N°. ÏG268. Zaterdao; IS Ansustus. A0.18P° I)it nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van -Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 11 Augustus. %J V/l LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: .Tpor Leiden per S maanden1.10. Franco per post..1-40. Afzonderlijke Nomnicrs0.05. Offldëele EennisfferingOB. Burgemeester on Wethouders van Loiden; Gezien het adres van de firma J. A. M. BEKKING, houdende verzoek om vergunning tot het planteen van een gasmotor van ll/2 paardekracht in het per- -ceel Breestraat 108 voor het fabriceeren van mine rale wateren. Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 «Staatsblad No. 95) Geven brj deze kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek mot de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag 25 Augustus aaDSt., 's voormiddaga te elf uron, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 11 Aug. 1K93. E. KIST, Secretarie. Aan onzen oud stadgenoot den heer Adn Schmier, v/h. Cailliou Co.f wijnhandelaar te 's-Gravenhage, is ook de eer te beurt ge vallen benoemd te worden tot hofleverancier, met vergunning Hr. Ms. wapen te voeren. De patent Waden, dienstjaar 1893/1894, zoomede die over het eerste kwartaal van dat dienstjaar, kunnen door de patentplicht jgéa in de gemeente Alkemade ter gemeente secretarie aldaar worden afgehaald van af Maandag 14 tot en met Zaterdag 19 Augustus a. s., 's voormiddags van 10 tot 12 en 's na middags van 2 tot 6 urén. Hedennamiddog te drie uren ontving H. M. de Koningin-Regentes den nieuwen Amerikaanschen gezant, den hoer Quinby, tot aanbieding van ztfne geloofsbrieven. Als bl(jk van Hare belangstelling in het Internationaal Congres ter bestrijding van het misbruik van alcoholhoudende dranken, heeft H. M. de Koningin-Regentes aan dr. Van Tienhoven, lijfarts der Koningin, opgedragen b\j de opening van het Congres, te 's-Graven hage, tegenwoordig te zijn. De minister van buitenl. zaken is hedon mot den Amerikaanschen gezant van Den Haag naar het Loo vertrokken, ten einde ZExc. aan H. M. de Koningin-Regentes voor te stellen. De verkiezing voor een lid dor Provin ciale .Staten van Zuid Holland, in het hoofd kiesdistrict Gorkum vacature Nortier is bepaald op Dinsdag 5 September; de herstem ming zoo noodig op Dinsdag 19 Sept. a. s. Benoemd is tot hoogleeraar aan de Indi sche instelling te Delft mr. Heyligers, te Graven hage. Tot leeraar aan de hoogere burgerschool aldaar is benoemd de heerPeyrot, te Rotterdam. Onder alle mogelijke reserve deelt dt „N. Prov. Gron. Crt." mede, dat als burge meester voor de gemeente Groningen worden genoemd mr. S. M. S. Modderman en jbr. Speelman, vroeger burgemeester vanHaningen. Naar w(j vernemen, zullen de heeren Van Beden en Tak met 1 October treden uit de redactie van de „Nieuwe Gids." Vad.) Hier te lande is het bericht ontvangen uit Indió van het overlijden van den 2den Juit. der inf. van het O.-I. leger M. L. Koenen. De 1ste luit- G. G. A. Hesselink, van het 4de reg. inf., wordt overgeplaatst van Delft naar Haarlem. In de vergadering der nieuwe afdeeling Zuid-Holland van de Maatsch. t. o. d. Vee artsen ifsiunde, to 's-Gravenhage gehouden. I werd door den paardenarts 2de kl. Fredeiikse een nieuw toestel beschreven voor het branden j van paarden van De Place et Pa<*iuefan. dat i uitstekend werkt en tweo grocto voorcn-elen bezit, al.: io. dat men, onafhankelijk zijnde van eenig vuur, dus ook van eene stnederfl. op elke plaats ktin werken, en 2o. de gebe j toestel, dat als proef eenige .malen bij mifc- taire paarden te 's-Gravenhage was toegepast, zou vooral voor den civiel en arts zeer nuttig kunnen zijn. Ook werd nog door den districtsveearls J. Laméris gewezen op het groot succes, dat in den laatsten tijd is verkregen bü de be strijding van het mond- en klauwzeer, door nl. de aangetaste dieren onmiddellijk op te stallen of wel in .hokken,- daarvoor in de wei den aangebracht, onder te brengen en alzoo streng af te zonderen. Het stoomschip „Utrecht", van Rotter dam naar Batavia, vertrok 10 Aug. van Suez; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 10 Aug. van Genua. £0 Koninklijk besluit van 8 Augustus is aan J. F. L. Neeteson, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Nov. 1893, eervol ontslag verleend' als tijdelijk hoofddirecteur der Rijkswerkinrichtingen Veen- huizen, met dankbetuiging voor de goede en trouwe diensten, door hem in die betrek king bewezen. Benoemd, bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, tot militair apotheker 2de kl. de militaire apothekers