DAGBLAD. N°. 10299. Maaudau IS September. A0.1893. feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. Kikeriki. Feuilleton. LEIDSCH PR]JS DEZER COURANT: Voor Loidon per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTEKTIEN: Van 16 regels f 105. Icdero regel meer ƒ0.171. Grootore lettere naar plaatsruimte. Voor het incftsseeren buiten do etad wordt ƒ0.05 berekend. Aan de Abonné's daarop, wordt bij dit n mmer verzonden No. 52 van Kikeriki. Officieel© Kenniiigeviiiff«u PATENTSLADEN. De Burgemeester, Hoofd van het Bestuur der ge meente Leiden, brengt ter kennis van de belangheb benden, wonende in de wykon VII, VIII en IX, dat de patentbladen over het dienstjaar 1898/94, brj het College van Zetters in één der vertrekken van hot Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zpn van af Maan dag 18 tot en met Zaterdag 23 Sopt. e. k., telkens dos namiddags van één tot drie uren, terwijl na het vor mrijken van dien termijn do onafgehaalde pateot- bladen ter uitreiking moeten gegeven worden aan do Deurwaarders der Directe Bolastingen, alhier, die voor hunDe moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden. De Burgemeester voornoemd, 15 Sep. 1893. DE KANTER. Leideu, 16 September. In de gewone ledenvergadering der afdoe- ling Leiden en Omstreken der Nedorl. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde werd, nadat de secretaris de notulen had gelezen en een nieuw lid was geballoteerd, mededeelïng gedaan dat Ingekomen waren eeno verhandeling van den heer Galesloot over poren, een paar hadols-catalogi en een schrijven van het hoofd bestuur, meldende de ontslagneming van den heer Van Lansberge als lid daarvan. Aan de orde kwam nu de voorlezing van het jaarverslag over 1892, maar, met het oog op de uitgebreide agenda, werd besloten dit na afloop der werkzaamheden te doen. De verkiezing voor candidaten voor het hoofdbestuur had tot resultaat dat door de afdeeling tot candidaat voor het presidium werd gesteld de heer W. baron Van Goltstein, en als leden de heeren S. A. De Graaf, A. Koster Mzn., H. W. Dros en J. D. Onder water. Er volgde nu eene vrjj langdurige besproking over de punten van den beschrijvingsbrief, zoodat de afgevaardigden goed met de meening der afdeeling bekend zijn. De voorzitter vroeg of er ook leden waren, die eenig voorstel hadden te doen voor de wintercampagne. De heer Kors vroeg aan het bestuur of het mogeiyk zou zyn, des winters de vergaderzaal een uur vóór de vergadering open te stellen, omdat men dan gelegenheid heeft het ingezondene boter te beschouwen en onderling te bespreken; ook wenschte hij eenige veranderingen in do verloting te bren gen, waardoor ook gereedschappen zouden verloot kunnen worden. De heer Van Laren wenschte ieder jaar als aanmoediging twee verguld-zilveren medailles beschikbaar te stel len voor hen, die zich door het gedurende de vergaderingen ter bezichtiging stellen van de zeldzaamste en de mooist gekweekte planten, het meest verdienstelijk hadden gemaakt. Het bestuur zal deze voorstellen overwegen. De heer Van do Pavord Smits stelde voor den heer J. Mater, die onlangs zijn vijftigjarig jubileum als kweeker had gevierd, tot lid van vordienste te benoemen, welk voorstel onder krachtig applaus werd aangenomen. De voorzitter bracht ten slotte hulde aan den heer Kors voor zijne fraaie inzendingen, bestaande uit afgesneden bloemen van Be gonia's en Dahlia's, eene fraaie plant van Hydrangea Otaksa en twee 6choone herfst- Cbrysanthemums, alles getuigende van de uitstekende kweekwjjze des heeren Kors. Ook door den heer Kruyff was eene fraaie inflo- rescentie van Stanhopea guttulata ingezonden. Gedurende de 2de helft der maand Aug. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet be9teld konden worden Wed. S. Boone, Kröger, De Koning—Buk, wed. Pieters, te Amsterdam; dr. J. Huber, Ginneken (2 stuks); J. Zwjjstra, 's-Gravenland; J. Kogelman, 's-Gravenhage; L. Kaptein, Haarlem; N. Gorlings, 's-HertogenboschH. G. Van der Waals, Velp; Smalbill, Wilder- vank; M. Boele, A. Van der Laan, niet ver meld. Briefkaarten: J. Beek, Kramer, C. Heuze, AmsterdamA De Bidder, J. v. d. Reijden, 's Gravenhage; K. Deivenaar, LMden Valckenier-Suringar, Valkenburg. Brieven, verzonden geweest naar Oost Indië: J. H. G. Martin, Soerabaia. De collecte voor de scholen met den Bjjbel (Unie-collecte) heeft opgebracht te Lei derdorp 253. Beroepen is bij de Gereformeerde kerk te Oude-Wetering ds. J. Brouwer te Naaldwijk. Tot nog toe