dat de lamp boven den preekstoel meerdere vlam gaf aan b\j h?.rtr gewoon branden. Zekere G. De J. trach tte haar door uitbating te verminderen, mar.tr door de hitte moest hy de lamp laten >rallen in het z. g. hekje, waardoor eene groote vlam vanwege de verspreide petroleum ontstond. Met bohulp van kussens, enz. kon men deze gelukkig nog uitdooven. De ontsteltenis was groot, maar spoedig was de kalmte weder terug gekeerd. Den volgenden dag ontstond in een woon huis in diezelfde buurt een begin van brand, welke echter ook spoedig in zyn aanvar-g werd gestuit. De eentonige witte gevel van het Koninklijk paleis te 's-Gravenhago z*l, blijkens een gedeelte, dat reeds gereed is, van kleur veranderen. Het fond wordt lichtgeel, de ramen donkerbruin met goud afgezet. De groote kastanjeboom voor het Pah>- in het Noordeinde aldaar bloeit voor de tweede maal in dit jaar. Kinderroof. - Voor de rechtbank te Amsterdam stond gisteren terecht Pauline J. M. Mirani, eene nog jonge vrouw, die op den 19den Juni jl. het vierjarig dochtenjj van den heer Barneveld, te Watergraafsmeer, dat een oogenblik buiten toezicht voor da deur speelde, had medegenomen, blijkbaar niet met de beste bedoelingen. Wel verklaarde bekl. niets kwaads in den zin te hebben gehad, dat zy het meisje bij zich had gehou den omdat net haar was nageloopen en zy zooveel van kinderen hield, terwijl ze geen oogenblik er aan gedacht had, de hulp der politie in te roepen; maar uit het verhoor der getuigen valt op te maken, dat daze voorstelling van het gebeurde onjuist is. De ouders deelden mede, wat het kind vertelde toen het den volgenden dag door de politie werd thuisgebracht. De vrouw had het kind tot bedelen aangezet en het niets te eten ge geven; zij had het wel eten beloofd, maar zij moest de belletjes mogen hebben, die de kleine in de ooren had. Do doorgestane angst deed het meisje eene hersenziekte krijgon, waarvan het echter gelukkig is genezen. De derde getuige was de logementhouder Zwaan, die bekl. op den avond van 20 Juni in het plantsoen op hot Rembrandtplein op eene bank heeft zien zitten; de kleine zager toen kalm en tevreden uit. Nochtans meende getuige de politie te moeten waarschuwen. Het O. M., waargenomen door mr. d'Yvoi, constateerde dat bekl. do kleine aan do macht der ouders had ontvoerd, achtte art. 279 van het strafwetboek toepasselijk en eischte eene gevangenisstraf van 3 maanden voor beklaagde. Uitspraak over 8 dagen. De reis van een Luchtballon. Het opgaan van een luchtballon is niet zoo heel erg bijzonder moer tegenwoordig. Wel willen de monschen op het aangegeven uur even uit hun venster kijken, ja, op het dak ïdimmen zelfs, of een eindje omloopen om in de buurt te komen, maar ze betalen er niets meer voor. Toch blijft zoo'n luchtvaart, ook voor do toeschouwers beneden, altijd mooi en indrukwekkend. Daar kwam gisteren te Am sterdam bij, dat hot weer bijzonder schoon was, dat geen windvlaag den mooien, strak gespannon ballon „l'Éclair" deeo zwiepen, en dat het heerlijk zitten was in een Paleistuin onder het lommer der boomer, terwijl het monster door den grooten slokdarm het lichte voedsel opnam en het orkest in de tent luchtige melodieën speelde. Te kwart voor vy ven precies steeg de ballon, loodrecht Kapitein Denys sprong op den rand van het schuitje en wuifde de menschen toe. Do heer L. A. Labouchère, die den tocht mee- ■maakte, wierp intusschen strooibiljetten. Zoodra „l'Éclair" boven de boomen was, dreef hij weg in Zuid-oostelijkerichtftig. Langen tijd bleef hy zichtbaar tegen de heldere lucht, en de groote, witte strook met een reclame er op van do firma Perry Co. was duidelijk te onderscheiden. Na oen poosje veranderde de ballon van richting. Toen ging hij oosteiyk voort. Gister avond ontving de redactie van de „Tel." een bezoek van den kapitein en zyn medereiziger, den heer Labouchère, die aan een groot gevaar ontsnapt zyn. „Nadat