Ruime Keuze KOOIJ's Sigarenmagazijn, Zeldzaam! Staanplaats: LAMMERMARKT DE WERELD IN 'T KLEIN. Directie, H. GRÜNKO'RN. gekozen en wel voor den tyd van vyf jaren, terwyl het getal leden, dat vroeger 320 be droeg, tot 161 is verminderd. Ofschoon in den laatsten tyd zich eene oppositie tegen Stambuloff heeft gevormd, is het toch hoogstwaarschijnlijk dat de regeering eene groote meerderheid zal ver krijgen. Uit alle deelen des lands komen deputaties om Stambuloff te vragen, wie bü wenscht, dat gekozen wordt. Het is derhalve nagenoeg zeker dat in de binnenlandscho en de buitenlandsche politiek van Bulgarije geeno verandering zal komen en van eone toenade ring tot Rusland g-en sprake zal zijn. Frankrijk ca Slant. Do Fransche regeering stelde gistermorgen de mogendheden in kennis met haar plan, de knsten van Siam te blokkeeren. De minis terraad zou heden besluiten welke maatregelen met het oog op de blokkade genomen moeten worden. De gezant Pavie moest volgens hoe ultimatum Zondag scheepgaande schepen zullen den 26sten of den 27sten van den passaatwind gebruik maken om over de af scheiding te stoomen. Volgens telegram uit Bangkok zijn de Fran sche onderdanen onder bescherming van den Nederlandschen consul-generaal geplaatst. Daar Frankrijke eischen ten opzichte van het gebied aan den linkeroevor dor Mekong niet nauwkeurig omschreven waren, heeft de Siameesche regeering het ultimatum aan genomen in den zin, waarin zij dit opvat maar Frankrijk beschouwt het antwoord van Siam als eene weigering. De Fransche minister resident heeft zijne vlag ingehaald en zijn vertrek op a. 8. Woensdag aangekondigd voorts heeft hij een loods aangevraagd om de Fransche kanonneerbooten naar den mond van de Menam te brengen. Men gelooft te Bangkok algemeen dat tot eene blokkade zal worden overgegaan. Do „Temps" echter zegt dat Frankrijk zich niet zal bepalen tot eene blokkade alleen, maar ook eene sterke militaire macht naar Siam zal zenden. Een telegram uit Bangkok meldt dat de houding der regeering tegenover Frankryks ultimatum in Siameesche kringen aldus ver klaard wordt: De rechten van Frankrijk tot omstreeks 18° noorderbreedte worden erkend, maar op het verder noordelijk gelc-gen gebied worden zy betwist, onder voorwendsel, dat Annam nooit hot wettig bezit heeft bewezen van hei gebied, dat zich tot Luang-Prabang uitstrekt, dat wil zoggen tot den 20sten breedtegraad. Wat. betreft hot verdei op gelegen gebied, van de Shanstaten tot de grenzen van Birma en China, wordt beweerd dat Siam geen recht heeft daarover te beschikken, omdat dit ge deelte door Engeland aan Siam werd toege kend op uitdrukkelijke voorwaarde, dat het nooit aan eene andere mogendheid zou over gedaan worden. Er schijnt overigens tusschen Siam en de Fransche regeering een misverstand te bestaan wat Siam als eene inwilliging van Frankrijks eischen bedoeld heeft, wordt door Frankrijk als eene weigering opgevat, gelijk uit een telegram hierboven blijkt, en hetgeen de „Times" correspondent Zondag uit Bangkok seinde, bevestigt dit. „Het antwoord der Siameesche regeering, waarin alle eischen van Frankrijk worden ingewilligd," zegt de correspondent, „is den heer Pavie ter hand gesteld. Het is niet mogeiyk de juiste be woordingen, waarin het antwoord vervat is, te