yiTTii-fr.-- -' '-■1-^r u-sgggigg metselaar, werkzaam ann ti'jt gesticht „Veld zicht", voorheen to Omrüv .schac*, i? Zatordag door cholera asiatica aangetast en gisteren overleden. Vier leden van het gezin, waar h\j verpleegd werd, 2yn ook ziek geworden, waarvan twee overladenalsmede een persoon, op geruimen afstand daarvan wonende. De Dedemsvaart is besmet verklaard. Op het te Deventer in quarantaine liggend schip van schipper Everhuis zijn biljetten aan geplakt, waarop vermeld „besmettelijke ziekte - Aziatische cholera", daar by een deskundig onderzoek is gebleken, dat de vrouw aan ge noemde ziekte lydendo is. Zy neemt echter steeds in beterschap toe. De schipper, die Vrijdagnacht te Helmond is overleden, is, biykens het bacteriologisch onderzoek zijner uitwerpselen, lijdende geweest aan Aziatische cholera. Gistermiddag kroeg zekere vrouw De J., ten huize van Rin de Boterstraat te Utrecht woonachtig, twist met hare kostvrouw. waaraan echter door R. een einde werd gemaakt, door een bord van de juist gedekte tafel te nemen en daarmede vrouw De J. zulk een slag in het aangezicht toe te brengen, dat het bord brak en haar oen gedeelte van den neus werd afgesneden. Vrouw De J., die hevig bloedde, werd door een politie agent naar het hoofdbureau ge bracht om te worden verbondon, terwijl tegen den dader eene vervolging is ingesteld. Vader en dochter. Te 's-Hor- togenbosch heeft een vader zijne dochter aangeklaagd wegens diefstal van een gouden horloge met ketting. Het vermoeden tegen den in ver band met den moord te Marolleput in hechtenis genomen Lampier is sterk, daar er bloedvlekken aan kleedingstukken van hem ontdekt zijn. Evenwel meent men te kunnen bewijzen dat hij in den nacht van den moord het hof, waar hij diende, niet heeft verlaten. Aanvankelijk dacht men dat diefstal ge pleegd was, wijl kisten en kasten opengebroken waren. Er is echter schijnbaar niets gestolen. De kisten bleken met passende sleutels te zijn opengemaakt. De grendels waren niet geforceerd. Er is een tand van eene eggo met bloed er aan nabjj do plaats van d9n moord gevonden. De drie slachtoffers zijn Zaterdagmiddag begraven te Oostburg. Eene talrijke menigte wa6 daarbij tegenwoordig. In het hospitaal in Moabit te Berlijn zijn opnieuw drie cholera-ly Iers inge bracht. Het zijn drie kinderen uit één gezin, waarvan reeds drie andoro leden in het hospi taal in Friodrichshain in behandeling zyn. Volgens bekendmaking van het hoofd der politie te Keulen is by een da.tr vertoe- venden Italiaan cholera geconstateerd. In het Engolscho Lagerhuis deelde de onder minister sir W. Foster gisteren mede, dat de regoering, in het begin der vorigo week ver nomen hebbende dat te Grimsby de sterfte aan diarrhee steeds toenam, er onmiddellijk een geneeskundig inspecteur had heenge zonden. Den dag na diens aankomst had zich opnieuw een geval met doodeiykon afloop voorgedaandit bleek te moeten worden toe- gescbroven aan Aziatische cholera. In genoemde plaats zyn twee choleralyders bezweken op 31 Augustus en 2 September opnieuw twee. Te Huil zyn minstens 3 sterfgevallen aan de cholera voorgekomen; te Cleethorpe één op 31 Augustus en één op 1 September. In beide plaatsen neemt het gemeentebestuur allo maatregelen om den voortgang der ziekte te stuiten, maar wat den toestand ernstig maakt, is het feit, dat de diarrhee met doodel-ken afloop reeds eenige weken geheerscht had. De toestand in Galicié blyft dezelfde. In de gemeente Nasko, op grooten afstand van de andere besmette streken en dicht by de Russische grenzen, heeft eon sterfgeval on der verdachte omstandigheden plaats gehad. De jaaity-ksche processies, welke uit Hongarye, Croattó en Galicié naar Maria-Zell plaats hebben, zyn voor dit jaar verboden. Van 31 Augustus tot 2 September kwa men in Hongarye 180 ziekte- en 110 sterf gevallen voor. Te Malta is wederom een stoomschip van Braila aangekomen met een cholera lytfer aan boord. In het hospitaal te Mogador (Maroceo) waren tot 29 Augustus reeds 33 cholera-lyders m behandeling genonwn en stierven 7 personen, j Zondag hadden in de laatste 24 uren te Cassiuo (Italië) 2 ziektegevallen