To Napels z ii u 7 personen over- leuen aan eene ziekte, welke verschijnselen van cholera vertoonde. In de omstreken van den Vesuvius deden zich opnieuw eenige ziektegevallen voor. Uit Braïla worden van eergisteren 22 sterf gevallen ten gevolge van cholera bericht. Gisteren kwamen 14 sterfgovallen voor en weiden 84 nieuwe gevallen aangegeven. In Rusland breidt zich de epidemie on- ru-tbarend uit. Vooral in de Don-streken en do gouvernementen Podoliö en Kursk neemt hot sterftecijfer belangrijk toe Alleen in Bessarabië wordt de toestand gunstiger. De Oo8tenrijksche minister van binnen- landsche zaken heeft de verordeningen van verleden jaar tot bestrijding dor cholera opnieuw van kracht verklaard. Te Mekuleczin, in Oost-Rusland, zijn twee gevallen van Aziatische cholera geconstateerd. Op eene stoomboot, welke te Malta gisteren uit Braïla aankwam, hadden zich drie cholera gevallen voorgedaan, waarvan één met doode- ïyken afloop. Er is quarantaine bevolen voor alle vaar tuigen, afkomstig uit Rumenië, Europeesch Turkije, de Zwarte Zee en Smyrna. In een gasthuisteGreenwich, bij Londen, overleed dezer dagen eene vrouw aan bloedvergiftiging, ontstaan door ee« koperen vingerhoed, waarmede zy naaide, ter wijl z\j een onbeduidend wondje aan den vinger had. Behalve de binnenlandsche zoo genaamde Zondagszegeltjes voor brieven van 10 centimen, zyn thans in België ook post zegeltjes van 25 centimen met het opschrift: „niet bestellen op Zondag", uitgegeven. Deze zijn dus voor het verkeer met andere landen bestemd en men is benieuwd of de postadmi nistratie in den vreemde aan de aanwijzing gevolg zal geven. De „Figaro" geeft eene beschrij ving van eenige goed geslaagde proeven, welke mot onderzeesche photographie zijn genomen, volgens eene methode, welke door den heer Louis Boutan is ontworpen en uitgevoerd. De moeilijkheid om een goed beeld te verkrijgen zat zoowel in gebrek aan vol doende licht, als in het feit, dat door de rimpeling van hot wateroppervlak valsche schaduwen worden te voorschijn geroepen. Do eenige oplossing was de tijdruimte voor de opneming zoo klein mogelijk te maken, het instantané dus zoo ver mogelijk door te voeren, en tegelijkertijd daarmee evenredig do lichtsterkte te vergrooten. Deze moeilijkheid is door den heer Bou tan opgelost, door aan zyn apparaat te ver binden eene lamp, waarin magnesium poeder ontbrandt, terwijl het apparaat zelf in ver schillende achtereenvolgende richtingen kan opnemen. Do onderzeesche gezichten, welke op deze wijze in photographischo beelden zyn gebracht, worden als buitengewoon mooi en juist be schreven. In navolging van eene dergelijke inrichting te Darijs, zal men te Brussel een „Noordpool-thoater" oprichten. Een cafë- chantant in den trant van het Eden theater, maar met dit nieuwe er bij, dat men er in overdekte ruimte, beschut tegen weer en wind en onder eene aangename temperatuur, zomer en winter schaatsen zal kunnen rijden op natuurlijk ijs. De heer Ratisbonno, bibliothecaris van den Franschen Senaat, logeerde dezer dagen in een der groote hotels van Brussel. Terwijl bij 's nachts rustig lag te slapen, drong men in zijne kamer en wist zijne portefeuille to ontvreemden met al het geld, dat hy by zich had. De bekende Amerikaanse he wiel rijder Siinger, die dit jaar ook in Engeland vertoefd heeft, is in een internationalen wed strijd te Chicago gevallen en bezeerde zich ernstig. Koning Leopold van België heeft als prys voor den wielerwedstrijd Parys Brussel, welke den 12den Augustus aanvangt, oen zilveren likeurstel van groote waarde uitgeloofd. Te Leers, in het Fransche kanton Lannov, is Dinsdag eene eigenaardige plech tigheid gevierd. Zes inwoners van het dorp vierden dien dag hunne gouden bruiloft. De twaalf jubilarissen tellen te zamen 921 jaar; l.un aantal kinderen en kleinkinderen be draagt 350. Groote braid. Men seint uit Royan (aan de Gironde), dd. 10 Aug.: Eene geheele wyk van de stad staat in brand. Op de kermis zyn een groot anntal tenten ver woest, o. a. de menagerie Pezon, waarin ver scheidene dieren levend verbrandden. Ook weid een schouwburg in