N°. 10293 Maandag 11 @ei>tember. A0.1893. tBeze (Couiant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Leiden, 9 September. Fouilloton. Op gescheiden wegen. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEJZER COURANT: Voor Leiden per mxendenf 1.10. Franco per post..1.40. Affconderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Ten 1—6 regel» f 1.05. Iedere regel meer f 0.174. Grootere lettere ster plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Derde Blad. Kikeriki. zal Aan de Abonné's daarop, wordt by dit nommer verzonden No. 51 van Kikeriki. Finantiëele Kroniek. De zeer willige stemming, welke in den aanvang der week op de Amerikaansche markt heerschte, werkte aanstekelijk op het overige gedeelte der fondsenmarkt. Bijna alle soorten kenmerkten zich door eene flinkere houding en de geheele handel was blikbaar oDder den invloed van den gunstigen ommekeer, waarnaar zoo reikhalzend werd uitgezien. De lusteloosheid schijnt eenigszins geweken en te hebben plaats gemaakt voor eenig meer vertrou wen voor de toekomst, waartoe de berichten uit Amerika wel eenige aanleiding geven. Toch is de toestand nog niet zooals hy was vóór de crisis. Al moge nu reeds veel verbetering zijn waar te nemen, er moet nog heelwat veran dering in de geldcirculatie in Amerika plaats hebben, alvorens kan gezegd worden dat alle donkere wolken verdwenen zijn. De markt der Hollandsche Staats fondsen was over het algemeen genomen tamelijk vast, niettegenstaande de hooge prolougatiekoers eer het tegenovergestelde zou aoen verwachten. Evenzoo heerschte voor de I meeste C u 11 u u r-waarden eene betere stem ming. Aandeelen Koloniale Bank en Ned. Indische Handelsbank konden niet onbelangrijk in prijs verbeteren, terwijl het- zelfde viel waar te nemen by de Tabak ondernemingen, waarvan o. a. voor Pref. Neder 1. Assahan- (Herrings) aandeelen eene aanzieniyke verbetering valt te ver melden. Vermoedeiyk is de beweging in deze laatsten het gevolg van een artikel, in een der beursbladen voorkomende, waarin de schry ver zeer optimistisch tracht aan te toonen dat de inneriyke waarde dezer aandeelen eigeniyk eene noteering van 120 pCt. wet tigde in plaats van 68 pCt., zooals hun prys nu ongeveer is. Overigens valt voor Hol landsche papieren weinig te vermeldenalleen in 2de hypotheek Boxtel hadden enkele speculatieve aankoopen plaats, terwyi ook voor aandeelen Hollandsche Spoor eenige vraag bestond. De buitonlandsche markt, voornamelijk Russen en Oostenry ksche fondsen, was geanimeerd en meestal hooger, terwyi IPortugeezen en Italianen gedrukt waren. In Russische goudsoorten was de handel wat levendiger naar aanleiding van de voorgenomen conversie der 6 pCts. Rus sische leening van 1883, welke spoedt plaats hebben. Met zekerheid is omtrent de conversie zel7e nog niets te vermelden; hetgeen bekend is, is niets meer dan een gerucht, dat waarschyn- lyk au fond de zaak by het rechte eind heeft, doch waarvan de meer uitvoerige aankondi ging nog moet worden afgewacht. Hetgeen tot nu toe omtrent de conversie wordt ver meld, zou neerkomen op eene omwisseling der obligation 1SS3 in een nieuw 4 pCts.-fonds, hetwelk tegen den koers van 97 pCt. zou worden uitgegeven, de rente ingaande 13 September a. s., op welken datum de inwis seling zou worden opengesteld. By de inleve ring der obligation 1883 zou de December- coupon ten volle worden betaald, dus eene extra uitkeering van drie maanden rente. In ieder geval schynt het raadzaam, te wachten tot het of£ciëel bericht der conversie i6 ver schenen, hetwelk de voorwaarden eener zeer voordeelige conversie zou publiceeren. Italiaansche fondsen hadden eene tame- lyk ongunstige markt, niettegenstaande door de regeering alle pogingen worden in het werk gesteld om den moeilijken toestand eenigszins te verlichten. De