tgszs fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. IK 10255. Vri3S .Tulj. A'.1833. LEIDSCH ft DAGBLAD. g mm rmt PRIJS VEZEB. COURANT: Leideo p»r S maandenl.li. Frase* per pont1.49. Afeeodorltjk® Nommars9.09. Dit nommer toestaat uit TWEE Bladen. Officieel© KennisgeTlngen. Directe Belastingen. De Burgomoo9ter van Leiden brengt ter algemeen© kennie, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter bsnd geftelö kot pjimitief kohier ven do Personeelo Belasting van wijk VI, vau den dienst 1893/94, en executoir verklaard den 24eten Juli 1893, en herinnert voorts cloa belanghebbenden aan hunne verplichting om den aanslag op den bg de Wet be paalden voet te voldoen Leiden, De Burgemeester voornoemd, 27 Juli 1893. DE KANTER. Leiden. 27 Juli. Aan liet Staatsexamen tot toelating aan üe Universiteit namen gisteren deel 7 cêd didaten voor de faculteiten der rechtsgeleerd heid, godgeleerdheid of letteren. Toegelaten zyn de heeren: P. C. J. M. Lindner, G. H. Locher, J. J. H. Klynen, H. Möller en M. Piepers. Afgewezen werd 1 candidaat, die veilengd examen deed. Twee z\jn niet opge komen. Met één wordt het examen voort gezet. Voor de faculteit der geneeskunde of der wis- en natuurkunde werden 4 cand. geëxami neerd. Toegelaten zyn de heeren: H. G. Pitsch, J. Sillevis on G. L. Deyll. Afgewezen werd 1 candidaat. De patentbladen, dienstjaar 1893/94, der gemeente Voorschoten kunnen door do patent- plichtigen worden afgehaald op 2, 3 en 4 Augustus a. s-, van 101 uur. De officier van gezondheid 2do kl.dr.G. Prins, yau het 4uo leg. inf., thans gedetacheerd te Muiden, wordt- den lsten der volgonde maand van die detacheering ontheven en keert alsdan in garnizoen te Delft terug. Nader meldt men uit Nieuw-Beerta, dat het Kamerlid do hoer Tijdens lijdende is aan gewrichts-rheumatiek en onder behandeling van twee doctoren is. HH. MM. de Koninginnen zulle"» de wedrennen te Arnhem op 25 Augustus, althans voor een gedeelte, bijwonen. Thans is namens de Koningin-Regentes door den minister van oorlog aan do landmacht bekond gemaakt, dat voorloopig is afgezien van eene uniformveranderingj voor hot leger. Op Het Loo is aangekomen jhr. mr. P. H. Gevers Deynoot, waarnemend direc teur van het Kabinet der Koningin, ter ver vanging van den hoofdcommies by het Kabinet, mr. R. baron Van Zuylen van Nyevolt. Mon schrijft ons btt volgende: Torwijjl gisteren over verschillende deden des lands zware stortbuien heuentrokken, ver- zamelden zich op het sehoone landgoed „Voordaan", iy Utrecht, eenige duizenden personen, om het tweede Christ. Zangersfeest mede te vieren. Het koor zelf was opgesteld in eeno open ruimte, links en rechts door beuken, eiken en eschdoorns afgesloten, terwijl een statig beukenbosch den achtergrond vormde. Van uit deze ruimte had men een prachtig uitzicht op het tegenoverliggend landschap. Maar schooner dan dit was de aanblik, dien men van de overzijde genootDie duizend zangers, „Één in geest en streven", en de altoos majestueuze indruk van het beukenwoud. Na een kort openingswoord van den voor zitter van den Zangersbond, mr. H. Graaf Van Hoogendorp, werd door de zangers het eerste gedeelte van het programma uitgevoerd, waarvan vooral het „Eere zij God", muziek van Bortniansky, en „Des Christens Vaderland" een verheveiVindruk teweegbrachten. Ook de eenstemmige oud-Nederlandsche volksliederen „Waar dat men zich al keert" en „Gelukkig is het land", die door het eigenaardige van inhoud en muziek altoos zeer de aandacht trékken, voldeden goed, ofschoon de voor- i dracht iets kraniger had kunnen