Maandag 31 Jnli. (j€ou:ant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. feuilleton. 10257. A°. 1893. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: "Voor Leiden per 3 maande*.f 1.10. Franco per post1.40.' Afzonderlijke Nommsre..0.05. PRIJS DER ADVER'JENTIÉN Vmn 16 regel» ƒ1.05. Iedere regv^l meer 0.1 Grootere lettere naar plaatsruimte. Yoor bet incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.00 berekend. Leiden, 29 Juli. Deze week werd in de fabriek van den heer Krantz een cursus geopend in de Zweed- sche houtslöjd, onder leiding van den lieer Van der MeuleD, van 's-Gravenhage, bijge staan door den lieer Yoermans, van 's Gra- venhage, en den heer Van Bladel, van Leiden. Aan dezen cursus wordt door een 10 tal dames onderwyzeressen en een 40 tal onder wijzers uit alle oorden des lands deelgenomen. Leermiddelen on onderwijs worden gratis verstrekt, dank zij de vrijgevigheid van iemand, die voorloopig onbekend wenscht to blijven, •en van den heer Krantz, die zijn particulier slöjdlokaal met de noodige leermiddelen niet alleen beschikbaar stelde, maar moeite noch kosten heeft ontzien om het een schoon en feestelijk aanzien te geventerwijl de com missie der fabrieksschool een harer school lokalen openstelde, om den cursisten golegon- heid te geven tot gezellige bijeenkomsten in de avonduren. Dit laatste lokaal is ook al door de vriendelijke zorgen van den heor Krantz in eene feestzaal herschapen. Genoemde heer is een groot voorstander van de slöjd en laat dit leervak reecU gedu rende een jaar aan een deel zijner fabrieks- -arbeiders geven. Terwijl hy verleden jaar voor zjjne reke ning een drietal Leidsche onderwijzers een ■cursus in de Zweedsche houtslöjd deed volgen, verplicht hij nu een groot aantal onder wijzers aan zich. Wanneer de slöjd eenmaal in de lagere school komt en dat zal ze zeker, dan zal de heer Krantz met eere genoemd worden als een der baanbrekers voor dit nuttige leervak. Nu reeds verwerft hij zich den dank van een aantal onderwijzers en onderwijzeressen. Te 's Gravenhage werd gisteren door den ingenieur H. P. N. Halbertsma, in hot „Café Neuf", namens de heoren Th. A. Van •den Broek en G. W. Van Barneveld Kooy Jr., aanbesteed het bouwen van den watertoren, onder bijlevering der benoodigdo materialen, met uitzondering van de buisleidingen en bet KONINGIN? Slot.) IV. Intuaschen werd de ongelukkige tooneeL speelster nog altijd streng bewaakt in de gevangenis van Jougne. De alafmtooneelen en de bedreigingen met den dood hadden zich wel is waar niet herhaald, maar haar toestand was niettemin recht wanhopig. Afge sneden van alle berichten, in onzekerheid over haar verder lot, zat de arme tooneel- speelster in hare cel en beproefde haren honger te stillen met de in dit land nog zeer gebruikelijke spijs, die men „gaudes" noemt, eene met melk gekookte brij van maïs, die der verwende kunstenares volstrekt niet smaakte. In de vergaderzaal van het „comité van openbaar welzijn" beraadslaagde men intus- schen over de vraag, wat er geschieden moest met de gevangene, die nu al bijna acht en veertig uren opgesloten zat. Er waren verschillende loden, wien de gevangene zeer lastig werd en die het liefst gezien hadden, dat de gevangenneming in het geheel niet had plaats gevonden. Anderen waren van meening, dat men inderdaad eene tooneel- speelster voor zich had, daar men in de garderobe nog een aantal andere fantastische kostumes vond. De president echter was gemakkelijk van zijne dwaling te overtuigen. Hij verklaarde dat de garderobe niets bewees; de koningin reservoir, het leggen van de gegoten ijzeren buisleidingen, alles ten dienste der waterleiding te Meppol. Minste inschrijvers waren: voor den toren de heer F. Van Balen, te Nieuwe- Schans, voor 13,880; voor de buizen de heer C. De Ruiter, te Zoeterwoude, voor f 17,472.54. Op Woensdag 26 Juli jl. hield de Pro vinciale Vereeniging van Ambtenaren ter Gemeente-secretarie in Zuid-Holland te Dor drecht hare zesde algemeene vergadering. Nadat de Voorzitter, de heer Blankestijn, van Oegstgeest, do vergadoring had geopend, werden de notulen der Torige gelezen en goedgekeurd. Daarna deed de voorzitter mededeeling dat enkele leden kennis hadden gegeven de ver gadering niet bij te wonen; voorts dat de Koninklijke goedkeuring op de statuten was verkregen. Alsnu werd overgegaan tot het benoemen van twee bestuursleden. Bij eerste stemming werden benoemd in de vac.-Blankestjjn, de heer Van der Salm, te Sliedrecht, en in de vac.