LEID8CH DAGBLAD. COGNAC FINE BOURGOGNE, WORLEDGE's HEAD-iCHE LOTION. Café „Vondelhovoi)/? De Iiiutriiii van Port-ATM, HOOFDDEPOT TE AMSTERDAM. UK 10248. Dond erdag SO Juli. A8.1893. Tweede Blad. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advcrteutiën. W. S. MILDERS, SCHOUWBURG V AN LI EB. Optreden van Mejuffr. Julia Cuypers, JPrijs per fLesch fS.ÖO. lill. Studenten worden in liet bijzonder hierop attent gemaakt, HOOFDPIJN elfbe waring. H. KEEREWEER, PRIJS DEZER COURANT: ▼«or Leidou por 8 maanden1.10. Fraoc© per poat1.40. Afzonderlijke Nommere9.05. Officieel© KonuiegeTiiigen. Burgexnoe8tor en Wethouders van Leiden Gezien "art. 8, lsto alinea, dor wot van den 2den Jani 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, wolko govaRr, eoha lo of hinder kunnen veroorzaken; Brongen by deze ter algemeene kenDi» dat door hen op heden vergunning ie verleend aan W. GLIJMIUS en rechtverkrijgenden tot het oprichten van eone bakkerij in het perceel Apothekorsdijk No. 1. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Loiden, DE KANTER, Burgemeester. 17 Juli 1893. E. KIST, Secretarie. Leiden, 19 Juli. De nieuwbenoemde gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indiö, jhr. C. H. A. Yan der Wyck, is oen man van groote werkkracht en begaafdheden, en wat voor Indië bovenal veel zegt, doorkneed in Indische toestanden. In Jndiö geboren, werd hy later naar Neder land gezonden, om daar zijne verdere opvoe ding te voltooien, en te Delft, waar hy stu deerde voor Indisch ambtenaar, was hij reeds om zyno vlugheid van geest zeer gezien. In 1858 of 1859 als O. I. ambtenaar uitgezondon, doorliep hy de ganscho ambtelijke carrière en steeds vervulde hij de hem opgedragen taak met onderscheiding. O. a. was de heer Van der Wyck resident van Tagal en Soerabaia. Later werd hy benoemd tot lid van den Raad van Nederlandsch-Indió en ton slotte ver- vuldo hij er den zetel van vice-president. Na ongeveer 33 jaar in den Indischen dienst te hebben doorgebracht, werd hy in 1892 op zyn verzoek gepensionneerd en maakte hy de terugreis naar Nederland, om echter reeds in den aanvang van dit jaar weder naar Indié torug to keoren, thans in zijne particuliere hoedanigheid als Commis saris der Pakket-Maatschappij. Nauwelijks heeft hjj zyno taak aldaar vol bracht en is hy pas sedert weiuige dagen in het moederland teruggekoord, of reeds is hy bestemd om andermaal den Oceaan over to steken, om de gewichtige betrekking van Opperlandvoogd te gaan voi vullen in het land, dat hem zoo dierbaar is. Ofschoon de grenzen van den middelbaren leeftijd bijna overschreden hebbende, bezit de nieuwe titularis energie genoeg om nuttig werkzaam te zyn voor Insulindo, en zijne ge matigd vooruitstrevende richting is voldoende waarborg tegen reactie in de leiding van de ovorzeesche aangelegenbeden. i Gisteren slaagde voor het tweede gedeelte van het notarieel examen de heer Th. P. J. Hoppe, to Voorschoten. Door Burg. en Woths. van Arasterdam is aan den aannemer Jac. Van der Kamp, te 's-Gravenhage, gegund het bouwen van twee openbare lagere scholen der 1ste en der 2de klasse op een terrein aan de Fredeiik-Eendrik- straat by de eerste Hugo De-Groot-straat voor f G6,993. Thans is het bericht ontvangen, dat de groothertog van Saksen den lsten Augustus a. s. te Schoveningen in het hotel Kurhaus kan worden verwacht. Spoedig na hare aankomst in het „Oranje- hotel" te Scheveningen, waar H. K. H. door den directeur, den heer Gaarlandt, werd ontvangen, ontving prinses Heinrich van Pruisen een be zoek van don Erfgroothertog en de Erfgroot- hertogin van Anhalt. De 14de jaarlyksche examens der Neder- landsche Toonkunstenaars Voreeniging werden gisteren te 's Gravenhage in 't lokaal „Dili- gentia" voortgezot. Van de 3 candidaton is geslaagdvoor piano (Middelbaar Onderwys) Mevrouw J. H Gallay Sanders, uit Tilburg. In verband met den uitslag van het