"IKrV.' tjy 4^.**- ^öt ^a&Uilaó 'Haarlemmermeer, die by den /tf&VèVeitt ÏJeerepoot, to Oude-Wetering, eenige guldens uit de toonbanklade ontvreemdde. De aangehoudene werd naar het huis van bewa ring te Haarlem overgebracht. Een ongunstig b y d 6 p o 1 i t i e t e 's-Gravenhage bokend staand persoon ging gistermiddag, zonder eenige aanleiding, in de Jan-Hendrik-straat een voorbijganger te ïyt en verwondde dezen zóó ernstig, dat heel kundige hulp noodig was. Men bracht den dader in arrest. Eene dronken vrouw, te 's-G r a venhage, die ruzie met haren zoon had, trachtte zich gisternacht aan den N.-W.-Bui tensingel te verdrinken. Zij werd gered. In de Van-Limburg-Stirum-straat aldaa; heeft zich Zaterdag een man opgehangen. Naar het „V a d." verneemt, za het volgende jaar begonnen worden met dei. bouw van een nieuw groot stationsgebouw van den Staatsspoorweg te Scheveningen Gelijk men weet, staat het tegenwoordige rechthoekig op het Gevers-Deynoot-pleinhet nieuwe nu zal verrijzen evenwijdig aan het plein. De bestaande kippenren voor passagiers tweede klasse verdwijnt dan natuurlijk. G i s t er och t en d is aan den mond van de Leuvehaven te Rotterdam opgehaald het lijk van den verdronken agent-majoor A. H. Kool. Gieter-avond to ongeveer zes uren begaven zich een 7-tal personen uit Rotterdam in eene zeilboot op den Kralingschen plas om te spelevaren. In het midden van den plas, waar het zeer diep is, sloeg de boot ten gevolge van een rukwind om. De werklieden Cornelis Boer en Pieter Eerland, die het ongeval aan de Langekade zagen, spoedden zich naar de plaats van het ongeval en slaagden met moeite er in twee van do drenkelingen te redden. De overige vijf ver dronken. Zondag-avond stond een der vele voortreinen tusschen Delft en Schiedam plot seling stil, ten gevolge van een defect aan de machine. De daarachter volgende trein No. 57 van Amsterdam kon daardoor van Delfc niet ver trekken, en is, na een half uur aan het station Delft gestaan te hebben en nadat 2 achter eenvolgende treinen uit Rotterdam, Delft gepasseerd waren, op verkeerd spoor naar Schiedam vertrokken. Van Rotterdam werd eene machine ontboden ter ophaling van den vuortrein, waarna trein No. 47 weder op ge woon spoor van Delft is kunnen vertrekken. Ook die trein ondervond eenige vertraging. Ongelukken hadden niet plaats. De burgemeester van Rotterdam maakt in de aldaar verschijnende bladen bekend dat gisteren in di9 gemeente een geval van Aziatische cholera met doodeljjken afloop is voorgekomen. Het geval kwam nl. voor op om vaartuig in den Haringvliet. Door de bevoegde autori teiten zijn, evenals het vorige jaar, alle maat regelen genomen, noodig tot bestrijding van de gevreesde ziekte. By het bestratingswerk aan de Keizersgracht bij de Leidschestraat, te Amster dam, heeft een arbeider het ongeluk gehad te wator te vallen. Door de politie met behulp van dreggen uit het water opgehaald, kon de te hulp ge roepen geneesheer, dr. Van der Wall, slechts den dood constateeren. „Hartjes-dag" is gisteren overdag, 's avonds en 's nachts te Amsterdam weer gevierd op de gebruikelijke wyze, welke in sommige buurten tot zooveel ergerlijke en den mensch onteerende tooneelen aanleidiüg geeft. De politie had het vry gemakkelijk. Alleen de brandweer moest werken. Zij rukte twee en twintig maal uit, van halfacht tot halfóén. Zestien „straatbranden", vreugdevuren, moest zjj blusschen op de eilanden. De straten in de Jordaan waren onophou delijk verlicht door veelkleurig bengaalsch vuur; overal heen zwermden voetzoekers en andor vuurwerk. Do jeugd was al zeer vroeg in de weer, om versieringen aan te brengen en toilet" te maken \Toor het lang verfde „feest", en het duurde niet lang of men troepjes kindoren, n>et mirlitons gewapeiV* en met helkleurige mutsen en andere bonte' kleeren, luid zingende on dansende rondloop^0het beuken op eene oude blikken trommel daarby yoor muziek. jjJ ê<?uior#K vierden eerst later op den dag feest; daorljU druk aan Bacchus ge otterd, dol gedansf; jn geschreeuwd, met hunne verkleöde