Finanti^ele Kroniek. De hoofdaandacht was in do afgoloopen week wederom geheel gevestigd op Amerika, lederen dag werd in spanning afgewacht, wat het Nieuw-Yoiker koersbericht zou bren gen en telkenmale was het teleurstelling, niets dan teleurstelling. Het is geen wonder, dat de beurs hierdoor allerongunstigst geïn fluenceerd wordt en dit ook terugslaat op alle fondsen, onverschillig of zy mot Amerika of de zllvercrisis al dan niet in verband staan. Hierbij trekt steeds moer en meer de aandacht het feit, waarop reeds vroeger werd gewezen, dat onze beurs eono merkwaardige veerkracht bezit en blikbaar in gezonde, sterke positie verkeert. Wel ontbreekt het in de laatste dagen niet aan bolangryke opruimingen, doch voor groote schokken, welke aanleiding zou den kunnen geven tot eene paniek, bleef zij tot nu toe gelukkig gespaard. Opmerkelijk blyft hot tevens dat het geld voor prolongatie zeer ruim- is en dikwijls moeilijk plaatsbaar, hoewel de koers van het geld in vergelijking daarmede nog betrekke lijk hoog blijft. Voor aandeelen Koloniale Bank be stond in de laatste dagen meer vraag, in verband met de door de directie uitgegeven circulaire. Hierin wordt te kennen gegeven dat commissarissen niet geneigd zijn eene gewijzigde balans tor goedkeuring aan te bieden en tevens uiteengezet op welke gronden deze honding berust. Het tegenwoordig beleid der Bank is conservatief, hetgeen echter in de meeste gevallen tot heil van dergelijke in stellingen blijkt to zijn. Mocht de balans nu andermaal worden afgestemd, dan zullen aandeelhouders vermoedelijk voor het feit staan, dat in het geheel goene dividend uit- keering zal geschieden. Het dividend op de aandeelen N e d e r 1.- Indïsche Handelsbank zal, behoudens goedkeuring dor voigadering van aandeel houders, op f 9.50 worden gesteld. Aandeelen N o d e r 1. A m e r i k. Stoom vaartmaatschappij verkeerden aanvan kelijk weer in rijzonde beweging. Hot schijnt dat deze maatschappij goede zaken maakt en aangezien do gevreesde vijand, do cholera, tot heden weinig van zich doet hoeren, be staat er veel kans dat het vervoer, zoowel van passagiers als van goederen, onbelemmerd zal kunnen blijven plaats vinden. Tabaks waarden ondervonden een vry aanz enlljtren teruggang, die voornamelijk voor aanvoelen Rottordam-Deli, Senombah en Deli-Batavia van belang was. Men vreest dat de schaarschto van geld in Amerika en de zeer licogo koors, welke aldaar voor het beschikbaar kapitaal moet worden betaald, van invloed zal zijn op de aankoopon voor Amerikaansche rekening. De markt der Europeosche fondsen vorkeerde «•ver het algemeen in lustelooze hoi; ling. Do Londensche beurs was geheel gedr-.ikt door faillissementen, welke aldaar werden aangekon digd, en in aansluiting daarvan waren de meeste fondsen, welke to Londen hunne hoofdmarkt hebben, lager. Venezuela en Uruguay werden voornam dijk hierdoor getroffen. Zooals reeds lang te voren uit do sterk verminderde ontvangsten der Russische Z u i d-W estspoorwegmaatschappy viel af te leiden, zal over het jaar 1892 geene extra dividend-uitkeering plaats hebben. De ontvangsten over het jaar 1893 wy'zen op nog ongunstiger resultaat. Zij bedroegon over de maand Mei ruim 300,000 roebels minder dan in het vorigo jaar, terwyi de totaal ont vangsten over do eerste vyf maanden eene vermindering aiuVoonon van niet minder dan 900,000 roebe's. In hooge mate ongunstig waren Z u i d- Amerikaansche waarden, waaronder in de eerste plaats Mexicanen en Bra zilianen. Om oenlgermate aan de gevolgen dor zilvor-crisis to gemoet te komen en tevens maatregelen te nemen tegen de verwacht wordende slechte resultaten van den oogst, heeft de M e x i aansche regeering be sloten, om door het heffen van nieuwe be lastingen eonige versterking van inkomsten te verkregen. Het bedrag, dat hierdoor zou binnenvloeien, wordt geraamd op 3,600,000 dollars, terwijl bezuinigingen in het vooruit zicht zijn gestold, welke tot 4 millioen dollars zouden kunnen worden opgevoerd. Hoewol niet in belangrijke mate, zullen deze bedragen het geheele tekort, hetwelk op 44 