cv~s<a BUITENLAND. Frs» n li rijk. Te Parys heeft zich ook de rdienstman" Etienne Robinet candidaat voor de Kamer gesteld. Hy kan lezen noch schrijven en de drukker, wien hij verzocht had voor hem strooibiljetten te drukken, heeft hem beetge- genomen, zoodat men o. a. het volgende in do strooibiljetten kan lezenrIk wil de zee tot de vlakte van St.-Denis brengen. Geen bureaux van weldadigheid meer. Toen ik in 1889 mijn testament maakte, heb ik mijne hersenen aan de faculteit voor geneeskunde vermaakt, myn lijk moet worden verbrand. Ik ben uitvinder van oen zalfje tegen de stuipen, waarvan ik alleen hot geheim ken, en binnen acht dagen genees ik alle gezwellen, alle soorten van kwalen, wonden en kwetsuren, indien althans de beenderen niet zijn aangedaan. Mijn eerste wensch is de menschheid te helpen. Zoodra men kanker zal kunnen genezen, zal het uit zjjn met het lijden; dat zal een groote vooruitgang zijn. Aan mijn arbeid dank ik te zijn wat ik ben en met Victor Hugo kan ik zeggenIk ben hart tot in mijn hoofd, mijn scherp verstand heeft ingewanden. Ik ben niet een groot schrijver als Voltaire en mad. Do Sévigné, maar als redenaar overtref ik Mirabeau en tot dusver heb ik geen vorsten- livrei gedragen. Ik ben ongehuwd; ik zou gelukkig zijn mijne hand te schenken aan eene fatsoenlijke vrouw van Fransche of Europee- sche afkomst, maar voor alles moet zij Fransch bloed in de adoren hebben; ik zou haar bur gerlijk huwen zonder wijding." Aandeonder- teekening is de volgende noot toegevoegd: „Geboren in 1845, op 8 December in een ongelukkig gezin, te vondeling gelegd te Bourges. Do school bezocht van 11 Januari tot 16 Mei 1857." Deze vreemde candidaat had zijne aanbeveling op borden op rug en borst gehangen, zoodat h(j als een Sandwichman met den onzin te koop liep. De politie bracht hem evenwel op het bureel in veiligheid, maar nauwelijks weer vrij, hernam de heer Robinet de propaganda voor zijne verkiezing. Naar aanleiding van het voorgevallene te Aigues-Mortes, heeft de Italiaansche ge zant, do heer Ressmann, eene conferentie gehad met de ministers van binnenlandscho on buitenlandscho zaken. De minister Dupuy zeide den heer Ressmann, dat hij den prefect van het departement Gard zou telegrapheeren om een uitvoerig rapport over hetgeen er gebeurd is. Een gerechtelijk onderzoek is ingesteld. Van den zonderlingen moordaanslag op den Franschen dagbladschrijver Barrière is geen woord waar; het blijkt nu dat hy hot verhaal heeft verzonnen om, met het oog op zyne candidatuur voor de Kamer, een weinig reclame voor zichzelvén te maken. Nu dit aan het licht is gekomen, zal de reclame waarschyniyk eene andere uitwerking hebben dan hy er van verwacht had. De socialisten in Frankryk zyn niet tevreden met de resultaten van het congres te Zürich. De „Justice", de „Lanterne" en andore dergelyke bladen zeggen dat het slechts komedie is geweest. De Duitsche socialisten hadden zioh meester gemaakt van de leiding en lieten de Franschen aanhoudend voelen, dat zy de overwonnenen waren. De Duitschers verlangden van de andere volken internatio nalismus, maar gaven zeiven hun nationaal standpunt niet prys. De Fransche socialisten moesten zich van het Duitsche sleeptouw losmaken en hun eigen weg gaan. Te Parys wil mer. het altyd nog laten voorkomen, alsof de koning van Cambodja met geweld eene provincie van Siam zich zou willen toeöigenen. De naamkoning Noro dom van Cambodja, die geer.e wezenlyke macht meer bezit, koestert zeker geene veroverings plannen. Maar do Fransche regoering schynt nog pressie te willen oefenen op Siam, ofschoon men te Bangkok alles doet om de Franschen tevreden te stellen. Duit»c*la 1 a ml. Luidens een telegram uit Fürth hebben door de slapte in zakon, welke het gevolg is van den tarieven-oorlog, de spiegelfabrieken in Beieren de productie met meer dan een derde moeten verminderen. Het gevolg is, dat vele werklieden gedaan krijgen. Te Hamburg werd, by eeno aanvullings verkiezing voor den R'Jksdag, de socialist Molkecbuhr met groote meerderheid op den nationaal liberalen candidaat gekozen. I tul ie. Dat prins Hendrik van Prtiisen de manoeu vres