en beschonken dames in „Janpleziers" rondgereden, enz. enz. In de buitenwijken had de jeugd zich reeds s.nds eenigen tyd onledig ponouden met 'aet slcopen van rasters en hekwerk, orn er avond-feest vuurtjes vah te ontsteken. Zooals men weet, zullen de wed rennen te Arnhem op Donderdag a. s. door de tegenwoordigheid van Hare Majesteit de Koningin en Hare Majesteit de Koningin- Regentes vereerd worden. Ten einde het publiek zooveel mogelijk in de gelegenheid te stellen in de onmiddellijke nabijheid der beide Vorstinnen te verkeeren, zijn de tweede en derde rangen ieder afzonderlijk verplaatst naar het vlak tegenover de koninklyke tribune gelegen terrein. Voor de vyf nummers van het programma zyn 66 paarden ingeschre ven, waaronder Belgische en Duitsche, zo o dat de rennen zelf zeer belangwekkend belo ven te worden. Gisternacht is te Nijmegen door de politie naar de bewaarplaats onder Hees overgebracht het lyk van een man uit Amster dam, die door het overmatig gebruik van sterken drank plotseling was overleden. Aan het Stationsplein te Arn hem staat een kastanjeboom voor den twee den keer van dit jaar in bloei. In iFriesche dorpjeJoure sprong een knaap van 10 jaren uit de tram, waarbij hy struikelde, overreden werd en zóódanig aan het rechterbeen werd gekwetst, dat het zal moeten worden afgezet. De overleden wonderdokter Wopke De Vries, te Kuikhorn (Fr.), kreeg Donderdags zooveel patiënten by zich, dat de spoorbeambten te Veenwoude, waar de patiën ten moesten afstappen, dien trein bestem pelden met den naam van „Wopke-trein." Terwijl een jongen te Mortel (N.-Br.) bezig was met zyn jongere broertje een kruiwagen zand uit de heide te delven, geraakte het jongste kind door afschuiving van zand daaronder. Wel ging de jongen hulp halen, maar die kwam te laat. Het kind was al gestikt. Zondag-avond heeft op den Zwol- schen weg naby het station IJselmuiden eene hevige vechtparty plaats gehad tusschen eenige jongens uit Kampen. Zekere Van Olne is zóó danig gesneden, dat hy, na verbonden te zyn, naar het ziekenhuis te Kampen is ovorgebracht. De politie doet onderzoek. Door den grooten brand van ver leden Zondag te Leende (N.-B.), waarby 22 huizen met 26 woningen afbrandden, werd oen groot aantal gezinnen van have en goed beroofd. Thans heeft zich de burgemeester aldaar aan het hoofd gesteld eener commissie, die gelden tot leniging der schade zal inzamelen en in ontvangst nemen. Twee schepen uit België, aan boord waarvan zich plotselinge sterfgevallen voordeden, worden te Hansweerd ontsmet. Beiden zyn ledig en behooren thuis te Bergen- op-Zoom. Een bejaarde knecht van schipper Touw is gisteren ziek in de barak opgenomen. Op de Eland6gracht te Amster dam is eene vrouw, moeder van 5 kinderen, in brand geraakt, ten gevolge van onvoor zichtigheid by het gebruik van een petroleum- toestel. Per brancard werd zy, in een zeer deerni8waardigen toestand, naar het gasthuis vervoerd. Te Leeuwarden is Zondagavond een troep volk, die van de meeting te Oranje woud terugkwam en zingend de stad introk, daar zy geen gehoor gaf aan de aanmaningen om uiteen te gaan en te zwygen, met den stok uiteengejaagd. De „Daily News" heeft een ge neesheer als byzonder correspondent naar de door cholera besmette streken van Hongarye gezonden. Hy schryft dat de toestand langs den spoorweg, welke van Hongarye naar Galiciö wordt aangelegd, veel erger is dan tot nu toe is bekend gemaakt. Sedert het uitbreken der ziekte op 1 dezer zyn in eene betrekkelyk kleine streek meer dan 200 ge vallen voorgekomen met een naar verhouding hoog sterftecyfer; velen der slachtoffers waren werkzaam aan de nieuwe lyn. Op het Galicische gedeelte der lyn hebben verscheidene hondorden arbeiders het werk in den steek gelaten, zoodat de werkzaamheden feiteiyk stilstaan. Op soizunige plaatsen is de ziekte zóó kwaadaar dig, dat alle lyders sterven; de boerengeloo- ven dat de geneesheeren hunne patiënten ver giftigen om de uitbreiding der besmetting ttf voorkomen- De correspondent veroordeelt ten sterkste de Hongaarsche