DAGBLAD rx 10297. Vrijdag September. A0.1893. Eerste Blad. (Deze €on::nt wordt dagelijks, mei uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 14 September. LEIDSOH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. it nommer bestaat uit TWEE Bladen. De gemcente-begrooting' voor 1894 gemeente Leiden is thans met de Memorie ji Toelichting aan do Raadsleden in druk ndgedeeld. Zy bedraagt, gelyk wy reeds meldden, in ar geheel in ontvangst en uitgaaf f 811,293. Wat de inkomsten betreft, is het batig ot der laatst vastgestelde rekening, voor iover daaraan Diet reeds eene bepaalde he mming is gegeven, voor 1894 geraamd op 8001.94, terwijl dit voor de jaren 1892 en 893 nihil bedroeg. De 40 opcenten op de hoofdsom der be sting op de gebouwde eigendommen zyn raamd op 28,188.06, tegen ƒ28,015 in 893; de 10 opcenten op de hoofdsom der elasting op de ongebouwde eigendommen ƒ166 (tegen 69 in 1S93); de 50 opcenten de hoofdsom der belasting op het personeel p ƒ67,635 (tegen ƒ66,872 in 1893); de 4/5 edeelten van de opbrengst der Rijksbelasting het personeel in hoofdsom en opcenten ƒ118,843, tegen ƒ118,843 in 1893; de aatselyke directe (inkomsten)belasting op 159,000, tegen 158,000 in 1893 en 170,160.53 o 1892; dezelfde belasting bü suppletoir kohier p ƒ2500, evenals het loopende jaar. Als winst, der gasfabriek is uitgetrokken 47,685 en van de gemeente-apotheek wegens ivering van geneesmiddelen aan verschillende stellingen van weldadigheid 700, tegen resp. 47,685 en ƒ670 in 1893; verder als het ?.ndeel van de gemeente Leiden in de winst r Leidsche Duinwatermaatschappij 20,250, tegen ƒ1800 in 1893 en 20,250 in 1892. Voor geldleening ter voorziening in de be- ioefte aan kasgeld zal voor het volgende jaar een bedrag van 100,000 noodig wezen, togen 75,000 in 1893 en ƒ30,000 in 1892. Als renten wegens op prolongatie uitgegeven :elden is voor 1894 slechts 100 uitgetrokken in verband met de ontvangsten van 1892, erwyi in 1S93 geene gelden in prolongatie n belegd en in 1894 het restant der geld- eening voor hel grootste deel zal verbruikt ztfn. Voor 1893 is de post daarentegen op f850 vastgesteld, terwijl hij in 1892 werkelijk bedroeg ƒ117.03. Van de uitgaven stippen we heden het volgende aan: De jaarwedden van de keurders, wegers, metors, rooimeesters en dergelijken zijn ge raamd op ƒ4190, tegen ƒ1250 in 1893 en 1150 in 1892, ten gevolge van de met 1 October 1893 in te voeren keuring van vee, vleesch, visch en ooft, waarvoor wordt uit getrokken voor den inspecteur van de vee- en vleeschkeuring ƒ1600 en 5 pCt. van de opbrengst der keurloonen ƒ150; 8 keur ders elk a ƒ60 480; 2 keurders elk a 75 ƒ150 en 2 pCt. van de opbrengst der keurloonen voor de keurders gezamenlijk 60; 1 keurder van de visch ƒ500, te amen 2940. Als nieuwe post komt op de begrooting voor de jaarwedde van den concierge van het Archiefgebouw 416, d. i. 8 per week. Buitengewone werkzaamheden op het Raad- buis zijnde secretarie met secretaris kamertje verven en plafond secretaris-kamertje ver nieuwen bodenkamer vervenleeskamer verven en behangen met gestukadoord pla fond; van de kamer van Burgemeester en Wethouders de ramen met betimmering en lambrizeering vervenhet kantoor van den ontvanger verven en herstellen van den vloer, betwelk alles zal kosten 380. Ook buitengewoon i6 het aanschaffen van 12 stoelen in de vrij komende arch vari6- -\amer a ƒ12 144; eenq tafel met dek kleed 45; oen gaskraan met verdere gasleiding PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Tan 16 regels ƒ105. Iedere regel meer ƒ0.17:1. