in de genoemde klassen slechts drie Neder- landsche inzendingen geene bekroning ver wierven, terwyl zes inzendingen van onze landgenooten bekroond werden, kan de uitslag voor de Nederlandsche inzenders zeker gun stig genoemd worden. Geiyk men zich herin nert, is er slechts óéne soort medaille en worden op de diploma's de punten van verdienste afzonderlijk vermeld. Baron d'Anethan, gezant van België te 's Gravenhage, geeft Zondag a. s. een diploma tiek diner, waaraan ook leden der conferentie voor internationaal privaatrecht zijn uit ge noodigd. Aan den gemeenteraad van 's-Graven hage is door B. en Ws. medegedeeld dat eer lang voorstellen kunnen worden verwachi voor oene verbeterde rioleeiing to 's-Graven bage en Scheveningen. Inmiddels wordt de beschikking aangehouden op de adressen be trekkelijk de demping van binnengrachten. Een 32 tal hoofden van scholen te 's-Gra venhage hebben tot den gemeenteraad een adres van adhaesie gericht van het verzoek van sommigen hunner collega's om verhooging hunner jaarwedde, thans f 1600 bedragende. Uit Arnhem schrijft men, d.d. 14 Sept. Te kwart vóór drieën arriveerde heden H. M. de Koningin-Regentes per extra-trein, om de voorgenomen bezoeken aan de schil derijen-tentoonstelling en het Diakonessen- huis te brengen. Met het gevolg, bestaande uit baronesse Rengers en baronesse Van Itteraum, jhr. Taets Van Amerongen en jhr. Van Suchtelen, nam H. M. plaats in de tvvoe gereedstaande hofrijtuigen en rosd langs Jansbuitensingel naar Musis". Daar do komst weinig bekend was, was ook het pu bliek aldaar weinig talrijk. Aan den ingang der tentoonstelling werd H. M. opgowacht door het bestuur dor tentoonstelling. Mr. F. N. L. Aberson bood aan de Koningin een fraaien bouquet van witto rozen aan en een keurig gebonden exemplaar van den catalogus. In het korte woord van welkom, dat b\j sprak, herinnerde hy met dankbaar heid aan het bezoek van vóór drio jaren. Hi) zag in dit bezoek ihans het bewijs, dat H. M., evenals wijion haar gemaal, een levendig belang stolt in de kunst. Namens de commissie betuigde hy H. M. zijn naigen dank voor de hoogo eor, die zy de schilde rden tentoonstelling bewyst. H. M. begaf zich daarna in de verschil lende zalen en liet zich over verscheidene doeken inlichten. Van de aanwezige kunste naars liet H. M. zich voorstellen Apol, Hen driks, Boukema, Geerlings en dr Beets, die eone buste van dr. Homoet alhier heeft tentoongesteld. Den mede aanwezigen kapitein derrydende artillerie, N. Van Es, complimenteerde H. M. over het onlangs van zyne hand verschonen „Herinneringsboek aan de feesten der gelegen heid van het honderdjarig bestaan van het corps rydonde artillerie." Met veel belangstelling vooral bezichtigde H. M. de doeken van Du Chattel, Van do Sande Bakhuyzen en Klinkenberg, waarnaar zy, na de rondwandoling door de zalen, nog terugkeerde. Te vier uren verliet H. M., onder minzame dankbetuiging aan het bestuur, de tentoon stelling en reed naar het Diakonessenhuis, waar H. M. door het bestuur dier inrichting ontvangen en door de verschillende zieken zalen werd rondgeleid. Ook daar had de Koningin bloemen in ontvangst te nemen. Te vyf uren ongeveer vertrok de extra-trein, waarmede H. M. zich weder naar Het Loo begaf. Koningin Wilhelmina bracht een bezoek aan het kasteel Middachten. B\j koninkiyk besluit zyn nieuwe be palingen voorgeschreven, door de militaire autoriteiten in acht to nemen by troepen verplaatsingen. Tot lid der Prov. Staten van Zuid-Holland is te Gorkum gekozen de heer A. G. De Kruyff. Ook mr. Heemskerk heeft voor het wet houderschap te Amsterdam bedankt. Gemengd Nleuvrm. Het verstreken zomerseizoen heeft do firma J. A. M. Bekking, aan de Breestraat alhier, naar middelen doen uitzien om hare mineraalwater inlichting uit te breiden. Het debiet nam telkens toe, terwyl de wyze van fabriceeren dezelfde bleef. Dit laatste, hetwelk in zu ke omstandig- hodon een ongerief kan genoemd worden, heeft zy thans verholpen door een lokaal, aan de achterzijde van het perceel gelegen, voor de fabricatie te bestemmen, welke