-J- En II. M. de koningin en do andere dames en heeren vulden langzamerhand hot bolang- ryk vertrek, en ze bewonderden al die eigen aardige zaken, dien vreemden, antieken bouw, waarop hot spraakzaam vrouwtje hun op merkzaam maakte. Alles was zoowat bewonderd, het pronkbed, de mooie blauwe borden, het gat voor don rook, toen de kapitein van 't bootje binnen kwam en Maartji toefluisterde: „Da's nou een koningin I" „Wat zeg je me daar?" riep Maartje ver ba isd, maar volstrekt niet verlegen uit. „Waarom hetze me dat niet bekend gemaakt?" En mèt vloog ze weg, de deur uit en eene hofdame achterna. Hartelijk sloeg ze haar op do schouders en heel naïef vroog ze, terwijl ze beide knokke lige handen uitstak: „Bon jy koningin? Mensch, dat hadt jo moeten zoggen." Do kapitein maakte Maartje op hare ver gissing opmerkzaam. Hy wees haar do vorstin, die vroolyk lachend de gul toegestoken handen aannam. „Maar, mensch, waarom zei je dat nou niet?" herhaalde Maartje. „Ik kan't toch niet an je zien." „Nou mot je me boeltje nog er is kyken wat zie je d'r goed uit. Hoe oud ben je wel?" Do koningin begreep de vraag en terwyi 't Markstertje haar steeds voorttrok door hare kamer, antwoordde ze lachend: „Sechzig!" „Zestig, maar koningin, toen zag ik al grijs. Jy het zeker wel een goed leventje," lachte Maartje schalksch. „Gaat nou ereis zitten hier." En ze haalde een hoogen stool te voorschijn, waarop ze H. M., die 't nu uitschaterde, neorduwde. 't Oudje nam zelf den „zorg" en ze schoof dien by, totdat ze knie aan knie zat met de vorstin, en toen vroeg ze: „Waar is je man toch, de koning?" De kapitein wees naar de deur. Daar stond een deftig heer, breed on dik, gekleed in 't zwart, belast mot tal van para pluies; eon livrei bediende. Daarvan begreep 't vrouwtje niets. „Kom, koning", riep ze, „kom binr.enWat blyf je daar staan De bediende verroerde zich niet. Dat ging te ver. Maartje sprong op, verwelkomde den be diende als koning en trok'ra de kamer in, tut schrik van den deftigen man en heel de hofhouding. De koningin lachte al maar door, toen Maa tje den bediende neertrok op eon stoel, vlak naast haar. Weer kwam de kapitein helpend tusschen- beido. ,,'t Hindert niets", zei 't vrouwtje, ;;ru'n huis staat open voor ieder, maar roep do t koning dan toch." Eindeiyk kwam Z. M., on ook hy moest op nieuw al het moois van Maartje bekijken. „Waar wonen jelui toch eigenlyk vroeg ze, toon het vorstenpaar haar reeds hartelyk had gegroet. „In Sachsen", antwoordde eene hofdame. „Dat ken ik niet", zei Maartje gul. „Da's Duitschlarid", hielp de kapitein haar voort, en toen wist Maartje 't, toen vertelde ze van Duitsche schilders en van den Duit- schen keizer, maar heel de stoet was reeds verdwenen in oen ander huisje, waar dezelfde koddige tooneeltjes plaats haddon. Op hun terugtocht photografeerde H. M. drie meisjes in nationaal kostuum, eerst van voren, toen van achteren. Daarop vertrokken zy weer per boot, waar HH. MM. de lunch gebruikten. (Tel.) Gemengd Nieuwm. Eenigen tyd geleden werd in ons blad door enkele stadgenooten meldiDg gemaakt van Jeannette Jacomine Antoine Francbimont, die zich in de wasch- en stryk- inrichting van mej. J. A. Wyland, Apothekers- dyk No. 3, altoos door vlyt, trouwo plichts betrachting en eeriykheid in al hare werk- zaamhoden onderscheidde, totdat zy 12 jaren geleden, mot blindheid geslagen, tot hare diepe smart en die van hare meesteres, verhinderd werd haar work voort to zotten Eerst was er sprake vau dat zy nu geen middel van bestaan hebbende genoodzaakt zou zyn zich in een gesticht te laten opnemen, maar mej. Wyland dacht er anders over. Zy meende haar voor dat y verig, werkzaam leven, voor die trouwo plichtsbetrachting en toe wyding te beloonen door haar by zich te houden, zoolang zy daartoe in staat was. Tot op heden mocht zy dit geluk stnakon, al werd het haar wegens do toenemende concurrentie in haar vak wel eens moeilyk. Morgen, den 4don Augustus, zal die oude blinde 80 jaren worden. Zy is nog flink ter been, gezond en altoos