N«. 10244. Zaterdag; 15 Juli. A°. 1893. Qeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gpn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Feuilleton. De wraak eener vrouw. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼•or Leidon por 8 maanden1.10. Franca per post1.10. Afzonderlijke Hommers.O-OS. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: ▼sa 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171» Qrootere lettere naar plaatsruimte. Yoor het incasoeeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Praatjes over „Kunst." „Vlokken." L Onze vroegere landgenoot de heer Keule- mans, thans te Londen woonachtig, exposeert by den heer Ytsma, op de Breestraat alhier, een viertal aquarellen, byzonder-geacheveerde teekeningen, uit de wereld onzer „gevederde vrienden": baardmannetjes, meezen, grasmus- schen. Gewend en gewoon bijzonder „juiste" afbeel dingen te geven op een alléénlyk „wetenschap- pelyk" gebied, heeft de heer Keulemans zich echter in deze werken geheel vry weten te maken van het „knellend keurslijfdat nood wendig als omhulsel dienst moet doen, voor dergelijke omtrekken, waarop met maat en passer, bek, vleugels en pooten moeten worden nagemeten. Hoe juist de heer Keulemans het „wezen" en de „houdingen" van deze vogels in zich heeft opgenomen en vertolkt, hoe bijzonder transparant hjj, met eene „mooie" wyze van aquarelleeren, tot zijn „but" geraakt is;deze teekeningen zijn er even zoovele bewijzen voor. Ik voor m(j geloof intusschen wel héél- stellig dat, wanneer de een of andere „frin- gilla" tegeiykertjjd door Giacomelli en Keu- lemans werd „opgeschreven", de (wee „Vogels van diverse pluimage" voor den dag zouden komen. Die van den Franschen artist zoude „losser" in de veeren zitten, die van Keule mans daarentegen onomstooteiyk 't bewijs leve ren dat laatstgenoemde artist een uitmuntend leerling blykt van den grooten 'Wolff! V. Gemengd Nieuw». Uit Lisse schrijft men: De bloem, bollenoogst is nagenoeg afgeloopen. De bollen zyn nu in de schuren gebracht. Het gewas is in het algemeen goedhet warme voorjaar was oorzaak, dat de groeityd vroeg intrad, wat aan den omvang van den bol (waar het toch voor den handel op aan komt) goed te zien is. De prijzen z(jn ten gevolge van grooten voorraad wol wat gedrukt, en behalve voor krokus, ongeveer 25 pet. lager dan verleden jaar. De 1750 a a n b a n k p ap i er, w e lk e te 's-Gravenhage door een koetsier in de tram gevonden werden, zyn door den eigenaar teruggehaald. Do vinder werd verblyd door eene gift van ƒ50. De A m sterdamsche schuttery kost aan de gemeente in 1894 ƒ42,990. Eon jeugdige marinier is te Amsterdam van het dak der kazerne gevallen en op de plaats doodgebleven. By een uitvoerig gesteld vonnis vereenigde de vacantiekamer der rechtbank te Amsterdam, in hare terechtzitting van 13 Juli, zich met het oordeel van het O. H., als zoude P. P. Holshuysen zich hebben schuldig gemaakt aan poging tot doodslag, met begin van uitvoering, gepleegd op züne hospita juffrouw Van Eynden, welke voorge nomen moord werd verhinderd door tydige tusschenkomst van derden. De rechtbank veroordeelde hem tot eene gevangenisstraf van drie jaren. Eene vrouw te Utrechtscho1d haren man voor „naarheid". Deze, dit veel- beteekenend verwijt onverdiend achtende, gaf haar een klap om het hoofd, welke hare muts door de lucht deed slingeren en waar zy zich op de straatsteenen by „neerlegde". Het goede mensfth lag letteriyk „verstomd" van schrik over de gevolgen van haar niet zoo slecht bedoeld schelden, doch een paar buur vrouwen namen met hare „stille berusting" geen genoegen. De man werd op allesbehalve vriendelyke wyze door de nagels der dames over zyne wandaad