N°. 10291 Vrijdag; 8 September. A0.1893. feze (Couiant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 7 September. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 meendenf 1.10. Frenco per po3t1.40. Altonderlrjke Nommera0.05. PKIJS DER ADVERTENTIÉN: Ten 16 regel» 1.05. Iedere regel meer /"0.1TJ. Grootero letters neer plaetsrnimte. Voor het ineesseeren buiten de sted wordt ƒ0.05 berekend. In de gehouden Raadsvergadering werd, geiyk wy reeds meldden, overgelegd de ont- werp-begrooting der gemeente voor 1894, in ontvangst en in uitgaaf ter somma van ƒ811,293. De plaatselijke directe belasting is uitgetrokken tot ƒ159,000. Do begrooting voor het thans loopend dienstjaar bedroeg in ont vangst en in uitgaaf 774,865 en de plaatselijke directe belastiDg ƒ158,000. Door het Provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland is toegelaten tot de evangelie bediening de heer R. Schaaff, candidaat in de godgeleerdheid te Leiden. In de aanstaande winterdienst-regeling der Staatsspoorwegen komt o. a. de volgende wijziging voor; Trein 43 zal te "Woerden stoppen en al daar aansluiting geven op trein 197 van Leiden, welks loop dientengevolge aanmerkelijk is gewijzigd. In de laatstgehouden Raadsvergadering te Rijnsburg werd niet alleen de heer A. Uitten- bogaard tot lsten weth. en tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand benoemd, doch werd ook het havengeld in de gemeente afgeschaft. Na installatie van de herkozen leden, de heeren H. G. Van Leyden en W. H. Van Oordt, herkoos de gemeenteraad van Valken burg, in zijne zitting van Dinsdag 11., als wethouders de heeren A Bol Az. Jr. en H. G. Van Leyden Laatstgenoemde werd tevens herbenoemd als ambtenaar van den Burger lijken Stand. Ter voorziening in de vaceerende be trekking als onderwijzeres aan de openbare school te Katwijk aan den Rijn, voortdurende ■door het bedanken van mej. H. W. Van Egmond, te Zandvoort, is benoemd mej. Ph. Bohré, te Katendrecht. In de raadsvergadering te Benthuizen van den 5den dezer zijn de herkozen raads leden geïnstalleerd. Het herkozen lid de heer L. Paul werd in zijne betrekking van wet houder en ambtenaar van den Burgerlijken Stand mede herbenoemd. De heer W. Roest, voor korten tijd tot tijdelijk wethouder te Leimuiden gekozen en nu in de raadszitting van 5 Sept. definitief benoemd, heeft voor die betrekking onvoor waardelijk bedankt. In zijne plaats word gekozen de heer F. v. d. Breggen, die den zetel van het niet-her- kozen raadslid W. D. Carsjens heeft ingenomen. Genoemde heer heeft de benoeming aange nomen. Het getal der in dit jaar te Aarlander- veen voor de nationale militie ingeschrevenen, die in October a. s. zullen moeten loten, be draagt 43. Omtrent de uitvoering, jl. Maandag ten paleize Het Loo gegeven door oen achttal artisten van het personeel van Frits Van Haarlem en een tweetal van dat van Carré, kan worden gemeld dat zij plaats had ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin. De uitvoering, welke in de comediezaal van het paleis werd gegeven, heeft buitengewoon voldaan. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin- Regentes waren vergezeld van de freules Van de Poll, Van Itersum en Rengers en van de gouvernante miss Saxton Winter, terwijl behalve de heeren van het gevolg ook een 30-tal genoodigde kinderen tegenwoordig waren. Miss Saxton Winter was voor den verjaar dag van H. M. van een kort verlof naar Engeland teruggekeerd. Na hare terugkomst is freule Van de Poll met verlof vertrokken Het bericht van het „Vad." betreffende onlslag-aanvrage van dr. Teilegen als genees heer-directeur van het krankzinnigengesticht te 's-Gravenhage, wordt door regenten van dat gesticht tegengesprokon. In Juni jl. werden aan de adjud*it- onderolficieren, sergeant-majoors en de ser geanten d.d. officieren te velde, beboorendo tot de 21o div -i inf., revolvers verstrekt. Deze maatregol zai rvu bil alle regimenten infanterie navolging v! :den. De tie lit J. Pické, werkzaam onde; hevelenvan den chef van den gener.