aan de Militaire School te Haarlem gehouden over gangsexamen zullen op 1 October de onder staande volontairs sergeanten, naar volgorde van kunde, in het tweede studiejaar plaats nemen: J. Leyds, J. L. M. Van den Brand hof, H. C. B. Schregardus, W. J. M. Diekhof, H. Van Dam, J. Steen, H. G. M. De Jongh, K. Van Drunen, G. 11. Fauchey, J. Feitsma, C. J. Bruyn, J. Gouwe, L. Van de Pol, M. G. Labree, M. E. Grefe, E. De Krutfff, W. Van der Vlerk en W. H. L. Vogel. Voor de twee overige volontairs-sergeanten van het 1ste studiejaar zal bedoelde overgang afhankelijk wezen van een nader door hen af te leggen examen. By beschikking van den minister van binnenl. zaken van 18 dezer is bepaald, dat de commissie, belast met liet examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwys in hand en rechtlijnig teekenen en boetseeron, voor het jaar 1893 zitting zal houden te Arasterdam. Aan deze commissie is tevens opgedragen het exami neeren van hen, die in 1893 do akte van bekwaamheid verlangen voor het handteekenen, bedoeld in art. 65bis der wet tot regeling van hot lager onderwys. Benoemd zijn tot lid en voorzitter W. B. G. Molkenboer, to Amsterdamtot ledenL Beiror, te id., D. B. A. J. Brugma, te Rotterdam, F. L. Berghuis, to Arnhem, A. R. Cohen, te Am sterdam, H. A. C. Dekker, te id., Bart Van Hove, to id., J. D. Huibers, te id., E. F. W. Kerling, to 's-Gravenhage, B. Korteling, te Deventer, J. C. U. Legner, te Utrecht, M. J. Lens, te id., J. H. A. Mialaret, te 's Graven hage, Fr. J. Schikkinger, te Amsterdam, N. Van der Schuit, te Roermond, Herman J. De Vries, te Haarlem, B. W. Wierink, te Am sterdam, en W. Zwier Gzn., te id. Men schryft uit Den Haag aan de „Maasbode": Aangezien er nog altjjd personen worden gevonden, die de meening zyn toegedaan, dat op de R.-K. scholen het onderwys niet zoo goed is als op andere inrichtingen, kan 't z(jn nut hebben, het volgende mode te deelen. Aan het toelatings examen voor de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus alhier namen vier leerlingen deel, die hunne opleiding op do St.-Vincentiusschool hadden genoten. Deze jongolui nu slaagden alle vier. Twee er van voldeden bij 't schriftelijk gedeolte zelfs zóózeer, dat zjj aan 't mondeling onderzoek niot behoefden deel te nemen. In 't geheel hadden zich voor het examen 120 candidaten aangemeld, waarvan evenwel do helft werd afgewezen, wol een bewijs, dat de examinatoren scherp keken. In eone vergadering der liberale kiesver- eeniging „Eendracht; maakt Macht", te Middel burg, welke werd bijgewoond door meer dan 100 loden, is met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen „Do liberale kiesvereeniging „Eendracht maakt Macht" te Middelburg; „betrourende dat de verkiezing van een anti-liberaal lid der Eerste Kamer voor Zeeland op 11 Juli jl. is mogelijk geweest door de tot dusver niet voldoende gemoti veerde afwezigheid van eonige liberale leden der Provinciale Staten, waaronder een der afgevaardigden voor hot hoofdkiesdistrict Middelburg; „spreekt hare afkeuring over deze handel- wiJzo uit „en besluit dat van de aanneming dezer motie aan bedoelden afgevaardigde voor het hoofdkiesdistrict Middelburg mededeeling wordo gedaan; „hem daarbij de vraag stellende, of hy van meening is, dat hy zijn mandaat ter be schikking van do kiezers behoort te stollen." Bedoelde afgevaardigöo is de beer Th. Van Uyo Pieterse, te Vlissingen, die don 9Jen De ondergeteekende zal van af Kondag 33 Juli en verder gedurende de Kermis iederen avond in het Café aanwezig zjjn met Parijsche Soezen, Roomijs, Gebakjes, enz, enz. Aanbevelend, 4357 11 Con Ilse ar, Ham!.straat 40. Kermis t© Leiden. StandplaatsDoozaetraat. itollandscbc Voorstellingen. Directie A. VAN LIER, van Amsterdam, ttfaandag 24 Juli 1893, ic ballacht: van het Nationaal Tooneel te Brussel. (Le Mai're de Forges), Tooneelspel in 4 Bedrijven of 5 Tafereelen door