ing gehouden van den mynwerkersbond van Groot-Britannië, door gedelegeerden uit alle mijn districten, ter bespreking van de voor steik n, door een aantal mijneigenaren gedaan. Men verwacht dat de werkstaking eveneens in verscheidene districten een einde zal nemen. De unionisten in het Lagerhuis zul len deze week een nieuwen aanval tegen het ministerie ondernemen. De minister-pre sident" heefc aangekondigd dat hij zal voor stellen, Vrijdag de discussie over de derde lezing der Home-Rulebill te sluiten. Daarop antwoordde Chamberlain met de aankondiging van eene motie tegen dat voorstel. Hy voegde er by een voorstel, aan de koningin te ver zoeken, het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven, doch dit heeft bij later weder ingetrokken. Zgne motie luidt nu: Het Huis weigert een voorstel aan te nemen, waardoor de rogeei ing willekeurig zich aanmatigt, de discussie over een maatregel van het hoogste gewicht voor het land, die reeds grootendeels zonder discus sie bij de tweede lezing is doorgedreven, te beperken. Ook indien deze motie werd aangenomen, zou eene Parlements ontbinding moeten volgen, want zy is, zooals de „Daily News" zegt, inderdaad eene verklaring van wantrouwen in de regeering. Maar het is niet waarschijnlijk, dat de meerderheid, die gedurende den maanden- langen strijd om Home-Rule Gladstone zelf verloochenend is getrouw gebleven, hem nu in den steek zal laten. Argentinië. De opstandelingen zijn zonder slag of stoot de stad Corrientes binnengerukt. De gouver neur en verdere overheidspersonen vluchtten over de rivier. Dc betoogingen In Italië. Bij besluit van den Italiaanschen minister van binnenlandsche zaken zijn in hun ambt geschorst wegens het schandaal op het Far- nese-plein te Rome vóór het Fransche ge zantschap: lo. de prefect van Rome, Callenda; 2o. ce directeur van politie te Rome, Sandri; 3o. de inspecteur van politie in de wijk, waarin het gezantschapsgebouw staat. Bij een ander besluit wordt eene commissie van onderzoek benoemd en belast met het aanwijzen van de verantwoordelijkheid der burgerlijke en militaire ambtenaren, die de bevelen tot handhaving der orde in de hoofd stad niet uitvoerden. De minister van binnenlandsche zaken heeft tot de prefecten eene circulaire gericht, waarin hij verklaart dat, mogen de eerste betoogingen al begrijpelijk zyn als eene uiting van de verontwaardiging des volks over het gebeurde te Aigues Mortes, verdere betoogingen het optreden der regeering zouden belemmeren. Voorts worden de prefecten in de circulaire uitgenoodigd, een beroep te doen op de vader landlievende gezindheid der bevolking. In den namiddag van gisteren werd te Rome opnieuw eene anti-Fransche betooging gehouden, welke door de politie uiteen werd gedreven. De prefect van Messina heeft den Franschen consul zijn leedwezen betuigd over de belee- diging van het wapenschild van het consulaat. In vele huizen te Napels is de rouwvlag uitgestoken. Een duizendtal betoogers hebben den geheelen middag door de stad geloopen. Zonder den uitslag van het officiëel onder zoek in zako de onlusten in Aigues-Mortes af te wachten, heeft de Fransche minister president Dupuy, inziende dat het eerst voor de slachtoffers en hunne gezinnen moet gezorgd worden, eene som van 2000 fr. ge zonden, om die onder de meest hulpbehoe venden te verdeelen. De minister-president Dupuy ontving gis teren den Italiaanschen gez?mt Ressmann, te Parijs. Deze