rangen, zelfs nu ook de loge, zoo dicht be zet waren. Faassen was bovendien ook de man, die de titel- en hoofdrol vervulde. Hfi deed dit op de hem eigene, bekende wfize. Was er vroeger meermalen gelegenheid hem in fijne salonstukken enz. te bewonderen, h\j heeft getoond ook nog altijd in producten van minder gehalte, als het gisteravond ver toonde, op z\jne plaats te zijn. Medesloepend door zyn spel, wist hy mot zyno coupletten de aandacht eveneens gaande te houden en do za?' herhaaldelijk te doen daveren van het lachon, al waren die coupletten nu vol strekt niet dubbelzinnig Misschien dacht hij: het is toch kermis en dan kan het een en ander, by anders vei ge leken, er wel mee door. Dan is men zoo kieskeurig niet. De overige optredenden [van wie we vooral mevr. Van Kerckhoven Jonkers al6 de ver loofde Ernestine, dochter van den smid en sloten maker Vroegop (don heer Le Gras) niet mogen verzuimen te noemen] stonden den heer Faassen flink ter zijde. Zy allen werkten er toe mede om, voor zoover het stuk zelf dit toe liet, de aanwezigen een paar genoeglijke uren te verschaffen, al moge het „blijspel" nog zoo oud zyn. Het oude immers kan soms gewel dig trekken. Dit zal misschien ook hedenavond by het „Dertig jaren uit het leven van een dobbelaar" andermaal wel blykon. „Het mannetje uit de Maan" word gister avond door hettooneelgeaelscliap van de heeren Van Lier opgevoerd. Dat men zich van dit biyspel iets goeds, iets zeer vroolyks voor- steldo, bleek reeds uit de flink bezette zaal. Het blijspel met zang in 5 bodryven deed inderdaad allen bartelyk lachen. Bepaald kluchtig waren de pogingen van den heer en mevrouw Minnetak, om hunne vfif huw bare dochters aan den man te brengen. De dochters zijn evenwel zoo wijs hierop niet to wachton, want ioder was reeds van een galant voorzien, zonder dat papa of mama er iet3 van merkten. Kranig hield zich vooral xnej. Corri (mej. Cohen), die onder meer nitt hare voorstelling van „maagd tot bostje" zeer veel by val inoogstte, waarom zy dan ook herhaalde malon werd teruggeroepen. ï)e niet gefortuneerde papa Minnetak (de hoer Bigot Sr.), gemeente secretaris, was ook bepaald ocnig. Hy was van een dorp naar eene stad ovorgoplaatst en moest daar zyn stand ophouden. De garderobe moest nagezien worden, doch ten koste van demaag In familiekring werd daarom besloten dat de jongodamos don riem om 't middel maar wat siyver moesten aanhalen, wanneer de honger soms wat luid mocht spreken, en papa bracht 't zóó ver in zelfverloochening, dat hy in de keuken om een stuk brood kwam vragen, „want hy had zoo'n honger". Een woord van lof mag ook den anderen modo3pelenden niet onthouden worden. Wy zeggen niet te veel, wanneer wy vorklaren dat ook dit blyspel con bezoek overwaard is. In do Stadszaalwelke buitengewoon goed bezet was, amuseerde men zich van acht uren tot halftwee uitstekend. "Wie met de kermis niet naar Frits Van Haarlems gezelschap gaat zien, mist indordaad veel. Het orkost stemde tot vroolykheid; deroode duivels dwongen bewondering af; Emilie Culp zong frisch on duideiyk, eene groote deugd voorzeker; de gedresseerde aapjes deden hun leermeester alle eer aan, ze reden o. m. uit stekend op het tegenwoordig zoo gevierde rjjwiel; de Figaro's maakten zingende zwierigo bewegingende „Galerie moderner Meister- werko," ze overtroffen nog al het vorigo, zo zyn éénig; Do "Winter was natuurlijk in allo opzichten best; de athleten in salon-toilet traden nu op en wedyverden met hunne collega's de duivels, en de menschapen met den dwerg vóór, achter, in, op en door do apenkooi waren vlugger dan iemand in de zaal on zy wonnen hst wat de kunst betreft om lachspieren in bewoging te brengen. Het schitterendste nummer is ongetwyfeld de dans van mile. Valentine Petit, waarvan we gisteren niets te veel zeiden. Ook het om gekeerd teekenen van koppen is eene ware kunst. We zyn altyd spaarzaam mot aanbevelingen, maar des te meer waarde zal het hebben als we nu eens vorklaren, mot de hand op het hart rHet is in de Stadszaal prachtig." Vondelhoven" behoeft nog niet te klagen het gaat er naar