Kruideniersbediende. weg om te slagen. Frankrjjk heeft er in toe gestemd eene conferentie te houden, ten einde het vraagstuk te onderwerpen r.an de goed keuring van België, Zwitserland en Grieken land, wier toestemming verzekerd schijnt. De conferentie zal over eenige dagen gehouden worden. Frankrijk verzamelt reeds de Italiaan- sche pasmunt, waarvoor Italië goud in ruil zal zenden. De minister van binnenlandsche zaken heeft besloten dat tegen alle vreemdelingen, tegen wie een correctioneel vonnis is uitge sproken, eene instructie zal geopend worden, om uit te maken of er termen aanwezig zyn om hen het land uit te zetten. DuitsclilancL In de berichten over de plechtigheid der bezetting van hertog Ernst van Saksen Coburg Gotha wordt nauwelijks melding gemaakt van de aanwezigheid van vorst Ferdinand van Bulgarije. Hij was de eenige, die niet in uniform, maar in rok verscheen, en hij werd alleen als een Coburgscbe prins beschouwd. Keizer Wilhelm heeft niet met hem gespro ken. Het trok de aandacht, dat Rusland niet vertegenwoordigd was bij de plechtigheid. De conservatieve „Reichsbote" verlangt dat in den Rijksdag eene interpellatie zal gehou den worden over de troonsbestijging van den hertog van Edinburg, en dat men zal vragen mededeelingen van de vroegere onderhande lingen met den tegenwoordigen hertog, herzie ning van de wet op de erfopvolging in Coburg en opneming in de ryksgrondwet van eene bepaling, waardoor vreemde vorsten uitgeslo ten worden van de rogeering over Duitsche bondsstaten. Naar de „Nordd. Allg. Ztg." bericht, luidde het slot van den toost, door koning Humbert bij het gala-diner ter eore van prins Heinrich aan boord der Savoya" uitgebracht, als volgt: „Ik drink op het wolzijn van mijn besten vriend, Keizer Wilhelm." Groot-BritannlS. De mijneigenaren weigeren met de mijn werkers eene coalitie te vormen, tot het op drijven van den verkoopprijs der kolen, om aldus tot eene daarmede overeenkomende ver hooging van het loon te geraken. Ook weigeren zij het loon te handhaven op de hoogte, waarop hot was toen keünis werd gegeven dat het zou gewijzigd worden. Zij betreuren de houding der mijnwerkers, welke het onmoge lijk maakt tot overeenstemming te komen. Spanje. De onlusten te San-Sebastian braken ook Maandag- en gisteravond opnieuw los, zoo dat wederom de troepen, ditmaal onder aan voering van den kapitein generaal De la Concha, uit moesten rukken om tot herstel van de orde mede te werken. Gelukkig schijnt het karaktér der opstootjes reeds wat meer bedaard geweest te zijn in vergelijking fnet den eersten dag. Toch werden Maandag nog twee personen uit de volksmenigte gewond. Vreemd is, dat de eerste uitbarsting te San- Sebastian plaats heeft, in een stad, welke steeds tegenover de Carlisten en de repu blikeinen getrouw is gebleven aan de wettige regeering. Zorilla, het hoofd der revolutionnaire repu blikeinen, die nog altijd te Parijs is, zeide dat hy aan de voorvallen te San-Sebastian weinig gewicht hechtte, maar dat geheel Spanje in een staat van groote opgewonden heid verkeerde en zich voorbereidde op ern stige gebeurtenissen, die evenwel niet in eene stad zoo royalistisch als San-Sebastian zouden aanvangen. Wat daar