Vrijdag; 4 Augustus. A°. 1893. (Deze insurant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en -Feestdagen, uitgegeven. Pit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 3 Augustus. NP. 10261. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENT!UN: Van 1—C rogets f 1.05. Iedere rr;rel i-ecr /"0.17J. G rooi ere letters narr plaaUtruiiute. Voor hot incr.seoeren bu:tep öc stsd rordt f'' berekend. Eerste Blad. Behalve door het uitsteken van vlaggen en het spelen van het carillon (wegens het ongunstige weder ging do parade evenals in vele andere garnizoensplaatsen niet door), werd de 35sto verjaardag der Koningin-Regentes hier ter stede ook gevierd door eene buiten gewone avond muziekuitvoering van bot mu ziekcorps der dd. schutterij, welk concert by deze gelegenheid door heeren officieren van de Leidsche dd. schutterij den leden van „Musis Sacrum" welwillend was aangeboden. De geweldige regen van overdag, tot zelfs in den namiddag, was ongetwijfeld van invloed op de opkomst. Toch mocht deze, in verband daarmede, goed genoemd worden. Het corps van der. heer Joh. C. Geyp kweet zich op hoogst bevredigende wijze van zijne taak. Menig nommer werd luide toegejuicht of moest gedeeltelijk worden herhaald. Geopend met hot Volkslied, ontbrak hot. ook gedurende dit concert verder niet aan nationale liederen, dank zy Goyp's potpourri van Hollandsche volkszangen, waar van allerlei kunstig met elkaar vereenigd in voorkomt. Evenals do vorige maal onlangs, werd or ook nu veel by va' mee verworven. Van de feestelijke verlichting van het terroi.i moest voor dezen avond worden af gezien, aangezien bet te lang was blijven regenen om er nog op den bepaalden tijd mede klaar te zijn. Misschien zal ze nu op het concert van a. s. Zondag avond, onder betere omstandigheden, worden ontstoken. Blijkens een alhier ontvangen bericht heeft de heer H. Beuker, voormalig predikant bij de Chr.-Geref. gemeente alhier, thans pre dikant te Muskegon, bedankt voor de benoe ming als hoogleeraar aan do Theologische school der Geref. Kerk te Grand-Rapids (Noord- Amerika). Door hot ongunstige weder van gisteren werd de parade te's-Gravenhage, aanvankelijk bepaald op 12 uren, uitgesteld tot 2 uren. Onder aanhoudenden stortregen werd zij toen op het plein 1813 onder commando van den kolonel Vogel gehouden en bijgewoond door betreikelfik weinig publiek. De gouverneur der residentie, generaal Van Helden, inspec teerde de troepen. Do gewone illuminatie des avonds aan de openbare gebouwen en do traditioneels E of W daargelaton, leverde do residentie geono aantrekkelijkheid. Het Haagscho Bosch daar entegen gaf des te meer te zien. Op den grooten achtervyver was oene Chi- neesche brug verrezen; men zou vruchteloos in ons land een bouwwerk zoeken zoo rijk van ornamentatie. Prachtig kwamen de van licht schitterende lijnen en bogen tegen den donkeren waterspiegel en het omringende groen uit, en tot z&lfs in den hoogsten top van den toren, welke zich op het midden der brug ver hief, ontbrak geen lichtje, dank zy der bijna volkomen windstilte. De verlichting van Bosch en vijvers was als naar gewoonte. Tusschen het groen waren lampions als reusachtige oranjeappelen, langs de boorden der vyvers guirlandes van vet- glaasjes. Op verschillende punten in het Bosch deden zich muziekcorpsen hooren, zoo ouder anderen m de eveneens feestelijk verlichte tent van de Witte Sociëteit de koninklijk militaire kapel. Ook in den tuin van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap was liet recht gezellig. Feestlicht schitterde ook daar aan den