Dc geheimzinnige rcrdwljnlog. In verband niet de geheimzinnige verdwijning van twee vrouwen en de onlangs uit Amsterdam vermelde gevangenneming van den gelegen heidsdichter en houtschilder De Jong, zich noemende dr. De Jong, werd gisteren in de boschryke omstreken van Bussum door de politie een onderzoek ingesteld. De inspecteur der recherche, de heer Batelt, vergezeld van den majoor der ryksveldwacht Lamens, vier rijksveldwachters en twee agenten uit Bussum, doorzochten, onder leiding van den jager Wassing van jhr. Dedel, reeds don Nieuwen 's Gravenlandschen weg en be- gaven zich naar de Craailoosche bosschen, wa3r wellicht hotlyk van eono der slachtoffers in den grond is verborgen. De Jong moet nameiyk indertijd uit Bussum zijn teruggekeerd met een pak by zich, dat, naar het uiteriyk te oordeelen, welkleoderen kon bevatten. Die onderstelling werd te aan- nemelyker, toen de inspecteur Batelt by eenige vrouwen van vordachto zoden kleedingstukken vond, welke volgens het signalement derEn- gelsche politie aan eene dor vermoedelyke slachtoffers konden behooren. Die vrouwen zouden zelfs reeds hebben verklaard dat zy die kleedingstukken vim De Jong ten ge schenke ontvangen hadden. Volgens de laatste lezing van hetgeen be treffende deze duistere zaak uitlekt, trad De Jong verloden jaar in Engeland in den echt met een Engelsch meisje, waarmede hy over stak naar het vasteland. Hy begaf zich op reis naar Wiesbaden, doch te Dusseldoif zou zyne vrouw hem heimeiyk hebben verlaten in gezelschap vari een Ame rikaan De bloedverwanten der jonge vrouw ont vingen echter taal noch teeken van haar. De Jong zelf begon Intusschen het hof te maken aan eeno veertigjarige juffrouw, die met hare zuster te Amsterdam gestoffeerde kamera verhuurde. Hy wist de juffrouw te bewegen zich met hem naar Engeland te be geven, ten einde daar met haar to huwen. Zy zouden indordaad eenigen tyd in Londen vertoefd htbben, maar keerden naar Neder land terug, verraoedeiyk onder voorwendsel, dat de echtverbintenis, ton gevolge van het vorige, nog niet wettig ontbonden huweiyk, vertraging ondervond 1 Ook deze vrouw was plotseling spoorloos verdwenen, hetgeen De Jong eenigon tyd voor hare zuster verborgen wist te houden, ten einde gelegenheid te vinden, haar nog eenige meubelen en goederen afhandig te maken, geiyk „De Echo" vermeldt. De familie der vorige vrouw scbynt intus schen niet stil gezeten en de Engelsche politie in de zaak gemengd te hebben. Deze wendde zich tot hare Amsterdamse he ambt- genooten met bovengemeld gevolg. Het is te hopen, zegt het „Hbl.", dat het den heer Batelt, die reeds meermalen getoond heeft een fijnen neus te hebben, gelukken moge volledige zekerheid te krygen betreffende het vermoeden, dat De Jong, wiens verleden verre van gunstig is, een dubbelen moord zou hebben gepleegd. Het schynt intusschen vast te staan, dat De Jong op 31 Augustus jl., in gezelschap der vermiste vrouw, des morgens te Bussum is afgestapt. Vervolgens bood hy om twee «uren hy het station een telegram aan, waarin hy zyn hotelhouder te Amsterdam berichtte, dat hy dien nacht niet thuis kwam. In Bussum zelf heeft men echtor vruchteloos by hotol- houders en particulieren onderzocht of hy by een hunner den nacht had doorgebracht. Het staat daarentegen weer vast, dat hy den vol genden dag in Amsterdam is gekomen, mot een pak in bruin papier by zich, dat waar- schyuiyk de boven vermelde kleedeien van het vormoedeiyke slachtoffer bevatte. In den omtrek van het kamp te Laren, waar 31 Augustus feest werd gevierd ter eere van de KoniDgin, herinnert niemand zich hem gezien to hebben. Alleen gaat in Bussum het verhaal, dat het zoontje van oen der ingeze tenen, dat 's avonds over de h6i van het feest huiswaarts keerde, tot zyn schrik een man uit het akkermaalshout zag komen Die streek zal dan ook door de ryksveldwacht uit Hil versum nauwkeurig worden doorzocht. Op aanwyzing van den burgemeester van Bussum, die een gedeelte van don tocht mee maakte, werd gisteren hot eerst een bezoek gebracht aan den Nieuwen 's-Gravenlandschen weg