0 ii ■i<ni**"~rr*"fi-r7i_,i" r. - - 3£* J löndat door do - t rscliikuudo diensten, waar onder bedoeld p- 'jonoel thans by de Staats- spoonvegmaatschappy ressorteert, een nauw keurig onderzoek naar de gegrondheid dier klachten moet worden ingesteld, ten einde de Rogeering te zyner tyd te dier zake te kunnen dienen van inlichting en advies. De commissie in zake Neerbosch, die heden, Zaterdag, hare tweede vergadering zal houden in het Gebouw van K. en W.,te Utrecht, bestaat thans uit de volgende leden: Mr. W. H. De Beaufort, lid der Tweede Kamer, te Leusden; mr. H. C. 0. Cazius, raadsheer te 's-Boschmr. D. Engelberts. rechter te Zutfen; ds. C. J. G. Van Hoog straten, pred. te 's-Gravonhage; dr. Hermani des, to GeldormalsenC. Van d*r Linden, t<. RynsaterwoudeF. Aylva baron VanPallaua van Varenburg, te Putten; E. graaf Van Lim burg Stirum, te 's-Gravenhage; J. J. Verbrugb te Velp; C. De Zwaan, oud-regent van he*. oudo .mannen- en vrouwenhuis der Nedorl - Hervormde gem. te Amsterdam; jhr. mr. A F. De Savornin Lohman, hoogleoraar te Am sterdam dr. Berends, te Nijmegenmr. H. Ph Do Kanter, lid der Tweede Kamer te Haarlem mr. A. M. C. H. Koek, advocaat te Utrecht; J. A. Van der Lee, oud-notaris te Aarlander- veenmr. J. De Louter, hoogleeraar te Utrecht; jhr. mr. G. M. Mollerus, kantonrechter te Apeldoorn; dr. G. Van Overbeek de Meijer, hoogloeraar te Utrecht; ds. Van der Ven, directeur der Tellers Stichting te Haarlem; dr. E. Laurillard, prodi .ant te Amsterdam; J. Den Boer, secr. der Stichting Bloemendaal, te Almkerk. Naar aanleiding van het onlangs uit gevaardigd besluit der Pruisische Regoering, waarbij aan Duitsche landbouwvereemgingen en genootschappen onder zekero voorwaarden vergunning kan worden verleend tot het invoeren van Nederlandsch fokvee, acht do ministor van buitenlandsche zaken het wen- scheiyk de aandacht te vestigen op de daarbij gemaakte bepaling, dat, indien onder een transport vee bij geneeskundig onderzoek aan de Duitsche grenzen ook slechts óén enkel dier wordt aangetroffen, lijdende aan eene besmettelijke ziokte, de geheelo bezending door de Pruisische overheid zal worden terug gewezen. Het verdient derhalve aanbeveling gestreng op den gezondheidstoestand van het voor den uitvoer naar Pruisen bestemde vee toe te zien. Sts.-Crt Bij den uitgever den heer D. Noordhoff, te Groningen, verscheen een „atlas voor Neder land en Insulinde" voor hoogere inrichtingen van onderwijs, alsmede voor huiselijk en kantoorgebruik. Er bestaan zeer vele atlassen en wij zullen ons niet vermeten vergelijkingen te maken; van dezen mogen wjj echter ge tuigen, dat liy do groote verdienste bezit vol komen leesbaar te zijn, niettegenstaande, in zonderheid ook voor onze Oost-Indische be zittingen, naar eeno uitvoerigheid is gestreefd, welke nagenoeg de volledigheid heeft bereikt. Ook de laatste geographische wijzigingen onzer landkaart, mot name o. a. het Merwede-kanaal, z\jn in dezen atlas aangegeven. By denzelfden uitgever zag het licht eone studie over hot „Beklemrecht" en zyne ge schiedkundige ontwikkeling door mr. Seerp Gratama, Ryksarchivaris in Drente. Do toelichtingen betreffende dit hoogst moeilyk en ingewikkeld vraagstuk zal zeker aan de rechtsgeleerden in Groningen hoogst welkom zyn. Ook verscheen thans by den heer Noordhoff in druk de rede, uitgesproken door den hoog leeraar dr. R. S. Tjaden Moddorman, by het nederleggen van zyn