betoogde dat de proclamatie van den burgemeester van Aignes-Mortes in Italië veel verontwaardiging had gewekt en drukte zijn leedwezen uit over de anti- Fransche betoogingen, in eenige steden van Italië gehouden. De gezant voegde er by, dat een onderzoek was ingesteld en dat, gelijk hierboven reeds vermeld is, de prefect van Rome, een directeur en een inspecteur van politie geschorst waren; voor de belee- diging van bet consulaat te Messina zal vol doening worden gegeven. Minister Dupuy betuigde zijn leedwezen over het gebeurde te Aigues-Mortes, er by voegende dat de orde nu hersteld is en voor de veiligheid der Italianen wordt ingestaan, en dat voor de gewonde Italianen gezorgd is. Een administra tief onderzoek en eene gerechtelijke instructie zijn geopend, waaruit zou gebleken zijn dat de eerste slagen door Italianen moeten zyn toegebracht. De burgemeester van Aigues- Mortes, die door zijne proclamatie eene groote verantwoordelijkheid op zich laadde, is gisteren geschorst. De gebeurtenissen in Aigues-Mortes en de betoogingen in Italië worden door de Duitsche bladen kalm besproken, zonder er diepgaande politieke conclusies uit te trekken. Het karak teristieke feit, dat daarbij ook het Duitsche volkslied gezongen werd, wordt slechts ter loops vermeld, en alleen de Berlijnsche „Post" verheugt er zich over, dat het voorgevallene voor de Italiaansche vijanden van het drie voudig verbond een streep door de rekening is. De officieuze bladen onthouden zich van elk oordeel. De „National Ztg." zegt: Zoolang de Fransche regeering de genoegdoening, welke Italië terecht verlangt, niet geweigerd heeft, kan er van een internationaal conflict geen sprake zijn en is er voor de andere staten geene reden om zich met de aangele genheden te bemoeien. Het energiek optreden der Italiaansche regeering tegen de betoogers, vervolgt het blad, be «vijst dat zy zich hare internationale verplichting ten volle bewust is. Na het goedkoopo succes in Siam zetten de Franschen eene hooge borst op en luchten hun overmoed op weerlooze Italianen. Het is dan ook zeer goed te begrijpen, dat de Italianen daarover in verzet komen. Zelfs de „Germania" vindt de buitensporig heden te Rome, hoezeer dan ook te betreuren, toch begrijpelijk. Het „Berl. Tageblatt" meent dat het go- beurde by beide regeeringen zeer ernstige ge dachten moet opwekken. Men kan, zegt het blad, voor de schanddaden der Franschen geene verzachtende omstandigheden aanvoeren, maar de opgewondenheid der Italianen is zeer begrijpelijk. De „Voss. Ztg." vindt die zelfs gerechtvaardigd, des te meer, nu de openbare meening in Frankrijk openlyk party trekt voor de laffe moordenaars. Verschillende bladen wijzen er ten 6lotte op, dat het gebeurde te Aigues-Mortes weer bewyst dat de zoogenaamde „broederschap van alle proletariërs" niets meer dan eene holle phrase is. Telegrammei, LONDEN, 21 Augustus. In het Lagerhuis diende Gladstone zijne bekende motie in om de beraadslagingen over de Home-Rule voordracht a. s. Vrydag te sluiten. Dê premier zeide dat dit voorstel van het grootste belang is voor de degelijkheid van den parlementairen arbeidvoor de onderhavige voordracht is reeds dubbel zooveel tyd toe gestaan als ooit aan eenig belangrijk ontwerp werd besteed, en de natie zal dus den maat regel der regeering ten zeerste toejuichen. Chamberlain diende een amendement in, waarbij Gladstone's motie wordt bestreden. Het amendement-Chamberlain