wensch. Morgenavond neemt de Wecner Dames-Kapel er afscheid in eene versierde zaal. Alsdan zullen den dames der bezoekers verrassingen worden aangeboden. Dan valt er dus ook veel te genieten! Gemengd Pfieuwfc Aan de Breestraat alhior kon men gistemaraiddag tweo jeugdige acrobaten in hunne nette pakjes aanschouwen, op eon kleed acrobatische toeren uitoefenende. Hoe wel die toeren de krachten der kleinen niet overschreden, de jongen is 14 en het meisje 9 jaren oud, heeft de politie ge meend ze van de straat te moeten nemen en aan hunne ouders, met eon woonwagen buiten de Hoogewoerdspoort staande, over te geven. Zy verhaalden dat vader vergunning van den marktmeester had om op de markt of hei kermisterrein te werken, doch dat hy hei staangeld van f 3 niet kon betalen, waarom zy alsnu probeerden dat geld by elkander t«-. krygen. Er z jj n weer kippen gestolen en wel hedennacht, ten getale van negen en in het nadeel van P. v. d. K., buiten de Morschpoort, binnen de grenspalen der ge meente Oegstgeest. Uit het achterlaten va.i ééne doode kip en van óén kippekop meent men te mogen afleiden dat het stelen gestoord werd. Die kippendieven zijn lastige heeren, niet het minst voor do politie. Wy deelden mede dat den rijks ontvanger te Noord wyk eene serenade go bracht was en menig lezer zal gevraagd hebbenwaarom Men kont de soc;öteits- quaestie; men gaf eene uitvoering tegen entree en terecht meende de rijksontvanger dat men daarvoor patentplichtig was. Hy maakte zyne meening kenbaar aan den Voorzittor, die van tegenovergestelde meening scheon. Men vroeg geen patent aan. Het was dus nu plicht van den rijksontvanger den eontroleur daarvan kennis te geven. De zaak werd vervolgd en het besluur der Sociëteit vrygesproken. De biydschap daarover scheen groot en do heer ryksontvanger kreeg de serenadeomdat by uitvoering had gegoven aan hetgeon hy volgens zyn ambt verplicht is. Do ontvanger had echter de beleefdheid gehad te waarschuwen, waar toe hy niet verplicht was. Iloe menig keer wordt ruen vervolgd zonder eenigo waar schuwing! Ziehier de opheldering van het feit; men kan dus nu een oordeel vellen! Voor het gerechtshof to 's-Graven- hftge werd hoden een uitvoerig getuigenver hoor gehouden in de zaak van J. B. Pzn., 24 jaren, arbeider te Rynsburg, appellant van een vonnis der Haagsehe rechtbank, waarby hy mot zekeren K (niet in beroep gekomen) tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld werd wegens het verbryzelen van glasruiten in het logement van S., te Sassenheim, en mishandeling met eene schaats van den logementhouder. Verschillende getuigen verklaarden dat zy bekl. in den avond van het gebeurde baddei-: herkond aan zyno stem, toen hy don logement houder uitdaagde om naar buiten te komen. Dit en de omstandigheid, dat alleen beklaagdo B. on zyn collega K. op het bewuste tydstip in de nabyheid van het logement zyn gezien, achtte het Openb. Min. voldoende om te vorderen bevestiging van het veroordeelend vonnis. Mr. Caroli, uit Amsterdam, als verdediger optredende, vroeg ten aanzien der vorbryzeling vryspraak en met betrekking tot de mishan deling het opleggen van slechts eene geldboeto of althans van eene zeer lichte straf. De arrond.-rechtbank te Utrecht veroordeelde gisteren: D. S., te Zwammerdam, wegens onbevoegde uitoefening der genees kunst (appèl kantongerecht te Woerden), tot geldboete van f 20, subs. 14 dagen hechtenis. De officier van justitie te B eda verzoekt opsporing, aanhouding en be richt van P. Tielemans, 24 jaren. Deze per soon wordt verdacht zich aan moord te Calmptkout (België) te hebben schuldig gemaakt. Naar het ziekenhuis te Rotter- dam is overgebracht een der opvarenden van het stoomschip „Nautilus", uit Londen, liggende in de Boompjes, als lydende aan pokken. De opperwachtmeester v. d. M.f dienende by het regiment huzaren te 's-Her- togonbosch, heeft getracht zich door een re volverschot van het leven te berooven. Ge lukkig mislukte de toeleg en bevindt zich de patiënt thans in het hospitaal en naar om- standighe en vry wel. Dinsdagavond is de landbouwer Kreulen, op weg van Steenwyk naar