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. ƒ65; een vloerkleed a 2.50 per vierk. meter ƒ120, te zamen ƒ374. De post voor het onderhoud van straten en pleinen is uitgetrokken tot een bedrag van 26,520, tegen ƒ14,072 in 1893 en ƒ17,280.44 in 1892. Sommige nu op dezen post voorkomende gelden werden vroeger uit den post „dag- en weekgelden" betaald en andere uit de artikelen bruggen, riolen en waterwerken, welke daarom nu zooveel minder is. Voor sneeuwopruiming is ƒ500 uitgetrokken en als arbeidersbonen voor do voorgestelde bestrating ƒ7000 en als arbeids- loonen voor de boomsnoeiers 1620. Met het oog op den vervallen toestand er van wordt voorziening der kanten van ver schillende singels zeer noodig geacht, waar voor f 300 is uitgetrokken. Voor onderhoud en toezicht in het Park, bezoldiging tuinman, grasmaaien en Park wacht is ƒ1425 geraamd. In 1892 is uitgegeven 1357. Het meerdere werd uit dag- en week gelden gevonden. De verhooging voor 1894 is met het oog op het salaris van den tuinman en meerder toezicht noodig. Het onderhoud der plantsoentjes op Binnen vestgracht, Kaiserstraat, Morschpoort, Pieters kerkplein en Zylsingel kost 300. Aan de Kleine Havenbrug is een steenen draaihoofd noodig en moot het tusschenjuk hersteld worden. De kosten daarvan zullen zyn f 2700, en voor herstellingen aan htt gewelf der Langebrug ƒ300. Zes nieuwe stootpalen zullen kosten ƒ500 en voor buitengewoon diepwerk wordt ƒ1600 uitgetrokken met het oog op Langegracht en Oranjegracht. Wordt het Levendaal niet gedempt, dan moet de post diepwerk ad 1600 nog met 800 worden verhoogd. De kosten van een walmuur by de Zout keet zyn geraamd op 2000. Met het gewone werk ad ƒ7120 is de post voor onderhoud van havens, vaarten, kaai muren, sluizen en andere waterwerken alzoo uitgetrokken op 11,220, tegen 6800 in 1893 en ƒ10,097.61 in 1892. Op de begrooüng voor 1893 waren drie brandkranen uitgetrokken. Het wordt noodig geacht het aantal brandkranen belangrijk te vermeerderen, waardoor eene aanzienlijke be zuiniging wordt verkregen bij eventueele branden. De 10 nu voorgestelde brandkranen zullen kosten f 1000. Op den post voor dag- en weekgelden dor werklieden en bedienden in dienst der gemeente, mitsgaders verdere kosten der fabricage, wordt voor een boekhouder een bedrag van ƒ1000 uitgetrokken, welk bedrag volgens de Memorie van Toelichting noodig is met het oog op de belangrijke vermeerdering van werkzaam heden en de meer gedetailleerde administratie. Tot wethouder te Waddingsveen is ge kozen de heer K. Jonkheid. Thans is definitief besloten dat de Chr.- Ger. partij (ds. De Groot) te Waddingsveen eene kerk aan bet dorp zal bouwen. De aan besteding heeft 23 Sept. a. s. plaats. De heer A. Kleynenberg, brievengaarder te Hazerswoude (Rijndijk) is met ingang van 1 October benoemd tot assistent aan het post kantoor te Vlaardingen. H. M. de Koningin-Regentes zou heden Donderdag een bezoek brengen aan de tentoonstelling van schilderijen en aan het Diakonessenhuis te Arnhem. Hare Majesteit zou te halfdrie per extra- trein aldaar aankomen. Donderdag den 21sten September, te één uur, zal H. M. de Koningin met groote plech- tigheid in de Maliebaan te 's Gravenhage de vermelde nieuwe vaandels uitreiken aan de regimenten infanterie en cavalerio. Hare j Majesteit de Koningin-Regentes zal bij deze militaire