bediende (apotheker) A. C. Huysse, van dat personeel. De off. van gez lste kl. B. H. L. Van Olst, van liet personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, met 1 Oct. a. s., op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald óp f 1525 'sjaars. Benoemd tot burgemeesters: met 19 Aug., van Peursum, J. D. Slype, secretaris dier gemeente; met 31 Aug., van Stein, L. Goos- sens; met 5 Sept., van Raalte, H. N, Osse, secretaris dier gemeente, en van Swalmen, P. J. H. Hendrickx; met 6 Sept., van Zw\jn- drecht, P. J. A. De Bruine, secretaris dier gemeente. Gemengd Nieuw». icde >ns men wil. de Men schrijft ons heden uit Zoe- terwoudo: Het hooien, dat reeds eenigen tijd begonnen is, valt niet tegen. Ofschoon de hoeveelheid niet zoo groot is als andere jaren, valt ?.e toch mee. Ook is de qualiteit bevre digend. Do Noord-Brabantsche grasmaaiers kwamen vóór het gras kon gemaaid worden en zijn onverrichterzake huiswaarts g6keerd. Tarwe, rogge, gerst, haver, klaver en paar- denboonen worden hier in kleine hoeveelheid geteeld. De vijfentwintigjarige dochter van den watcrmolenaar B. K te Koudekerk, die, naar men verneemt, aan duizelingen lij dende was, is hedenmorgen levenloos uit.het water opgehaald. Laatstleden Woensdag 9 dezer slaagden de gemeente-veldwachters Du Pau en Post, te Alkemade, er io, de daders op te sporen van de in den nacht van 8 op 9 dezer, ten nadeelo van den landbouwer A v. E., te Rypwetering, gepleegden eenden diefstal. Ditmaal waren het geene beruchte kippendieven uit Leiden, maar twee jonge lieden uit de plaats zelve, die zich ctearaan schuldig maakten. In de gemeente 'J^r^Aar is Woensdag middag afgebrand de bouwmans woning, bewoond door F. Heijns, gelegen in den Nieuwkoopschen polder, benevens alle zich daarin bevindende granen en belendende ge vulde korenbergen. In een zeer korten tfld stond de boerenhofstede in lichterlaaie en er was geene mogelijkheid dat het s-poedig aan gerukte personeel der brandspuiten met de aanwezige brandbluscliimddelen do woning konde behouden. Alleen een veestal, naast de woning, is nog door liet krachtdadig optroden van de hrandweeilieden behoudt. .1 den inboedel heeft mofi nog een ge- dtelte kunnen redden. Huis, inboedel en granen waren Terzekerd. Oorzaak tot heden onbekend. De rechtbank to'sGravenhag^e veroordeelde hedenJ. A. B., den 23 jarigen schippersknecht, die in de gevangenis te Scheveningen verschillende goederen vernielde, tot 4 maanden en G. J. J., kok en zieken verpleger te 's Gravenhage, die zich aan op lichting schuldig maakte door zich valschelyk op naam van den pastoor v. d. H. uit ver schillende winkels goederen te doen afgeven met het doel om die ten eigen bate te ver- koopen, oveneens tot 4 maanden gevangenis straf. Van den Turk en den Diender. Voor „Mille Colonnes", te Amsterdam Jgister- avond een eigenaardig tafereel. Een Turk, een Arabier, een Pers of iemand anders,, maar in elk geval een vreemdeling met bruin gezicht en in „nationaal kostuum", had plaats genomen aan een der tafeltjes op de stoep, waaraan een ander gezelschap zat. Natuurlijk Amsterdamsche nieuwsgie righeid en een „standje". Do eigenaar van 't café komt er by en tracht den vreemde ling duidelijk te maken, dat hy op moet ryzen. De vreemdeling bazelt onsamenhan gende woorden. Een diender wordt er by gehaald. De diender„Meheer, mag ik u beleefd verzoeken weg te gaan?" De vreemde„café café De diender: „Opryzen meen ik...." De vreemde„café café De diender (ditmaal ongeduldig en plasti sche standen aannemend): „Gaat uwe nou of gaat uwe niet?" De vreemde (wanhopig)„café café De dien Ier: „Nou, ja jij.... met jouw café Opryzen mot je Eindelijk weet de eigenaar den man mee te lokken en geeft hem gratis een glas bier. De menigte blyft niouwsgierig kyken tot de diender de gewone formule: „Doorloopen menschen.allemaal z'n eigen weg ver volgen en gaat uwe nou ook naar huis.zegt, en hiermee is 't „standje" gedaan. (Tel.) De hofstede „Oud-Roosenburgh," de vermaarde oud-Amsterdamsche theetuin, is, na de vorige week by opbod voor/"36,000 ingezet te zyn, nu by afslag voor ƒ5000 gegund aan den makelaar J. J. F. F. Müller, te Amsterdam. Het fraaie buitengoed heeft dus sriechts 41,000 kunnen opbrengen. Door J. J. K., wonende te Zeven hoven, is hooger beroep aangetekend van het ten zynen laste door den kantonrechter te Woerden gewezen vonnis, wegens: lo. het als houder van een stuk vee, waarby zich verscbynselen eener besmettéiyk^ ziekte ver- toonen of openbaren, daarvan niet onmiddel- lyk kennisgevon aan den burgemeester der