muziektempel, waarin het staimuziekcorps van den heer Maiui, uit Leidon, zich deed hooren, en langs alle lijnen van het hoofdgebouw, terwijl op een dansvloer om de estrade na afloop van het concert gedanst werd. De kermis in het Voorhout trok natuurlyk i weer de bezoekers toen de lichtjes bekeken j waren. Overal hoerschte eene prettige drukte, j al was het verbazend vol. Het weer hield zich goed en zoo was het dus: „eind goed, a! good". Hot Hollandsche Spoor vervoerde met de extra-treinen ruim 3000 personen naar de residentie en het Staatsspoor met de pleizier- treinen 2100 reizigers. Akte Examen L. O. 's Gravenhago, 2 Aug. Engelsch. Geslaagd de heer J. Hage, van Aarlanderveen. Ter benoeming van eene onderwijzeres lste klasse aan de burgerschool voor jongens en meisjes aan de Korte Lombardstraat te 's-Gravenhage zyn aanbevolen mej. A. C. Hofman, onderwijzeres te Leiden; A. M. E. Van der Steen, id. te Arnhem; A. Van Wyk de Vries, id. te Kuilenburg, en R. Brandei, id. te Rotterdam. Op het door het Centraal Bestuur van den „Ned. R.-JK. Volksbond" aan H. M de Koningin-Regentes gericht adres, in zake de pensionneering der werklieden, werd dezer dagen het volgende antwoord ontvangen: De ministers van Waterstaat, Handel en Nijverheid en van Financiën; gezien het door het Centraal Bestuur van den „Ned. R.-K. Volksbond" in do. 29 Mei 1893 aan Hare Majesteit do Koningin-Weduwe Regentes ge richt en in hunne handen gesteld adres, de wenscheiykheid betoogende, dat spoedig eene pensioen regeling voor werklieden van Regeeringswege tot stand komonamens Haro Majesteit de Koningin-Weduwe Regen tes; geven aan adressant te kennen, dat de aandacht der Regeoring gevestigd blijft op hot voorbereiden van wettelijke maatregelen tot verbetering van het lot o. a. van bejaarde werklieden. Den 7den Aug. a. s. zal het 40 jaren geleden zijn dat de heer J. D. Sigal, predi- dant te Lisse, de Evangeliebediening aan vaardde te Besoyen. Later stond hy te Lage- Zwaluwe, St.-Lauiens, Rynsburg en sinds 1876 in de gemeente Lisso. Naar men ver neemt, zal dit Zondag 6 Aug. in do voor- middaggodsdienstoefecing herdacht worden. De „Martha Stichting" te Alfen a/d. Ryn y.ierde gisteren haar 11de jaarfeest. Nadat in den loop van den morgen vele belangstellenden per spoor en o. a. met drie versierde stoombooten derwaarts waren ge komen, werd te 11 uren in het kerkgebouw der Nod -Herv. gemeente het feestwoord ge voerd door den president der Stichting, ds. J. G. Smitt, afgewisseld door het zangkoor der kinderen. Tusschen 1 en 2 uren werd gelegenheid gegeven tot bezichtiging der gebouwen en daarna vergaderden de feestgenooten in de groote speelzaal, ten einde mededeelingen te hooren van het bestuur omtrent de Stichting, welke samenkomst werd opgeluisterd door muziek en zang der kinderen. Jammer dat het regendeeen helder zonnetje zou de feestvreugde, welke er heerschte, zeker niet weinig hebben verhoogd. Aan het Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit namen gisteren deel kandidaten voor de faculteiten der rechtsgeleerdheid, godgeleerdheid of lettoren. Toegelaten zyn H. J. G. Farensbach, A. Verschuur en J. A. De Jong. Afgewezen werden drie candidaton; één candidaat trok zich gedurende het examen terug; met twee wordt hot examen voortgezet. I Voor de faculteiten der geneeskunde of der I wis- en natuurkunde werden 4 candidaten geëxamineerd. Toegefeten werd II. B. Holsboer; één can didaat trek zich vóór het examen terug. Afgewezen werden 2 candidaten. Op de voordracht voor do benoeming van een leeraar in het Fransch aan do ge meente