LEIDSCH DAGBLAD. Hö. 10301 "Woensdag; 520 September. A°, 1Src feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Pit nummer bestaat uit TlYLE Bladen. Leiden, 19 September. Koulllotom. Op geselieidcn wegen. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per -post.1.40. Afzonderlijke Scmmers0.05. Eerste Blad. Officieel© EeaaisffeylnffOB. Vergadering Tan den Gemeenteraad Tan Lelden, op Dcaderdag 21 Sept., dee namiddags te 2 ureu. Punten ter behandeling: 1°. Belediging eu installatie van Mr. L. M. J. H. Kerstene, ale lid ran don Gemeenteraad. 2°. Benoeming van eene derde onderwijzeres aan de school 8de kkeee n°. 2 f252). 8*. Verzoek van Mej. P. C. Verpoorten, out ontslag -als tweede onderwjjzeroe aan de Meisjesschool lste kla&ae (286). ■4*. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dieDBt 1898, ad 98.Aanschaffing van banken voor de Meisjesschool 2de klaeee (288). 3°. Voorstel omtrent de tijdelijke aanstelling van een leoraar in het Duitach aan de Hoogere Burgerachool voor JoDgena (239). •8°. Idem omtrent het tarief voor de verhuring van de Gcheorzaal (240). 7°. Verzoek van do Wed. B. A. Stieler—Van Disael, om vrijstelling of terugbetaling van schoolgeld Hoogere Burgeraohool voor Jongcna (242). 8°. 8upplefeoire etaat van begrooting, dlonet 1893, ad f 6000. Belegging van hot legaat vaB wijlen den heer P. Du Rieu Jr. ten behoeve van het 8tedelijk Muaenm (244). 9*. Suppletoir© staat van begrooting, dienst 1893, ad 750 en ataat van af- en overschrijving ad 104a. Koeten van de hearing van vee en vleeeoh, -enz. (246). 30°. Rekening over 1892 .van Vrouwen Eraam- moedore i(247). 11°. Idem alevoren van het H. G.- of Armo Weee en Kinderhuis (247). 12°. Idem alevoren van het R-K. Wees- en Oude- liedeiihoia (247). 23*. Idem alevoren van de R. K. Armen (247). 14°. Verzoek van J. Van Klaveren on G. VaD dor Loc, occtrent demping van een gedeelte aloot lange den Haarlemmerweg (248). 15°. Staat van af en overschrijving op de begrooting, dienst 1-693. ad ƒ438.Koeten van verlichting en verwarming en van het achoonhoQden der school lokalen (249). 16°. Idem -alevoren ad 207.Koeten van de parallel- klassen Hoogere Burgerscholen (250). 17°. Idem «lavoren ad 1000.Koeten voortvloeiende uit 'het nomen van maatregelen ten behoeve van '•en openbaren gezondheidstoestand (261). 18°. Voorstel betrekkelijk den aankoop van terrein in verband met eene eventueel© verplaatsing van de asch- on vuilnisbelt (241). De -Senaat der Leidscbe universiteit heeft voor toet thans ingetreden academiejaar tot zyn -secretaris benoemd prof. mr. P. A. Van der Llth. De «hedennamiddag plaats gohad hebbende overdracht van het «rectoraat door prof. dr. C. P„ 'Tielo aan prof. mr. S. J. Fockema Andre&e (zie ons tweede blad) werd door j een talryk publiek, w. o. wederom eenige dames, bijgewoond. 30.) „'t Wordt hoe langer hoe mooier! Wat heeft die huichelaar in di« weinige oogenblik- ken van u gemaaktEr ontbreekt nu nog maar aan, dat ge my zegt dat hij ook uw teerbeminde echtgenoot is." „Mama, u zult er zeker niet op teg-en heb ben, dat ik naar it^jne slaapkamer ga; ik hen zoo vermoeid." „Doe dat; een uurtje slapens zal waar- fichjjnlyk uw verstand weer kelder maken; ook ik wil meten; de Hemel geve, dat ik ook wat slapen kan." De Hemel scheen de barones zeer genadig te zyn, want zy mocht zich verheugsn in een gezonden slaap van verscheidene uren, ©n toen zy het boudoir harer dochter weder binnentrad, was deze daar niet alleen. Even vóór haar, doch van een anderen kant, was de raadsheer Born