ambt: „over do vorderin gen der chomio in do laatste kwart eeuw." Het stoomschip „Amsterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, vertrok 3 Aug. van Boulogne-sur-Merde „Kaffir" arriveerde 1 Aug. van Amsterdam via Londen te Kaap stad de „Kanzier", van Hamburg en Amster dam naar Oost-Afrika, arriveerde 2 Aug. te Mozambique; do „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, is 3 Aug. Prawlepoint ge passeord; do „Prinses Amalia", van Amster dam naar Batavia, vertrok 2 Aug. van Suez; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Am sterdam, vertrok 2 Aug. van Port-Said; de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Am sterdam, passeerde 2 Aug. Kaap Rocca; de „Voorwaarts", van Singapore naar Amsterdam, passeerde 1 Aug. Malta; de „Zaandam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 2 Aug. Dover; de „Utrecht", van Rotterdam naar Java, vertrok 3 Aug. van Marseille; de „Hebe" vertrok 3 Aug. van Kroonstad naar Zaandam; de Kaiser", van Oost-Afrika naar Missingen en Hamburg, vertrok 2 Aug. van Lissabon; do „Reichstag", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, vertrok 2 Aug. Yan Napels. PersoverBickt Do heer Armand Sassen, diroctcur van de Ryks postspaarbank, geeft eene nadere toe lichting van het laatsteiyk op de algemeen© vergadering der Maatsehappy tot Bevordering van Nyverheid door hem uitgesproken go voelen omtrent do vraag of het wenschelijk to achten is, dat, op het voetspoor van België, onze Ryks-postspaarbank haren steun verleen.- in zake het landbouwkrediet. H;i schryft, naar ons uit het Utrechtsch Dagblad blykt „Geiyk ik her haal delyk mededeelde, ben ik an oordeel (en dat oordeel bleef geheel on gewyzigd), dat onze zg. particuliere spaarban ken, op het gebied, waarvan spake is, eeno hoogst nuttige uitbreiding van haren werk kring konden vinden; hetzy dan, dat do be sturen dier Baöken, overeenkomstig hetgeen in Italic en elders geschiedde, eeno afdeeling Landbouwkrediet aan hunne instelling zelve toevoegen, hetzy dan, dat door hen de oprichting van coöperatievo landbouwkrediet-instituten, ingericht volgens een der bekende stelsels (zoo noodig naar omstandigheden gewyzigd), in de plaats, waar hunne instellingen gevestigd zfin, en dier naaste omgeving, wordt bevorderd, welke speciale instellingen alsdan door een deel van het kapitaal der spaarbank kunnen worden gesteund. Wanneer die krediet-instituten op dongdeiyko grondslagen rusten, wanneer zy solide en prac- tisch zijn georganiseerd en met beleid worden bestuurd, dan het zy hier herhaald zie ik in deze manier van plaatsing van een deel der spaarbankgelden volstrekt geen gevaar. Veel beter dan do Ryks-postspaarbank zyn de particuliere spaarbanken in staat, op dit terrein heilryk werkzaam to wezen. Voor de ryksinstelling toch, wier bestuur gevestigd is in de hoofdstad des lands, zou het casu quo veel bezwaarlyker zyn, om de inlichtingen (niet alleen onontbeerlyk ten aanzien der organisatie van kleine landbouwbanken, maar tevens ook ten opzichte van hare wyzo van werken) Jangs genoegzaam vertrouwbaren weg te vorkrygen, dan voor de zg. particu liere banken, dio, als ter plaatse in de buurt haren zetel hebbende, in staat zyn voortdurend oen oog in 't zeil te houden. Van ganscher harte drukte ik daarom de hoop uit, dat, do besturen dier spaarbanken, welke gevestigd z(|n in gedeelten des lands, waar aan bevordering van