-• -C, - ,4A>WMaMS Graaf Lav.üelli, van het Iullaansche aard rijkskundig -'enootschap, dio lang in Oost- Afrika heef' gereisd en zich in gevechten tegen do Spinalis ondorscheidon heeft, be vindt zich ti veiligheid aan boord van do „Kenia." E^n Engelsch oorlogsschip is ter assistentie raar Kismayu vertrokken- Spanje. Do financi ën van Madrid worden weder veel oesproken. Alle bladen, de regeeringsgezinde zoowel al; die der oppositie, veroordeelon het beheer van het gemeentebestuur en van den provincialen raad. Het repüblikeinsche blad „El Pais" beschuldigt ronduit de twee colleges van corruptie.' Sagasta heeft den burgemeester van Madrid en den voorzitter van den provincialen raad te kennen gegeven, dat die boschuldigingen niot onweersproken mochten blijven. Dientengevolge zal eindelijk het blad „El Pais" vorvolgd worden wegens laster en zal dit zijne bïweringen voor den rechter pogen waar to maken. Ofschoon er met het einde der maand Juni van dit jaar meer dan dne ir.illioen peseta's in do gemeente kas was, althans moest zijn, is er thans geen geld voor do gewone uitgaven. Ook de pro vinciale raad heeft geeno fondsen on beide, gemeentebestuur en provinciale raad, worden door schuldeischers in rechten aangesproken. Rusland. Do czaar van Rusland is Dinsdag avond te zes uren aan boord gegaan van het keizerlijk jacht „Poolster," dat gistermorgen St.-Peters- burg verliet met bestemming naar Libau, voor de plechtige inwijding van de haven werken aldaar. Er zyn te Kopenhagen, waarheen de Rus sische keizerlijke familie onmiddellijk van Libau vertrekt, reeds een groot aantal Rus sische geheime politie agenten aangekomen, die tijdens het verblijf dier familie daar voor de veiligheid van den czaar en de zijnen bobben te wakon. Turkije. In Turkije is de eerste Levensverzeke ring-Maatscbappy opgericht. Hare kantoren werden dezer dagen mot grooto feestelijk heden geopend Gebeden werden uilgesproken, schapen geofferd en met bloemen waren de lokalen versierd. De president der maatschappij, sir Edgard Vincent, hield eono redevoering en deelde daarin mede dat de plaatsing der aan- deelen een schitterend succes had en een ■agio van 25 pet. daarop is betaald. Het garsch kapitaal is in Turkyo volteekend. Vereenlgde St&tenu Door de daling der waarde van het zilver zijn tegenwoordig, volgens de „Scientific Ame rican", ten minsto in de- Vereenigde Staten zilveren voorwerpen een weinig goedkooper dan verzilverde. Het blad dringt or op aan slechts echte -zilveren voorwerpen te gebruiken, in plaats van de onechte, waardoor de zilvervoorraad in het land jaarlyks met ongeveer 13,000,000 onsen verminderd zou worden. Argentinië, De opstandelingen hebben by Corrientes de •troepen onder kolonel Acuna aangetast en ze, na een gevecht, dat zes uren duurde, op de vlucht gejaagd. In dat gevecht zyn 20 dooden gevallen. De gouverneur heelt met 1000 aanhangers de wyk naar Paraguay genomen. De opstan delingen zullen eene voorloopige regeering aanstellen om de loopende zaken af te doen, in afwachting van de komst van den regeerings- commissaris. Gemeenteraad van Lalden. Zitting van liedennamiddag te 2 uren. Voorzitter: de heer De Laat de Kanter, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren Juta, De Sturler, Dekhuyzen, Zillosen, Drucker, Verhev van Wgk, Van Hamel, Fockema Andreoe, Van Rennen, Le Poole, Verster van Wulverhorst, Va£ Hoeken, Tieleman, De Goeje, Kaiser en "Was. Afwezig met kennisgeving de heeren Cock, De Vries, Du Rieu, Van der Breggen, Hasselbacb, Koetser, Driessen, Zaalberg en Zaayer. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat waren ingekomen: Missive van de heeren F. H. Van Malsen te 's Gravenhage en J. Scholtens te Haarlem, houdende m9dedeeling dat zij de opdracht in zake het onderzoek naar den bouw van de -------- - - •-==- -r,~ Gehoorzaal aannemen, laatstgenoemde behou dens goedkeuring van do Ged. Staten van Noord-Holland. Missive van de Ged. Staten van Zuid Hol. land ten gebide van het Koninklijk Besluit tot goedkeuring van de Raadsbesluiten van 22 Juni 1893 in zake de heffing van keurloon voor liet keuren van vee en vleesch en voor het keuren van visch. Missive van J. G. Langoveld, houdende mededeeling dat hg afziet van den hem in eigendom afgestanon gemeentegrond aan de Van der Werf'straat. Bezwaarschriften van verschillende personen tegen hun aanslag in de plaatselgko directe belasting, dienst 1893. De begrootingen dienst 1894 van de dd. Schutterij en do Stedelgko Bank van-Leening. Een adres van inej. A. C. Hofman, houdend© verzoek om eervol ontslag uit hare betrekking van derde onderwgzeres aan de Meisjesschool 2de klasse. Een adres van den heer H. C. Jnta, houdende vorzoek om vergunning tot het leggen van eene stoep voor het perceel Heerengracht No. 32. Een adres van het bestuur der Leidsclie Katoonmaatschappg, houdende verzoek om een gedeelte gemeentegrond van de Nieuwe Waardstraat, ter lengto van 10 ©d ter breedte van iy3 meter. Een verzoek van mr. E. C. Wiersma om afschryving van plaatselgko directe belasting dienst 1893 voor J. P. Godgn, wogen3 woon- plaatsverandering. Een verzoek van mej. A. C. Brouwer om eervol ontslag als derde onderwijzeres aan de school 3de klasse No. 2 met ingang van 1 October of zooveel vroeger als in de vacature voorzien kan zQu. Tevens word modegedeeld dat een staat van de assurantie der Gasfabriek in de Lees kamer ter inzago van de leden is nedergelogd. Van den h©6r Koetser was de volgende missive ingekomen: Aan deyi Edel Achtbar en Heer L. M. De Laat de KanterVoorzitter van den Gemeenteraad. Mynheer de Voorzitter! Door dezen heb ik de eer UEd. te be richten dat ik verhinderd ben de vergadering by te wonen. Van deze gelogenhoid wensch ik tevens gebruik te maken om van U, Mgnheer de Voorzitter, en de Ileeren Leder, van den Raad afscheid te nemen, en U allon dar.k te zeggen voor de sympathio, die ik gedurende de zes jaren dat ik de eer had Lid van deze ver gadering te zgn, van U mocht ondervinden; die jaren zullen steeds in aangename her innering bg mg blyvon. Hot ga U allen wel. U, Mynheor do Voorzitter, wensch ik, als Hoofd der Gemeente, in het by zonder van ganschor harto dat het U gegeven ztf, nog een zeer groot aantal jaren in volmaakte ge zondheid, met denzelfden gver, opgewektheid en énergie werkzaam te kunnen zgn tot heil en welvaart onzer Gemeente, dewelke óók my zeer lief is. Aanvaard, Mgnheer de Voorzitter, de ver zekering myner Hoogachting en geloof mg gaarne: Leiden, UEd. Dw. Dienaar, 24 Aug. 1893. A. Koetser. Na mededeeling der ingekomen stukken vorzocht de Voorzitter den Raad om aan B. en Ws., in verband mot den gezondheids toestand, als dit noodig is, weder het onbepaald krediet te verleenen, dat verleden jaar, toen zich elders cholera-gevallen voordeden, was toegestaan. Hiertoe werd besloten, nadat de Voorzitter, op eene vraag van den heer Drucker, tevens had bericht dat het hospitaal in gereedheid is om patiënten op te nemen. Aan de orde kwamen do volgende punten 1°. Onderzoek van de geloofsbrieven van do bonoemdo leden van den Ocmoenleraad F. A. Yerater van Wulverhorat en Mr. Egbert De Vries. 2°. Verzoek van J. J. Moukema, om ontslag als derde onderwijzer aan de school 4de klaaae No. 1. (209) S°. Idem vau de Wed. C. W. Schoorel, om vrij stelling of terugbotaling van schoolgeld, Hoogere Burgerschool voor Jongens. (211) 4*. Idem als voren van R. A. Blom. (216) 5°. Concept besluit in zoke do tijdelijke opneming van golden ter voorziening in de bebocfle aan kasgeld. (212) C°. Eerste Suppletoir Kohier der Plaatselijke Directe BctastiDg, dienst 1893. 7°. Snppletoiro Staat van Begrooling, dienst 1893, ad 13933.