-Koker, de heer Van Nierop, te 's-Graven- zande. Daarop bracht de commissie, belast met het nazien der rekening, bij monde van den heer Van der Salm rapport uit. Dit rap port, dat strekte tot goedkeuring der rekening, werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Vervolgens werd gelezen het rapport der commissie in zake het op te richten uitkee- ringsfonds. De commissie was van oordeel dat medewerking niet wenschelijk was. De vergadering vereenigde zich met deze con clusie. Tegelijkertijd werd verworpen een voor. stel der Zustervereeniging in Utrecht, tot het oprichten van een bond van gemeente ambtenaren, op grond dat de Vereeniging ook niet medewerkt tot het oprichten van het meergenoemde Uitkeeringsfonds, dat een on derdeel zou moeten uitmaken van den Bond van Gemeente-ambtenaren. Alsnu bekwam de heer Zaneveld, van Lisse, het woord, ter inleiding eener besproking over de artt. 335-344 Burg. Wetb. Spr. begon met eene korte verklaring van het wezen der erkenning, om daarna na te gaan op welke wijze erkenning tot stand komt. Vervolgens wees spr. op de gevolgen had juist onder het masker eener tooneel speelster willen vluchten en daarom de ver schillende requisites en kostumes meegono men. Wat moest nu echter mot de gevangene geschieden? Zou men haar te Jougne hou den? Dat was zeer lastig, want men moest eene herhaling van hot incident met naburige gemeenten duchten, die de gevangene bevrijden of in hare macht hebben wilden. Dit gevaar maakte een voortdurende», zeer vermoeiendon wachtdienst noodig, dien de manschappen der nationale militie allesbehalve aangenaam vonden. Maar indien de gevangene weggevoerd zou worden, dan deed zich wederom de vraag voor waarheen? De naaste groote stad was Pontarlier, maar op den weg daarheen konden de inwoners van Boohejean het escorte overvallen of de commandant van het slot van Joux, die toch in elk geval ook van de gevangenneming der koningin gehoord had, kon een uitval doen en dan kwam het tot een gevaarlijk gevecht. Het werd den leden van het comité duidelijk dat het regeeren toch niet zoo gemakkelijk was. De vreugde over de arrestatie maakte plaats voor groote teleurstelling en had eene splitsing der bewoners van Jougne in twee partijen ten gevolge, van welke de eene nog j altijd de meening voorstond, dat men den koning govangen hr.d, terwijl de andere bo- I weerde dat men met eeno tooneelspeelster had te doen. Men ontving bladen uit Parijs, waarin niet het geringste van eer.e vlucht der koningin stond; ook was het vreemd, dat de vluëhte- der erkenning, om ten slotte nog even stil te staan bfj de bepalingen betreffende het onder zoek van vader- en moederschap. De Voorzitter dankte den inleider voor de flinke wyze, waarop hy zich van zijne taak had gekweten. Daèrop volgde een kort, opgewekt debat. Hoofdzakeiyk liep dit over de vraag of een scheepskapitein, die krachtens art. 35 van het Burg. Wetb. de functiën van Ambtenaar van den Burg. Stand waarneemt, bevoegd is in eene geboorte akte de akte van erkenning op te nemen. Door den inleider was deze vraag bevestigend beantwoord, terwyl de heer Van Nierop dit gevoelen bestreed. Verder voerden hierover nog het woord o. m. de heerenVan der Salm, Tolk en de Voorzitter. De ver gadering kwam evenwel tot geene conclusie. Nadat het debat over dit onderwerp ge sloten was, deed de heer Van der Salm het voorstel om de afgetreden bestuursleden, de heeren Blankestyn en Koker, te benoemen tot eereleden. Met algemeene stemmen nam de vergadering dit voorstel aan. De heer Zaneveld, daarop de verdere lei ding der vergadering op zich nemende, dankte den afgetreden voorzitter, voor alles, wat hy in het belang der Vereeniging gedaan had en als bewys van erkentelykheid bad de ver gadering hem benoemd tot eerelid. Spr. hoopte dat hy ook in die betrekking de Vereeniging zou steunen en medewerken tot haren bloei. De heer Blankestyn dankte in gepaste bewoordingen voor het hem geschonken ver trouwen. Nadat nog eenige voorstellen van huishou- deiyken aard waren afgedaan en Rotterdam als plaats voor de volgende vergadering was aangewezen, sloot de heer Zaneveld de ver gadering. De heer Cremer, lid van de Tweede Kamer, gaf gisteren een diner in het „Oranje-hotel" te Scheveningen ter eere van den nieuwbe- noemden gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indiö, Jbr. Van der "Wyck. De erfgroothertogin van Baden wordt reeds a. s. Maandag om 2 uren to Scheve ningen verwacht. De heer H. L. V. E. Salomon, gepen- sionneerd officier en oud commandant eener lingo niet vervolgd werd. Al deze zaken kwamen in de vergadering van het comité ter sprake en ten slotte kwam men overeen, aan den commandant van de nationale militie der provincie te Besamjon, alsook aan de naaste republikein- sche autoriteiten te Pontarlier, mededeeling van hot voorval te doen. Terwyi het comité van Jougne nog be raadslaagde, verscheen voor de poort, die den toegang tot het dorp en de