wy," verhaalde ons kapt. Denys, „te halfvyf waren opgestegen, dreven wü al spoedig in oostelijke richting vlak boven de Zuiderzee. Ziende, dat. wij den vasten grond niet konden bereiken, lieten wij den ballon langzaam dalen en riepen eenigo in de nabijheid zijnde booten aan ons te helpen, waaraan echter tot onze verwondering geen gevolg werd gegeven. Wy wierpen dus ballast uit en stegen weder langzaam. Ter hoogte van Marken begon de ballon te halfzes ongeveer opniemw te dalen en oreven wy slechts eenige meters boven het water. Het gevaar van onzen toe stand inziende, riepen wy nogmaals de hulp van eenige Marker visschers in, die ons echter eveneens aan ons let overlieten. Eindelek te 6 uren en op 't punt van te verdrinken, kwam schipper De Boer met zyn boot rDe Verwachting" ons te huïp. Met veel moeite gelukte het ons het anker aan den mast vast te slaan en kwamen w\j behouden op het dek neder. Wfi kunnen schipper De Boer niet genoeg danken voor zync tydigo hulp. Zonder zijne menschlievende behandeling zouden wy zeker zyn verdronken." Voorts kon de heer Denys een woord van lof niet onthouden voor de krachtige mede werking van zijn reisgenoot. De heer Labouchère deelde nog mede, dat hy gedurende deze gevaarvolle reis gelegen heid had de koelbloedigheid en flinkheid van den kapitein te bewonderen. De ballon werd door „De Verwachting" op sleeptouw genomen. „Aan hoeren directeuren, reeders, cargadoors en werkgevers der Stoom- en Zeil vaart te Amsterdam" is een adres gericht van de Boot-, Scheep- en Dokwerkers vereeniging, te Amsterdam, om er op te wijzen dat voer de arbeiders by het lossen en laden (van bet stoomschip in het bijzonder) eene zeer groote risico aan dezen arbeid is verbonden, di6 in enkele gevallen zou kunnen voorkomen wor den, indien het benoodigde materieel, gereed schap, enz., behoorende aan werkgevers, boot of schip, beter en voor lederen keer, dat zu!ks in gebruik wordt gebracht, nauwkeurig wou:e nagezien niet alleen, doch by den minsten twijfel, dat zulks niet voldoende geacht kon worden, onverwijld te herstellen of vernieuwen, in zooverre zulks noodig mocht blyken. Daaraan worden toegeschreven de vele ver wondingen van miDdoren aard (dagelijks), van ernstigen aard (wekelijks) en met doodelijken afloop, welke als maandelyksche statistiek kan worden aangenomen. En wat rest den arbeider, indien hem een ongeval overkomt? Het is te overbekend om er hier nog over uit te weiden: hij wordt ten gevolge daarvan onge schikt voor dezen zwaren en steeds afmatten- den arbeid. Van daar dat bovenbedoelde vereeniging verzoekt om werklieden te doen verzekeren tegen invaliditeit of ongelukken, waarvoor onder steeds aannemelijker voorwaarden de gelegenheid bestaat by de Maatschappij, hier te lande uitsluitend tot dat doel opgericht. Zeventien buitengewone opzich ters by de gemeentewerken te Amsterdam hebben aanzegging ontvangen, dat zy, wegens slapte van werk, met 1° October a. s. zullen worden ontslagen. Deze week heoft eene vrouw in de Rozemarynstraat te Breda met hare dochters de echtelijke woning en vervolgens de stad verlaten, zonder achterlating van adres, na alvorens al het huisraad verkocht te hebben. Toen de man van zyn werk thuiskwam, vond hy niets meer; zelfs het bed was ver kocht. Huiselijke oneenigheden schijnen oor zaak van het geval te zyn. Volgens een gerucht moet inde Schavensteeg te Rotterdam een politie-agent vermoord zfln geworden. RaarlCrt.) Het „Nieuwsblad voor Noderl and" beiicht dat de meelhandelaar J., te Amster dam, voortvluchtig is, onder vermoeden van valsche wissels tot aanzieniyk bedrag. Tusschen IJselmondeenHille- sluis is door een trein een heer het been afgereden. De verwonde werd per trein naar Rotterdam vervoerd en is daar in het zieken huis opgenomen. Een jongeling uit Tjerkgaast (Fr.) ging te paard naar zyn meisje te Sandel. Toen hy 's nachts weer vertrekken zou, was zyn viervoeter weg