het vertrek binnengekomen, waar de jonge vrouw zich bevond, die in eene afwachtende houding, bevend en ontroerd, hem aanstaarde. „Vergeef mij, mevrouw, dat ik u heden nog oven kom stoken", begon do oude hc-er, j De redenaar werd by herhaling luide toe gejuicht. Tydens de plechtigheid werd een der toe hoorders, wegens de drukkende atmosfeer, welke er in de voor gelegenheden als deze veel te beperkte ruimte heerschto, door eene flauwte overvallen, hetgeen eenig oponthoud in het uitbrengan van het verslag teweegbracht. Een der in het auditorium insgelyks tegen woordige geneesheeren was dadelyk by den patiënt en hielp hem mede naar eene aan grenzende kamer overdragen, waar de eenigs- zins bejaarde heer spoedig weder bykwam, waarna hy zich naar buiten kon begeven. De genoemde toehoorder werd op- morkeiyk door de flauwte gotroffen juist eenige oogenblikken nadat de redenaar had herinnerd aan de reeds zoo vele malen uit gesproken vrome wenschen naar een nieuw universiteitsgebouw. Naar men weet, schynt het stichten van nieuwe musea enz. vry wat spoediger in zyn werk te kunnen gaan. Biykens bericht van het hoofd der Meisjes school 2de klasse zyn door toeneming van het aantal leerlingen alle schoolbanken op ééne na in gebruik en is het om verschillende paedagogische redenen zeer wenscheiyk dat in elke klasse minstens ééne bank over is, wat met het tegenwoordigo aantal niet mogeiyk is. Bovendien heeft de ondervinding geleerd, dat tegen November zich gewooniyk nieuwe leer lingen aanmelden, wier ouders zich dan met terwoon in deze gemeente vestigen, terwyl het van het hoogste belang is, zoowel voor do leerlingen als voor het onderwas, dat zy, by eene eventueele aanvraag, dadeiyk geplaatst kunnen worden. Na overleg met de Commissie van Fabricage achten B. en Ws. het noodig dat voor de 7 lokalen der school 7 banken worden aange schaft, waarvan de kosten zyn geraamd op ƒ98. B. en We. geven mitsdien in overweging de verelschte gelden voor dit doel beschikbaar te stellen, wordende een staat van af- en overschryving, strekkende tot verhooging van Volg. 132 der begrooting voor dit jaar, Kosten van het aanschaffen en onderhouden van schoolmeubelen, met ƒ98, te vinden door af- schry ving van den post voor Onvoorziene Uit gaven, tevens overgelegd. De 15de jaarcollecte voor de scholen met den Bybel alhier zal niet, zooals aan- vankéiyk het voornemen was, gehouden wor den op 20 September, maar op den 27sten dezer maand. Tevens zy bericht dat in den dank- en bedestond, welke aan den avond van dien dag in de Pieterskerk zal gehouden worden, als sprekers hopen op te treden de heeren dr. J. A. Gerth van "Wyk, predikant by de Ned.- Herv. gemeente te 's Gravenhage, en ft. J. "W. Rudolph, predikant by de Chr. Gercf. (doleerende) gemeente alhier. Zaterdag, 16 Sept. jl., vergaderden to Amsterdam eenige belangstellenden, die recht streeks of zydelings betrokken waren by de keuring van vee en vleesch hier te lande. Het was om te voorzien in eene lang ge voelde behoefte, om nl. in deze zaak op weten- achappelyke gronden eenstemmigheid te ver krijgen tusschen de verschillende beoefenaren van dit onderdeel der veeartsenykundige weten schap. Op eene oproeping dienaangaande had dan ook de samenkomst plaats van de vol gende heeren: D. Van dor Sluys, hoofdkeur meester van het abattoir te AmsterdamJ. J. F. Dhont, directeur van het abattoir te Rot terdam; J. T. Laméris, districts-veearts voor Zuid-Holland te 's-Gravenhage; M. J. Henge- veld, districts-veearts voor Noord-Holland te Haarlemverder