G e m ong^d IV ion ~%v s. Een jeugdig knaapje, dat zich gisteravond te ver over den "walkant boog om kleine vischjee uit de Waardgracht te halen, moest zyn waagstuk met een nat pak betalen, tenminste, de jongen tuimelde, zyn evenwicht verliezende, voorover in het water, waaruit hy werd gered door een speelmak kertje, dat hem nasprong en dus zyn werk met goeden uitslag bekroond zag. Tengevolge van een schok, ver oorzaakt door het tegen eeno brug stootc-n eener schuit, viel gisteravond omstreeks zovgu uren een man van het dek en kwam terecht in het Witte-Singel-wator. De schipper werd echter spoedig weer op zyn vaartuig gehaald Deze week werden op „Rhynzigt genomen 221 zwembaden door heeren en 5'ï door dames. Temperatuur van het water is 18° Celsius. By het jongste onweder z \j n te Waddingsveen een paar varkens en schapc-n door den bliksem gedood. By den voorgenomen bouw eenur kerk te "Waddingsveen, waarvan onlangs in dit blad sprake was, zyn moeiiykheden ver rezen, daar de vereischto afstand tusschen een paar kerken, n.l. 200 meter, niet in acht schynt genomen te zyn. In den avond van 3 dezer ge raakte het 4 jarig dochtertje van W. J. J Kool in do Ringvaart by Nieuwemeer, waar uit het na verloop van twee uren levenloos word opgehaald. Hot derde jubileumfeest ter herdenking van het 75 jarig bestaan van de badplaats Scheveningen heeft heden plaats en zal tevens strekken ter viering van den verjaardag van de Koningin-Regentes. Er wor den twee bals gegeven, één in de open lucht en één in de groote Kurzaal. Verder zyn er muziekuitvoeringen en zyn toepasseiyke deco ration aangebracht, torwyl een zeer buitenge woon schitterend vuurwerk zal worden af gestoken. Door een der muziekcorpsen zal vanavond een imitatie veldslag ten gehoore worden ge bracht. De verschillende phasen van den slag zal men er in kunnen volgen. De muziek zal daarby begeleid worden door infanterie- en geschutvuur! Een der paarden, welke Donder dag aan de wedloopen te Clingendaal mede- deden, dat van den heer Koot, te Berkol, is des avonds aan do Hoornbrug te water ge raakt en verdronken. De waaide werd op f 1200 geschat. De commissaris vanpolitiete Gouda verzoekt te worden bekend gemaakt met de verbiyfplaats van N. P. S., 31 jaren, laatst commissionnair en agent van eene levensverzekeringmaatschappy, wom-nde te Gouda. Den 20sten Juli jl. is hy verdwenen. Naby Egmona aan Zee is aan gedreven hot lyk van een zeeman, zonder kenteekenen. Gistermiddag stortte de jeug dige timmermansknecht H. Oranje van het dak der brandery van de firma Bartels, te Schiedam. Nadat hy met verbryzeldon schedel was vervoerd naar het ziekenhuis, kon men daar slechts den dood constateeren. De „Noderlandsche Tooneelver- eeniging", die onder directie Loman en Chris- pyn in het Paleis voor Volksviyt te Amster dam zou optreden, is reeds ontbonden. Ten gevolge van het inslaan van den bliksem is door een feilen brand de boerenhofstede van H. W., te Look (O.), tot den grond toe vernield. Eene groote hoeveel heid hooi, graan on de inboedel zyn mede eene prooi dor vlammen geworden, terwyl 4 pinken en 11 varkens daarby omkwamen. Het bericht omtrent de beste ra ming, welke door den nieuwen eigenaar aan het eiland Schiermonnikoog zou worden gegeven (toevlucht voor dronkaards), vindt tegenspraak in de „Amh. Ct.", welke ver zekert dat daartoe vooralsnog geen plan bestaat en dat do nieuwe eigenaar volgens do tradition van zyn voorganger zal handelen. Do kassier J., te Nijmegen, is voortvluchtig; het passief is vry belangryk. Te Nymegen is gisternacht inbraak gepleegd in het magazyn van anti quiteiten, goud- on zilverwerken van A. Glaser. Van een dor winkelramen heeft men hot mot ijzeren bouton vastgezette houten luik woggorukt, eer.e der ruiten stukgeslagen en daarna een tinnen bakjó weggenomen, waarop Duitsch geld, in goud en papier, ongeveer ter waarde van f 300, was uit gestald. De overige vo r hot *aam geplaatste voorwerpen werden niet aangeroerd. Voorde daders worden gehouden drie personen, waar- schyniyk Duitscbers. Zy zyn