Havelte, alwaar hy woonachtig is, even buiten Steenwyk onverwachts aangevallen door twee sujetten, die hem met messen verwonddon en 3loogen, zoodat hy meer dood dan levend naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Men vreest voor zyn leven. De beide daders zyn aange houden en achter slot gebracht. Het vuurwapen, waarmede E. W., uit Ees, de boerendochter op 4 Juli vermoordde, is in het dennenbosch „De Heeronkamp", to Schoonoord, teruggevonden. Het is een revolver, die was geladen met Z6S patronen. H. M. deKoningi n-R egeii tos neoft gratie verleend aan B. Bartels, dio door do hiTondissements rechtbank te Winschoten was veroordeeld wegens verzet en beleediging tegen de marechaussees te Oude-Pekela. Naar het gevoelen der geneed- hoeren is hot zieklegeval te E.vyk, hetwelk volgens de „Amst." cholera zou zyn, gelukkig wellicht Gholora nostras. Het bacteriologisch onderzoek zal dit nader moeion aantoonen. De patiënten zfi'n de drie personen, uitwio het gezin van den wethouder v. K., teEwQk, bestaat. Zyn kleindochtertje, dat te zyn en huize vertoefd had, is reeds aan de ziekte bezweken. Men schryft uit Zeist: Woensdag 11. stak een bekend woesteling van hier, zekere Leendert Mathijssen, zyne moeder, zonder eenige aanleiding, met een mes in het onderlyf. Hy word dadclfik gearresteerd, maar na verhoor te Utrecht wederom op vrije voeten gesteld. Thans is de ongelukkige vrouw aan de bekomen verwonding overleden en tracht men den moordenaar in handen te kryger. De 5 1-jarige stuurman Charles Davis, die Zaterdag, na een val van do kajuit- trap op het stoomschip „Murial", te Rotter dam, naar het ziekonhui3 werd overgebracht, is daar gisteravond overleden. De schade, veroorzaakt door den brand in de kisteumakerij van de heeren C. Pouderoijen Zn., is geschat op f 10,000. Het gehetl was verzekerd voor 33,000. Dinsdag-avond had hel zevenjarig zoontje van oen spoorwegarbeider te Gennep het ongeluk, al spelende onder eene massa hout te geraken, mot het gevolg, dat het kind éón stuk met zooveel kracht op do borst kreeg, dat de dood onmiddellyk volgde. In don afgeloopen nacbi, even vóór drie uren, ontstond te Utrecht een hevige brand in een perceel op den Heerenweg, hoek van don Wostordyk, bewoond door den winkelier in manufacturen W. Van Asperen. Daar het perceel slechts uit ééne verdieping bestaat en de vlammen beneden aan de straat uitsloegen, konden de bewoners slechts met moeite en ongekleed aan de achterzijde het brandende perceel verlaten en zich in veilig heid stellen. Hot vuur, gevoed door do voorhanden licht, brandbare winkelgoederen, tastte al heel spoe dig de zoldering aan, zoodat byna degelteele inboedel oene prooi der vlammen werd en het huis grootendeels is uitgebrand en van buiten zwaar boschadigd. De brandweer, die snel met eene spuit ter plaatse was, kon door middel der waterleiding het gevaar voor de omgeving keeren, de achtergelegen schuur behouden en het vuur in ruim een half uur blusschen, zonder dat de verder aangerukte spuiten behoef Jen dienst te doen. Yan ongelukken is niets vernomen. Het verbrande is, naar men vernoemt, ver zekerd. Do oorzaak van den brand is onbekend» In de dy n amiet-fabriek te Ablon (dep. Calvados) hebben vier elkander opvol gende ontploffingen plaats gtliad, waarby het gebouw byna geheel verwoest is. Er z\Jn 9 personen gedood en 20 gewond, waarvan D zeer ernstig. De brand, dio het gevolg was van de ontploffing en in den aanvang de naby gelegen patronenfabriek bedreigde, is door do brandweer uit do omstreken gebluscht. Er heerschte tydens het onheil eene vreose- lyke paniek ondtr de 160 mannelijke en vjouwolyke arbeiders, die nog vermeerderd werd door de toegesnelde bewoners der om liggende dorpen. Geneeshéeren uit Honfleur waren spoedig ter plaatse om de noodige hulp aan do gekwetsten to verleenen. De schade, voorzoover betreft de fabrieksgebou wen, wordt op 150,000 franken geschat. Een bejaarde Franse he visscher heefeden hoofdprys der Panama lotery (250,000 fr.) getrokken. Een vreeselyk drama wordt uit Duinkerken bericht. Cnarles en Henri Van Brabant on Henri