De minister van buitenï. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens bericht van Hr. Xs. gezant te St.-Petersburg, in Rusland een dubbel tarief van invoerrech ten is ingevoerd. In verband daarmede zullen van het oogenblik af, dat het maxi mum-tarief op eenigo mogendheid zal worden toegepast bewtfzon van oorsprong worden vereischt van goederen, afkomstig uit landen, welke, zooals Neder land, in hot genot bleven van het vroegere thans minimum-tariei. Nadere byz. bevat d# „Sts.-Ct." van heden. De correspondent van 't „Vad.", teCbi cago, klaagt over het slechte figuur, dat behalve in de kunst ons land op de ten toonstelling maakt. Hy eindigt met de vol gende vermaning Tegenwoordig, nu de strijd om het bestaan, do grond der z.g.n. sociale quaestie, zich oplost in productie-vermeer dering en verbetering op elk gebied, nu kennis en kennis alleen do weg is, om wantoestanden te bestreden en te overwinnen, is eene dege lijke wereldtentoonstelling, ja voor den be zoeker eene kermis, maar voor den industrieel eene leerschool, waar hy door wrijving het middel leert kennen, om te concurreeren, hot hoofd omhoog le honden. Daarom moet de staat zijne onderdanen in de gelegenheid stellen tot mededinging; elk Parlement in de oude wereld, waartegen mon hier met naïeven eer bied opziet, heeft getoond een ruimer begrip te hebben van „werkelijk belang", alleen de Nederlandscho volks vertegenwoordiging deed het niet. Daardoor laat bet zich ook verklaren, waarom tal van onze groote industriëele ondernemin gen noodlijdend x. - Onze zeestoomschepen deugen niet, onze locomotieven zjjn on bruikbaar we kunnen onzen toom luchten tegen dengene, dio waagt het te zeggen, we kunnen onszei ven de onjuistheid er van wijs maken, het is zoowie het niet gelooft, stelle zich onpartijdig .»p do hoogte, en plaatse zich op een afstand in den vreemdehy loopt dan geen govaar or: door de al to groote nabjjheii misschien io fouten over 't hoofd te zien en hij zal i zien, dat bijna elke ver gelijking in ons nadoel uitvalt, dat hetgeen wij, Hollanders, phlegma en beredeneerdheid noemen, eigenlijk niet anders is dan een woord, dat hier welvoeglykheidshalve niet genoemd kan worden. Onze achterlijkheid meet zich af by jaren. Het practische zwicht voor het overdreven leerstellige, de zucht omtesyste- matiseeren, om na te doen. Ontzenuwing, welsprekendheid, dio graag zichzelf hoort, en partijzucht heerschen; wie er boven staat hoot karakterloos. Onze zelf standigheid staat op oóne lijn met onbeduidend heid en laksheid. Dit alles sluimert voor het oog der buiten wereld, maar als de Europeesche politiek ingrijpend verandert, zal hel duidelijk 3.1 het licht treden, omdat men zic i met de ««ogen vol slaap niet staande kan houden. Dan hebben we een dictatoriaal genij noodig om de stormen te bezworen, en als Jat genie absent blijft, is het uit mot onze na! ionaliteit on do vreemdeling heeft gelijk, want we ver dienen niet beter. In afwachting van dat schitterend einde hadden wy intusschen aan het meer Michigan onzen vermeenden rang kunnen ophouden. De Belg en de Deen stappen ons als pauwen voorby en het is zelfs voor den onverschil ligsten bezoeker onaangenaam als er zich oogenblikkon voordoen, waarin hy zich moet schamen Hollander te zyn. Wie meent da' er pessimisme aan 't woord is, verzamole zelf de gegevens om te oordeelen en het resultaat zal dengene bedroeven, die de dingen beschouwt zooals ze in werkelykheid zyn, niet zooals hy ze wenscht of zooals ze behooren te zyn. By koninklyk besluit is een pensioen van f 322 verleend aan J M. Sluytman, gewe zen commies 1ste kl. by 's Ryks belastingen. Gemengd Nieuwe. Men bericht ons dat oen per- soon platen te koop aanbiedt onder voor wendsel dat hy vanwege het „Leidsch Dag blad" komt. Men bogrypt dat de man onwaarheid spreekt en dezo platen niet van ons afkomstig zyn. Bestond aanvankelijk het plan met de werkzaamheden ter vaartverbetering aan de Haven alhier primo Augustus te beginnen, daarvan zal alsdan wel niets komen. De aanbesteding voor dat werk is nog niet eens uitgeschreven. Zou er dit jaar nog wel mede aangevangen worden Dan stellig op hot eindo. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 854 zwembaden door heeren en 71 door dames. Temperatuur van het water is 20° Celsius. Eduard Wildforster, 32 jaren oud, huisknecht by J. Nellehoven, „Hotel Royal" te 's Gravonhage, is voortvluchtig en wordt verdacht in dat hotel ontvreemd te hebben een stalen geldkistje, inhoudende eene schuldbekentenis ten name van Hans Stütner, te Münchon, groot 230 mark, een 5 mark- schein, een Pruisischeo thaler, eene portefeuille, waarop in gouddraad het monogram I M, en een huurcontract van het „Hötel Royal". De commissaris van politie in de centrale afdee- 1 ng te 's Gravenhage verzoekt aanhouding. Met 1 October zullen op delands- werf te Amsterdam wegen3 meer dan 60 ja rigen leeftijd 34 werklieden worden gepen sionneerd. Een moorda ans1ag? A an den politiepost Frederiksplein te Amsterdam ver voegde zich gisternacht tegen kalftweeeen man, wonende Van-Wout-straat, kennis gevende, dat zyn broeder, oud 23 jaren, die omstreeks kwart voor elven de Roguliersgracht passoerde ter hoogte van de Prinsengracht, twee hem onbekende personen ontmoette, dio hem zeer verdacht en scherp aanzagen, en dat op zy'ne vraag: „Wat moet jelui van my?" een dier personen een schot op hen loste, waarvan de kogel hem in den rug drong; dat hy, bevreesd zynde voor een tweede schot, de vlucht heeft genomen en zich naar zijne woning begeven en dat hy nog gezien heeft, dat veel menscken op het schot afkwamen. De verwonde is terstond onder geleide van zyn broeder naar het ziekenhuis gebracht, alwaar hij ter ver pleging is opgenomen. Te Amsterdam is Donderdag in de Bloemstraat een kind, dat een vlieger uit het raam wilde oplaten, uit de tweede ver dieping op straat doodgevallen. In de gemeente Schoterland is een 16-jarig meisje plotseling doofstom ge worden. Zy is onder geneeskundige behan deling gesteld. By een hevig onweder, dat Don derdag-namiddag te Os woedde, is eene vrouw in het Schaiksche veld door den bliksem getroffen en aan de beenen verwond, die blauw gekleurd en als verlamd waren. Te 's-Hertogenbosch is Donder dag-avond in de Tolbrugstraat een geval van Aziatische cholera geconstateerd. Alle voor zorgsmaatregelen werden vanwege de politie genomen. Het is een man op leeftyd. De patiënt, alhoewel bedenkelyk ziek, geeft, naar men aan de „Tel." meldt, hoop op herstel. Nieuwe gevallen deden zich tot nog toe niet voor. Volgens bericht aan de „N. R. C." is de man reeds overleden. Zyn ïyk is naar het lykonhuis gebracht en ontsmet. De huisge- nooten zyn afgezonderd. In de gemeente Oldebroek hebben zich drie gevallen van cholera nostras voorgedaan by kindoren, met doodelyken afloop. By een hevig onweder, dat Woensdag van 10 tot II uren boven een ge deelte van de Alblasserwaard woedde, werden te Hoornaar en te Hoog-Blokland een drietal wilgeboomen door den bliksem getroffen en verbryzeld, en te Meerkerk een paard van den bouwman D. Slob in de weide gedood. Te Kooisloot, onder Lemmer, is Woensdag de bliksem geslagen in de boerenhuizinge van den vervener en veehouder C. Kooy. De schuur, met verscheidene duizenden Kgr. nieuw gewonnen hooi, was in korten tyd eene prooi der vlammen. Donderdag zyn te Os wederom twee personen, zekere H. en V., in hechtenis genomen en naar 's Hertogonbosch overge bracht, als verdacht van betrokken te zyn by den moord, gepleegd op den wachtmeester G. Hoekman. Naar men verneemt, zal de zaak in Sept. door de rechtbank behandeld worden. In eene boerdery' te Wychel (Fr.) i hebben 2 kippen 33 dagen lang onder het hooi bedolven gezeten. By het verplaatsen van het hooi kwamen zy waggelend voor den dag en hadden een byna onleschbaren dorst. Na goede verzorging fleurden de kippen spoedig weer op. T. Wingelaar, te Loosdrecht, heeft aan Artis" te Arasterdam eene ringslang ten geschenke aangeboden. Een kerkbestuur hier to lande kreeg onlangs afschrift van eene bepaling in een testament voorkomende en waarin gezegd werd, dat de erflater verklaarde te legateeren „aan het kerkbestuur te X., onder voor waarde om op do sterfdagen van den erf later, van wylen diens overleden vrouw en van zyne tegenwoordige vrouw en op andere feestdagen op de gebruikelyke' wyze hem