straat verperde, oen wagen met mannen in burgerkleeding. De wagen werd aangehouden en, merk waardig, op hetzelfde oogenblik, waarop de wagen haltmaakte, liep een rad van de as af en kantelde het voertuig om. Het viel zoo ongelukkig, dat het de poort versperde en het sluiten der deuren onmogelyk maakte. De reizigers verzochten den militiesoldaten hun by het oprichten van den wagen behulp zaam te zyn en de mannen pakten gewillig toe. Juist was het gelukt, het rad weer op zyne as te bevestigen, toen een tweede en derde wagen naderde, eveneens met reizigers, en nauweiyks had men den weg vrygemaakt, of daar kwamen een vierde en vyfde wagen, elk met vier reizigers, die eensklaps in aantal de militiemacht verre overtroffen en een druk gesprek over hunne verdere reis met de militie soldaten begonnen. Een zevende en achtste wagen verschenen en achter dezen in galop het eerste escadron cavalerie, waarop de, wagens met de vrouwen en kinderen on hot tweede escadron volgden. Eer de verschrikte militiesoldaten zich'kon den bezinnen, hadden de escadrons cavalerie zonder tegenstand de poort gepasseevd en bi- gevangenis voor jeugdige mannelyke veroor deelden, heeft by den heer P. Stins Pz., t© Yelp, een vlugschrift de wereld ingezonden,, dat tot titel voertHet Leger des Heils en de Gevangenis". Hierin gaat de schryver na wat goeds er alzoo door het Heilsleger is tot stand gebracht, hoevelen door tusschen- komst van dit Leger zyn gered en betoogt daarna dat het zeer wonscheiyk zou zyn om ook aan deze Vereeniging toegang tot de gevangenissen te verschaffen, zooals ook onderwyzers, godsdienstleeraren en het „Ge nootschap tot zedelyko verbetering van gevan genen" toegang hebben. Het is schryvers overtuiging, dat de jaariyksche statistiek van het gevangeniswezen spoedig op een veel geringer aantal recidivisten zal hebben te wyzen, indien de Heilsofficieren in aanraking worden gebracht met de gevangenen. Deze brochure is opgedragen aan H. M. de Koningin- Regentes en ook toegezonden aan de minis ters en leden van de Eerste en Tweede Kamer. In verband met de cholera-berichten, is de dienst der pakketpost in Griekenland tydo- lyk gestaakt en kunnen derhalve pakketten, met bestemming naar dat land, tot nader order niet ter verzending worden aangenomen. In de naamlysten der Europeesche boom- kwèekers vindt men thans ruim zesduizend verscheidenheden van peren beschreven. Het spreekt intusschen vanzelf dat niet alle ge schikt zyn voor denzelfden bodem. Ook de standplaats, snoeiwyze en vorm zyn van krachtigen invloed. Een boom, die byv. als hoogstam-kroon in ons land niet voldoet, kan als pyramied- of leiboom een even ryken als geurigen oogst opleveren. De heer Jac. P. R. Galesloot, die gedu rende vyf en twintig jaren eenige hondorden Fransche on Belgische peersoorten in eigen kweekery en op de gronden van anderen nauwkeurig heeft nagegaan, heeft daarom een nuttig werk verricht door de kostelooze verspreiding van een bescheiden boekske, waarin een zeventig soorten worden behandeld, welke,met inachtneming der byzondereeischen, voor elke soort vermeld, uitmuntend in ons land gedyen. By den aanleg van boom gaarden verdienen deze aanteekeningen aan dachtig geraadpleegd te worden. vonden zich in het dorp zelf. De meeste militiesoldaten wierpen hunne wapenen weg en vluchtten in de huizen. Men liet zo loopen. Met buitengewone snelheid werd het stad huis bezet, alsmede de kerk, opdat de alarm klok niet kon worden geluid, en eer het nog altyd debaltoerende comité wist, wat er ge beurd was, was Jougne in do macht van den heer De St.-Ange, die besloot hier voorgoed te biyven, om den eenigen overgang aan de Zwitsersche grens vry te houden. De arme tooneelprinses, die men voor eene werkelyke koningin gehouden had, werd be- vryd en mocht natuuriyk ongestoord verder reizen. De twaalfhonderd goudstukken en het grootste deel harer garderobe kreeg zy terug. Een deel echter was verlorende vrou wen van de comité-leden hadden uit do garderobe genomen wat van hare gading was, en daar St.-Vul verklaarde liever van alles afstand te willen doen dan nog langer te biy ven in de plaats, waar zy duizend angsten had uitgestaan, liet zy h-aro garderobe en de noodlottige kroon, die niet teruggevonden werd, in den steek, om met de andere vluch telingen nog in het volgende uur over d&. grens te gaan. Zy bleef gedurende de rovolutie in het buitonland en keerde eerst onder Napoleon naar Pary» terug, waar zy herhaalde malen verklaarde dat zy als tooneelkoningin menig maal had gewenscht eene werkelyke koningu^ j te zyn, m*aar na het voorgevallene to Journe i had zy al zulko stoute ideeën voor ~ujt I haar hoofd gebannen.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5