Dinsdag 3D Augustus. A°. 1893. <Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering T| van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. bit nommer bestaat uit TWJfclE Bladen. Leiden, 28 Augustus. H*. 10282 5 I PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per po3t1.40. Afzonderlijke Kommere„'0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1C regels ƒ1.03. Iedere regel meer ƒ0.17'. Grootcro lottere naar plaatsruimte. Voor hot incassceren buiten do stad wordt ƒ0 05 berekend Eerste Blad. Officiëol© Kounisgevlngon, Vrijwillige oefent agen In den Wapenhandel. De BQigemee8ter der gemeente Leiden veatlgt de aandacht van belanghebbenden op de publicatie van den heer kolonel-commandant van het 4de regiment infanterie, blijkens welke alle jongelieden, die den letf ijd van 17 jaren hebbeo bereikt en den militie- pliohtigen leeftijd nog niet hebben ovtrechreden. na de loting voor de Nationale Militie kosteloos onderricht in den wapenhandel kunnen ontvangen in de gemeente hunner inwooing of in eene naburige gemeente. Zij, die aan dat onderricht alhier wenschen deel te n3men, behooren zich zoo spoedig mogelyk e- uiterlijk vóór 8 Sept. a. s. aan te melden teu bureele van den beer kolonel-commandant voornoemd in het ge bouw 's-Gravenstein tot en met den 29aten dezer, en na di»n datum bij den kapitein-commandant van het detachement infanterie in de Morscbpoort-kazerne dagelyke, behalve op Zondag, van 912 uren des voormiddagï. Leiden, De Bargemeester voornoemd, 26 Aug. 1893. DE KANTER. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden Gelet op art. 15, 2de alinea der wet van 2 Juii 1875 (Staatsblad No. 95); Brengen ter kennis van belanghebbenden dat het College vsn Re enten over het gesticht „De Voor zienigheid" in beroep ia gekomen van de beslissing van Burgemeester en Wethouders, waai bij aan A. Den Os en rechtverkrygei den vergunning is verleend tot oprichting van eone paardensl&chterij en rookerij in het perceel Krauwolateeg No. 9. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LeideD, DE KANTER, Burgemeester. 28 Aug. 1893. E. KIST, Secretaris. De Ambachtsschool ta Leiden heeft weder de inschrijving voor nieuwe leerlingen geopend. Op die school bestaat de gelegenheid om .jongelieden op te leiden tot bekwame tim merlieden, meubelmakers, smeden, huissme den, machinebankwerkers, vuurwerkers en huisschilders. Voor aanstaando steenhouwers bestaat ge legenheid het teekenonderwys te volgen, in hoofdzaak het ornament- en het letterteekenen. Teekenbehoeften, gereedschappen, materia len en een model werkkiel worden den leer lingen kosteloos verstrekt. De cursus duurt 3 jaren. Gedurende dien tyd is voor de leerlingen, in de gemeente Leidon woonachtig, het bezoek aan de avond school van het Genoofschap „Mathesis Scien- tiarum Genitrix" verplichtend. De leerlingen uit andere gemeenten kunnen door het Bestuur van die verplichting vrijge steld worden. Wy vernemen dat de schilderes mej. S. Dolleman, wur schilderij (de Hooglandsche kerk te Leiden), gelyk wjj reeds meldden, gekocht werd door den hertog van Lein3ter, eene élève is van den cursus „Ars Aemula Naturae", onder leiding van den bekenden kunstschilder Tony OfTermans. Om dezelfde reden dat de heer Oosteiaar, onderkapelmeester, gisteravond het concert in „Musis" dirigeerde, gaat het afscheids concert van den heer Gottfried Mann heden avond in „Zomerzorg" niet door. De heer Mann toch lijdt reeds sedert eeni- gen tijd aan eene bronchitis, welke hem nu belet des avonds in de buitenlucht muziek uitvoeringen te dirigecren. Leidde de heer Oostelaar gisteravond het „Musi8"-concert, met een afscheid