Dondei'dag 21 September. A0.1333. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van cZon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad, uitreiking der nieuwe vaandels. Feuilleton. N°. 10302. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afionderljjke Kommers0.06. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 6 regelt ƒ1.05. Iedere regel meer f0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incatseeren buiten de stad wordt /"0.05 berekend. Ho J Vanwege het Ministerie van Oorlog is ons plaatsing van het volgende verzocht: 1 De Minister van Oorlog brengt ter kennis jan hen, aan wie uitnoodigingskaarten zijn izonden ter bijwoning van de plechtige uit- feiking van nieuwe vaandels en standaards jan de regimenten der infanterie en der cava- l&rie op 21 September a. s. op het Malieveld 's-Gravenhage, dat de secretaris-generaal |an het Departement van Oorlog door hem Jelast is met de ontvangst van de genoodig- aan wie toegang tot de tribune wordt ferleend. De gepensionneerde officieren, benevens lervol ontslagen officieren, die gerechtigd zijn lot het dragen van de uniform, en officieren [van de Koninklijke Nederlandsche Zeemacht, tan het Nederlandsch-Indische Leger, van de Landmacht in West-Indiö, alsmede van de BchutteriJen, die gevestigd zijn in andere ge- neenten dan 's-Gravenhage, die overeen komstig het vorenstaande de plechtigheid tvenschen bjj te wonen, behocrren te half één bp het Malieveld aanwezig te zijn. Ten slofte wordt er ultdrubkcKMk de aandacht op gevestigd» dat, behalve de officieren, die In hunne dienst betrekking by de plechtigheid tegen woordig moeten zijn of tot by woning [daarvan verlof of vergunning hebben verkregen, cn de autoriteiten, officle- gren-corporatlCn, enz die daartoe door den Minister van Oorlog zijn ollge- noodlgd geene toeschouwers op het [Malieveld zullen worden toegelaten. Leiden, 20 September. Prof. dr. J. E. Oppenheira, van Groningen, I zal Donderdag 28 September, 's namiddags te I twee uren, in het groot-auditorium van het academiegebouw zijne inaugurale rede houden I als opvolger van wyien prof. mr. J. T. Buys. De dameskapel deed gisteravond in „Von- I delhoven" weer terdege haar best, zeer ter voldoening van een aandachtig luisterend pu bliek. Vooral kreeg men veel solo's te hooren, getuigende van de bekwaamheid der executan ten. De kostumes der dames waren evenals de irogramma's, tot gisteren eiken avond verschil lend. Vrijdag tot afscheidgroote opera-avond. Door het prov. kerkbestuur van Drente is tot de evangeliebediening toegelaten de heer J. Koerts Sikkema, te Gieten (Dr.), cand. aan de universiteit te Leiden. Volgens de „Freis. Ztg." heeft de biblio thecaris der hoogeschool te Halle, prof. Hartwig, eene vereeniging in het leven geroepen, welke zich ten doel stelt de voornaamste oude, voor de geschiedenis der beschaving belangrijke handschriften langs photographischen weg te vermenigvuldigen. De vereeniging zal een internationaal karakter dragen en ten minste uit 100 leden bestaan, die ieder per jaar f 60 zullen bijdragen. Dr. W. N. Du Rieu, biblio thecaris der universiteit te Leiden, zal de leiding op zich nemenhem zal een raad ter zjjde staan, samengesteld uit de directeuren der boekerijon te Berlijn, Londen, Parijs, "Weenen, Florence en Rome (Vaticaan), misschien ook München, Oxford en St.-Petersburg. Dr. Du. Rieu zal het toezicht houden op het ver vaardigen der afbeeldingen. In overleg met genoemden raad van bijstand zal hij bepalen van welke handschriften afbeeldingen zullen worden gemaakt. Elk lid belast zich voor zijne bibliotheek met de regeling der zaken voor zoover de daar bewaarde oorspronkelijke stukken betreft. De verzending geschiedt uit Leiden, dat tot zetel der vereeniging is gekozen. Het eerst komen aan de orde het handschrift van „(Jlfi- las," de Alexandrijnsche en Vaticaansche van den Bijbel en het Florentijnsche van de „Pandekten." Do Eerste Kamer heeft gisternamiddag tot leden der commissie voor de verzoek schriften benoemd de heeren Leo Van Nispen, Van Lier, Rahusen, Breebaart en Godin De Beaufort en tot leden der commissie voor de stenographic de heeren Vening Meinesz, Pijn appel en Vlielander Hein. De heer Van Naamen van Eemnes aan vaardde het presidium met de volgende rede: „Myne Heeren Het hooggewaardeerd ver trouwen van H. M. onze geëerbiedigde Koningin-Regentes heeft mij wederom geroe pen uwe vergadering te leiden. Ik aanvaard die vereerende taak in het vaste vertrouwen, dat uwe welwillende medewerking mij even min