thans in het vervolg met stoom geschiedt. Zy heeft daartoe eene Engelsche mineraal watermachine, de „Rival", aangeschaft, van lj pk., welke door een gasmotor in beweging ge bracht wordt en in verbinding staat met eene syphon-vulmachine, de „Sandford", en eene kogelfle8ch-vulmachine, de „Monarch", welke respectievelyk minstens 60 syphons en 700 flesschen per uur vullen. De filtratie van het duinwater en het aan brengen van koolzuur geschieden met dezo machine op eone nieuwe wyze, en nieuw, maar tevens eenvoudig is ook de manier waarop limonades en andere gazeuse dranken worden verkregen. Op het betere gehalte van een en ander moeten deze machines bovendien van grootei; invloed zyn. Alles heeft zoo zyn eiscb. Er was, goiyk wy reeds melddeD, gisteren wol sprake van het te water liggen van een kind in de Langegracht, doch na visschen en duiken is geen kind gevonden en er wordt er ook geen vermist, zoodat het praatje eene misplaatste aardigheid is. Van timmerlieden, knechts van den heer K., te Oegstgeost, werkzaam aan den bouw der nieuwe R.-K. school aldaar, had één by het des avonds naar Leiden huiswaarts keeren de onhebbelyke en lastige gewoonte, welke als „aardigheid" moest dienst doen, vrouweiyken personen, die hy en zyne kameraden tegenkwamen, het gelaat, dikwyls op onzachte wyze, zwart en vuil te maken met een smerig voorwerp, dat hy tegen de handpalm aanhield. De nachtwaker N., ge waarschuwd door den gemeente-veldwachter M., botrapte den dader toen deze zyne „aardig heid" weer in practyk bracht. Tegen den timmerman zal proces-verbaal worden op gemaakt. Op de Landbouwtentoonstelling te Amsterdam zyn nog de volgende bekronin gen toegekend: Bloemwerken. Vaasbouquetten, 1ste pr. niet toegekend, 2de pr. J. G. Ballego, te Leiden. Een balbouquot, 1ste pr. C. Visser, te Hoorn; 2de pr. mej. A. De Wilde, te Heemstede; 3de pr. J. G. Ballego, te Leiden. Bruidsbouquet, 3de pr. mej. A. De Wilde, te Heemstede. Het ongeluk te Utrocht. In verband met het ontzettend ongeluk, j.l. Zaterdag den heer D. by zyne opstyging te Utrecht overkomen, heeft de redactie der „Utr. Ct." eenige vragen tot den kapitein van den ballon gericht. „Ik stond," zei de heer Lóón Mary, toen de interviewer hem vroeg, of hy zyn medereiziger had zien vallen, „met den rug naar hem ge keurd en was bezig te trachten den ballon van don schoorsteen af te houden, zoodat ik hem niet heb zien vallen." „Men zegt," repliceerde de redacteur, „dat uw medereiziger uit vrees uit het mandje heeft willen stappen, terwyl anderen beweren, dat hyop den rand zittende, er afgetuimeld is." „Van vrees heb ik niets bemerkt; integen deel, by het opstygen, wuifde, zooals elkeen heeft kunnen zien, de heer Dolman met de handook heeft hy niet op den rand gezeten. Nimmer had ik een kalmer passagier." „Maar op het oogenblik, dat uw ballon met groote snelheid steeg, begreept gy toch, dat uw passagier uit dc mand was gevallen!" „Niet op hetzelfde oogenblik, omdat ik te druk met myn ballon bezig was, doch by het afstooten van de gondel. Terwyl ik rugwaarts my daaraan vasthield, kreeg ik in eens een kolossalen schok; onraad bemer kende, duikelde ik achterover in do gondel, voor myn eigen leven vreozende. By kalmte gekomen, tastte ik naar myn passagier en miste hem. Met razende snelheid steeg ik daarna 3500 meter, toen bewerkte ik stilstand en daarna had de daling plaats. „Onmiddellyk by myne aankomst te Zeist heb ik dan ook aan myne vrienden in Utrecht getelegrafeerd." De „Utr. Crt." zegt verder: „De luchtreiziger werd dadeiyk na zyn terug keer in de stad door de rechercheurs by den hoofdcommissaris van politie ontboden, alwaar hy van een en ander verslag deed. „In hoever nu in dit rapport de justitie termen vindt, om de zaak verder te ver volgen, kon het „Utr. Dagbl." op het moment, toen het dit onderzoek, dat inder daad plaats had, ontkende - evenmin weten als ieder ander." Naar de „M. C." verneemt, is omtrent den brand op de hofstede van G. Meulenberg te Ierseke te melden, dat deze moedwillig is gesticht door diens 18 jarigen zoon