G e m eng d Nieu >v Heden bestaat de Leidsche schroef- stoombootmaat8chappy „de Volharding" veer- tig jaren. Hedenmiddag omstreeks twee uren bewoog zich eene schuit, voortgeduwd door een mannelijk persoon, in den Witten Singel. De boom kraakte en de man viel te water. Hy werd echter spoedig door eenige voorbijgangers op den vasten wal gebracht. Het was gisteravond geruimen tyd bar wederfelle stralen hemelvuur, ge weldige onweersslagen, welke menigeen, zoo wel buitens- als binnenshuis, met angst en vreeze vervulden, en dichte plasregensNiet ten onrechte was men beducht voor onheilen dit bleek weldra onder de gemeente Zoeter- woude, waar, door den bliksem, brand werd veroorzaakt in den watermolen van den Roden burgerpolder. Het onheil werd omstreeks negen uren ontdekt en was waarschijnlijk ontstaan door het hemelvuur van een uur vroeger. Als dus de molen bewoond was geweest, had, zoo meldt men ons, de brand gestuit kunnen worden. De vrijwillige brandweer van Zoeterwoude deed zoo spoedig mogelijk de noodige moeite om den brandenden molen te genaken, hetgeen wegens het moeilyke van het terrein, waar de molen stond, zeer bezwarend was. Spuit No. 3 van de Heeronstraat was het eerst aanwezig. Spuit No. 2 van den Hoogen Rijndijk begaf zich eerst naar eene nabijgelegen bouwmans woning van G. Verdegaal, totdat men zeker was dat de vonkenregen, op deze met net gedekte woning geen bezwaar meer opleverde, en vervolgens naar den steeds brandenden molen. Te 12 uren rukten de beide spuiten weder in en de Rodenburger molen was niet meer. De gemetselde romp is blijven staan, maar verder is bijna alles tot asch verteerd. De bovenas staat op den kop op den kant van de Roomburger vaart. Autoriteiten van het polderbestuur of de gemeente waren niet aanwezig; ook de politie was afwezig. Alleen een veldwachter van Leiderdorp, die waarschijnlijk in de nabijheid op surveillance was, was present. De directeur met de brandweer van de twee watergevende spuiten waren op hun post, en ofschoon het kermis te Zoeterwoude was, waren toch zeer weinig manschappen afwezig. De vlammen kon men op grooten afstand, natuurlijk ook bij Leiden, waarnemen; door den rossen gloed zag men tevens in de verte dat zeer velen in de nabijheid getuigen waren van het aangrijpende schouwspel, hetgeen niet te verwonderen was, daar de laatste avond der Zoeterwouasche kermis velen in het dorp naai' buiten had gelokt. Voor de koekverloters nabij de stad, de bekende en nog altijd gevierde Jaap, en een andere, vinnige concurrenten, was de laatste kermisavond bij de Doezabrug niet zoo voor- deelig als andere jareneerst joegen onweer en regen de op koek belusten onder dak en spoedig daarna kwam de brand hen naar een ander dorpsgedeelte lokken. De Leidsche weesburgers waren met hunne spuit, op het vernemen van het gerucht dat er in de stad brand was, ook reeds uitge rukt, doch toen het bleek dat de brand buiten deze gemeente was, keerden zij in de Watersteeg reeds weer terug. Men meldt ons uit Zoeterwoude: In een boomgaard van den heer J. te Leiden, gelegen onder deze gemeente, zijn appelen van een boom ontvreemd. De daders, een paar jongens, zyn bekend en zullen hunne straf niet ontgaan. Zy werden door den tuin man ontdekt. De tweede patiënte, die te Ouds hoorn lydeüde was aan cholera asiatica, is o /erleden. Hedenmorgen deed zich aldaar het derde geval voor by een 60-jarigen man, met doode- Jyken afloop. Uit bet bacteriologisch onderzoek is geble ken dat ook de eerste patiënte aan cholera asiatica lijdende is. Zoo als blykt uit