nog niet ge* voDden. Donderdag-morgen hadbyHaaften een droevig ongeluk plaats. Een yzeren, met yzererts beladen schip, metende 250 last en toebehoorende aan schippor Meyer, van Druton, werd door de sleepboot „Gelria" van Rotterdam naar Ruhrort opgesleept. Do sleeptros brak en genoemd scbip werd door een ander yzeren vaartuig lek gestooten. Een 18 jarig meisje wilde, alvorens het schip te verlaten, haren spaarpot uit het achteronder halen; voord^r zy echter op het dek was teruggekeord, gii g het schip naar de diepte en verdronk z;i jammerlyk. Van 7 tot 10 Augustus zullen te Heemstede cricket wedstrydon plaats hebben tusschen een Engelsch elftal en elftallen onderscheidenlyk uit Noord cn Zuid-Holland Naar men uit den Tielerwaard schryft, zyn de vorpachtingen van appel- en pereboomgaarden in vollen gang. Ofschoon de boomen veel meer beladen zyn dan verleden jaar, zyn nu do pachtsommen aanzieniyk lager* Op sommige boomgaarden bedraagt het ver schil meer dan do helft. Ten gevolge van den overvloed is het to verwachten, dat de pryzen van appelen en peren in 't najaar laag zuiltn zyn. Vroege peren worden nu al verkocht tegen de geringe som van f 1.50 por H. L. Ondanks de lage pachtsommen zou het dus wel mogeiyk zyn, dat do pachters nog slechte zaken maakten. By de te Eist (Botuwo) gehouden groote fruitverkooping worden lage pryzen besteed; voor appelen en peren gemiddeld f 1 per H. L. op het hout. Do voorraad is groot. Sommige boomgaarden werden om den lagen prys opge houden. Pruimen konden byna niets opbrengen. Een zostaljaren geloden moest de kaasmarkt te Breukelen worden opgeheven wegens het geringe aantal kooplui. Thans is ze weer in eoro hersteld en zal eiken Vrydag- morgen eene kaasmarkt aldaar gehouden wor den. Gistermorgen had er voor het eerst eene plaats en albs ging flink van de hand. Een slager te Peize zou voor zekeren F. E. en H. E., te Groningen, eonige doode koeien van kant maken. Kort nadat hy zyn werk had verricht, vertoonden zyno handen en armen blauwe plekken en zwollen zóó op, dat de dokter moest worden geraad pleegd; deze constateerde bloedvergiftiging en stelt alles in het werk om den man voor ergere gevolgen te behoeden. Te Napels kwamen van Maandag op Dinsdag 26 gevallen van cholera voor, waarvan 9 met doodolyken afloop. Volgens een telegram uit Athono, worden de schepen uit Napels en Brindisi aan eerie quarantaine van 10 dagen onderworpen. De stoomboot „Aramania", van Napels, kwam te Nieuw York gisterno aan met de gelo vlag in top. Aan boord waren vyf sterfgevallen aan de cholera voorgekomen. Sedert do epidemie in die streken voor het eerst dit jaar optrad, zyn er te Mokka 6666 en te Djeddah 2318 personen aan ge storven. Ook is zy uitgebroken in de provincie Mazenderan, in Perzië, waar tot 7 Juli 38 sterfgevallen aan de ziekte voorkwamen. Negen nieuwe aiekto en zes sterfgevallen worden van Smyrna gemeld, waar de Turk- sche regeering strenge maatregelen heeft be volen om do uitbreiding der ziekte tegen te gaan. Aan het Engelsche weekblad „Lancet" wordt uit Marseille geschreven dat do cholera daar in hevige mate woedt. Er moeten meer dan 600 personen aan bezweken zyn, maar het gemeentebestuur heeft dit stilgehouden; alleen word opgegeven dat in krankzinnigen gestichten eenige cholora-gevallen met doode- ïyken afloop warou voorgekomen. De ziekte verspreidt zich meer en meer, zegt de corres pondent; laatstleden Zaterdag stierven er zelfs 25 personen aan de cholera. Wegens het heerschen der cholera te Napels, heeft de regeering der Vereonigde Staten naar de Italiaansche havens geseind dat de land verhuizers vyf dagen moeten geïsoleerd wor den en hunne bagage met stoom gedesinfec teerd, alvorens zy naar Amerika mogen in gescheept worden. De Russische regeering neemt krachtige maatregelen tot beteugeling dor epidemie, welke in sommige deelen dos lands heerscht. Naar den Kaukasus zyn 20 genoesheeren ge zonden, 14 naar Kiow en 10 naar Podolië. In Zuid-Rusland zyn al de scholen wegens de cholera gesloten. To Palermo zyn verleden Zondag