onderhouden, en als zijne vrouw, die inmiddels van hare ontsteltenis was bekomen, zyne party niet had gekozen en in de verte de helm van een politie-agent niet zichtbaar was geworden, zou het er onpleiziorig voor den beleedigden echtgenoot uitgezien hebben. Hu echter was het slagveld spoedig door alle partyen ontruimd en de zaak werd „in der minne" geschikt. UD Dat de komkommer met haren geest den tyd doordringt, waarin zy leeft, is een, vooral in de courantenwereld niet onbe kend feit. Maar ook het omgekeerde, dat nl. de geest des tyds zich by de komkommers eenigszins begint te openbaren, blykt waar te zyn. Altbans men kon er dezer dagen op den „Weg naar Rome" te Utrecht getuige van zyn dat een venter by zyne aankondiging van „twee groote komkommers voor vyftien cents" nog als aanbeveling luidkeels toevoegde: „Groote opruiming wegens faillissement!" Men schryft uit Wageningen van 12 Juli Hoden-(Woensdag) morgen werden we, na dat gisteren reeds eene flinke hoeveelheid regen was gevallen, andermaal verkwikt met eene geweldige stortbui, vergezeld van vry hevig onweder. Boomen en planten, de geheels omgeving, heeft hierdoor als by tooverslag een geheel ander aanzien gekregen. De veld gewassen, welke door de buitengewoon felle zonnestralen van de laatste dagen er flets en treurig uitzagen, staan thans verfrischt en verjongd als 't ware op den akker. Gisternacht woedde een felle brand in de Betuwe, welke by later bericht bleek plaats te grppen te Bemrnel, waar eene kapitale boerdery afbrandde, veroorzaakt door den bliksem. Ook hedenvoormiddag werd in de richting van de Betuwe op drie plaatsen, niet ver van elkandor verwyderd, brand, hoogst- waarscbyniyk veroorzaakt door het onweder, waargenomen. Te Oldemarkt isdenrbeiderP. van eene hooimyt gevallen, waar eene zeis met de punt omhoog lag. Twee vingers werden hem zoo goed als afgesneden; zyne kleederen waren totop het hemd doorgesneden. Dr. Hessel verleende dadelyk heelkundige hulp. M. Fortuin, te Stryensas, ontving de heuglyke tyding, dat hy door H. M. de Koningin-Regentes begunstigd was met eene gratificatie van honderd gulden ten behoeve van zqn kind, dat blind is en noodzakelyk in eene inrichting voor blinden moest opge nomen worden. De eerste kosten vielen den man te zwaar. Door tusschenkomst van den burgemeester is hem het bedrag ter hand gesteld. Tydens het onweer van "Woens dag-morgen zyn 3 koeien van dewed. C. Van den Anker, in den Achtersloot onder IJselstein, door den bliksem gedood. Volgens de „Standard" zyn sedert den laatsten Juni te Moskou 32 gevallen van cholera voorgekomen, waarvan 11 met doo- delyken afloop. Uit Odessa wordt aan de „Daily Chronicle" gemeld, dat in do oostelyke districten van Podoliê in de laatste week van Juni 300 ge vallen van cholera voorkwamen, waarvan 80 met doodelyken afloop. De ziekte schynt in deze provincie heviger te heerschen dan in de andere deelen van Rusland. Sinds het be gin der epidemie zyn 3300 personen aan de ziekte overleden. Van het te Posen in garnizoen liggend regiment huzaren zyn plotseling 76 soldaten ziek geworden. Zy zyn naar het militair hospitaal vervoerd men gelooft dat men met cholera te doen heeft. Luidens een telegram uit Cairo zyn gisteren zeven schepen in het quarantaine-station El-Tor aangekomen. Er werden 85 cholera-lyders ontscheept, van wie er later 40 stierven. Aan de „F rank f. Ztg." wordt uit Gera (in Reuss-Schleiz) gemeld, dat daar op een aardappelenveld vele Colorado-kevers zyn gevonden. INGEZONDEN. Vondst van zilveren munten In Dek kersduinen, onder 's-Gravcnliage. Ieder, die den straatweg volgt van het waterververscbingskanaal tot aan het stoom gemaal, ziet in eene schuinslinksche richting de