hoogere burgerschool met drie jarigen cursus te Groningon op eene jaarwedde van f 2000, is geplaatst de heer Joh. Van Breukelen, leeraar aan de rijks hoogere burgerscholen te Waiffum en te Sappemeer. By do Rijkspostspaarbank is in Juni 1893 ingelogd f 1,478,594 41'/, en terug betaald f 987,335.82. Meer ingelegd dan terug betaald f 491,258.50'/,. Aan het einde der maand Mei was ten namo van de verschil lende inleggers ingeschreven f 29,085,426 18, zoodat het tegoed op ultimo Juni bedroeg f 29,576,684.77'/,. In den loop der maand z(jn 5086 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven 1776 zyn geheel afbetaald, zoodat er aan het einde dier maand nog 381,197 in omloop waren. Het bericht, dat onlangs in sommige bladen stond, als zoude de opbrengst der Vermogensbelasting de raming verre over schrijden, mist eiken grond van zekerheid. Daartoe zou vanwege het departement aan de inspecteurs der registratie eene opgave moeten gevraagd zyn, terwijl wij met zeker heid kunnen meedeelen, dat die opgaaf tot heden noch gevraagd, noch gedaan is (N. B. C) Pas zoo schrijft men aan de „Frov. Gron. Cc." verheugde de gemeente Sappe moor zich in 't bezit van ten nieuwen bur gemeester, den hoer mr. T. S. Bakker, die voorzeker do sympathie der gemeentenaren had, getuige do blijdschap, waarmee het bo richt zfiner benoeming werd ontvangen, of de dood ontrukt hem aan zyno familie, aan zyne dorpsgenooten. Donderdag 27 Juli j.l. te Groningen als burgemeester beèedigd, werd hij reeds den lston Augustus door eene korte, doch hevige ongesteldheid ten grave gesleept. Algemeen is de deelneming in, groot de verslagenheid over dit sterfgeval. De heor Bakker toch was jong en bemind, roden genoeg om veel goeds van hem voor Sappe meer te verwachten. Wie nu weer zyn op volger zal worden? Den 2den Sept. a. s. zal uit Rotterdam per stoomschip „Salak" naar Oost-Indio ver trekken een detachement suppletie troepen, sterk 3 onder-officieren en 70 minderen, onder het bevel van den kapitein der infanterie H. L. W. Tellings en het medegeleide van den 2den luit.-kwartiermeester M. W. Scheltema. De gewone audiüntie van den minister van buitenl. zaken zal op Vrijdag 4 Aug. en die van den minister van binnenlandsche zaken op Zaterdag 5 Aug. a. s. niet plaats hebben. By koninklijk besluit is met 1 Aug. eervol ontslag verleend aan den commies der lelegraphie van de 3de kl. J. H. Peek. Met 1 Sept. a. s. benoemd tot directeur van het spoorwegpostkantoor No. 2, J. A. Teljer, thans hoofdcommies der posterijen. Toestemming verleend aan G. Van der Kolk, secretaris der gemeente Kerkwijk, om teNeder- hemert te wonen. lie koning en de koningin van Saksen op Harken. Omstreeks negen uren gistermorgen gingen HU. MM. de koning en de koningin van Saksen te Amsterdam aan boord van een af gehuurd bootje van den havenstoombootdienst, aan boeg en steven versierd met de Neder- landsche vlag. Twee en een half uur later stoomde het vaartuig het houten haventje binnen van het eiland Marken. 't Stortregende al geruimen tijd en de verschillende dijkjes en wegjes van het be roemde stukje land in de Zuiderzee waren glibberiger dan ooit, daar al die harde zeeklei tusschen de nonchalant neergelegde steentjes aan 't smelten was geraakt. Maar waar dio straatsteentjes heelemaal niet liggen, was do vaste grond in moeras veranderd, waardoor mon niet heen ko» waden zonder vrees z'n schoenen in den steek te moeten laten. Terwijl het regenwater bij stralen uit de grauwe wolken viel, stapte het br-jaardo koningspaar aan wal, gevolgd doorzijn ga-sten een gevolg, en zevental damdf