zijn. Tusschen de 1ste en 2de pauze in werden liederen voorgedragen door verschillende ver- eenigingen, waarvan vooral „Berg op-Zoom" en „Goede moed", uitgevoerd door de drie H&agsche koren, bijzonder voldeden. Duidelijk was hier nog de hand van den pas vertTok- ken meestér, S. De Lange, merkbaar. Jam mer, dat toen eene zwaro onweersbui met geweldigen plasregen veel van hot genot bedierf. Plechtig klonk, na de 2de pauze, het bo kende „Boven de Starren", van Frans Abt, te midden der zwijgende natuur, en toen daarna hot „Vaderlandsch lied", solo-quartet en koor, mot woorden naar Nic. Beets on muziek van W. F. G. Nioolaï, werd uitgevoerd, was het duidelijk merkbaar, hoe dit stuk pakte. Aangrijpend zelfs moet het slotgedeelte genoemd worden, nl. de bede: Behoed 's lands Koninginnen, Heero, De koninklijke Moeder En 't dierbaar Vorstenkinde. y. dat, evenals het lied van Gustav Adolf: „Vrees niet, gij klein kuddeke" een mach tigen indruk teweegbracht. Opmerkelijk was de eenheid, die, bij zoo groote verscheidenheid er zongen 50 vereenigingen samen bij de uitvoering hoerschte, maar vooral is die eenhoid ook to danken aan de uitnemendo leiding van den algemoenen directeur, don heer J. Godefroy, van Steen wijk, en zijn flink orkest. Er is gisteren veel genoten op „Voordaan", trots de regenvlagen. Er schuilt eene groote mate van bekoring in dergelijke uitvoeringen, zij wekken daarbij in groote mato het natio naal gevoel op en veredelen meerder dan eeno kermis met haar zwijmel en valscho wierook walmen vermag. L Op hot Christelijk Zangersfeest, op bet buitengoed „Voordaan" van den heer mr. Grothe, onder Blauwkapel, gisteren, bedroeg het aantal bezoekers ruim 8000, uit allo oorden van het land samengekomen. Men zag er zoowel de Frioscho als de Noord Hollandsche kap, zoomede de schoono sekse uit het Overmaasscbe. In den namiddag trok het grootste deel der bezoekers, hetzij Per as, hetzij te voet, naar Utrecht, waardoor de anders zoo stille straten, grachten en singels een levendig aan zien verkregen en den Domtoren een druk bezoek ten deel viel. In het thans in druk verschenen jaar- lyksch verslag van het Nederlandse Gast huis voor behoeftige en minvermogende oog lyders, gevestigd te Utrecht, uitgebracht door den geneesheer-directeur, prof. dr. JEL Snellen, wordt de verwachting uitgesproken, dat het nieuwe gebouw de Donders stichting dat zijne voltooiing nadert, meer ruimte en ge legenheid zal geven voor verpleging van lijders, met daaraan verbonden wetenschap pelijke ontwikkeling van jonge artsen en opleiding der dames-helpsters. Met ingenomenheid wordt gewaagd van den finantiöelen steun van buiten, van weten schappelijke en liefderijke hulp binnen de inrichting. 'Het nieuwe gebouw, waarvan het dak reeds wordt opgetrokken, bevat aan den voorgevel ter weerszijden een gedenksteen. De een is bestemd voor het opschrift „Noderlanasch gasthuis voor ooglyders." Vow het opschrift op den tweeden steen wordt een korte vorm gezocht om uit te drukken, „dat F. C. Donders en Neerlands mildheid hier dankbaar worden geëepd." Bijzonder wordt nogmaals stilgestaan by de marmeren buste van Donders, die do Maatschappy tot bevordering der Geneeskunst heeft geschonken en waarvan de plechtige overdracht op 1 April jl. plaats had. Dezö is voorloopig geplaatst in de vestibule van het oude gasthuis, maar by den nieuwen bouw zal voor eene doelmatige 'plaats worden ge zorgd. En ook wordt met ingenomenheid vermeld, dat te Enschedee door den coi res pondent c'r. Kosters met eene gift van 1000, ter gelegenheid van zyn