rogeering, die de fejten geheim Zelfs nu ccj? spreken de offrrfOfcle opgaven alleen van de „verdachte geiten". Xe Antwerpen zyn twee matrozen naar het 'hospitaal gebracht, die, naar men vermoedt, aan cholera lyden. Te Turyn is een werkman, die juist uit Buda Pesth aangekomen was, aan de cholera üVOllödóD. Tot nu toe heeft de cholera te Kieff 400 slachtoffers gemaakt. Dagelyks sterven ge middeld 30 inwoners. De gevreesde ziekte is eveneens uitgebroken in de plaatsjes Colo en Conin, by de grens tusschen Posen en Rusland. Te Szolnok en in andere dorpen in de door de Theissrivier doorstroomde streel: is de cholera uitgebroken. Ook in het district Nadwoma (Galicié) heeft de ziekte reeds eenige sterfgevallen ten gevolge gehad, terwyl zich in het district Kolomea een paar verdachte ziekte-gevallen voordeden. Door de krachtige maatregelen, welke in den laatsten tyd in de Noord-oostelyko streken van Hongarye door het ministerie van bin- nenlandsche zaken zyn genomen, is men er in geslaagd de epidemie daar te beperken. Op verschillende plaatsen komen verdachte ziektegevallen voor, maar de toestand is over het algemeen tameiyk gunstig. In Montpellier blyft de cholera nog steeds slachtoffers eischen. Op een vaartuig te Athene, uit Marseille komende, hebben zich eenige verdachte geval len voorgedaan. Het schip ligt in quarantaine. Zeer treurige berichten komen uit de overstroomde streken in Galicië. Niet alleen de Tareza en de Szeckso, maar ook de Tapolcs en de Ondava zyn buiten de oevers getreden 16 plaatsen zyn byna geheel verwoest; langs den geheelen Bustfelder spoorweg is geene brug heel gebleven. De groote brug by Demethe werd weggeslagen en voerde eene schuur met 6 arbeiders mede, die allen omkwamen eene andere werd in twee stukken geslagen en 150 KM. ver medegevoerd. Een spoorweg- wachter, zyne vrouw en 4 kinderen verdron ken. Verder hoeft men 12 lyken gevonden, er wordt echter nog eon groot aantal per sonen vermist. Een ooggetuige verhaalt, dat by Toltzech het water tot boven de telegraaf draden steeg. De bevolking is geheel moe deloos, de oogst is verwoest, het vee ver dronken, de woningen zyn weggeslagen of dreigen in te storten. In een groot pynbosch by Tatoi, op eenigen afstand van Athene, te midden waarvan het aan den koning van Griekenland toobehoorende kasteel Decelee ligt, is Zondag een hevige brand uitgebroken. Me9r dan 20,000 boomen zyn eene prooi der vlammen geworden, die, door hevigen wind aangewakkerd, ook het kasteel bedreigden. Men heeft echter den brand in die richting kunnen beperken. In de SanJoaquim-Vallei heerscht eene sterke anti-Chineesche beweging. Acht honderd werkloozen joegen de Chineescho arbeiders uit de wyngaarden, waarby menige Chinees hot loven verloor. Ook in andere plaatsen in Californië vielen dergelyke onge regeldheden voor. Het bezoek der tentoonstelling te Chicago is in de laatste dagen toegenomen en bedraagt thans dagelyks meer dan 100,000. Er worden goedkoope treinen georganiseerd. Eene advertentie. Een jong man vraagt eene betrekking als schoonzoon in een stil en ryk huis. BUITENLAND, Frankrijk. De stryd voor de Kamer is volstreden en de republiek kan met voldoening op deze vei- kiezing terugzien. In afwyking van de twee laatste algemeene verkiezingen van 1885 en 1889 kan men nu reeds, onmiddeliyk na afloop der eerste stem ming, het resultaat der verkiezing goed over zien. De laatst medegedeelde offlciëele lysten maken den uitslag in 566 districten bekend, zoodat wy nog niet op de hoogte zyn van het resultaat van 15 verkiezingen, welke grootendeels wel in de koloniën gezocht zullen moeten worden. In het algemeen waren er volgens deze opgave gekozen 312 republi keinen, 30 radicalen en socialisten, 13 railiés en 56 anti-republikeinen, terwyl nog 155 her stemmingen moeten plaats hebben. In hoofd zaak zyn dus de verwachtingen niet beschaamd op het tot stand komen eener krachtige repu- tlikeinsche meerderheid. Zelfs heeft hoogst- waarschynl|jk de eerste stemming reeds aan de regeering .het gewenschte cyfer baror