N°. 10276. Dinsdag 22 Augustus. A0.1893. Deze Com ant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH |8i DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 ma&adenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. De „driejaarUjksche" te Arnliem. VI. Op eeno tentoonstelling te Amsterdam maakte ik voor het eerst kennis met composities van Duco Crop, die my ongemeen toeschenen. Zy waren toen echter allerongelukkigst geplaatst, met andere aquarellen en teekeningen een achtergrond vormend van het beeldhouwwerk, in eene afzonderlijke zaal opgesteld. Hier, te Arnhem, heeft hy vier teekeningen, waarvan er twee, „a la rampe" hangend, zeer goed te zien zyn. Zjjn „Dauwdruppels" is m. i. het compleetste werk, „Waternymfen" het mooiste van com positie, terwyi ik voor m(j „Sprookje" het liefst zou willen bezitten. In het eerste werk is gebruik gemaakt van motieven van hyacinten-bloemen en tulpen bladen, waartusschen en waaruit vrouwenge stalten opiijzen met teedere bewegingen, ter- wyl een dooreengekrioel van lpnon, den opsty- genden dauw aanduidend, in twee afzonderlyke kolommen aan 't boveneinde der teekening te zamen komen, en alzoo de dauwdroppels vormen, die in de bloemkelken zachtkens neervallen. In tóer-paars, zacht groen, wit en geel gehouden, drukt deze symbolische teekening uitnemend het begrip uit, dat de artist zich van het ontstaan der dauwdrup pels heeft gemaakt. In „Waternymfen", eene veel kleinere teekening zyn het de witte water lelie, de paarse iris en de gele water ranonkel, die hier de motieven gaven. Zonder eenige navolging te kunnen aan- wyzen, kan gerust uit dit knappe werk wor den afgeleid, dat de vervaardiger een bewon deraar van Walter Crane is. „Sprookje" draagt meer hot karakter van een aquarel. Hier heeft de mystiek van den papaver de artist geïnspireerd. Te midden van twee buigende licht-lila klaprozen ver toont zich een vrouwenkopje, vol uitdrukking, met open mondje gretig opvangend hot ge heimzinnige tot haar gesprokene. Daaronder twee donker-roode dergelpke bloemen, met de typige papaver-zaadbollen, terwyi heel beneden een sinistere uil zit te staren. Heel mooi vind ik de harmonie, van Ujn en kleur beide, die in dit werk heerscht, en door niets wordt verstoord. De „boschnymfen" eindeiyk, pendant van de waternymfen, vind ik het minst belangryk van deze serie. Hier in 't midden is ook Kink's „Iris", (dat, als schilderwerk, in eene der andere zalen thuis behoorde). Het komt my voor dat Kink er veel (in kleur) aan veranderd heeft, sedert ik 't in Den Haag in „Pulchri" zag. En die verandering is, in myn oog, eene verbetering. Jan Van Oort en Van Hoytema, ofschoon dikwyls hetzelfde onderwerp, de humor in de vogelenwereld, behandelend, gelyken niet veel op elkaar. Torwyl de eerste penteeke- ningen met een zwak kleurtje daarover te zien geeft („dierengevecht" en „Spelende Kangoeroes"), zoekt de laatste meer expressie in lynen en kleur. Vooral diens „Slaap der Vogels", maar ook zyn „Witte Kalkoenen" is werk, dat opnieuw van grooten vooruitgang getuigt. V. Gemengd Nleawa, In het Haagsche Bosch was Zaterdagmiddag een jongmensch aan het wiel- ryden, toen eensklaps een persoon op hem afkwam, gewapend met een mes, waarmede hy den wielryder te ïyf wilde onder het voor geven, dat deze een kind had aangereden. Volgens ooggetuigen was hiervan ochter geen sprake. Het einde was eene vechtparty, waarbyde aanvaller een geducht pak slaag bekwam. Door de politie werd de man naar het commissariaat 2de afd. gebracht, gevolgd door den wielryder en eenige personen, die van zyne brutale aanranding getuigen waren ge- woest. De badmeester te Scheveningen, de heer W. Hogervorst, ontving Zaterdag weder eene fraaie gouden doekspeld, dezen keer van prinses Heinrich van Pruisen. Een gepensionneerd en gedeco- reerd O.-I. militair had zich laten verleiden tot een bezoek in de O.-Z. Kapelstraat te Amsterdam. Toen hy aldaar even vertoefd had, werd hem een bedrag van f5 ontnomen. Eene der dieveggen vluchtte in eene woning naast de deur, nagezet door den militair, die spoedig werd aangegrepen door hare hand langers. Er volgde nu een verwoed gevecht, de mili tair verdedigde zich dapper en verwondde een der aanranders met een knipmes, zoodat een kerel in het Gasthuis verbonden moest worden. De ruiten werden verbryzeld, de militair werd aan het hoofd verwond. De politie geleidde hem voor eigen veiligheid naar de Oudebrug. Hy had zich tegenover het roofzuchtig ge boefte kranig gedragen. Amst Zaterdagnacht is in de Maas, by Rotterdam, verdronken de agent-majoor der politie A. H. Kool, terwyl hy belast was met den dienst op