jubiló, een fonds is gesticht mot het doel om voor de renten daarvan onvermogende lijders in de gelegen heid te stellen naar Utrecht te gaan. Blijvend wordt de stichting, welke niet ophoudt eono inrichting van liefdadigheid te zyn, in de Nederlandsche mildheid aanbevolen. Omtrent do statistiek wordt vermeld dat zich in het verloopon jaar 3853 patiënten hebben aangemeld, en wel 3105 mannen en 1748 vrouwen. Hot aantal consulten bedroeg 23649, d. i. verdeeld over 310 werkdagen ruim 76 por dag. Er zyn 444 patiënten verpleegd geworden, (247 mannen en 197 vrouwen) met 8251 ver pleegd agen voor ieder. Dat van allerwegen hulp gezocht wordt in het gasthuis voor ooglyders te Utrecht biykt bieruit, dat ten opzichte van do herkomst der ïyders de verdeeling in 1892 was als volgt Stad Utrecht 1839 behandelden en 42 ver pleegden; prov. Utrecht 598 en 69, Zuid- Holland 417 en 42, Gelderland 315 en 73, Noord-Brabant 251 cn 87, Noord-Holland 250 on 4 3, Ovorysel 94 en 46, Zeeland 25 en 16, Limburg 22 en 15, Drente 16 en 5, Friesland 15 en 4, Groningen 4 en 0, en buitenland 4 behandelden en 2 verpleegden. Ten aanzien van het finantiëel beheer wordt medegedeeld dat in den loop van 1892 het nadeelig saldo is verminderd, zoodat de reke ning ƒ1794.97 nadeelig saldo aanwyst, tegen ƒ2217.46'/a in 1891. Naar wij vernomen, zal de nieuwe gouverneur generaal van Nedeilandsc-h Indiö, jhr. Van dor "Wyck, den 21sten September a. s. te Genua aan boord van de „Prins Hendrik" gaan en de reis naar Batavia aan vaarden. Do vervalschingen van postwissels, welke tegenwoordig aan de ordo van den dag zyn, hebbc-n don directeur generaal der posteryen maatregelen doen nemen, Gie fraude moeilyk, zoo niet onmogelyk zullen maken. Een lastig'gevolg van deze bepalingen, welke heden in werking traden, is, dat op do bij kantoren te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gra- venhage geene wissels worden uitbetaald tot een hoogor bedrag dan 20 Voor bykantoren in alle andore plaatsen is dit maximum nog lager gesteld, namelijk op ƒ1*. Deze week deelde het „Hbl." op gezag van den consul van Siam to Amsterdam mede dat er geen Hollanqsch huis in Bang kok gevestigd is. D:i blijkt echter, naar het zelfde blad nu mededeelt, onjuist te zijn. Aldaar is gevestigd de firma Charles Kinder, vroeger op Java. De chef is van Duitsche afkomst, doch Nederlander van geboorte. By hem op het kantoor is o. a. in dionst do heer S. Swart, die door bemiddeling van de ver- eeniging „Buitenland" daarheen toog. Verschillende huizen te Bangkok zyn in «onnectie met Nederland. In de laatste jaren is de verzending van Nederlandsche manufac turen naar Bangkok zeer toegenomen en zyn de vooruitzichten van onzen handel aldaar zeer verbeterd. De Nederlandsche consul generaal te Bang kok, aan wien thans tydeiyk do behartiging van do belangen der Fransche onderdanen in dat land zyn opgedragen, is de heer R C. Keun. Het uit Perzië teruggekeerde lid der Rot- terdamscbe firma S. C. P. Hotz en Zoon, de heer A. Hotz, brengt, aldus sdhrjjft men aan de „N. R. Ct.", geen ongunstig nieuws uit Teheran mede. Door hem zijn ernstige po gingen in het werk gesteid om don handel tusschen Nederland en Perziè, vroeger, naar men weet, van groot aanbelang, te verlevendigen. Met dat doel is er eene kleine vennootschap opgericht, waarby eenige Neder landsche fabrikanten van naam betrokken zyn. Deze vcnnootechap beoogt het invoeren PRIJS DER ADVHRTBNTrÊN: 19 regels ƒ1.06. Ieder* regel meer ƒ0.171. 