—. Vernieuwing van do Turfma.kts- brug. (211) 8°. Suppleto'rc Btaat van Begrooting, dienst 1898, en «staat van of- en overschrijving ad 1207r. Uitbreiding van bet schoollokaal 4do klasse No 2 aan do UrandewgDSteeg. (215) 9°. Voorstel om de ingokomen stukken :n zake de Loiduche Duinwater-Maatschappij in banden le stellen van de rechtskundige leden van den Raad. (219) 10°. Idfm tot bet verleenon van een krediet van 375.voor het overbrengen vau het Archief. (220) 11°. Rekenirg van d9 inkomsten en uitgaven der gemeente over 1892. (185, 202 en 218) Overeenkomstig het advies van de in de vorige zitting benoemde commissie werd be sloten tot toelating van de herkozen raads leden de heeren Verster van Wulverhorst en Do Vries. Zonder stemming word gunstig beschikt op de punten 2 4. B(j punt 5 ontstond eenig dobat tussen en do heeren Van Hamel, Drucker en Veist» r Van Wulverhorst over het al of niet noodig© van zulk een besluit als de betreffende posten door don Raad reeds op de begrooting zijn gebracht, cn of zulk een besluit, althans wat do ^flossing betreft, niet in stryd is met de Gemeentewet, enz., aan welk debat vervol gens ook door den Voorzitter en de heeren Fockema Andreie, Verhey Van Wyk en Juta werd deelgenomen, welke laatste naar aan leiding eener opmerking van den heer Van Wyk mededeelde dat het voorstel is gedaan op verzoek van de Nederlandsche Bank en niet op dat van den commissionnair, bij wien de gelden worden opgenomen, hetgeen trou wens toch voor do gemeente hetzelfde zou zyn. Den hoer Van Hamel werd op diens vraag door den Voorzitter geantwoord dat het 't voornemen van B. en Ws. is om elk j.arby de bogrooting z-. lk een besluit, als nu wordt voorgesteld, te nemen. Ten slotte werd het voorstel onveranderd zondor stemming goedgekeurd. Desgelijks de punten 6-8 en 10 Punt 9 zou in eene besloten vergadering worden behandeld. By punt 11 gaf de heer Juta als wethouder van financiën oenige inlichtingen op de in ons vorig pommor vermelde vragen, welke de commissie van financiën in haar rapport over de gemeente rekening had gedaan, welke antwoorden van zulk een bevredigenden en soms bevestigenden aard waren dat do lieer Drucker er dank voor zeide, na er vooraf op gewezen te bebben dat in het gedrukte rapport gesproken werd van 3-Octobor vereeniging, terwyi in het geschreven rapport staat 3 October-viering. De rekening werd goedgokeurd met alge- moene stemmen op dio der wethouders na, die niet medestemden. Vóór de sluiting dar openbare vergadering van heden bracht do heer Van Reer.en, die voor de laatsio maal de zittingen be woonde, hartelyken dank aan den Voorzitter, den Secretaris en de Raadsleden voor de ondervonden welwillendheid gedurende den tijd dat hij zitting heeft gehad, daarby den wonsch uitsprekende dat hunne verdere weikzaam- heden mochten strekken tot waarachtig wel- zyn der gemeente. (Toejuichingen.) Ook do heer Tieleman sprak in denzelfden geest eenige woorden van afscheid, waarop eveneens applaus volgde. Daarna werd de openbare vergadering ge sloten en tot do geheime zitting overgegaan. Telegrammen, LONDEN, 23 Augustus. Het Nodorlandsche barkschip „Nereus", kapt. J. L. Jansen, is te Bordeaux veroordeeld. CARDIFF, 23 Augustus. Tweeduizend werk stakers, die naar Swansea optrokken, geraakten by Morri8ton in botsing met de bereden politie, welke den stoet terugdreef. KOPENHAGEN, 23 Augustus. Oscar, koning van Zweden en Noorwegen, komt Zondag a. s. op Fredensborg aan. LONDEN, 23 Augustus. Op de conferentie yan den mynwerkersbond is besloten dat, als de eigenaars er van afzien het loon met 25 pet. te verminderen, de mynwerkers onmiddel- lyk het werk zouden hervatten; zy zouden dan geene loonsverhooging vragen voordat de steenkool weer op den prys van 1890 ge komen is. Maar ook werd besloten, dat men volstrekt geene vermindering van loon zou aan vaarden, en dat de bij den bond aangesloten werklieden in geono enkele myn het werk zullon hervatten, alvorens eene algemeeno overeenkomst gesloten is. Nog 10,000 mynwerkers in Ebbw Vale, Merthyr en Aberdane hebben onder bescher ming der troepen het werk hervat. Do myp.eigenaar.s in de Schotsche graaf schappen Ayrshire on Lanarkshire hebben er hedenmiddag in toegestemd, aan do mijnwer kers eene loonsverhooging van 1 shilling toe te staan. t In Monmouthshire hebben 5000 mynwerkers heden besloten, de werkstaking voort te zetten. LONDEN, 24 Augustus. De „Times" ver neemt