N°. 10264. XMnstclag 8 ^Lugustus. A0.1893. (Deze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. feuilleton. Gewonnen en verloren. Burgerlijke Stand. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenƒ1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.1.....0.05. Oemen^d Nlen-ws. De vorige week kwamen te K a t- wyk aan Zeo 14 haringschuiten aan met vang sten van 270 tot 420 kantjes pekelharing; twee schuiten hadden ook 8 en 28 ton steur- haring. H&riugpryzen volle ƒ8.25 a 9.50, maatjes- 6 a ƒ7 per ton; steurharing 10 a ƒ11 per kantje. Twee Zandvoortsche schui ten en één van Katwijk besomden 37, 43 en 40 aan versche visch. Prijzen: tong 60 a 80 ets., gr. zeehanen 40 a 50 ets. per stuk, scharren ƒ5 a 6 per mand. De zaak van den schipper, die geene hulp heeft willen verleenen aan de 2 jongens, die in do Trekvaart te's-Gravenhage waren gevallen, zat 17 Augustus voor het kantongerecht aldaar dienen. UitHaarlem meldt men aangaande de verwonding van den heer Kriens, luit.- kapelmeester, dat hjj volkomen rust moet houden en niemand mag ontvangen. Zjjn toe stand is overigens bevredigend en er bestaat alle hoop, dat het oog behouden zal blijven. Een man, die te Amsterdam we gens dronkenschap was gearresteerd, stelde zich in het arrestanten lokaal zóó woest aan, dat hij door een zenuwtoeval werd getroffen en naar het Binnen-Gasthuis moest worden gebracht. Van daar is by echter naar het Buiten-Gasthuis vervoerd, waar het bleek dat de man krankzinnig was geworden. Aan arbeiders uit Schoterland (Fr.), die sedert eenigen tijd werkloos waren, is het gelukt werk te krijgen by het graven vanhetNoord-OostkanaalinSleeswiik-Holstein. Zaterdag zijn zy derwaarts vertrokken. Nabij Wageningen is een 6 3-jarig man uit Eenkum, ten gevolge van het schrik ken van het paard, van de kar gevallen. Het wiel ging hem over de borst. Ernstig verwond werd hij naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij nog denzelfden nacht overleed. Do 30jarige H. Kruse, koperslager te Enschedee, was Vrijdag avond bezig in zjjne werkplaats een nieuwen bierketel te persen. De ketel sprong uit elkaar en trof den onge lukkige tegen het hoofd, waardoor h(j zoodanig werd verwond dat de dood spoedig intrad. Een brouwer te Horst had Zater- dag het ongeluk in den ketel met kokend brouwsel te vallen. Voordat zyn zoon en zijn knecht hem er uit konden halen, was de onge lukkige dood. 3.) „Je recht?" schreeuwde de boer, zich eens klaps vergetend; „dat wil ik zienWat weet jij van recht? Ik weet het en ik zeg je, dat het recht hém behoort, die gelijk heeft, en ik heb gelijk, omdat ik hier thuis ben en dit mijne plaats is, zoolang ik kom, en bijgevolg heb ik gelijk en jij ongelijk!" Toni haalde spottend de schouders op. „En al ben ik hier vreemd, des te beter kent men u en weet dat gij een twistzoeker zijt, maar bij mij z(jt gij aan het verkeerde adres, distelboer; ik De boer sprong op en sloeg met de ge balde vuist op de tafel. „Alle duivels 1" schreeuwde hi) en werd vuurrood in het gezicht, „hoe noem je mij? Distelboer? Smeerlap 1" „Wat!" stoof Toni op, „je scheldt mi) uit voor smeerlap, dat zul je mi) betaald zetten, distelboerI" En met de gebalde vuist sloog hy op den tegenstander los, die op den aanval niet voor bereid was. De overige gasten kwamen tusschenbeide, Het bestuur van den Algemee- nen Nederlandschen