s-con eert gaat dit natuurlijk niet. Van daar dat dit is uitgesteld tot de heer Mann des avonds andermaal kan optreden en het stafmuziekcorps van het vierde weer uit het kamp van Laren, waarheen het a. s. Woensdag vertrekt, zal zijn teruggekeerd. Betreffende de feestviering bij gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Augustus vernemen wij dat de Ver- eeniging „Het Metalen Kruis" alhier,het plan heeft opgevat eene matinée musi-ale] van. 2: tot 4 uren te geven in „Zomerlust", aan den Stationsweg. Bfj die gelegenheid zal het a capella-koor, dat zulk een succes ha-1 op 14 Aug: 1. 1., medewerken, terwijl tevens voor bijdragen in zang en muziek de toezegging is gedaan. In verband hiermee raden wjj allen, wien op gemelden datum een tekstboekje is ter hand gesteld, dit mede te nemen. Wjj zjjn tevens gemachtigd mede te deelen dat onderofficieren van land- en zeemacht, schutterij en leden van den Bond van Oud- Onderofficieren, met dames, vrijen toegang hebben, en verder ieder, die bij deze gelegen heid tegenwoordig wil zijn, dit aan een der leden van „Het Metalen Kruis" kenbaar kan maken, als wanneer de toegang hem verzekerd is. Er bestaat dus vrije introductie. Daar bij de feestviering ook dames worden uitgenoodigd, vertrouwen wfl dat ieder, die mede wil werken om den verjaardag van de Koningin tot een feestdag te maken, eene schoone gelegenheid vindt. Juist omdat de oud-strijders dit plan hebben opgevat, moeten wjj het van harte toejuichen. Wanneer het weder zich goed houdt en men van den tuin ook kan profiteoren, dan zullen er feestvierende gasten genoeg kernen, die den ouden van dagen en der Yereeniging hunne hulde zullen bewijzen. Bij de hedon gehouden openbare vorkoo ping van cokes, in partijen van 10 en 5 Hectoliters, waren de prijzen4.50 on /"2.2G. Geljjk we reeds met een paar woorden meldden, leidde de heerG. Mann, kapelmeester van liet stafmuziekcorps van het 4de reg. inf., Vrijdag-avond in den Dierentuin te 's Graven- hage voor de laatste maal het harmonie-concert en ondervond er, als afscheid, hartelijke blijken van sympathie. Dezen uitten zicli na de uitvoering van elk nummer van het programma in daverende toejuichingen. Het bestuur van het Genootschap begreep terecht, dat het de stemming van hot publiek in woorden moest vertolken en, nadat de door den kapelmeester gecomponeerde marsch „Afscheid van 't Vierde" had weerklonken, begaven de bestuurders zich, gevolgd door eeno talrijke schare, naar den bekwamen dirigent en richtte de directeur, namens be stuur en leden, tot den heer Mann het woord. De heer Oudemans bracht in herinnering de fraaie concerten, door den heer Mann met zijn muziekcorps gegeven, concerten, die men zoo gaarne hoorde, en gerust mocht spreker verklaren, dat do heer Mann een goed gevormd corps aan zjjn opvolger overdroeg. De directeur sprak de hoop uit, dat 't den bekwamen dirigent in zijne verdere muzikale loopbaan wèl mocht gaan en noodigde muzikanten en het publiek uit een „Leve Mann!" tot afscheid te laten hooren. Dat verzoek vond grooten bijval. Het orkest speelde bovendien eene fanfare. Onder aanhoudend handgeklap verliet de heer Mann de estrade en werd hem van alle kanten een afscheidsgroet gebracht. Door den heer H. Van der Grift is be dankt voor de benooming tot kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente Ie Zoeterwoude, zoodat notabelen dier gemeente zullen moeten overgaan tot eene nieuwe benooming. Koudekerk verloor in deze dagen een zijner meest geachte ingezetenen. De heer J. Van Egmond, sedert 1874 lid van den Ge meenteraad, tal van jaren wethouder en lid van den Kerkeraad dor Nederduitsch-Her- vormde