opgeruimd in dezen treurigen toestand. Wie gevoelt er nu lust aan die blinde een aangenamen verjaardag te bezorgen? Gisteravond omstreeks halfnegen zyn van een goederentrein op weg naar Amsterdam dicht by het station alhier, aan den ovorweg, twee wagens uit het spoor ge raakt. De bagage bestoni uit steen en reservoirs en hiervan waren er verscheidene niet bestand tegen den schok, welke de ontsporing ten gevolge had. Overigons zyn er geeno persoon- lyke ongelukken by voorgevallen. De oorzaak i i onbekend. Uy gelegenheid van den ver- jaardag van H. M. de Koningin Regentes werd tt- Rynsburgeenoringrydery gehouden, waaraan door 23 jongelieden werd deelgenomen. Viel in den morgen de regen by stroomen neder, h«L scheen dat de tonen der muziek de wolken verdreven. Nadat toch de ryders en commissie leden, voorafgegaan door de muzikanten, een tocht door de gemeente hadden gemaakt, klaarde de lucht op en werd in den middag, begunstigd door hot schoonste weder, de ring- rydury gehouden. Vooraf boden de feestgenooten H. M. de Koningin-Regentes hunne gelukwenschon per telegram aan. Tot aller tevredenheid liepen de feesteiyk heden af en nadat nogmaals de stoet een tocht door de gemeente had gemaakt, werden in het koffiehuis van den hesr Oostenryk de pryzen uitgereikt. Genoegiyk en gezellig bleef men daar nog eenige uren byeon. Menig woord, getuigende van liefde zoowel voor het Huis van Oranje als voor het hoofd der gemeente Rynsburg, word daar nog gesproken en de feestvreugde steeg ten top, toen van het Loo een telegram kwam, waarin Hare Majesteit haren dank betuigde voor de golukvvenschen, haar aan geboden. De pryzen werden behaald als volgt lste prys: eene pendule, door K. Van Egmond, met „Sultan", paard van den heer A. Koekebakker. 2de prys: 2 rytuiglantaarns, door C. Hoge- woning Hz., met „Tabor", paard van don heer H. Hogewoning Cz. 3de prys: oen paar leidsels, door P. Hoge woning Hz., met „Wilhelmina", paard van den heer H. Hogewoning Hz. 4do prys: een hoofdstel met gebit, door C. Van Delft Czmet „Premier", paard van den heer C. Van Delft Jz. 5de prys: eene paardedeken, door J. Van Bourgondiün, met „Piet Hein", paard van don hoor J. Van Bourgondiën. 6Je pryseene zweep, door P. Van der Mey, met „Baron", paard van den heer C. Hoge woning Hz 7de prys: eene kist sigaren, door W. Yan Egmond, met den overwinner van den heer B. W. F. Dagovos. De commissaris van politie der lsto afd. te 's Gravenhage verzoekt inlichtingen omtrent het lyk van een onbekenden man. uit het water aan do Beeklaan opgehaald en vervoord naar de Algemeene Begraafplaats. Do man was gekleed met blauwen duffelschen jekker, bruine broek, zwartlaken pet, bottines, wit tricot onderbroek en dito borstrok, blauwe sokken en wit katoenen hemd, alles onge merkt. Het signalement luidt als volgt: ouderdom naar gissing 50 jaar, haar gryzend, oogen bruin, tanden gebrekkig. Door den kolonel-commandant van hot reg. grenadiers en jagers zyn by ge legenheid dor verjaring van H. M. do Koningin Regentes alle straffen uitgezond, rd die voor dronkenschap kwytgescholden. Gisterochtend viel op het Deen- sch® zeilschip „Valparaiso" aan de Wynhaven, te Rotterdam, een 18 jarig matroos John Erland van de ra buiten boord op vlot en daarna in het water. In het ziekenhuis ge bracht, is hy kort daarna ovorleden. Op het landgoed „Vogelenzang," by Haarlem, toebehoorende aan jhr. Barnaart, word gisteren de Wester-velddag van het „Leger des Heils" gehouden. Dit terrein leent zich uitstekend tot zulke byeenkomsten. Op drie verschillende plaatsen was een platform opgericht, van waar de leiders tot het volk konden spreken. Verder vond men eene cantine, waar goede verversohingen voor weinig geld te krygen waren, eene handelstent, waar uniformen, tamboerynen.Leger-des-Heilsboeken en verder alle zaken, die een goed Heilssoldaat noodig heeft, tc ko >p waren. Ook core RooR- Kruis-tent ontbrak nietdezo was zeer doel matig ingericht. Kortom men vond op het terrein alles wat by'zulke byeenkomsten in de open