erflater en genoemde zyne echtgenooten te herdenken, eene som van Uit Dordrecht wordt aan de „N. R. C." gemeld: Gisteravond is Davenport hier weer in per soon opgetreden voor een vry talryk publiek en heeft een paar patiënten behandeld. By het bogin der séance verscheen hy met zyne echtgenoote ten tooneele, verwisselde daarna van kleedy en trok, in zyne hemdsmouwen en met een voorschoot voor, aan het wry ven. De patiënten waren twee vrouwen, de eene 74 jiar, de andere 58 jaar oud. Zy verdwenen achtereenvolgens achter het gordyn, de muziek speelde dapper voort en na eenigen tyd kwa men beiden, hersteld voor zoover dat op het oog te beoordeelen was, weder voor den dag. De oudste juichte, zwaaide met de armen, stampte met de voeton en verklaarde dat zij niet de minste pyn meer gevoelde. De andere, die pyn had gehad in arm en schouder, zeide dat de pyn uit den schouder verdwenen was, maar de arm deed nog pyn. Hierop nam Davenport hot woord, ver ontschuldigde zich, dat hy een ander (mr. Stevens) had gezondon om hem te vervangen, en verklaarde zich nader omtrent zyne nieuwe positio en zyne dito olie. „Mijne positie is sedert myn vorig optreden in uwe stad eenigs- zïns veranderd. Wat ik nu doe, is niet meer zoozeer kwakzalverij. Ik doe veel van die zaken weg (bedoeld werd kwakzalverachtige omhaal en hulpmiddelen). Ik werd kwakzalver genoemd en wist dat er inderdaad een weinig van in de zaak was,- doch tevens dat ik op recht het goede voorhad". Vervolgens gafhy eene uiteenzetting van de werking der nieuwe Sequah- of Davenport-olie. De olie is niet nieuw; zy wordt te Rotterdam gemaakt en geeft een boter effect dan eenige andere olie. Davenport zou geen kwaad spreken van de Sequah-olie, maar deze is toch beter. Zy neemt absoluut de pyn weg, is een ware pyndooder. Komt de pyn naderhand terug, dan moet men opnieuw inwryven en by den dokter een laxeermiddel vragen. Na deze verklaringen van Davenport ver schenen drie zyner vroegere patiënten ten tooneele, die betuigden geheel hersteld te zyn, het publiek toespraken en over het tooneel sprongen. De entrees werden onder de twee behandelde vrouwen verdeeld. Middagmalen worden niet gehouden, althans deze week nog niet; biykt later dat er srmoede is, dan zullen de middagmalen toch plaats hebben. Overigens vernam men, dat Davenports verblyf hier ter stede maar kort zal zyn. Vóór a. s. Maandag treedt hy niet weer op en Vrijdag denkt hy te vertrekken. Te Gardoren is het huis, bewoond door den molenaar A. E., totaal afgebrand. Byna de geheele inboedel is verbrand. Het vee was gelukkig reeds in de weide. Een stier echter kwam in de vlammen om. Te Marseille is een schip terug- gokeerd, dat van Venezuela kwam met dezelfde passagiers en koopwaren, waarmede het was vertrokken. In alle havens werd het den toe gang geweigerd (zelfs met quarantaine), omdat tweo passagiers aan pokken waren gestorven. Do vyandeiykheden op de Samoa- eilanden zyn uitgebroken. Volgons een telegram uit Auckland zyn de troepen van koning Malietoa met die van Mataafa slaags geraakt. Het leger van den laatste moet verre in de minderheid zyn en lydt daarenboven zeer onder desertie. Een van zyne voorposten is dan ook reeds overmeesterd. Een exprestrein van Chicago reed Donderdag bij het station Neuburg tegen een stilstaanden goederentrein. Verscheidene reizigers zyn gedood en meer dan twintig gewond. Men heeft reeds vyf ïyken onder de verbryzelde wagens te voorschyn gehaald en men vreest dat er nog meer zullen gevon den worden. BUITENLAND. Frankrjjk. Gisteren is te Parys de nationale feestdag van den 14den Juli gevierd geworden, ondanks de wenschen van hen, die dezen datum als een dag van rouw hadden willen bestempelen. Het schynt dat de dag rustig voorbyge- gaan is, waartoe waarschynlijk de afkoeling der drukkende temperatuur van de vorige week het hare bygedragen heeft. Het baarde aan den vooravond eenige 1 teleurstelling, dat het besluit, om den gewonen fakkeloptocht niet te doen plaats hebben, gehandhaafd bleef. Deze teleurstelling uitte zich echter al dadeiyk op niet zeer ernstige wyze, daar hoopjes straatjongens met bran dende lucifers een imitatie-fakkel tocht ten beste