f N°. 10281 TVtaancïao; 28 A0.1823. <Beze (Couirnt wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Mangel wartel bladeren. feuilleton. De Moordenares. LEIDSCH «DAGBLAD. al eene week hier of daar op een hoop hebben liggen verflensen en vermuffen, want onder die omstandigheden zyn ze niet goed; geef ze ook niet als ze kletsnat geregend zyn, want dan werken ze te afkoelend, en drenk, ora dezelfde reden, het vee niet onmiddellijk vóór of na het voerenverzuim ook niet wat hooi of stroo toe te geven en vergeet niet dat bietenloof geen voldoend voêr is, maar krachtvoeder als toegift eischt: immers, het bevat 90 perc. water. Eene uitsluitende blad- voedering veroorzaakt doorloop en ziekte. Eene verstandige bladvoedering echter doet veel en goede melk geven, al is 't ook best mogelijk, dat aanvankelijk de melkproductie afneemt, maar dat is altijd het geval, wanneer men zon der voorbereiding van het eene voeder tot het andere overgaat. Proeven hebben geleerd dat de melk, ver kregen bij eene bladvoedering, dun is, maar dat is vooral geen bezwaar onder steden, waar ze direct verkocht wordt. Ook heeft men wel eens ondervonden dat ze harde en kruime lige boter gaf, maar zou er dan wel een flink gebruik gemaakt zijn van koeken? We betwij felen het zeer. Over het algemeen wordt de bladvoedering niet nadeel ig geacht, mits er met mate ge voerd en hooi en stroo en krachtvoeder niet vergoten worden. De beroemde landbouw- professor Kuhn zegt: „Evenzoo voordeelig voor de melkafscheiding is het met mate gevoederde loof van beet- en koewortelsmaar zij moeten frisch en zuiver gewonnen zijn en niet uitsluitend gegeven worden. Kan men den koeien bovendien als eerste voeder 's mor gens en 's avonds eenig hooi geven, zoo zal men geenerlei nadeelige gevolgen van de bladvoedering ondervinden, m$ar integendeel eene goede melkopbrengst verkrijgen." Kudelstaart. G. Dros. Gemengd Nieuwe. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde gisteren het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarbij de koopman W. K. R. tot drie jaren gevangenisstraf is veroordeeld wegens het bewegen van eene Italiaansche firma tot afgifte van eene partij wijn zonder die te betalen. Op 16 Aug. jl., des voormiddags te 105/4 uur, is door rar. J. G. d. W. H. op het postkantoor te Goes een brief bezorgd, inhoudende eonige pachtcontracten, een bank biljet van ƒ100 en een muntbiljet van 50. geadresseerd aan mr. C. d. W. H., advocaat en procureur te Middelburg. Die brief is niet aan het adres bezorgd. Do officier van justitie te Middelburg verzoekt opsporing er. berich:. De commissaris van politie te Groningen bericht dat sedert 15 Aug. jl. uit twee uit Groningen onderscheidenlijk aan de firma Van Ranzow Co., te Arnhem, en aan de Amster- damsche Bank, te Amsterdam, verzonden brieven worden vermist: Uit den eersten brief: 10 bankbiljetten Duitsch bankpapier a 1000 Mark. Aan Bel" gisch bankpapier: 2 biljetten a 500 fr.9 biljetten a 100 fr.22 biljetten a 50 fr.; 1 chèque a 75 fr., Socióté Générale, betaalbaar te Parijs; 1 wissel ter acceptatie op Wilder- vank, ongeaccepteerd terug. Uit den tweeden brief aan Fransch bank papier 10 biljetten a 1000 fr.2 Surinaam- sche bankbiljetten a 50; 2 Amerikaansche moneyorders van 1 dollar en van 24 dollars. De commissaris van politie voornoemd ver zoekt opsporing en bericht. In een sneltrein, welkeDinsdag het Italiaansche station Genua had verlaten, had in de nabijheid van Lodi een zeer