in enkele uren tyds, op verschillende plaatsen, drie moorden gepleegd. Een ryk grondeigenaar, Mahevese, 31 jaar oud, 's avonds te 9 uren thuiskomende, werd door twee geweerschoten gekwetst en bezweek een uur later in het hospitaal. Bijna op hetzelfde oogenblik viel zekere Gambino, hoofdopzichter der plantsoe nen, dood neder, door vier kogels in de borst getroffen, en werd zekere Caccano, terwyl hy rustig met de zynen het avondeten go bruikte, eveneens door twee geweerschoten gedood. Men weet volstrekt niet door wie en waarom deze misdaden gepleegd zyn. Een hevige brand heeft den 23ston Juli een geheel stadsdeel van Port-Louis, de hoofdstad van het eiland Mauritius, in de asch gelegd. Meer dan 200 huizen, voor het meerendeel door handelaren bewoond, zijn eene prooi der vlammen geworden. De schade, die alleen aan onroerende goederen wordt goleden, wordt geschat op 3 millioen franken. Als oen gevolg van de nieuwe legerwet in Duitschland zullen by de uit voering moeten worden aangesteld; by de infanterie 133 majoors, 266 kapiteins, 512 eerste en 911 tweede luitenants; hy de artil lerie 16 majoors, 54 kapiteins, 105 eerste en 119 tweede luitenants. Ten gevolge van het inslaan van den bliksem ontstond te Birsk (Russisch gouvernement Oefa) brand. Het vuur breidde zich snel uit; 180 gebouwen werden in de asch gelegd, 7 inwoners kwamen in de vlammen om. Door den brand zyn 700 ge zinnen van hun onderkomen beroofd. BUITENLAND* Frankrfllr. Charlos Do Lesseps, die in het hospitaal St.-Louis vorzorgd wordt., is Woensdag avond to 9 uren uit dat gesticht naar zyno woning gebracht, waar hy zyne vrouw, die govaariyk ziek is, heeft mogen bezoeken. Hy was vergezeld van een inspecteur en twee agenten. Na een aandoeniyk onderhoud met zyne vrouw is Ch. De Lesseps terug naar St.-Louis gebracht. België De minister van staat en oud-minister Woeste, die na afloop der Kamerzitting zich naar zyn buiten ver'oiyf in de gemeente Uccle begaf, werd daar door een onbekend gobleven persoon opnieuw beleedigd en geslagen, zoodat hy zich genoodzaakt zag in de kerk van Uccle te vluchten, van waar hij onder be dekking der politie zich huis waai ts begaf. De aanrander had zich inmiddels uit de voeten gemaakt. Waarschynlyk was hy een „wreker" van Levêque, den anarchist, die in April den heer Woeste aanrandde en deswege tot ge vangenisstraf veroordeeld werd. De gemeenteraad van Antwerpen heeft besloten met 1 Jan. aanst. de havengelden aanmerkelyk te verlagen. Naar schatting, op grond van de opbrengst dor laatste vyf jaren, zal zulks de stad op 750,000 fr. 'sjaars te staan komen. Daar de maatregel voor hot geheele land van belang is, hoeft het ge meontebostuur er by do Regeering op aan gedrongen, harerzyds de vuur- en bakengelden af te schaffen, de loodstarieven te verminderen, de bevaarbaarheid der Scheldo te verbeteren, enz. en ook om de aan Terneuzen toegekende gunsten in te trekken. Het door de Kamer aangenomen voor stel, om den afgevaardigden vry reizen op de Staatsspoorwegen toe te staan, is door den Senaat verworpen. Groot-BrltauuMl In den wedstryd om den beker by de regaites te Cowes, waaraan de prins van Wales met zyn jacht Britannia" en de keizer van Duitschland met zyn „Meteor" deelnamen, heeft de „Valkyrie" van Lord Dunraven het eerst het doel bereikt. Deprys is echter aan don tweede aankomende, don keizer van Duitschland, uitgereikt. De gravin van Carlisle, eene der grootste grondeigenaressen in Engeland, die persoon- lyk hare goederen beheert, heeft den acht uur-werkdag ingevoerd voor al de arbeiders, die in hare bezittingen werken. De onderhandelingen tusschen de eige naars van kolenmynen en do mijnwerkers in Engeland doen verwachten dat de ge schillen binnenkort zullen worden bygelegd en dat er eene regeling zal worden getroffen, om de aangekondigde werkstaking te voor komen. In Wales neemt echter de deelneming aan de werkstaking meer en meer toe. In de volgendo maand zal co Belfast een congres der „Trade Unions'' gehouden worden, waarvoor nu reeds drie en tachtig voorstellen