en moest hy wandelen. Andere vryers hadden hem deze poets ge bakken; zyn paard was veilig thuis gebracht. Te Oudshoorn is een tweede geval van cholera asiatica voorgekomen by eene 24-jarige vrouw. Zooals blykt uit de mededeeling van den burgemeester van Rotterdam, zyn in de ver- loopen 24 uren 2 nieuwe lyders aan cholera aangegeven. Sterfgevallen hebben er niet plaats gebad. In het geheel hebben zich nu, van het ont staan der ziekte op 21 Augustus af, 20 ge vallen van cholera te Rotterdam voorgedaan, waarvan 14 met doodelijken afloop, terwyl 1 lyder hersteld is en 5 nog in behandeling blyven. Do man uit de St.-Nicolaasstraat te Amster dam, die, aan eene verdachte óiarrhee ïydende, naar het Buitengasthuis werd vervoerd, be vindt zich in zeer bevredigenden toestand meer en meer begint men te gelooven, dat de ziekte aan het eten van bedorven garnalen moet worden toegeschreven. Daar het bacte riologisch onderzoek evenwel nog niet ten einde is gebracht, kan nog niet met zeker heid worden gemeld, of men hier al dan niet met een cholera geval te doen heeft gehad. Het kind is niet buiten gevaar. Op het kleine vaartuigje van W. M. Meier, uit Made, liggende in de Katendrechtsche haven (gemeente Rotterdam) is Dinsdag morgen een jongetje van vier jaar aan de cholera bezweken. Een meisje van acht jaar ligt nog bedenkeiyk. Hoe een gezin, bestaande uit maD, vrouw en zes kinderen, op en in zulk een klein, armoedig vaartuigje kan huizen, schynt een raadsel. De vrouw, die ook ongesteld is, heeft een schamel leger onder een uitgespannen zeil, over het ruim van het ranke scheepje. Hierin is ook eene kachel geplaatst. Van 4 tot 6 dezer zyn te Leerdam 4 gevallen van Aziatische cholera aangegeven. Eón is er in dien tyd gestorven aan genoemde ziekte. Te Leerdam doet zich het opmerkelyk ver schijnsel voor. dat de door cholera aangetasten 3ilen uit verschillende huisgezinnen zyn. Uit Hansweerd meldt men: De gemeente veldwachter Van den Boogaard is Woensdag morgen halfdrie in de barak voor cholera- lyders overleden. In de barak bevindt zich nog een kind van schipper Schot (het schip „Dageraad"), doch dit schynt niet aan cholera te lyden. Naar men verneemt, zal ook morgen genoemd schip mogen vertrekken, zoodat de cholera-ziekte hier als geweken kan beschouwd worden. Op het gehucht Stuivezand, onder Ooster hout, heeft zich deze week een geval van cholera asiatica voorgedaan. De lyder is bezweken. De patiënt, die te Haaften door cholera was aangetast, is aan de beterhand. Eme vrouw te Zuilichem is echter aan Aziatische cholera overleden. Meer gevallen kwanu-n daar tot heden niet voor. Op den steenoven te Heukelom blijft <;•- cholera hare offers eischen. Met tusschen- poozen van eenige dagen wordt er een pir- soon aangetast. Gistermiddag overleed daar weder eene vrouw, moeder van vyf kinderen, onder cholerische verschynselen, na 's morgei s aangetast te zyn. Naar do „Pr. Zw. en Ov. Ct." van goederhand verneemt, en onder reserve mee deelt, moet de moordenaar van den mare chaussee Hoekman te Oich bekend hebben. Hy moet zich te Den Bosch in arrest be vinden en zou daar hebben meegedeeld, dat een twintigtal medestanders zich verbonden hadden om Hoekman uit den weg te ruimen. Daartoe hadden zy zich op den avond van den noodlottigen dag in verschillende groepjes verspreid. Wie Hoekman zag, moest op hem vuren. Het ongeluk trof, dat de beste schutter van de twintig hem het eerst in het oog kreeg en het doodelyk schot toebracht. Een visitekaartje. In de jong ste gemeenteraadszitting te Maastricht was een visitekaartje het onderwerp van een kort, maar vinnig debat. Het raadslid de heer Pieters beklaagde zich nl. over den burgemeester, den heer Pyls, wien hy by zyne herbenoeming een kaartje had gezonden, doch die hem door een bode een -contra kaartje had laten aanbieden op voorwaarde, dat hy, Pieters, zynehandteeke- ning zou terugtrekken van een adres, waarin