Jk 10279. Vrijdag; Augustus. A6.1893. (Beze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. pit nommer bestaat uit TWEE Bladea. Eerste Blad. Leiden, 24 Augustus. LEIDSCH DA&BIIAD. PRIJS DEZER COURANT: I Voor Leiden por 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VER I INTIÊN Van 16 rogels f 1.05. Iedore regel meer Grootore letters naar plaatemirote. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f0.05 berekend- Omtrent het dragen van -wapenen buiten Êienst zyn aan de corpsqomtnandanten van tet leger de volgende vragen gedaanle. Aan hoeveel militairen is sedert 1 Mei 1S92 .wegens pet misbruiken der wapenen" het recht tot het dragen daarvan ontzagd moeten worden i. voor bodiang is dit tolkens geschied; 3o. hoeveel gevallen is da oorspronkelijk vast- Igestelde TerbodstermyE verlengd moeten wor sen en voor hoelang telkens; do. hebben (sedert fcedoelden d&tmm ook gegradueerden (hunne wapenen misbruikt, en zoo ja, welko I zijn daarvan de gevolgen geweest voor de overtreders De referendaris bij het Kabinet van de I Koningin, jhr. Vegelin van Claerbergen, is beden naar het Loo vertrokken, ter. einde aldaar gedurende eene maand werkzaam te worden gesteld. De ministers van marine en van oorlog begaven zich hedenochtend met hunne adju danten naar de stelling Den Helder. Graaf Wilhelm V«n Bismarck, die een paar dagen in Den Haeg vertoefde, is heden :naar Ostende doorgereisd. Te Lisse is plotseling overleden do beer ■dr. A. C. Van Ewyk, lid van den Raad en wethouder dier gemeente. De overledene genoot de algomeene achting. In do gisteren te Boskoop gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd door den burgemeester een woord van dank gebracht aan den heer P. O. Van Nes, die na 33 jaren lid van -den Raad en 32 jaren wethouder ge weest te zjjn, als lid van den Raad aftrad, daar by zich, wegens hoogen leeftijd, niet meer verkiesbaar had gestold. Door den heer Van Nes werd dit met een woord van dank aan den burgemeester, zijn medewethouder en do leden van den Raad beantwoord voor de steeds van hen ondervonden steun en welwillendheid. Door Hare Majesteit Koningin Wilhol- mina dor Nederlanden is bij de heden gehouden wedrennen te Arnhem een kostbare zilveren eerebeker uitgeloofd, welko in de Kon. Ned. fabriek van de heeren Van Kempen, te Voorschoten, is ontworpen en uitgevoerd, en uitmunt in schoonheid van vorm en bewerking. De bokaal ie geheel uit de hand vervaar digd in vieille argent en kunstig gedreven in den styl van Lodewjjk XV. Aan de voor zijde prijkt het wapenschild der Koningin, terwijl het deksel met eene zilveren jockey figuur is versierd, meesterlijk gemodelleerd en geciseleerd. Wjj zyn overtuigd dat deze kostbare eere- prgs, uitgeloofd door onze geliefde Koningin, met recht eene eereplaats onder de lauweren van den gelukkigen wmner zal mogen innemen. Oud-Geref. Kerk. Beroepen is naar Amsterdam do heer J. Van Leeuwen Pzn., te Aalsmeer. Be Minister van Staat, vE. baron Mackay, heeft zich gistermiddag voor eenigen tijd naar Bern begeven. De in de legerplaats by Laren kam- peerende troepen zyn gisteren, Woensdag, vermeerderd met 1 peloton huzaren op oorlogssterkte, uit Amsterdam, en 1 battery veld-artillerie uit Leiden. De begrooting der gemeente Kampen, welke de volgende week den Raadsleden zal worden aangeboden, sluit, naar men ver noemt, mot een batig slot Tan ƒ30,000, zegge dertigduizend gulden! By de te Zevenaar gehouden herstem ming