zyn ingezonden. De radicale afgevaardigde S:orey heeft gisteravond by het Lagerhuis het voorstel ingediend, dat elk wetsontwerp, hetwelk twee malen door het Lagerhuis is aangenomen en telkens door het Hoogerhuis woidt verworpen als wet zal worden beschouwd, zoodra het Lagerhuis het ontwerp ook voor do derde maal zal hebben goedgekeurd. De heer Storey verdedigde zyn voorstel op grond, dat het Lagerhuis het volk vertegen woordigt, terwyl het. Hoogerhuis leebts eene politieke party vertegenwoordigt. Het voorstel werd ondersteund door den liberalen afgevaardigde Snape en bestreden door den Tory Darling. Daar geen voldoend aantal afgevaardigden tegenwoordig was om een besluit te kunr.en nemen, werd de zitting opgeheven. Vereenlgde Staten* De „Walker Company", te Chicago, eene bekende groote firma van manufacturenhande- laars, heeft hare betalingen gestaakt; naar men zegt, bedraagt hot passief twee millioen dollars* Nelson Yankirth, een bekend speculant en lid van de onlangs failliet gegane firma Kirk Oston, heeft gisteren zelfmoord gepleegd. De president der Vereenigde Staten en de lieer Carlisle, minister van financiën, ver trekken heden naar Washington, waar Maandag het Congros geopend wordt. De heer Crisp, de s-peakermaakt de commissielysten reeds gereed; vermoedeiyk zal het congreslid voor West-Virginiö, de heer Wilson, tot voorzitter der butget commissie worden gekozen en de heer Bland, de vader der Bland-wet, tot voorzitter der muntcommissie; diens invloed wordt echter geneutraliseerd, daar de meer derheid vóór do afschaffing der Sherman wet is. Men verwacht dat het daartoe strekkende ontwerp niet vóór September zal worden aangenomendit maakt echter weinig verschil, daar do schatkist tegenwoordig de politiek volgt om zoo weinig mogelyk zilver te koopen. De conferentie, welke te Chicago is ge houden tot bespreking van do zilver-quaestio, is op niets uitgeloopen. De Nieuw-Yorksche bladen zyn dan ook vry eenstemming in hun oordeel, dat hot eenige resultaat, hetwelk de conferontie heeft opgeleverd, is, dat de spoe dige herroeping van Sherman's zilverwet moer dan ooit noodig is. „De eenigo indruk, zegt o. a. de „New- York Herald" dien verstandige mensclien van de conferentie te Chicago zullen ontvan gen is, dat het Congres niet spoedig genoeg de bepaling der Sherman wet betreffende den aankoop van zilver kan vernietigen". In denzelfden geest laten zich uit de „World," de „New-York Times" en de „Evening Post." Vooral de „Evening Post" laat zich zeer heftig uit tegen de zilver mannen, die tevergeefs be proefden te Chicago de zilver-quaestie op te lossen. Het blad eindigt zyne beschouwingen aldus: „Het is volkomen onmogelyk de dwaze besluiten, welke het Congres hooft genomen, te beoordeelen. Het eenige resultaat, hetwelk de conferentie kan hebben, is, d<kt de herroe ping der zilverwet daardoor zal bespoedigd worden." Het Congres, dat door president Cleveland tot eene buitengewone najaars-zitting zal worden by eengeroepen, zal dan ook wel niet nalaten, by do behandeling der zilver-quaestie een besluit in dezen geest te nemen. Telegrammen. BUENOS-AYRES, 4 Aug. De opstandelingen in Argentinië gaan langzaam te werk; de aanval op La Plata is uitgesteld; het plan bestaat de stad te belegeren. Te Santa-Fé is het volkomen rustig, nu het bestuur in handen van de radicalen is. IRUN (Spanje), 4 Aug. De douane-beambten achten den eisch der regoering, dat alle douane rechten in goud moeten betaald worden, on- aannemeiyk, daar het goud eene premie van 18 pCt. maakt op het zilver en de biljetten der Spaansche Bank. Een dergelyke eisch zou de onmiddollyke staking van allen inter nationalen handel ten gevolge hebben. LISSABON, 4 Augustus. Het tekort op het Portugoeach budget van koloniën over 1892/93 wordt op 250 contos de reis geschat. BANGKOK, 4 Augustus. Do blokkade van de baai van Bangkok door do Fransche vloot is officiéél opgeheven. LEICESTER, 5 Augustus. Na C6n hevig onweder werd hier gisteravond om halfzeven

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6