DAGBLAI). Zaterday: 1C September. A0.1893. feze <€oü: int wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. I?. 1Ö298 Dit nomraer toestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 15 September. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Tan 16 regel» f 1.05. Iedere regel meer f0.17|. Grootere lettere aaar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 5 maandenf 1.10. ▼raooo per poet1.40. Afeonderi.'jke Hommers0.05. Ofö. li-ole EenuiseeTlngen. ilerhallngsonderwljs. Burgemc tr en Wethouders van Leiden; Gezien sc 3 der verordening van den 12den Jaouari 1882, lot regeling van het HerbaliDgEondenvijs in do gemeente Leiden (Gemeenteblad no. 11); Brengen r kennis van belanghebbenden, dat de insch ijving van leerlingen voor hot Horhalinge. onderwijs zal plaats hebben van den 18den lot en met d 22sten 8ept. a. s. voor meisjes io het scli ooi lok 8r.< in de Van-der-Werf-straat, voor Jongens ia dat aan Korte Mare, telken dage des namiddags van zeven rot acht uren. Tot het i.orhalingeoDderwijs knunen worden toe gelaten 1°. do Icc-r.ingen van do scholen der 3Je en 4de klas9e, die v r regen hebben bet getuigscbiift, bedoo'.d bij art. 18 2 der verordening van 11 November 1880 (Gemt-enteblad do. 4 van 1881J; 2°. zij, diii bi) een af te leggen examen blijken gevon aau dó daarvoor gesteldo vereisohten te kunnen voldoön. B.irgemeestor en Wethouders voornoemd, Leiden, DE RANTER, Eurgemeestor. 15 Sept. 1838. E. KIST, Bocretaris. PATEXrni.VDKV. De Burgemeester, Hoofd van het Bestuur der ge meente Leiden, brengt ter kennis van de belangheb benden, wonende in do wjjken VII, VIII en IX, dat de patentbiadcn over het dienstjaar 1893/94, bij het College van Zetters in één der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljot, verkrijgbaar zyn van af Maan dag 18 to en mot Zaterdag 23 Sept. e. k., telkens dos namiddags an één tot drie uren, terwijl na het ver streken van dien termgn do onafgehaalde patent- bladen tir uitreiking moo en gegoven worden aan de Deurwaard dor Directe Beiastingon, alhier, die oor hunne mo- oiogen eischen tien oeLts, zonder meer. Leiden. Do Burgemeester voornoemd, 15 Sep. 1HU8. DE KANTER. Het was in don tciin van „Musis Sacrum" gisteravond voor de laatste maal, dat de heer -Gottfried Mann aldaar zyn stafmuziekcorps van het vierde regiment infanterie aanvoerde. De opkomst der leden met hunne dames was zoer talrjjk, terwyl de tuin feestelijk met ballons was verlicht. Dank zy der temperatuur, herinnerde deze -avond nog geheel aan den prachtigen zomer, welke achter ons ligt. Ook de samenstelling van het programma en do uitvoering er van lieten niets te wen- schen over. Met belangstelling werden de verschillende noramers aangehoord en aan warme waar deering ontbrak het evenmin. Na afloop der groote pauze, dus vóór den aanvang der tweede afdeeling, had eer.o by zondere plechtigheid plaats. Toen namelijk de musici weder gezeten waren, betrad met den heer Mann ook den muziektempel de heer J. J. Van Mas\jk Huyser Van Reenen, terwijl de overige bestuursleden zich voor den ingang er van plaatsten, waar ook eene talrijke schare dames en heeren zich had vereenigd. De heer Van Reenen richtte oene korte toespraak tot den heer Mann, waarin hij de groote en vele verdiensten schetste, welke de aftredende kapelmeester aan Musis" had bewezen. Al noemde spr. het voor zich een voor recht nu het woord te mogen voeren, toch deed hy het slechts noode, omdat men in het vervolg den heer Mann als leider der verdienstelijke kapel zal moeten missenmaar spr. deed het toch ook