-.lsn staf, wordt 1 October ingedeeld bi- Let 3«le reg'. veld-artiEe ie. De 1ste luit. J. L. Volcker, van het 3de iegt. huzaren te 's-Gravenhago, wordt met 1 Nov. a. s. gedetacheerd bij de Rijschool te Amersfoort. In de vergadering van de afdeeling Rot terdam der Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde is besloten tegen Paschen van 1894 eene groote tentoonstel ling te houden van planten, bloemen, bol- en knolgewassen, bouquetten, enz. in den „Doele" aldaar. De Haagscho correspondent der „N. Gr. Ct." deelt mede dat de minister van financiën met zijne wijziging van het personeel reeds zoo ver gevorderd is, dat by vermoedelijk reeds tegen of in October zijn voorstel zal kunnen indienen. Is deze correspondent wel ingelicht, dan zouden de wijzigingen hierop neerkomen, dat de grondslagen zouden worden teruggebracht tot vierhuurwaarde, mobilair, dienstboden en paarden, en dan zou daarbij eene vrij sterke progressie worden toegepast, welke evenwel weder een depressief tegenwicht zou vinden in aftrek van een zeker percentage van de hoofdsom van aanslag, in verhouding tot het getat kinderen. Mr. J. G. Schölvinck te Amsterdam heeft zijne benoeming tot wethouder aangenomen. De heer Fabius heeft bericht dat hij het wethouderschap niet kan aanvaarden, omdat de Gemeentewet het gelijktijdig bekleeden van het hoogleeraarsambt bij instellingen van hooger onderwijs verbiedt. De heer Fabius is, zooals men weet, hoogleeraar bij de (bijzon dere) Universiteit op gereformeerden grond slag te Amsterdam. De vergadering van den Algemeenen Politiebond zal den 20sten Sept. in plaats van te Rotterdam (wegens cholera-govallen aldaar) te Utrecht gehouden worden. Het bericht van andere bladen omtrent de aanstaande pensionneering van vier ambte naren aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid is, naar de „N. R. C." meldt, onjuist. De minister van landbouw, nijverheid en koophandel te Rome heeft, ter bevordering der handelsbetrekkingen tusschen Italië en Nederland, een Italiaansch handelsagentschap te Amsterdam gevestigd en tot directeur dier instelling benoemd den heer Sperandio Mei. Onder de werkzaamheden, waarmede dit agentschap is belast, behoort o. a. het aan schaffen van monsters der Italiaansche pro ducten, ten einde die voortdurend te expo- seeren, waardoor de handel meer van nabij die producten zal kunnen leeren kennen en waar- deeren. Naar men verneemt, heeft mr. M. W. F. Treub zyn ontslag gevraagd als privaat docent voor 't notariaat aan de Universiteit te Amsterdam. In vereeniging met notaris J. J. Smith zal hy aldaar eene school voor het notariaat vestigen. De heer J. W. Thompson, hoofdredacteur van „De Maasbode", zal op 1 October a. s. den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaren aan dat blad werd verbonden. De Koningin-Regentes wordt over eenige dagen op Soestdyk verwacht, om de belang rijke herstellingen en veranderingen aan het paleis, welke flink beginnen te vorderen, in oogenschouw to nemen. De eerstvolgende oproeping van volon tairs bij het instructie-bataljon te Kampen is bepaald op 27 September. Vanwege het ministerie van w., h. en n. wordt openbaar gemaakt eene opgaaf van onbestelbare en geweigerde voorwerpen der pakketpost, welke nog eene maand na deze aankondging by het hoofdbestuur der poste ryen en telegraphïe ter beschikking blyven van de rechthebbenden, om na verloop van dien tormyn, voor Zooveel zy niet zyn opge vraagd, te worden verkocht. De r.amen en woonplaatsen der geadresseerden zynWijn, Genua* W. Snowden, Amsterdam; C. Van Eeven'id.wed. J. M. Pienbroek,"Middelburg S. Brandenburgh, WorkumJ. Ketting, Tils$; B. Numans Czn., Alfen a. d. R.S. Branden burgh, "Workum; D. Pot, Nieuwer-AmstelJ. Schoonderwoerd, MydrechtJ. A. Smit, Zwolle; I .nr. W. M. Friesenga, ArnhemVan der Pot j Co., Rotterdam; S, G. Plarjer, Veendo-m. Verder zijn nog de volgende voorwerpen, verzonden met de pakketpost, ter beschikking i van do rechthebbenden: een doosje knoopen, een friseer-tangetje, eene portemonnaie, een stalen horlogeketting on een speldenkussen. Van deze pakketten gingen