weten te komennaar men verneemt, was het de koning, die, na eerst een aanval op de Fransche kanonneerbooten in den nacht van hare aankomst voor Bangkok veihinderd te hebben, ten slotte de schaal ten gunste van eone vredelievende oplossing heeft doen overslaan. Hij verklaarde dat hy, ten einde aan zyne onderdanen de rust weder te geven en de vele handelsbelangen des lands te be veiligen, aan Frankrijks eischen toegaf, zoowel wat het grondgebied als de geld ïyke schade vergoeding betreft." Het „Journal Officiel" bevat een besluit van den Franschen minister \an oorlog, waarby do bevelhebbers van de „Inconstant" en do „Comète" in aanmerking gebracht worden voor bevordering, wegens hunne schitterende houding by het opvaren van de Menam. De Siameesche vloot staat onder het bevel van den admiraal, tevens minister van marine, die een van de beroemdste namen uit do Fransche geschiedenis draagt. Commodore Armand Duplessis do Richelieu beweert at te stammen van een Fransch uitgewekene en in familiebetrekking te staan to: den grojten kardinaal minister onder Lodewyk XIII. Naar het „Journal des Débats", op gezag van een Europeesch reiziger, die zich langen tyd te Bangkok ophield, mededeelt, is de Siamee sche admiraal vóór ongeveer 20 jaren te Siam aan wal gestapt, zonder te zeggen van waar hy kwam. Hy werd toen met het bevel over een kunstvaartuig belast, wist zich verdienstelyk te maken en klom spoedig op tot zyno tegenwoordige hooge betrekking, waarin hy het volle vertrouwen van don koning bezit. Uiteriyk is hij een man van ryzigo en breede gestalte met rossig-blond haar, een type van het Germaansche ras. Hy spreekt Fransch, Engelsch en Duitsch en schynt veel kennis van maritieme zaken te hebben. Als commandeerond zee overste zal hy nu voor het eerst zyn talent moeten toonen tegenover de landgenooten var. zyne voorvaderen. Telegrammen. LONDEN, 24 Juli. In het Lagerhuis zeide vice-minister Grey, dat hy morgen eene nadere verklaring betreffende Siam hoopt te kunnen doen. Het Engelscho stoomschip „Alcides", van do Clyde naar Montreal, is by Anticoste gestrand en zal vormoedelyk totaal wrak worden. De passagiers zyn geland. LONDEN, 24 Juli. De „Council of foreign bondholders" te Londen maakt bekend van Caracas te hebben ontvangen 6834 pd. st. voor den dienst der geconsolideerde Vonezue- laansche schuld. TIRNOVO, 24 Juli. De rechtbank heeft den metropolitaan Clement tot verbanning ver oordeeld. MADRID, 25 Juli. De Kamer heeft het artikel der begrooting, dat op alcohol betrek king heeft, goedgekeurd. LONDEN, 25 Juli. De „Times" bevat oen bericht uit Kaapstad van 24 dezer, dat de De Beers-maatschappy aan een syndicaat dia manten ter waarde van 1,000,000 pd. st. heeft verkocht. BUDA PESTH, 25 Juli. Men ontkent dat het verdachte ziektegeval te Komora cholera zou zyn. NIEUW-YORK, 25 Juli. Aan de „Herald" woidt uit Bangkok gemeld dat men gelooft dat nog andere Fransche schepen uit Saigon zullen komen ora hulp te verloenen bij de verwoesting der vestingen aan den mond der rivier, waartoe de Fransche vloot zal overgaan vóór zy het paleis za! aanvalhn. Do Siameezen bereiden zich voor op een krachtigen tegenstand. De vreemdelingen zul len door de Engelsche, Nederlandsche en Duitscho schepen beschermd worden. TWEEDE