uit Philadelphia, dat de „Teutonic" Dinsdag 742,200 dollars to Niouw-York ont scheepte. Aan de „Standard" wordt uit Nieuw-York bericht, dat de herroeping der Sherman wet zeker is. Elk der Kamers zal haar eigen ont werp aannemen. "Waarschynlyk zal dat van den Senaat ten slotte aangenomen en met half September aan den president voorgelegd worden. De „Times" verneemt uit Singapore hot volgende: De „Straits Times" wil dat britsch Indië langs vriendschappeiyken weg do Maleische en Siameesche engten van Tenasserim zuidwaarts in bezit zal nemen. Dan zou Gr. Britanniö hot gohoele Maleische schiereiland bezitten en Penang en Singapore in spoorweg en telegraafgemcenschnp kunnen brengen met Birma. Do „Daily News" verneemt uit Antwerpen, dat daar 11 personen aan Aziatische cholera gestorven zyn, de helft van het aantal aange taste personen. LONDEN, 24 Augustus. De Engelscho Bank heeft heden het disconto op 5 pCt. verhoogd. lxEïOE?tf, 24 Augustas. De onderlinge Lawn Tenniswodstryden, welke aanstaanden Zaterdag en Zondag op een terrein op „Vreewyk" alhier, zullen worden gehouden onder de bestaande Leidscho clubs, kunnen op veel belangstelling bogen. Alle leden der clubs zyn zich reeds druk aan het oefenen. De erfgroothertogin van Baden heeft heden Schoveningen verlaten met bestemming naar Luxemburg. H. D. H. werd aan het Holl. Spoorstation uitgeleide gedaan door den Duitschen gezantschapsraad, Baron Von Rei- chenau, den militairen attache Von Bobion und Halbocb, freule De Grovestins en andere hooge personages. De Vorstin droeg een paar fraaie bouquetten. welke haar tot afscheid waren aangeboden. Nader meldt men dat de uitreiking der nieuwo regimentsvaandels, welke op den a. s. verjaardag van H. M. de Koningin door de boide Koninginnen eigenhandig zou z(jn ge schied, een jaar is uitgesteld, d. j. tot den volgenden geboortedag van II. M. Hat was gisteravond zóó vol bij de voorstelling van Sequah te Utrecht, als het tot dusver sedert zyn optreden in den tuin van „Buitenlust" nog niet was. Vermoedolyk had tot deze drukko opkomst aanleiding gegeven de mededeeling, dat Sequah in Mexicaansch kostuum zich aan don volke vertoonon zou. In dit opzicht stelde hy het publiek echter eenigszins teleur, daar hy volgens zijne mede deeling dit belangwekkende schouwspel tot hedenavond heeft bewaard. Vrydag a. s. schijnt nog altijd de voor vertrek naar Den Haag bepaalde dag te zyn. Onder hot gisteravond behandelde drietal, was o. a. ook de Utrechlscho onducteur van den Staatsspoorwog v. d. W., die gewooniyk onder do groote uitgangspoort van hot cen- traal-station gezeten is om de biljetten in te nemen. Ook deze in den laatsten tyd zeer verstyfde man, kwam na eene kortstondige behandeling ten tooneele en voerde de gebruikelyke arm en beenbewegingen uit. Deze gunstige uitslag kwam blykbaar niet onverwacht, want on middeliyk na dit bewys van zyne wonder dadige genezing, kwam een andere conduc teur van den Staatsspoorweg ton tooneele en ovorhandige aan Sequah een bouquet en een lauwerkrans. Dit „ongezochte" bewys van lof en hulde word door Sequah onder veel byvalsbetui- gingen aanvaard. Aan den gratismaaltyd namen des middags 104 kinderen deel. Er werden onder hen ten slotte geldpryzen verloot, waaronder zelfs be trekkeiyk vry aanzieniyke. Speelgoederen en andere snuisteryen waren in zoo grooten voorraad aan Sequah toegezonden, dat zelfs do buiten in de Maliebaan wachtende kleinen er mede kondon worden verbiyd. Marktberichten. Delft, 24 Augustus. Graneo met weinig bande), Tarwe moest weer lsgc-r afgegeven worden. Koolzaad ia vaste stemming. Witte Tarwe 5.50 a 6.69, Roode ƒ5 50 a C. Rogge 4.60 a 4 90. Zomergeret ƒ3.80 a ƒ4.15, Chevalier- ƒ4.85 a f 5.25. Haver 3.a 4.20. Blauwt Erwten 6.75 a 7 90. Braineboonc-u ƒ6.25 a ƒ7 75 I-C v"; ..'l-tonen /"G.25 a ƒ0.-. Duivenbooivn G.90 ■i ƒ7.20. V. tite'-Eoolzftad ƒ8.a ƒ8.80. Zou «n- Kool zaad 9.25 t. f 10.Kariariozaad 10.- - r i:,t ;,j pj-.al 7.25 a ƒ7.75, alles per HL.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 3