N<\ 10294 Dinsdag IS September, A0.1SSC feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 11 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loidoo por 3 maanden1.10. Franco por post1.40. Afzondorlijko Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regols ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17!. Grootero lettors naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten do stad wordt ƒ0.0berekend Eerste Blad. Officiëele Kennisjfevingeiu Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien do wet van 28 Juui 1881 (Stsbl. No. 102) ot herzioning van de artikelen 2G4, 2G5 cn 266 der emeentewot Brengen ter algemeene konnis dat bet 1ste suppletoir iobier dor plaats dir. bel., dienst 1893, in af- elinft gedurende vijf maanden op do Secrotario der ge aeente (finairiëeleafdeclingj voor een ieder tor lezing is rgelcgd, cn dat elke aangeslagene binnen drie maan- Icd na do uitreiking van liet aanslagbiljet tegen zijnen inslag bezwaren by verzoekschrift, op ongezegedd upier, aan den Gemeenteraad kan inbrengen, terwijl belanghebbende binnen dertig dagen na de mede- keling van 's Raads beslissing bij do Gedeputeerde ltsten dezer provincie in beroep kan komen, wordende srens dc verplichting tot het betalen van den aan lag door hr-t indienen van bezwaren en het instellen an beroep niet opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 1)E KANTER, Burgemeester. Sept. 1893. E. KIST, Secretarie. De heer Proosdij, predikant te Baarn, leeft het beroep by de Christelijk Gerefor- neerde Gemeente (Hooigracht) alhier aange- loraen. - Na z\jn herstel is do heer Gottfried Mann Donderdag op last van den kolonel van iet vierde regiment infanterie naar het kamp an Laren ontboden, vanwaar hy morgen, linsdag, terugkeert. Het afscheidt» concert in Zomerzorg" is nu vast bepaald op Vrijdag dozer. Donderdag avond heeft er in „Musis Sacrum" ene buitengewone muziekuitvoering van het tafmuziekcorps plaats. De hoer A. Müller, hoofdcommies ten ostkantoro alhier, wordt met 1 October als oodanig overgeplaatst naar het postkantoor i Rotterdam. - Bij do heden gehouden openbare verkoo ing van cokes, in partijen van 100, 50, 10 i 5 Hectoliters, waren de prijzen f 40, f 21, 4.50 en ƒ2.25 - Het getal dor te Alfen voor de nationale lilitie ingeschrevenen, die in October a. s. lUen moeten loten, bedraagt 38. - Te Aarlanderveen hebben zich lOjonge- eden voor de vrijwillige oefeningen in den epenhandel aangemeld. Te Aarlanderveen, waar voor weinige ren eene doleerende kerk gebouwd werd, ebben velen zich daaraan weer onttrokken zich tot eene Christelijk Gereformeerde gemeente vereenigd, waarvoor eerstdaags eene houten kerk zal verryzen. I De rekening der gemeente Oegstgeest i over het dienstjaar 1892 werd in de jongste j Raadsvergadering vastgesteld in ontvang op f 20,538.35, in uitgaaf op 19,886.64s, slui tende dus met een batig saldo van ƒ651.705. De begrooting voor 1894 werd mede aan geboden. Op voorstel van eenige Raadsleden werd besloten den leden, die zulks verlangden, hiervan een afschrift te doen geworden. Aan den onderwijzer G. L. Hofsteenge, die wegens zyne benoeming te Leiden met ingang van 1 Oct. a. s. eervol ontsla had verzocht, werd zulks verleend met ingang van 15 Oct. a. s. Tevens deelde de voorzitter med6, dat hem door den Commissaris dor Koningin in deze provincie verlof was verleend om zich gedu rende 14 dagen buiten de gemeente te begeven. Door den Raad der gemeente Zegwaard is tot wethouder en tot lid van het bestuur der Stompwyksche en Elleboogsche verlaten herbenoemd de heer J. Van Beek, aldaar. Als deelnemers aan den cursus 1893/94 voor de vrijwillige oefeningen in den wapen handel hebben zich in de gemeente Alkemade 27 jongelingen aangegeven. Deze cursus wordt to Roelof-Arendsveen gegevenhet theoretisch gedeelte in de openbare school en het practische by den heer L. Van Lochem aldaar. Door burgemeester en wethouders van Valkenburg is het recht, om op de paarden markt van morgen, 12 September, de markt- gelden te innen, verpacht aan P. Oudshoorn voor do som van ƒ140.12. Bedankt is voor hot beroep naar de Gereformeerde Kerk te Waddingsveen door ds. G. A. De Jong, te Schoonhoven. Met zekerheid wordt aan het „H. D gemeld, dat de vaandels voor de 9 regimenten zullen worden uitgereikt den 21sten dezer door H. M. de Koningin-Regentes. Van elk regiment zal dan eene deputatie naar de residentie overkomen om het vaandel j in ontvangst te nemen. Naar wordt medegedeeld, zal op dea.3. j te Utrecht te houden vergadering van de leden van de Vereeniging van directeuren by den j Post- en Telegraafdienst, ook