en vjjf heeren. Een der adjudanten girg voorop laügs het smalle, dykje. De koning volgde, in streng incognito, kalm z'n sigaar rookendo, de pan talon hoog opgeslagen, eene grijs geruite regen jas tot bovenaantoe dichtgeknoopt. Moedig staptp hy voort, zonder parapluie, zoodat al spoedig het water droop van zjju klein bruin jagershoedje. Achter Z. M. wandelde de koningin, oven eens zonder parapluie, zondoi handschoenen, de blauwlakensche japon flink opgehouden, om geen slik te krijgen aan de breede strook. De andere heeren en dames, allen achter elkander, liepen met de kragen van jassen en mantels in de hoogte, de regenschermen tegen den wind in, een beetje ontstemd kilkend om dat onaangename weer op dat vlakke, onbeschutte eiland. De Markertjes Kamen volstrekt geeno notitie v$n de hoogo gasten. Zy kenden hen niet. Alleen een zwerm van kleine, wydbroekige jongens en ook eonigo aardige blondlokkige meisjes apprecieerden die dames en heeren, omdat het vreemdelingen waren. De eersten van het rytje moesten het als alt yd ontgelden. Heel oneerbiedig trokken do kinderen den koning aan z'n jas en aan z'n handen en als Z. M. dan lachte om het bui- tengewono van 't verschijnsel, dan hielden ze den vorst staande, money vragend, omdat ze eiken vreemden bezoeker voor een Engelschman houden of een Amerikaan. Die brutaliteit vermaakte den gryzen koning en telkens weer haalde hy zilverstukjes uit z'n broekzak, om ze den bedelaartjes voor te- houden, waardoor elk oogenblik een gedrang om hem ontstond. Langs 't dijkje ging 't nog goeddaar aaide H. M. de nieuwsgierige meiskes nog vriendelijk over de bruine wangen, of trok ze haar zacht- kens aan de lange lokkon, om te zien of die „echt" waren. Maar toen kwam het eerste vlondertje, dat gladde, natte, smallo vlondertje over een kroostig slootje. Daarby moesten de heeren te hulp komendat was voor de dames toch wat veel gevorgd. Een klein stootje vormde zich achter het hof, een paar waggelende visschors met hooge hoeden op, een paar blozende vrouwen met hare uitslaande zwarte rokjes, hare bonte jakjes, hare elegante mutsjes. Zy hadden gehoord van den kastelein, die kranten leest, wie wel die heeren en dames waren, en be wonderend roepen zy elkander heel naïeve opmerkingen toe. Op 't eene vlondertje volgde het andere, op 't eene dykje het andere, en overal woei en regende het even hard, overal was het even glibberig. En do vorst en de vorstin lachten en de andere dames en heeren vonden, rillend van don vochligen wind, alles even „kolossal interessant" en ze bewezen hunne belangstelling door een druk debat over de vraag, of het water in die kanalen nu „Meerwasser onder Rbeinwasser" zou zyn. Zoo kwam het gezelschap aan het nauwe steegje, aan hot einde waarvan het beroemd model-huisje van Maartje Thyssen staat. Maartje zat een kommetje koffie te drinken, toen de koning binnenstapte. „Kom jo reis kijken?" vroeg ze op den toon van iemand, die gewond is om te gaan met voorname gasten, die haar niet verstaan en die zy niet verstaat. Z. M. antwoordde met een vriendelijk: „Guten Morgen," en zoo stapte hy de pronk kamer binnen. Dat kon Maartje niet toestaan. „Eerst je voeten vegen, as je-blieft", zei ze een weinig geprikkeld, en toen do vorst niet reageerde op die aanmerking, trok ze hern zachtjes naar de grooto mar, waar Z. M. wol verplieht was z'n zolen te reinigen. „N§". vervolgde Maartje tevreden, „kom d'r nou maar in. O zoo, heb je nog meer volk by ja? Kom maar binnen, juffrouwen en me- heeren, Maartje heet je welkom."

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1