hebben zich ruim 80 nieuwe leden aangemeld voor het lidmaatschap van het Delftsch studentencorps, een getal dat sedert jaren niet bereikt werd. De opper ceremoniemeester maakt bekend dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin-Regentes, voor den tyd van zeven dagen den lichten rouw zal aannemen, wegens het overlijden van Z. H. prins Wilhelm Van Sleeswijk-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. Deze rouw wordt gelijktiidig gedragen met dien voor mevrouw do vorstin Van Stolberg- Stolberg. De terugkomst van Hare Majesteiten Maandag a. s. in de residentie is bepaald te 3 u. SI m. stadstjjd. Onze consul te Djeddah, de heer G. S. Endt, is op de reis naar Holland plotseling overleden. De lieer Endt werd nog geen 31 jaar; hjj volgde te Djeddah den heer Van der Houven van Oordt op, die daar eveneens verleden jaar op jeugdigen leeftijd aan den consulairen dienst door den dood werd ontrukt. Op do tentoonstelling van schilderijen te Arnhem zijn aangekocht door H. M. de Ko ningin „Op 't hooiveld" (Normandie), van W. C. Nakken, en door H. M. de Koningin- Regentes „Het voormalige Huis ter Weer," van J. J. Van de Sande Bakbuysen. Men verneemt dat de schilderijententoon stelling nog zal geopend blijven tot en met 2 October. Bij het bezoek aan bet Diakonessenhuis heeft H. M. aan elk der zioken eene bloem geschonken, wat natuurlijk ten hoogste ge waardeerd werd. Bij koninklijk besluit is, op de voordracht van den minister van binnenlandsche zaken, aan het hoofdbestuur der Vereeniging, onder dé zinspreuk„Trouw aan Koning en Vader land", gevestigd te Utrecht, tot ondersteuning van behoeftigen, gerechtigd tot liet dragen van het Metalen Kruis of de Citadelmedaille, machti ging verleend tot het houden eener collecte door het geheele Rijk, in de maanden September en October van dit jaar. Te Amsterdam is opgericht eene Maat schappij voor volkswoningen, waaraan de heer J. Nienhuys f 100,000 heeft verstrekt, waar voor hem 100 bewijzen van aandeel van f 1009 worden uitgereikt. Medebestuurders zijn de hoeren Frits Olie en C. J. M. Djjkmans. Niet H. M. de Koningin, maar do prinses van Bentheim hoeft volgens de „Haarl. Crt." Donderdag een bezoek aan Middachten gebracht. De minister van binn. zaken brengt ter kmnis van belanghebbenden, dat aan de Ryks-hoogere burgerschool met 6 jarigen cursus te Leeuwarden te vervullen is de be trekking va.i leeraar in de Engelsche taal en letterkunde. Jaarwedde f 2000. Zy, die voor deze betrokking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór 1 Oct. a. s. aan te melden by den inspecteur van het middelbaar onderwys, dr. A. |T. Van Aken, te 's Gravenhage. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 19 Sept. a. 8. niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 15 Sept. van Port-Said; de „Reichstag", arriveerde 14 Sept. van Hamburg en Amsterdam via Zan zibar te Durbande „Schiedam", van Amster dam naar Nieuw York, is 15 Sept. Scilly gepasseerd. By Koninkiyk besluit is aan J. H. Krudop, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Nykerk, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Goedgekeurd dat Th. Rutgers van dor Loeff, burgemeester van de gemeente Zuid laren, is benoemd tot secretaris dier gemeente. C. baron De Vos van Steenwyk, directeur van het postkantoor te Arnhem, op zyn ver zoek, eervol ontslag verleend. De kolonel intendant H. C- Van Erp Taal man Kip, van het personeel der militaire administratie, op pensioen gesteld en bet bedrag van het pensioen bepaald op ƒ2100 'e jaars. Aan den eervol ontslagen lsten machinist by 's Ryks werf te Amsterdam P. Bestelmk een pensioen verleend, ingaande 1 Juli 11.,. ten bedrage van f 739 's jaars. Aan mr. J. C. Th. Heyligers op zyn ver zoek, eervol ontslag verleend uit zyne be trekking van referendaris by het Depart, van Waterstaat, Handel en Nyverheid, on, met ingang van dienzelfden datum, benoemd tot referendaris by voornoemd Departement mr. J. W. S. A. Versteeg, thans hoofdcommies by het Depart, van Justitie en rechter- plaatsvervanger by de arrond. rechtbank te 's-Gravenhage. Benoemdby het personeel der militaire admin., by de intend., tot kol.-intend., do luit. kol.-intend. F. J. Hinrichstot luit.-kol.- intend., de majoor-intend. F. W. Horstmann, hoofd der Vide afdeeling van het Departement van Oorlogtot maj.-intend de kapt. intend. E. G. Winckel; tot kapt.-intend. de lste luite.- kwartiermrs. I. v. d. Werff, van het 7de reg. inf., en W. P. Van Leeuwen, van het lste leg. inf.by de kwartiermrs., tot lsten luit.