on 1 sterf- geval plaats. De verpleegden in het Jazarer f VdJ) 3 MM Sa bin a te Rome ztfn herstellende, j Te Kieuw-York worden de stiengste maat regelen genomen om de gevallen, dio zich te Jersey City voordeden, te beperken. Da geneeskundïgo autoriteiten dor Argentijnsclio republiek hebben kortweg alle Europeesche havens van cholera besmet verklaard. De werkstakingen in Engeland. Troepen werkstakers bezochten gisteren de mynen van Lansdale by Chesterfield, Derby shire, en dwongen alle mynwerkers den arbeid to staken; de politie is versterkt. Zendelingen in China. De katho lieke zending te Li Chuen, prov. Hupeh, by de grens der provincie Szechuen, is door eene volksmenigte aangevallen. De priesters vlucht ten naar de aangrenzende provincie. BUITENLAND. Frankrijk. Tot dusver is de uitslag van de herstem mingen voor de Kamer bekend in 157 dis tricten. Gekozen zyn 148 republikeinen, waarby 113 progressisten of radicalen, 9 conserva tieven, 12 ralliés, 23 socialisten. De republi keinen winnen 27 zetels. De herstemmingen in de koloniën zyn nog onbekend. Daar echter alle candidaten republikeinen waren en de verkiezingen van 20 Aug. 358 republikeinen on 51 conservatieven opleverden, zal de nieuwe Kamer van Afgevaardigden bestaan uit: 513 republikeinen, waarby 25 ralliés; 60 radicalen of socialisten en 68 conservatieven. Niet gekozen zyn Laguerre, Floquet, de conservatieven Lamarselle (te Lorient), Sou beyron (Loudunj, de rallié Lerab Beaulieu (te Lodeur), de republikein Lissaray (te Apt), Bul De Cassagnac (te Mirende). Gekozen zynDe Luns Montaud te Maxmande, Naquet te Carpentas, Barrot te Largentièro. Cluseret is herkozen te Toulon. Wickers Ktrmer is niet gekozen te Pamiers. De herstemmingen zyn dus zeer ongunstig voor de radicalen uitgevallen. Daar Cléraen- ceau en Floquet niet zyn herkozen, vermeer dert dit de kans dat eindoiyk eene vaste regee- ringsmeerderheid in de Kamer zal kunnen worden gevormd. De Fransche regeering heeft officieel bericht ontvangon, dat een Russisch eskader, onder bevel van admiraal Avellau, te Toulon het bezoek van het Fransche eskader te Kroonstad zal komen beantwoorden. De aan komst dor Russische vloot is op 15 September gesteld. Do politie van Draguignan heeft drie mannen, die den heer Clémenceau verleden week uit eene hinderlaag met steenen gewor- pon hebben, in hechtenis genomen. De vorkiezingsstryd heeft op hot laatst nog een slachtoffer gemaakt. Te Barcelonnetto heeft een der candidaten, die gisteren in her stemming zou komen, zich van hot leven beroofd. De verwyten, welke hy van zyno tegenstanders over zyne politieke houdiDg moest hooren, hebben hem tot deze wanhopige daad gebracht. De honderdste verjaardag van de op heffing van het beleg van Duinkerken door de Engclschen zal 9 September feestoiyk herdacht worden. De feestelykheden bestaan in het onthullen van een monument, een fakkeloptocht van groepen in de uniformen van de verschillende corpsen, welke Duinkerken verdedigden, wielerwedstryden en concerten. Duitsclilaiul» De „Reichsanzeiger" meldt het volgende: Aan het feestbanket te Coblenz bracht keizer Wilhelm oen dronk uit op den koning van Italië, den prins van Napels en het Itali- aansche leger, en dankte den koning innig, dat hy den kroonprins naar Duitsckland had gezonden. De kroonprins beantwoordde den toost, dankte voor de warme ontvangst, hem ten deel gevallen, en dronk wederkeerig op het wolzyn van het koizerlyk-koninklyke huis en van het Duitsche leger. Toon nam de keizer andermaal het woord en in eene toespraak tot de generaals uitte by zyue volle tevredenheid over de wyze, waarop bet 86te legercorps was geoefend; den gene raals was hot gelukt, do Pruisische tradities, welke op overleveringen van eeuwen hei- berusten, in eere te houden. Daarna richtte de keizer zich tot de officieren van het Augusta-regiment, dat, nu het na 33 jaren van Coblenz gaat, hem de levendige sym pathie in herinnering bracht, welke keizerin Augusta voor de lotgevallen van het regi ment heeft gekoesterdaan de officieren riep hy een welkomstgroet uit hunne nieuwe standplaats toe. Het Augusta-regiment gaat