was gebeurd, stond niet in verband met de algemeene ontevre denheid, maar was van localen aard. Siaiu. Ten einde de Siameezen te dwingen de nieuwe eischen onmiddellijk aan te nomen, dreigen de Franschen naar Bangkok de oor logsschepen terug te roepen. De buitenlanders, die te Bangkok wonen, zyn zeer verontwaar digd over deze schending van de overeen komst. Het gerucht, dat heden het Britsche oorlogsschip „Wolflf" de reede van Bangkok zou verlaten, veroorzaakte met het oog op de afwezigheid van andere oorlogsschepen, groote ongerustheid. Het vertrek wordt op dit oogen- blik als zeer ongewenscht beschouwd. Ver««ml(ót •taUn. In den Senaat heeft de heer Yoorhees, voor zitter der finantiëele commissie, een wetsont werp tot intrekking der Sherman-wet ingediend, byna gelijkluidend met het door het Huis van Afgevaardigden aangenomen ontwerp-Wilson. Dw senator Teller, van Colorado, heeft eene motie ingediend, dat hij bezwaar maakt het ontwerp dadelijk in ovorweging te nemen. Do beraadslaging daarover zou lieden be ginnen. Waarschijnlijk zal de Senaat van beide ont werpen dat van Voorhees aannemen. In dat geval moet er eene nieuwe stemming in het Huis van Afgevaardigden plaats hebben, daar er verschil bestaat tusschen de ontwerpen in zooverre, dat in het ontworp-Voorhees eeno verklaring ten gunste voor het bimetallisms voorkomt. Telegrammen, KOPENHAGEN, 29 Augustus. De Russische keizerlijke familie is hedenochtend hier aan gekomen. SAN SEBASTIAN, 29 Augustus. De bewe ging tot behoud der fueros neemt in ver schillende plaatsen der Baskische provinciën en van Navarre toe. Het koninklijk kasteel wordt door troepen bewaakt; de lijfwacht is geconsigneerd. SAN-SEBASTIAN, 29 Augustus. (A. H.) Bij de ongeregeldheden van gisteravond was een groot deel der betoogers met revolvers gewapend. Herhaaldelijk weerklonken de kreten„Laten wy onze dooden wrekenDood aan de moordenaars Het is ODjuist dat de staat van beleg zal worden afgekondigd. De regeering acht het niet raadzaam tot een dergelljken maatregel te besluiten in eene plaats waar de koninklijke familie verblijf houdt. De koningin heeft er niet over gedacht, de stad te verlaten of haar verblijf te bekorten. Vele badgasten zijn echter vertrokken. De beweging is uitsluitend tegen den heer Sagasta gericht. Deze zal nog slechts enkele dagen hier blijven. LONDEN, 30 Augustus. De uitgelote obli gation der Argentljnsche schuld van 1888 zullen den lsten September worden betaald met 61 pet. van do nominale waarde. LONDEN, 30 Augustus. Do „Daily News" noemt de benoeming van den hertog van ConnaUght tot bevelhebber by de legeroefenin- gen van Aldershot nepotisme. Prinsen van den bloede, zegt het blad, moesten niet het monopolie hebben voor plaatsen van eer en emolumenten. LEIDEN, 30 Augustus. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 15.5° C. 59.9 Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 175 C. 62.6 F.'s middags om 12 uren 20° C. 68° F.'s namiddags 4 uren 20° C. 68° F. Van „Pniëlhet weekblad, dat wordt uitgeges en onder redactie van dr. J. H. Gun ning JHz., alhier, en waarvan gewoonlijk eiken Vrijdag-avond een nommer het licht ziet, is reeds heden een nommer verschenen, en wel met het oog op den 13den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina, op morgen. Het is dan ook een feest-, een Koninginne- nommer, waarop wy de aandacht vestigen en dat gedurende deze week nog ban nabe steld worden, tot elk getal toe. Het titelblad geeft de goed gelijkende beel tenis van ons geliefd Vorstinnotje te aan schouwen, waarby teven6 een gedicht van den redacteur behoort. Verder bevat het van denzelfde een gedicht „De vlaggen uit!"; een van N. Beets: „EenHol- landsch lied", en een van Da Costa: „Aan Nederland." Van prof. dr. J. H. Gunning komt er e2n artikel in voor, getiteld: „Vaderlandsliefde" (naar aanleiding van den verjaardag onzer Koningin); van A. Py nacker Hordijk te Nijmegen een met het opschrift: „31 Augustus 1880. 23 November 1890. 31 Augustus 1893"; van dr. J. H. Gunning JHz. een „Leve de Koningin en van "VV. Klercq te Koudekerk eene ge schiedenis „Van twee soldaten." Uit den aard der zaak mocht by een en ander ook eene beknopte geschiedenis van „het Huis van Oranje-Nassau" niet ontbrekeD, waaraan een overzicht van prins "Willems geslacht is toegevoegd, hetgeen aan vele lezers belang genoeg zal inboezemen. Het is dus niet zonder reden dat wy reeds hierboven de aandacht op dit nummer ves tigden. Wy hopen daarom dat de verschijning er van veel, zeer veel belangstelling zal ten deel vallen en twyfelen er bovendien even min aan of de roepstem „De Vlaggen uit!" zal morgen algemeene beantwoording vinden. Laat wapperen de kleuren der Vaderlandeche vLgl 't Is feest alom in Nederland, 'tis KooicgiDnedag! Mst vreugde leggen we allen de bioed rhaml in éér, En 8cUaren odj cendiaoktig om Willie! inina hc-.d. Wnt ook de burgore echoide van 't zolf-lo Vaderland, Haar naam is 't, d e vereenigt en eiken tv.-i.-t verbant. Zij ie 't,diewo allen mionen, voor wie elk e hart,© Blaat, Aan wie wij troow beloven, zoolang onze ademgiat. God doe Zijo zegen dalen op 't blondgelokte hoofd, Voor welke bezit Zijn go dheid ootmoedig zij geloofd. En nn ontplooit de kleuren der Vaderlandache vlag 't Is Lest alom in Nederland, 't is Koninginnedag! Ds. M. Keuleraans, pred. by de Geref. gemeente te Zierik6ee, heeft voor zyne beroe ping naar Woerden bedankt. De historische feestdag ter herdenking van het ontzet in 1672 van Groningen is Maandag geopend met eene uitreiking van boekgeschenken aan do vlytigsto leerlingen der scholen voor on- en minvermogenden, in het Groene Weeshuis. Te 10 uren werd eene keuring van tuig- paarden gehouden, waarvoor 16 waren inge schreven. Do twee pryzon (kunstvoorwerpen) vielen ten deel aau de hoeren D. Bolt tu Groningen en W. A. Ooster'oaan te Achlum. Van 12 1'/2 bezochten zeer velen de muziek uitvoering op de Groote Markt, terwyl te halfdrie zich honderden naar den Korreweg begaven om by de harddraverij tegenwoordig te zijn. De pryzen, f 400, f 200 en 100, werden achtereenvolgens behaald door „Sador", van D. J. Florijn te Rotterdam; „Fanny", van jbr. Van Swinderen te Paterswolde, en Jonge Tabor", van J. Roele te Buiksloot. Te 10 uren werd op de Groote Markt een vuurwerk afgestoken, waarmede voor velen het feest eindigde, terwyl andoren onder muziek en dans er oen groot gedeelte van den nacht bij namen