K&51EBt. Zitting van heden Per Telegraaf). By het heden in de Tweede Kamer ge opende algemeen debat over de regeling van het Kiesrecht, waren met den minister van binnenlandsche zaken, al zyne ambt- genooten aan de ministerstafel verschenen. By de opening der vergadering was de publieke tribune geheel, de gereserveerde tribune slechts door een viertal personen bezet. De behandeling der Kieswet werd vooraf gegaan door eenige voorbereidende werkzaam heden, de mededeeli.ng van een r«eks inge komen stukken en het vernieuwen der afdee- lingen. Deze verkozen tot voorzitters de heoren Goekoop, Van Korkwyk, Bahlmann, Van Delden en Van Houten; tot onder-voorzitters de heeren Borgesius, Mees, Keuchenius, v. d. Kaay en Roëll. Daarna begon het debat over de regeling van het Kiesrecht. De heer Travaglino opende do algemeens beschouwingen met eene bestryding van de regeling, allereerst wierp hy de exceptie op van ontydigheid, in zoover deze wet wordt ingediend onder een Regentschap en voorts kenschetste hy de indiening als een onvoor zichtige daad van het geheele Ministerie. De tegenwoordige ongezonde toestand is niet het gevolg van het bestaande kiesrecht, maar van de zucht naar genot en weelde. Tegenover het gevoelen der Minister, stelde hy zyne overtuiging, dat deze regeling het gezag der Kroon bedreigt. Verschillende bezwaren ontwikkelende, be toogde hy all-reerst, dat de Kiesrechtregeling strijdt met de Grondwetsbepalingen, in zoover niet gevorderd worden positieve, uiterlyko kenteekenen waaraan men iemands geschikt heid en welstand terstond herkent. De kennis van lezen en scliryvon acht hij op zich zelf geen bewys van geschiktheid. En evenzeer betuigt hy dat niot-bedeeling gelyk staat met maatschappelyke welstand. Ten zeerste betreurdo hy dat de minister elk ander teeken afwyst b. v. betaling van belasting; eigendom van of gebruik van eene woning; capaciteitenstelsel, nuismanskiesrecht enz. Deze ruimo uitbreiding van Kiesrecht is niet noodig. Immers heeft den Kamer vooral in de laatste jaren de volksrechten in ruime mate behartigd getuige de arbeidswet en de belastingwetten. En het algemeen stemrecht bleek ook in Frankryk geen geneesaanbrengend middel. Hy adhereerde mot warmte aan het Haag sche adres waarvan de onderteekening door mr. Heemskerk, ontwerper der Grond wets herziening van 1887, veel beteekent. Als monarchaal gezind kan hy voor dezen demo- cratischen maatregel niet stemmen. Hy wil niet spelen met vuuren en den weg banen tot de volksregeering en opperde het denkbeeld der vorming uit alle conservatieve stroomingen in deze Kamer van een groep tot bescherming van den Troon tegen de ge varen van deze wet, waarvoor Nederland en Oranje moge bewaard blyven. De Kamer besloot mr. Borret, nieuw lid voor Beverwyk, toe te lateD. Na de pauze werd de heer Borret bet-edigd. De heer Bool bestreed de kiesrecht ontwer pen, hy wild® geleideiyke ontwikkeling, niet uitbreiding opeens tot do uiterste grenzen der Grondwet. De leefiyd van 21 jaar is een on geschikte waarborg en do kenteekenen van geschiktheid en welstand zyn ten eenenmale onvpldoende. Groote uitbreiding van het kies recht is in stryd met het algemeen belang. Het volk verlangt in het algemeen geen uit breiding van het kiesrecht, wel verlichting van