worden toege laten do heer Blankert, conducteur der brieven- I malen, die eene uitvinding hoeft gedaan op 1 't gebied van stempelen, om zyne stempel- machine, welke van verschillende zyden als practisch wordt aanbevolen, den heeren te vertoonen. Het stoomschip „Gedé", van Rotterdam, arriveerde hedenmorgen te Batavia. Brieven uit de Legerplaats bj La reu. IX. 8 September. Gisteren was er gecombineerde oefening met j cavalerie en artillerie. Erg gunstig liet zich het weder van morgen niet aanzien. Eene dicht bewolkte lucht en nu en dan eene regenbui deden ons herinnoron dat wy den herfst na deren en ook 's morgens en 's avonds doet de koude zich een weinig gevoelen. Nadat wy onze soep genuttigd hadden, welke gister morgen by enkele bataljons uit verduurzaamde soep bestond, was het te halfacht appèl voor de oefening. Onder het commando van den heer kolonel Bloem marcheerde het regiment met het regiments vaandel in het midden naar het manoeuvres terrein. Do veronder stelling was in 't kort dat de vyand zich te Laren bevond en dat nu het 4de regiment infanterie in opdracht kreeg den vyand van daar te verdrijven. De tegenpartij was kenbaar doordat deze witte banden om de schako droeg. Zoodra de vyand in 't gezicht was, begon hot vuren. Ook do artillerie liet nu on dan hare stem hooren. De oefening werd besloten niet een aanval op den vyand, wien een ge weldig repeteervuur werd toegezonden. Te 3 uren waren alle troepen weer in het kamp teruggekeerd. Het weder was er gedurende dien tyd niet veel op verbeterd; nu en dan viel er eene bui, welke door de troepen best gemist kon worden. Als toeschouwers by de bovenvermelde manoeuvre bevondt zich op de hoogte der schietbanen een 30 tal pupillen, gekleed in witte broek en witten kiel, welke van Nieuwer- sluis af waren komen marcheeren, ten einde do manoeuvre in de verte te kunnen bijwonen. Gisteravond wederom muziek in de muziek tent. Ter veraangenaming van het kampleven wordt veel gedaan door de reeds vroeger vermelde korporaals van het 7de regt. inf. Dezen komen bijna eiken avond in de soldaten- cantine bijeen, waar reeds oene menigte toe hoorders op hen wacht; ze beginnen daar verschillende voordrachten, enz. te houden, nu eens vergezeld door een violist (ook een soldaat van het 7de regt. inf.), dan weer door eene harmonica, en dan wordt de avond zoo zoek gebracht tot bijna halftien. Hun voor beeld werkt, zoo het schijnt, aanstekelijk, want nu komen do voordragers van ver schillende kanten opdagennu soldaten, dan korporaals, zoodat er steeds eene aangename afwissel int? hoerscht. LI. Zondag-namiddag was hot getal toe hoorders zelfs zóó groot, dat de cantine hen niet kon bevatten. Maar geen nood l Hier was wel raad voor. Fluks werden een paar tafels Daar buiten gesjouwd en op eenigen afstand van elkaar gezet, daar planken overheen en ziedaar, een tooneel was gereed, zoo ruim als men het maar wenschen kon. Dat het getal toehoorders aanmerkelijk aangroeide, is" te begrypen, en zelfs voel burgers, die het kamp bezochten, bleven er een geruimen tyd vertoeven, ten einde van de opwekkende en humoristische voordrachten te kunnen profi teered Heden, 8 September, begon de dag met er zeer vroolyk uit te zien. Het was weder eene manoeuvre onder leiding van onzen kolonel. Maar niet lang mochten wy ons verheugen in dat schoone vooruitzicht een mooien dag te houden. Reeds te halfacht begon het te regenen dit hield echter spoedig op. De onderstelling voor de manoeuvre was: De dorpen Laren en Blaricum zijn voorname stapelplaatsen van de eene psrty (die te her kennen was doordien deze witte banden om de schako droeg). Zy had in opdracht eene verdedigende stelling in te nemen ten zuiden van Laren en deze zoolang mogelyk tegen den aanvallenden vyand bezet te houden. (Door de andere party was verondersteld dat deze het kamp by Zeist had betrokken en nu naar Laren en Blaricum moest opmar- cheoren. By deze party was bekend dat de vyand met kracht zou optreden tot verdedi ging van Laren en Blaricum en dat deze eene verdodigende stelling had ingenomen ten zuiden van Laren. By elke party was de noodige artillerie en cavalerie ingedeeld. Natuurlijk was alles voorzien van de noodige losse patronen. In do eerste uren werkte het weer goed mee: het bleef droog, lorwijl het zonnetje blijk gaf van zyne aanwezigheid door nu en dan van achter de wolken te voorschijn te komen. Maar helaas, niet lang duurde die vreugde Te halfJrie kwam er eene stortbui op/.etten, welke, nu en dan iets verminderende, tot ruim 3 uren bleef aanhouden. De troepen waren to halfvier in de legerplaats teruggekeerd, en