regeering zouten einde het noodige goud te bemachtigen het voornemen hebben, eene bepaling in te voeren, waarby alle inkomende rechten in goud zouden moeten worden voldaan. Het bedrag, op deze wyze te ontvangen, wordt voldoende geraamd om de coupons der Italiaansche schuld, welke zich in handen van het buitenland bevindt, in dit metaal te kunnen voldoen. Zeer gedrukt waren Zuid-Italiaansche Sporen ten gevolge van den maatregel, door den Raad van Toezicht uitgeschreven. Het zal nameiyk noodig zyn, ten einde de coupons der obligation in goud te kunnen ontvangen, by de coupon-betaling ook de stukken over te leggen. Spanje was beter, ten gevolge der vraag voor Fransche rekening, waardoor ook Torksche fondsen, voornameiyk de gecon verteerde soorten, konden profiteeren. Da belangstelling der Parysche beurs voor Turk- scbe fondsen is niet onverklaarbaar, aangezien de Raad van Administratie weder met ver schillende finantiöele plannen voor den dag zal komen, en genoemde beurs voor de ten uitvoerlegging daarvan zal worden aangewezen. Eene tegenstelling met de andere Italiaan sche sporen vormden de subsidie-obligatiën Circum Etnea, welke zich voortdurend door eene opgaande beweging onderscheidden. Het bestuur der Yereemging voor den Effecten handel te Amsterdam heeft zich het lot der houders dezer fondsen aangetrokken en thans worden die houders opgeroepen tot eene ver gadering op 12 September, waarin de plannen zullen worden besproken, welke in hun belang i dienstig zullen worden geacht. Het bericht omtrent de moeilykheden der Equitable Hypotheekbank, waarvan in het vorig overzicht reeds melding werd ge maakt, is in den loop dezer week uitvoeriger bevestigd. De oogenblikkelyke aanleiding voor het geraken onder beheer van een curator is het feit, dat deze instelling in de onmogelyk- heid verkeerde, om voor den eerstkomenden termyn van rentebetaling het daarvoor be- noodigde bedrag te verschaften. Hoewol deze Maatschappy niet van groote beteekenis was, is het Hollandsch belang, hetwelk daarby betrokken is, toch groot genoeg, daar in den laatsten tyd veel pogingen zijn aangewend om deze Pandbrieven als eene solide belegging by het publiek ingang te doen vinden. De markt der Z u i d-A merikaansche fondsen was aanvankeiyk vast., vooral voor obligation Columbia en Venezuela, welko hunne hoogere koersen konden hand haven. Mexicaansche waarden alleen waren zeer gedrukt door sterk aanbod voor Beriyn, niettegenstaande in een t.legram wordt melding gemaakt dat de regeering het volle bedrag voor de October coupon reeds heeft gestort. Brazilianen waren niet onbelangryk lager, ten gevolge der minder gunstige poli tieke berichten. Het schynt dat het land weder hevige onlusten te wachten heeft, waarby de macht der opstandelingen niet gering te schatten is. P e r u v i a n-waarden waren beter ten gevolge van het bekend worden van gunstige ontvangst- cyfers. De houding der Amerikaansche Spoorwegmarkt was gedurende de af- geloopen week zeer ongelyk. In het begin der week gaven de uit Nieuw-York ontvangen koersen tot de meest optimistische verwach tingen aanleiding, waarby ook duidelyke tee kenen werden waargenomen, dat de positie der banken aldaar langzamerhand in meer normalen toestand komt. De berichten, welke uit verschillende ge deelten van het land worden vernomen, geven aanleiding tot de onderstelling, dat in den geschokten handelstoestand langzamerhand meer levendigheid zal komen. Het is dan ook een zeer gunstig teeken, dat steeds meer fa brieken, welke langen tyd gesloten bleven, thans weder de werkzaamheden gaan hervatten, hetgeen van grooten invloed zal zyn op de spoorweg-ontvangsten. In het begin der week vond eene onge kende levendigheid plaats en liepen de koersen belangryk omhoog, waardoor de speculatie- party te N.