0roeter# letters naar plaatsruimte. Toer het inceeoeeren buiten de 6tad wordt 0.10 berekend. van Europeösche fabrikaten, inzonderheid van Nederlandsche, te Teheran, waar een Hollandsche bazaar met den afzet zal worden belast. De vertegenwoordiger van Nederland in do Perzische hoofdstad, de heer Knobel» heeft groote belangstelling voor dit plan aan den dag gelegd en stelt zich veel voor van de te verkrijgen uitkomsten. Naar aanleiding van het verzoek om gratio voor den socialist Poutsma schrijft men aan de „Arnh. Ct.": „dat deze zich eene eventueelo gratie waardig zal betooncn. Het verblyf in de gevangenis en de bykomende omstandigheden zyn voor hem eene afdoende les geweest. Hy is vastbesloten de betreurens waardige kennismaking met de rechterlyke overheden niet te hernieuwen. Meer dan ooit boseft hy thans, dat hy in do eerste plaats aan zyn gezin behoort en zich ten aanzien van de wo.lingen in het Noorden met de rol van toeschouwer moet vergenoegen". Tevens verneemt de „Arnh. Ct.", dat de autoriteiten, die in deze zyn betrokken, allen gunstig voor het verzoek van Poutsma's gado gestemd zyn, wat hoop geeft dat de gratie zaL worden verleend. Hot „Noderlandsch Landbouw-Comitó" heeft aan verschillende gemeenten eene lijst van vragen ter beantwoording gezonden met het doel om gegevens te verzamelen omtrent de verzekering door landbouwers of veld- arbeiders tegen bagelschade, brandscIiadeT sterfto van hst vee, alsmede omtrent de wjjzu van assurantie by vereenigingen of maat schappyen. De gewone audiënties van de ministers van buitenlandsche zaken op Vrydag 28 en van binnenlandscho zaken op Zaterdag 29 Juli a. s. zullen niet plaats hebben. By beschikking van den min. van binnenL zaken is aan J. H. K.'Doctors van Leeuwen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als assistent, voor de scheikunde aan de Polytech nische School te Delft, en is als zoodanig be noemd H. Baucke, aldaar. netstoomschip „Soenda",van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 26 Juli te Port Said; de „Voorwaarts", van Singapore naar Amster dam, vertrok 27 Juli van Port-Said; de „Hector", van Amsterdam naar Java, arriveerde 24 Juli te Singapore; do „Stentor", van Amsterdam naar Java, passeerde 26 Juli Perim; de „P. Caland" vertrok 26 Juli van Queenstown naar Rotterdam, gesleept wordende. 3De Kermis is nu compleetalle gelegenheden en inrich tingen waron gisteravond, toen het en cit feit verdient eene eervolle vermelding na den regen van 's morgens alwoer droog on zelfs bopaald schoon weor was, gereed om te ontvangen en aan te bieden. Ondanks de gunstige beschikking van moeder Natuur, die andere jaren meer ontevre denheidsbetuigingen naar het hoofd kroeg dan nu alleszins verdiende dankbaarheids uitingen, was hot gisteravond niet byster druk on waren straten en grachten vroeg verlaten. Na twaalven was het stilletjes, behalve tegen halféén op de Vischmarkt, waar hot tot een standje kwam wegens verdediging van een 70 jarigen koopman, ver- moeclelyk uit Amsterdam, door een paar vrouwen uit den negotie-stand, tegen een niet nuchtoren jongen man, van wolk standje vyf politie-mannen de spoedige finale be werkten. De Schouwburg op de Oude Vest was tyder.s de kermis gisteravond voor het eorst voor het publiek toegankelyk en dit liet niet op zich wachten. In Mry grooten getale woonde het de opvoering bij van: „De oudo-kleêr-kooper of een vriend in den nood", blyspel in 7 tafe reeion uit het Duitsch van F. H. Berg, met nieuwe coupletten van Rosier Faasseri. De laatste naam zal er zeker niet weinig toe hebben by gedragen om te maken dat alle

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1