nl» naar 8pandau. Volgens de „Courier" van Nordhausen ssns3?t w*- 'v Wj*® is gravin Augustine van Stolberg Stolberg gistermorgen om 5 u. 15 min. op het eiland Norderney kalm ontslapen. Gravin Augustine van Stolberg Stolberg, geboren den 25sten Juli 1824 en in 1S48 ge huwd met graaf Alfred van Stolberg Stolberg, was de oudste zuster van nu wijlen den vorst van Waldeck Pyrmont en bygevolg eene tante van H M. de Koningin-Regentes der Neder landen. Volgens particuliere berichten uit Kis singen is de gezondheidstoestand van prins Von Bismarck volstrekt niet bevredigend; hy moet voel zieker zyn dan hy zelfgelooff. De antisemiet Paascb, berucht, naar men weet, door de tegen hem gevoerde processen wegens beleediging van hooggeplaatste ryks ambtenaren, die ten slotte door de genees boeren verklaard was krankzinnig te zyn en daarom buiten vervolging en in vryheid ge steld werd, is thans weder in hechtenis genomen als een voor de maatschappij gevaarlijke krankzinnige, en van overheids wege in het krankzinnigengesticht Dalldorf geplaatst. Oroot-BritonnlBi In liet Lagerhuis stelde Gladstone gisteren voor te besluiten al den tyd, die nog van deze zitting overblyft, uitsluitend aan regee- ringszaken te wijden en het middernachts reglement te schorsen, maar deze schorsing niet uit to strekken over de herfstzittingen. Vóór de verdaging van het Huis wenschte hy de begrooting van uitgaven en de wet op de middelen afgehandeld te ziendaarna wenschte hy de zittingen tot 2 November te verdagen, om by de heropening het wets ontwerp betreffende do verantwoordelykheid der patroons en het ontwerp tot instelling van districts- en parochie-raden onderhanden te nemen. Gladstone's voorstel werd met 162 tegen 95 stemmen aangenomen. De beer Sydney Buxton, onder minister van koloniën, zoide nog niet in staat te zyn, do bepalingen van de overeenkomst betreffende Swaziland mede te deelen, omdat deze nog niet geteekend is. De vertraging ligt echter niet aan Engeland, en de hoer Buxton hoopte nog steeds, dat de overeenkomst vóór de verdaging van het Huis gesloten zou zyn zoodra zy tot stand gekomen is, zullen de bepalingen onmiddellyk ter kennis van het Huis worden gebracht. De minister van buitenlandsche zaken, lord Rosebery, deelde mede dat de Engelscne gezant, lord Dufferin, naar Parys is teruggekeerd, met de meest uitvoerige instructiën om voor de Britscke belangen in Siam op te komen, voor zoover deze te lyden hebben onder de quaestie, welke op het oogenblik tusschen Frankryk en Siam hangende is. Brieven uit de Legerplaats bj Laren. v. Thans zal ik trachten eene beschryving te geven van het kamp. Wanneer men van het station Naarden Bussum komt, heefc men een prachtigen weg, welke naar het kamp leidt, terwyl het kamp ongeveer drie kwartier van genoemd station ligt. Ook rydt de „Gooi sche Stoomtram" voorby liet kamp, dus wie niet te voet wil gaan, kan per tram het kamp bereiken. Hy wandele slechts van het station Naarden Bussum tot aan de „Gooische Boer", waar de tram langs gaat, en bereikt dan zoo het kamp, hetwelk dicht aan den straat weg ligt. Een eigenaardig gezicht leveren die ryen van tenten op. Het front van het kamp is gekeerd naar den straatweg. Op don rechter vleugel ligt het 1ste bat. van hot 4de reg. inf., daarnaast het 2de bat., dan is het kamp gescheiden door eene strook grond, waarlangs een pad leidt naar het 3de en 4de bat. 4de reg. inf. en naar het lste bat. van het 7do reg. inf. By de afscheiding van het 2de en 3de bat. bevindt zich tevens de politie wacht, bestaande uit 1 officiers-tent en een tiental 16-mans tenten, waaronder die voor de arrestanten is begrepen. Daarnaast bevindt zich de onderofficiers-cantine, waarvan het buffet bestaat uit eene 16-mans-tent, en de can- tino zelve bestaat uit twee hoofdofficiers-tenten, gelegen tegenover het buffet en gescheiden dooi een weg. Dit is de hoofdingang van hot kamp. Daarnaast bevindt zich een houten gebouw, waarin de kampwachter (een korporaal, tevens wasebbaas uit Naarden) woont. Naast dit gebouw bevindt zich de soldaten-cantine, zynde overigens een flink, groot houten gobouw. Ock de burgertenten zyn goed vertegen- -■>rmf W--.