-York deeriyk in hot nauw werd gebracht, zoodat voor haar geen andere uitweg overbleef dan zich voor hare verbintenissen te dekken. Dit werkte natuurlyk de ryzing in de hand en slechts tegen stygende koersen kon aan de vraag worden voldaan. Dit was o. a. van merkbaren invloed op den koersloop der aandeelen Atchison Topeka. Het noodzakelyk gevolg dezer snelle ryzing kon niet lang uitbly ven en in het midden der week begon dan ook de reactie. Voornameiyk van Duitsche zijde, waar gedurende de paniek groote posten Amerikaansche waarden werden gekocht, kwam thans aanbod voor winstver- koopen, doch ook ons publiek bleof niet ten achter. Het gevolg was overgroot aanbod van allezyden, waartegen natuurlyk niet voldoende vraag, zoodat de verkoopen slechts tegen ver minderde koersen konden geschieden. Een andere factor, welke ongunstig werkte, was het gehandhaafd biyven van het disconto der Engelsche Bank, hetgeen voornameiyk de Nieuw-Yorksche markt ontstemde, welke daarin het bewys zag dat de Engelsche Bank op dit oogenblik den toestand nog als ernstig genoeg beschouwde, daarby in aanmerking nemende dat de reserve der Bank thans buiten gewoon krachtig is. Hierdoor wordt de markt thans weer geheel geïnfluenceerd en treedt de contramine party te Nieuw-York weer krachti ger op. De geldschaarschte werkt ook niet gunstig mede, doordat aan de markt de noodige koopkracht onthouden wordt. Hoewel de pro longatie-koers 5 pCt. werd genoteerd, konden slechts weinige posten ondershands zelfs a 6 pCt. worden gesloten. Rijnlandsche Bank. De nieuwe cursus der hoogere burger school voor meisjes alhier is geopend met 88 leerlingen, verdeeld als volgt: 1ste klasse 23, 2de kl. 20, 3de kl. 16, 4de kl. 16 en 5de kl. 13 leerlingen. Met ingang van 1 Nov. wordt de lsto luit. J. M. Benteyn eervol ontheven van zyne detacheering by de Ryschoo! en ingedeeld bjj het depot eskadron van het 3de reg. huzaren te Leiden. In 76-jarigen ouderdom is heden te 's-Gravenhage overleden de heer M. H. Jansen, lid van den Raad van State sedert 1874, geponsionneerd schout-by-nacht. De heer Jansen was de schryver van het werkje: „Een brug over den Oceaan", een warm pledooi bevattende voor de stoomvaartgemeenschap van ons land met Amerika. De overledene heeft in vroeger tyd met groote warmte de belangen van het zeewezen voorgestaan, niet enkel als zeeofficier in actieven dienst, maar byzonder als schryver. Van zyne hand verscheen o. a. ook in 1864 het geschrift„Omwenteling in het Zetwezen, bydrage tot verzekering onzer onafhanke- lykheid." Hy was versierd met het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw en het comman deurskruis van de Eikekroon. De 1ste luit. F. A. Broers, van het 3de reg. huzaren te 's-Gravenhage, thans gedeta- cbeerd by de ryschool te Amersfoort, keert 1 November by zyn corps terug. Hetstoomschip „BurgemeesterDen Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 9 Sept. van Padang. J2.) rAstrea, leg dat werk wegl Dat eeuwige haken verveelt mei Voor wie werkt ge toch 200 yverig; moet ge er mzsscbien den kost mee verdienen?" Een weineg verschrikt, doordat zy zoo 'rtizacht uit hare droomen gewekt wordt, I pakt freule Aefcrea haar werkyiings by elkaar en legt het in een sieriyk werkmandje;daar 2Ü Ewygt, herneemt de moeder, terwijl ze een vluchtigen blik <?p het toilet harer dochter werpt: „Zyt ge al gereed met. uw toilet? 