B\j koninklijk besluit is aan mr. J. Paulus, op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend uit z\jne betrekking van commies by het departement van buitenl. zaken. Aan den heer H. Greffulhe, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als consul te Zanzibar. Benoemd tot surnumerair der directe belas tingen, invoorrechten en accijnzen: A. W. Udo, J. J. C. Gaymans, J. L. Zuur, J. J. Lommei, H. C. Van Nispen, P. Le Poole, A. H. De Joncheere en J. D. Vreede. G eineng«l Nie 11 >vs Een lid van het schoone geslacht lag gisteravond omstreeks halftien op de Beestenmarkt aan den hoek der St. Aagten straat in „kenneiyken staat". Een agent van politie wilde haar medenomen, doch haar echt vri-end gunde hem dat buitenkansje niet en troonde haar mede naar huis. Dat hem een groot getal niouwsgierigen vorgezelde, spreekt vanzelf. Er komen van vele zijden be richten van het voor eene tweede maal in hetzelfde jaar in bloei s'aan van vruchtboomen; de zeldzaamheid van het verschijnsel wordt daardoor steeds meer verzwakt. Heden werd ons weer meegedeeld en wij zagen het ook dat in een tuin op hot Steenschuur alhier een appelboom, welke good vruchten heeft gegeven, andermaal in vollen bloei staat. Als eene bijzonderheid kan ook uit Rijnsburg worden gemeld dat in den tuin van C. Van Egmond Tz. dezer dagen nog prachtige ry'po aardbeziën zyn geplukt. Ver scheidene jeugdige knoppen doen zich weer voor, welke (mocht deze weersgesteldheid nog eenige dagen aanhouden) waarschijnlijk we derom tot rijpheid zullen komen. Door den plaatsolijken districts- veearts is to Aarlanderveen een geval van besmettelijke vlekziekte onder do varkens van den veehouder L. Do Bruin geconstateerd. Het gestorven dier is inmiddels verbrand. Naar aanleiding van het bericht in de „Nieuwe Meerbode" van 5 Sept. van een tweede cholerageval met doodoiyken afloop te Rjjpwetering, onder Alkemade, wordt ons met zekerheid gemeld, dat aldaar wèl een geval van cholera nostras is geconsta teerd, doch dat de patiënte herstollende is. Heden worden de bureaux van de inspectie der H. IT.-S.-M. van Haarlem definitief naar Den Haag, in de lokalen van het nieuwe stationsgebouw, overgeplaatst. Het gerucht, dat in de Schaven- steeg te Rotterdam een politie-agent vermoord zou zijn, is onjuist gebleken. Alleen heeft daar eene vechtpartij plaats gehad tusschon drie personen, waarbij één vrij ernstige kwetsu ren werden toegebracht. Onder de gemeento Haren- karspel (N.-H geraakte eene kar, waarin twee menschen zaten, door hot schrikken van het paard van den hoogen Ambachtsdijk in het diepe water, met het gevolg dat het paard verdronk. Een jongmensch van Oud-Karspel,die van de Alkmaarscho kermis huiswaarts keerde, zag het ongeval, en het gelukte hem, de beide personen, zijnde een oud man en eene jonge vrouw, van een anders wissen dood te redden. De rechtbank te Alkmaar heeft de 70-jarige weduwe uit Schermerliorn, die beklaagd was van brandstichting, vrijgesproken. Tegen Lampier is door de recht bank te Middelburg rechtsingang verleend mot be rel tot gevangenhouding en instructie van de zaak. Lampier wordt, zooals men moet, verdacht den drievoudigen moord te Marolleput to hebben gepleegd. Bij hot vertrek van trein 766 te Ylaardingon, toen deze reeds flinken gang had, is gisteren zekere Arie Rijken, op den trein willende springen, daaraf gevallen en over reden. De dood volgde onmiddellijk. Ter gelegenheid der kermis gaf te Almeloo de muziekvereeniging „Cecilia" haar gewoon jaarlijksch feestje. Tijdens hot concert geraakte de muziektent in brand, door dien een der lampions in aanraking kwam met het groen, waarmede