Gemeente, werd na eone slepende ziekte van eenige weken door den dood weg genomen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen is teDinther öi. M. Buchli Fest, te Hillegom. Het mag als bekend ondersteld worden, dat op den verjaardag der Koningin door H. M. zelve de nieuwe vaandels aan de ver schillende regimenten zouden worden uit gereikt. En nu heeft men reeds kunnen lezen, dat die plechtigheid, waartoe de Haagsche Maliebaan was aangewezen, een jaar is uitgesteld, omdat de vaandels niet alle gereed zouden zijn. De Haagsche kroniek schrijver der „N. Gr. Crt." verzekert echter, dat dit niets is dan een argument „pour ie besoin de la cause"; de vaandels zjjn niet alleen geheel gereed, maar ze staan zelfs, met boorden, kwasten, draagbanden en stok ken, goed en wel opgeborgen in het depar tement van oorlog. „De waarheid is dan ook" zoo verhaalt deze correspondent „dat de Koningin-Re gentes liever dezen zomer niet wilde over komen naar Den Haag en dat men, eigen- aardigljjk hechtend aan het bestemmen van den Koninginnedag voor deze militaire plech tigheid, daarom liet feest heeft verdaagd. Maar wat nu, indien de Koningin-Regentes 31 Aug. 1894 zich ook liever niet verplaatst van Het Loo naar de residentie?" Donderdag 31 Aug., verjaardag der Koningin, zal de Sociëteit in het Bosch geïllumineerd zijn, zal de kapel van de Grenadiers en Jagers er een concert geven en zal na afloop van het vuurwerk in de Maliebaan er gelegonheid zijn tot dansen, toilette de ville. Tot ambtenaar b(j den Raad van State is benoemd de heer G. Eggink Jzn., te 's Gravenhage. De minister van marine is hedenochtend van Den Haag naar het Loo vertrokken. Het adres, dat te Haarlem ter teekening zal rondgaan in zake de kermis, luidt aldus: Aan den Raad der gemeente Haarlem geven mot vorschuldigden oerbied te kennen onder geteekenden, neringdoenden, belanghebbenden en belangstellenden, wonende alhier; dat ingevolge het Raadsbesluit dd. 8 Februari 1893, de kermis te Haarlem is ge houden van den eersten Zaterdag der maand Augustus, des middag te 12 uren, tot den daaropvoigenden Zaterdag des middags te 12 uren; dat dientengevolge de kermis is ingekort en wel juist met de belangrijkste dagen, waarop duizenden vreemdelingen onze stad bezoeken dat vele vreemdelingen, die anders jaarlijks kwamen op de dagen, welke nu z(in ingekort, dit jaar onze stad niet hebben bezocht od daardoor adressanten die voordeelen hebben moeten missen, welke zij vroegere jaren daar van mochten genieten; dat uit de vele requesten omtrent het wèl of niet houden der kermis, telkens is gebleken dat de groote meerderheid instemde baar te behouden dat door oen geacht Raadslid in uwe ver gadering onlangs werd beweerd dat de voor deelen, welke de kermis oplevert, hoofdzakelijk ten goede kwamen aan kasteleins en her bergiers, doch dat uit de vele handteokeningen duidelijk blykt, dat bijna alle winkeliers, neringdoenden, enz. belangstellen in het be houd der kermis en vooral oovan den vanouds bekenden laatsten kermis-Zondag en -Maandag. Redenen waarom adressanten de vrijheid nemen, zich beleefdelijk tot uwen Raad te wenden met het beleefd verzoek, om, evenais vorige jaren, de kermis in 't vervolg op den ouden voet te houden, nameljjk van den Isten Zaterdag der maand Augustus tot en met den 2den Maandag daaropvolgende. De „Sts.