Kegelbond heeft by cir culaire aan de bonds leden medegedeeld, dat ter uitvoering van het besluit der algemoene vergadering van 1 Augustus 1892, waarby Utrecht werd aangewezen voor het houden van het tweedaagsch concours van dit jaar, op zyn verzoek, het bestuur der kegelclub „Columbumbus" aldaar, op wiens voorstel dat besluit genomen was, voorbereidende stappen heeft gedaan by commissarissen tot exploitatie van het park „Tivoli", ora onderhandelingen aan te knoopen betreffende het geven van bedoeld concours in de lokalen dier inrichting. Bedoelde pogingen zyn echter afgestuit op onwil of althans gemis aan voldoende mede werking van de zyde van „Tivoli". Het gevolg vandien is geweest, dat het bestuur van „Columbumbus" zyn voorstel heeft ingetrok ken en het plan tot het houden van het con cours in Utrecht is opgegeven. Het voorgenomen congres zal thans gehou den worden op Zondag en Haandag, 3 en 4 September a. s., in de lokalen van „Sportbar", Warmoesstraat, te Amsterdam. Zaterdag werd te Parys een aan vang gemaakt met do openbare behandeling van het proces Norton-Ducret. Clómenceau geeft zich civiele party gesteld; hy werd bygestaan door twee advocaten, maar zou zelf zyn pleidooi voordragen. Als getuigen wa ren opgekomen Millevoye, De Morés, De Cesté, Arthur Meyer, Marinoni, Judet enz. Rochefort werd vertegenwoordigd door mr. Fontaine. Norton verklaarde dat zyn ware naam is Véron, maar dat hy wegens een familietwist den naam Norton heeft aangenomen. Aan Clémenceau werd toegestaan, zich civiele party te stellen by de debatten. Rochefort werd niet ontvankelyk verklaard in zyn verzoek om zich civiele party te mogen stellenevenmin Delpierre, gérant van de „Intransigeant". By zyn verhoor verklaarde Norton, dat hy geen valscbe stukkon heeft gemaakt; hy heeft enkel de stukken, welke Ducret hem voor legde, vertaald, en wist toen niet welk ge bruik van die stukken zou gemaakt worden. Ducret heeft hem in een café aan Millevoye voorgesteldvervolgens hadden zy nog her- haaldelyk byeenkomsten, waarin Norton hem aanbood documenten te leveren, welke hy zeide in het Engelsche gezantschapsgebouw gekopiëerd te hebben. Millevoye beloofde toen, hem een staatssubsidie van 30,000 fr. te zullen bezorgen. Eerst later vertelde Norton, dat de documenten gestolen waren. Nadat de om den uitbrekenden stryd te verhinderen. Twee hunner hielden Toni de armen vast. „Laat my los", schreeuwde hy, „ik heb hot met hem, niet met u!" „En ik heb het mot jou!" brulde de boer, „ik breng je voor den rechter; dat zal je duur te staan komen!" De gedachte aan het gerecht scheen zyne woede te temperen. „Gy zyt myne getuigen", riep hy, „ik heb alleen aanspraak gemaakt op myne plaats en hy heeft my uitgescholden en geslagen. Je gaat er achter, landlooper; er is nog recht en gerechtigheid in de wereld!" Toni's woede en ergernis gaven zich in eens lachbui lucht. Hy moest aan de woorden van de kellnerin denken en schaamde zich byna, dat hy zich had laten vervoeren. De oude man daar moest zeker een gek zyn, met wien men geen ernst moest maken. „Dat heb ik van myn leven nog niet ge hoord", zeide hy, „dat iemand zyn eigen paam voor eene beleediging houdt." „Wat!" riep de boer, „wil je nog eenmaal beginnen? Ik ben Quirin Kinast, de Halden- boer, en geen distelboer." „Maar de kellnerin heeft my gezegd - Marie, bang dat het onweer nu boven