de tent versierd was. Gelukkig had men nog den tijd de stukken vuurwerk, die later zouden worden ontstoken, te redden. Zooals blijkt uit de mededeeling van den burgemeester van Rotterdam, zijn in de verloopen 24 uren goene nieuwe lijders aan cholera aangegeven. Sterfgevallen hebben ook niet plaats gehad. Vjjf lijders blijven nog in behandeling. De burgemoester van Amsterdam publiceert dat de persoon, die op 4 September naar het buitengasthuis vervoerd werd en sedert her stellende is, lijdende was aan cholera.asiatica; maatregelen tot wering van verdere besmetting zijn toegepast. Te Giesendam is eene arbeidersvrouw, wonende Buitendams, Woensdag door cholera asiatica aangetast en nog denzelfden dag over leden. In de verloopen 24 uren zijn te Leerdam 2 personen gestorven'aan de Aziatische cholera en 5 nieuwe gevallen aangegeven. Te Haaften heeft zich oen nieuw cholera geval voorgedaan. De vrouw van den veerman werd gisteren aangetast. Uit Zalt Bommel meldt men: Gisternamid dag het ft er een consult plaats gehad tusscben de doctoren uit Waardenburg en Gameren en den inspecteur van het geneeskundig staats toezicht te Utrecht. Geconstateerd werd, dat het geval van do vrouw van den veerman geen cholera genoemd mag worden. Uit Vreeswijk wordt gemeld dat aldaar door den geneeskundigen inspecteur voor Gelderland en Utrecht e.n onderzoek is in gesteld van een verdacht geval van cholera, op eene van Eindhoven komende praam. Het bacteriologisch onderzoek leerde dat de ziekte was cholera asiatica. Het schip ligt afgezon derd op stroom. De visitatie van de aldaai aankomende schepen heeft thans zonder vee! oponthoud geregeld 's nachts en per dag plaats. Het getal passeerende schepen be draagt dagelijks 200. De visitatie geschiedt door twee officieren van gezondheid der zee macht en een semiaits. Wegens het heerschen der cholera in de naburige gemeente Leerdam, besloot de ge meenteraad van Dei), op voorstel van den go r.eeskundigen inspecteur, dat de kermissen in de velschillende dorpen niet zullen gehouden worden. De burgemeesters van Geldermalsen, Buur- malsen en Deil hebben, met het oog op de cholera, aan de direction van de te Loerdam gevestigde stoombootdiensten verzocht, de vaart langs en naar hunne gemeenten tijdelijk te staken. Aan dit verzoek is gevolg gegeven. Ook door den Raad van Poortugaal is be sloten de kormis dit jaar niet te laten door gaan, met het oog op het dreigende cholera- gevaar. Men seint uit New-Castle, dat zich een verdacht ziekte geval heeft voorgedaan aan boord van het stoomschip „Beamish", komende van Rotterdam. De crisis in Engoland. Te Chidswell zijn gistermiddag ernstige onge regeldheden voorgevallen. De mijnwerkers wierpen de politie met steenen, waardoor de agenten verscheiden malen genoodzaakt waren, eene charge te maken met de sabel. Tal van agenten zijn gekwetst. Te Heckmondwike hebben de werkstakers do directeuren der mijnen en de politie-agenten met stoenon geworpen en verschillende ge bouwen vernield. Sedert eenige dagen hebben do Engelsche mijnwerkers ook mishandelingen gepleegd op hunne kameraden, die öf weigerachtig waren den arbeid neer te leggen öf wel door den nood gedrongen het werk hervat hadden. Zoo trok een troep van een 1000 werkstakers naar de beide grootste mijnen in Zuid-Yorkshire, de Hoyland Silkstone en de Rockingham-myn, waar zij de werklieden aanvielen. De opzichter, die hen tot rede wilde brengen, werd deerlik mishandeld, zoodat hy in het kantoor vluchten moest. Een regen van steenen vloog door de ruiten. Een tweede beroep op de werk stakers had ten gevolge, dat de opzichter opnieuw mishandeld