plechtigheid tegenwoordig zijn. Ook de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal reeds Dinsdag 19 September eene verga dering houden en wel te 3 uren '6namiddags. In die vergadering zal de nominatie voor het voorzitterschap der Kamer worden opge maakt en zal de trekking dër afdeelingen plaats hebben. De conferentie tot regeling van het inter nationale privaatrecht hield gisteren te 's-Gra- venhage eene algemeene vergadering tot vaststelling van de orde der werkzaamheden. Daarna verdeelde zij zich in vier sectiën, die terstond den arbeid aanvingen. Tot secretaris is nog benoemd de heer mr. Breukelman, commies van staat by den Raad van State. De voorzitter, staatsraad Asser, biedt heden in den „Restaurant Royal" te 's Gravenhage den leden een déjeuner aan. De Nederlandscho Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, welke reeds in tal van plaatsen afdeelingen bezit, was tot nu toe in Aalsmeer, het land van tuinbouw en kwee- kerij bij uitnemendheid, nog niet vertegen woordigd. Wel waren reeds af en toe pogingen in het werk gesteld om ook daar eene afdeeling te vestigen, maar nog steeds zonder het ge- wenschte resultaat. Aan het onvermoeid streven van den heer Jac. P. R. Galesloot, lid van het hoofdbestuur der Maatschappij, is het nu echter gelukt, een voldoend aantal kweekers voor het plan te winnen. De heer Galesloot zocht persoonlijk de kweekers op en vond in den heer P. Ledeboer, notaris te Aalsmeer, een krachtigen steun, zoodat eindelek de afdeeling kon opgericht worden. De sanctie van het hoofdbestuur ontbrak er nog slechts aan, doch deze zou zich niet lang laten wachten, en gisteren heeft de officiëele installatie der afdeeling door het hoofdbestuur dan ook plaats gehad. De gemeenteraad van Amsterdam be noemde gisteren bij derde stemming tot wet houder voor de vacature Dyserinck, voortdu rende door het bedanken van prof. Fabius, mr. Heemskerk met 18 van 35 stemmen; op den heer Treub waren 16 stemmen en verder 1 blanco uitgebracht. De heer Heemskerk vroeg 24 uren beraad. Uit Middelburg wordt het overlijden ge meld van den heer Snouck Hurgronje, lid van Ged. Staten van Zeeland. De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden het vervoer van schapen, bokken en geiten, versche huiden, onbewerkte wol, klauwen, vleesch, mest en alle ander afval van genoemde dieren te verbieden uit of naar de gemeenten Dordrecht en Dubbeldam Tnans is het uur van vertrek van den nieuwbenoemden Gouv.-Generaal, jhr. Van der Wijck, uit de residentie vastgesteld op Zater dagmiddag 3 u. 43 m. met den trein van de Staatsspoorweg Maatschappij. De Staatscourant van 14 dezer bevat een reisrapoort van Hr. Ms. zeilschoener „Argus", kruisende in de Noordzee, tot bescherming der zeevisecherjj, over de maand Aug. 1893. Klachten betreffende de visscherij werden niet vernomen en overtredingen kwamen niet voor. De Commissaris der Koningin in Limburg jhr. De Kuiper, die bijna 19 jaren datbooge ambt heeft vervuld, heeft eervol ontslag aan gevraagd. Naar de „N. Br. Ct." verneemt, zal jhr. mr. J. W. Pompe van Meerdervoort, te Bergen op Zoom, binnenkort die gemeente verlaten, om voor drie jaren naar den Congo te ver trekken, tot het waarnemen van de betrekking van rechterlijk ambtenaar aldaar. Het stoomschip „Bundesrath", van Oost- Al'rika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 12 Sept. van Napels; de „Koningin Emma", I van Amsterdam naar Batavia, passeerde 13 