gelukkig voor hen, want te halfvyf brak er een hevig onweder los, met zulk een stortregen, dat het wel leek of de hemel zyne sluisdeuren had opengezet Het was in één woord vreeselyk weder. Dit bleef zoo ongeveer drie kwartier aanhouden. Hevige bliksemstralen doorkliefden do lucht, W* O'ULJÜLi.O to 23u Op gescheiden wegen. -Ja, daar houd ik ze zeker voor", ant- oordde de barones, op een toon van oiige- teligheid; „want wie kan zich in ernst zoo Dneloos aanstellen als hy gedaan heeft? Ik hem thans ook afwyzen, maar geslepen 1 berekenend als hy is, breDgt hy den nydi- oude, met wien ik vandaag althans op l goeden voet moet blijven, als schuts- troon mede. rMynheer Born veroorlooft zich de vrijheid evrouw de barones opmerkzaam te maken, at het zoo dadeiyk twaalf uren zal slaan en dus bezwaarlijk langer kan gewacht wor- !n", viel de kamenier, Babette, haregebied- er in de rede, doch bleef inmiddels vlak bij deur staan, om; mocht er een uitbrander vol- &r', zooals niet zelden voorkwam, zich onmid- Mflk buiten schot te kunnen stellen. rVerzoek den raadsheer nog een oogenblik duld te willen hebben wij komen dadeiyk", •woordde de barones met luide stem, en KTolgde op geaempten toon tot Astrea, toen |tto vertrokken was: 'rea, laat u niet door uw gevoel van medelijden beheeisciit.n, loon geene besbliui denheid of toegevendheid tegenover dien man. En mocht hy zijne driestheid zoo ver dry ven, dat hy my of u den arm aanbiedt, dan zult ge zien hoe ik hem binnen de per ken zul weten terug te dringen. Kom nu!" Zonder na deze terechtwyzing hare terneer geslagen dochter ook nog maar met een enkelen blik te verwaardigen, trad de barones met trotsch opgeheven hoofd de voorkamer binnen, beantwoordde slechts flauw door eene byna onmerkbare neiging den groet der beide heeren, ging daarop zwijgend voor hen uit en zag niet dat de minnenden beteekenis- volle blikken met elkander wisselden, dat Arnold, alles om zich heen vergetend, op Astrea zou toegetreden zyn, zoo niet een angstig gebaar harerzijds, dat hem tot voor zichtigheid vermaande, hem daarvan terug gehouden had. Steeds trotscher verhief zich het hoofd der barones, toen zy, het eerste van allen, de zaal bin.ientrad en op een der zetels aan het hoofd van de tafel plaats nam. Met een min- I achtend en spotachtig lachen zag zy toe, hoe Arnold door verscheidene heeren omringd en hartelyk toegesproken werd, terwyl men hare iiwclyk en op meest mogelyke aanmatiging sprdidde y.\\ den sleep van haar kleed uit, beduidde hare dochter dicht naast baar to komen zitten en nam toen eon lorgnet, om, als in een schouwburg, de aanwezigen te monsteren. Inmiddels sloeg het twaalf uren en toen de laatste klokslag zich had doen hooren, trad de raadsheer naar een tafeltje, dat aan het boveneinde der groote tafel geplaatst was, verbrak het zegel van een gesloten couvert en begon luid en verstaanbaar te lezen: „Ik, ondergeteekende, Windfried Kurt, Baron Yon Norden, beschik over myn ver mogen als volgt: Al myne bedienden zullen na myn afsterven aanspraak hebben op een jaargeld, gelykstaande met hun loon. Ook het door my opgerichte zieken- en begrafenisfonds blyft bestaan en zal in myne plaats bestuurd worden door den raadsheer Born. Verder vermaak ik aan do weduwe van myn broeder Wolfgang, baronesse Columbia Yon Norden, geboren freule Von Grausig, myne beide verzamelingen rariteiten, zoo ook myne zoölo gische verzameling." Had de barones tot op dit oogenblik den voorlezer de grootste oplettendheid geschon- i ken. in het zalig bewustzijn niets anders te zullen hooren dan wat haar aangenaam kon zyn, thans betrok haar gelaat, terwyl de raadsheer intusschen vorder las: „De eenige erfgenaam van myn gebeele vermogen echter is myn pleegzoon, Arnold Yan Langen. Hy zal aanzoek doen om de hand myner nicht Astrea Von Norden en do verloof den zullen moeten huwen binnen eene maand, te rekenen van af den dag myner begrafenis. Het geluk der beide dierbare kinderen heeft my steeds na aan het hart gelegen, vandaar dat hunne vereeniging myn innigste wensch is. Mocht zich echter het geval voordoen, dat myne nicht deze vereeniging niet begeert, dan heeft zy haar eigen geluk en myn innigsten wensch verstoord en dan heeft Arnold Van Langen haar slechts oen jaargeld uit te keoren, tot een bedrag, dat ik aan hem overlaat te bepalen. Maar ook dit zal zy slechts dan go rechtigd zyn te vorderen, wanneer haar levensweg zich van dien harer moeder scheidt en beiden slechts hoogstens tien dagon in een jaar onder één en hetzelfde dak met elkaar doorbrengen." [Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1