werd. Het regende stok slagen op hem, de werklieden moesten toesnellen om hem te ontzetten. De woeste lingen drongen nu het kantoor binnen, sloe gen alles kort en klein, verscheurden de boeken en verstrooiden do bladen. Daarna trokken zij verder, huizen beschadigende, wag gons en hoopen steenkool in brand stekende. De inderhaast ontboden politie herstelde even wel spoedig de rust. Na eene vergadering van werkstakers te Leeds begaven de deelnemers zich in optocht naar de woning van een der mijneigenaars, waar z(j de ruiten inwierpen. De politie, 50 man sterk, werd aangevallen zü maakte eene charge en dreef de bende uiteen. Vele per sonen werden gewond. In de Oakenthorpo myn in Derbyshire werd een gevecht slechts vermeden door de belofte, dat de mijn gesloten zou worden totdat het geschil uit den weg zou zijn geruimd. De werkstaking der mijnwerkers in Derby shire en Yorkshire doet het handelsverkeer stilstaan. Nadat eergisteren de Midland-spoor wegmaatschappij wegens gebrek aan steen kool 30 personentreinen moest opueffen, deelt z\j nu mede dat op den spoorweg Manchester- Sheffield ruim 50 treinen moesten worden ingetrokken. Spoorwegramp in Amerika. Te Colehour, op korten afstand van Chicago, zijn gisteren twee passagierstreinen met elkaar in botsing gekomen. De wagens werden over elkaar geschoven en do reizigers daar onder verpletterd. Tien personen werden ge dood en 25 gewond. De heldenmoed van eene "Weener jonge dame heeft 6 personen, die in haar gezelschap een boottocht maakten op het "Wolfgangmeer, van een wissen dooü gered. Midden op het meer gekomen, bemerkten de opvarenden tot hun schrik, dat de boot zich langzamerhand met water vulde. De schipper verklaarde dat allen verloren waren, wanneer de boot niet ontlast werd. Snel besloten sprong de moedige jonge dame in het water en zwom twee uren lang naast de boot voort. *Do open wand, waardoor het water binnen drong, was nu boven de oppervlakte, zoodat het gevaar geweken w. s. De overige per sonen konden geen van allen zwemmen en waren dus reddeloos verloren geweest, had niet het jonge meisje hen op zoo zelfop offerende wijze het loven gered. De gezondheidstoestand te Rome is uitstekendalle personen, die verdachte ziekte verschijnselen vertoonden, zijn hersteld. Te Napels kwamen 9 sterfgevallen voor, te Cassino 2 ziektegevallen, te Palermo 10 ziekte- en 7 sterfgevallen Het „Kreisamt" te Mainz maakt bekend, dat het Rijnwater als besmet moet worden beschouwd. De badinrichtingen zijn gesloten. De straten worden niet langer met Rijnwater besproeid en alle wasch vlonders zijn weggenomen. Volgens het rapport van do commissie voor do hygiéne in Frankrijk is de cholera in het Zuiden, op weinig uitzonderingen na, verdwenen. Nantes echter moet nog als een centrum dier ziekte beschouwd worden. De strengste maatregelen ter beperking zijn daar steeds van kracht. Gedurende Maandag en Dinsdag kwamen in Galicië 9 ziekte- en 11 sterfgevallen en in Hongarije 30 ziekte- en 25 sterfgevallen voor. Brieven uit de Legerplaats bj Laren. VII. 6 September. G steren hebben wij een niet vermoeienden dag gehad. De morgen oefening duurde van halfacht tot 12 uren, het was om 3 uren eten en om 5 uren weder uitrukken tot het houden van avond-velddienst, doch deze oefening ge schiedde op terreinen niet ver van het kamp verwijderd, zoodat te ongeveer halftien alles weder binnen was. Ook by deze oefening werd gebruik gemaakt van losse patronen en een aardig gezicht was het, wanneer de troepen in het donker op elkaar vuurden. Eene gun stige bepaling hebben de onderofficieren onlangs gekregen doordat hunne cantine tot een uur na