tydens het vervoer de adressen verloren. Onder de oproeping van adspiranton voor de betrekking van klerk der posteryen en telegraphie vindt men in de Staats-Ct. een N.B., met cursieve letters gedrukt, waarby de aandacht van vrouweiyke candidaten in het byzonder gevestigd wordt op de voortaan gel dende bepaling, dat vrouweiyke ambtenaren niet minder dan de manneiyke aan den dienst in zyn vollen omvang moeten deelnemen. Dit heeft eenige toelichting noodig. Tot dusver genoten vrouweiyke ambtenaren by de regeling der diensten zekere, niet onbe langrijke voorrechten. Zy waren niet alleen van nachtdiensten, maar ook min of meer van late diensten vry gesteld. Op kantoren, waar veel vrouwelyk personeel werkzaam is, (inzonderheid geldt dit de telegraafkantoren), werkte dit belemmerend voor den dienst, en vooral werd daardoor voor de mannelyke ambtenaren de taak zeer verzwaard. Daar voor vrouwelyk en mannelyk personeel de bezol digingen volkomen gelyk zyn, en by de jongste organisatie ook wat opklimming in rang be treft de vroeger geldende bepalingen, die voor de vrouweiyke ambtenaren minder gunstig waren, zyn opgeheven, is het aan het hoofd bestuur raadzaam voorgekomen, de door haar genoten voorrechten te doen vervallen en ook by de regeling der diensten allen gelyk te stellen. Onbiliyk is dat zeker niet, zegt het „Utr. DagbL"; waar in de lusten gelykelyk wordt gedoeld, behooren ook de lasten ge lykelyk gedragen te worden. In de afdeeling landbouw der wereld tentoonstelling te Chicago heeft, volgens een heden ontvangen telegram, de Nederlandsche inzending twee bekroningen verkregen. De Raad te 's-Hertogenbosch kwam gisteren op zyn vroeger genomen besluit betreffende den Kweekschoolbouw terug. De Kweekschool vertrekt derhalve uit Den Bosch. De heer De Lantsheere, minister van staat en voorzitter van de Kamer van Ver tegenwoordigers in België, bevindt zich in de residentie en vertoeft in het „Hotel des Indes." Het stoffeiyk overschot van den heer G. Emants zal Zaterdag-ochtend om 11 uren op de Algemeene Begraafplaats te 's-Graven hage worden ter aarde besteld. Mr. M. W. baron Du Tour van Bellinchave heeft de benoeming van wethouder der ge meente 's-Gravenhage aangenomen. Vermits de invoer in België van koperen, bronzen of nikkelen muntstukken, welke aldaar niet gangbaar zyn, verboden is, kunnen pak ketten, bestemd voor dat land en dergeiyke muntstukken inhoudende, niet ter verzending per pakketpost worden aangenomen. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal op Zaterdag 9 Sept. a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Bundesrath" van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 4 Sept. van Port Said; de „Sarpedon", van Amsterdam via Liverpool naar Java, is voor 6 Sept. te Singapore aangekomen; de „Am sterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 6 Sept. Bevezier; de „Kaiser", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, passeerde 6 Sept. Suez; de „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 6 Sept. Grisnez; de „Deucalion", van Amsterdam naar Java, vertrok 2 Sept. van Algiersde „Ardjoe- no", van Java naar Rotterdam, vertrok 6 Sept. van Port-Said; de „Burgemeester Den Tex" vertrok 6 Sept. van Batavia naar Amsterdam de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 6 Sept. te Genua; de „Salak", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 5 Sept. van Southamptonde „Suma tra", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 5 Sept. Kaap del Armi. By koninklyk besluit zyn benoemd tot landmeter der 1ste kl. van het kadaster: J J. Van Roosmalen, te Deventer, en H. J. F. Bingen, te Roermond, thans van de 2de kl.; tot landmeter der 2de kl. van het kadaster; H. D. Arentsen, te Breda, en J. H. Loewer, te Zieriksee, thans van de 3de kl.tot land- meter der 3do kl. van het kadaster: P. W. iDrenth, te Amsterdam, en C. Van derWijck, te Amsterdam, thans van de 4de kl. Benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster on de scheepsbevrijzen te Appiupe- dam, W. Ten Bokkel, thans controleur vrm h< buitengewoon zegel en van. hot algemeerj v,eg kantoor te 's-Grave uhage. Benoemd tot rechter in do arrond ^rechtbank te Zieriksee jhr. mr. J. W. D. Schuurbeque Boeye, thans rechter-plaatsv. in gemeld college, advocaat en procureur te Zieriksee. Benoemd by het wapen der inf., tot lsten luit. by hun tegenwoordig corps, de 2de luits. H. C. v. d. Pant en J. Buys, beiden van het 3de reg. inf., eerstgenoemde thans van de koloniale reserve gedetacheerd by het leger in Ned. Indië. De 1ste luit.