Barbier, allen kooplieden in bezems en aanverwante artikelen, wilden to zaraen hot avondeten nuttigen, toen plotseling een hevige twist tusschou ben ontstond. Woedend trok Henri Van Brabant een mes, waarmede hy Henri Barbier het handgewricht doorboorde. Om verdere gevolgen te voor komen, wildo nu Charles Van Brabant tus- scben beiden komen, ^ïaar toen koerde Henó Van Brabant al zyno woede tegen zijn broeder Charles, dien hy op den grond wierp en wien hy zyn wapen tusschen de schouders tot aan het hecht in het lichaam stak. Daarna nam* hy de vlucht. Op de kreten der gewonden kwam men weldra te hulp snellen en werd in alleryl om een geneesheer gezonden. Dozc wa3 spoedig ter plaatse aanwezig. Charles Van Brabant lag nog met het mes in het lichaamzyn toe stand is hopeloos; eenige centimeters lager en hy ware onmiddellyk een lyk geweest. Henri Barbier bleek bovendien nog in don onderbuik gestoken te zyn. Zyn toestand is hoogst ernstig. Toen de gendarmen Henri Van Brabant in zyne woning wilden gevangen nemon, bleek hij reeds de wyk naar België genomen te hebben. Tot heden heeft men geen. spoor van hem ontdekt. INGEZONDEN. Een flink militair? Mijnheer de Redacteur Gisteravond (Woensdag) stelde do heer H. De Vry in onze Btadszaal verschillende vorsten voor en ten slotte, onder het spelen van liet Volkslied, wylen Z. M. Willem III, waarop byna allo aanwezigen opstonden en de hoofd deksels afnamen. Op de gaandery zaten echter tweo onder officieren van het 4de reg. inf., waarvan éón de verregaande onbeschaamdheid had, zittende met gedekt hoofd ons dierbaar volkslied aan te hooren. Van verschillendo kanten in de zaal hoorde ik hierop met minachting over do militairen spreken, hetgeen my als oud gediende hinderde, daar het toch niet gaat, om allen naar één te beoordeelen; evenmin als oen fruithandelaar eene mand vruchten zal wegwerpen, omdat er enkele slechte by zyn; wel zal hy de laatste op den mesthoop gooien. Hvarby komt nog dat den recruut reeds eerbied aan Vorstenhuis en Volkslied geleerd wordt, das als zoo'n eDkele onderofficier dit niet doet, is dit eeoo uitzondering op den regel. 't Is wel niet aangenaam voor 't publiek, dat zoo iets plaats heeft, maar als gowozen soldaat kan ik mededeelen dat militaire autoriteiten dergelyke sujetten liever niet dan wel in de geledorcn zien. U dankzeggend voor de afgestane ruimte, M. de R., noem ik my: Een Stadszaal bezoeker. CORRESPONDENTIE. - E. vraagt of or ook kans zoude bestaan dat er Zondag avond a. s. in de Stadszaal eeno volksvoorstelling werdo gegoven door Fr. Van Haarlems zoo uitstekend wei kenden, troep, met hetzelfde programma als deze week en tegen lagere pry zen. De minder met aardsche goederen bedeelden zouden dan niet verstoken blyven van een groot genoegen. BUITENLAND- Frankrijh. Er loopen verschillende goruchten over de heropening van de Parysche Arbeidsbeurs. Volgens sommige mededoolingen zou de minister van binnenlandsche zaken deze her opening reeds tegen hedon vastgesteld hebben. De regeering liot echter eergisteren mede deelen dat, alvorens tot eene heropening over te gaan, zy betere waarborgen verlangde, ten einde eene herhaling der vorige wetsover tredingen te voorkomen. Het vaststellen van een nieuw reglement was zeer bemoei lijkt door de laatste houding der beroeps syndicaten, dio eene betreurenswaardige eens gezindheid in hunne ongehoorzaamheid aan do wet aan den dag hadden gelegd. Met het oog hierop schynt de regeering van plan te zyn, wanneer zy tot eene her opening van dit instituut overgaat, daarvan uitsluitend eene vryo markt voor vraag en aanbod tan arbeid te maken en het dus niet opnieuw een bestuurszetel van verschillende, soms zelfs onwettige, arbeiders vereenigingen te laten worden. Buitscliland. Er is nog niet besloten, of het maximum- tarief, dat door Rusland is vastgesteld, van Duitsche zyde zal beantwoord worden met eeno verhoogir.g van de inkomende rechten. Deze quaestio zal zeer spoedig door het ministeiie in beraad worden genomen. De stemming ten opzichte daarvan is in de

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2