en „De Spiegel", omdat zich in de daar liggende heideveldon een aantal kuilen be vindt, overblyfsels van veldkeukens uit den Franschen tyd. Daarop ging hot door het terroin, gelegen tusschen de wegen van Bussum naar „Jan Tabak" en „De Gooische Boer" en was een gedeelte van het bosch van den heerBredius aan do beurt. By het onderzoek der vyvers aldaar en in het Biegelpark behoefde geen gebruik te worden gomaakt van de mede genomen dreggen, daar het heldere water tot op den bodem doorzichtbaar was. Het ingespannen rondkyken en de half gefluisterde opmerkingen maakten intusschen, zoo schryft men verder aan het „Hbl.", in de stille omgeving nu en dan voor een leek althans een hi-iveringwekkenden in druk. Hetzelfde was het geval by de vond6t van een paar vrouwelaarsjes, welke echter, ver weerd en versleten als zy bleken te zyn, niet ^ari het vermoedelyke slachtoffer afkomstig waren. Ook de boschzoom van Zuid-Craailoo langs den weg werd grootendeels afgeloopen en hier werd eveneens zonder gevolg menige hoop mos en bladeren met de sabel omgehaald. Het bezoek aan de logerplaata van Laren en de ondervraging van den cantinebaas en eenige andere personen bracht de onvermoeide politiemannen helaas alweer niet verder op het rechte spoor; laat ik, zoo schryft de correspondent, er by voegen, ondanks hun afmattend werk, want, daar de jager van jhr. Dedel overal uitstekend in bosch en kreupelhout bekend bleek te zyn, werd een terrein doorzocht van zóó grooto oppervlakte, dat een gewoon wandelaar er zeker het dubbele van den tyd voor noodig zou hebben. Omstreeks halfzoven waren wy weer aan het station en dus een uur of tien op do been geweest. Ik vernam er nog, dat by het bovengenoemde pak kleederen zich een hemd en tuinschopje zouden bovondon hebben, welko in handen der justitie moeten zjjn. Al heeft de even onverwachte als eigen aardige wandeling, welke ieder lang in het geheugen zal blyven, voor de justitie op het oogenblik nog geen rechtstreeksch voordeel opgeleverd, er is althans mede bereikt, dat te Bussum ieders aandacht op de geheim zinnige zaak is gevestigd en menige veld- en boscharbeider nu de oogen wel eens zal gebruiken. Men hoorde reeds vertollen dat een paar jagers er met hunne honden eens op uit zouden gaan en in dit geval is een wakkere jacht hand een niet t9 versmaden bondgenoot-detective. Volgens modedeeling van een arxler Am- sterdamsch blad wordt het meer en meer waarschyniyk, al ontkent de gewaande dr. De Jong voor den rochter van instructie alles wat hem wordt ten laste gelegd, dat de beide vrouwen, welke hy aan zieh wist te verbinden en wier boedeltjes hy verkocht, indordaad gewelddadig uit den weg ayn geruimd. Met Marie Juett trouwde hy in Juni jl. te Londen. Het spoor van het echtpaar heeft men kunnen volgen tot ergens tusschen Arnhem en Nymegen. Met- Mary Sibilla Schmitz, met wie hy te Amsterdam kennis maakte-, is het voorgenomen huwelyk niet voltrokken. Hot spoor van dit meisje, in gezelschap van De Jong,, heeft de politie kunnen volgen tot in Bussum. Het vermoeden van misdaad wordt vooral versterkt door de omstandigheid^ dat mej. Schmitz, die nog eene zuster in Amsterdam heeft wonen, niets van aich laat hooren, na de berichten, die omtrent de aanhouding van De Jong openbaar gemaakt zyn. De Jong stamt uit Weespercarspel, is 3G» jaar, heeft ongeveer de heole wereld doorgereisd en scbynt hier en daar een vonnisje te hebbGn uitgezeten. BUITENLAND, FranhrffU. De plechtige uitvaart van generaal De Miribol heeft Donderdag te Hauterives plaats gehad. Do ïykkist werd uit het kasteel Cba- telard, waar de generaal gestorven was, naar de stad Hauterives gebracht, op eene met zes paarden bespannen fourragère van de artillerie. Een stoet van 5000 menschen volgde de iyk6taatsie naar de stad, waar een triomfboog was opgericht en van de moeste huizen vlaggen met rouwfloers waren uitge stoken. Het was eene indrukwekkende plech tigheid. Gisteren had de plechtige teraardebestelling plaats te Grenoble. President Carnot was daarby vertegenwoordigd door luit.