over onbetamelyke inmenging van stedelijke ambtenaren by de jongste verkiezingen werd geklaagd. De heer Pieters achtte die handeling krenkend voor een raadslid. De heer Pyls beweerde dat de zaak zich niet zoo had toegedragen en beloofde later zich te zullen verantwoorden. Een hevige brand heeft gister nacht gewoed in de rytuigfabriek van de firma Ingenhousz, te De Bilt. Do groote wagonma- kery is geheel uitgebrand. Behalve eene aan zienlijke hoeveelheid hout, verbrandden mede een twintigtal rytuigen, die binnenkort zouden worden afgeleverd, zoomede 3, bestemd voor Indië. De schade is zeer groot, hoewel alles tegen brandschade verzekerd was. Door de firma zyn maatregelen genomen om het aan zieniyk personeel aan het werk te houden. Sedert Zondag sneeuwt hette Kroonstad en door geheel noordelyk Rusland merkt men de voorteekenen van een vroegen winter. Eene groote kaarten-fabriek op den Boulevard Diderot, te Parys, waarin 90 mannelyke en vrouweiyke werklieden dagelyks aan den arbeid zyn, is in den nacht van Maandag op Dinsdag door brand geheel vernield. De brand, welke kwart over éénen uitbrak, werd door voor|?ygangers eerst ontdekt, toen zy reeds zoo ver gevorderd was, dat de on- middellyk gewaarschuwde brandweer tot blusschen machteloos bleek. De vlammen, welke overal in de fabriek voedsel vonden, sloegen zóó hoog uit, dat zy het geheele stadskwartier verlichtten. Groot was het gevaar voor de omliggende gebouwen, en het krankzinnigengesticht van dr. Pottier, in de onmiddellyke nabyheid der brandende fabriek, in de Rue PicDus gelegen, is een oogenblik zeer ernstig bedreigd geweest. Te halfvyf in den morgen woedde de brand nog; echter was men tden zeker, dat hy tot het enkele gebouw der kaarten-fabriek zou beperkt blyven, waarvan dan ook niet meer dan een bouwval is overgebleven. Er is geen enkel ernstig persoonlijk ongeluk by voorgevallen, maar de schade wordt op 800,000 franken geschat. U i t K1 e in-Azië. TeAngoraheeft eene botsing plaats gehad tusschen de troepen van den sultan en de Armeniërs. Een aanral opstandelingen moet door de soldaten over de kling gejaagd zyn. Gisterochtend heeft te Aumale in Algerië een duel met den degen plaats ge had tusschen een ontvanger C. en een op zichter by den waterstaat G., om redenen van particulieren aard, waarby de eerste in de long getroffen, onmiddellyk dood bleef. De heer G. is in hechtenis. Alles schynt echter naar de regels plaats gehad te hebben. Een achterneef van Napoleon I, Jerome Napoleon Bonaparte, is in zyn land huis naby Beverley (Massachusets) overleden. Eene overgrootmoeder, in Bo- hemen wonende, heeft bericht ontvangeD, dat hare achter kleindochter eene dochter is geboren. De werkstakers in Engeland. - Volgens een telegram uit Mexborough (in Yorkshire), trokken gisteren G00 werkstakers naar de myn Wath, verdreven de daar werkende arbeiders met stokken, joegen de politie op de vlucht, sloegen de glazen in, verscheurden de kantoorboeken, verbrandden de kantoor meubelen en staken een hoop steenkolen in brand. Vervolgens trokken zy naar eene brouwery., waar de eigenaar, om erger te voorkomen, hun verscheidene vaten bier afstond. Daarna deden de werkstakers opnieuw e9n aanval op de myn "Wath. Zy staken nu alle gebouwen in brandtoen deze in vlammen waren opge gaan, trachtte men ook brand in de myn te stichten, door er brandende kisten in te werpen. De schade bedraagt verscheidene duizenden ponden sterling. Tien oproermakers zyn in hechtenis genomen. Leeds, 6 SeptemberTe Farnley be dreven do werkstakers ernstige ongeregeld heden. Zy sloegen den directeur der myn met stokken en brachten een anderen ambtenaar ernstige verwondingen toe. De politie dreef de menigte uiteen; een agent werd daarby gewond. Naar een aantal plaatsen in Derbyshire, Nottingham en Yorkshire, waar men even eens voor ongeregeldheden vreest, zyn verster kingen van politie en soldaten gezonden. Londen, 