II*. 10274. Zaterdag XO Augustus. A*. 1893. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. De houtvester en de dominee. LEIDSCH ifSi DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommera0.05. Leiden, ls Augustus. Golyk bekend is. geeft de heer Gottfried Mann op Maandag 28 Augustus in „Zomer- ■zorg" zyn laatste concert als kapelmeester van het vierde regiment infanterie, waaraan hy van 1886-1893 is verbonden geweest, er zyne beste krachten aan wadende, met het gevolg dat het stafmuziekcorps werd wat het nu is; dat het die hoogte bereikte, waarop •het thans is geplaatst; dat het alom in den lande, waar het zich deed hooren, met eere staat aangeschreven en wordt geroemd. Wy vestigen de bijzondere aandacht onzer stadgenooten op dit afscheidsconcert, dat onge twijfeld druk bezocht zal zyn, zoowel als eene hulde aan den heer Mann als omdat het pro gramma, waarvan we reeds inzage hadden, zeer veel schoons belooft. Verder brengen wy in herinnering dat reeds van nu af kaarten verkrijgbaar zyn tegen lageren entréeprys dan des avonds aan het bureel. Onaardig is het zeker bovendien niet by deze gelegenheid van de volgende statistieke op gaven melding te maken: Onder leiding van den heer Mann gaf het muziekcorps van het „vierde" in de zomer seizoenen van 1886 1893 470 Harmonie- Concerten in de volgende plaatsen: Leiden (Zomerzorg, Musis Sacrum, Amicitia, in 't geheel 188), Den Haag (Sociëtritstent in het Bosch, Kon. Zool. Bot. Tuin), Scheveningen (Kurhaus, Seinpost, Sporttentoonstelling 1892), Delft (Reineveld, Doele), Schiedam, Rotterdam (Rott. Diergaarde, Doele), Dordrecht (Kunst min), Breda, Tilburg, Zieriksee, Haarlem (Trou moet Blycken), Amsterdam (Natura Artis Magistra, Concertgebouw, Paleis voor Volks vlijt, Voedingstentoonstelling 1887), Pur- merend, Zaandam, Alkmaar Zandvoort, Zand poort (Gesticht Meerenberg), Gouda, Utrecht (Tivoli), Maarsen, Arnhem (Planten- en Vogel- tuin), Zutfen, Apeldoorn, Zwolle, Deventer, Nijmegen, 's-Hertogenbosch (Sociëteit Casino, Liedertafel Oefening en Uitspanning), Gronin gen, Leeuwarden (Prinsentuin), Alfen, Noord- wjjk en Sassenheim. Het repertoire bestond uit 322 nummers: 48 ouvertures, 48 fantaisies, 34 walsen, 67 marschen, 96 zoogonaamde tusschennum- raers, 10 polka's en andere dansen en 19 solo-3tukken. Hiervan behoorden slechts 74 tot het reper toire van vóór 1886; de overige 248 nummers werden in den loop dezer jaren voor de eerste maal uitgevoerd. Mann's composition en ar rangementen voor harmonie-muziek bedragen 67 nummers. In de hoofdpartijen der Kapel kwamen slechts weinig veranderingen. De solo clarinettist A. Van Pijpen werd in 1893 vervangen door J. Vink; de Es-clarinettist C. Lau, in 1892 over leden, door W. Van Erp, en de 1ste trombo nist Martron in 1892 door A. Van Oest. De overige eerste partijen bleven in dezelfde handen: fluit en piccolo C. Noest, oboë de onder-kapelmeester J. Oostelaar, alt-saxophone H. A. De Meyer, 1ste piston J. C. v. d. Berg, lste trompet (Bugle) W. Oostelaar, lste hoorn W. Schinck, lste baryton (Saxhoorn) S. Prin- senberg, fagot A. Zalme. Tot assistent by een der hulpkantoren van de Stads Bank van Leening alhier is be noemd de heer J. Overduyn. Tot onderwijzer aan de Christ, school aan de Middelstegracht alhier is benoemd de heer J. J. Sitton, van Kinderdijk, die 1 Nov. in dienst hoopt te treden. Het programma van het Taal- en Letter kundig Congres van 28—31 Aug. a. s. te Arnhem is in netten druk verschenen, met een fraai portret van wijlen prof. M. De Vries. Er is bijgevoegd een ontwerp van wet voor een „Noord- en Zuid-Nederl. Schrijversbond," ingediend door Julius Sabbe, H. Meert en dr. W. Zuidema. In plaats van den heer J. A. Endtz, brandmeester van spuit No. 3 aan de Heeren straat te Zoeterwoude, die als zoodanig op zijn verzoek eervol werd ontslagen, is be noemd de heer P. Van der Horst, timmerman aldaar. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben gehandhaafd het besluit van de ver- eenigde vergadering van Delfland tot nlet- toelating van J. P. Mooyman, te Stompwijk, als hoofdingeland-plaatsvervanger in het lste district. De vereenigde vergadering had de verkiezing ongeldig verklaard wegens voorge komen onregelmatigheden bij de stemming. Tot lid van den gemeenteraad te Noord- wijkerhout is, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. Heemskerk, gekozen de heer H. Heemskerk. Z. D. Hoogw. de bisschop van Haarlem heeft op den löden Augustus toegediend in de kathedrale kerk te Haarlem het H. Sub diaconaat aan de eerw. heeren: F. C. Van Beukering, J. J. Mes, C. F. J. M. De Meulder, J. J. M. Romboutshet H. Diaconaat aan de eerw. heeren: J. M. A. Bots, J. J. Bruning, A. F. P. Engelhard, F. J. M. "Wassenen de H. Priesterwijding aan de eerw. heerenJ. G. Groot, C. J. F. Heiwig, G. J. Liesker, J. J. Samwel, P. F. Soepnel en Th. C. A. Stam. Z. D. Hoogw. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Zoetermeer den weleerw. heer P. F. Soepnel en tot assistent der parochie van de H. Nicolaas en Barbara den weleerw. heer Th. C. A. Stam. De derde dag van het vierde Matigheids- congres te 's-Gravenhage werd heden om halftien voorgezot. Daar de onderwerpen, welke gisteren op de agenda stonden, niet zyn afgehandeld, werd besloten voort te gaan met die onder werpen. Er was voor dezen dag nog zooveel te doen, dat besloten werd de reglementaire tijd voor de sprekers te beperken tot 5 minuten. Op voorstel van den heer Koch werd prioriteit gegeven aan het onderwerp van den invloed, welken het lager onderwijs kan uitoefenen op de bevordering van het tegen gaan van drankmisbruik. Na de vergadering van gisteren begaven de congresleden zich per tram naar Scheve ningen, waar te vijf uren in het Kurhaus een diner werd gegeven, waarbij Victoria- water den gebruikelijken wijn verving. Naar wij vernemen, heeft zich onder voorzitterschap van den heer W. P. Nagel, inspecteur der posterijen, eene commissie ge vormd van post- en telegraafambtenaren, ten einde uit vrijwillige bijdragen een monument op te richten voor wijlen den hoofddirecteur der posterijen en telegraphic. (A7. R. C.) De Commissaris der Koningin in Lim burg, jhr. De Kuyper, is sedert eenige dagen ernstig ongesteld. Door den minister van koloniën zijn de heeren J. J. Jellema, A. Wit, T. Bons en G. Booden ter beschikking van den Gouv. Gene raal van Ned.