-kolonel Pistor. Mgr. Fava hield de lykrede, waarby hy het leven des generaals in herinnering bracht en een overzicht gaf van Frankryks politieleen toestand ten opzichte van de vreerado mogend-» heden. De redenaar keurde den Krimoorlog af, welko tegen eene bevriende natie was go- voerd om de vrymetselaars te believen, en laakte eveneens den oorlog tegen Oostenryk. Frankryk bewerkte de eenheid van Italiöom soctarissen te believen; krachtens de verbin tenis, die het op zich genomen had, liet Frank ryk den plaatsvervanger van Jezus Christus, den eenigen waren vriend, dien het nog had, in den steek. Vervolgens hield de redenaar eene welsprekende lofrede op generaal De Miribel. Generaal Saussier, militair gouverneur van Pary'8, zeide dat Frankryk, dank zy hetgeeo Do Miribel gewrocht had, alle gebeurlykheden gen st kan afwachten. Generaal Loizillon, minister van oorlog, zeide dat De Miribels werk zal blyven bestaan; zyne leerlingen zullen het voortzetten, en het vaderland zal zich altyd de mannen herinneren, die medegewerkt hebben tot zyne wederge boorte, maar wien het niet gegeven was, de kroning van hun werk te aanschouwen." De gemeenteraad van Grenoble, waar de generaal geboren word, hooft in eene buiten gewone zitting besloten, eene der straten naar hem te noemen en een kostbaren krans op zyn graf te leggen. Do vader van den overleden generaal, wiens nagedachtenis aldus geëerd wordt, wasinder- tyd burgemeester van Grenoble. >o>( eurjjk-Hou^.-Mona reliic. Het „Neue Wiener Tagebl." noemt het by wonen der Hongaarsche manoeuvres door den Engelschen hertog van Connaught eene belangryke gebeurtenis, en ziet daarin het bewys, dat de betrekking tusschen Engeland en hot Drievoudig Verbond nauwer geworden is. Brazilië. Omtrent den opstand in Brazilië zyn achtereen volgens nog de volgendo berichten ontvangen Nieuw-York, 15 Sept.: Uit Rivera heeft de correspondent der „New-York Herald" te Valparaiso vernomen, dat de aanvoerder der opstandelingen het leger van Castilhista by Bage in Rio-Grande verslagen heeft. Alle wapenen van den vyand werden buitgemaakt. Do gevangenis te Rivera is vol gevangenen van de Bondsparty. Hetzelfde blad heeft vorder uit Buenos-Ay.res vernomen, dat de vloot der oproerlingen voor Rio-de Janeiro Donderdag het vuur op de forten naby Nichteroy opende en daarna de stadv vooraamolyk het buighuis, beschoot. Het bombardement duurde van 11 uren des morgens tot 5 uren des middags; er werd echter weinig schade aangericht. De schepen heropenden gisteren heü vuor. Eene poging om. te landten werd verijdeldaan beide zyden loden de troepen daarby, verliezen. Te Rio-de Janeiro bleeft do rust volkomen gehandhaafd. De kapitein van de kanonneerboot „Alagoa" vorliet heö eskader der opstandelingen, snelde naar Rio-de-Janeiro en verstrekte president Peixoto inlichtingen omtrent de bewegingen der oproerige schepen. Alle voor eene landing gianstige punten van io stad ayn sterk verschanst. De landmacht is Peixoto trouw gebleven; alle vreemde schepen in de haven houden zich neutraal. De te Buenos-Ayres wonende Brazilianen gelooven, dat de 9verwicaing de omwenteling, de horstelling der monarchie ten gevolge zou. hebbea. De buitenlandscho handelsfirma's, fee Buenos- Ayrea hebben by de gezanten geprotesteerd tegen de schorsing van het tolegraafverkeer met Rio-de-Janeiro. Buenos- Ayres, 15 Sept: Het bom bardement ?an Rio-de-Janeiro hield Woensdag avond op, na den geheelen dag geduurd te hebben. De schepen der opstandelingen waren door da eilanden in de baai voor het vuur der forten gedekt; er zyn weinig personen gedood, maar oenige openbare gebouwen werden beschadigd. Het leger en het gar nizoen der forten blyven Peixoto trouw. Nieuw -York, 15 Sept.: Volgens eene depeche uit Montevideo, kunnen de vreemde koopvaardyschepen de haven van Rio vryeiyk verlaten onder bescherming der oorlogsbodems van hunne nationaliteit. De Braziliaansche vaartuigen kunnen het anker niet lichten. De „Tiradentes," welke de regeering trouw is gebleven, maakt zich gereed de paketboot „Itaca," welke van plan is zich by de vloot der opstandelingen aan te sluiten, te gemoet te gaan. Als zy de „Itaca" vindt, zal het een wanhopigen stryd geven. De studenten van Saó Paolo hebben zich tegen Peixoto verklaard. Telegrammen, RE VAL, 15 September. Hot Zweedsche stoomschip „Adam" is by Dagoe in vyf vadeic water gezonken. STOKHOLM, 15 September. Het Franscbe stoomschip „Bleville" is by Hudickswall ge. strand. Een bergingsstoomschip ia ter assis tentie vertrokken. LONDEN, 16 September. De „Standard" meldt dat de Receivers der Lombard Invest ment Cy. nog niet zyn aangesteld en dat er kans is, hot Receivership af te wenden. ST.