het havenbootje. Kool had een goeden naam als rechercheur eu maakte zich o. m. zeer verdienstelyk by de opsporing van de kostbaarheden, indertyd door de „rnil- lioenenjuffrouw" Jannetje Struik door oplich ting verkregen. (N. R. C Onder eene kudde van 80 stuks zyn te Stryen de besmetteiyke schaapspokken geconstateerd. Naar men zegt, is '/i gedeelte van den koppel aangetast en moet de ziekte overgebracht zyn uit Noord-Brabant, terwyl aan een drietal personen in en buiten de gemeente schapen uit den besmetten koppel moeten verkocht zyn. Men meldt van Zondag-avond uit Antwerpen dat by den internationalen zeilwedstryd, uitgeschreven door de „Yacht- club d'Anvers", de Amsterdammers vyf eerste en drie tweede pryzen behaalden. Te Heemstedeis een byna 2-jarig knaapje uit Haarlem, dat aldaar by familie een dagje doorbracht, in oene sloot geraakt en verdronken. De watermolenaar B., te Zeven- buizen, die 's morgens zyne woning verliet om veldarbeid te verrichten, werd 's middags ongesteld naar huis gebracht. Eer de genees heer aanwezig was, was de man reeds over leden. Men spreekt van de gevolgen van een zonnesteek. In den nacht vanjl. Woensdag en Donderdag ontstond in eene herberg oven buiten de kom der gemeente Bergambacht tusschen eenige van de kermis terugkeerende personen twist, welke zóó hoog liep, dat zekere B., gehuwd en vader van een talryk gezin, zóódanig werd mishandeld, dat hy, niettegenstaande dadolyk ingeroepen genees kundige hulp, niet buiten levensgevaar ver keert. De dader, zekere Van B., die pas veer tien dagen geleden uit het tuchthuis was ontslagen, waar hy een half jaar had door gebracht, is gevankeiyk naar Rotterdam over gebracht. De landbouwer te Meyel, die onlangs, by ongeluk, in het hoofd getroffen werd door een pyl uit eene handboog, is aan de gevolgen daarvan bezweken. Te Wageningen geraakte een paard, gespannen voor eene kar, op hol. De geleider viel van het voertuig en bekwam ernstige kneuzing en verwonding aan het hoofd. Men vreest voor hersenschudding. Omtrent de meeting giBteren, te Heerenveen, gehouden, wordt aan de „Tel." gemeld Reeds Zaterdag-avond, den dag vóór de meeting „voor de afschaffing van het privaat bezit", in het Oranjewoud naby Heerenveen, werd in de straten dier anders zoo rustige gemeente „Recht voor Allen'' gevent door een paar Amsterdammers, die de opwekking tot bywoning, in genoemd blad voorkomend, uit schreeuwden. Zondag reeds vroeg in den ochtend was het druk in Heerenveen. Tal van mee ing- gangers waren per boot, trein of tram uit Holland en het Noorden gekomen. Maar ook de wegen in den omtrek waren vol wandelaars in Zondags-tenue, hetzy socialisten of belang stellenden, die kwamen over de Woudbrug van den kant van Gorredyk, over Oudeschoot, van den kant van Wolvega en over Mildam, uit de richting Oldeberkoop. Van alle zydon kwamen drommen opdagen. Tegen 11 uren stelden de meetinggangers zich op en trokken in optocht met ontrolde banieren en muziek naar het terrein. Hier stonden vier consumptie tenten, twee sigarenverkoopers en verschillende colporteurs van socialistische geschriften. Buiten het terrein was het niet minder druk. Een aantal kooplieden met koek en vruchten maakten goede zaken, 't Geheel had veel van eene kermis. Geen wonder, dat dan ook in het algemeen word gesproken van het „meeting- feest" in het schoone Oranjewoud, waar reeds zoo menigmaal zendings- en jongelingsfeesten waren gehouden. Toen men wat tot kalmte was gekomen, had de opening plaats. De voorzitter, Kuyper, riep allen het welkom toe. „Op dezen bodem onder de roode vaan gevoelen we ons allen één. "Wy zeggen: „weg met het privaat bezit 1" Den burgemeester van Schoterland zy een woord van dank ge bracht voor zyne bereidvaardigheid. Despoor- wegmaatschappyen hebben ons echter tegen gewerkt anders ware de opkomst dubbel zoo groot geweest." Spr. besloot met de profetie: „Alles zal zich eens naar uw almachtigen wil (hier stortte een deel der tribune in) schikken,socialisten! houdt daarom vol met demonstreeren." Op deze korte openingsrode volgde de uit voering van het „Vrijheidslied" door een muziekcorps. Dit liet zich ook nog later, ter afwisseling van de redevoeringen, hooren, ter wyl mede de zangvereenigingen van Heeren veen, Wolvega, Lemmer en Tjalleberd haar best deden, om do talryke aanwezigen wat op te wekken door hun zang, als zy soms genoeg hadden van de „toekomst-muziek", welke hun van de verschillende spreekge stoelten tegenklonk. Niet minder dan twaalf redevoeringen had men op dezen schoonen dag aan te hooren en dan nog wel betoogon, welke uit den aard der zaak alle ongeveer op hetzelfde