H. J. Ellerman, te Dordrecht; H. Van Aken, te 's-Gravenhage; H. Van der Linden, te Niouwer-AmstelJ. H. VanOyen, te Haarlem; Y. Van der Sluis, te Amsterdam; A. P. Smits, te Amsterdam; B. M. Buringf te Naarden; Th. H. L. Arntz, te Nymegen; L. Hermkes, te Kuilenburg, en A. Van Leeuwen, te Leiderdorp; allen in de plaats hunner Inwoning mot vleeschkeuring belast. Staande de vergadering werd besloten tot op richting eoner „Vereeniging tot bevordering der kennis omtrent keuring van voedingsmiddelen van dierlyken oorsprong", waartoe alle boven- genoemden toetraden, terwyl het lidmaatschap word toegezegd door meerdere belangstellen den, die evenwel vei hinderd waren deze eerste vergadering by te wonen. Het voorloopig bestuur, bestaande uit do heeren D. Van der Sluys, te Amsterdam; J. J. F. Dhont, te RotterdamA. Van Leeuwen, te Leiderdorp; K. Hoefnagel, te Utrecht, en J. H. Van Oyen, te Haarlem, aan wie is op gedragen statuten voor de nieuwe Vereeniging te ontwerpen, zal daartoe op Vrijdag 6 Oct. a. s. te Leiden byeenkomen. Eenig© dagen geleden meldde de „N. R. C." en andere bladen namen het over dat ds. Van Druten, te Rynsburg, eerst voor de beroeping naar Aalten had bedankt, maar later op dit besluit was teruggekomen. De heer Van Druten deelt ons thans medo dat zulk eene handelwyze volstrekt onmogelyk is. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grooiere letters naar plaatsruimte. Voor hot incasioeren buiten dc etad wordt ƒ0.03 beroLood. Op Maandag, 18 September, zyn ten Raadhuize van Alkemade aanbesteed het maken van 149 schoolbanken, 5 kastjes en 6 tafeltjes (in drie perceelen) voor de openbare scholen te Roelof-Arendsveen en Rypwetering, en het verven van 152 banken, 5 kastjes en 6 tafeltjes. De uitslag was: lste perceel, zynde 39 banken, 5 kastjes en 6 tafeltjes (begrooting ƒ308.50). Ingeschreven: door J. Dobbe Dz. voor /*255, P. Vryburg 231.27, L. L. Kreling f 219.60, J. Van der Hoorn, f 212.96, en M. Schoenmaker ƒ203.50. Gegund aan den laagsten inschryver. 2de perceel, zynde 55 banken (begrooting f 280). Ingeschrevendoor dezelfden resp. voor 275.40; /"257.43; f 230; ƒ215.40 en ƒ206.25. Gegund aan den laagsten inschryver. 3de perceel, zynde 55 banken (begrooting f 266). Ingeschreven: door P. Vryburg voer 249.89, J. Dobbe Dz. f 244.80, H. Pieterse 227.20, L. L. Kreling f 214.60, J. Van der Hoorn 199.45 en M. Schoenmaker ƒ183.25. Mede gegund aan den laagsten inschryver. 4de perceel, zynde het verfwerk (begroeting ƒ189.45). Ingeschreven: door de wed. H. Van Beek voor ƒ262.34, L. De Prie 234.60, P. Van ter Velde 223.50, N. Koot ƒ209, J. Jonker 179.52, C. Casteiyn ƒ174 en S. L. J. Hösmann f 168. Gegund aan den laagsten inschryver. Zoodat de drie perceelen timmerwerk zyn aangenomen door M. Schoenmaker, te Oude- "VVetering, en het 4de perceel, het verfwerk,. door S. L. J. Hüsmann, te Nieuwe-Wetering. H. M. de Koningin-Regentes zal morgen de leden van de conferentie voor het inter nationaal privaatrecht ten gehoore ontvangen en daarna ten Hove aan een diner vereenigen. H. M. de Koningin-Regentes ontving hedenvoormiddag te halfelf de in Juli jl. her kozen of nieuwbenoemde leden van de Eerste Kamer der Staten Generaal tot het afleggen van de verei6chte eeden, hetgeen geschiedde in tegenwoordigheid van den minister van binnenlandsche zaken. Reeds te drie uren gisternamiddag stond te 's-Gravenhage in de Rynstraat en om geving een talryk publiek de aankomst van HH. MM. de Koninginnon, terugkeerende van het Loo, af te wachten. De Vorstinnen stapten