P. IÖ239. 31aandag IS September Au. 1893. (§eze (Gcv: znt wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit Bommer bestaat nit VJLKR Bladen. Vierde Blad. Leiden, 16 September. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER ÜOT7RANT: 7oor Leiden per 3 nuknden1.10. Franco por po9t..v«".1.40. Aizonderlijko Notomera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Tan 16 regels ƒ1.05. Iedore regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het Incasseeren buit-en de stad wordt ƒ0.05 berekend. ïïedeDnamiddag heeft de heer J. Bütti- kofer, conservator aan 's Rflks Museum van Natuurlijke Histofle alhier, zich op reis be geven, om een weten schappelijk en onderzoe kingstocht te ondernemen in de Westerafdee- ling van Borneo, ter voorbereiding van de door hem en andere onderzoekers gezamen lijk to ondernemen wetenschappelijke expe ditie, welke in het voorjaar van 1894 van Pontianak do Kapoeas zal opg&an tot de waterscheiding der Kapoeasan Hahakkam- rivieren. Een en ander geschiedt in opdracht van do „Maatschappij ter bevordering van het Natuurkundig onderzoek der Nederland- sche Koloniën", en van do met die Maat schappij samenwerkende en gelijknamige commissie, die uit twee afdeelingen bestaat, ééne in Nederland en ééno in Indië. Do tocht geschiedt onder de auspiciën van den heer Tromp, resident van Borneo's Westerafdeoling, die eeD levendig bolang in de expeditie stolt. Naar wij vernemen, bestaat het plan om voor die expeditie nog een geoloog-mineraloog uit Nederland te zenden. Dinsdag a. s., den 19den September, des namiddags te twee uren, zal de rector mag nificus dor Leidsche universiteit, de hoogleeraar dr. C. P. Tiele, in het groot-auditorium verslag geven van de lotgevallen der universiteit in het afgeloopen jaar en het rectoraat over dragen aan zijn opvolger, den hoogleeraar mr. S. J. Fockema Andrem. In de gisteravond gehouden vergadering van de afdeeling Leiden van den Nederland- schen Protestantenbond is besloten om voor de afdeeling rechtspersoonlijkheid aan te vragen. Met het oog daarop werd het regle ment herzien. Tot bestuurders zyn gekozen wi plaats van de aftredenden vacature de hoer S. Kutsch Lojenga, die als secretaris her kiesbaar is, de heer Kutsch Lojenga; vacature do heer A. J. Binnendijk de heer S. J. Per- djjk; vacature wylen de heer G. A. Reime ringer de heer D. "W. Blóte. Tot afgevaardigden naar de Algemeen© Ver gadering, welke 31 October en 1 November te 's-Gravenhage zal worden gehouden, werden gekozen de heeren prof. dr. "W. C. Van Manen, S. Kutsch Lojenga en M. Van Kleeff. De afdeeling telt thans 383 leden. Op de gemeentebegrooting voor 1894 is de opbrengst van tollen op de wegen (ƒ3283) iets hooger dan voor bet loopende jaardaar entegen is die van brug-, kaai-, havengelden, enz. aanmerkelijk geringer. In 18938750, in 1892 zelfs f 9011.85. B. en Ws. zeggen echter: Voor 1894 kan met het oog op de ontvangsten van 1893 en op de aanstaande wijziging der bruggeldheffing in verband met de vaartverbetering, waarby van doorgaande schepen geen bruggeld kan worden geheven, geen hooger bedrag dan ƒ.7000 worden geraamd. De post voor opbrengst der wik-, weeg-, meet- en keurloonen is van 1700 in 1893 en 1822.15 in 1892 gebracht op ƒ4800. De opbrengst der nieuw ingestelde keurloonen van vee, vleesch en visch wordt de on zekerheid zeggen B en Ws. in acht te nemen geschat op een bedrag van 3000. Voor oude wik- en weegloonen wordt eene vermoede lijke ontvangst van 1800 uitgetrokken. Geen verandering geven de posten voor opbrengst voor banken, staanplaatsen, enz. 9600; voor het gebruik of genot van ge meentewerken 5500), van de