zal ontbreken in 't vervolg als dusver het geval was. Gewichtige beslissingen zijn iy het afgeloopen jaar genomen; over niet minder belangrijke is uw oordeel spoedig te verwachten. Bovendien zijn in het leven des volks diep ingrijpende voordrachten te gemoet te zien. Moge de geest van grondig onder zoek en onpartijdig oordeel in de toekomst u niet minder als dusver bezielenzoo doende mogen wij verwachten dat de Almachtige daaraan ziin onmisbaren zegen schenke en ze mogen strekken tot heil van ons dierbaar Vaderland en ons geliefd Vorstenhuis." Heden vergaderde de Kamer ter behandeling van hot adres van antwoord op de troonrede, waarvoor gisteren in de nieuw samengestelde afdeelingen eene commissie was benoemd. H. M. de Koningin Regentes heeft heden ochtend te tien uren de aanbevelingslijst voor het voorzitterschap der Tweede Kamer in ontvangst genomen uit handen van de com missie, met de aanbieding daarvan belast. Bij de overdracht van het rectoraat aan de hoogeschool te Groningen werd op de prijs vragen de volgende uitspraak bekend gemaakt Voor godgeleerdheid werd niets bekroond. Voor rechtsgeleerdheid: eene eerv. vermel ding aan den heer Schepel, student te Gro ningen. Voor lettereneene eerv. vermelding aan den heer H. Vermaat sj., doctorandus in de klassieke letteren te Katwijk. Voor geneeskunde: de gouden eerepenning aan den heer M. J. Van Erp Taalman Kip, cand. te Utrecht. Te Delft is in den ouderdom van 64 jaren overleden de heer F. C A. Joekel, gepen- sionneerd assistent resident. In de Tweede Kamer had gisternamiddag evenmin al6 de beide voorafgaande jaren de benoeming van den eersten candidaat voor den presidentszetcl eene politieke beteekenis. Van de 82 uitgebrachte stemmen vereenigden er zich 79 op den heer Gleichmande heeren Van Houten en Beelaerts kregen ieder één stem, terwijl er één briefje in blanco was. Deze stemming levert opnieuw het bewijs hoezeer de gansche Kamer de onpartijdige en degelijke leiding van haren voorzitter op prijs stelt. Met den tweeden candidaat ging het echter veel minder vlot. Een vorig jaar werd als zoodanig bij de eerste stemming terstond aan gewezen de heer Van Houten, die ook in de zitting 18911892 eerste ondervoorzitter was. De heer Van Houten kreeg nu 39 stemmen van de 83, dus enkele beneden de volstrekte meerderheid; de heer Borgesius 19, de heer JE. Mackay 16, terwijl op den heer Beelaerts slechts ééne stem werd uitgebracht. De volgende stemmingen brachten in de verhoudingen, zooals die uit de eerste stem ming waren gebleken, niet veel verandering. De heer Mackay was evenwel den heer Bor gesius mot esn paar stemmen vooruit ge komen, zoodat ten slotte de in deze beslis sende strijd tusschen do afgevaardigden uit Groningen en Kampen gestreden werd. De heer Van Houten werd na vijf stemmingen, met 40, tegen 37 stemmen op den heer Mackay, gekozen. De heer Mackay kreeg nagenoeg alle stemmen, welke aanvankelijk op den heer Borgesius waren uitgebracht. De heer Van Houten is desniettemin ten slotte toch als overwinnaar uit dit strijdperk ge treden. Op zichzelf is de quaestie natuurlijk van weinig beteekenis, of de heer Van Houten dan wel de heer Borgesius of de heer Mackay de hoogst enkele malen, dat dit gewoonlijk noodig is, den voorzitter op zijn zetel zal vervangen, doch als maatstaf van den poli- tieken toestand van het oogenblik is er uit de stemlijsten voor den ondervoorzitter der Kamer toch wel iets te leeren. Over den derden candidaat was weder vol strekt geen strijd. Als zoodanig werd bij eerste stemming terstond de heer Van der Schrieck met groote meerderheid aange wezen. De oude generaal, aan wien, als oudste in jaren, tot aan de aanvaarding van het voorzitterschap door den benoemden pre sident de leiding der vergadering is toever trouwd, heeft ook ditmaal zijne medeleden in eene hartelijke, vooral van veel liefde voor ons vorstenhuis getuigende rede toegesproken. Tot afdeeüngsvoorzitters zyn gekozen de heeren Cremer, Van Houten, Van Delden, A. Mackay en Borgesius. Tot ondervoorzitters de heeren Van der Kaay, Röell, Bool, Rutgers en Mees. Tot leden van redactie voor het adres van antwoord op de Troonrede de heeren De Beaufort, van Amsterdam; Röell, Rutgers, Karnebeek en Mees. De vergadering is verdaagd tot nadere bijeenroeping. By het gemeentebestuur van 's-Her- togenbosch is bericht ontvangen dat de huur der kweekschool gebouwen wordt opgezegd tegen 1 November 1894. Tevens kunnen wy vermelden dat de op metingen gedaan zyn voor de katholieke kweekschool. Nbr De heer B. L. Tydens, lid der Tweede Kamer, is beterende. Zaterdag maakte hy eene kleine wandeling en een rytoertje naar Nieuweschans. Hoogstwaarschyniyk zal hy by de eindstemming over do Kieswet in de Kamer kunnen zyn. Aan de universiteit te Amsterdam is cum laude bevorderd tot doctor in de genees kunde, op proefschrift: „Waarnemingen om trent Arthrodese", do heer H. Van Nes, ge boren te Noordwyk-Binnen. Op gescheiden wegen. 