gaven, onder het zingen van den straat deun „Lampions", hetgeen eene ongedwongen vrooiykheid verwekte. De illuminatiën en versieringen, welke in de verschillende straten aangebracht werden, bewezen tegeiyk, dat de handelaars in vlag gendoek, vuurwerk, enz. niet zouden lyden, doordien de Parysche burgery den wensch van haren gemeenteraad opvolgde. Evenmin duchtten de ondernemers van openbare bals ongeregeldhedenop de gewone plaatsen werden bytyds dansvloeren gelegd. Zooals vóór ruim honderd jaren zag men opschriften „hier wordt gedanst" op de plaatsen, waar eenigo dagen geleden het oproer woedde. De meerderheid der Parysche bevolking blijkt dus geen wrok over de laatste voor vallen te koesteren. Nadere berichten omtrent de feestviering van don 14den Juli melden het volgende: In de hoofdstad hadden de gewone bétoo- gingen plaats voor het beeld van Straatsburg op de Place de la Concordeook werden vele kransen neergelegd voor de standbeelden van Gambetta en Jeanne d'Arc. In de binnenstad had de feestviering haar gewoon aanzien, in de buitenwyken waren de versieringen daarentegen betrekkelyk zeldzaam. To drie uren had op de vlakte van Long- champs de jaarlyksche revue voor den presi dent plaats onder niet ongunstig, ofschoon dreigend weder. President Carnot zag er eenigs- zins lijdende uit. Ook uit andere plaatsen wordt gemeld, dat de feestdag met zyne prysuitdeelingen, op tochten en parades zyn gewoon verloop had. Alleen te Roubaix on Marseille hadden door toedoen van socialisten eenige onbeduidende opstootjes plaats. Ter gelegenheid van het nationale feest, is Zola tot officier van het Legioen van Eer bovorderd. Forain en Alexandre Bisson ont vingen het ridderkruis. Door den minister van binnenlandsche zaken, den heer Dupruy, zyn 319 veroordeelden voor waardelijk in vryheid gesteld. Woensdag aanstaande zal in het Bois do Boulogne een groot avondfeest plaats hebben, dat georganiseerd is door de fólibres (Provencaalsche dichters) van Parys. Het stand beeld, aat daar opgericht is ter nagedachtenis van den troubadour Catelan, zal het middelpunt van hot feest vormen. Duitsohland» De Ryksdag heeft gisteren 2 van artikel 1 van het legerontwerp, waarby bepaald wordt dat voor den tyd van 5 jaren het leger ge houden wordt op de sterkte, in do vorige paragraaf vastgesteld, aangenomen. Ook is aangenomen de supplementaire be grooting van 48,000,000 Mark tot dekking van de kosten, welke de toepassing 7an de legerwet met zich brengt. Echter verwierp de Ryksdag met 274 tegen 105 stemmen het voorstel van Carolath tot wettelijke vaststelling van den tweejarigen dionsityd. De Ryksdag hoeft daarna do legerwet in tweede lezing aangenomen. In deze zitting trok vooral het optreden van graaf Herbert Von Bismarck de aandacht. Door zijne houding en zyn bulderenden toon sterk aan zijn vader herinnerende, trad by op als de patriot, die versterking van het leger, maar met behoud van den drie-jarigen diensttijd, wil. Ieder conservatief, zeide hy, moest vasthouden aan deze nalatenschap van den keizer zaliger, die liever zyne kroon wilde nederleggen dan van den drie jarigen dionsttyd afzien. (By val rechts). Onder stekelige toespelingen op den rykskanselier Von Caprivi, dien hy den aanvoerder der troepen noemde, verklaarde by het te betreuren dat deze aan den volksdrang had toegegeven en het oor- spronkelyke ontwerp nog verzwakt had. Het tegenwoordige ontwerp met twee-jarigen diensttijd 6taat geiyk met eene verzwakking van hot leger, maakt het binnendringen der sociaal-democratie in het leger gemakkelyk en is gevaarlyk, wanneer in de eorste vyf jaren een groote oorlog mocht uitbreken, zooals hy op grond van zyne langjarige politieke erva ring waarschynlyk achtte. „Ja" - verzekerde graaf Von Bismarck - „ik, die my zoolang heb bezig gehouden met de buitenlandsche staatkunde, ik kan daarover oordeelen!" (Gelach). De rykskanselier zelf beschouwt den twee-jarigen dionsttyd zeker ook als een experiment voor vyf jaren, en alleen omdat het slechts by wyze van proefis en niet voor goed, kan een conservatief er in allen gevalle vóór stemmen. (Bijval rechts).

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6