begraafplaat sen (pro memorie). Voor leges en voordeelen c-r gemeente-secretarie van den Burgerlijken .Stand is ƒ150 minder uitgetrokken \f 1200) d. n in 1893. Do opbrengst van schoolgeld van het gymnasium (hooger onderwijs) wordt even groot gesGhat als in 1S92 do werkelijke i komst was: ƒ10,105; dat is ƒ320 minder dan in 1893. Daarentegen bedraagt de post voor schoolgeld van de Hoogere Burgerscholen (middelbaar onderwijs) op de begrooting voor 1894 ruim ƒ500 meer dan in 1893. De post voor hot volgend jaar is 16,197, waarvan 10,265 voor de H. B.-S. voor jongens en 5932 voor de H. B.-S. voor meisjes. De opbrengst van schoolgeld (lager onderwijs) wordt geraamd op 33,100 (ƒ32,100 in 1893 en 33,033 795 in 1892), van die voor de kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen op ƒ1500, die voor bowaarscholen op 800, die voor h.t bezichtigen van den Museum van schilderijen en oudheden in het Lakenhal op 400, alle vrij stationnaire posten. Eveneens valt weinig schommeling te be speuren in de posten voor hondenbelasting 2800), jjkloon op botervaten (ƒ550), ver gunningsrecht 13,200). Evenals den vorigen avond de tuin van „Musis Sacrum", was gisteravond de lusthof van „Zomerzorg" bezet door een zeer talrijk publiek bij gelegenheid dat de hoer Gottfried Mann nu ook da&r zijn afscheids-concert zou geven. Zelden hebben wij het er zóó vol gezien. Het was er eenige oogenblikken zelfs moeilijk eene plaats te krijgen, daar de aan tafels gereedgezette 6toelen spoedig alle waren in genomen. Do muziektempel was, behalve met de gewone gasballons, buitengewoon verlicht met slingersgewijze aangebrachte lampions, hetgeen vooral in de verte gezien, een aardig •6fFect opleverde. Toen na Mann's „Fantaisio over eigen liederen" het laatste nommer van het eerste gedeelte van het programma was uitgevoerd, viel den aftredenden directeur van het staf muziekcorps van het vierde regiment infanterie eene niet minder warme ovatie dan op „Musis" ten deel. Er had zich namelijk uit de bezoekers van do op „Zomerzorg" gegeven Harmonie concerten eene commissie gevormd, óm ook hierin den heer Mann een huldeblijk aan te bieden. Die commissie bestond uit do hoeren H. F. C. Gerlings, M. W. Jaeger, mr. S. J. Enthoven, dr. C. M. Van Voorthuysen en dr. C L. Rümke, wier plan den noodigen bijval vond. Eerstgenoemde kon zich dan ook gister avond van de eervolle taak kwijten den heer Mann in den muziektempel, na met eenige woorden de dankbaarheid der gevors voor het in de laatste jaren geschonken genot te hebben vertolkt, een massief zilveren, r(jk geciseleorden en gedreven lauwerkrans aan ie bieden, welke, ellipsvormig, zeer lijn en artis tiek afgewerkt is. De bladeren er van zien er keurig uit en het lint is bijzonder vlug gemodelleerd. De eigenlijke krans en het lint vormen een fraai geheel, waarvan alle deelen, in mat en gepo lijst zilver uitgevoerd, getuigenis afleggen van eene zorgvuldige, wèlgeslaagde bewerking, zooals men deze gewoon is van voorwerpen, welke hun aanzijn ontvangen in de fabriek der heeren Yan Kempen, te Voorschoten. Op het meergemelde zilveren lint leest men „Gottfried Mann. Harmonie Concerten Zomer zorg 1886 '93." De krans, gesloten in een met blauw satijn gevoerd étui, werd geleverd door den heer J. Oostveen, op den Nieuwen Rijn alhier. Een album in rooden band, welke den boek binder den heer H. J. J. Labree alle eer aan doet, gaat bij den lauwerkrans; daarin be vinden zich de naamkaartjes van veertig der eerste ingezetenen van Leiden, die hem den heer Mann vereerden. Op den band van het album staat in gouden letteren: „Souvenir aan den Heer Gotlfiied Mann." Op de