landbouwkrediet groote behoefte bestaat, en waar voorziening in den nood op eene andere geschikte wyze uf niet, Of niet voldoende, öf niet spoedig gonoeg te verwachten is, aan deze hoogst gewichtige aangelegenheid weldra hunne meest ernstige aandacht zullen wydendaardoor het voetspoor volgendo van buitenlandsche zuster Mistellingen en zich gedragende ovoreonkom- stig een, reeds in 1814 (Revue des Deux Mondes, aflevering Augustus) door Alphonso Esquiros gehouden, klemmend pleidooi. Doch, my op dit standpunt plaatsende, heb ik tevens herhaaldelijk, zoo mondeling als schriftelijk, te kennen gegeven dat tegen eeno finantiêele interventie, ten deze, van den Staat, handelende door middel van een niet te groot deel der gelden van de Rykspost- spaarbank (eene interventie, in hoofdzaak geiyk aan die, welke krachtens de wet van 15 April 1884 „sur les prëts agricoles", in Belgiö wordt verleend) myns erachtens, geen principiöel bezwaar bestaat. En, nu my bleek dat men, van verschillende geachte zijden, op een dergeiyken stounbiyft aandringen, nu ook door het y vorig Departe ment 's-Gravenhage eene uitbreiding van den werkkring der Ryks postspaarbank, in dion zin, aanbevelenswaardig wordt geacht, nu meende ik toen heeron Directeuren der Nederland- sche Maatsehappy tot Bevordering van Ny ver heid my do eer bewezen, de antwoorden der Departementen, aangaande dit vraagstuk, om advies in myne handen te stellen dat geëerd college in ovorweging te moeten geven, aan de algemeen© vergadering voor te stellen, om in afwyking van hetgeen omtrent punt Y door hot Departement Zieriksee werd geantwoord, en conform het oordeel 's Gravenhage, een adres te richten tot de hooge regeering. Aan dit my li advies (den weg openende, om nopens deze aangelegenheid ter bevoegde plaatse eene beslissing te doen nemen) is door lieeren directeuren, en oveneens door de al- gemeeao vergadering, aühaesie geschonken. Ik hoop, ciat hoe dio beslissing ook moge luiden d's uitspraak der algemeen© ver gadering te Utrecht (welko niet alleen ter kennis der Maatsehappy tot Nut van 't Al gemeen, waarmede men bepaalde samenwer king wenscht, maar eveneens ter kennis der onderscheidene landbouw-maatschappyen wordt gebracht), zal strekken ter bevordering van het tot stand komen van een goed in gericht landbouwkrediet, waaraan, waariyk, in zoo hooge mate behoefte bestaat." In de Maasbode lezen we: Het Augustus-nummer van de Vragen des Tijds bevat een artikel van don heer D. Hartevelt over Crematie. Hierin verhaalt de schryver o. a. dat do Canonist© Conto in porain, „eon orgaan, dat geeuo andere dan nauwkeurige inlichtingen ge.fi", de analyse oevat van een decreet van het H. Officie, dal „misschien nog niet openbaar gemaakt is.' Yan die analyse deelt de heer Hartevelt geen woord mede, maar hy zegt vervolgens: „Het verbod is opgeheven. Depriesters mogen voortaan niet alleen voor crematie bestemde dooden in do kerk toelaten, maar zy mogen dezen vergezellen tot aan de begraafplaatsen, dus eigeniyk tot aan het crematorium." II n'y a de plus crédules que les incrédules. Ook dezen heer Hartevelt kan men alles op de mouw spelden. Hy zal er verdriet genoeg van hebben, want teleurstelling kan niet uitblyven. Moeder der beschaving, helpt do Katholieke Kerk geene barbaarschheid be vorderen. Wat ook zou do priester aan het crema torium doen? Als men tot heden van lyken hoorde, die verbrand werden, waren het