't Js voor my alierversehrikkelykst dit zwart te moeten dragen, eene kleur, die mij in 't ge Leel niet goed staat. Zelfs juweel en moet '&sn het uiteriyk vertoon ten offer brengen *2 ik draag ze toch zoo gaarne; maar ik heb «eoe overwinning op ray zelve behaald: ik zal ze heden niet dragen." ,-Maar, beste mama, de rouw, dien wy in h&t hart dragen, is toch geen uiteriyk ver toon?" begon freule Astrea schuchter, doch °I' emstigen toon. „Oom heeft zich jegens ons altyd vriendelyk en goed betoond." Vriendelyk en goed, nu ja; hy heeft ons piet in verlegenheid laten geraken, dat ia maar niettegenstaande dat verstond hij het, te kwellen en hy liet zich op zyne hulp veel voorstaan, hy was Deerschzuchtig in de volste beteekenis van het woord", zeide de barones op onverschilligen toon, terwyl zy weder voor den spiegel trad. „En dan zyne laatste handelwyze, ons hier te laten komen, ter wille van zulk eene lage bedoeling. My, een man, dien hy van de straat heeft opge raapt, lot schoonzoon te willen opdringen!" „Ge vergist u, mama!" „In welk opzicht?" „Ten opzichte van Arnolds afkomst. Hy moet de zoon van eene dame zyn, die oom kende en hoogachtte." „Wie heeft u dat vertelseltje op de mouw gespeld?" „Men zegt het hier in huis." „En gy zijt dwaas genoeg het te gelooven? Nu, dan houdt gij den zoon van deze hoog geachte onbekende dame ook zeker niet voor een intrigant, voor een bedrieger, die by uw oom eene valsche rol gespeeld beeft?" „Neen, mama", riep Astrea Von Norden met overtuiging uit. „daarvoorhoud ik Arnold Van Langen niet. Zoo ik hem daarvoor hield, dan zou ik hem ook moeten verachten en verafschuwen „Wacht maar, die tyd zal wel komen! Ge weet dat jk u reeds van zooveel overtuigd heb, wat ge vroeger niet Jbadt willen gelooven. Ik bezit menschenkennis genoeg om vooruit te weten welke rol deze Van Langen hier eenmaal spelen zal. My hebben zijne oogen en zyn gelaat niet op een dwaalspoor ge bracht. Nu, zyne plannen zyn, den hemel zy dank, thans in duigen gevallen 1 Met den dag van heden komt er althans reeds een einde aan zyn verbiyf hier in huis." „Hoe bedoelt u dat?" vroeg Astrea, hare moeder beangst aanstarend. „Wat doet u denken, dat oom Arnold onterfd zou hebben?" „Onterfd!? Men zou waarlyk meenen dat een Van Langen aan do familie Von Norden verwant was! De man heeft eenvoudig met de erfenis niets te maken." „Dat zou toch verschrikkeiyk zyn. Hoe kunt u dat weten?" „Ik weet dit volgens een eerste testament, toen een Van Langen voor ons nog niet bestond. En om een tweede testament te maken, daartoe heeft uw oom zeker niet kunnen besluiten." „Dat zou ontzettend zyn. Dan was Arnolds toekomst geheel vemjetigd en hy is te trotsch, om van ons iets aan te nemen." „Aan te nemen.? Wie zou hem dan iets geven? Ik zeker niet! Mynentwege kan hy iu de toekomst in de m'ynen gaan werken ik geef hem niets!" De barones had aan deze woorden nog iets willen toevoegen, doch zy werd daarin ver hinderd door het binnentreden harer kamenier, die haar berichtte dat zich de raadsheer Born en Arnold Van Langen in de voorkamer be vonden en de eer verzochten de dames naar de zaal te geleiden om de opening van het testament by te wonen. Eene seconde flikkerde het onheilspellend in de staalblauwe oogen der barones; en leeds meende de bevreesde gedienstige, dat haar eene uitbarsting van toom treffen zou, waarom zy, ten einde bytyds te kunnen vluchten, de deur in het oog hield, toen de gestrenge gebiedster plotseling met ongewone kalmte zeide: „Wy zullen ons gereedmaken; coch do heeren moeten een oogenblik geduld hebben." De kamenier snelde de kamer uit, ver heugd dat zy er zoo genadig was afgekomen, maar nu vierde de barones hare woede den vrijen teugel. „Dat is voorbeeldeloos! Na hetgeen er tusschen my en hem beneden in het salon is voorgevaflen, waagt hy nog dezen stap! Wat Heeft hy daarmee voor Wellicht ver- keért hy in den waan, dat ik zyne gehuichelde- smart over het afsterven van zyn weldoener niet doorgrond." „Hoe, mama, ook zijne smart over bet verlies van oom bestempelt gy met den naam van huichelary?" vroeg Astrea. wier bart ineenkromp, nu zy de klove tusschen hare moeder en hem, dien zy lief had, steeds grooter worden zag. Wordt ■:- gd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 9