neerkwamen en geen nieuws bevatten. Met eene muziekuitvoering werd de meeting tegen vyf uren gesloten, waarna een vaandel optocht naar spoor en booten plaats had, tot besluit eener byoenkomst, welke zy moge dan al veel of weinig bydragen totverwozen- lyking van het beoogde doel in elk geval de opgekomenen een prettig dagje in de open lucht heeft bezorgd. Te Nichtevecht is men met het slaan van eene Nortonpomp, een geschenk aan de gemeente van mevrouw de wed. De Pró aldaar, niet naar wensch kunnen slagen. Nadat men tot op 60 meter in den dras- sigen bodem was doorgedrongen en het water, scheikundig onderzocht, schadelyk voor de gezondheid bleek te zyn, heeft men don moed opgegeven. Men denkt er thans ernstig over na, een grooten regenbak te doen maken. Uit Groningen sehryft men aan het „Hbl.": Door den heer v. d. Meer, geld wisselaar en kassier alhier, waren drie aan- geteekende brieven naar Amsterdam, Arnhem en Dalfsen verzonden. Toen zy aankwamen PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Tad 16 regels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het iucassecreD buiten do stad wordt f0.05 berekend. met ongeschonden stempels, teekenden de geadresseerden de kennisgeving en namen de brieven in ontvaDgst. By opening bleken de brieven voor Amsterdam en Arnhem, ter Waarde van f 12,000, echter slechts scheur papier en die voor Dalfsen het verzonden bedrag te bevatten. Nu heeft de hoer v. d. M. aanteekening gehouden van de door hem ver zonden bankbiljetten, coupons, wissels, enz., zoodat de kans bestaat, dat de daders van den diefstal ontdekt worden. Het getal ongelukken by het baden neemt by de drukkende hitte in Engeland onrustbarend toe. Te Southsea ver dronk een jongmensch, by Chelsea Bridge zonken 3 jongens in de diepte, te Margate 2, waarvan één nog gered kon worden; te Por- therawl by Cardif werd een jonge man door den stroom medegesleurd met het gevolg, dat hy verdronk. Hetzelfde lot wedervoer iemand, die in de Dee baadde. In de Sabden Brook verfrischten zich twee broeders met een bad; de jongste zonk, de oudste slaagde er in hem te redden, doch was daardoor zóó uitgeput, dat hy in de golven omkwam. Te Leeds, te South Shields, te Mountain Ash ver dronken eveneens personen, die een bad namen. In de Tankerton Beach kwam een man om het leven, in de Hellantea Pool een ander, in de Mersey een jongen, terwyl in de haven van Chicester eene jonge dame haren lust tot baden met den dood moest bekoopen. Uit alle oorden des lands komen ook be richten van gevallen van zonnesteek; de boeren laten den oogst rusten, daar het werken in het open veld onmogelyk is. Te Londen hebben de metselaars het werk ge staakt; zy geven liever hun dagloon prys, dan zich bloot te stellen aan het gevaar van een ongeluk te krygen. In het leger zyn zooveel gevallen van zonnesteek voorgekomen, dat van hoogerhand order is gegeven de troepen niet te laten uitrukken. Sinds 50 jaren is in Engeland de tempo ratuur niet zoo hoog gestegen. Te Sydenham wees de thermometer 99.5° in de schaduw van een blindaan de Noordzijde van het gebouw steeg zo tot 87.5°. Twee politie-agenten bleven dood, zeer vele ommibus- en trampaarden vielen neer. Ook op het vasteland is de hitte buiten gewoon groot. Te Madrid stierven 4 personen ten gevolge van zonnesteek; te Parys stortten velen op straat dood. De hitte, gepaard met de langdurige droogte, heeft in Frankryk en Spanje planten doen stervente Marseille en Valence is groot gebrek aan water. Op vele plaatsen houden de troepen oefenin gen in de hemdsmouwen. Do drukkende warmte der laatste dagen had in Belgiu ten gevolge, dat op de spoor treinen do meeste reizigers, voorzien van biljetten eerste of tweede klasse, zich uit deze stoffige coupé's naar de luchtige door- loopende wagens der derde klasse begaven, die overvol waren door dezen ongewonen toeloop. Het pyrotechnisch laboratorium te Dantzig is door eene ontploffing vernield. De directeur is zwaar gewond. Over Wilna is een hevig on weder losgebroken, gepaard met plasregens, welke de streek onder water zetten; 18 inwoners werden in hun slaap door het water verrast en verdronken. Aan de „Prankf. Ztg." wordt uit Ulm bericht dat 40 soldaten van het tweede regiment infanterie by de oefeningen in het kamp Lerchenfeld door een zonnesteek getroffen zynéén hunner bezweek onmiddellyk. Onder de bevolking heerscht groote verontwaardiging tegen de militaire autoriteiten. Eene hevige epidemie is onder de soldaten te Munchen opgetreden, waardoor er 81 werden aangetast. De ziekte wordt aan slecht voedsel geweten.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5