haar hoofd zou losbarsten, kwam tusschenbeide: gtukken aan Millevoye waren geleverd, ont ving Norton 5000 fr. op afbetaling van hem; later nog 5000 fr. van De Morés. Deze deelde hem toen mede, een chèque van 25,000 fr. ontvangen te hebben van Marinoni. Clémenceau vroeg, of men aan getuige heeft gezegd dat Marinoni by de zaak betrokken was; Norton antwoordde hierop bevestigend. Ducret verklaarde by zyr. verhoor dat Norton hem in het verderf wil storten, en dat deze handelde op aanstoken van iemand, die hem geld beloofd heeft als hy uit de gevangenis komt. Millevoye neemt alle verantwoordelykheid op zich en betuigde dat Ducret onschuldig is; hy viel Clémenceau heftig aan. Verscheidene andere getuigen wierpen even eons de schuld op Clémenceau en verklaarden dat hy de agent van Engeland is. Marinoni, door Clémenceau daartoe opge roepen, erkende 5000 fr. geleend te hebben aan Millevoye. Deze en Ducret boden hem de documenten aan voor de som van 70,000 fr., maar hy weigerde. De directeuren van de „Temps" en de „Lan- teme" verklaarden niet te gelooven dat Ducret in staat is, valschheid in geschriften te plegen. Clémenceau drukte zyne verwondering er over uit, dat Millevoye niet op de bank der beschuldigden zit, want deze is het, die al de onwaardige beschuldigingen tegen Clémenceau's vaderlandsliefde uitbracht. Daarom verlangde hy, dat het hof deze beschuldigingen zou brandmerken. Daarop was het woord aan den advocaat- generaal Laffont, tot het houden van zyn requisitoir. TeBocholt heeft een wildstrooper een man doodgeschotende dader is gevangen genomen, doch hy ontkent. Een groote diefstal is gepleegd op het buitenverbiyf van gravin Wilton, The Hatch, by Maidenhead. De gravin, die den geheelen dag uit visschen was goweest, vond by hare thuiskomst hare kleedkamer open gebroken en voor duizend pond aan kost baarheden daaruit gesloten. Van de dieven is geen spoor ontdekt. In een gehucht onder de ge meente Naast (Henegouwen) is in den nacht van Woensdag op Donderdag een dubbele moord met brandstichting gepleegd. Tegen middernacht zag men de herberg van zekeren Gobbe in brand staan. De buren drongen binnen en vonden den man, 72 jaar, evenals zyne veertigjarige vrouw, met afgesneden hals liggen. Hun kind werd, half gestikt, nog gered. Het huis is geheel uitgebrand. „Ik heb alleen gozegd, wat gy allen zegt" zy wendde zich tot de gasten, „noemt niet ieder hem den distelboer „Zeker, zeker", bevestigde men„maar men mag het niet tegen hem zeggen." „Wie my distelboer noemt, beleedigt my", riep de boer, „en ditmaal moet het gerecht my gelijk geven; gy zult het zien." De waard, wien de gansche twist onaan genaam was, riep Toni apart. „Het is zooals hy zegt", merkte hy op, „de distelboer is een scheldnaam, die hem van zyne eerste vrouw gebleven is: Anna Katharina was eene geboren Disteler en om dat zy zeer scherp en twistziek geweest is en ruw en stekelig als een distel, heeft men hem den distelboer genoemd. Sedert hoeft hy al menigeen, die hem daarvoor uitgescholden heeft, voor den rechter gedaagd." Toni dacht eenige oogenblikken na en keerde naar de boeren terug. „Als het zoo is als de waard zegt, heb ik inderdaad ongeiyk gehad en beleedigen wilde ik u niet—" „Wat je gewild hebt, is my onverschillig je hebt my beleedigd en ik wil myn recht 1" „Ge moet procedeeren", zeide de waard, „daar valt niets