de mededeeling van den burgemeester van Rotterdam, waren gisteren in de verloopen 24 uren 3 nieuwe ïyders aan cholera asiatica aangegeven. Eén sterfgeval had plaats, nl. dat van een der nieuwe Ïyders, eene dienstbode aan den Stationsweg te Rotterdam, die naar de barak te Crooswyk was vervoerd. In het geheel hebben zich nu, van het ontstaan der cholera op 21 Augustus af, 23 gevallen van cholera te Rotterdam voorgedaan, waarvan 15 mot doodelyken afloop, terwyl 1 liider hersteld is en 7 ïyders nog in behan deling blijven. Het Engelsche stoomschip „Fairmead," komende van Saiinn en bestemd naar Rotter dam, is gisterochtend den Waterweg binnen gekomen et het sein: „Besmettelijke ziekte aan oooru". Door den quarantaine-dokter te "'nassluis !.-> aan boord oen verdacht riekte- geconstateerd. Hoewel tot op ditoogen- 'eene sprake is van cholera, blyfe N in afwachting van nadere orders, voorloopig te Maassluis in observatie. Een geval van cholera heeft zich te Utrecht voorgedaan in het tuchthuis. De lyder is naar de barakken in de Amalia-stichting vervoerd, waar hy door een broeder van St Joh. de Deo wordt verpleegd. Te Made en Drimmelen (N.-Br.) hebben zich twee gevallen van cholera voorgedaan, waarvan één met doodelyken afloop. Dien tengevolge zal aldaar de kermis dit jaar niet plaats hebben. Ook te Stuivezand onder Oosterhout heeft zich een tweede geval in hetzelfde huisgezin met doodelyken afloop voorgedaan. Onder de bemanning van den te Vlaardin- gen liggonden logger „Concurrent" hebben zich by twee vreemde matrozen gevallen van Aziatische cholera voorgedaan. Etn hunner is spoedig na de opneming in de tnrak over leden. De logger is onmiddellyk uit de haven naar de rivier gebracht en onder bewaking gestold. Men schryft uit "Werkendam: Van het werk te Lage Zwalawe werd gisteravond laat zwaar ziek thuis gebracht de arbeider Klaas Verboom. Hedenochtend vroeg is hy reeds overleden. De dokter constateerde cholera asiatica in den hevigsten graad. Een ander arbeider, die twee dagen vroeger onder verdachte verschynselen van hetzolfde werk thuis werd gebracht, is geheel hersteld. Te Haaften is het tweede cholera geval ge constateerd by de 40 jarige vrouw van den veerman. De heer A. A. Van Gooi heeft be reidvaaidig en onbeschroomd de jongste kin deren der lyderes tot zich genomen. Te Molenaarsgraaf is by de vrouw van een werkman cholera geconstateerd. Te Ameide kwam gisteren weer een geval van Aziatische cholera voor met spoeaigen doodelyken afloop. Op het eiland Malta is, naar aan de „Times" geseind wordt, voor vaartuigen uit Nederland een quarantaine van 21 dagen voorgeschreven. Te Rotterdam werd in do Tuin dersstraat een 46 jarig man door eene be roerte getroffen, met het treurig gevolg, dat hy, toen men hem naar zyne woning in dezelfde straat had gebracht, reeds gestor ven was. Werd onlangs gemeld dat te Amsterdam de vélocipède dienst doet als kinderwagen, volgons de „Maasb." wordt te Rotterdam dit voertuig gebruikt door oen arts, die het bezigt om daarmede zyne patiënten te bezoeken. Hy is zoo handig in het besturen van zyn rywiel, dat hy onder het ryden notitien maakt in zyn zakboekje. Het „U. D." verneemt dat thans de zoo uitvoerige instructie in zake de ton opzichte der bank-van-leening te Utrecht ge pleegde misdryven is gesloten, en de behan deling dezer zaak in openbare zitting der arrondissementsrechtbank waarschynlyk in de volgende maand zal plaats hebben. Verder nog, dat aan mr. R. A. Vogelsang de ver dediging van den gewezen directeur Koch, eri aan mr. Bilderdyk die van