die van menschon, die buiten de Kerk gestorven waren en niets van haar wilden weten. De lyken dorzulken worden door den priwster niet vergezeld naar de begraafplaats, dus ook niet naar hot crematorium. Het weekblad Nederland kenschetst als een niet genoeg doordachte maatregel ter bescherming van vrouwen on kin deren, de bepaling van art. 5 der wet van 5 Mei 1889: „Het is verboden den arbeid van een persoon beneden 16 jaren of van eeno vrouw in fabrieken en werkplaatsen vroeger te doen aanvangen dan te 5 uren des voormiddags of later te doen eindigon dan te 7 uren des namiddags, met dien ver stande, dat het aantal uren, gedurende welko die arbeid wordt verricht, niet meer dan elf per etmaal bedrage." In de verslagen van de Staatscommissie van arbeidsenquête vindt men daaromtrent niet onbelangryke gegevens. Hoogst belangryk is het oordeel, door de tweede afdeeling uit gesproken: „In de bezwaren tegen het wet- telyk voorschrift ligt veel waars. Reeds by de behandeling der arbeidswet in de Tweede Kamer werd eenö uniforme regeling van begin en einde van den arbeidsdag, voor alle takken van bedryf en in het geheele land, krachtig bestreden. Art. 5 werd toen aange nomen in de hoop, dat de tyd na 7 uren door jeugdige arbeiders en arbeidsters hetzy in het gezin zou worden doorgebracht, hetzy zou worden besteed om onderwys to genieten. Dit doel blykt echter grootendoels te zyn gemist; althans van onderwys na 7 uren is by de overgroote meerderheid geen sprake. „Trouwens, die tyd van den dag is daar voor niet do meest geschikte; de jongelieden zyn dan vermoeid van den arboid en behoe ven eenigen tyd om het werkpak af te leggen en zich te reinigen, terwyl de lessen niet te laat in den avond kunnen eindigen en dus ook tydig dienen te beginnen. Het zou voor allo partyen beter z(Jn, indien verzekerd werd dat jongelieden beneden 16 jaren, in fabrieken en werkplaatsen arbeidende, tevens herhalings- of teekenonderwys of lessen in de nuttige handwerken ontvingen. Geschiedde dit, dan zou den werkgevers meer vry beid kunnen worden toegestaan in de regeling der werk uren voor jongelieden overeenkomstig do behoeften van hun bedryf, met inachtneming van den inaximum-werktyd. Daardoor zou een bezwaar worden opgeheven, waaraan wel is waar voor sommige takken van bedryfistege moet gekomen (laatstelijk by Koninklyk Besluit van 10 Juni 1892, Staatsblad 136, voor wasch en bleekinrichtingen, dio zonder krachtwerk tuig en met niet meer dan 5 jongelieden of vrouwen werken), maar dat voor andere bedry ven is blyven bestaan. Tevens zou daaidoor gelegenheid worden gekregen om, zonder do ny verheid te belemmeren, hot nog te hoog ge stold maximum van den tvorktyd van jonge lieden beneden 16 jaar te verlagen." Dat oordeel is zeker zeer gematigd, maar toch streng. Het breekt don staf ver een© wetgeving, die, uit y ver om eindelijk in zeker© richting iets te doen, zonder kennis -.'an zaken te werk ging en tot resultaat kreeg, dat de ny verheid werd benadeeld zonder voordeel voor do beschermden, integendeel tot hun nadeel. Eene goede les om op het gebied der social© wetgeving kennis van toestanden te doen voorafgaan aan maatregelen! Uit Den Haag wordt aan de Nieuwe Gro ninger Courant geschreven dat veel feestbetoon aldaar verwacht kan worden met den ver jaardag van H. M. de Koningin. Men spreekt van een groot feest te Sche- veningen en van een kinderbal-champêtre ia