werd met 200 tegen 162 stemmen verworpen, en de motie- Gladstone daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. WEENEN, 21 Augustus. Gisteren acht sterf gevallen aan de cholera in het Galicische district Nadwoma, en drie te Czerniatyn. LONDEN, 21 Augustus. De fiscale agent van Ecuador te Londen heeft het volgend telegram ontvangen van den President der Republiek: Er heeft geene schorsing plaats en zal ook niet plaats vinden in den dienst der openbare schuld van Ecuador. LONDEN, 22 Augustus. De „Daily News" verneemt uit Nieuw-York, dat de voorstanders van het herroepen der Sherman-wet rekenen op eene meerderheid van 5 tot 10 in den Senaat en 30 tot 40 in de Kamer van Af gevaardigden. De ochtendbladen bevatten bemoedigende berichten uit Amerika, meer in 't byzonder dat talrijke fabrieken het werk hebben hervat. Verder luiden de berichten uit Washington gunstig omtrent de kansen van aanneming der voorstellen-Voorhees. De minister van financiën Carlisle verzet zich krachtig tegen de compromis voorstellen. Hy verwacht dat de onkosten voor de ontmunting van het zilver tegen eene ver houding van 20 tot 1 niet minder dan 113,000,000 dollars zouden bedragen. LONDEN, 22 Augustus. De „Times" ver meldt in haar City-artikel dezen morgen, dat men aan de beurs sprak over eene waar schijnlijke goudonltrekking op heden van 700,000 pd. st. voor Nieuw-York. In dat geval zou de Bank van Engeland haar disconto ver- hoogen tot 5 pCt. en zelfs indien de som kleiner ware, zou Donderdag het disconto worden verhoogd. LONDEN, 22 Augustus. Aan de „Times" wordt dd. gisteren uit Philadelphia geseind: Vele raffinaderijen en ijzerfabrieken hebben het werk hervat. De 6toomboot „Touraine" bracht te Nieuw-York 1,348,200 dollars goud aan van Parys en de „Etruria" 1,644,250 dollars van Londen. Het saldo vrij goud in de schat kist is weder tot 100,079,483 dollars gedaald. ROME, 22 Augustus. De werklieden in de werktuigenfabriek van Mazocchi hebben het werk gestaakt en willen het niet hervat ten vóór de Fransche werklieden ontslagen zijn. Onmiddellijk werd eene afdeeling infan terie gezonden. Het concert op het Colonna-plein werd in den loop van den avond verboden. Men trachtte door de troepen te breken en wierp hon met steenen. De menigte werd echter teruggedreven. Hot anarchistisch element komt nu by de betoogiogen in het spel. Er werden drie barri caden opgeworpen, waarvan één in brand gestoken werd. De soldaten werden met steenen geworpen. Ook te Milaan en te Florence mengden zich de anarchisten in de betoogingen. Te Milaan wordt het Fransche consulaat bewaakt. Enkele kreten tegen Frankryk werden ver nomen. Te Genua werd een omnibus in brand ge stoken, terwijl twee anderen in het water geworpen werden. Te Livorno, Verona, Padua, Canpobusso, Reggio, Uzzano, Caseite, Turyn, Tarente, Napels en Florence werden eveneens demon straties gehouden. LEIDEN, 22 Augustus. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 20° C. 68^ Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 19° C. 66.2 F.'s middags om 12 uren 22° C. 71.6' F.'s namiddags 4 uren 23° C. =r 73.4° F. Heden mogen de binnenvader en-moeder van het R.-K. "Wees- en Oudeliedenhuis, de heer J. L. Beumer en echtgenoote, den dag her denken, waarop zy 12'/a jaar geleden in het huwelijk traden. De verpleegden deden daartoe de vlag van het gebouw, aan de St.