-kwar- tiermr., by hun tegenwoordig corps, de 2de luits.-kwartiermrs. J. H. G. Vermeer, van het 7de reg. inf., F. Van der Steen, van het 2de reg. veld-artill., en A. W. Ruyter, van het 6de reg. inf., gedetacheerd by het Depart, van Oorlog. Op gescheiden wegen. 26.) Integendeel, ik hield u voor de eenige erfgename van dit huis en nimmer zoudt gy my onder andere omstandigheden wederge zien hebbenDe beschikkingen, in het testa ment vervat, waren voor my daarom oven onverwacht als voor u, alleen met dit onder scheid, dat myne hoop op uw bezit werd versterkt door de gedachte, dat gy alles, alles met my zoudt deelen! Maar tot wie spreek ik eigenlijk; tegenover wie zoek ik my te rechtvaardigen? Ik sta immers slechts tegenover eene vrouw, wier bezit my thans evenmin bekoren kan als de steenen daar ginds op den strastweg! Ja, freule Astrea Von Norden, gy hebt bereikt, wat gy be reiken wildet, wy hebben elkander niets te zeggen; heden niets, en zoo lang wy beiden zullen leven, niets! Vrees daarom niet dat de nietige slingerplant zich ooit om den machtigen eik zal winden en draag gy uw adellyken, trotschen naam ongehinderd voort, daar Arnold Van Langen wel de laatste zyn zou, die u dit recht wilde ontzeggen. Maar, moet ik u ook al gedenken, zoo wees er ook verzekerd van, dat ik het uur vervliek, dat my aan u geketend heeft! Want zooals de dag zich van den nacht scheidt, zoo zullen voortaan onze wegen gescheiden zyn!" Met hoog opgehevsn hoofd trad de jonge man na deze woorden op de deur toe, stiet de luisterende Babette, die zich niet spoedig genoeg verwyderen kon, opzy, en toen hy op den corridor de barones ontmoette, verwaar digde hy haar met geen enkelen blik, doch ging met dreunenden stap naar beneden. IV. Zoekgeraakt of gestolen Hit was vier uren in den namiddag; in het huis op de hoogte heersebte eene doodsche stilte. De weinige bruiloftsgasten, die, daar Arnold zich niet weder vertoond had, ver moedden dat er iets tusschen de jonggehuw den moest zgn voorgevallen, hadden beleefd heidshalve weldra van den raadsheer afscheid genomenterwyi de bedienden alles weder opruimden, wat voor het feest na afloop van de kerkelyke trouwplechtigheid dienst had moeten doen. En na zat de raadsheer reeds sinds eenigea tijd naast ztjn beschermeling in het studeer vertrek van den overledene, zonder dat hy den somber voor zich heen starenden jongen man bewegen kon, hem mede te deelen wat er voorgevallen was. Eindeiyk het geduld verliezend, riep de oude heer geërgerd uit: „Arnold, nu verlang ik dat ge my zeggen zult, wat er tusschen u en uwe vrouw is voorgevallenwant uw zwugen brengt my in eene zeer onaangename stemming!" „Nu, wanneer gy het dan volstrekt weten wilt, wy hebben een kort, maar zeer betee- kenisvol gesprek gevoerd, waarvan de slot som is: dat ik weder vry moet worden." De raadsheer stond op. „Waar wilt ge heen?" vroeg Arnold ge troffen. „Ik ga myne koffers pakken en vertrek nog hedenavond." „Hoe, gy wilt my verlaten?" „Waarom niet? Ge hebt my niet meer noodig; waarom zou ik als hier overtollig myn tyd verspillen, terwyi ik dien elders wellicht nog nuttig besteden kan!" „Wat heb ik dan gezegd, om u zoo ge krenkt te gevoelen? Ik weet het niet maar ik ben ook myzelven niet meer, do slag was te onverwacht, te zwaar! Heden morgen nog zoo gelukkig en nu te weten, dat ik vastgeketend ben aan eeno viouw, die voor my do verachteiyksto van haar ge slacht geworden is!" riep de jonge man uit, terwyi hy opstond en toornig met de hand door zyn haar woelde. „O, gy hebt de bere kenende beter doorgrond. Uw ervaren blik zag vorder dan ik, verblinde dwaas, zien kon. Zy heeft my een erfenisroover gescholden zy heeft my beticht van de laagste hande lingen zy noemde het een smaad myn naam te moeten dragen!" „Wel, waarom hoeft zy u dan getrouwd?" „Om zich in weelde en genot te kunnen blyven baden, om my datgeno te ontnemen, wat zy als haar rechtmatig eigendom be schouwt. Zou ik zulk eene vrouw kunnen liefhebben Arme jongenEen storm had ik natuurlyk wel verwacht, want de barones toonde maar al te duidelyk, dat zy daarop zon." „De moeder heb ik niet gesproken, maar haar, die alleen uit berekening de huwelyks- gelofte aflegde, haar, die my een erfenis roover noemde! O, dat woord maakt my nu nog razendWat zal ik echter aanvangen om weder vry te worden? En vry moet ik wor den, of het kost myn leven!" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 7