zonder de orde te verstoren. Gistermorgen te tien uren werd in de kerk aan het Kromhout te Dordrecht de eerste vergadering van de Synode der Gere formeerde Kerken geopend. Ds. De Jonge, van Dordrecht, wees by die opening in boeiende trekken op de overeenkomst van deze Synode met die van 1618, in weerwil van het sterk verschil, dat beide vergaderingen onderscheidde. Na keuring der credentiobrieven ging men over tot de benoeming van het moderamen. Gekozen werden ds. Van Andel tot praeses, ds. B. Van Schelven tot assessor en tot scriba's ds. Donner van Assen en ds. Fern- bout van Dordrecht. Ds. Van Andel aanvaardde met eene korte toespraak het presidium, en noodigde daarop de leden der Synode uit door het opstaan van hunne zitplaatsen van hunne onverdeelde instemming met de drie Formu lieren van Eenigheid te doen blyken. Van do buitenlandsche Kerken waren 6 af gevaardigden tegenwoordig, namoiyk dr. G. Mathews, van Londen ds. B. H. Joldersma en prof. N. M. Stellens, van de Geref. Kerk in Amerika; ds. R. Moston en ds. W. B. Gardner, uit Schotlandds. L. Stroeven, uit Oost-Friesland, en ds. Van Dorp, uit Benthoim. Achtereenvolgens worden daarna de rappor ten van de deputaton voor correspondentie met de buitenlandsche kerken van de dezer zijds naar het buitenland gezonden afgevaar digden van de hulpbehoevende kerkenen van de kerken van me.-r vaste formatie, be handeld. Voorts werd de zaak van Kootwyk geregeld, en ten slotte naar aanleiding van een voorstel in do Synode van Overjjsel, eene interessante discussie gevoerd over het kerkelyk taalgebruik. Dit moest, zoo bleek het algemeen gevoelen, vry blyven, alleen moest men in officiëele stukken zich wachten voor bet gebruik van uitdrukkingen, welke aan de één.o wyze van reformatie boven de andere voorkeur gaven. DC Het atoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 29 Aug. Kaap Rocca; de „Kanzier", van de Oostkust van Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 29 Aug. van Mozambique; de „Oranje Nassau", van West-Indië naar Amsterdam, vertrok 29 Aug. van Havre; de „Prinses Marie", van Am sterdam naar Batavia, ariveerde 29 Aug.tePort- Said; de „Prins Willem I", arriveerde 26 Aug. van Amsterdam te Paramaribo; do „Prins Willem III" vertrok 28 Aug. van Paramaribo naar Amsterdam; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 29 Aug. van Southampton. Burgerlijke Stand ran Leiden, van 24 tot 30 Augustus. BEVALLEN: 8. M. v. Dis geb. Bink Z. D. J. Reiucrin.er geb. Thomeo Z. C. v. d. Zeeuw geb. Touiiega Z. S. Klinkhamer geb. De Wolf D E. Lilt gol>. Labordes Z. 8. Mes geb. Louwrier Z. M. n. Bergen Henegouwen geb. v d. Valk D. A. Sireef and gob. Koopman Z. G. Rosbeek gib. Rietkerk Z. L 8cbiot-f cob. v. Steija Z. D Btllof geb. Nieboer D. J. E. Ma rijt geb De Water D. W. C. Verhoeven gob Do Blauw Z. W. C. v. Lnijben geb. v d. Vliet Z. A. Schalks geb. Pirizic-r I). M. A nccze geb. Tegel-ar Z. J v. Rosse geb. Den Hoed I>. J. Boituuaal geb. Waasdorp D. S. H. M. Stafleu gtb. Noordertneir D. E. J. v. lilden geb. Keutcboom D. GEHUWD: J. 81egtenhorsfc Jm. en J. Piiot jd. J. J. Beu jm. 6,1 G. Boom jd. J. DitBivelt jm. on C. Van Heulen jd. P. Barthen jm. en E Spo6k jd. P. J. Cobus jm. on