N°. 10245. Maandag 17 «Juli. A". 1893. Dit noinmer toestaat uit DRIE Bladen. Derde Blad. Kikeriki. Leiden, 15 Juli. feze dCourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. feuilleton. De wraak eener vrouw. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: T*or L*i4*n p«r 8 maanden.fl.lt. Vnmoe per poit1A9. Afronderljjka Nommm.AO®. Aan de Abonnd's daarop, wordt by dit nommer verzonden No. 43 van Kikeriki. Officieel© Kennisgevingen. Kostelooze Inenting. Burgemeester en Wethouders van Leiden breDgen ter algomeene kennis dat op Dinsdag 18 Juli 1893 en volgende Dinsdagen, telkens des na middags te 2 uren, in het Elizabethahof, aan do Oude Vest, gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE EANTEB, Burgemeester. 15 Juli 1893. E. KIST, Secretaris. Onzea stadgenooten wacht do volgende week in „Zomerzorg" een zeldzaam kunst genot, waarop wy niet mogen nalaten de bijzondere aandacht te vestigen. Aanstaanden Dinsdag-avond toch zal aldaar een groot vocaal en instrumentaal concert gegeven worden door do Rotterdamsche Lie- dertafol onder directie van den heer Georg Ryken en door het stafmuziekcorps van het vierde regiment infanterie onder directie van den heer Gottfried Mann. Men trefi hier dus eene samenwerking aan, welke niet anders dan tot eene heerlyke uit komst kan voeren. Het Leidsche corps staat reeds hoog genoeg aangeschreven dan dat wy daarover nog veel zouden behoeven te zeggen. En wat de Rot terdamsche Liedqr'cafel betreft, ook daarom trent is de reputatie zeer gunstig, daar zjj o. a. op het den 6den en 7den Meijl. te Am sterdam gehouden zangersconcours in do hoogste nationale afdeeling den eersten en den eereprys behaalde met twee composities van Heinze, welke ook hier zullen worden ten gehoore gebracht. Verder zullen o. a. blykeLs het veel be lovende programma, twee nommers met koper- begeleiding en twee met piano accorapagne- ment worden uitgevoerd door de 70 leden sterke Liedertafel, welker voordrachten door instrumentale werken zullen worden geopend en besloten. Aan eene belangwekkende verscheidenheid zal het dus men neme slechts inzage van het bedoelde programma niet ontbreken. PRIJS DER ADYERTENTIÉNl Tm 1—6 regela ƒ1.06. Iedere regal meer /A1T|. ItMton lettere uur u: m t p. Y«or hit ifio.w.r.n bulten de .Led wordt ƒ0 11 tatek.od. Moge het publiek daarom ook in talrijken getale op het appèl wezen 1 De ondernemer en de uitvoerenden hebben er alleszins recht op. Dat er alzoo in deze van geen teleurstelling sprake zjjl Aan de Theologische School der Geref. Kerk te Grand-Rapids (N.-Amerika) is be noemd als professor de weleerw. heer H. Beuker, onze vroegere stadgenoot, thans predi kant te Muskegon. Na afgelegd examen aan de T heologische School te Kampen is bevorderd tot het laatste studiejaar de heer J. H. Donner Jr., alhier. Hedennamidag ontvingen wy per Neder- landsche mail de Indische bladen van 10 13 Juni. Than3 is in druk verschenen de offi- cióele Feestwijzer der feestelijkheden by ge legenheid van het 25-jarig bestaan van de muziekvereeniging „Harmonie van Warmond", te Warmond, op Maandag en Dinsdag a. s-, op het terrein der Heerlijkheid van den hoog geboren heer Leopold graaf Van Limburg Stirum, te Warmond. Hun, die dit Festival wenschen by te wonen, kan niot genoeg worden aangeraden zich dit programma aan te schaffen, want, behalve hetgeen reeds bekend is, bevat het nog tal van andere wetenswaardigheden. De toebereidselen voor de feesten zyn in vollen gang. 17 Juli, 's avonds te balfacht: Groot Har monie-concert op het feestterrein door do leden der muziekvereeniging „Harmonie van War mond". Dinsdag 18 Juli, te twaalf urenFestival door de muziekvereeniging met medewerking van ruim 300 personen. Ontvangst van de deelnemende gezelschappen te halféun op het feestterrein. Ten één uur groote optocht (Mid- deleeuwsch kostuum). Voor het kasteel uitvoering van den feest- marsch door de gezamenlyke muziekgezel schappen, onder leiding van den componist, tevens directeur der feestvierende vereeniging, den heer J. Oostelaar. Vervolgens aanbieding van den eerewyn en aanvang der uit te voeren muziekstukken door de reeds gemelde gezelschappen. Na afloop van het Festival groot Harmonie concert, te geven door de leden der feest vierende vereeniging, onder directie van den heer Joh. Oostelaar, den leden der zuster verenigingen aangeboden. Het feestterein zal eerst na afloop van den