-PETERSBURG, 16 September. Het ge- nicht dat Zweden zou toetroden tot het drie voudig verbond, heeft in alle Petersburger blaten weerklank gevonden. De mee3ten twy- telen aan de waarheid, maar da&rover zyn zy het eens, dat Zweden vooral voor Duitsch- land een zeer gewenschte bondgenoot zou zijn, omdat zyne vloot de Russische teLibau in den rug zou bedreigen en te geiyk de kust van Finland. LEIDEN, f0 September. Thermometerstandgisteravond om 8 ureD 16° C. 60.8° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 13 5° C. 56.3 F.'s middags om 12 uren 20° C. 68° F.'s namiddags 4 ureD 193 C. 66.2° F. De commissie tot het doen van in- en uitgeleide aan den minister van binnenlandschc zaken by de hedenmiddag plaat» gehad heb bende sluiting van de zitting der Staten- Generaal bestond uit de heerenYan Gennep, vice admiraal Van Alphen, Kist, Sassen, leden van de Eerste Kamer; Veegens, Van der Kun, F. Mackay en kapitein luitenant ter zee Land, leden van de Tw,eede Kamer, die voor deze gelegenheid bun ambtskostuum of tenue droegen. De minister Tak van Poortvliet slbot de Staten Generaal,, dankte namens H; M. do Koningin-Regentes voor den betoonden Ijver en toewyding, wees op de belangryke zaken tot stand gebracht, o. a. de vermogens- en andere belastingen, terwyl de bedrijfsbelasting, de faüiissementswet en het kiesrecht nog onafgedaan zyn. ©enoemd werden ook de wet op- het Nederlanderschap, de wyzigingen van heb burgerlyk recht en de geneeskundige wetten,, de overeenkomsten met Spanje-en de Indische stoomvaart. In> eene algomeene order voor het leger heeft de minister van oorlog ter kenni3 van de landmacht gebracht, dat bij kon. besluit is bepaald, dat by- afzonderlyke dagorders, zoo in Indie als ia Nederland, eervol zuIIgd worden vermeld de- 1ste luit. der inf* P. Yan der Molen en de fuselier P. Van der Klamp, beiden, van het leger in Ned.-Iüdië, ter zake van hun gedrag bji* eene ontmoeting met den vyani in Atjeh ia het eerste halfjaar 1893 Kerkelijke Berichten, Woubrugge: In den Protestantenbond te Woubrugge zal Zondag 17 Sept., des avonas te 7 uren, godsdienstoefening worden gehoudan, waarin als voorganger zal optreden ds. Wout* man, van Boskoop. Programma van Muziekuitvoeringen. MU8IS SACRSM. Zondag 17 Stept., te bal Dacht, door hot Muziekcorps der dienstdoende Schuttonj. Directeur: do heer Joh. C. Geyp. ïerate afdeelins No. 1. Corneline-Marsoh, F. Mondo)aeoh«; 2. 0as*r- tare „Zampa", Barold; 3 „Weaner Mad'ln", Walser, G. Zicher; 4. Fantalsie „La Juive",Halóvy.Tweedt afdeelingNo. 5. Rhapsodie hcogrolao No. a, Fr. Liszt; 6. Ffcntaiaie Oaractérietiqpe voor Ea-ClariDet, (door C. Vrijjhof), Joh. C. Geyp; 7. a. 8erenata, (»rr. Yerhallon), Moeakowbkl; Mückentanz, R. Eilooberg; 8. Muzikale Reis door Europa, Conradi; a. „Ueber Stock und Stoin", Galop, C Fauat. CouponnoUcring volgens opgave vmn de Coupon-Makelaars. Oostenryk, Papierf 20.05 dito Zilver20.06 Fr«nBcb*47.40 Diverse Bykamarte58.70 Rusien Goud Boebelt. 1.91)4 dito in Zilveren Roebeto.L21J4 Araerikaansche Goud Dollar*w 2.40 Roioenlng 4 pCt. Proloacatle 5% pCt 4DVERTESTIËN. Bevallen van een Zoon F. B. KRIEK Van Itïrsos Leiden, 15 September 1893. Algemeene kennisgeving. 5587 Heden werd ons eene wolgeschapen Oocb ter geboren. P. J. WEYERMANS. M. WEYERMANS, geb. Heemskebe Algemeens kennisgeving. 5622 I Voorspoedig bevallen van oene Dochtci Mevrouw ROSENSTEIN-Van Buren. Pankow, bj) Berlijn. 5598

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 8