den Dierentuin, schoolfeesten en allerlei ander© aardigheden. Jammer dat de jonge Koningin een en ander niet zai bywonon. Want al keeren HH. MM., zooals ik verleden week meldde, vermoedelyk een dezer dagen, na op het Loo enkele vorsteiyke bezoeken te hebben ontvangen, naar hier terug voor oen enkel galadiner, zy blijvon tot September op *t slot by Apeldoorn. Koningin Wilhelmina geniet daar in de laatste dagen volop van do ook voor een koningskind steeds verrukk6lyke vacantie. Haar leermeester, dr. Salverda de Grave, is opreis en de jeugdige vorstin heeft, behalve wat va- cantiewerk, vrijheid om to spelen naar harte lust. Toch is het opmerkelyk en pleit het voor den werklust en de behoefte aan gees- telyko ontwikkeling bij H. M., dat zy bare piano lessen geregeld voortzot, hoewel zij ook daarvan ontheffing had kunnen verkrijgen, en zich zoowel mot handwerken als met tee kenen en in den laatsten tijd bovenal met kleuren van platen, bezig houdt. In het algemeen moot do jonge Koningin zich zeer goed ontwikkelen en voor haren leeftyd uit stekende vorderingen maken in alle vakken van onderwys, die nogal talryk zyn. Naar aanleiding van het voornemen, dat by enkele jongelieden te Mussel kan aal bostaat om eeno vereenigmg op te richten, waarby men zich verbindt niet vóór zyn vijftigste jaar in het huwelykto treden, schryft de Arnhcmsche Courant: Is dit eone aardigheid? Dan is ze van vry laf gehalte. Is hot ernst, dan geldt het een verachtelyk plan. Eerst wanneer men het leven nagenoeg achter don rug heeft, zou men de zorg en oppassing van eene vrouw inroepen, want heel veel anders zou toch zulk eon huwelyk niet wezen. En dan zullen die half afgeleefde egoïsten misschien nog aanspraak willen maken om de schyr,-echtgenoot te worden van jonge vrouwen Dat men niet trouwt, moet ieder voor zichzelven weten; dat men door do omstan digheden er toe geleidt wordt om laat te trouwen, kan ook voorkomen maar om onder ling zich daartoo te verbinden is eene daad, die den leden van zooianigo veroeniging tot schande strekt. Zulk eene veroeniging intusschen past in een tyd, waarin jeugdige, krachtige mannen zich door hunne aanstaande vrouwen laten voorttrekken, in plaats van haar hun arm tot steun aan te bieden. O.-I. HAl&iDIfilYSTJHLY. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 11 en 25 Aug.; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 n. Via Genua (Ned. Mail) 8 en 22 Augustus; laatste lichting aan het postk. 's av. 5.4#. Via Rotterdam (Ncd. Zeepost) 4 en 18 Aug.; laatst© lichting aan het postk. 'sar. 10.19. Via Marseille (Ned. Mail) 15 en 29 Augustus laatste lichting aan hot postk. 's ar. 5.40. Via Marseille (Fransche Mail) 0 en 19 Aug.; laatste lichting aan hot postk. 's morg. 7.39. Via Brindisi (Engelsche Mail) 11 en 25 Aug. laatste lichting aan het postk. 's nam. 12.46. Ned. VFest-Iiidfschc Mail. Naar Suriname (Ned. Guyana): 16 Aagustus over Engeland. Laatste lichting aan het postk. 'smorg. 7.30. Naar Suriname (Ned. Guyana): 8 Augustus via St.-Nazaire. Laatste lichting aan het postk. 's morg. 7.30. Naar Suriname (Ned. Guyana): 23 Augustus van Amsterdam. Laatste lichting aan het postk. 's nachts 12u. Naar Curasao eiken Dinsdag en Zaterdag. Laatsto buslichting te 5.40 *s avond?. Do uron van lichting zijn gerekend naar den spoortyd, dus 20 minuten achter bij den plaatstaken tyd.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2