lasten. Een beroep op het buitenland gaat niet op. Spr. acht deze kiesrechtuitbreiding onge- wenscht, met het oog op de democratische woelingen, voor de toekomst van Nederland en Indië, dat in de dephorabelen toestand zal geraken. Do ontwerpen gaan veel te ver en zullen overmacht brengen by enkelen, die geen eerbied hebben voor de rechten van an deren. Ook by aanneming van het ontwerp zal de agitatio niet ophouden. Reeds nu wordt geëischt afschaffing der eerste Kamer van het Koningschap. Spr. hoopt dat overleg met de regeering nog raogelyk zal zijn, anders zal hy beslist tegenstemmen. KOLONI X. BATAVIA, 21-23 Juni. Een telegram uit Soerabaia, dd 22 Juni meldt het volgende: De „Gouverneur Generaal Loudon" arriveerde alhier van Pedjoe, Lombok. De Balineezen hebben den lsten dezer de Lombokkers aangevallen, doch zyn terugge slagen met een verlies van ruim 300 dooden. Do Lombokkers bekwamen 20 gewonden en vyf doode.izy waren gewapend met rope teerge weren. Morgen zullen de Lombokkers de Bali neezen aanvallen. Ten gevolge dezer onlusten kost eene koe of paard er tien of twaalf gulden. De „Loudon" vertrekt heden met 287 koeien en 25 paarden naar Batavia. Door den Gouverneur-Generaal van Xtd.-In4iê zij do volgende IcachlkkiDgen genomen: C>viel Department Ingetrokken: Da ovor- jlaateing van de residentie Wc-HttrafJeeling van Borneo naar de residentie Ternaie van dc-n con troleur iste kl. E. L. M. Euhr. Verplaatst: Van do res. Amboina naar d« res. Ternate, de controleur 1ste kl. K. H. F. Hoos. Ingetrokken: De overplaatsing van de ree. Madoera Daar de res PeUalongan van den benoemden a-.pirsnt-controleur W. H. L. Johan, met bepaling, dat hij in de ree. Soerabaia wordt geplaatst. Verplaatst: Van de res. Tegal naar de ree. Kedoe do coDtrolenr lsto k). L. B. Paardekooper; van de res. Erawang na*r de ren. Tegal, da contr. 2do kl. A. J. H. W. baron Van Heeckerenvan de rts. Bantam Daar do ree. Erawang, do contr. 2de kl. E. N. Binnendijk; van do ree. Preanger- P.egeutscbappoD naar do re«. Bantam, de benoemde contr. 2de kl. F. II. J. Privé; van de res. Probo- linggo naar de ree. Ba gelen, de benoemde contr. 2de kl. F. P. 8ollewyD Golpke; van de ros. 8o6- rabaia naar de rcs. Pekalongan, de aspirant contr. P. W. Van den Broek. Departement van Oorlog. Ingetrokken: de overplaatsing by hot 10de bat. van den kap. deriof. N. H. J. Bicbelle. Overgeplaatst: Bij het 13de bat. to8oorabaia, de lste laït. bij bet 3do depotbat. te Magelang A. G. L. Pileer; bij het 3de depotbat. te Malang, de lste luit. by het 13de bat to Soerabaia W. H. F. A. De Tonrtou Bruges; by do troepenmacht in Atjeli ter nadere iodeeling, de lste luit. bij het garnizoen» bat. ter Sumatra's Westkust P. A. De Rocliemo.t; bij het reebterbalf 4de bat. to Djok- nkarta, de lst-o luit. by Let 18de bat. te Buitenzorg jbt. J. C. C Satidberg; bij do garnizoem-comp. der Larapongs-he nietr. te Telok eio> g, de late luit. bij h«t a «'-literli&'f 4de bat. to t'jokja ana E Eoo' bij het gar.'izoennbat. van Sumatra's Westkust; ais pJaatso.yk commandant to Padap pc luit -l.ol. bij I b-t -ld* rirpo bat. te Padaug D J. Pool; - l.jj het 4tlc depo'.bat. i* Pada-g, «lo majoor by het 17«lu bat te Padang L. F. A. Winokelbij bet 17de bat. te Psdang, de kapt. bij de garnizoei.» oami