-Ct." van heden bevat het verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provinci6n Zuid Holland en Overijsel over het jaar 1893. Het tweede toelatingsexamen tot den Indischen cursus zal te Wageningen worden afgenomen op Woensdag 6 Sept. a. s. Aan gifte bij den directeur der Kykslandbouwschool. Men doelt thans met zekerheid aan het „H. Dagbl." mede, dat de Hoogere Krygsschool in 1894 van de rosidentio nar.r Breda wordt verplaatst. De onderofficieren en manschappen van het legor, die zich gedurende de wintermaanden als onderwyzer op de huishoudelyke school, by het schermen, de gymnastiek, enz. verdien- stelyk hebben gemaakt of daarby als leerling hebben uitgemunt, zuilen op 31 Augustus a. a. geldelijke belooningen ontvangen. Voor de benoeming van eer. leeraar in de wis-, natuur- en werktuigkunde aan de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Dordrecht zyn door B. en W. aan den gemeente raad aanbevolen de heerenlo. C. Van Buysen, ingenieur, leeraar aan de H. B.-S. te Apeldoorn 2o. O. Postma, doctorandus in de wis- en natuurkunde te Makkum. Naar wy vernemen, zal de reorganisatie van het corps mariniers 1 Mei van het vol gende jaar eerst intreden. Eene belangrijke wyziging zal alsdan b(j dit corp3 plaats vin den. (Ubl De kapt. J. F. C. W. Adels, van het 4do reg. inf. te Gouda, is aangewezen om deel te nemen aan de manoeuvres van dat corps en wordt tydeiyk ingedeeld by het 3de bataljon uit Haarlem. In den ouderdom van 40 jaren ia te Rpswyk overleden de heer G. De Fremery, ridder der Militaire Willemsorde, oud-luit.-ter- zee en sedert een paar jaar directeur van do verffabriek. Te Amsterdam is in den ouderdom van byna 92 jaar overleden de heer W. A. T. Frowein, gep. maj. der der inf. Hoewel de veldbataljons van het 4de regiment infanterie en een bataljon van het 7de regiment infanterie uit Hoorn eerst den 30sten Augustus a. s. tn de legerplaats by Laren aankomen, zal toch de verjaardag van H. M. onze Koningin op den 31sten d. a. v. niet onopgemerkt voorbygaan. Eene commissie van olficieron heeft zich ten doei gesteld dien dag te vieren met een generaal assaut en volksspelen in den voormiddag; voordrachten, concert en groote militaire taptoe met fakkel licht en schitterend vuurwerk des avonds. De gewone audiëntie van den minister van justitie op Dinsdag 29 Aug. en die van den minister van oorlog op Donderdag 31 Aug. zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Amsterdam" vertrok 26 Aug. van Nieuw-York naar Rotterdam de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 27 Augustus Gibraltar; de „Edam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 28 Aug. Lizard^ de „Kaiser", van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, vertrok 25 Aug. van Lissabonde „Oranje Nassau" arriveerde 27 Aug. van West-Indië te Havredo „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 27 Augustus te South ampton de „Antenor", van Java naar Amster dam, arriveerde 26 Aug. te Gibraltar; de „Bundesrath", van Mozambique naar Hamburg, arriveerdo 25 Aug. te Aden; de „Deucalion", van Amsterdam via Liverpool naar Penang en Java, vertrok 26 Aug. van Liverpool. TWEEDE HA11ER. Kieswet. Eene uitvoerige nota van toelichting is door de heeren Kolkman, Mees en Roell ingediend op de vroeger medegedeelde, door die heeren ingediende amendementen. De voorstellers achten het geraden, om, nu eene ruime uitbreiding van het kiesrecht wordt beoogd, als waarborg voor meerdere levenservaring, den ouderdom, voor het kiezers schap gevorderd, op ten minste 25 jaren te bepalen. Voorl8 hebben de voorstellers gemeend de geschiktheid en den maatschappeiyken wel stand, in den kiezer vereischt, in één kenteeken uit te drukken, zy 't ook, dat niet voor alle kiezers hetzelfde kenteeken wordt gekozen. Als peil van geschiktheid en maatschap peiyken welstand nemen de voorstellers aan het voorzien in eigen onderhoud en in dat

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1