millioen dollars is geraamd, toch eenigszihsT "doen ver minderen, maar er zal op andore wijze mooten worden getracht, in de ongunstige verhouding v rbetering te brengen. Dat Braziliaansche fondsen eenige percenten terugliepen, is ook in het minst niet te verwonderen, wanneer men in aan merking neemt in welke hoogst ernstige politieke troebelen dit land wederom is ge wikkeld. De opstandelingen schijnen over eene zeer sterke macht, zoowel to water als te land, te beschikken en ziju bezig do hoofdstad geheel in te sluiten. Het moge zyn dat ook ditmaal, zooals reeds vroeger telkenmale het geval was, de regeering over de opstande lingen zegeviert, zeker is het, dat Brazilië ieder oogenblik met binnenlandsche onlusten te kampen heeft en dit op den langen duur on mogelijk zware finantiëele opofferingen kan vol ouden. De verschillende soorten der Peruvian- C o. zijn in den laatsten tyd aan eene voort durende daling onderworpen, welke wordt toegeschreven aan oen bericht, dat de maat schappij met oene aanzienlijke boete wordt bedreigd, aangezien door haar niet zou zyn voldaan aan de voorwaarden, voor de voltooiing der door haar te bouwen spoorwegen op gelegd. Evenwel schijnen de verkoopen ook in verband te staan met de zeer ongunstige spcorwegontvangsten der Peruvian-Co., welke over de maand Juni belangrijk zijn teruggegaan. Max well-waardon waren eveneens lager, daar d9 voorgestelde overdracht van een ge deelte der bezitting, waarvoor tot 1 Juli optie was verleend aan eene daartoe opgerichte maatschappij, niot is tot stand gekomen. De ongunstige stand der geldmarkt liet niet toe om het daarvoor benoodigde kapitaal tegen aannemelijke voorwaarden op te nemen. Ton gevolge van de lage ontvangsten heeft de directie der Colorado Central Mie- ning Co. besloten geen dividend uit tekeeren, maar het voorhanden zijnde saldo in kas te houden. De Amerikaansche Spoorwogmarkt gaf in do afgeloopen week een meer dan treurigen toestand te aanschouwen. Door deaanhoudende en gevoelige daling, schijnt ook de Londensche beurs hare kracht verloren to hebben en liepen de koerson daar meermalen bonoden do N.-Yorkscho noteering. De hoofdbeweging voor de daling gaat echter steeds van Nieuw- York uit, waar allerlei oorzaken tot de crisis samenwerken. De speculatie richt hare aan vallen beurtelings op verschillende soorten en do beurs is niet by machte dezen manoeuvres het hoofd te bieden, daar het in de eerste plaats aan beschikbaar kapitaal ontbreekt. Dit laatste doet zich in hooge mate gevoelen en zal nog ernstiger gevolgen na zich sleepen, wanneer het kapitaal zoo angstvallig wordt teruggenomen en gehouden, als op ditoogen blik het geval is. De speculatie party, welke er nu op uit is de markt te drukken, wordt steeds stoutmoediger, aangezien geene krach tige aankoopen hare pogingen dwarsboomen. Zelfs voor gunstige berichten blyft de markt ongevoelig en de mededeeling, dat op de aan deelen Louisville Nashville een half- jaariyksch dividend van 2 pCt., zal worden uitgekeerd, veroorzaakte niet den minsten gunstigen invloed. De netto-ontvangsten dezer maatschappy toonen eene vermeerdering aan van 587,000 dollars. Naar do berekeningen, welke voorloopig omtrent don stand van den Chicago- en E r i e-spoorweg kunnen worden gemaakt, zou, indien de bruto-ontvangsten het cyfer van 2,915,000 bereiken, op de Income-Bonds onge veer 2 pet. kunnen worden uitgekeerd. Eene gedwongen verkoop-order van een klein bedrag dezer stukken was voldoende om eene belangryko daling in het leven te roepen. Dezelfde oorzaak geldt voor do daling der Baltimore- O h i o-aandeelen en Oregon-Short obligatièn. De onzekerheid omtrent dividendbetaling op de aandeelen Central-Pacific is weg genomen, aangezien de betaling daarvan ad 1 pCt. tegen Augustus is aangekondigd. Rijnlandsche Bank. Groen voeder. De minister van binnenlandsche zaken hoeft aan den inspecteur van liet middelbaar onder- wys, belast met het toezicht op de landbouw scholen, machtiging verleend om met de Rgkslandbouwleeraren en waarnemende Ryks- landbouwleeraren eene samenkomst te