den gewezen boekhouder Frylink ambtshalve is opgedragen. Met bet oog op den omvang van het zoo lijvige dossier, waarvan door de leden der rechtbank en door de verdedigers volledig moet kennis genomen worden, is de dag der openbare behandeling dezer zaak nog niet vast bepaald kunnen worden. Een driejarig meisje te Goes, dat, door met lucifers te spelen, in brand geraakte, is in het gasthuis na hevige pynen overleden. Te Kuinre heeft een weduwnaar zyne 5 jeugdige kinderen onverzorgd achter gelaten. De buren hebben zich over de kleintjes ontfermd. Door de arr.-rechtbank te A m- sterdam is een bevel tot aanhouding uitge vaardigd tegen G. J. Janssen, agentuurhan delaar in meel, handolende onder de firma H. G. Janssen Co. Tegen dezen persoon moet eene aanklacht zyn ingediend, wegens vervalsching van documenten en het zich toeöigenen van goederen tot een zeer aan- zieniyk bedrag. Een achttal jaren geleden vestigde Janssen zich als meelhandelaar op Amerika, fail leerde, werd insolvent verklaard en nam, om aan finantiëele verwikkelingen, waarin hy was vastgeraakt, to ontkomen, de wyk naar Amerika. Na verloop van vyf jaren in het vaderland teruggekeerd, werd eene strafvervolging tegen hem ingesteld, waarop echter geene veroor deeling volgde. Verschillende pretention uit het vroegere faillissement werden toen geheel ofgedeelte- lyk door hem aangezuiverd. Onder de firma H. G. Janssen Co., de firma van zyn vader, die zich inmiddels elders gevestigd had. zotte Janssen een agon tuurhandel in meel op het touw, waaraan een zekere heer H. zich als geldschieter verbond. Met Januari 11. brak de heer H. de betrekking met Janssen af en begaf zich naar het buitenland. Naar mer. verzekert, was Janssen betrokken by de voor eeni^en tyd afgebrande 'oroodta- briek rDe Haan." Janssen is voortvluchtig. Gerrit Jan Janssen, geboren te Amsterdam 4 October 1847, wonende Marnixstraat 368, breed geschouderd, heeft dik voorhoofd, ge zond en frisch uiterlyk, blond, iets of wat krullend haar, dito kneveltje, niet groot, inge drongen gestalte, is meestal gekleed in blauw kamgaren pak, wit vest en hoogen zyden hoed. De officier van justitie verzoekt aanhouding en bericht. De gepensionneerde off. van gez. 1ste kl. De Mooy van het O I. leger neemt dezer dagen proeven met brancards van geheel nieuwe en van verbeterde con structie. Het doel hiervan is, de ongeinakkelyke ziekenkar by het leger te doen vervallen. In ez9 karren kunnen toch niet meer dan vier personen vervoerd worden, terwyl in den nieuwen brancard twee personen kunnen plaats nemen, zoodat met twee zulke wagentjes het zelfde dool bereikt wordt, met veel goedkooper hulpmiddelen on personeel. Gisteren heeft het hospitaal-personeel te 's Gravenhage hiermede eene oefening gehouden. Een aristocratisch restaurant. Het bekende restaurant-Van der Pyl, te's Gra- venhage, is blykens de statuten, opgenomen in de „Staatscourant," overgegaan in eene naamlooze vennootschap, met baronnen, hoog geplaatste hofdignitarissen, een bankier, een ryksadvocaat tot aandeelhouders. "Waarschynlyk om by al die mooie titels niet al te zeer af te steken, wordt den nieuw- benoemden directeur het praedicaat gegeven van opper-restaurant-bediende. Terwyl Vrydagmorgen te Aarden- burg de ouders v. W. naar de vroegmis waren, bleven twee kinderen van 4 en 2 jaren alleen in de woning achter. Om paard te kunnen spelen, sloeg het oudste een lis om den hals van het jongste kind, met het ongelukkig gevolg dat de lis van het dunne touwtje dichtschoof en de jongste al spelende werd