Sept. Perim; de „Prins Alexander", van Ba- tavia naar Amsterdam, arriveerde 14 Sept. te Suez; de „Spaarndam", van Nieuw-York naar I Botterdam, paseeerde 13 Sfrpt. Bsvezier; de „Zaandam", van Nieuw-Yoik naar Amster dam, is 13 Sept. Prawlepoint gepasseerd. By koninkiyk bosluit is A. A. M. Meens benoemd tot burgemeester der gemeente Brunssum. F. A. Ph. Jaassens benoemd tot burgemeester der gemeente Weert. K. Ten Bruggencate, te Leeuwarden, be noemd tot schoolopziener in het arrondissement Leeuwarden. By koninkiyk besluit is het besluit van Burg. en Weths. van Amsterdam bekrachtigd, waarby de hoogloeraar dr. S. Cramer wordt belast met het onderwijs in de geschiedenis van het Christendom en tevens ontheven van het onderwys in de geschiedenis van den Israëlietiscben godsdienst en de uitlegging van het Nieuwe Testament en aan don hoog leeraar dr. D. E. J. Yölter bovendien wordt opgedragen het onderwys in de geschiedenis van de leerstellingen van den Christelyken godsdienst. lo. Tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Ryks-Universiteit te Groningen benoemd, om onderwys te geven in de scheikunde, dr. A. F. Holleman, directeur yan het Ryks landbouwproefstation, te Groningen; 2o. aan dr. A. F. Holleman voornoemd eervol ontslag verleend als direc teur van het Ryks landbouwproefstation, te Groningen, met ingang van den dag, waarop hy zyne lessen als hoogleeraar zal aanvangen. De aanstelling van dr. J. Rotgane, te Groningen, tot gewoon hoogleeraar aan de gemeentelyke Universiteit te Amsterdam, bekrachtigd. Benoemd tot leeraar aan de Rykslandbouw- school te Wageningen A. Caland, met toeken ning van eervol ontslag als leeraar aan de Ryks Hoogere Burgerschool te Leeuwarden. Tot leeraar aan de Ryks Hoogere Burger school te 's-Hertogenbosch, J. C. Konings berger, doctor in de plant- en dierkunde te Utrecht. De adelborst 1ste kl. W. P. De Eerens# met 1 Oct. op pensioen gesteld voor den tyd van twee jaren en het bedrag van dat pensioen bepaald op 400 'sjaars. Aan de reserve-officieren van gez. 2de kl. C. Kodde en F. E. W. Feitkamp, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, eervol ontslag verleend uit hunne betrekking. Dr. H. J. De Dompière de Chaufepié, te 's Gravenhage, met 1 October benoemd tot directeur van het Koninkiyk Kabinet van munten, penningen en gegraveerde steenen te 's Gravenhage. De Kieswet. De hoeren Vermeulen c.s. hebben eene nota van toelichting ingediend op hun kies recht-amendement, strekkende tot invoering van het meervoudig stemrecht. Zy gronden hun voorstel op de woorden van John Stuart Mill en beoogen een te laag peil van staat kundig oordeel en eene klasse wetgeving te voorkomen. Zy beroepen zich op de adhaesie, aan het denkbeeld verleend in de pers, op de nota van den heer Vrolik en op het in België met medewerking der democratische linkerzyde aangenomen beginsel. Wat iemand bezit, wat iemand weet, wat iemand in het belang der publieke zaak gedaan heeftziedaar de drie factoren, welke, meenen zy, de maatschappelyke waarde van lederen staatsburger bepalen. Vrees voor overheer- sching van de lagere klassen der kiezers be hoeft niet te be6taan; er is alleen sprake van een zeer matig tegenwicht, ter voorkoming van ovecheersching in tegenovergestelden zin. <ieroongd Nieuwn. Op den 268ten en 27sten Juni j 1. waren P. S. en H. S., baggerlieden te Leiden, bezig met het weghalen van eenig vuil van

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1