-Jakobsgracht, wapperen. Maar bovendien haddon zoowel de ouden van dagen, als de weesmeisjes en weesjongens den jubilarissen bereidsmet alleilei geschenken verrast. De regenten bleven daarin evenmin achter. Hedennamiddag boden zy by mondt» van den president het echtpaar hunne gelukwonschen aan, welke zy insgelyks met een souvenir deden vergezeld gaan. Een en ander strekt wel ten bewyze dat de vader en moeder, niettegenstaande zy nog slechts kort, nl. anderhalf jaar, hier hunne taak vervullen, zich reeds aller liefde en achting hebben weten te verwerven. In den Arnhemschen gemeenteraad kwam Zaterdag j.l. ter tafel eene missive van Camille Schaufus, te Cölln a/d. Elbe, waarin hy aan de gemeente het Ludwig-Salvator-museum aan bood. Het schynt, dat dit museum een waarde van 300,000 Mark vertegenwoordigt en daarom verbaasden enkele leden van den Raad er zich over dat Burg. en Weth. adviseerden het aanbod af te wyzen, omdat er in de gemeente geen plaats is. We hebben toch de Harmonie- gebouwen en binnenkort de verlaten Ambachts school! 't Was dan ook maar een gezochte reden, om der beleefdheidswille gaf de voorzitter toe, maar men had er geen zin in, omdat Camille Schaufus bedong zelf conservator te worden. Men zou dus het museum moeten aanvaarden met den conservator er by. Daartoe kon de gemeente zich niet verbinden. Ook andere steden schynen reeds het aanbod, om zoo kant en klaar een stedelyk museum uit Duitschland gestuurd te krygen, te hebben afgewezen. De heer Hesselink wilde er nog eens een f 20 aan wagon en by een informatie bureau nadere inlichtingen vragen, doch de Raad verwierp zyn voorstel met 12 tegen 5 steramen en nam hot praeadvies aan. De wachtmeesters der marechaussee, aan wie by Kon. besluit bij vernieuwing, doch thans de effectieve graad van onderofficier is toegekend, zullen, als een gevolg van die benoeming, in handen van den president tener rechtbank allen opnieuw den eed van hulp-officier van justitie moeten afleggen. De minister van buitenl. zaken vestigt de aandacht van belanghebbenden op eene internationale aanbesteding van laken en flanel ten dienste van het Belgisch leger, welke den 30sten Aug. a. s. te Brussel zal worden ge- houuen. Een exemplaar der voorwaarden van in schrijving, alsmede van de monsters, ligt voor gegadigden ter inzage aan het departement van buitenl. zaken te 's-Gravenhage en aan de bureaux van de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Tilburg en te Eindhoven. In het byzonder lette men er op dat in de aanbiedingen de prijzen, enz. op straffe van nietigverklaring in volle letters en duidelyk moeten zijn aangegeven. Marktberichten. Bodegrare, 22 Aug. Aamrevoord 244 wageiB Kane, 14362 stuk8 wegende 63935 KG. Prqe leve or. Gondecbe 25'/s 1 27.zwaaidcre ƒ28—2öe soort f 22ys a 241/2hieroader 13 wagers Derb.kaae, pnj* ine uoorl ƒ26— 2de soort 21.a/22J/s 27 wagene Edammer Kaae, prije leve soort f 30. 2de »<>on 24.26l/s. ommieüe ƒ--.wagen Lo,auctie Kaas .hetesbip- pond. Handel flanw. Aangevoerd werden 10 schapen, 54 lammeren. Rotterdam, 21 Augustus. De markt wab ook nu weder ruim voorzien van Nieuwe Inlaudsche artikelen. Viel wue daaronder van onvoldoende qualiteit en gaf dit sari de markt een zeer liauw verloop. Van Inlandeobe Witte Tarwe werden de beote monsters tot eeDe vorlagiDg van 10 a 20 cents uit gezocht; bet overige moest 30 tot 40 cents lager afgegeven worden om te kunnen opruimen. N. VL en Zeeuwsche, do beste 6..