aanbieding welke vergezeld ging i met don wensch. dat de heer Mann nog lang in goede gezondheid voor de kunet moge ge- spaviid blijven en LAdcn daarvan een© reeks van jaren de vruchten moge dragen volgden fanfares der kapel en de dankbetuiging van den heer Mann, die door het zoo schoone, edele geschenk even verrast als getroffen was. Om zijne erkentelijkheid te betuigen, zou hij in herhalingen moeten treden van wat hy in „Musis" had gezegd na de aanbieding van het huldeblijk aldaar, hetwelk hy hoogelijk, bij zonder op prys stelt. Maar i ier doet zich nog eene andere om standigheid voor. Het geschenk van „Musis" werd hem vereerd namens het bestuur en leden eener Yereeniging, hier daarentegen geldt het een intiemen kring, welke zich met hetzelfde doel heeft gevormd. Da&rom vooral heeft dit huldeblijk voor hem eigenlijk nog meer waarde. Ieder deelnemer zou hfl er voor willen bedanken, zonder iemand over te slaan maar hunne namen kon hy nog niet. Daarom, als hfi zo (uit het album) zal hebben mogen vernemon, hoopt hy hun dit zoo spoedig, mogaly persoonlijk te doen. Wederom deden zich fanfares hooren, als mede hoezees van hen, die by den ingang van de muziektent stonden, w. o. de overige leden der commissie van aanbieding, terwyl inmiddels de tuin met bengaalsch vuur ver licht werd. Na de pauze werd het tweede gedeelte van het heerlyke programma voortgezet en toen daarin de heer W. Yan Erp als Es-Clarinettist Mann's „Concertstuk" Op. 97 zoo hoogst verdienstelijk, zoo gevoelvol had voorgedragen, dat hem er een daverend applaus voor ten deel viel, werd den com ponist-directeur namens het Collegicum van het Leidsche Studentencorps nog een groote krans van palmtakken en levende bloemen aangeboden. Met Mann's marsch „Afscheid van 't Vierde!" werd ook deze uitvoering besloten. Velen zal het aangenaam goweest zyn te hebben vernomen dat de heer Mann zijn nieuwsten marsch voor militaire muziek „Afscheid van hot Vierde", waarmede men op enkele concerten reeds met zoo veel ge noegen heeft kennis gemaakt, ook voor piano heeft gearrangeerd. Deze marsch is thans verschenen by den hoor Joh. J. Eggers, alhier, by wien hij uit sluitend verkrijgbaar is. Do druk er van is zeer duidelijk. Het werk is met verschuldigden eerbied opgedragen aan den heer kol nol-commandant en verdere officieren van het 4de regiment infanterie. Ongetwijfeld zal aan deze compositie een groot debiet ten deel vallen. Naar ons uit Leiderdorp gemeld wordt, zal de heer J. A. Ten Klooster, hoofd der gemeenteschool aldaar, op den lsten October den dag herdenken, waarop hy vóór 25 jaar tot deze betrekking werd benoemd. Hy heeft zich in dien langen tyd zeer ver dienstelijk gemaakt en velen zóódanig opge leid, dat zy thans eene goede positie in de maatschappij bekleeden. De heer J. G. Heere te Raamsdonksveer is door den Paus benoemd tot ridder van do St.-Gregorius Orde. Voor Hare Majesteiten en de genoodig- den bij de plechtige uitreiking der vaandels wordt in het Malieveld te 's-Gravenhage aan de zyde van do groote toegangslaan tot het- Haagsohe Bosch eene tribune opgesteld. Tot bijwoning van de plechtigheid zullen o. a. uitgenoodigd worden de leden van het corps diplomatique en de ridders der Militaire Willemsorde in de residentie. De nieuwe Italiaanscho gezant te 's Gra venhago, de heer Sonnaz de Gerbaix, zal nog vóór de opening der Kamerzitting, zijne ge loofsbrieven aanbieden. Het stoomschip „Ardjoeno", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 15 September Gibraltar; de „Semarang", van Batavia naar Rotterdam, vertsok 15 Sept van Aden. Gomengd Nleuw Nader deelt men ons mede dat het gestolen horloge