agnie van Benkoeleo G. H. L. F. O. II» ei. LEIDEN, 26 Jod. Thormometerstandgisteravond om 8 uren 19° C. 66.2° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 17° C. 62 6* F.; 's middage om 12 uren 20° C. 68° F.'s namiddags 4 uren 21° C. 69.8° F. Dr. J. G. Boerlage, conservator van 's Ryks Herbarium alhier, is voorgedragen tot adjunct-directeur van 's Lands Plantentuin te Buitenzorg. Itotterd&m, 24 Jui. Op do veemarKt waren hedea aangevoerd: paarden, venlen, 101 runderen. 217 vette balveren, 1 nuchter kalf, 1316 -oh*pen. 447 varkens, biggen, bokken, ezel. De prijzen van het vee ware" als volgt: runderen lste qual. 34l/a a 35 c., 2de qual. 31 */2 a 32 c., Sd6 qnal. 27l/j 4 28 c.vette kalveren qual. 42 a 42l/9 e., 2do qual. 37l/r a 40 c.schapen 1st) qual. 21 Vs a 25 2de qual. 22'/, a 23 c, varkens lsto qual. '23 a 231/9 o-i 2de qual. 22 a 22*/- c. 3do qual. 21 a 211/9 0., 1-chte soort a c., ailes per EG. Handel tamelijk williu. London, 21 Juli. Ter veemarkt zijn naDgevoerd: Runderen 1300,8chapen en Lammeren 12000, Halveren 15, Varkens Prijzen: beste Runderen 3/- a 5/-, Schapen en Lammeren S/8 a 5/6, Kalveren 2/4 a 4/4, Varkens a Friesche Boter 108 a 112 sh UITLOTINGEN. Parijs 1871. No. 1215824 fr. 100,000, dos. 908727 ei 397446 elk fr. 50.000, dos. 170092 790721 44-107 75601 83339 689691 491938 871911 1154991 en 127756 olk fr. 10,000. Cmiponno teering volgens opgave can de Coupon-Makelaar* Oostenrijk, Papierf 20.25 dito Zilver20.27^ Fransche47.55 Diverse RUkamark68.95 Bueaon Goud Roebels1.91 dito In Zilveren Roebels1.23 Amerlkaansohe Goud Dollars 2.4SX Beleening pCt Prolongatie 1*^ pOt ADVERTED TIEN. Heden overleed, na een langdurig, doch geduldig lyden, mijn geliefde Echtgenoot JACOBUS RIEBEEK, in den ouderdom van bijna 67 jaren. 4561 9 Uit aller naam, Leiden, Wed. J. RIEBEEK, 23 Juli 1893. geb. Ligtvoet. (Broekhovenshof 10, Papegracht.) Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een geduldig lyden, tot diepe droefheid van my, mijn eoiiig kind en zyno lioogbejaardo Ouders en Zuster, mjjn geliefde Echtgenoot WILLEM VLIEGENT- 1IARDT,'in den ouderdom van 48 jaren. Uit aller naam, Wed W. VLIEGENTHARBT, ■4343 9 M. C. Van dek Mark. Leiden, 24 Juli 1893. Heden overleed zacht en kalm, na eene korte ongesteldheid, voorzion van de HH. Sacra menten der Stervenden, onze dierbare Vader, Behuwd Groot- en Overgrootvader, de Heer GERARDUS ELSHOF, Weduwnaar van Me juffrouw Map.ia Van dek Zwet, in den ouderdom van ruim 76 jaren. Leiden, Uit aller naam: 24 Juli 1893 W. A. ELSHOF, (Oude Vest No. 95). Haarl.straat 139a. Algemcme kennisgeving. 4550 II AANGEBODENeene degelijke Zaak In Glas, t-oiscleln en Aardewerk, goederen tegen fabrieksprijzen, de nette opstand v.er een koopje. Winkel (boekhuis) te huur; kan door eene vrouw worden waargenomen. Adres met franco brieven onder letter O aan het Advertentie-Bureau van J. A. FREN- TROP, Dageiyksche Groenmarkt 35, 's-Gra- venliage. 4544 n van kistjes, inhoudende 25, 50, 100 en meer Sigaren. Uitmuntend geschikt voor Cadeaui, in BREESTRAAT 121. 4546 9 Voor 't eerst alhier op de KERMIS: Groot Mechanisch Plastiek Kunstwerk, groot succes te Hamburg, Berlijn, Amsterdam, enz. Zie siroolMJctieii! 4549 10

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 3