voor oen lid dor Provinciale Staten van Gelderland is gekozen de heer J. M. L. Bel- laard, te Gendringen, met 1048 stemmen. De heer F. E. Terwindt, te Pannerden, ver kreeg 1020 stemmen, Hot bericht in verschillende bladen dat de wolbekendo Rotkerdamsche cacao-fabrikant de heer A. Driessen, Zaterdag plotseling is overleden, is niet juist. Wel is na lang durige ziekte overleden de heer J. P. Driessen, vroeger lid der firma Driessen. Onder de ingekomen stukken in de gemeenteraadszitting te Haarlem van gisteren bevond zich een adres van de Sociëteit „De Kroon", waarin deze verzoekt om eene ver goeding van ƒ1500, welke haar is veroorzaakt doordat de Burgemeester de door haar aangekondigde drie voorstellingen heeft ver boden. B. en Ws. zullen over dit request advies uitbrengen. De Raad verlengde, op verzoek van de Ifaatschappy tot Expl. van Staal waterbronnen en op gunstig advies van B. en Ws., den termyn van uiteriyk April 1894, wanneer bedoelde Maatschappij bet staal water in buizen naar de Koekamp moest hebben geleid, tot Juli 1895. Uitgesteld word de behandeling van een voorstel, om voor 10,000 een terrein te koopen tot het daarop bouwen eener stads apotheek, waarvan de bouw buitendien ƒ18,500 zou kosten. Er waren nameiyk van anderen aanbiedingen gekomen en ter nader onderzoek daarvan werd tot uitstel besloten. De Raad trof regelingen met de gemeenten Heemet-ede en Haarlemmerliede en Spaarn- woude over het bezoeken van kinderen uit die gemeenten van de lagere scholen in Haarlem, waar schoolgeld wordt geheven. Tet tydeiyk wethouder werd benoemd de heer Johs. De Breuk. Blykens mededeeling van den Regeerings commissaris voor de afdeeling Schoone Kun sten Ier wereldtentoonstelling te Chicago, den heer H. W. Mesdag, zyn aan de hieronder genoemde Nederlandsehe kunstenaren in die afdeeling door de internationale jury medailles toegekend, te weten aan Afdeeling schilderyen. N. Bastert, Am sterdam; P. J. C. Gabriel, ScheveningenJ. H. L. De Haas, Brussel; J.. H. T. Kever, AmsterdamM. Van der Maarel, 's Graven- hage; Wm. Maris, 's Gravenhage; Jb. Maris, 's-GravenhageH. J. Milis, Charlois by Rot terdam; Albert Neuhuys, Laren; Th. Offer mans, 's GravenhageG. Poggenbeek, Am sterdam; W. B. Tholen, 's-Gravenhage; mejuffr. M. Roosenboom, Voorburg; Therèse Sshwartze, Amsterdam Jan Vrolyk, 's Gra venhage. Afdeeling waterverfteekeningon. Mevr. Donders Grammont-Hubrecht, 's Gravenhage; P. De Josselin de Jong, 's GravenhageJ. H. T. Kover, Amsterdam; M. Van der Maarel, 's-Gravenhage; J. Maris, 's-Gravenhage; W. Maris, 's-Gravenhage; Albert Neuhuys, Laren J. H. Weissenbrucb, 's-Gravenhage. Afdeeling etsen. Prof. Dake (C. L.), Amsterdam; mejuffr. B. E. Van Houten, 's-Gravenhage; Ph. Zilcken, 's Gravenhage; W. De Zwart, 's-Gravenhage; alzoo voor do afdeeling schilderyen 17 medailles, voor de afd. teekeningen 8 medailles en voor de afd. etsen 4 medailles. Buiten mededinging zyn gebleven de heeren Jozef Israels, te 's-Gravenhage, en W. J. Martens, te Berlyn, beiden op verzoekLouis Apol, te 's-Gravenhage, jurylid; Hubert Vos, acting commissioner en jurylid, en H. W. Mesdag, Regeeringscommissarip. Buitendien kwamen niet iu aanmerking de werken der overleden Hillandsche kunstenaren A. Artz, J. Bosboom en A. Mauve. De internationale jury was samengesteld uit 35 leden, onder welke 3 dames. (Sis. Grt.) Ie minister van binnenlandscho zaken hoeft hot Kamerverslag over de onteigenings wet in