ernstig ongeluk plaats. Een der reizigers, de heer Mom- bello, die zich naar zijn buitenverblijf begaf, had een valies vol vuurwerk mee in den trein genomen. Op zeker oogenblik ontplofte ait gevaarlijk goedje. De vuurpijlen schoten in het rond en verwondden de zes reizigers hoogst ernstig. Den heer Mombello zei ven werden de ooge n uit het hoofd gebrand. Een geestelijke, uit Milaan, kreeg zulke ernstige brandwonden aan hals en gelaat, dat men aan het behoud vaa zijn leven wanhoopt. Overigens is de toestand van al de gekwetsten hoogst bedenkelijk. De ramp werd nog verergerd, doordien do waggon, waarin de ontploffing plaats vond, in brand geraakte. Op het bureel van den telephoon- dienst te Antwerpen is reeds drie malen e6n vrij krachtige schok gevoeld. Dinsdag her haalde zich dit verschijnsel. De schok was zóo sterk, dat de chef, die aan een der toestellen stond, achterover geworpen werd. In den avond werden twee nieuwe, zeer sterke schokken gevoeld. Het personeel is daarover zeer onge rust. Enkelen beweren, dat het gebouw niet sterk genoeg zou zyn om het gewicht der telephoondraden te dragen. Nabij station Berck-sur-Mer in het departement Pas de Calais is eene locomotief gesprongen, waarbij tien personen gewond werden PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden "per S maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.06. Eerste Blad. 't Houdt soms wat om zijne beestjes aan len kost te krijgeneen jaar is ook zoo lang en tene koeienmaag zoo gauw leeg; en toch, het rcx.r moet 't hem doen, geven moet aan trekken foorafgaan. Maar 't kost anders heel wat hoofd breken in den tegenwoordigen tijd om het vee aan den kost te krijgen, ten minste in veel streken van ons land. 't Is te hopen, dat we nog een vruchtbaar najaar krijgen ter vergoeding van veel leeds, dat geleden is. Gelijk aDdere jaren, zal er ook nu wel weer een druk gebruik van mangelwortelbladeren gemaakt worden en waarom ook niet! Bij een verstandig gebruik zijn ze een met te verwerpen bijspul. Maar men geve ze slechts jan, als het groeien der wortelen gepasseerd is. En zie, daartegen zondigt men vaak, want mon ontlooft niet zelden de wortelen als ze nog krachtig groeien. Dat is verkeerd, omdat de planten de bladeren noodig hebben voor haren groei en deze zal door dat afplukken dus niet weinig minder worden. Wat men aldus aan het eene wint, verliest men aan het andere en by het opmaken van de reke- niög zal er van een tekort sprake zijn. Hier zit onwetendheid voor. Ook een gedeeltelijk afplukken der bladeren verdient afkeuring; doet men dit in den laten herfst, als de suiker reeds in de plant ge vormd is, dan is deze operatie niet nadeelig, wijl het blad dan klaar is met zijne dienst- vca-xichting. Maar, om er reeds in Augustus mee te beginnen, neen, dat kan er heusch niet mee door. De wortel heeft dan nog lang niet zyne volle grootte bereikt en de suikervorming is dan nog in vollen gang. De overschietende bladeren zouden niet in staat zijn, om eene 'oldoende hoeveelheid sappen naar den wortel e leiden; ze zyn daarin dan zeer traag, omdat in de eerste plaats de groei der plant nu gericht is op eene nieuwe bladvorming, waardoor de wortel in zijne verdere ontwik keling zeer wordt vertraagdhij wordt minder suikerrfik en de bewaarplaats van minder voedende stoffen, die, in normale omstandig heden, meerendeels de grootste buitenbladeren zouden hebben gevormd. Het stikstofgehalte der bladeren echter neemt toe en