de: italiaansche v.jot tywoont en de kroonprins van Italië de leger oefeningen in het Ryksland zal bywonen, heeft aanleiding gegeven tot beschouwingen in de Fransche pers, welke voor do Italianen weinig wel willend waren. Daarop antwoordt de „Secoio XIX" met eene opsomming van hetgeen de Franschen in de laatste eeuw tegen Italië hebben mis dreven. De prins van Napels, die de geschie denis van zy'n vaderland goed kent, zegt het blad, weet zeer goed dat het Fransche bovry- dingsleger in 1796 Italië van zyn goud en kunstschatten heeft bevryd; by zyn bezoek in de musea van Parijs heeft hy er zich van kunnen overtuigen. De prins kent de bezet ting van Ancona in 1831, Oudenots daden in 1849 te Rome en de arglistigheid der Fransche diplomatie; hy weet dat zyns grootvaders soldaten in 1859 tot de zegepraal .er Fransche wapenen in de Krira hebben hygedragen en dat de Franschen in 1859 ••/er de Alpen zyn gekomen om voor Pion Pion -en troon te stichten in Toscana en dat zy hunne hulp zeer duur hebben laten betalen met twee provincies en met een handelstractaat, dat voor de Fransche ny verheid eene bron van welvaart was. Ook na den 4den Sept. 1870 is de Fransche politiek tegenover Italië niet veranderd. In het Oosten, in Egypte, in Tunis heeft Italië geen erger vyand dan Frankryk. Nog pas hebben Fransche officieren in Algerië de nagedachtenis van "Victor Emmanuel lomp beleedigd. De prins van Napels behoeft er niet naar te vragen, of zyn bezoek aan den keizer in Elzas Lotharingen den Franschen al of niet bevalt. België. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft het nieuwe artikel 56 der Grondwet betref fende de voorwaarden van verkiesbaarheid der senatoren, welk artikel reeds is aangenomen door den Senaat verworpen. Het oude artikel der Grondwet, waarby een census van 1000 gulden wordt vereischt om verkiesbaar te zyn voor den Senaat, blyft dus gehandhaafd. André, de overwinnaar van den wieier- wedstrijd ParysBrussel, is ten paleize ont vangen door koning Leopold, die belangstellend naar verschillende byzonderheden van den tocht vroeg. Toen André over den slechten toestand dor wogen in België klaagde, be loofde de koning zyn invloed te zullen aan wenden om daarin verbetering te brengen. By zyne terugkomst te Verviers zullen stad- genooten van den kranigen wielryder hem met muziek en fakkeloptocht van den trein halen. Spanjo. De heffing der nieuwe belastingen en de invoering van hervormingen in het leger en in verschillende takken van administratieven dienst stuiten in Spanje nog altyd op verzet. Eerst ging hot liberale gouvernemont daar tegen met zachtheid te werk, maar de wan- ordelykheden hebben zoozeer toegenomen, dat Sagasta nu heeft bevolen dat de staat van beleg zal worden afgekondigd en de hulp der militaire macht ingeroepen om de beweging to onderdrukken, aan welker hoofd byna overal bekende republikeinen staan. In de meeste provinciën maken de conservatieven gemeene zaak met do uiterste partyen, om het prestige der liberale party afbreuk te doen, vooral aan het hof. Het leger blyft nog trouw, ofschoon het gouvernement eene revolution- naire propaganda onder de soldaten heeft ontdekt. In het Lagerhuis kondigde Gladstone gis teren aan, dat hy Maandag eene motie zal voorstellen, om de beraadslaging over het rapport omtrent het Home-Rule-ont worp Yrydag a. s. te sluiten. (Toejuichingen). Daarop kondigde Chamberlain aan, dat hy dit zal bestryden en een amendement zal voorstellen, waarin verklaard wordt: dat Gladstones motie strekken zal om het Huis te verlagen tot eene stemmachine en Enge land zyne meerderheid in het Parlement te ontnemen; dat het Huis het grondwettelyk recht heeft te beraadslagen over eene poli tiek, waarby de Britsche belangen ernstig betrokken zyn; dat het Huis de noodzake lijkheid niet inziet van die motie, welke naar de meening van het Huis slechts ingogoven is door beweegredenen van party belang: dat het Huis verlangt dat de regee ring de motie zal intrekken en het Parlement zoo spoedig mogelijk ontbinden, ten einde de kiezers in do gelegenheid te stellen bunno meening to kennen te geven over het