lucht behoort. Reeds vroeg op den dag, met den trein van 6.36, kwam het muziekcorps van Amsterdam, ongeveer op denzelfden tyd, waarop de af- deeling Haarlem kwam aangemarcheerd. Ge- zameniyk ging men nu, met de muziek aan hot hoofd, de vrouwelijke soldaten van tam boerijnen voorzieD, naar het terrein. Om acht uren precies klonk het kanon schot en nam kolonel Oliphant met zyn staf plaats op hot platform. Met eene korte toe spraak, waarin hy het publiek gelukwenschte m-it den verjaardag van H. M. de Koningin- li -gentes, alsook met het mooie weer (het i gende toen nog niet), opende hy de byeen- komst en gaf bevel tot het hyschen der vlag. Daar intusschen de verschillende feesttreinen i.og niet waren aangekomen, verzocht de kolonel den tyd met zingen door te brengen. Nad.it er eenige Vereenigingen meer gekomen waren, werd er een algemeene bidstond ge houden. Mun schat het aantal bezoekers ongeveer op 1200 en gewis zouden er zeer veel moer opgekomen zyn, als hot niet zoo onophoude lijk geregend had. Dit schoen aan de stem ming echter niet veel te hinderenmen was zeer opgewekt. Gelukkig helderde het weer tegen drieën op en kwam zelfs het zonnetje af en toe door het loover kyken. Er werd, voor zoover bekend is, geen enkele wanklank gehoord. Aan den Zeedyk, onder Vrouwen parochie, had een jongeling zyn geladen ge weer ln den hoek der kamer goplaatst. Door con ongelukkig toeval viel het, ging af en de moeder kreeg het geheele schot in het been. Zy werd naar Leeuwarden vervoerd, waar het been hoog boven de knie moest worden afgezet. Door bloedverlies is haar toestand zorgwek kend. Haar zoon is radeloos van smart. Naar aan de „Zwolsche Ct." wordt medegedeeld, is gisteren een ambtenaar der Exploitatie maatscbappy door den trein, welke te 1.61 naar Leeuwarden vertrekt, op delyn tusschen Zwolle on Dalfsen overreden. Gisternacht brandde, men denkt door het inslaan van den bliksem, de hofstede van Dirk Van der Gun, naby het fort Ever- dingen, tot den grond af. Er kon weinig van den inboedel gered worden. Alles was verzekerd. De paniek in varkensv1eesch te Chicago. Uit Chicago wordt gemeld Het monopolie in varkensvleesch, hetwelk den prys van dit voedingsmiddel gedurende eene maand op eene buitensporige hoogte heeft gohouden, is Dinsdag ineengezakt, waarop verscheidene groote faillissementen volgden. Daaronder is de firma John Cudaby, een groote inzouter en speculant in vleesch en spek, ei de American Packing and Provision Company, eene van de grootste firma's hier in dat vak. De heer Cudaby was a la hausse geweest in tarwe gedurende het geheele voorjaar op de geruchten van beschadiging van den oogst, maar was in den laatsteu tyd a la baisse. HIJ is ook bekend als de grootste houder van reuzel en varkensvleesch en als de grootste speculant in het westen en had zouteryen in Milwaukee, Omaha, Louisville en Cincinnati. Er wordt gezegd dat hy ten volle zal kunnen betalen en nog overhouden. De onmiddeliyke oorzaak der staking was de onmogelykheid geld te krygen op eerste-klasse-waarden. De opgewondenheid begon reeds 's morgens, toen het faillissement van drie voorname huizen bekend werd, die in het varkensvleesch-mono- polie waren betrokken, namelijk Stoevor Co Bailey Co. en A. C. Helmholz. Varkens vleesch per Septomber, hetwelk don vorigen dag 19 doll, gold, daalde in eon goed half uur tot 10 dollars. Daarna herkreeg do markt vastheid. Speculanten berekenden dat by de pryzen der varkens, vleesch a 10 dollars per barrel goedkoop was en begonnen te koopen, waardoor de prys gaandeweg opliep tot 11.75 dollars. Juist toen de zaken beter begonnen uit te zien, werd de staking van John Cudaby en de American Packing Company en Wright en Haughey, groote ontvangers en afladers ▼an granen, bekend. Dit bracht grooten schrik teweeg en de pryzen daalden opnieuw. Het monopolie was in handen van één enkelen speculant, die niet porsoonlyk optrad, maar door Beever, Bailey en Helmholz handelde. Men schat dat hy tusschen 50,000 en 60.000 barrels varkensvleesch a la