Tegen Zondag 24 dezer zijn alle mijnwerkers aan het bekken, ten getale van 30,000, opgeroepen voor eene groote meeting, die te "Wasmes wordt gehouden. Do geheimzinnige geschiedenis. Het bericht, dat het lyk van juffrouw Schmitz zou zijn gevonden, schijnt onjuist te zijn. Verschillende bladen bevatten thans een bericht, dat deze duistere zaak nog duisterder maakt nl. dat juffrouw Schmitz in het eind van Augustus te Hilversum ge zien is met een heer, die volgens signalement niet De Jong kan geweest zijn. Deze heer moet uit Amsterdam, afkomstig zijner wordt thans naar hem gezocht. Hij scheen iemand uit fatsoenlijken, stand en was blijkbaar met haar op zeer vertrou wel ijken voet. Het zou kunnen wezen dat deze heer de zelfde is met wien juffrouw Schmitz nog vóór zij met De Jong in kennis kwam, den voor zomer moet doorgebracht hebben aan den 's-Gra veulandschen weg te Hilversum bi) den Tol. Gisteren is een kellner van het station to Hilversum te Amsterdam verhoord. Hij heeft nl. De Jong en juffrouw Schmitz op 29 Augustus gezien aan het station, van waar zy met den sneltrein naar Amsterdam vertrokken. Reeds vóór zijn huweiyk met miss Sarah Juott moet Do Jong getrouwd geweest zjjn. Hij zou toen geldswaardige papieren nage maakt en die voor een aanzienlijk bedrag aan zijne schoonmoeder verkocht hebben. Na lang zoeken vond do politie, met de zaak in kennis gesteld, een groot deel van het geld verborgen in zijn hoogen hoed, tusschen den buitenbol en een loozen binnenbol. Daarvan zou het vonnis, dat hem in 1889 in de gevan genis bracht, een gevolg zijn geweest. Men meldt nader aan het rHbl." uit Hilver sum dd. 21 September: Heden lekte bier uit dat Maria Schmitz door twee personen nog kort golelon gezien zou zijn, waaruit dan zou volgen dat De Jong haar niet vermoord kan hebben. Deze twee per sonen zijn eene juffrouw, wonende aan den 's-Gravenlandschen weg bij Hilversum en een conducteur van de 's Gravenlandsche tram. Do juffrouw, die Maria Schmitz zeer goed kende, daar de beide zusters vlak bij haar hebben gewoond, had zelfs aan do Hilver- sumsche politie verklaard dat zij Maria Schmitz tusschen 4 en 11 September had zien zitten in eon tram, komende van 's Gravenland, in den namiddag. Ü9 conducteur van die tram weet ook zeker, dat by Maria Schmitz, die ook hy kende, heeft vervoerd en de bedoelde juffrouw had ze fs Maria Schmitz toegeknikt en was door haar on dezelfde wijze teruggegroet. Maria Schmitz was toen, volgens haar beste weten, donker gekleed met een licht mantelje, hetgeen zy kon waarnemen omdat zy haar recht in het gezicht zag. Tot zoover is alles waar- echyniyk juist, behalve het belangryksto: de ïyd. Want toen ik hedenmorgen, op het nog kersversche nieuws afgaande, de juffrouw vroeg, waardoor zy wist dat zy Maria Schmitz tusschen 4 en 11 Sept. had gezien, verklaarde ze, nu het tydstip zich volstrekt niet meer te herinneren De heer Batelt, die in den loop van den middag uit Amsterdam kwam, deed dezelfde onder vinding op. Evenwel is deze mededeeling, al verliest ze door het wegvallen van den datum veil van haar belang, toch niet geheel zonder waarde, in verband met andere feiten. Want ook in het „Melkhuis" naby Hilver sum is Maria Schmitz gezien, hier in gezel schap van De Jong, met wien zy den Bussum- schen weg van den kant van Bussum is komen afwandelen en, omstreeks 5 of 6 uren in den avond, in het „Melkhuis" eenigen tyd heefc gezeten. Zy trokken toen door niets de aandachtwel echter vond men het vreemd dat De Jong, toen hy