met genoegen omdat het hier geldt een man, aan wien de Ver- eeniging zooveel verplicht is, die voor haar steeds zooveel sympathie aan den dag legde. De prachtige muziekuitvoeringen toch liggen j van jaren terug nog ieder versch in het ge heugen. Do leden wilden daarom niet nalaten den heer Mann by zijn afschei 1 van het corps een bewijs hunner dankbaarheid te schenken. Dat bewijs bestond in een fraai vrouwebeeld, van terra-colta, dat men vooraf uit de bestuurs kamer had overgebracht naar do muziektent, waar het thans voor iedereen zichtbaar was. De heer Van Reenen bood het den beer Mann aan als een symbool der schoonheid, voorzien met den palmtak aan de eene zyde en met de andere hand den directeur een lauwerkrans aanbiedende. Hot beeld maakte, zooals het daar stond, een werkelijk eigenaardigen indruk. De heer Van Reenen hoopte dat het beeld by den heer Mann, telkens als hy het zag, aangename herinneringen aan „Musis Sacrum" zou te binnen roepeD, en al spreidden over dit afscheids-concert de herfstnevelen zich uit, toch blyft er nog een troost over, nl. dat men weet dat de heer Mann de lier niet aan de wilgen gaat hangen, maar, in anderen werkkriDg, een dienaar blyft der kunst, dor edele toon kunst, welke hem aangeboren is. Spr. vertrouwde dat de heer Mann zal voortgaan he4- aantal zyner heeriyke toon- scheppingen met nog vele te vermeerderen, opdat ook de leden van „Musis" er telkens een nieuw kunstgenot door zullen kunnen smaken. Met een tweewerf herhaald „leve de heer Mann!" eindigde spr. zyne toespraak, waar mede de leden en hunne dames op enthusiaste wyze instemden, waarna het muziekcorps fanfares deed hooren. De heer Mann aanvaardde het geschenk met erkenteiykheid en waardeerde ook de gesproken woorden, waarin o. a. werd herin nerd aan zyne sympathie voor „Musis Sacrum". Voor die sympathie, zeide hy, bestond alles zins reden, omdat hy haar wedorkeerig van de loden en hunne dames der Vereeniging heeft ondervonden, teikens als er concerten werden gegeven, gedurende al de jaren sedert 1886 dat hy hier directeur werd. Meermalen al zeide hij het niet heeft hy de leden zelfs bewonderd, want moest er by sommige andere concert-gelegenheden menigmaal voor stoelen en tafels gespeeld worden, in „Musis" vond zyn corps steeds een welwillend en talryk gehoor, soms zelfs in die mate, dat velen regenbuien onder hunne parapluies bbven trotseeren als anderen de plaatsen onder de veranda hadden ingenomen alleen als het al te bar werd, zwichtten ook zy voor de overmacht. Zulke bewyzen van sympathie wekken sym pathie en vandaar dat spr. ook niet kon nalaten de programma's steeds met buiten gewone zorg samen te stellen. „Musis Sacrum" en hetgeen hij er van den eersten dag afaan ondervond, zullen door hem nimmer vergeten worden, by hem steeds in dankbare herinnering blyven. Daarentegen bleef hy ook het stafmuziek corps onder de nieuwe leidiDg, ofschoon die nog niet bekend is, in ieders welwillendheid aanbevelen. Andermaal klonken er fanfares, opnieuw deed zich een herhaald „leve de heer Mann!" hooren en toen eindeiyk na afloop der tweede afdeeling Manns nieuwe marsch „Afscheid van het Vierde" was uitgevoerd, ging men niet heen alvorens het gedeelteiyk waé herhaald. En alzoo was hier de taak van den heer Mann afgeloopen. Alleen vereenigde hy zich nog op verzoek van den voorzitter der Vereeniging eenigen tyd aan de bestuurstafel, terwijl de leden van zyn corps, naar aanleiding van oen verzoek van dezelfde zyde, in het gebouw te zamen kwamen, waar hun tegelykertyd verveitechingen werden aangeboden. Op