dat verhoogt, bij een tweeden pluk, hunne waarde als voeder. De wortel moet n. 1. onophoudelijk bezig zijn met het aanvoeren dezer stof uit den grond, j ter vorming van nieuwe bladeren. Door het 5.) „Ga dan als 't u belieft In zijne plaats naar het politiebureel en vraag, wie de arme vrouw is, die gisteravond door den politie agent nummer 211 gearresteerd werd, nadat zy eene mislukte poging tot zelfmoord ge daan had." Scholz was gegaan, de advocaat had zich aan den arbeid begeven. Hy moest de nood lottige gedachte van zich afzetten, dat neen, het was niet mogelijk! Tegen tien uren kwam Tucholski opge ruimd den advocaat over een proces spreken, dat vandaag zou plaats hebben. Tevergeefs onderdrukte Frey zijne hersen schim. Telkens weer meende by de bieeke vrouw te zien binnensluipen. Doofa zijn col lega scheen zoo onbezorgd, zoo opgewekt. Eindelijk vatte Frey moed, by wilde zeker heid hebben. „Zeg eens - waar breng je tegenwoordig jo avonden door?" vroeg hij. Tucholski aarzelde een oogenblik; de vraag twain hem te onverwacht. „Ik?" vroeg hy weinig verlegen; „nu, messtal thuis!" afbladeren heeft er dus wyzigir.g van wer king plaats in de plant; het doel was eene suikerryke en voedende biet te verkrygen, maar men zag het doel voorby (onwetend natuurlyk) en had meer het oog op het be komen van eene massa blader3n. Men heeft natuurlyk in dezen vele proeven genomen; men heeft ontbladerd en niet ont bladerd, op dezen akker ééns, op dien twee maal en op een anderen weer driemaal ont- loofd in eenzelfde seizoen; men heeft, in de verschillende gevallen, nauwkeurig de op brengst nagegaan van één H.A. en even nauwkeurig het suikergehalte en de andere voedende bestanddeelen bepaald, maar steeds kwam men tot de conclusie, dat afbladeren niet goed is, dat het in het hartje van den zomer meer dan de helft minder aan gewicht kon doen opbrengen, dat het suikerprocent eveneens tot op de helft kan dalen, dat het aschgehalte der plant vermeerdert, dat de meerdere opneming van stikstof, om nieuwo bladeren te vormen, alleen deze en niet den wortels ten goede komt, dat dus met één woord de kunstbewerking niet aan te be velen is. En nu zegge men niet: „O! ik heb toch wortelen genoeg, het komt er by my dus op een blaadje niet aan," want dat is eene rede neering, die geen steek houdt. Die het in dezen wat nauwer neemt, zondert zooveel van zyn akker voor de teelt van mangelwortelen af, als volstrekt noodig is, terwyl van het restant een spaarzaam gebruik gemaakt wordt voor de teelt van een ander gewas. Of zou het van veel overleg getuigen als een landbouwer zeide: „Ik heb 20,000 kilo's wortelen noodig en die kan ik vermoedelyk telen op 1 H. A. land, maar ik zal 2 H. A. bepoten, want dan kan ik een ruim gebruik maken van het afbladeren en verkrijg, per slot van rekening, toch de begeerde hoeveelheid!" Ons dunkt van niet; de tweede H. A. had geldeyk veel voordeeliger aangewend kunnen geworden zyn met de teelt van een ander gewas, en moest men dan ook al het blad der bieten op de eerste H. A. ongerept laten, die wortel zou, by gelijke hoeveelheid, oneindig veel beter van qualiteit geweest zyn. Over de waarde van het bietenblad als voe der wordt verschillend geoordeeld. Het gaat met meer dingen zoo en do waarheid ligt dan wel eens in het midden. Het hangt er maar van af hoe men de bladeren gebruikt. Als ge bietenbladeren wilt voeren, zorg er dan voor dat ze niet door aarde verontreinigd zyn; voer ze versch, maar