te 3 u. 51 min. uit den Koninklyken trein van de Staats spoorweg-maatschappij begeleid door een drietal heeren van de directie aan het station aldaar af en vonden toen op het plankier ter Harer verwelkoming aanwezig de Groot-officieren van het Koninklyk Huis nog iets te zeggen, mevrouw?" vervolgde de raadsheer, zich nu tot Astrea wendend, die, ofschoon zy nog zeer bleek was, zich weder eenigszins hersteld had. „Veroorloof my eerst eene vraag, mynheer de raadsheerwat zou mynheer Van Laogen overbiyven om in zyn eigen levensonderhoud te voorzien, ingeval ik de schenking aannam De oude heer wist niet dadeiyk wat hierop te antwoorden. „Dat is eene vraag, waarop ik het ant woord moet schuldig blyven. Ik weet alleen dat, wat het bezit van geld en goederen be treft, Van Langen de toekomst geheel onver schillig is." „Maar my is dit geenszins onverschillig, mynheer de raadsheer, en ik wil hem rriet ontnemen, wat het zyne is en het zyne blyven zalHet is reeds genoeg, dat ik door eene rampzalige dwaling zulk een ingrijpen den invloed op zyn hoopvol leven moest uit oefenen, dat eene testamentaire beschik lang hem met my vereenigon moest! Hy zal zyne vrijheid echter terugkrijgen, ook zonder dat hy my daarvoor iets ten offer behoeft te brengen." Wordt vervolgd.) na voor do jonge vrouw eene deftige buiging gemaakt te hebben, „maar de reden rnyner komst is zeer dringend; ik heb namelyk eene opdracht te vervullen. Kan ik u een oogen- blik alleen spreken?" „Wy zyn alleen, mynheer Born, want voor myne moeder heb ik geene geheimen", zeide Astrea, met gedwongen kalmte; „ik verzoek u derhalve te zeggen, wat u my hebt mede te deelen." „In de eerste plaate heb ik u mede te deelen'4, zeide de raadsheer, „dat Arnold Van Langen nog hedenavond dit huis denkt te verlaten." „Ver-dreven door mij?" „Daar u het zelve uitspreekt, heb ik niet noodig u daarop te antwoorden", zeide de oude heer ernstig, zonder op den angstig vragenden blik der jonge vrouw acht te slaan. „Verder doet myn beschermeling afstand van alle rechte waarop hij als uw echtge noot aanspraak .heeft, en wel voor eeuwig en altoos. Hy zoc ook in den kortst moge- lyken tyd by de rochtbank een verzoek om ontbinding van hot iiuwelyk indienen, ware het niet, dat er iets bestond, dat hem voor het oogenblik althans daarvan weerhoudt. Maar hy verlangt eene onvoorwaardelijke bchciiiing on biedt u daarvoor de volle rento van hot door hem geërfde vermogen, zoo mede dit huis als woning aan." By het vernemen van deze woorden scheen elke droppel bloed uit het gelaat der jonge vrouw te wykenz\j greep met beide han den naar haar hoofd, de grond zonk onder hare voeten weg, zy dreigde inéén te zinken en strekte do hand naar een stoel uit. De barones daarentegen riep: „Dat is een voorstel, dat wy ten minste in overweging kunnen nemen! Mynheer Van Langen schynt het onwaardige van zyn ge drag in te zien." De raadsheer verwaardigde de spreekster met geen enkelen blik en evenmin scheen by do wankelende houding der jonge vrouw op te merken, toen hy vry scherp antwoordde: Mynheer Arnold Van Langen heeft niet aan mevrouw de barones gedacht, toen hy my machtigde mevrouw hier a(jn besluit mede te deelen en de schenking, die daaraan verbonden. „De schenking", viel de barones hem trotsch in de rede; „mynheer Born, ik verlang dat u daarvoor een ander woord zult kiezen!" „Dat laat ik aan mevr-ouw do barones over; ik heb geen lust myn tyd hier met woordspelingen te verbeuzelen! Hebt u mij

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1