de ontwerp gemeentebegrooting voor 1894 is de toelage aan de eigenaars van den schouwburg alhier, welke vroeger f 1500 i bedroeg, uitgetrokken tot een bedrag van f 1350. De meerderheid van het cellege van B. on Wb. toch blyft by haar gevoelen, dat dit subsidie geleidelijk moot worden ver minderd en stelt thans voor de jaarlykscho vermindering te bepalen op 10 pet. Het hoofdstuk onderwys en kunsten en wetenschappen bedraagt f 290,387. By koninkiyk besluit is aan na to melden officieren by de dienstdoende schuttery te Leiden, op hun verzoek, eervol ontslag ver leend aan W. F. Verhey van Wyk, als kapitein, en aan J. M. Helling, als eerste luitenant; aan eerstgenoemde met vergunning tot het blyven dragen van de uniform der schuttery met de onderscheidiDgsi eekenen, aan zyn tegen- woordigen rang verbonden. Voorts zyn benoemd: tot kapitein, J. Wilhelmy Damsté, thans 1ste luitenant; tot lsten luitenant, S. J. Le Poole, thans 2de luitenant. Op hot viertal voor predikant by de Remonstrantsche gem. te Gouda is geplaatst ds. H. P. Schim van der Looff, alhier. Voorgedragen zyn tot leeraar by het middelbaar onderwys te Nymegen, voor wis kunde en boekhouden, de heeren J. De Korne, te UtrechtW. H. A. Poort, te Groningen, en J. C. Fischer, te Leiden. Door het provinciaal kerkbestuur van Drente zyn tot de evangeliebediening toege- laton de heer J. Koerts Sikkema, cand. aan de universiteit te Leiden, en de heer N. De Jong, theol. docts. aan de universiteit to Groningen. Heden is het 25 jaar geleden dat de bekende dr. J. G. Mezger aan de universiteit te Leiden tot doctor in de geneeskunde werd bevorderd. Te Oegstgeost bedraagt het aantal inge schrevenen voor de nationale militie, lichting 1894, 53. Voor de vrywilligo oefening in den wapen handel hebben zich aldaar zeven jongelingen aangemeld. Te Voorschoten hebben zich 12 jonge lieden aangemeld voor de oefeningen in den wapenhandel. In het dorp Woubruggo worden door eenige jongelieden pogingen aangewend tot oprichting eener Harmonio vereeniging, waar toe by de notabele ingezetenen ei no lyst circuleert. Of ze echter tot stand zal komen, is nog niot uitgemaakt. In verband met het koninkiyk besluit van 12 dezer, omtrent de uitreiking der nieuwe vaandels en standaards, is door den Minister van Oorlog, behalve hetgeen dien aangaande reeds werd vermeld, nog bepaald: dat het bevel over de by do plechtigheid tegenwoordige troepen gevoerd wordt door den gouverneur dor residentie. De uit te reiken nieuwe vaandels worden op 21 Sept. a. s., des middags te 12 uren, afgehaald aan het Departement van Oorlog. Tot dafc einde bevinden zich aldaar op ver meld tydstip 12 alleen met de sabel ge wapende onderofficieren. Het overbrengen der vaandels naar het Malieveld geschiedt onder het geleide van oen gewapend detachement van het reg. gr. en jagers. De 12 onderoffi cieren nemen de vaandels in foedraal ge huld in ontvangst zonder eenig eerbewfis, hernemen hunne plaats in het midden van het detachement, dat zonder trom of hoorn- muziek naar het Malieveld marcheert. Nadat HH. MM. op het Malieveld zyn aan gekomen, do verschuldigde eerbewyzingen zyn verricht en HD. langs de gelederen zyn ge reden, doet de gouverneur der residentie de troepen een carré formeeren met drie zyden. Do commandeerende officieren van het regi ment grenadiers en jagers, van de acht overige regimenten der infanterie en van de drie regimenten huzaren, benevens de regiments adjudanten, begeven zich nadat zy, voor zooveel zy te paard zyn, zyn afgestegen met vaandel- of standaarddragers, die het