C. M. Meulenberg, die, naar men zegt, de daad reeds moet bekend hebben. Hij is Woensdag avond naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. De redon, welke hom tot dit feit heeft gedreven, moet nog onbekend zyn. Meulenberg moet ook bekend hebben den brand, die in Februari plaats had, gesticht te hebben. De eerste publieke veiling van droge bloembollen, gisteren door notaris Van Riessen in het „Rynlandsch Koffiehuis", te Rynsburg, gehouden, kan voor de Rynsburgers als naar wensch geslaagd heeten. Er waren vele personen en wat meer is, vele koopers uit verschillende plaatsen aanwezig. Alles ging vlug van de hand en wat dc duro soorten betreft, die hadden byzonderen aftrek. Waar schynlyk zullen, door dezen goeden uitslag aangemoedigd, binnenkort nog meer veilingen gehouden worden. Donderdag-middag had te Hoofc- dorp een wedstryd plaats om ƒ10 tusschen J. Deutekom met paard en kar en iemand per ry wiel over een afstand van 3000 meter. Deutekom was 400 meter vóór. Op den wegtusschen Venloo en Straelen is op het Pruisisch gedeelte het lyk gevonden van een man, die door een mes steek in den rug vermoord was. Naar loopende geruchten moet hy gevallen zyn als slacht offer van een twist, welke, in een café be gonnen, buiten werd voortgezet. De „Midd. Crt." meldt dat by gelegenheid der kermis te Eede, aldaar ern stige ongeregeldheden plaats vonden, na sluiting der herbergen, des avonds te 11 uren, waarby de marechaussees het noodig oordeelden, om op „de menigte" men spreekt van 30 per sonen te vuren, zonder evenwel iemand to treffen. Dit maakte de Eedenaars woedend en zeker zouden ernstige ongelukken plaats gehad heb ben, indion do politie zich niet had terug getrokken. Spoedige bestelling. Uit Amster dam, 's-Hertogenbosch, Papendrecht en Nieuwe- diep werden in 1892 op 16, 26 en 29 Maart briefkaarten verzonden door den heer Rotman, te Meppel, naar Leeuwarden. Eerst op den 18den Juli 1893, dus ongeveer anderhalfjaar later, zyn die kaarten op hare plaats van bestemming gearriveerd en aan de adressen bezorgd. Maandag zou te Arnemuiden een weduwnaar van 72 jaren met een meisje van 28 lentes in het huwelyk treden. Alles was voor de plechtigheid in gereedheid, doch de man werd door zyne kinderen uit het vorig huwelyk genoodzaakt van het huwelyk af te zien. Hy deed dit en liet, wat zeker elders nog nooit werd vertoond, den omroeper in de gemeente dat besluit en de redenen,"die er toe geleid hadden, verkondigen. Voor oenigen ty d werd bericht dat naby Salonica een groot aantal lyken van onthoofde personen zouden zyn aangespoeld, en dat men hen voor de slachtoffers van zee- roovers hield. In het Engelsche parlement heeft men der regeering om inlichtingen daar omtrent gevraagd, waarop de onder miüister van buitenlandsche zaken verklaarde, dat het bericht van allen grond ontbloot is. Volgens particulier telegram, hier te lande ontvangen, heefc de gouverneur- generaal aan den heer D. Birnie, in de bekende Djembersche zaak tot 3 maanden gevangenis straf veroordeeld, kwytschelding van straf ver leend tot 8 dagen. Het congres dor Noorsche ge- neesheeren, dat het volgend jaar plaats heeft, zal gehouden worden aan boord van twee stoombooten, die een tocht zullen maken by het schynsel der middernacht-zon, terwyl dï reizigers over de geneeskundige onderwerpen zullen beraadslagen. Ten gevolge van buitengewoon hevige regenbuien is de Spaansche stad Villa- viciosa, in de provincie Cordoba, geheel over stroomd. Het water is in 184 huizen binnen gedrongen, waarvan er 14 zyn ingestort en 22 dreigden dit te doen. Twee kinderen zyn door den stroom meegevoerd en verdronken. By het mpwerkerssyndicaat, dat te Lens zyn zetel heeft, zyn zes brieven ingekomen van de maatschappyen in Pas-de- Calais. In al deze antwoorden worden de door de werklieden gesteldo eischen verworpen, daar, met het oog op den toestand der kolen- industrie, deze eischen niet voor inwilliging vatbaar zyn. Daar dus alle mynmaatschappyen van Pas-de Calais weigeren de eischen der werk lieden in te willigen, heeft het congres van mynwerkers, dat