Home- Rile-or.twerp, waarvan de byzonderheden zorg vuldig voor hen verborgen werden gehouden by de laatste verkiezingen. De „Times" verneemt uit Singapore dat sprake is dat Britsch-Noord Borneo aan Serar wak wordt overgedragen. De radjah Brooke vertrok Woensdag uit Singapore naar Londen en zou genegen zyn tot onderhandeling, indien hy daartoe werd uitgenoodigd. De Indische regeering heeft naar aan leiding van een rappprt over de wreedheden, waarvan de khan van Khelat beschuldigd werd, het schuldig over den khan uitgespro ken. De khan heeft afstand van den troon yeuaan en zal opgevolgd worden door zyn oudsten zoon Mir Mabmud. Omstreeks 10,000 mynwerkers hebben -j Pontypridd vergaderd en besloten de werkstaking voort te zetten. In Engeland moet een niet minder groot schandaal ontdekt zyn dan wat in Frankryk met het meliniet gebeurd is. Volgens de laatste byzonderheden moet het volgende geschied zyn. In 1888 kort na de ontdekking van het rookvrye buskruit, be noemde de regeering eene commissie om de verschillende rookvrye buskruitsoorten te onderzoeken. Aan het hoofd dezer commissie stonden Sir F. Abel, beambte aan het ministerie, en vooral prof. Dowar, hoogleeraar aan de univer siteit van Cambridge. Zy keurden geen der hun voorgelegde monsters goed en bevalen de aanneming aan van een door henzelven samengesteld ontploffingsmiddel, het „cordiot", met welke aanbeveling de regeering zich vereenigde. Nu beschuldigen de verschillende fabrikanten hen, dat dit cordiet is samenge steld uit de verschillende monsters, welke zy met de wyze van samenstelling vertrouwelyk hadden medegedeeld. Nog zwaarder is de beschuldiging, dat deze beide commissie leden hun fabrikaat, dat een geheim voor het Engelsche leger moest blyven, aan Belgische fabrikanten verkocht zouden hebben. Eindelyk zouden zy, ofschoon het cordiet geheel ondeugdelijk gebleken was, verschillende latere uitvindingen toch zonder nader onderzoek kortweg afgekeurd hebben. Ook de vorige minister van oorlog Stanhope moet in dit schandaal betrokken zyn. N oorwegcn. In Noorwegen wyzen de conservatieve bladen er op, dat de ultra-radicale richting openlyk in het leger wordt verkondigd. De hoogere officieren zyn voorstanders der unie tusschen Zweden en Noorwegen, maar de lagere officieren en de meeste soldaten be- lyden zulke geavanceerde beginselen, dat de minister van oorlog hot noodig heeft geacht strenge maatregelen te nomen om de politiek buiten het leger te houden. Oostenryk-Hong.-Mona roll i De halfjaarlyksche balans V3n de Oosten- ryksche Creditanstalt wyst eene netto-winst aan van 2,979,004 gulden. In Hongarye wordt met spanning de terug komst verwacht van den minister president Wekorle, die naar Ischl is gegaan om de goedkeuring van keizer Frans Jozef op het wetsontwerp tot invoering van het burgerlyk huweiyk te vragen. De Hongaarsche bisschop pen bn de anti-liberale magnaten zullen het ontwerp tot het uiterste bestryden. Het berust op drie hoofdbeginselener zal slechts ééne huwolykswot voor alle belyde- nissen zyn; het burgerlyk huweiyk is ver plicht; de echtscheiding wordt door den bur- gerlyken rechter uitgesproken. Tegenwoordig zyn er verschillende huwelyks wetten voor Pioomsch-Katholieken. Luther- schen, Calvinisten, orthodoxe Grieken en Joden. De bisschoppen hebben besloten niets ver der toe te staan dan dat een openbaar amb tenaar de trouwing in de kerk zfcl mogen bijwonen om later het huweiyk in zyn re gister op te schryven. Maar het hevigst verzetten zy zich tegen de ontbinding der huweiyken door wereldiyke rechters, Roomsch Katholieken kunnen nu alleen scheiden, wan neer zy protestantsch worden. Het zal den keizer, die een geloovig katho liek is, niet gemakkelyk vallen, zyne goed keuring te hechten aan een ontwerp, dat door zyne geestelyke raadsleden en den nieuwen nuntius msgr. Agliardi eene schending van de rechten der Kerk wordt genoemd, maar toch is het waarschyniyk, dat de heer Wekerle met de goedkeuring des keizere zal terug- keeren. Vereenigde Staten. B^i twee cavalerio-regimenten der Vereenigde Staten waren Indianen als recruten in dienst genomen. Omdat de roodhuiden meermalen in