-Indië gesteld, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. by het open baar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden in Ned. Indië. Ten gevolge van het minder goed beheer van sommige gemeente-ontvangers en daaruit ontstane abnormaliteiten moeten, naar wij vernemen, Ged. Staten van Drente aan de gemeentebesturen eene circulaire gericht heb ben, met verzoek de instructie van de ge meente-ontvangers te wijzigen. In een enkel geval is hieraan reeds voldaan. De bekende katholieke historie-schrijver dr. W. J. F. Nuyens, te Westwoud, viert heden zijn zeventigsten verjaardag. In zyn lang en werxzaam leven heeft hij menigmaal het bewys mogen ontvangen, dat PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ineasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. zyn arbeid waardeering vond, zoowel in als buiten den kring zyner geestverwanten. En het zal hem zeker op zijn 70sten verjaardag niet ontbreken aan vele blijken van belang stelling en genegenheid. Te Nymegen is overleden de heer H. C. Y. A. Demmenie, gep. luit.-kolonel van het N.-I. leger. De off. van gez. 2de kl. H. H. Pilger, van het 6de rog. inf., is tydelyk belast met den geneeskundigen dienst in het kamp by Ryen, en zulks ter vervanging van den off. v. gez. 2de kl. A. Van Dorsten, die naar zyn garnizoen is teruggekeerd. Omtrent den Atjeh-oorlog verneemt het „Hbl." thans uit zeer betrouwbare bron, dat de onderwerping van Toekoe Oemar aan ons gezag een zeer belangrijk feit is Deze Toekoe Oemar is toch de invloedrijke schoonzoon van Toekoe Nanta, die in 1873 hoofd der VI moekims (een onderdeel van de Sagi der XXV moekims) was en ons destijds zeer vijandig. Genoemde Toekoe Nanta onttrok zich later aan het bestuur en aan het verzet en werd vervangen door zijn half idioten zoon Toekoe Rajoet, die geheel zonder invloed is. Het werkelijke hoofd is de schoonzoon, bovengenoemde Toekoe Oemar. Deze nu heeft er veel belang bij om met het Nederl. gezag goede vrienden te zijn, wegens zyne pepertuinen langs de Westkust. H(j is een energiek man en, naar het schijnt, voor een Atjeher, zeer beschaafd en ont wikkeld. Het zal dus voor een groot deel van het Nederl. bestuur, afhangen of hij aan onze zyde blijft. Voor de pacificatie van Groot-Atjeh en Atjeh's Westkust zal bij belangrijke diensten kunnen bewijzen. Hy had zich vroeger reeds onderworpen, doch uit wraak wegens slechte behandeling, op een oorlogsschip ondervonden, heeft hy eene sloep afgeloopen en ons weder den oor log verklaard. Met zyne onderwerping schynt thans eene niet onbelangryke politieke overwinning be haald. Ten einde afdoend bewys te geven van zyne goede gezindheid, heeft het ge noemde hoofd de moslemin (de aanhanger^ der priesterpartijin tegenstelling met de adatpartij) uit de VI moekims verdreven. Ten gevolge der onderwerping zyn thans alle versterkingen in die streek, waaronder het veel besproken Kaloet, ontruimd en door onze vrienden bezet. Het zal er nu van afhangen of het bestuur van de behaalde vreedzame overwinning de vruchten zal weten te plukken. •2.) Zyn vriend wendde het hoofd naar den opgewonden man, uit wiens door zware wenkbrauwen overschaduwde oogen een loe rende blik op hem werd geworpen, die van opgewondenheid en leedvermaak getuigde. „Hoor eens, Frits", begon de predikant, „daar had ik byna iets vergeten." „Zoo, zoo, verbeten! Teeken van ouderdom." De brompot schraapte opvallend zyne keel. Dut klonk niet mooi en getuigde ook niet van byzondere achting; maar dit lag ook niet in zyne bedoeling. „Als gy zulks dan liever hoort, Frits, ik had het ook niet vergeten, maar wilde eerst uwe booze luim laten voorbygaan." Aha! Hy had het dus wel opgemerkt! De houtvester kneep woedend de oogen dichten floot haastig een paar noten. „Om kort te gaaD, Frits, ik ben eigenlyk gekomen als advocaat voor uw jongen. II; j weet niet, of