-adjudant J. A. Franken, van het 8ste reg. inf., op pensioen gesteld en het bedrag daarvan bepaald op 1290 'sjaars. Gemengd Nleuwm. Eindelyk dan heeft de Leidsche Wielrydersvereeniging „All Right" succes ge had op hare plannen. Toen zy onlangs een clubtocbt uitschreef, was het steeds regen en nog eens regen, doch gisteravond tydens den lantaarntocht was het mooi weer. Het is dan ook zeker als gevolg daarvan dat de vereeniging met een 20 tal Bondsleden van het Hotel „Central", aan de Breestraat, uitreed, hetwelk al rydende aangroeide tot een 30-tal. Het begin van den tocht om en door de stad werd volgens programma uit gevoerd; jammer maar dat een deel van het publiek geen toeschouwer blyven kon, en door onhebbelijkheid eenige wiolryders deed vallen, bengaalsch vuur en ballons, waarvan eenige vólocipèdes waren voorzien, deed verdwynen, ofschoon de politie haar uiterste best deed om het te beletten. Dientengevolge werd de tocht eenigszins gewyzigd en genomen over de Vink en Poel geest, eenige Singels en vervolgens naa* Central." Met luisterryk vuurwerk ontvangen zynde, bleven de leden op de bovenzaal onder piano spel nog lang gezellig byeen. In de fabriek der firma Le Poole, aan de Garenmarkt alhier, is gisteren zekere B. met het hoofd tegen oen muur terecht gekomen, doordat eene schroef, welke klemde en door hem zou worden losgetrokken, plot seling uitschoot. De man is, hoewel hy slechts eene geringe verwonding aan het hoofd had bekomen, per brancard naar zyne woning vervoerd, daar hy ten gevolge van den val ernstige hoofdpyn had. Dr. Van S. verleende geneeskundige hulp. „'t Is kermis in 't dorp", zoo kan men te Zoeterwoude tot en met Vrydag a. s. zeggen. Er zyn eene poffertjes- en eene koek kraam, maarde draaimolen mankeert dit jaar, omreden hy door ziekte van iemand niet op hare gewone plaats kon geveeld wo'den. Naby de stad doet zich des avonds ook de Zoeterwoudsche kermis terdege gelden, geleid door Jaap en een concurrent, beiden aan het begin der Heerenstraat, wier „goed- koope" koeken lokken tot een kansje. Ter eere van de kermis hadden gisteren in het dorp volksspelen plaats om fraaie pr\jzén en premiënais tui frapen voor jongens van 9—12 i »ren, prys W. Van Benten, 1ste premie H. Valster, 2de J. Overpelt; hard- loopen met hindernissen voor jongelingen van 12 19 jaren, prys J. Vermeulen, lste premie D. Wessel, 2de J. Hoogeveen; tobbesteken voor jongelingen van 12 20 jaren, prys H. Van der Voort, lste premie A. Dotterman, 2de H. Van der Hoeven; zakloopen, pry» A. Los, premie A. Botterraaa; balletjes-loopen voor meisjes, prys J. Angenent, lste premie J. De Gelder, 2de J. Karremanmniltjes-loopen voor meisjes, prys G. Bosman, lste premie A. De Jong, 2de premie M. Ovesmeer. Men heeft te Zoeterwoude by J. W. K. eene hoeveelheid mooie druiven, gestolen, waartoe de grende) van oen hek werd verbroken. Die diefachtige „men" te 2f>eterwoude, voor wien kippen en hanen niet veilig, zeisen niet te scherp, druiven niet te zuur zyn en niet te hoog hangen, die het der politie aldaar zeer lastig maakt, ontvreemdde dezer dagen ook weer een schaap uit een« weide, behoorende tot „Roomburg". Var, het beestje werden ingewanden, lever, ena, in eene sloot gevonden, door don eigenaar, den landbouwer Rietkerk» wonende onder Leiderdorp. Heden wordt een aanvang ge- maakt met het bestraten van een pa&rden- i spoor door de der gemeente Benthuiz- n. ToeD Zondagavond de dienst in do uki't.we Ned. Geref. «rk te Zwam- merdrmn even aan den gang vas, blee

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1