houden, ter bespreking van de vraag hoe deze ambte naren de landbouwers zouden kunnen voor lichten omtrent de wyze, waarop kan worden voorzien in de bestaande behoefte aan groen voeder. In verband daarmede is door bovengenoemde ambtenaren uitgebracht een advies, dat in de „Staatscourant" van 15 dezer is:opgenomen en waaraan het volgende is ontleend; De langdurigo droogte in dit voorjaar en in den voorzomer heeft byna allerwegen groot gebrek aan veevoeder doen ontstaan en met veel zorg ziet men in verschillende streken don aanstaanden winter te gemoet. Brengen de volgende maanden gunstig weder, dan kan dio zorg nog aanmerkeiyk worden verlicht, wanneer de landbouwers er naar streven, om veevoeder te verbouwen, zooveel ze maar eenigszins kunnen. Het schijnt in da gegeven omstandigheden van groot belang, dat de landbouwers zich zooveel mogeiyk houden aan de gewoonlgk gekweekte gewassen, om daardoor de kans voor mislukking zoo gering mogoiyk te doen zijn. Door eene zorgvuldige behandeling en overvloedige bemesting met stalmest of hulp meststoffen moet getracht worden oen groo toren oogst dan gewoonlgk te vorkrygen. Do aandacht der landbouwers wordt go- vestigd op de volgende zaken: lo. Op kleigronden en goede zandgronden verbouwe men een mengsel van gewone wikken en haver. 2o. Op kleigronden en goede aardgronden is de verbouw van witten mosterd aan te bevelen. Vorder worden middelen aan de hand ge daan tot het verkrygen van een ryken oogst van snyrogge en tot bevordering van den groei van sfcoppelknolla.i. Voor dio stroken, waar do grasbouw hoofd zaak is en waar het van overwegend belang zou zyn nog eene tweede snede te maaien, moet worden aangedrongen op een zoo spoedig mogoiyk begieren van geschikte porceelen of hot bomesten met 150 KG. Chili-salpeter per H.A. Vorder mo9t do aandacht der landbouwers gevestigd worden op hot feit, dat groote hoeveelheden groen voeder door inkuilen en persen bewaard kunnon worden. Daarvoor komen vooral in aanmerking de tweede snede gras (by regenachtig weder), knollen, mangel- wortel- en bietenloof met koppen, klaver, wikken, enz. Nog moet den landbouwers worden aange raden om de benoodigde meststoffen en voeder- middelen gezamenlgk (coöperatief) aan te koopen. Hoe meer zulks geschiedt, hoe voor- deeliger kan worden gekocht. Ieder landbouwer, die nadere inlichtingen mocht noodig achten, wende zich tot den Rykslandbouwleeraar voor zgne provincie of tot den persoon, die hem vervangt. Gemengd Nieuwe, Zekere Troost, zwervende of bodelende, is, nadat hij 4 dagen op den weg naby do woning van den armmeester d. H., naby Halfweg, heeft gelegen, opgezomen en eerst naar Hoofddorp en vervolgens naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. De verwachtingen van den te velde staanden oogst te Haarlemmermeer zyn als volgt: Rogge, gerst, tarwe, orwten, boonen en kool zaad goed. Haver middelmatig, heel veel geleden door droogte. Vlas vry goed. Kanarie zaad middelmatig. Karwy meerendeels slecht. Mosterd tamelyk. Blauwmaanzaad vry goed. Beetwortelen 6lechte opkomst, govolgelijk min gewas. Wortelen alleen voor eigen gebruik geteeld en middelmatig. Vrucbtboomen be loofden in het voorjaar veel, leden later door do droogte. Houtgewas goed. Vee gezond, laag in prijs. Rundvee, kalveren, schapen en varkens pryshoudend. Weiland slecht door droogte. Hooiland geringe opbrengst. Klaver- land middelmatig. Een drama? Naar aanleiding der vondst van zilveren munten in Dekkers- duinen, onder 's-Gravenhage, vraagt, gelyk men weet, de heer J. H. Goronel: „Kan hier in dat sombere duinoord, inliet gezicht der stad 's-Gravenhage, een drama afgespeeld zyn tusschen de Spaansche benden van den bevelhebber Valdez, wiens troepen, na Leiden's beleg verstrooid, door het niet betalen der soldy aan het muiten zyn geslagen, of stelt men zich oene andere gebeurtenis uit dien tyd voor den geest?" Deze vraag is, volgens de „Tel.", gewichtig. Als de heer Coronel eene prysvraag uitschryft, komen er waarschyniyk andere fantastische mogelykheden voor den dag. Misschien hebben we hier wel te doen mot de verloren spaar penningen van een dronken Spanjaard, met den schat van een Haagsch edelman, met den diefstal van een raaf, met een gat in den vestjeszak van een Grande. Misschien is hier een roerend liefdesduo afgespeeld tusschen een Spanjaard met 38 munten op zak en eene schatryke Haagsche schoono. Mis schien ia 't het bloedgeld van een spion, die, in de sombere duinen tot berouw gekomen, op z'n knieën neerzonk en 't geld wegwierp. Misschien Lacy, wie zal 't schrikkeiyk geheim op lossen? Hedennacht heeft te Amsterdam de rechtor-eommissaris, vergezeld van den officier van justitie en een subst.