aan te doen. Doch laat het PRIJS DER ADVERTENTIËN: V(II) 1G regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseereu buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Volgens berichten uitC h i cag o is in de westelyke staten de tarweoogst zóó overvloedig, dat de boeren er hunne varkens mee voederen. By het gerechtelyk onderzoek naar de oorzaak van den vreoselyken brand te Chicago, waarvan een aantal brandweer mannen het slachtoffer werd, heeft een der getuigen bekend dat de brand met opzet door hem en de andere geëmployeerden is aangestoken, om belangryke diefstallen te verbergen. Aartshertog Frans Ferdinand is op zyne rondreis om de wereld te Nagasaki (Japan) aangekomen. De Japansche overheid heeft hem eene schitterende ontvangst bereid. HILLEGOM. Geboren: Johannes Wilhelmus, z. van Willem Btassen en Wilhelmina Moolenaar. Petrue Matthens, z. van Petrus Lommerse on Johanna Strig. Emma, d. van Cornelia Van der Steen en Maria De Vries. Ondertrouwd: Johanna Van Lierop on Maria Wilhelmina Woijers. Ovorleden: Nicolaas De Groot, 15 d. Levenl. aaug. kind van het vrouwelijk geslaoht van Petrus Alders en Suzanna Maria Van den Berg. LISSE. Gehuwd: Hubertus Heemskerk en Hendrica Lemmers. Goboron: Wilhelmus, z. van A. Auguetinus en O. Do Jong. Wilhelmina Christina, d. van R Segera en H. C. Hornes. Overleden: Maria Anna Steenvoorden, 13 d_ NOORDWIJK. Geboren: Johannes Arnoldus, z. van H. Reekers en A. M. Dijkmane. Getrouwd: H. A. Bergman, 22 j., en O. M. Janson, 27 j. B. Alkemade, 23 j., on S. Vau Rhijn, 19 j. Overleden: 8. Caspere, 81 j., m. van K. Borgman. VOORSCHOTEN. Ondertrouwd: W. F. K. Do Eievit en D. Eunekcn. Geboren: Loonarda Geortruida, d. van S. De Graaf en L. G. Porsal. Adriana Johanna, d. van P J. Bukker en 8. 8. Van der Waard. Maria MagdaleDa, d. van J. v. d. Nienwendijk on M. Do Koning. Pieternella Cornelia, d. van E. Vernèdo en P. C. Koster. ZOETERWOUDE. Goboron: Jacoba Christina Flondrioa Maria, d. van A. A. Van Gils on M. J. H. Davervoldt. Overleden: D. Hendriksen z. 1 j. F. A. Jacobs, wed. van A. Van Itcrson, 74 j. A. Onder water, wedr. van M. Spruit, 54 j. Ia de §ted. Werkinr. zya opgenome» i D A T O M. DAGEN. Volw. pers. Kinde ren. Totaal 30 Juli. Zondag 40 9 49 31 Maandag. 69 10 79 1 Dinsdag 74 17 91 2 Aug. Woensdag 74 17 91 3 Donderdag 83 17 100 4 Vrgdag 83 21 104 6 Zaterdag 77 15 92 er maar op aankomen; wjj allen hebben ge zien, hoe het gekomen is." „En gezien dat hy my geslagen heeft", riep de boer; „hy hot eerst, dat zult ge moeten getuigen!" „Zeker, omdat je my beschimpt hebtl" stoof Toni opnieuw op. „Maar doe wat je wil, ik sta je. En als je my wilt aanklagen, dan ben ik Toni Meindl van den Thannborg." De boer haalde onmiddeliyk een notitie boekje voor den dag en schreef den naam op. „Dat is al te gek", zeide Toni, dronk geërgerd zyn wyn op, nam hoed en bergstok en wilde gaan. „In Bezau zie ik je weer", riep de boer hem na; „en daar zul je hooren, of Quirin Kinast weet wat recht is!" De waard geleidde den jongen boor naar de deur. Hy wilde zich nogmaals verontschul digen, maar Toni had geen lust nog meer te hooren. Met groote schreden spoedde hy zich naar Schepfau. Eerst toen hy de weinige huizen van het vriendelyke kleine dorp ge passeerd had, werd hy kalmer en begon na te denken. Vervolg ommezijde.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5