het avond appèl mag open bly'ven. Zy mogen zich dan na het avond appèl nog naar de cantine begeven en daar eenigen tyd gezellig doorbrengen. Heden oefening in den omtrek van Hilver sum van halfacht tot 5 uren, met inbegrip van eene flinke rust. Het is verwonderlijk met welk eone vroolykheid de troepen altyd thuis komen. Het is zingen gedurende den terugmarsch, waardoor veel vormoeienis ver geten wordt. In het kamp kon men reeds geruiraen tijd to voren de troepen hooren aan komen door hunne vroolykheid. In de nabijheid van het kamp wordt een roffel geslagen, en mot do muziek aan het hoofd of de tamboers, enz. marcheert alles geregeld het kamp binnen. Er zijn dan ook zeer weinig zieken, ten minste zieken van beteekenis, want dezen wor den opgezonden naar Naardenhun getal be draagt ongeveer 2 a 3 per dag, hetgeen niet veel is in vergelijking met de sterkte van den troep (ongeveer 1400 man), wolke hier ligt. Enkele zieken zyn er met doorgeloopen voeten en andere kleinigheden, doch die met één of twee dagen rust weer geheel genezen zijn. Morgen (7 September) en overige dagen ge combineerde manoeuvres mot andere wapenen. Heden is aangokomen eene batterij veld artil lerie, welke te Laren is ingekwartierd en toe gevoegd aan het 4de reg. inf. Eveneens kwam heden aan voor het 4de reg. inf. een half eskadron van het lsto reg. huzaren en dat te Blaricum is ingekwartierd. Ook te Naarden is veld-artillerie aangeko men en to Bussum een half eskadron 1ste reg. huzarendezen zijn bestemd voor het 7de reg. inf. Eveneens zijn heden in het kamp aangekomen voor het 4de reg. inf. 2 militaire wielrijders. Eene zeer fraaie uniform wordt door deze laatsten gedragen. Zy bestaat uit attilla, zoo als door de officieren van het 1ste reg. huzaren (de blauwen) gedragen wordt, eene uniformpet van gelijk model als van bovengenoemde offi cieren, eene korte zwart lakenscho broek tot aan de knie en lage schoenen, benevens witte zeemlederen handschoenen. Een aardig tafereeltje, dat m\j noodzaakte binnen to gaan, trok mijn oog. Het was nl. bij de „Pap- en Pannekoeken tent." Een twintigtal zonen van Mars zat daar broederlijk bijeen, vreedzaam aan den disch geschaard. Dat er niet alles volgens de regels ging, behoef ik u niet te vertellen. „Aannemen, een bord pap met suiker!" riep er een; een ander: „Een pannekoek met spek!"; een derde: „Een pannekoek zonder spek!" (ge moet weten dat er een met spek 2 centen meer, dus 8 cent, kost). De kellners of kellnerinnen, bestaande het geheele personeel uit 2 mannen en 2 vrouwen, zijn gowono boerenmenschen, die op deze wijze een aardig centje er bij verdienen. Het bord pap bestaat uit rijst in karnemelk gekookt, en naar verkiezing met suiker of stroop, alles voor 6 cent De pannekoeken zijn insgelijks naar verkiezing met stroop of suiker verkrijgbaar. By myne binnenkomst werd mij ongevraagd een pannekoek met spek voorgezet door de eerste kellerin. Toen ik haar zeide dat ik dit niet moest hebben, maar pap, bra. zy een bord gloeiend heete pap binnen. E bord was rfik met bonte bloemen beschilder terwijl de daarbij behoorende lepel veel had van het metaal, waarvan men tege woordig de kachels maakt, nl. ijzer. Ik b over de pap uit een blikken trommeltje 1" schep suiker gekregen. Op myne vraag na meer suiker, kreeg ik met een sierlyks zwaai nog l'/j schep suiker uit de blikki trommel, waardoor de prys van mijn bo pap met één cent werd verhoogd. Overigens liet zich de pap wel smak* en ik kon my best begryp.n dat daar v* scheidene militairen vaste klanten of stat gasten waren. Morgen hoop ik het bovenstaande verdt voort te zetten. Kerkelijke Berichten. Zoetorwoude: Ned.