M. J. W. Wijting jd. J. Vau Bommel jm. en C. M. Chrieiiaasto jd OVERLEDEN: J. Piket Z. 23 d. A. G. Geerlinge D. 2 m. P. Verstraten W. 90 j. n. J. A. Hol- lants Z. 4 w. A. P. Do Groot D. 10 j D. La- moxs M. 43 j. E. Borgman geb. v. d. Tuin V. 78 j. C. Ranselaar gob. Devilé V. 71 j. A. Stokhuijzon Z. 32 j. M. Wijr stroom gr-b. Backer W. 72 j. J. E. M. Cave D. 9 m. T. Verhoeven W. 91 j. J. O. Smit geb. v. Vlaardingen W. 49 j. J. J. Jansen gob. Den Os V. 30 j. J. v. d. Berg geb. SJardijn W. 62 j. AARLANDERVEEN. Bevallen: C. P. Stapper geb. Riijookor D. J. Heyman geb. Öimmerman D. J. Van der Kleijn geb. Van dea Ring D. Couponnoteering volgens opgave van de Coupon-M 'keiaars. OoBtenrjjk, Papierf 20.00 dito Zilver20.CO Franscbem 47.40 Dlvorse Rijksmart68.90 Ruesea Goud Roebel*.1,92 dito in Zilveren Roebels1.21 Amerlkaansche Goud Dollar*2.47 Bolcenlng 4 pCt. Prolongatie 5 pCt ADVERTENTIE N. Getrouwd by volmacht: Mr. H. J. COSTER, Advocaat te Pretoria, en ANNIE DE ROO. Nijmegen, 29 Augustus 1893. Volstrekt eenige kennisgeving. Mevrouw COSTER-De Roo betuigt, ook namens haren Echtgenoot en hunne familie, hartelyken dank voor de blijken van belang stelling, by de voltrokking van haar huwe- iyk ontvangen. 5233 14 Nijmeoen, 29 Augustus 1893. Getrouwd: J. VAN BEMMEL en C. M. CHRISTIAANSE, die, mede namens Ouders, hunnen hartelyken dank betuigen voor de veie blyken van belang stelling, by hun huweiyk ondervonden. Leiden, 30 Augustus 1893. 5235 8 Heden werden wy vorbljjd door do ge boorte van eene Dochter. J. GOEDELJEE. J. W. GOEDELJEE-Gesinic. Leiden, 30 Augustus 1893. (Hoogewoerd 160). 5245 6 Heden overleed onze oudste lieveling CHRIS TINA GEERTRUI, in den aanvailigen leeftyd van 2J jaar. J. J. OSSEVOORT. J. C. OSSEVOORT Hendriksen. Leiden, 29 Augustus 1893. (Haven 11). Algemeene kennisgeving. 5238 8 Heden ovorleed, na oen smartelijk doch geduldig lyden, voorzien van de H.H. Sacra- monien der Stervenden, onze innig geheide Echtgonoote, Dochter, Zuster en Behuwd zuster Mej. JOHANNA MARIA VELDHOVEN, geb De Bolster, in den ouderdom van 33jaren. Leiden, Uit aller naam, 30 Augustus 1893. H. VELDHOVEN. (2de Havorstraat 81o.) 5244 9 Voor de vele blyken van belangstelling, ontvangen by de geboorte van onzen Zoon, betuigen wy onzen hartelyken dank. E J. WILLEMSE. M. C. V. WILLEMSE-Gilissen. Leiden, 30 Augustus 1893. (Oude Singel 154). 5239 7 Voor de vele en harteiyke bewyzen van deelneming, ondervonden by het overlyden van onzen dierbaren Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, den Heer GERARDUS ELSHOP, betuigen wy onzen welgemeonden dank. 5240 8 Leiden, Uit aller naam, 29 Augustus 1893. W. A. ELSHOF. Gevoelig voor de talryke en hartelyk© bewyzen van deelneming, by het overlyden onzer geliefde Zustor, Behuwdzuster en Tante, Mej u ffrouwe GERARDINA WIJNANDINA BROUWER, zoo van hier als elders ondervonden, betuig ik, langs dezen weg, mede uit naam der overige Familie, mijnen inuigen dank. 5246 10 A. J. E. BROUWER. 's Gravenhaoe, 30 Augustus 1893. Een fatsoenlijk JOVGJlfitffcCH, P. G., kan worden; intern, salaris naar bekwaamheid. Brieven aan het Bui cel van dit Blad onder No. 5241. 6

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 3