de asch gelegd. Tot nu toe zyn geene persooniyke ongelukken te betreuren. De brand woedt steeds voort. Op eene eigenaardige wyze heeft een Amerikaan zich van het leven beroofd. Hy vuldo zich den mond met buskruit en stak dit met eene brandende sigaar aan. Set hoofd was vreeselyk verminkt. Naby Ar Ion is een volledig exemplaar ontdekt van den ichthyosaurus, i;yn reusachtige voorwereldlyke hagedis, die tot nog toe wel in Engeland en Duitschland, maar weinig in België gevonden was. Te Ragatz zat eene vrouw voor hare woning aan den oever van het Tamina- eer, toen zy van de rots juist tegenover h tar, die zich 1500 voet boven het water verheft, een man zag tuimelen. Het lichaam sprong van rots tot rots, sloeg toon op het water en verdween. Het was onmogeiyk het iyk terug te vinden. Eene oplichtster, die vol ge n s e e n eigenaardig systeem te werk ging, is door de Parijsche politie onschadelijk gemaakt. Aan het gare de Lyon vervoegde zich onlangs eono jonge vrouw om hare koffers op te vragen, welke den vorigen dag zouden zyn aangekomen. Haar re<ju was volkomen in orde, maar de koffers waren niet te vinden en een onder zoek leidde tot niets. De vrouw stelde toen tegen de spoorwegmaatschappy eon eisch tot schadeloosstelling in, ten bedrage van 1200 fr. Het bleek echter dat het re<;u valsch was en dat hot haar was verschaft door haren minnaar, een gewezen spoorwegbeambte. De vrouw had reeds drie veroordeelingen voor oplichteryen van dezelfde soort achter den rug. Een bekend kunstenaar, zegt de „A. C.", beweert dat een vrouwogelaat uit een artistiek oogpunt schooner is wan neer het van de rechter- dan van de linker zijde gezien wordt. BUITENLAND. Frankrijk. In zake de werkliedensyndicaten te Parys zyn gisteren alle gedaagden veroordeeld tot 50 fr. boete en tot gemeenschappelyke betaling der kosten. De rechtbank sprak de ontbinding uit van alle syndicaten met inbegrip van het algemeen bestuur en de „uitvoerende commissie voor den arbeid." In Frankryk worden de onthullingen van Dupas nog druk besproken. Een mede werker der „Matin" deelt een gesprek mede met een ambtenaar van het departement van binnenlandsche zaken, die de beweringen van Dupas bevestigde, maar zonder te willen toe geven, dat „Dupas bevel had, Arton niet ge vangen te nemen." Het ministerie heeft omtrent de zaak-Dupas de volgende mededeelingen aan de bladen doen toekomen. Dupas had op groote finantiëele voordeelen gerekend, wanneer hy er in slaagde de hand op Arton te leggen. Nadat hem dit mislukt was, solliciteerde hy verschillende malen om bevordering tot een hoogeren rang dan waarop hy recht had. Op de weigering zyner chefs om hiertoe over te gaan, zocht by op andere wyze voldoening en dreigde de regeoring met de bekende onthullingen. Hierop is hy don 28sten Juli ontslagen. Van den minister-president Dupuy wordt verteld dat hy in een gesprek met Ducret en Millevoye zou hebben gezegd dat hy Fransche bladen kende, welke door het bui tenland waren omgekocht. Nu verlangen de „Justice", de „Paris", de „Evenement" en andere bladen, dat hy namen zal noemen. Zoo by dit niet doet, zullen de perssyndicaten zich met de zaak bemoeien. Zoo gaat het onstichtelyk gehaspel einde loos voort. Te Parys is in den ouderdom van 72 jaren overleden de heer Beugniet, die eene halve eeuw geleden den grondslag legde van de Rue Laffitte als de groote markt voor schilde ryen. Hy heeft aan den Staat zyne zeldzame collectie vermaakt van 116 schilderstukken der verraaardste Fransche artisten. DuitschlnmL De conferentie te Frankfort a/M. der Duit- schè ministers van financiën is gisternamiddag te 4 u. 15 m. gesloten. De deelnemers zyn zeer tevreden over den uitslag der besprekin gen. Omtrent de verkregen resultaten wordt medegedeeld dat men bet op alle punten eens is gev.