oude vaandel of den ouden standaard van het corps dMGgen, naar do plaats, waar HH. MM. zich bevinden en stollen zich tegenover HH. MM. in volgorde van de nummers der regi menten opde infanterie op den rechter vleugel. De Minister van Oorlog plaatst zich aan de linkerzyde van HH MM. Do inspecteur der infanterie en de inspec teur der cavalerie stellen zich ter zyde van den Minister van Oorlog. "Wanneer H. M. de Koningin-Regentes het verlangen te kennen geeft om de uit reiking te doen aanvangen, doet de gouver neur der residentie den ban open (hetgeen wil zeggen, dat do plechtigheid een aanvang neemt). Aanvangende met het regiment grenadiers en jagtrs, heeft daama de uitreiking der vaandels en standaards in volgorde der num mers van de regimenten der infanterie en der cavalerie als volgt plaats. De adjudant van dienst van H. M. de Ko ningin neemt het nieuwe vaandel of den nieu wen standaard over van den onderofficier, die dit aan het D. v. O. heefc ontvangen, begeeft zich er mede naar Hare Majesteiten, ontdoet het voorwerp van het foedraal en biedt het vaandel of den standaard de Koningin aan. De regiment-commandant neemt het oude vaandel of den ouden standaard van den adjt.- ond.-off.-vaandel- of standaarddrager over; hy overhandigt dat voorwerp aan den ordonnance- offleier van dienst van H. M. de Koningin deze stelt het ter hand aan den onderofficier, die het nieuwe vaandel of den nieuwen standaard heefc gedragen. De regiments-commandant begeeft zich naar Hare Majesteiten. Hare Majesteit de Koningin reikt het vaandel of den standaard uit aan den regiments-commandant Nadat alle vaandels en standaards zyn uitgereikt, wordt de ban gesloten, gedófileerd en de oude vaandels en standaards op de voorschreven wyze naar het Dept. v. Oorlog overgebracht. Hare Majesteiten de Koninginnen bren gen vermoedelyk morgen het voorgenomen korte bezoek aan het Paleis te Soestdyk. Hare Majesteiten zullen zich Donderdag per rytuig van het Paleis te 's-Gravenhage voor de plechtige uitreiking der vaandels naar het Malieveld heen begeven, gevolgd door het geheelo dienstdoende Militaire Huis te paard. Morgen komt het Koninkiyk Staldepar tement van Het Loo in de residentie terug. Ten raadhuize le 's-Gravenhage word gisteren aanbesteedhet uitvoeren van werken tot uitbreiding van het Gemeente ziekenhuis, als: a, li3t afbreken van eenige percee'en; b. htt maken van een gebouw bestemd voor chirurgische afdeeling, bevattendo 169 bed den, van één groote en twee kleine barakken, bevattende te zamen 38 bedden, voor besmette- lyke zieken en van een gebouwtje voor onrustigen. Minste inschryver was J. Steffens, te 's-Gravenbage, voor f 226,000. Naar de „Haarl. Crt." verneemt, zyn, voor zoover tot nu toe bekend is, op de ten toonstelling te Chicago de volgende Neder- landsche inzenders op tuinbouw-gebicd be kroond Voor rozen Jac. Jurissen en Zoon, te Naai den, en „Nursery Association", te Boskoop. Voor rhododendrons, voor azalea's, voor cle matis en voor phlox de „Nurcery Association" te Boskoop. Als buiten mededinging werden bekroond de volgende inzendingenVan der Schoot, Gladiolus; Blauw, Azalea's, enz.; Polman Mooy, Tulpen, Iris, Montbrotias, enz.Krelago, Darwin-Tulpenafdeeling Uitgeest Algemeen© Vereeniging van Bloembollencultuur, Tres Narcissen. Van de hier niet vermelde planten klassen ban de uitslag nog niet worden medege deeld. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de jury in de afdeeling „Floriculture" hare eischen vry hoog gesteld heeft en dat

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1