-s-ngw» woordigd, o. a. uit Naarden en zelfs ook een uit Leiden, nl. van den heer Costor, van den Stationsweg, bekc-nd als „de Zwarte Ruiter". In alle opzichten voldoet deze tent aan de eischen, voor eon militair gesteldgoede waar voor weinig gold, terwijl er van alles te ver krijgen is: bier, brood, worst, eieren, kaas, koffie, vleeseh, enz. en dat alles tegen zeer billjjken prijs. Ook de cantines van het 7ds reg. infanterie doen in dat opzicht niot onder; wat men er kr(jgt, is goed en ook niet duur. Vorderop bevindt zich eene groote tent, waarop met groote letters in kryt het vol ronde staat te prijken„Pannokoeken, zegt net voort", terwijl daaronder staat„Pap, 0 cent per bord." Menige zoon van Mars schuift daar henen om zijn hart eens op te halen aan den voor militairen ongewonen kost. Wat de keukens betreft, kan ik verder mede leden dat er zich by elke compagnie ééne bevindt; ze zyn 10 passen lang en bevatten velschillende gaten in den grond. In deze gaten wordt het hout om te branden gelegd. Dan worden er yzers gelegd op de zich ter zijde bevindende hoogten naast het vuur en daaraan de 10 mans yzeren kcokketels ge hangen, waarin alles gereed wordt gemaakt, tot hot koffiewater incluis, ten einde kolfie te zetten, die in den regel in de veldflesch wordt medegenomen. Op de lyn van de politiewacht bevindt zich de officiers-cantine met de daarachter gelegen keuken, waar alles voor heeren officieren wordt goreed gomaakt. Deze cantine is een flink en ruim houten gebouw, waar de offi cieren hun ontbyt, lunch en diner houden. Tevens bevindt zich aan de cantine eene veranda, daarvdöreen met boompjes afgescheiden pleintje waarin tevens eene groote tent is geplaatst. Do cantino op zichzelve is heel gemakkelyk en netjes ingericht en aardig versierd van binnen, terwyl er zich een buffet en tevens een piano bevinden. Naast liet bovengenoemd pleintje, doch buiten de cantine gelegen, is de muziektent opgericht. Wat de muziek betreft, wordt er hier volop genoten en voorzeker voor geen ondankbaar publiek, daar zich by na hot ge- lieele kamp voortdurend rondom do tent bevindt om te luisteren. Eiken avond muziek, behalve eenmaal, toen er een concert voor de officieren was op der. Trompenberg, en Zondag, toon de muziek aau den heer generaal-majoor Rompelraan was aangeboden en er toen een uitvoering plaats had in diens hotel „Nieuw-Bussum." Gemeenteraad -van Lelden. Zitting van liedennamiddag te 2 uren. Voorzitter: de heer De Laat de Kanter,. Burgemeester. Tegenwoordig de heeren: Juta, De Sturier,. Dekhuyzen, Zillosen, Du Riou, Zaayer, Ver- hey van Wyk, Van Lidth de Jeude, Van Hamel, Fockoma Andrete, Pera, Stadhouder, Le Poole, Verster van Wulvorhorst, Siegenbeek van Heukelom, Van Hoeken, Van Kempen,. De Vries, Hasselbacb, De Goeje, Kaiser, Was en Driessen. Afwezig met kennisgeving de heeren Cock, Drucker, Van der Breggen en Kerstens. Alvorens tot de werkzaamheden werd over gegaan, had de boëediging en installatie van de toegelaten leden plaats. De secretaris las daartoe de by de wet voorgeschreven zuiverings- en betrekkings- eeden voor, waarop de volgende heeren ach tereenvolgens antwoordden: „Zoo waariyk hetpe my God almachtig", nl. de herkozen of nieuwe leden: Fockema Andreas, Verster Van Wulverhorst, Zaayer, Van Lidih de Jeude, Van Kempen, Stadhouder en Pera. Do heer De Vries, die Doopsgezind is en later ter ver gadering kwam, legde de belofte af. [De heer Kerstens had bericht gezonden dat hu de vergadering niet kon bywonen J Do Voorzitter wenschte hun geluk met de keuze, welke op hen gevallen was, en hoopte dat hun arbeid zou strekken tot beil der gemeente, welke ons lief en dier. baar is. De heer Van Kempen heeft den zetel ingenomen van don heer Zaalborg, de heer Stadhouder dien van don heer Van Reenen. De heer Tera zat ditmaal op da plaats van den heer Van der Breggen, doch deze is niet afgetreden. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat o. m. waren ingekomen Eene missive van dr. G. Zaalberg, waarby deze afscheid neemt van den voorzitter, se-

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2