- over don loop der voorbereidende werkzaamheden voor eventueele voorstellen aan den Bondsraad, in 't byzonder ook over eene eventueele belasting van den wyn. Bin dende besluiten zy'n niet genomen; ook moet van eene eventueele belasting op advertentièn zyn afgezien. De verdere uitwerking en af doening van eene reeks byzondere vraagstuk ken zal, naar men verneemt, opgedragen wor den aan eene commissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van de Staten, die er hoofd zakelijk by betrokken zyn, en commissarissen der ryksregeering. Deze commissie zal binnen kort te Beriyn byeenkomen. De geruchten, welke op de Beurs te Beriyn in omloop waren, als zoude er eene v 'orloopige schikking getroffen zyn tusschen It island en Duitschland, zyn valsch. Evenzoo s het gerucht over eene samenkomst to odensborg (Denemarken) tusschen den czaar vrtn Rusland en den keizer van Duitschland vnn allen grond ontbloot. Het door de Rus sische regeering genomen besluit tot toepassing van het maximum tarief ook op Finland, be rust op statistieke gegevens, volgens welke Lübeck alleen evenzooveel naar Finland uit voert als geheel Duitschland naar Mexico. Daarentegen komt de gezameniyke uitvoer van Duitschland naar Finland ongeveer overeen met den Duitschen uitvoer naar Australië of China. De Zuidduitsche bladen melden dat de gezondheidstoestand van het socialistisohe lid van den Ryksdag Von Yollmar zeer beden- kelyk is. Hy heeft herhaaldelijk flauwten. Het Pruisische ministerie van landbouw heeft een prys van drie duizend mark uitge loofd voor dengeen, die de smetstof vindt, welke het mond- en klauwzeer doet ontstaan. Alle naar Odessa bestemde schepen bren gen te Konstantinopel hunne goederen over op schepen onder andere vJag, om zoodoende de tot 1 roebel per last verhoogde tonnengel den voor Duitsche schepen in Russische havens te ontgaan. Spanje. De bezuinigingen by het departement van oorlog in Spanje kunnen natuurlyk niet worden uitgevoerd zonder nadeel voor sommige plaat sen en voor vele personen. En ofschoon ieder do noodzakeiykhoid dier bezuinigingen erkent, wil niemand dat zy op zyne kosten geschieden. Zoo zyn te Yittoria onlusten uitgebroken, toen daar werd vernomen dat volgens de nieuwe oiganisatie het militair commando der noordelyke provinciën van daar naar Bilbao zou worden verplaatst. De stad is in staat van beleg verklaard. Ook te Valladolid hadden om eene derge- lyke reden volksoploopen plaats, maar de regeering laat bekend maken dat zy de noodige maatregelen heeft genomen om streng de orde te handhaven. Groot-Britanaiê. In het Lagerhuis zeide de onder-minister van koloniën, Sydney Buxton, gisteren dat een artikel in de „Times" van 8 dezer een tamelyk juist overzicht geeft van de geschie denis der Swaziland quaestie; de termen van do ontwerp overeenkomst vindt men er echter niet in; deze zyn dan ook nog niet openbaar gemaakt. De overeenkomst is nog niet door sir Henry Loch geteekend en moet nog door den Transvaalschen Volksraad bekrachtigd worden. Zoodra de conventie geteekend is, voegde de heer Buxton er by, zal ik daar omtrent mededeeling doen en de daarby be- hoorende stukken aan het Huis overleggen; ik hoop dat dit zal kunnen geschieden v6ór de definitieve en formeele bekrachtiging uit Engeland gezonden wordt. Yan Ecgelands beschermheerschap over Swaziland is niet af gezien, om de eenvoudige reden, dat eon En- gelsch beschermheerschap nooit bestaan heeft, wat Engeland dan ook nooit beweerd heeft. Kusland. De Russische regeering ziet 's lands groot sten zoon optreden als haar beschuldiger. Graaf Tolstoï's nieuwe boek is gereed. Aan de „Daily Chronicle" wordt uit St.-Petezsburg een deel van het laatste hoofdstuk mede gedeeld, waaruit blykt dat Tolstoï de gruwelyke barbaarschheld der rechtspleging hekelt. ZJjn boek heet: „Gods koninkryk in ons binnenste," en wie voorspelt dat de uitgave er van ver boden zal worden in Rusland, voorspelt met zekerheid. 