hij al met u heeft gesproken i Er kwam een toon uit de borst van don j krachtige* man tegenover hem, cie een op- komend onweer aanduidde. „Hy was gisteren by mij en heeft my met tranen in de oogen gezegd dat gy hem dwin gen wildet houtvester te worden, terwijl hy er met zyne geheele ziel aan hing om predikant te worden. En daarom ben ik, als uw oude vriend, hier gekomen, om een goed woord voor uw zoon te doen en u te verzoeken, hem niet tot een beroep te dwingen, dat hem tegenstaat, maar hem op te leiden tot wat met zyn aanleg en geestesrichting overeen komt. Gy zyt een jagersman geworden met hart en ziel en daarom een uitstekend man ki uw vak. Wanneer echter uw vader u tegen uw zin tot een ander beroep had willen dwingen, wie weet wat er dan uit u was geworden Daarom smeek ik ulaat uw zoon zyn zin, laat hem studeeren, zooals hy wenscht, en gy zult zegen van hem oogsten en u voor God kunnen verantwoorden." De pijp was reeds lang en onzacht ter zyde gezet. De houtvester was omgesprongenzyne krachtige gestalte beefde van ingehouden woede en met moeite bracht hy de woor den er uit: „En gelooft gy ha, ha, ha! zit ik dan tn.v;ó en oude vrouwen in de middag- kerk'. Preaikantl" Hij lachte luidkeels. I-ï«* - enk zeer be- leeaigeBd. „Pastoor! En gelooft gy werkelyk, ge looft gy wezeniyk dat ik zou toegeven, dat ik er toe komen zou, myn eigen vleesch en bloed te offeren aan een stand, een stand „Die my gelukkig gemaakt en my uren van het reinste genot geschonken heeft. Uw zoon verlangt er eveneens naar. Gy kunt zyne natuur niet veranderen. Er zyn hoogere wetten dan die van willekeur en heerschzucht." „Myn jongen is van mfcne natuurhy moet dat zyn. En als hy zich onderstaat anders te willen wezen, dan zal ik hem duideiyk maken wat gehoorzaamheid beteekent. Predikant! Neen, hy zal een man worden, houd dat voor gezegd, een man, voor wien andere mannen achting moeten hebbenMen zal hem moeten vreezen. Zoo zal myn vleesch en bloed een maal moeten zyn, opdat ik vreugde aan hem beleef, maar niet iemand, die altyd overloopt van goedheid en zachtmoedigheid, wien men alles kan toevoegen zonder dat hy ooit toornig opstuift, die nooit grof kan worden, zoodat do vloer er van dreunt, on zooals een echten man past, voor wien men achting kan heb ben. En nu weet gij, hoe ik er over denk. En nu kunt gy doen, wat gij wilt. 'tlsmiJn jongen! Pas op, dal gy hem niet opzet Meei heb ik je niet te zeggen." „Ik ook »iet", zei de predikant. Zyne stem beefde een weinig, maar de hout vester merkte het niet op. Hy lette alleen op het kalme gelaat, waarmede de predikant zyn hoed nam en na een wellevenden groet langzaam henenging. De houtvester stampte met den voet op den grond. Zooveel grofheid liet de dominee zich kalm aanleunen 't was erbarmelyk i Hy rukte de pyp uit den hoek en stak haar weder aan. Langzaam schreed de predikant door den tuin. Het prieel voorbygaande, trad de vrouw van den houtvester hem te gemoet. Vol ver wachting zag zy tot hem op. „Wel", vroeg zy, „wat zegt myn man?" Weemoedig schudde de predikant het hoofd. „Het is een barbaar, juffrouw!" klonk het treurig. Zy wilde nog iets zeggen, maar de and>er vervolgde zyn weg. „Een barbaar! En dan zoo kortaf, zemder afscheid verder te gaanIk vrees dat net er zeer gespannen heeft." Zy zuchtte diep en ging met een bekom merd harte naar hare plaats terug. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1