hausse had, het geen by eene daling van 9 dollars per barrel een verlies van ongeveer 500,000 dollars be teekent. Verder wordt het faillissement aangekondigd van do firma Eggleston Son Cy., expedi teurs van de firma's John Cudaby en Wright A Haughey, die reeds failliet gingen. De „North American Packing Company' is ook failliet gegaan. Het actief bedraag een half millioen dollars; het passief is nic: bekend. BUITENLAND, Franltrijk. Blijkens telegraphisch bericht uit Wyddat is koning Behanzin, van Dahomey, niet vei schenen op do samenkomst, welke by aai ko'onel Duuias verzoent had, ten einde zyn ondei werping aan te bieden. In dezeomstan d ghöden zal generaal Dodds zich 10 Augusts naar Benin inschepen, om eene nieuwe expeditii tegen Behanzin to leiden. President Carnot heeft eene som vai duizend franken doen toekomen aan dearbe: dersfamiliën, die het zwaarst hebbon geleder ten gevolge van den brand aan don Quai ci la Rapée, te Parys. Van vele zijden hebben die slachtoffer giften ontvangen. Zoo heeft de Parysch gemeenteraad 2000 franken beschikbaar ge steld, waardoor roods aadelyk na de ram; kléinero sommen, afwisselend tusschen 4( en 70 franken, aan hen zyn uitgedeeld. Ooi particulieren zonden belangryke bydragen Het onderzoek naar de oorzaken van dei brand heeft nog geene resultaten opgeleverd De onthulling van het standbeeld var Bayard, den „ridder zonder vrees of blaam' to Mezières, had plaats in tegenwoordigheii van den Franschen minister van oorlog. D. monument is opgericht ter herinnering aa de verdediging dier stad door Bayard 1521 tegen oen leger van 32,000 man va don Duitschen keizer Karei V. Op initiatief van de „Socióté des gen do lettres" zal een gedenkteeken worden g< plaatst op het graf van den onlangs krant zinnig overleden scbry ver Guy Do Maupassan Voorzitter der commissie, die zich tot dat do* govormd heeft, is Emile Zola. Gr roo t-Brita n u i Volgens de „Sun" zal in de volgende wee te Londen eene internationale commissie va mynarbeiders byoenkomen om de houdin van de ray r.werkers van het vasteland tegei over de werkstaking in Engeland te bepale Daar zal beslist worden of ze do werkstaker rechtstreeks zullen steunen of wel zulle weigeren kolen naar Engeland te doen ve schepen. De voorzitter der vereeniging van my: wei kers Pickard heeft verklaard dat u Du tschland reeds de verzekering was oc vangen, dat de arbeiders het verschepen zo den weigeren. De mynwerkersbond van Groot-Britann heeft tevens een manifest uitgevaardigd, waar de bewering der myneigenaren, dat by li stygen van de pryzen der steenkool de loont met 10 pCt. verhoogd waren, wordt tege gesproken. Als er loonsverhooging was to gestaan, was die steeds met zeer veel moei verkregen en niet dan na krachtige betooginge De tegenwoordige loonon, heet het verdt zyn biliyk, en do bond zal alles in het we stellen om die te handhaven. De werklied hebben nooit aandeel in de winst gevraag wanneer de kolenpryzen stegen, maar w Hen van het billijke loon, dat zy nu hebbe niets laten vallen. Op verschillende plaatsen hebben de wer stakers ongeregeldheden veroorz iakt, wel de tusschenkomst dor politie noodig maakte By de beraadslaging over een supplet* krediet voor buitenlandsche zaken drukte Edw. Grey gisteravond in het Lagerh: er zyn leedwezen ovor uit, dat eenige led der oppositie eene critiek hadden gevoe I welke er niet toe kan bydragen om de looper. i onderhandelingen over Siam te begunstig' Zoodra de briefwisseling openbaar is gemaai I zal men zien dat de regeering even va beraden en krachtig is opgetreden als h; voorgangstors. De blokkade zal heden op; heven worden. Voorts zeide hy het te betreuren, dat t de Armenische gevangenen te Angora i vyf het doodvonnis zal worden voltrokki de vonnissen der overigen zyn echter v anderd in gevangenisstraffen van twee acht jaren. Wat betreft het gerucht, dat er ongeregi heden in het noorden van Marokko zou zyn voorgevallen, de regeering heeft daar geene bevestiging ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2