zich naar eene zekere plaats begaf, zyn hstadvalies medenam. Daar op scheen hy zeer gesteld te zyn. Het paar is na korten tyd weer vertrokken in de richting van Hilversum en tot by een kromming van den Bussumschen weg heeft men het nog gezien. Ook hier weet men zich geen datum te herinneren, maar toch weet men éóne byzonderheid het was een stoffige dag, want toen zy aankwamen, hebben zy elkaar het stof van de kleeren geklopt. Ik meen hier uit te mogen opmaken, dat het toen in allen geval niet do 31sto Aug. kan zyn geweest, want die dag was zeer regenachtig. Aangezien nu vóór dien dag Do Jong en Maria Schmitz te Amsterdam zyn geweest, komt het my voor, dat men hier een gegeven dagteekende later dan 31 Augustus, hetgeen tot dusverre niet het geval was. De mogelykheid blyft echter, dat van Amsterdam uit nog uitstapjes zyn go- maakt n. ar Bussum en Hilversum. Voorts is het van belang te weten, dat onder in een koffer van De Jong een schop is gevonden, dien hy voorgeeft, ergens te hebben opgeraapt. Ook in het „Melkhuis" had men Maria Schmitz vroeger, in Juli of begin Augustus, reeds eenmaal gezien en wel in gezelschap van den- zelfden Amsterdamschen heer dit bleek my althans uit de persoonsbeschryving met wien zy, in het laatst van Aug. herhaal- deiyk zou zyn gezien te Hilversum, nl. door dezelfde juffrouw die haar in de tram heeft zien voorbyryden. In aanmerking nemende dat De Jong reeds van 1 Aug. af met M. Schmitz omging, zou genoemde omstandigheid niet onbelangryk kunnen zyn. Met dotydsbe- paling is het echter zaak voorzichtig te wezen. Volledigheidshalve ten slotte nog het vol gende: Door eene kinderjuffrouw te Hilver sum, die in den omtrek van het „Melkhuis" (een zeer boschryke 6treek met een doolhof van wegen en paden) had gewandeld met de kin- doron, was daar een zeer onaangename lucht waargenomen en de hond, die haar vergezelde, verspreidde ook een lucht alsof hy zich op oen dood lichaam of een kreng had genesteld zooals honden soms doen. Naar aanleiding daarvan is door de Hilversumsche politie de omtrek doorzocht maar zonder eenig resultaat. Het zoeken in deze streken is zeer moei- lyk; ook wordt- in de bosschen weinig met jachthonden gejaagd, waardoor men anders een lyk, zelfs al ware het begraven, allicht zou kunnen vinden. Ook op de hei is het zeer lastig; er zyn niet alleen veel kuilen en gaten, maar bovendien tal van dichtgeworpen tirailleurputten en veldkeukens der soldaten, waaraan men alleen kan zien dat er daar gegraven is. De vaandels en de standaardvlaggen zyn geleverd door de firma W. J. Van IJeynsber- gen, te 's Gravenhage, en zyn vervaardigd van echte, zware oranje Lyonsche zyde. Die voor het regiment grenadiers en jagers en de 8 regimenten infanterie zyn een meter de standaardvlaggen voor de huzaren 0 50 M. De vaandels en standaardvlaggen zyn aan de eene zyde beschilderd met het Nederland- sche "Wapen; aan de andere zyde met de gekroonde W., waaronder vermeld staat de naam van het regiraont, waartoe het vaandel of de standaardvlag behoort. Het geheel is aan beide zijden omlyst met oen krans van oranje- en eikenbladeren. Al de vaandels zyn omzet met gouden franje. Aan den stok, vergulden standaard met opschrift „voor Koningin en Vaderland", hangen gouden kwasten aan gouden koorden. Het vaandel van het regiment grenadiers en jagers is daarenbovun aan beide zijden nog; afgezet met gouden galon. De vorige, thans vor vangen zyn de vaandels en standaardvlaggen, werden insgelyks door de firma W. J. Van Heynsbergen