niet, als ze misschien „Werkelijk?" riep Frey met eene verzuch ting. „Nu, dat verheugt my. Het wilde my een tydlang toeschynen, dat je het thuis niet al te goed hadt." De ander sloeg de oogen neer en zweeg* met zichzelven een tweestryd voerend. „Neen", riep hy uit, als had hy moed ge kregen, „neen - jou althans wil ik niet bedriegen. Ik heb geen thuis! Ik huiver by de gedachte er aan - ik betreed dikwyls wekenlang myne woning niet!" „Maar, Felix, hoe is dat mogelyk! Ver klaar my „Ja-ja", barstte Tucholski los, als iemand, die eindeiyk van eene belofte ontslagen is. „Ja, ik wil spreken - ik wil je alfes zeggen Ik dank God, dat ik eindelyk mijn hart mag luchten." En in vliegende haast, ademloos, in afge broken zinnen vertelde hy, wat hem onge lukkig had gemaakt. Het was voor dno jaren - hy had het toppunt van zyn geluk bereikt en dong naar de hand van een schoon, voornaam mei6je. Maar allerlei slechte ge ruchten over zyne grenzenlooze lichtzinnigheid, over zyn avontuurJyk, bffria uitspattend leven waren haren ouders ter ooren gekomen men wees hem ten laatste af. En in zyue toornige vertwijfeling trouwde" hy nog in dezelfde maand met eenu arme fabriekarbeid- ster, een lief, bescheiden en fatsoeniyk meisje, eene wees, die in den achtervleugel van zyn huis by arme lieden inwoonde. „Nu weet je alles: myne schuld, myn noodlot myne straf!" eindigde hy en wankelde de kamer uit. De heer Frey had met kwellenden aDgst naar hem geluisterd. Elk woord voltooide het ontzettende beeld, dat hem nu sedert uren vervolgde. En nu trad ook de eerste klerk Scholz binnen en berichtte: „Er wordt eeno aanklacht ingesteld wegons moord; naam: vrouw Anna Tucholski, Rid derstraat nummer 4. De advocaat staarde zyn klerk na, als door eene beroerte getroffen. Minuten gingen voorbij voordat hy weer tot zichzelven kwam. Hierna snelde hy heen, om de beschuldigde zijn rechtskundigen bystand aan te bieden. III. De toeschouwerstribune in de rechtszaal van het hof van gezworenen was slechts zeer matig bezet; eenige personen, die de zooeven behandelde zaak bygewoond hadden, verlieten zelfs hunne plaatsen. Wat- belang wekkends kon cr aan zulk een kindermoord PRIJS DER ADVERTENTIÊN: V*n 16 regels 1.05. Iedere regel meer f0.17|. Grootere lettere Daar plaatsruimte. Voor het iucassocreu buit-en de stad wordt ƒ0.05 berekend. zyn? Dat kende men, dat kwam allo dagen voor. De in de zaal overgeblevenen waren te tellen. Een paar habitués, eenigo leegioopeis van beiderlei kunne, twee personen, die in eene later te behandelen zaak als getuigen moesten optreden, en eindoftk eenigen van hen, die van het nachtelyk voorval als voorbygangers kennis droegen. Echter, wanneer do vertegenwoordigers der pers geweten hadden, dat het de echtgenoot© van den gecasseerden advocaat Tucholski gold, ware het geheele goval tot eene sensatiewekkende zaak opgeblazen. Eerst de man van naam. dan de vrouw wegens kindermoord aangeklaagd, dat zou interessant genoeg zyn. Maar hetzy dat de heer Frey nog geene groote reputatie als verdediger in strafzaken bezat, zyne practyk lag meer op het gebied der civiele zaken, en dat men dus niets byzonders verwachtte, hetzy dat misschien de merkwaardige schryiT - ophot voor het gerechtshof aangeplakte biljet het juiste spoor uitgewischt had, daar stond nl. te lezen: „Anna Tubolski, kindermoord", genoeg, het ganscho „mooie" ge. was onopgemerkt gebleven. ('i or dl va. Igd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1