meer derheid gegeven. Onder het cyfer der 312 als „republikeinen" bestempelden zullen echter nog wel niet enkel opportunisten of leden van het linker-centrum gerekend moeten wor den waarschynlyk zyn ook enkelen van meer radicale nuance onder dezen medegeteld. Alleen te Parys moeten 28 herstemmingen plaats hebben. De algemeene indruk is deze, dat de tegen woordige Kamer weinig verandering zal onder gaan. De jongste schandalen hebben weinig invloed geoefend. De Boulangisten zyn byna verdwenen. Barrès, Laguerre en Naquet hebben by de herstemming geen kans. De socialisten nemen aan vele herstem mingen doel. Hun leider Guesde is reeds ge kozen. Van hen, die by de Panama-zaak betrok ken waren, zyn herkozen Bourgeois, Rieard.. Aróne en Bourdeau. Dugué de la Faucon- nerie en Delahaye, die de onthullingen deed,, zyn geslagen, Andrieux komt in herstemming- Alle ministers zyn herkozen. Overal hebben de verkiezingen volkomen kalm plaats gehad en over het algemeen zyn ze gunstig voor de handhaving der openbare orde uitgevallen. Drumont, [de woelige redac teur van de Libre Parole", die telkens nieuwe onthullingen bedacht] heeft eene verplette rende nederlaag geleden. Te Zuani, in de nabyheid van Tanger (Marokko) gelegen, is Zondag-avond een Fransch oncerdaan, Jacob Cohen genaamd, vermoord. Do bedryvers van dezen moord, die voor Mooren worden gehouden, zyn niet bekend. Echter hoopt de Fransche politie, die onmid deliyk begonnen is een onderzoek in te stellen,, hen te zullen ontdekken. Zwitserland. Het volk van Zwitserland heeft met 188,668 tegen 116,952 stemmen beslist, dat vee niet mag worden geslacht, zonder vooraf gevoelloos, te zyn gemaakt. Hieruit volgt dat het voortaan den Joden verboden is, vee te slachten op de wyze, als hun godsdienst voorschryft. Tegen de wet hadden zich de vertegenwoordigende lichamen van den Bond verklaard, maar de dierenbeschermers, vereenigd met de antise mieten, hebben do zaak doorgezet. Binnen- en buitenlandsche geleerden gaven hunne adviezen. De meesten verklaarden dat de Joodsche slachtmethode niet pynlyk was, maar het mocht niet baten. Italië. De Paus heeft Zondag, by gelegenheid van zyn naamdag St.-Joachim, de gelukwenschen ontvangen der kardinalen en verdere hooge geestelykheid te Rome. In tegenwoordigheid van den kerkvorst is toen eeno redevoering,, welke in 890 door wylen kardinaal Manning is gehouden, door den phonograaf voor het verzamelde gezelschap ten gehoore gebracht. De Paus toonde zich byzonder opgewekt en zeide, toen het gesprek liep over de ir. aanbouw zynde kerk van St.-Joachim, waar van de kosten niet zyn gedekt, dat hy wel het aanbod van eene jubilé-kerk wilde aan vaarden, maar zonder hare schulden. De politiek is niet aangeroerd. II lllliö. In het Lagerhuis verklaarde minister Fowler gisteravond dat het niet gewenscht was, qua rantaine tegen de cholera uit te schryven. Voorts werd medegedeeld dat het opnieuw tot een treffen is gekomen met de hoofden der inboorlingen by fort Victoria, met verlie zen van weinig beteekenis, en dat de Engel- sche kanonneerboot „Linnet" nog steeds voor Bangkok ligt. Sir W. Harcourt, de kanselier der schat kist, zeide dat er niets was gebeurd in Enge land of Indië, waarin do regeering aanleiding- zou kunnen vinden om wyziging te brengen in het door het Lagerhuis goedgekeurde be sluit, om niet af te wyken van den enkelen muntstandaar. welken Engeland heeft. De minister van binnenlandsche zaken Asquith zeide dat de troepen naar Wales zyn gezonden op verzoek der plaatselyke be sturen, om personen en eigendommen te be schermen en vechtpartyen to verhinderen. De troepen zullen voor geen ander doel ge bezigd worden en weer inrukken zoodra hunne tegenwoordigheid niet langer noodig is. Er zyn verscheidene teekenen, welke er op wyzen dat de werkstaking te Merthyr spoedig gedaan zal zyn. De mynwerkers aldaar hebben besloten heden by stemming uit te maken, of zy weer aan het werk zullen gaan. Ook wordt heden te Londen eene vergade-

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2