32.) „Dat is ook juist goed! Ikzelve bad het hem willen zeggen, waarom ik u dwong zijne vrouw te worden. En nu, nu ge zyne vrouw zyt, nu hebt go dezelfde rechten op do erfenis als hy. Dat wist by wel en daarom I bood hy u de rente aan. Me dunkt, nu dit u duideiyk is, zult ge ten minste de rente wel aannemen „Om in zyn oog nog moer te dalen?" „Onzin! Is u aan de achting van zulk een wezen meer gelegen dan aan den ondergang uwer moeder?" „Het zal u aan niets ontbreken, mama „Aan niets? Waar zoudt ge de middelen vandaan halen? Of denkt go misschien my te kunnen paaien met de heerlijke vooiuit zichten, verbonden aan de opbrengst van den handenarbeid, dien ge meent tt kunnen verrichten? Daar staat niets van in, dat heb ik u reeds eenmaal gezegd! Go moet en ge zult de rente aannemen Eer zou ik sterven „En ik beging eer eon zelfmoord, eer ik in.y zou schikken 1' etfie lotswisseling,* die my van byna de hoogste spoit der inaat- schappelyke ladder tot op de allerlaagste brengen zou, die my zou nopen van al myne behoeften en gewoonten afstand te doen „Moeder!" „Waartoe my dus te noemen! Zyt gy dan nog myn kind, nu ge my de verschuldigde gehoorzaamheid hebt opgezegd? Maar nu weet ik het, ik heb het eigeniyk reeds lang ge weten, doch ik heb steeds getracht die onza lige gedachte uit myn hoofd te verbannen, dat de huichelaar u dierbaar is, dat gy hem zoudt kunnen beminnen, en nu is my alles duideiyk." De bleeke v.rouw bedekte zich het gelaat met beide handen en zuchtte diep enpynlyk. Do barones schreef echter de gemoeds beweging harer dochter aan de uitwerking van hare woorden toe en voer dadelyk op vertroostenden toon voort „Kom, Astrea, ik heb allicht iets te veel gezegd, laat dit u niet dadelyk zoo bedroefd maken; ik m'eet eeriyk bekennen, ik ben wat heftig geweest, maar uwe eigenzinnig heid prikkelde my. Gaarne wil ik aannemen dat gy u voor een oogenblik hebt laten ver blinden door do wtfze, waarop hij- u hoeft toegesproken; ik mag immers niet aannemen dat gy, als «wc geborat Jon Norden, u zao vergeten zoudt, dat gy den vyand uwer moe der zoudt liefhebben! Komaan, IkzalBabette naar beneden sturen om den raadsheer te verzoeken nog eens boven te komen. Ge vindt dat goed, nietwaar?" „Neen, mama, dat vind ik niet goed! Moet ik nög oen offer brengen, eisch van my wat u wilt, maar dat niet!" „Dat niet? Aan welk offer uwerzyds is my voor het overige iets gelegen? Maar nu begryp ik alios! Beroofd, tot den bedelstaf gebracht, moet my bovendien nog de smaad treffen, dat myn eenig kind, de dochter, waarop ik tot nog toe zoo trotsch was als een koning op zyno kroon, zóó diep gezonken is, dat zy hem, die hare moeder tot armoede heeft gebracht, liefheeft! O, dezen smaad overleef ik niet! Ik voel myne oude kwalen reeds weer opkomen die steken hier in de borst en mijn hoofd gloeit, alsof er kolen vuurs in waren. Zoo vreeseiyk heb ik nog nooit geledenIs er geen stoel in de nabyheid; ik kan niet meer op mynebeenen staan By dezo woorden zonk de hevig overspan nen vrouw bewusteloos in do armen harer ontstelde dochter. VI. Negen jaar later. Negen jaren zyn verloopen. Het is een prachtige morgen van een zonnigen lentedag; in do straten van Oostenrijks hoofdstad is een levendig verkeer en in de breede lanen van het Prater ziet men wandelaars uit alle standen der maatschappy. In een zeer voornaam huis in de Ring- strasze zyn van byna alle vensters der eerste verdieping de gordynen weggeschoven en van tyd tot tyd vertoonen zich van achter eenigo dezer de meer of minder interessante gelaats trekken van rarsonen van beiderlei kunne. De élégante mrning behoort aan een zeer kundigen arts, wiens ruime wachtkamer op het spreekuur byna overvuld is met patiënten, zooals ook heden wederom het geval is. Daar slaat eene klok en nauw is de klank van den laatsten slag weggestorven, of de dokter opent de deur zyner spreekkamer. Hy is een nog jonge man, wien men nauwelijks dertig jaren geven zou; flink gebouwd,breed geschouderd en het sprekend gelaat oralyst door een zwaren, donkeren baard. Worclt veiolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1