geworgd. Toen de ouders thuis kwamen, was geene redding meer mogelyk. De boeren te Zevenwouden onder vinden grooteschade van de veldmuizen, welke door de aanhoudende droogte en den lagen waterstand geheele hooilanden kunnen door tippelen en groote plekken totaal kaalvreten. Een veehouder te Ivnype had een stuk land, waarvan hy tien wagens hooi dacht te krygen. De muizen hadden er echter zóó in huis ge houden, dat de oogst slechts vyf wagens bedroeg. Een vaartuig met kermisreizigers, komende van Zaandam en bestemd voor Schoonhoven, is op het Noordzeekanaal ge zonken; niet zonder moeite werden de opva renden gered. Omtrent het proer in de Engel sche kolendistricten zyn nog de volgende berichten ontvaDgen Londen, 8 Sept.: Van de acht oproer makers, die gisteren te Featherstone door het vuur der soldaten gewond werden, zyn er reeds drie gestorven, terwijl van verscheiden anderen de toestand gevaarlyk is. Het aantal oproermakers wordt op 8000 geschat. Ze hebben ontzagly'ke schade aan gericht. Heden heeft weer een troep werkstakers de kantoren van de kolenmyn White Lee in Birstall (Yorkshire) vernield. Cavalerie is op weg naar do oproerige streken. Pontrefact, 8 Sept.By de myn Ackton hebben een aantal werkstakers eene poging gedaan om eenige waggons in brand te steken zy werden echter door de soldaten uiteen gedreven. Wakefield, 8 Sep.t: De inwoners durven byna niet uit hunne huizen komen. Op aan vrage van het gemeentebestuur aan den minister vdn binnenlandsche zaken zyn zes honderd soldaten uit het kamp van Aldershot on tweehonderd politie-agenten uit Londen hier aangekomen. In Derbyshire nomen de straatrooveryen schrikbarend toe. De mynwerkers in het noorden van Staf fordshire hebben besloten het werk te her vatten op het oude loon. Colchester, 8 Sept.: Er zyn nog meer troepenafdeelingen naar de oproerige streken in Yorkshire gezonden. Een ontzettende ramp.Men seint uit Columbia (Zuid Carolina), dd. 8 Sept.: De buitengewone agent, die door den gouver neur naar de eilanden by Zuid-Carolina ge zonden is, om van de schade, door den kring- storm veroorzaakt, verslag uit te brengen meldt, dat meer dan 20,000 personen, meest negers, ten gevolge van honger, dorst en ziekte, den dood nab\l zyn. De gouverneur heeft in eene proclamatie hulp gevraagd. Op Long Island, b\j Nieuw-York, woont een kinderloos echtpaar Scalley, waar aan zekere juff.ouw Schoud een „snoepig" weesje had bezorgd, dat zy als hun kind aannamen. Zij waren verruk», maar bekom merden zich zeer toen hel aardige ding in korten tijd, eerst geel, toen bwiin en eindelyk zwart werd. Eene afgryselyke ziekte had het biykbaar aangetast. In den grootsten angst ontboden zij" éen dokter, die het kind voor een negerrje verklaarde. De Scalley's zyn radeloos. De Oestrup, de jonge Deensehe geleerde, die uit Arabie te paard naar zyn geboorteland terugkeerde, is te Kopenhagen gezond en wel aangekomen en werd door eene groote menigte luide toegejuicht. Velen waren hem te paard, por rytuig of per rywiel tege moet gegaan en vormden nu eene eigenaardige ©erewacht by de aankomst in de stad. BUITENLAND. Fraukiijk. [n eene oproeping, voorkomende in de Toulonsche bladen, deelt het comité voor •ie feesten ter eere van de Russen, gevormd uit de „Sociótó des combattants" van 1870 en 1871 en de „Vereeniging van oud-onder officieren en korporaals van het leger te land on ter zee", mede, dat het besloten heeft, eene openbare inschrijving te houden met het doel de komst der Russen in die haven waardiglyk te kunnen vieren. Het comité houdt zich overtuigd