oorlogstijd bleken goede gidsen en spionnen te zyn, hoopte men dat het mogelyk was ook goede soldaten van hen te maken. Die hoop bleek ydel te wezen. De militaire tucht was te veel voor de Indianen. De meeste deserteerden na een poosje en de overblyvende waren byzonder lastig. Het departement van oorlog heeft thans gelast, dat allen ontslagen worden en de proefneming voor mislukt ver klaard. Op de tentoonstelling te Chicago ont stond gedurende een feest der Russen ter e^re van den czaar een ernstig opstootje. Toen een toost op den czaar was uitgebracht, protesteerde zekere Czechki uit alle macht n aartegen. Hy wierp het portret van den :/.aar op den grond en trad het met voeten, waardoor oene vechtparty ontstond tusschen oe loyale Russen en de vrienden van Czechki. De laatsten gebruikten dolken en messen. Twaalf personen werden ernstig gewond en zes personen werden in hechtenis ge nomen. Ten gevolge van de scbaarschte van geld staan 700,000 weefgetouwen te Fall River (Massachusetts) stil en men verwacht, dat het daarby niet blyven zal. De schaarschte van geld is echter slechts de aanleiding, de oorzaak van den treurigen toestand moet ge zocht worden in den gedrukten staat van den handel. Van de 175,000 stukken, die afgele verd werden (tegen 190,000 in vroegere tyden) werden slechts 41,000 verkocht en nog wel tot een onmogelyk lagen prys. Den fa'orikanton zal de gedwongen werk loosheid niet veel kwaad doen. Byna allen hebben zij by verdiensten, waar van de loopende uitgaven betaald kunnen worden. Velen van hen zullen hunne fabrie ken niet binnen zes weken weder openen. Het congres, zeggen zy, zal niet voor over eene maand met zyn arbeid gereed komenzy ver wachten geen belangryk verval meer in den handel en zyn niet aan contracten gebonden. Te Chicago is een congres voor scheids gerechten en vrede geopend, dat zal pogen den oorlog af te schaffen. Byna ieder ryk heeft vertegenwoordigers gezonden. De finantiöele commissie uit den Senaat heeft besloten onmiddellyk een wetsontwerp voor te stellen tot intrekking van het artikel in de Sherman-wet betrekkelyk den aankoop van zilver. Ook stelt de commissie voor, dat eene vaste waardeverhouding tusschen goud en zilver bepaald zou worden by internationale overeenkomst of by wettelyke maatregelen. Aan de regoering zou worden opgedragen alle pogingen in het werk te stellen om een bimetallistiseh stelsel te vinden. Den lsten Augustus wareD drie maanden verloopen sedert de opening der tentoor- stelling te Chicago. Op dien datum was zy bezocht door omstreeks 6,500,000 menschen, zynde de helft van hetgeen werd verwacht. Het bezoek mag dus wel aanzienlyk ver meerderen, als een reusachtig tekort zal worden vermeden. Zelfs als de tot hiertoe verkregen entree gelden, ten bedrage van 3'/4 milioen dollars, verdrievoudigd werden, zou 't er met de aandeelen der onderneming nog treurig uitzien. President Higinbotham heeft dan ook verklaard, dat het met de vooruitzichten van de aandeelhouders treurig is gesteld en hun geld „zoo goed als ver loren" is. Veel verbittering wekt op de tentoonstelling het besluit van den Raad van administratie, dat exposanten gedane bestellingen eerst na de sluiting' van de tentoonstelling mogen uitvoeren. Argentinië. De opstandelingen rukken naar de stad Corrientes op, na de provinciale troepen op een dwaalspoor gebracht te hebben. Te La Plata is alles kalm. Dr. Tejedos is door de centrale regeering als gevolmachtigd bemiddelaar naar het terrein van den opstand gezonden. Zuid-Afrika. De kerkelyke geschillen, sinds geruimen tyd in de Z.-A. R. hangende, zullen waar schyniyk op vredelievende wyze uit den weg geruimd worden. Vele invloedryke leden der Vereenigde Kerk hebben besloten, na de uit spraak in de Trichardtsfontoinkerkzaak, van verder procedceron af to zien en de Ned.- Hervormden blyken insgolijks genegen, eeno schikking te treffen. In Natal is den 20sten Juli de nieuwe Grondwet in werking getreden; het tegen woordige Uitvoerend Bewind zal echter tot na de verkiezingen aanblyvcm. Deze verkie- i zingen zullen in September plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 10