-griffier, bij een winkelier eene huiszoeking gehouden en een aantal valscho postzegels in beslag genomen. De man, by wien zy gevonden werden, be weert niet de vervaardiger te zijn, doch ze van een koopman opgekocht te hebben. Do postzegels zyn vaal van kleur en slecht getand. De rechtbank te Amsterdam ver oordeelde gisteren Cornelissen en Yermey, wegens het venten van „De Oproerkraaier", waarin voor do Koninginnen beleedigonden inhoud, elk tot vier maanden gevangenisstraf. Een reporter. „Meneer ik hob 'n bericliie!" En een kleuter van een jaar of vyftien vertelt mot rappe tong hoe een melkboer een kind heeft overreden. „En de dokter zei, meneer, het kind was hoogst bedenkeiyk, en het mos direct naar 't gasthuis." „Wie was die dokter?" „Jao, meneer, dat weet ik niet, het was een dokter die in 't waotor geweest was." „In 't water?" „Ja, hy had gebaad hy droeg eon hand doek over zyn arm en het waoter liep er uit Dan gaat do knaap voort mot de schildering van het ongeluk van het overryden van het kind door den „waoter- en melkboer." Wan neer hij uitgepraat is, draait hy zyn sigaar, die hy tot nog toe achter zyn rug weggemof feld heeft, zenuwachtig tusschen zyn vingers, dio steeds in den rouw zyn, wacht hy een poosje en begint haperend, ofschoon by anders uitstekend zyn woordje weet te voeren: „Me neer - nou heb ik nog een berichie, Heb ik geen mooi pak 'an meneer?" „Ja, het schynt Zondag voor jou te wezen?" „Dat is 't ook, meneer. Maor dat is 't 'm niet, meneer. Het is nou net twee en een half jaor dat ik berichies gebracht heb en daor heb ik nou dat pak veur gekocht. Ik had zes gulden van uwestwee gulden van een andere krant en nog eens een paar kwartjes en dubbeltjes van een paar kleine blaodjes en zoo heb ik een pak opgespaord. Is dat geen goed berichie, meneer?" vraagt de schalk lachend. „Nou meneer is 't niet mooi?" herhaalt hy, wanneer hy niet onmiddeliyk antwoord krygt. „Jongen" is het antwoord „dat is het mooiste berichtje, dat je gedurende die twee en een half jaar liebt aangebracht. Je bent een flinke vont het zal ia de cou rant!" „Doet uwes het heusch?" „Ja I Zooals geschiedt by dezen. Een jongen, die twee en een half jaar spaart om een nieuw pak k.eeren te koopen, verdient eene eervolle vermelding, evengoed als zyne vertrouwbaar heid die verdient. Want zyne vraag: „Heb ik uwes ooit een valsch berichie ge bracht? is nog nooit bevestigend beantwoord behoeven te worden. (Amst. Crt.) Het eiland Schiermonnikoog wordt door den eigenaar, mr. E. J. Banck, te 's Gravenhago, te koop aangeboden voor f 350,000. Zoowel Belgen als Duitschers boden tot een bedrag van f 240,000 tot f 310,000. Aan de Weesinrichting „Neer- bosch" is onder den last van vruchtgebruik door mevrouw H. J. Swaan, echtgenoote van den heer J. Van Westerkappel, eene som van f 7000 vermaakt. Te Arkel is een witte huismusch met roode oogen gevangen. De „Alg. Ned. Wielrydersbond" telt thans 4000 loden. Het parket van Brugge is voor nemens eene gerechtelyke vervolging in te stellen tegen de liefhebbersphotografen, die portretten nemen van personen, die te Ostende uit het bad komen. In Frankryk en in Enge land zyn in de badplaatsen tegen dit misbruik gemeente-reglementen gemaakt, die streng worden toegepast. In België is eene gerechtelyke vervolging ingesteld tegen duivenliefhebbers, die door bedrog de hoogste pryzen trachtten te winnen. Hun bedrog werd ontdekt, doordien

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 10