29 September van Verleden jaar werden eenige landbouwers te Toula in het Orloff- gouvêmement gestraft wegens „wederspannig- heid" togen hun landheer. „Het is geen exceptioneel geval," zegt graaf Tolstoï. „Ik sta voor de waarheid er van in. Ik ben er persoonlijk mede bekend." Jlii zegt „De troepen waren opgesteld by het ge rechtshof. Eene menigte met revolvers g - wapende agenten omringden de twaalf gevan gen boeren. De gouverneur-géneraal kwam aanrijden on gelastte dat eene g«.»elbank naai buiten zou gebracht worden. Het eerste slachtoffer was eer? huisvader, wiens eerlykhoid en rechtschapenheid spreek- woordelyk waren, en die het vertrouwen en de achting genoot van al zyne dorpsgenooten. Hem werd gelast zich te ontkleeden. Hy sloeg een kruis en legde zich op de bank. Nu werd hy gegeeseld, doch de bank bleek niet zwaar genoeg en wankelde door het wringen en krimpen van den gemartelden on gelukkige. Daarom werd eene tweede bank ffi liaald en plankon aan de zyden gespykerd. Intusscben lag het reeds verminkte-slacht offer met gerimpeld hoofd, gevallen onderkaak en bevende ledematen te wachten. De tuchthuis gevangenen, die beulsdienst dfden, begonnen nu opnieuw te geeselen. 's Mans rug en zyden en beenen stroomden van het bloed. En uit de menigte ging het geroep en ge snik op der vrouwen, moeders en kinderen van de gevangenen en de halfonderdrukte angstkreten van hen, die op hunne beurt wachtten. Toen meer dan 50 slagen gegeven waren, gaf de gemartelde geen geluid meer. Nu voelde een geneesheer zyn pols en luisterde naar zyn harteslag, waarna hy den gouverneur mededeelde dat de man bewusteloos geslagen was en dat voortzetting dezer straf zijn leven in gevaar zou brengen. Doch de gouverneur-generaal gelastte „ga voort", en de straf werd voortgezet totdat zeventig slagen gegeven waren. Toen nam de Russische gouverneur zyne sigaret uit den mond en zeide: „genoeg! nu de volgende!" Het is graaf Tolstoï, die dit mededeelt en voor de waarheid van dit geval, „dat niet exceptioneel is", met zyn woord instaat. Yereenl^de Staten. De Senaat, in buitengewone zitting te "Washington bijeergekomen tot mogeltyke- op lossing van het zilvervraagstuk in de Yer. Staten, is gisteren, na eene zitting van enkele minuten, tot Maandag verdaagd. De finantiëele commissie uit den Senaat was gistermorgen vergaderd, maar heeft geen besluit genomen en zal a. s. Dinsdag opnieuw byeenkomen. In dien tusschentyd zal de Senaat geen enkelen stap kunnen doen in zake het zil vervraagstuk. De zilverparty in de Kamer hoeft aan de teenstanders voorgesteld, de debatten in de Kamer dadeiyk te beginnen, daar het te voorzien is dat de beraadslagingen wel drie weken zullen duren. Ook dringt *y er op aan om het eerst het voorstel tot on- voorwaardelyke afschaffing der Sherman-wet in te dienen, maar zy zal aan de voorstanders van het zilver toestaan, op dit ontwerp amende menten in te dienen, in den zin van vrjje aan munting in hoogere waardeverhouding, of om de Bland wet opnieuw in werking te stellen, of meer andere voorstellen te doen. Indien deze amendementen verworpen worden, zo* men onmiddellyk over de intrekking'dier Sher man-wet stemmen. De tegenstanders van het zilver wenschen deze schikking, omdat zy geloovesi dat zy sterk gene eg zijn in de Kamer om de afschaf fing der Sherman-wet er door te krjjgen en do amendementen te verwerpen. De silverparty vraagt tyd om er over na te denken; men. verwaehtte heden tot overeenstemming te zullen komen. In het tegenovergestelde gevalv verklaren de tegenstanders van het zilver, zullen zy de intrekking der wei door meer derheid doordryven. Men verzekert dat de president zelf behoort tot de slachtoffers van de tegen- woordige finantiëele crisis. Cleveland is. aan-j deeihouder van een groot aantal manschap* pijen, waarvan enkele hare b&ialingea gestaakt hebben. Afghanistan. Eindeiyk zal, nadat er -een jaar over is gesproken, de emir van. Afghanistan een onderhoud hebben met een. buitengewoon ge- v zant der Indische regeerLn'g en wel te Dscbel- labad, of iDdlen de emir zyr ,e hoofdstad niet kan verlaten, te Kaboel. Aas> Sir Mortimer Durand secretaris-generaal vaijb e: IndUch departement van buitenlandscho aken, is deze gewichtige zending, welke vooTal de oplossing van grens- quaesties ten d ,ei heeft, opgedragen. Die oplossing is dritgend geworden, nu de Russen de Pamir-hoogvl ^cte bezetten. De emir hee'jff jn de laatste maanden zich zeer voorkomend betoond jegens Engeland, dat hem een aanzienlijk jaargeld betaalt. De?-

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2