-Herv. kerk. Zo: dag des voormiddags te tien urends. J. Nie: strasz, pred. te Leiderdorp. Leiderdorp: Ned.-Herv. kerk. Zondae voormiddag te 10 uren: ds. P. Obermat pred. te Leiden, en des namiddags te halfdr. (in plaats van des avonds), ds. J. Nlerstras: Oegstgeest: Zondag-morgen ds. Oor buys, van Katwyk aan Zee. Hoog made: Zondag-namiddag te twe- uren, ds. H. J. Van Noubuys, predikant t; Oudshoorn. Woubrugge: Zondag-voormiddag t« halftien, ds. A. Keers, van Hazerswoude. Bonthuizen: Zondag-namiddag te half- drie, ds. Kalkman, van Alfen. BUITENLAND» Frankrijk. Volgens de „Figaro" zal de Duitsche gezant te Parys, graaf Von Munster, nog vóór het einde des jaars, wegens zyn hoogen leeftyd zyn ontslag aanvragen. Als zyn opvolger moet reeds aangewezen zyn graaf Radowifz, de tegenwoordige Duitsche gezant by bet Spaansche hof. De heer Floquet heeft aan zyne kiezers to Parys het volgende korte briefje gericht- „Waarde Medeburgers, „Ik dank allen die my tot het einde toe hebben gesteund. Hun geweten kan even gerust zyn als het mijne; zy hebben voor een eerlyk man gestemd. Ik zal trou«v blij ven aan het algemeen stemrecht, trouw aan het volk dat men kan blyven dienon, wan neer men niet langer de eer heeft het te vertegenwoordigen. Leve het vaderland! Leve de Republiek!" Frankrijk bereidt zich reeds voor op eeno luisterryke ontvangst der Russische vloot. De maire van Toulon wordt dezer dagen te Parys verwacht om met den president der republiek en de ministers een feestprogramma vast te stellen. Byna alle bladen juichen het plan toe, dat de Parysche pers den Russen een feest zal aanbieden. Men wenscht dat niot alleen officieren, maar ook Russische matrozen te Parys zullen komen om zich met de Paryze- naars te verbroederen. De gemeenteraad van Toulon heeft een onbeperkt krediet voor de schitterende ont vangst toegestaan. Duitsobland, D9 voortdurende uitvallen der pers in Rus land tegen Duitschland, naar aanleiding van de tegenwoordige groote legermanoeuvres in Lotharingen, worden te Berlijn met volkomen koelheid gadegeslagen. Zy zullen nauwelijks eene beantwoording van belang ten gevolge hebben, omdat daarin de erkenning zou liggen opgesloten, dat eene vreemde mogendheid, wolke deze ook zy, het recht heeft zich op critiseerende wjjze te mengen in aangelegen heden van zuiver huishoudelyken aard, zooals de legermanoeuvres en het bezoek van den kroonprins van Italië dit zyn. Zeer opvallend is de verwisseling van rollen tusschen Frank rijk en Rusland, waarby de toon, waarop Frankrijk zich uitlaat, veel milder is, ter wijl die van Rusland tot de meening aan leiding geeft, dat de czaar neiging gevoelt tot het tot stand brengen van een verbond met Rrankryk. De ingenomenheid te Berlyn met den loop der zaken in Lotharingen is daarom zooveel te grooter, omdat er van geene provocatie, zy het ook zijdelings, sprake by is. Wil men echter, wordt van bevoegde zyde opgemerkt, in de gebeurtenissen in Lotharingen een zet op het politieke schaakbord zien tegen het aanstaande bezoek van het Russische eskader in eene Fransche haven, zoo staat deze uit legging vrjj, zonder dat van Duitsche zyde iets daarvoor of daartegen in het werk zal worden gesteld. De Italiaansche kroonprins zal ook de Wurtembergsche manoeuvres by wonen en den keizer van Karlsruhe naar Stuttgartt vergezellen. Te Berlyn wordt op het slot de zoogenaamde koning-Wilhelmskamer voor hem in orde gebracht. Den 16den 's avonds ver trekt keizer Wilhelm van Stuttgart naar de Oostenryksche manoeuvres by Güns, en dö Italiaansche kroonprins naar Monza.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2