6 September: In het Schot- sche graafschap Fife is het werk byna overal hervat. Morgen zal de werkstaking vermoe delijk geheel geëindigd zyn. Pontypridd, 6 SeptemberDe werk staking in Zuid-Wales is geëindigd. Maandag- zullen de mynwerkers den arbeid hervatten. Vreeselyk is het verhaal der omstandigheden van den noodlottigen brand in een olie- en verfwaren winkel in Fulham. Palaceroad, welke te Londen Maandag g6woed heeft. Op ónbekende wyze had een vat olie, dat onder de trap stond, vlam ge pat en de trap aangestoken. De vrouw lag nog te boel toen haar man de kamer binnenstormde met het bericht, dat de trap in brand stond. Zy geloofde hem niet, doch kon niet meer twy- felen toen dikke, zware rookwolken do kamer begonnen te vullen. Man en vrouw snelden naar boven om de kinderen te redden. De moeder ontsnapte veilig met haar zuigeling langs den vooruitstekonden bovenkant van den winkel en bereikte het aangrenzende huis. Twee meisjes sprongen uit de bovenste verdieping, het eene viel voorover en werd zeer ernstig gewond, het andere kwam op de voeten terecht en verstuitte slechts den enkel. Een oogenblik later verscheen de vader met twee meisjes aan de hand en een klein meisje op den arm. Hy wilde het uit het venster werpen, viel echter voorover, bedwelmd door den dikken rook, en bleef met het boven- lyf buiten het raam op de vensterbank hangen. Naast hem maakte een 18 jarig meisje zich gereed uit het raam te springen, de rook ontnam echter ook haar het bewustzyn zy viel achterover in de kamer terug en ver brandde. Dadelyk werden pogingen aangewend om de ongelukkigen zoo mogelijk te verlos sen eenige werklieden klommen langs ladders naar boven. Zy grepen de ongelukkigen by de kleederen; deze scheurden echter. Verdere pogingen om de lichamen op te beuren moesten opgegeven worden, daar voor de ramen de rook en uit de onderste verdieping de vlammen de mannen ernstig bedreigden. Zonder hulp te kunnen bieden, moest de menigte toezien hoe de vlammen al hooger en hooger klommen, de kleederen der slachtoffers aantastten en hunne lichamen verkoolden. Te Scutari (Kl.-Azië) hebben zich in het krankzinnigengesticht 22 ziekte-gevallen voorgedaan, welke bekend werden gemaakt als cholera nostras, maar waarvan men ver zekert, dat zy cholera asiatica zyn. In-het Fransche hospitaal te Konstantinopel had een sterfgeval plaats onder verdachte verschynselen. Uit gansch Dultschland werden aan het Ryksgezondheidsbureau te Beriyn van 4 op 5 cholera-gevallen gemeldéén te Keulen, één te Ruhrort en één te Solingen. Te Sulina (Rumenië) aan een der Donau-1 mondingeh neemt de cholera zeer toe, zoodat I de toestand er byzonder tieurig wordt. De I ziekte heeft zich langs den Donau uitgebreid. I zoodat het aantal gevallen in de aan de rivier I gelegen havens den 4den dezer op 600 werd I geschat. De sterfte is groot. Te Smyrna kwamen van 2 tot 5 dezer 481 ziekte- en 42 sterfgevallen voor. Men seint uit AlgiersVan de 7000 Algerijn-1 sche Arabierendie ter bedevaart naar Mekka zyn I gegaan, zijn er slechts 5000 teruggekeerdI de overigen zyn aan ziekten en ontberingen I bezweken. De quarantaine tyd voor de pelgrims I in het lazaret by kaap Matifou is afgeloopenl en de pelgrims zyn naar hun woonplaatsen I vertrokken; het lazaret is gesloten. Volgens de „Kurier Lwowski" is de toestand I in de besmette gemeenten in Hongarye aller I treurigst. Te Kolomea b.v. moest de overheid I 4000 fl. leenen om de noodige genees- enl ontsmettingsmiddelen aan te schaffen. Denl zieken en hunnen bloedverwanten wordt voedsel I en artseny door het venster toegereikt; del huizen worden geheel afgesloten, waardoor! geheele gezinnen een wissen dood te gemoe'l gaan. Een jonge dienstmaagd van ee:B muziek-instrumentmaker te Blackburn >-:l plotseling in liet bezit gekomen van een for*M tuin van 93000 pd. st. Het meisje, dat dricH

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2