gisteravond te Lens gehouden is, met 81 tegen 11 stemmen besloten, in het geheele bekken van Pas-de Calais het werk te staken, te beginnen met a. s. Maandag. Zondag-morgen zyntc Jassy in. Rumeniö twee schokken van aardbeving ge voeld, waarvan de laatste niet minder dan 18 seconden duurde. De zeer merkbare gol ving van het aardoppervlak ging gepaard met een goed hoorbaar onderaardse li gerommel. Er heerschto in de stad eene ware paniek, de bewoners ontvluchtten hunne huizen en namen, den wyk naar het veld. Zelfs te Bucharest werd eene lichte trilling: van den bodem waargenomen. Kerkelijke Berichten, Zoeterwoude: Ned.-Herv. Kork. Zondag namiddag te 2 uren, ds. Keers predikant te Hazerswoude. Hoogmade: Zondag-namiddag te 2 ureny ds. J. Nierstrasz, pred. te Leiderdorp. Benthuizen: Zondag namiddag, ds. IJ- Bootsma, van Zoetermeer. Woubrugge: Zondag-voormiddag te half- tien, de candidaat A. W. Voors, van Leiden. buitenland, Oroot-Brltannft*. De nationale bond dor liberale vereenigin- gen in Engeland beeft een manifest uitge vaardigd, waarin de aandacht wovdt gevestigd' op den toestand, welko een gevolg is van de ver werping van het Home-Rule ontwerp door het Hoogerhuis. Er wordt op gewezen, dat de permanente meerderheid der Tories iir dat Huis tegenover de meerderheid vai* het door het volk gekozen Lagerhuis staat en dan heet het: De vraag, of het Hooger huis moet worden hervormd of afgeschaft,, die op het programma van Newcastle eene ondergeschikte plaats innam, zal misschien weldra, zooals Gladstone twee jaar geleden te Newcastle reeds heeft voorspeld, alle andere hervormingen oen tydlang op don achter grond dringen. Als het Hoogerhuis aan zyne traditie getrouw blyft, zal bet capituleeren zoo niet, dan zal de liberale party den stryd opnemen, welken zy niet vreest. Het manifest eindigt als volgt: Voorloopig ontkennen wy, dat do paira het recht hebben tot eene ontbinding te dwingen en wy hopen, dat de regeering een aanvang zal maken met de hervormingen, op welke het land wacht. Voor alle echte liberalen is de toestand be moedigend. Home Rule is door het Lager huis aangenomennu zy door do Lords is verworpen, is het dubbel zeker, dat zy wet zal worden. Het ministerie is sterk, zyne aanhangers in hot parlement zyn trouw, het programma is gezond. Onze tegenstanders hebben hunne laatste kaart uitgespeeld. Wan neer wy moedig en vastberaden voortgaan, zal niet alleen do Iersche quaestie worden opgelost, maar ook een waar tydperk van hervormingen voor de democratie van het Vereenigd Koninkryk aanbreken. Sedert geruimen tijd worden pogingen aan gewend om eene nieuwe, eene koloniale party te vormen. Zy bedoelt niet nieuwe koloniën te verwerven, maar aan de bestaande kolo niën eene vertegenwoordiging in het ryks- parlement te verschaffen. Sir Charles Dilke en andere voorstanders van „Greater Britain" begunstigen het plan, maar in de koloniën schynt er niet veel geestdrift voor te bestaan. Een vertegenwoordiger van Reuters agent schap heeft met verscheidene offioiëele ver tegenwoordigers van koloniën te Londen ge sproken en zy verwachtten er niet veel van. Zy zouden er de voorkeur aan geven, dat hun eene plaats in het parlement werd toegestaan. Eigenlyk hobben de koloniën, welke in bet bezit zyn van eene zeer groote zelf.-tandigheid, er weinig belang by, in het parlement door eene afzonderlyke party te worden vertegen woordigd. - In het Lagerhuis verklaarde de onder minister van koloniën, Sydney Buxton, gisteravond dat de Swaziland-conventie nog niet geteekend is. - Te Lurlan, in Ierland, raakten de natio nalisten met de unionisten slaags. De laatsten werden aangevallen en verdedigden zich met vuurwapenen. - Op 36 jarigen leeftyd is in Schotland plotseling overleden dr. Parko, de officier van gezondheid, die do beroem Ie expeditie van Stanley ter rodding van Emin Pacha vergezelde. Van alle hoofd-officieren, die aan dezen tocht door „darkest Africa" deelnamen, is nn nog, behalve Stanley zelf, alleen de heer Mounleney Jephson in leven.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2