optocht gecpsnd worden. Het geheel belooft inderdaad een schitterend feest te zullen zyn, de feestvierende vereeniging waardig. Te wenschen is het dan ook dat het op den feestdag in alle opzichten gunstig weer moge zyn, zoowel voor het bestuur der ver eeniging, dat zich voor dit feest zooveel op offering en moeite getroost, als voor den ondernemer van de buffetten op het feestter rein, en verder voor allen, die aan dit feest zullen deelnemen. Tevens bestaat by het bestuur der Har- monie-Vereeniging het voornemen, in dezelfde week nog een concert te geven kosteloos toegankelyk voor diegenen der inwoners, die wegens finantlêele omstandigheden geen lid dier vereeniging kunnon worden. Het feest terrein zal ook by die gelegenheid verlicht zyn a la giorno. Wy kunnen niet andere dan dit plan van harte toejuichen en wenschen het bestuur der vereeniging in deze veel succes. Men meldt uit Noordwyk: Was ten vorigen jare de naburige gemeente Katwyk de eerste, van waar de vrome pelgrims op togen ter bedevaart naar hc-t eerbiedwaardige gebeente van St.-Joroen, te Noordwyk, ook dit jaar zal de Katwyksche processie, onder leiding van den yvervollen herder van Katwyks Katholieken, den Zeereerw. heer Van Straelen, weder hot voorbeeld geven en de ry der pro- cesslön naar SL Jeroen openen. Niet echter gelyk ten vorigen jare, toen alles in een drietal dagen gereed moest zyn. De liefde van de Katholieken te Katwyk voor St-Jeroen en de yver van hun herder voor de eer van den roemryken Apostel en Marte laar van Kcnnemerland heeft mogeiyk gemaakt wat nauwelyks te hopen of te verwachten was, en, zyn wy goed ingelicht, dan belooft de Katwyksche proeessie, die aanstaanden Dinsdag, 18 Juli, Noordwyk zal bezoeken, indrukwekkend te zyn zoowel door het groote aantal bedevaartgangers, daar voorzeker ook volen uit naburigo gemeenten zich daarby zullen aansluiten, als door den luister, dien gulle en offervolle liefde mogeiyk gemaakt heeft. Ook Amsterdam zond het bericht, dat Dinsdag 25 Juli de leden der zouaven-broeder- schap „Fidei et Virtuti", onder leiding van hun geestelykon adviseur, den weleerw. heer De Bruyn, weder in processie hunne hulde zullen komen brengen aan het heilig gebeente van St.-Jeroen, doch ook thans in veel grooter getal dan het vorige jaar. rffaasb) De minister van buitenlandsche zaken is heden naar het Loo vertrokken, bi-gelei dende den heer baron V m Oneirnb-Enzen, kamerheer van Z. M. den keizer Van Oostenryk, die in opdracht hooft aan H. M. de Koningin- Regentes do ordoteekenen te overhandigen, door wylen koniDg Willem III aan den thans overleden vor6t van 3ohaumburg-Lip;.e ge schonken. De Raad der gemeente Bennebroek heeft besloten om de opcenten op de perso- neele belasting, ten behoeve der gemeente te heffen, te verminderen van 50 op 25. Men meldt uit Loosdrecht: Hot thans vaststaand vertrek c -i kostschool Wullings naar Voorschoten It alhier met leed wezen vernomen, wat niet te verwonderen is, wanneer men bedenkt welke groote, directe zoowel als indirecte, vooideelen het aanwezig zyn eener soortgoiyke uitgebreide inrichting aan eene gemeente schenkt En vooral voor deze ge meente valt die opheffing te betreuren, aan gezien alhier in de plaatselyke gesteldheid meer achter- dan vooruitgang is te bespeuren. De Oostenryksch-Hongaarsche gezant te 's-Gravenhage, baron Von Walterskirchen, heoft zich hedenochtend naar Frankfort begeven. De heer Sanfircsco is bevorderd tot eer sten secretaris dor Rumeensche legatie te 's-Gravenhage en Brussel. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging te Goes heeft aan de heeien Den Boer en De Jonge, leden der Provinciale Staten, opge dragen den dank der kiesvereeniging te bren gen aan de anti-revolutionnaire Statengroep in Zeeland, die door haar tactisch en volle dig optreden de verkiezing van een anti- revolutionnair oud minister tot lid der Eerste Kamer hoeft mogeiyk gemaakt. Vanwege do kiesvereeniging „Assen" wordt aan de Tweede Kamer een adres ge zonden, waarin gewezen wordt op hot onbil- lyke der plakzogelwet en afschaffing van die- wet wordt gevraagd. Volgens bericht uit St.-Petersburg, zou heden het nieuwe Franseh-Russische bandels- tractaat in kracht treden. Goederen uit Neder land zouden op denzolfden voet behandeld' worden, mits vergezeld van een certificaat van oorsprong. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 15 Juli van Padang; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 14 Juli van Genua; de „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 14 Juli Ouessant; de „Zuid-Holland", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 14 Juli van Port-Said. os.) Panna hoorde met open mond deze mede- deeling aan en toen de boer zweeg, staarde zy strak en wezenloos voor zich uit en zeidc niets. Van dit oogenblik af had er een ge- heele omkeer by haar plaats. Zy lachte niet meer, sprak zelfs dagen achtereen geen woord en keek meest stil voor zich neer. Zy ge droeg zich zóó vreemd, dat men in het dorp elkaar reeds toefluisterde, dat het in hare „bovenkamer" niet richtig meer was. Zelfs haar vader begon hieraan te twyfelen, toen zy hem op zekeren dag vroeg, of men zich by het ontslaan van gevangenen stipt aan den dag hield en wanneer men eigenlyk rekende, dat de straftijd was ingegaan, op den dag van de inhechrenis of van de ver oordeeling. Inmiddels was de lente gekomen en werkte Panna vlytig op het veld en in den wyn- gaard, zonder in het minst de gedachten te verraden, waarmee haar geest zich bezig hield. Berst in het laatst van Mei begon zy weer onrustig te worden en verzocht haren vader of den tuinman, als deze haar eens bezocht, herbaaldelyk op het kasteel te gaan vernemen, of men ook wist, welken dag de graaf zou worden ontslagen. Haar vader weigerde kortaf aan haar dwaas verlangen te voldoen en ook de tuinman vermaande haar ernstig zich niet meer om het kasteel of zyne bewoners te bekommeren en zich voortaan kalm in haar lot te schik ken. Het toeval bewees Panna echter den dienst, dien zy tevergeefs van de beide man nen verlangd had. Toen zy op zekeren avond van het veld terugkeerde, stond de huishoudster van het kasteel voor eene boerenwoning en riep over de onderdeur naar binnen: „Zog, buurvrouw, wy hebben een brief ge kregen van meneer den graaf; hy schryft dat Janos L'cm morgenvroeg om zes uren met den wagevi van de gevangenis moet afhalen." Op hetzelfde oogenblik merkte de boerin Panna op en gaf der huishoudster een wenk, te zwygen. Panna had echter reeds genoeg gehoord. Zy spoedde zich naar huis, begaf zich naar hare kamer, sloeg een wollen doek om, stak eenige guldens, die zy nog bezat, by zich en zeide op volkomen kalmen toon tot haren vader, dat hy zich maar te slapen moest leggen; zy zou wel weer terugkomen. Daarop verliet zy de woning. Ijlings begaf zy zich naar een boer, die aan de andere zyde van het dorp woonde, en verzocht hem, haar terstond naar de stad te willen bren gen; zy zou betalen wat hy verlangde. Nieuwsgierig vroeg do boer, waarom zy nog zoo haastig naar de stad moest. „Vader is plotseling zwaar ziek geworden en nu moot ik een dokter halen." „Waarom gaat ge niet naar onzen dokter, als er zulk een haast by is „By dien ben ik reeds geweest", ant woordde Panna stoutweg„hy is uit en komt niet vóór morgenvroeg thuis." „Zoo! En laat gy den zieke nu zoo heel alleen?" „Hy is niet alleen; er is eene buurvrouw by hem." „Maar deedt gy nu niot beter, de buur vrouw naar de stad te zenden en zelvo by uw vader te blyven?" „Hoor eens, boer", zeide Panna thans vol ongeduld, „wilt gy my ryden of niet?" De boer noemde nu de som, waarvoor hy haar naar de stad wilde brengen. Panna betaalde hem terstond het geld uit en kort daarop reed het tweetal op den wagen over den stoffigen landweg. Het was een prachtige Meinacht; de lucht was vervuld van kostelyke geuren; het ry- pende graan wiegde zacht heen en weer en nu en dan werd de stilte van den nacht ver broken door het zingen van een nachtegaal. Panna was echter ongevoelig voor alles en hield zich geheel met hare eigen gedachten bezig. Was het rechtvaardig, dat de graaf, na eene zoo korte gevangenisstraf, die eigonlyk niet eens straf voor hem geweest was, thans weder als te voren een vry en vrooiyk leven zou leiden Rustte op haar niet do plicht aan de ge rechtigheid te voldoen, voor welker uitoefe ning de wet of de menschen waren teiug- gedeinsd Had zy er niet het volle recht toe, nadat zy en de haren steeds hunne schuld ten volle hadden geboet? Toen zyzolve in drift Pista voor zyn leveiv verminkte, was het oogenblikkelyk duideiyk geworden, dat zy hiervoor moest boeten, en zy had geen oogenblik geaarzeld zichzolve te straffen, zooals geen rechter baar zou gestraft hebben door haar levensgeluk vry willig op te offeren. (.Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 9