ƒ6.20 tot 6 40. voor de puikste. dito dito middelb. ƒ5.30, 5.6:> tot 5 75 Flakb. en Ovenn., de beste 5 75, „5.90 G.10 dito dito middelb. 5.10 5.30 5.50 Mindere soorten „4.50 „4.75 5.— Jkrige VI. en Zeeuwsche„5.75 „6.— 6.30 Fl. en Overm., de beste „5.40 „5.75 6.— Mindere en ger. qual. 4.25 4.60 5. Voorts werd verkoeht per 100 Ko Beete qnal. Njeuwef 7.50 tot 7.70 Goede 7.15 7.40 Mindere 6.80 7 - Beete Jarige „7.80 „8 Goede 7.25 7.60 Mindere r 6 75 7.10 Inlandeche Roode Tarwe weinig aangeboden. Polder Winter-van ƒ195 tot 205 Zon.61-168 183 In Buitenlandeche Tarwo glDg weinig om; de moest gewilde soorten waren niet voorbanden. InlaDdBcbe Rogge. Jarige komt weinig meer voor. De Nieuwe was beden dooreen van mindere qualiteit- Zceuwecbe en VI., n. qual., 4.60, /4.80 tot ƒ5- Overm. en N.-Erab., „4.30, „4.60 „4 80 GeriDgere soorten. Id liuitenlandscbe Rogge was beden bu.ten de Veiliog weinig te doen. Verkocht: Per 2100 Kilo. Taganrog132 contant. Boekweit. Canada op ƒ182 gehouden. Boekweitgrutien. Grove ƒ245; Middel ƒ230. Geret was niet veel aan de markt; prijzen onver anderd. VI. en Zetuwscbe Wioter- van 4.30 tot 4.80 Overmaaecbe en Flakk. 4.20 4.60 afw. et minden toorten „3.80 „4 VI,. Zeeuws, en Flakk. Zomer- 4.4.40 Mm. ure qualiteit 3.60 3.91' Chevalier4.75 5.50 Voorts werd verkocht per 100 Kilo: iDlaDdsche Winter volgons qual. ƒ7.tot ƒ7.80 Zomer ƒ6.76 7.IC Bcitenlandscbe Gerst zonder handel. aver van deD vorigen oogst komt weio:g meer vcor Bedou was er vrijwat Niecwe, meerendeels van on- voldo mde qualiteit. BlaDke en wichtige qualiteit .an ƒ4.tot ƒ4 25 Zeeowscbe en aDiitre in). Voer-, 3 25 „3.75 Lichtere dito dito 2 30 „3. Geringere oorten Voert» werd gedarn er 100 Ko. Goede Inlandechetot ƒ8.— VoerBOorten7 25 7.75 Mindere qualittit6.90 7.10 Spelt met aangevoerd. Paardenboooec. Duivonbooneo, Scliapenbooocn, Bruine- eD Witteboonen worden nu ook vroeger dan gewoonlijk aan de markt gewacht. Blauwe Erwten, met ruimer toevoer, werden meestal 50 ceBte lager verkocht. Puike kookqualiteit gezocht Walcherschevan tot De beste Zeeuwsche en VI. 8.25 8.50 Middelb. qcal. dito en Flakk. 7.75 8.10 Geringere7.— 7.26 Schokkers zonder aanvoer. In BuiteolaDdscbe Voer-Erwten ging weinig om. De beste ƒ6.20 tot ƒ6.40; mindere ƒ6.60 tot ƒ6.10 Meïe. Bonte Amerikaanecbe5.75 tot ƒ5 90 Foianian5.40 5.70 Odessa5.40 Cinqantine6.10 6.25 Koolzaad werd weinig aangeboden. Het beete 8.80 tot ƒ9.afwijkend *n minder van ƒ8.— tot 6.50. Lijnzaad in lagere stemming. Hennepzaad 7.50 a ƒ9.— K^ariezaad bijna zonder handel. Het beete 11.50 tot 12.middel-qnaütoit ƒ10.50 tot ƒ11 25 en germgere soorten 8.60 tot f 10.-. Publieke veilingen. De documenten over 170352 Kilo Tagatrog Rogge. Niet geveild. 50 Latt Azof Gerst, waarvan 2 kavelingen verkocht tot 95 per 2000 Kilo; de restant opgehouden, doch later nit de hand verkocht. De documenten over 5037c0 Kilo Odessa Gerst. Verkocht tot ƒ851/- per 2000 Kilo. De documenten over 10750 Kilo Odessa Gerat. Verkocht to. 661/; per 2000 Kilo. De documenten over 9500 Pud Odesea Gerst. Ver kocht tot 84 per 2000 Kilo. Db documenten over 100 Tons Odessa Gerst. Ver kocht tot tC per 2000 Kilo. Circa 100 Last St.-Petersburger Ha7cr. Verkomt tot 6 per 100 Ki o. 195000 Kilo St.-Peter«sbarg<r Haver. Verkocht vrn 6.10 tot 5 95 per 100 Kilo. 97500 K'io tv.-Peteraburger Haver. Verkocht tot 6.20 per 100 Kilo. Alles a oostabt en voor Voil ngbkooteo 1 °/0 bij Ie betalen.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 3