zake de duin.waterl i ling lo Haarlem beantwoord. Hy deelt mede dat de Regeering etracht heeft Amsterdam te vry waren tegen moeilykheden in dezenvoorts dat do Amster- damsche belangen niet kunnen geschaad worden en dat eene behooriyke waterver- schaffing voor Amsterdam door do werken to Haarlem geenszins zal worden belet. Verder dat de totstandkoming van deze waterleiding geeno schade zal toebrengen aan de tegenwoordige of toekomstige belangen van Amsterdam en dat in 't voorzien van water te Haarlem op geene derde wyze kan worden voorzien. Eindeiyk deelt de minister nog mede dat hy het noodzakeiyk acht een grondig onder zoek iu te stellen naar de werken, welke op de waterverstrekking aan de duinen betrekking hebben, en dat hy den minister van water staat daarmede in kennis heeft gesteld. In de gistermiddag gehouden zitting van den Amsterdamschon gemeenteraad deelde de voorzitter mede, dat de heer Dyserinck wegens gezondheidsredenen als wethouder was afgetreden. Hy bracht hem hulde voor de toewyding en de liefde, waarmede hy vier jaren lang dat ambt had vervuld. Het tweede adres van den ontslagen brandwacht Visser werd zonder hoofdelyke stemming tot afdoe ning gesteld in handen van den burgemeester, nadat de heer Nolting adressant weder verde digd had, en de voorzitter beslist ontkennend op eene vraag van den heer Gerritsen had ge antwoord, dat Visser noch by don commandant, noch by hem, burgemeester, grieven had geopenbaard en verklaard had, dat Visser niet gehandhaafd kon worden. De Raad benoemde tot gewoon hoogleeraar in de heelkunde dr. J. Rotgans, privaat docent te Groningen; tot hoofden van openbare scholen de heeren: Deelman, te Purmerend; Jongejan te 's-Gravenhage; tot ondorwyze- ressen de dames: Van Harte, te LochemVan Valkenburg, te 's Gravenhage; tot onderwyzers de heerenScholten, te HaarlemSchouwen burg, te Gouda; Bouma, te Sloten, en Boelens, te Helder. Aangaande de Spaarbank van het Neder landsch Onderwyzersgenootschap worden, van verschillende zyden, de volgendo verklaringen openbaar gemaakt Door de mededeelingon van de directie is de overtuiging verkregen, dat in het vervolg knoeioryen, als door den notaris Bonnerman uitgevoerd zgn, geheel onmogelyk zullen wezm en dat de onderwyzers met volle gerustheid hunne spaarpenningen aan de onderwyzers- spaarbank kunnen toevertrouwen. Het ee.iigo, dat mogelyk is, bestaat hierin, dat er een kleiner of grooter deel der over 1892 behaalde en gereserveerde rente verloren kan gaan. De processen, die dit moeten be slissen, zyn nog aanhangig. (V. R. C.) Door den minister van koloniën zyn de heeren mr. Th. Thomas, mr. J. Duparc, mr. M. C. Offerhaus, mr. Ph. S. Do Laat de Kan tor, mr. E. H. Winkelman, mr. A. J. Van Buuren, mr. A. H. Walkate, mr. H. G. Derx, mr. W. G. DelBaere en mr. F. C. Hekmeyer gesteld ter beschikking van den Gouv. Gen van Ned.-Indië, om in rechteriyke betrekkingen daar te lande te worden geplaatst. De uitslag van do Staten-vorkiezing in het district Ruurloo is de volgende: uitge bracht 1607 stemmen, waarvan jhr. mr. M. W. C. De Jonge 999 en de heer P. G. Gallue 588 stemmen verkreeg, zoodat de heer De Jonge is gekozen. Te St.-Agatha (N.-B.) is overleden de heer A. J. A. M. H. Hengst, tot nog voor korten tyd dykgraaf van Maas en-Waal, lid der Prov. Staten van Gelderland en notaris te Wamel. De heer J. M. De Vocht, te Oorschot, heeft zpn ontslag genomen als Hd der Pro vinciale Staten van Noord Brabant voor Eind hoven. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is voor het tydvak van 1 Sept. 1893 tot en met 31 Aug. 1894, be noemd tot assistent voor de schoone bouwkunde aan de Polytechnische School te Delft A. A. Van Anrooy, civiel en bouwkundig ingenieur te Utrecht. Blykens by het depart, van marine ont vangen bericht, is Hr. Ms. flotieljevaartuig Borneo", onder bevel van den luit. ter zee lste kl. H. Velthuyzen, in den namiddag van 22 dezer Dungeness gepasseerd. De audiënte van den minister van water staat, handel en nyverheid zal op Zaterdag 26 Aug. niet plaats hebben. Het stoomschip „Bromo", van Java naar Rotterdam, is 22 Aug. Sagres gepasseerdde „Obdam", van Nieuw York naar Rotterdam, passeerde 23 Aug. Lizard; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 23 Aug. te Genua; de „Hebe" arriveerde 23 Aug. van Amsterdam le Neufahrwasser. By Koninklyk besluit is de heer I Van Nieuwkuyk, gewezen resident der Wester- aldeeling van Borneo, thans met verlof hier te lande, op zyn verzoek, gerekend van ultimo Augustus 1893, eervol uit 's lands dienst ont slagen, met toekenning van pensioen. De heer J. H. Simon Thomas, gewezen controleur der 2de kl. by het binnenlandsch bestuur op do bezittingen buiten Java en Madura, thans met verlof bier te lande, op zyn verzoek, eervol uit 's lands dienst ont slagen. Benoemd tot notaris binnen het arrond. Rotterdam, ter standplaats de gemeente Oude- Tonge, J. Van Ispelen, candidaat-notaris te Rotterdam. Gomengd Nleuwa. „Savon Captif" of in gewoon Hollandsch gezegd„zeep, welke niet weg genomen kan worden" - ziedaar iets echt practisch zoowel voor een gewoon huishouden als voor hotels, enz., enz. en in 't algemeen daar, waar het zeer verleideiyk is de zeep van de eene in de andere kamer te doen verhuizen of van het fonteintje weg te nemen. Do heer Hoosemans, Breestraat alhier, heeft den alleen-verkoop hiervan en liet haar ons hedenmorgen zien. Het is gelyk het ei van Columbus. Do zeep zit eenvoudig aan een kettinkje, dat men aan den muur bevestigt. Deze uitvinding zal zeker velen welkom zyn. Gisteravond omstreeks acht uren viel zekere De B. al spelonde in de Heerengracht. De aldaar wonende schoen maker De Ril sprong gekleed te water en het mocht hem gelukken den reeds zinkenden knaap te redden. Het was, zoo wordt ons li eden uit Zoeterwoude bericht, vannacht hier niet pluisnu echter niet in het zoogenaamde stadsgedeelte, zooals men lezen zal. Dief of dieven hebben op de Miening nogal huisge houden. Uit het hok van H. M. ontvreemdden zy zes kippon en een haanvan H. W. stalen ze een konyn, van V. de riemen en den ketting uit eene roeiboot, van de wed. A. v. d. P. eene schuitlyn. Het slot van het kippenhok van G. V. was hun de baas; dit konden ze niet openkrygen. Te oordeelen naar veeren en bloedsporen zyn de kippen geplukt, op het erf van H. M. De nachtwaker heeft niets van de diefstallen gemerkt. De kantonrechter te 's Grave n- hage, heden uitspraak doende in de zaak van G. S., arbeider te Voorburg, beklaagd dat by. toen do jongelieden Van V. in den Trekvlief, by Den Haag, in gevaar verkeerden, geene hulp tot redding heeft geboden, hoewel hy i daartoe zonder gevaar voor zich of ar deren in staat was, achtte niet wettig en over tuigend bewezen dat beklaagde eerdor gezien of gehoord heeft dat bedoelde knapen zich in gevaar van vordrinken bevonden, dan nadat

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1