G. OHNET. -HOL 15 PRIJS DER AD VBRTENTIÈN: Tea 16 reg.ii ƒ1.06. Iedere regei neer f 0.17J. ttrootero letters naar plaatsruimte. Voor het inoaeoeeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. dezer zich naar het buitenland had begeven. Het moet gebleken zyn dat van de vyf liberal© leden, dio niet tegenwoordig waren by d verkiezing \an een lid voor de Eerste Kamer, twee voor pleizier op reis waren, óón odgesteld was, een vierde (notaris) eene ver- kooping hiold en een vyfde te laat kwam. De heer Pierson, van Zetten, deelt in „De Bode" mee, dat hy voor de benoeming tot lid der commissie in zake Neerbosch bedankt heeft, omdat hy van meening is, dat deskundigen in zulk eene zaak wel van voor lichting moeten dienen, maar geen deel mooten hebben aan de einduitspraak. „Deskundigen, zegt de heer Pierson o. a., hebben tot taak alle gegevens te verschaften en op allo vragen te antwoorden, die tot een helder en juist oordeel kunnen leiden. Hoe meer de commissie van my dus verlangt te weten, hoe aangenamer my dit zyn zal. Maar het oordeel moet uitgesproken worden door mannen, die niot in denzelfden of gelyksoortigen arbeid bezig zyn. Het publiek stelt in hun oordeel stellig meer vortrouwen dan in dat van een deskundige, terwyi omgekeerd iriyn getuigenis en myne opvatting van zaken veel meer waarde krygt, wanneer de eindbeslissing niot van my afhangt en door anderen wordt gecontroleerd en vergeleken met getuigenissen en inlichtingen, van elders verkregen. „Aanmatigend zou het voor my zyn in deze commissie op te troden, juist omdat myn arbeid en myne positie zoo na aan dien van den heer V. 'tL verwant zyn." Uit Hoorn meldt men dat voor de vacature, ontstaan in do Provinciale Staten van Noord Holland door do vorkiezing van den heer M. De Jong tot lid dor Eerste Kamer, het meest in aanmerking komt de heer H. W. J. Sannes, oud inspecteur der registratie, thans notaris aldaar. De voordracht voor leeraar in de oude talen aan het Gymnasium te Amersfoort bestaat uit de heeren dr. P. M. Bolderman, to 's Gravonzande, dr. K. E. W. Straatman, te Sneek, en H. Smit, te Deutichem. De directeur generaal dor posteryen en telegraphie brengt ter algemeene kennis, dat, volgens mededeeling van het internationaal bureel der Algemeene Postvereoniging, de verzending van gecartonneerde en ingebonden boeken op den voet van drukwerk naar Ru- menië niot is toegelaten, als zynde die boekon aan invoerrecht onderworpen. Is in stryd hiermede gehandeld, dan worden de invoerrech ten by de uitreiking van don geadresseerde geheven. Société Y^isiieole I Joiirguiyiioiine, i bekroond met de Gouden Medaille op de Internationale Tentoon stelling te Parijs in 1889. Mede verkrijgbaar bij onderstaande firma's4399 36 Wed. A. H. DE HIITEK, «e Leiden. TI». YAtV IIUTESf, tc I.lsse. J. DEURLOO, te Yoorscho'e». N. LIESTIXG, te 's-Cravcnhage. wordt het beste genezen door Door het geheele Ryk verkrygbaar In Fle»§chcn van ƒ0.80, ƒ0.45 en ƒ0.25. Te Lelden by REY8T A KRAK, Beestenmarkt, en J. KI. 1HJKIICI», Hoogstraat. Hoofdagent voor Nederland en Koloniën: JAN W. HAVERKAMP, Spuistraat 54, Amsterdam. 2155 20 ran Eon ware scliat voor allen, die door jeugdige verkeerd heden lijden, is het beroemde werk ZDr. Kctnu'» Hollandscho uitgave, met 27 afb. Pr(js 2 Gulden. Ieder, dio aan de ge volgen van zulk kwaad lijdt, moet hot lezen. Duizenden hebben hun horstel er aan te danken. Te vorkrijgon bij het Vorlags Magazin te Leipzig, Neumaikt No. 34, franco tegen inzending van hot bedrag (ook in postzegels) on in olken Boekhandel in Nederland. 275 18 Aalmarkt 16. Aalmarkt 16. Fabriek en Magazijn van Meubelen in alle Styien, CANAPE'S, STOELEN on SPIEGELS. Alle mogelyke Reparation, zoowel 't Stoffecren van Canapé'» en 8toelen, als 't Rcparecren van Meubelen, worden ten spoedigste ten uitvoer gebracht. 2235 10

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5