van den Leidschen wees burger niet door den heer F J. L., goud- en zilversmid, maar door dions broeder den heer P. S. Lhorlogemaker aan de Haarlemmer straat, gekocht word, maar dat deze, na het eerste bericht in ons blad omtrent dezen dief stal, reeds den volgenden morgen persoonlijk van dien koop by de politie aangifte heeft gedaan. Hedennacht is te Zoeterwoude een schaap ontvreemd van den landbouwer A. R., in de Weipoort, loopende op een stuk wei land, in den Barrepolder gelegen. Bloedsporen in het land doen vermoeden dat het dier daar geslacht is. Het bacteriologisch onderzoek heeft aangetoond dat de vrouw van D. Zuidam, te Alfen, werkelijk aan cholera asiatica lij dende is. Te Rotterdam kwam gisteren geen nieuw cholerageval voor; één lyder is overleden twee patiënten zyn hersteld en 12 nog in behandeling. Te Maassluis kwam de logger „Senior" binnen met een poxlyder aan boord. Het schip is ontsmet. Uit het door den inspecteur van het genees kundig staatstoezicht gehouden onderzoek is gebleken, dat de vrouw van den veerman te Haaften is overleden aan cholera nostras. Ontsmetting was gewenscht. Het goed behoefde echter niet verbrand te worden. De heer Gerrit De Jong, teAaI-s meer, hoopt den 25sten dezer zyn 102den verjaardag te vieren. In het jaar 1881 herdacht hfi zijne 70-jarige echtvereeniging. Zjjne vrouw, die toen 92 jaar oud was, stierf kort daarna, eveneens een zoon van 76 jaar. Thans heeft De Jong nog zeven kinderen in leven; by een van hen woont hy sedert geruimen tyd. Het Eng. stoomschip „Urania," van Rangoon naar Port-Said en gisteren te Aden aangekomen, rapporteert te hebben ge praaid het Nederlandsche stoomschip „Gelder land," van Batavia via Singapore en Colombo naar Rotterdam. De „Gelderland" was op 1° ZB. en 64° OL. in aanvaring geweest met het Engelsche stoomschip „Swordsman" en bekwam dientengevolge een gat in don boeg, terwyl de „Swordsman" bijna onmiddellijk na de aanvaring is gezonken. De opvarenden zijn gered met uitzondering van 6 Lascars, die by de ramp zijn omgekomen. Marktberichten. Lelden, 16 September. De stemming voor Granen was hedeu vaat. Jarige Witte Tarwe in de beelo qualiteit weinig aangeboden, prijzen onveranderd. Nieuwe in de beete soorten govraagd, mindere werd Daar qualiteit te hoog gebonden. Boggo, Gerst en do overige artikelen werden lot nagenoeg onveranderde prijzen verkocht, de aan biedingen waren Dog niet groot. Witte Tarwe 5.30 a ƒ6.60. Roodo ƒ5.50 a 6.25, Walla-Walla ƒ6.30 a 6.60. Nienw-Zeelandsche f a per 80 KG. Zomergeret ƒ3.75 a ƒ4.10, Winter- ƒ3.90 a 4 60, Chevalier- ƒ4.60 a ƒ5.— per HL. Boggo ƒ4.40 a 4.70 per 74 KG. Haver ƒ3 40 a ƒ4.15 per 50 KG. Blauwe Erwten ƒ6.— ƒ6.50 per HL. Paardeaboonen 5.50 a ƒ5.90 per HL. Duivonboonen f 6.80 a /7.10 por HL. BruiDeboonen 6.a 8.25 por HL. Wintor-Koolzfiad 8.20 a 8.85. Zomer- a per HL. Kanariozaad ƒ6.75 a 9 50 per HL. Hennepzaad /7.10 a 7.50 por HL. Boter: Aanvoer 6900 k logr. lste qnalit. per l/4 vat 56.— a 64—, 2de quajit. per 1/a vat 48.a ƒ54.-; late qualit. per kilogr. ƒ1.40 a ƒ1.60; 2de qnalit. per kilogr. ƒ1.70 a ƒ1.35. Lange Zwarto'Turf, 16000 dubh. HL., 0.18 a f0 23. Hoofddorp, (Haarlemmermeer), 14 Bept. Jarigo tarwe 5.25 a 6.15. Witt' tarwe 5.80 a ƒ6.40. Rogge ƒ4.50 a ƒ4.60. Havtr ƒ6.80 a 7.15. Chevalier- gc-refc 4 25 a ƒ4.90. Wintergerat 4.15 a ƒ4.60. Grofne Erwten ƒ6.a 6.95. Kanariczaad ƒ6. J 6.75 Karwyzaad 16.50 a ƒ16.75. inclusief Kool zaad j a Zomer rietarwe a f Paardenboonen a 5.75. Zomergeret 3.15. I'lauw Maanzaad ƒ18.50.a Luivenbooncn ƒ0 a ƒ6.70. Lontlea, 13 Sept. Friosclie Boter 11G a 120 all.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 11