gemeente, waar het vee zich bevindt; en 2o. het als éigenaar van een stuk vee, dat ver scbynselen eener besmettelyke ziekte vertoont, dio niet onmiddellyk van het overige vee verwyderen, welke feiten in April j.L te Zevenhoven gepleegd \vare*i, is hy nl. veroor deeld tot twee boeten, elk van 25, of ver vangende hechtenis van vyftien dagen voor elke boete, met verbeurdverklaring van zes koeien, waaromtrent de overtredingen hebben plaats gehad. Op een dorp in Zuid-Holland be sloten do dominee en twee boeren zjiner ge meente, allo drie mannen in bonis, om eene belangrijke hoeveelheid vlas te koopen en dat dan ki den winter door de minder bevoor rechte gemeenteleden te laten bewaken. Zoo gezegd, zoo gedaan; het vlas werd voor geza menlijke rekening aangekocht. Maar de pi yzen van het vlas begonnen ineens buitengewoon te stygon. Jaap keek Maarten en Maarten keek Jciap beden*-:- 'yk aan. „Kiinnen we het op die PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.175. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor liet incassecren Luiten de Atafl Trortlt" ƒ0.05' berekend. manier houden?" „Neen, we mogen liet niet houdenEn zonder don dominee iets te zeggen, verkoopen ze het vlas en brengen hem, die meer philanthroop dan koopman was, zijn rechtmatig aandeel in do winst. De natuur ging by do boeren boven de leer. Men meldt uit Haren den plots e- lingen dood van den harddraver ,Orloff" en van den hengst „Ussan", waarvan eigenaar is de heer A. Wassenaar. De 7 6-jarige landbouwer J. H. S., uit Hengeloo, heeft zich te Lonneker aan eene brug door ophanging van 't leven beroofd. Hot 6jarig zoontje van zekeren Visser, te Souburg, had een eindje sigaar aangestoken. Ha eenigen tyd te hebben ge- roekt dit weder uitdoovende, stopte hu het in zyn vestjeszakje. Het vuur was echter niet geheel gedoofd, zoodat de knaap weldra in brand geraakto. Een voorbyganger, die het ventje aan den slootkant zag zitten, wellicht om zyr.e bran dende kleeren daarin te blusschen, rukte lluks het brandende vestje uit. De kleine liep toen hard naar huis, maar door den luchtstroom schynt het ondergoed, dat ook smeulde, in vlam te zyn gezet, zoodat do vlammen boven het hoofd sloegen en hem met brandwonden overdekten. Spoedig was het vuur geMuscht en werd geneeskundige hulp ingeroepen. Men hoopt het kind, hoewel het deerlijk gebrand is, in hot leven te houden. Te Eist (Betuwe) kreeg gister avond de vrouw van den koetsier R. woorden wisseling met den 63-jarigen buurman K. Toen haar man dit yernam, qntstak hy dermate in toorn, dat hy, gewapend met eene mestvork, zich naar, de woning van K. begaf en dezen met genoemd wapen dusdanig verwondde, dat heelkundige hulp moest worden ingeroepen. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt.. Gisteren zyn door een trein onder Harmeien by blok 3 een wagen en paard aangereden; het paard is gedood. Verdere ongelukken haddon niet plaats. Gisterochtend omstreeksnegen uren brak er in de boerdery van de weduwe Langenhuysen, to Berlikum (H. B een felle brand uit. Voor een groot gedeelte v.erd de niet verzekerde inboedel gered. Het huis echter, dat voor f 16(10 verzekerd was, brandde geheel uit. By het wegwerpen van gereedschappen ontving de zeereerw. heer Jelgersma,kapelaan, eene diepe wonde in het been. Gelukkig was geneeskundige hulp spoedig ter plaatse aan wezig. De oorzaak van den brand is onbekend. Gisteren werd eene drie en-negen tig jarigo vrouw le Bleiswyk, door de geboorte van een kind van hare onlangs gehuwde ach terkleindochter, grootmoeder in deu derden graad. Gisteren is te Enschedee een blok huizen van vyf woningen, genaamd „de Arke", toebehoorende aan den heer J. S. S., afgebrandhet perceel en de inboedels waren verzekerd. Als byzonderheid by dejongsto verkiezing voor den gemeenteraad te Tilburg wordt gemeld, dat zich het geval voordeed, dat een ingezetene, die in twee T'ilburgsche couranten door „vele kiezers" werd aanbe volen, geene enkele stem bekwam. In het gehucht Noerkant, onder Deurne, vermaakten zich Dinsdag eeriige schutters met den handboog. Een jonkman, die de onvoorzichtigheid had achter een scherm uit te kyken, werd door een pyl getroffen, welke hem in de hersenen drong, zoodat hy reeds overleden is. Do pakotboot „Angola' zal, naar een correspondent te Lissabon mededeelt, het lyk van wyien den hertog van Uzè-s niet overbrengen. De kapitein he.fc geweigerd het aan boord te nomen, omdat do doodkist waarsckyniyk niet in goeden staat zou overkomenze was niet stevig genoeg.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1