dat do Toulonsche bevolking, in herinnering aan Kroonstad, aan deze oproeping zal gehoor geven en het comité in zyne vader landlievende taak steunen. De Parysche pers heeft reeds eene alge- meene vergadering gehouden om de voorbe reidende maatregelen te nemen voor de feesten, welke ter eero van het Russisch eskader zul len gegeven worden. Besloten werd dat de regelingscommissie zal bestaan uit de verte genwoordigers van al de Fransche bladen, welke hunne instemming met het plan betuigd hebben; deze commissie, die uit verscheiden honderden journalisten zal bestaan, wordt ge presideerd door de voorzitters van de zes groote joumalisten-vereenigingen. Een uitvoe rend comité, bestaande uit redacteurs van de voornaamste Parysche bladen, is aangewezen om een programma der feestelykheden te ontwerpen en ter goedkeuring aan de alge- meene vergadering voor to leggen voorzitter van dit comité is de heer Raoul Canivet, van de „Paris", die het initiatief genomen heeft tot het feest. De „Daily Chronicle" bericht dat de oud- koning van Servië Milan ernstig ziek is. Zyne echtgenoote Nathalie is in alleryi naar Parys, de tegenwoordige woonplaats van den koning, ontboden. Duitsohland. Do keizer van Duitschland heeft zich over zyn oponthoud te Metz zóó tevreden ver klaard, dat hy, tegen hot vastgestelde pro gramma in, gezegd heeft na de manoeuvres te Karlsruhe een vernieuwd bezoek aan die stad te zullen brengen. Hedenmorgen zou de keizer te Straatsburg komen, om eene wapenschouwing over de troepen te houden. Hy zou dan aan bet hoofd van de eere compagnie de stad over de Austerlitz-brug binnenryden en vroeg in den namiddag weer naar Metz terugkeeren. De kroonprins van Italiö zal ook de ma noeuvres te Karlsruhe blyven bywonen. Volgens bericht uit Metz heeft graaf Haeseler, d9 commandant van die plaats, den keizer overtuigd dat de versterkingen daar onvoldoende zyn en dat de Franschen zich van de Lotharingsche vlakte als eerste slag veld zouden kunnen meester maken. Om deze reden zullen nieuwe sper forten aan gelegd worden. De commissie voor hygiënische aan gelegenheden in den gemeenteraad van Berlyn heeft zich voor de facultatieve toelating der lykverbranding verklaard. Het dagelyksch bestuur der Duitsche hoofdstad heeft zich daarmee vereenigd en weldra zullen nu aan den Raad voorstellen worden gedaan ora verdere stappen in die richting voor te be reiden. Egypte. Het wordt beweerd dat de Khedive van Egypte zeer ontnuchterd uit Konstantinopel is teruggekeerd en nu begint te begrypen, dat het hem geraden is, op goeden voet te blyven met Engeland. De vermaningen van den sultan, het ontmoedigend antwoord op het verzoekschrift der Egyptische notabelen, die des sultans tusschenkomst hadden inge roepen om hun land te verlossen van de Engelsche bezetting, hebben den Franschen invloed veel afbreuk gedaan. En het wordt nu uit Alexandrië bevestigd dat de onderkoning Abbas voornemens is, het volgende jaar Europa en daarby ook Londen te bezoeken, om in eene betere vorstandhou ding te komen met de mogendheid, aar. wier voogdij hy zich niet kan onttrekken. Zuid-A/rika. Aan een vertegenwoordiger van Reuters Telegraaf-Coinpagnie verklaarde de beer White, consul-generaal der Zuid-Anikeansche repu bliek te Londen, dat bet ve: "oa om vrywil- ligers in Transvaal aan te werven hem vol strekt niet verrast had. Y.'ant de eerste plaats stond Transvaal geheel buiten den stryd tusschen Lobengula en de Br/tscho Z.-Afrika-Maatschappy en in de tweede plaats

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6