in 1846 geleverd, zoodat die by na eene halve eeuw ia gebruik waren. Ter herinnering diene nog, dat aan het vaandel van het regiment grenadiers en jagers werd bevestigd de orde van het Metalen Kruis, hangende aan een ring en versierd met Oranje- strikken. Aan dat van het 7de reg. infanterie werd op gelyke wyze de Citadel-Medaille ge hecht. Hedenochtend om acht uren kwam het detachement, sterk 100 man, van het 4de reg. infanterie uit Leiden te 's Gravenhage aan, begeleid door de stafmuziek van dat regiment,, ter by woning van de plechtige uitreiking. Het muziekcorps speelde gedurende den weg van het station naar de Oranje-kazerne vroolyke marschen. De manschappen van het 7de regt. infanterie met het muziekcorps kwamen om tien uren uit Amsterdam in de residentie en marcheerden met de muziek aan het hoofd naar dezelfde- kazerne. Reeds in de ochtenduren brachten tal van extra- en pleziertreinen een groot aantal reizigers in de residentie, zoodat het in de straten reods vroeg druk was. Van de openöare gebouwen en uit vele particuliere woningen wapperde de driekleur. BUITENLAND. DuitsclilandL Naar men verneemt, heeft keizer "Wilhelm,, die eerst naderhand de ernstige ziekte van Von Bismarck had vernomen, den oud kanselier per telegram zyne deelneming betuigd, en hem tevens aangeboden om, met het oog op hel ongunstige klimaat van Friedrichsruh, zyn intrek te nemen in oen van 's keizers kasteelen. Von Bismarck betuigde in een uitvoerig tele gram zyn levendigen dank, maar sloeg het aanbod des keizers af, op raad van zyn ïyf- arts prof. Schweninger, die zich tegen eene verandering in het gewone verbiyf verklaarde. BraziliA Eene bank te Londen heeft een telegram ontvangen, meldende dat admiraal Mello een ultimatum heeft gesteld aan hot bestuur dor stad Rio-de-Janeiro. Hy verklaarde dat, indien de stad zich niet onmiddellyk overgeeft, hy. haar opnieuw en nog veel heviger dan te voren zal bombardeeren. Deze bedreiging heeft eene hevige paniek; teweeggebracht. Vele handelaars en vermo gende lieden vluchten naar het binnenland. Intusschen hebben do drie oorlogsschepen,, welke de opstandelingen naar Santos zonden, in de stad een sterk detachement mariniers geland. By afzending van het bericht werd in de stad gevochten. De minister-resident van Brazilië te Londen. heeft aan een journalist medegedeeld, dat by gisteren een aantal depecres van zyno regee ring ontvangen had over de loopende zaken der legatie, maar dat in die depeches volstrekt geen gewag werd gemaakt van een ultimatum, hetwelk admiraal Mello aan het gemeente bestuur van Rio-de-Janeiro zou gezonden heb ben, en ook niet van het succes der opstande lingen. Volgens een particulier telegram heefc het eskader der opstandelingen, dat in de baai van Rio geblokkeerd lag, het ruime sop ge kozen en zich naar Santos begeven, waar het zich van de douane-kantoren heeft meester ge maakt. Verschillende kanonneerbooten, welke voor Santos en Rio geankerd lagen, hebben zich by de vloot der opstandelingen aange sloten. Gemeenteraad -van. Lolden. Zitting van heiennamiddag te 2 uren. Voorzitter: do heer De Laat de Kanter, Burgemeester. Tegenwoordig do heeren Juta, De Sturler, Dekhuyzen, Zillesen, Drucker, Du Rieu, Zaayer, Van Lidth de Jeude, Van Hamel, Fockema Andre®, Pera, Korstens, Le Poole, Verster van Wulverhorst, Stadhouder, Van.Hoeken, Van Kempen, De Vries, Hasselbach, Do Goeje, Kaiser, Was en Driessen. Afwezig met kennisgeving de heeren Cock,

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2