uiterste grenzen van Dekkersduinen, ook wel bekend ondér den naam van „Afzandery- plaats", welke gronden tot de goederen be- hooren van H. K. H. de Groothertogin van Saksen-Weimar. Op den 3den Juni jl. was een arbeider aan genoemde afzandery bezig het zand van boven af te schuiven, toen hy tusschen de neder- vallende massa iets blinkends ontdekte, het geen by onderzoek munten bleken te zyn, die, ten getale van 38, worden te voorschyn ge bracht. Van een voorwerp, waarin die vondst kon zgn geborgen geweest, werd niets ontdekt; wel zag men duidelyk de afdrukken der munten in de zich nog boven bevindende veenlaag op eene diepte van 1.50 meter; ze zyn dus denkelyk verstrooid en onder het stuifzand verborgen geraakt. De \raag ryst: hoe zyn die munten in de veenlaag verstrooid geraakt? Kan hier in dat sombere duinoord in het gezicht der stad 's-Gravenhage een drama afgespeeld zyn tus schen de Spaansche benden van den bevel hebber Valdez, wiens troepen, na Leidens beleg verstrooid, door het niet-betalen der soldy aan het muiten zgn geslagen, of stelt men zich eene andere gebeurtenis uit dien tyd voor den geest? In ieder geval, de jaartallen op de muntstukken loopen tot 1572 en het vermoeden ligt voor de hand, dat de gebeur tenissen uit den tachtigjarigen worstelstryd met Spanje niet vreemd zyn aan deze munt- vondst. Ton einde muntliefhebbers en belangstel lenden een overzicht te geven van deze be- langryke muntvondst, zyn de stukken oonigen tyd door den eigenaar in bruikleen afgestaan en ter bezichtiging gesteld in het Gemeente museum van 's-Gravenbage. 's- Gravenhagc, 13 Juli 1893. J H. Cokonel; 18.) „De rechtbank heeft dus, naar uwe meening, met die zes maanden haar laatste woord gesproken „Ja, Panna! Alleen de koning of God kan het vonnis nog veranderen." Panna's oogen begonnen opnieuw te glin steren. „De koning kan het vonnis veran deren, zegt gy?" „Die, ja", antwoordde de tuinman. Panna zeide op de verdere terugreis niets meer. Slechts eene enkele maal fluisterde zy binnensmonds „Een mooi ding, die gerechtigheid, een mooi ding." Het was laat in den avond, toen Panna in haar dorp terugkwam. Haar vader wachtte haar reeds met het grootste ongeduld en nog eer zy van den wagen was afgestapt, vroeg hy haar reeds, welk vonnis er ge veld was. Panna antwoordde niet dadelyk, maar steeg voorzichtig af, drukte den tuinman dankbaar de hand en trad met haren vader de woning binnen. Eerst hier deed zy den mond open en zeide slechts: „Zes maanden." Haar vader sloeg met de gebalde vuist op de tafel en schreeuwde: „Dat hen de duivel hale! Zes maanden 1 Maar wacht, ik weet wat my te doen staat. Zes maanden zyn spoedig om en dau zal ikzelf met den graaf kort-proces maken. Ik zal rechter en beul tegelyk zyn en het proces zal niet lang duren, dat zweer ik by alle duivels." Panna viel hem haastig in de rede: „Om Godswil, vader, zwyg! Als een ander u hoorde, zou het er slecht voor u uitzien. Hoe komt gy er by om zoo dol te praten? "Wilt gy wegens gevaarlyke bedreigingen in de kast? Gy weet dat zy met u niet zooveel praatjes zouden maken als met den graaf. Houd u maar kalm; het is niet noodig dat wyzelven voor rechter spelen; er is nog een ander, die boven het gerecht staat, en die zal onze zaak beslissen." „Wat bedoelt gy vroeg de oude, terwyi hy Panna vragend aanzag. „Gy zult het wel zien; laat my maar be gaan en houd u kalm." De oude was niet nieuwsgierig van aard en zoo begaf hy zich zonder meer te vragen naar bed. Den volgenden morgen bracht Panna met behulp van haren vader al haar have en goed naar diens woning en daarna presenteerde zy haar eigen huisje op het gemeentehuis te koop. Er waren wel bieders, doch een boer be denkt zich twee keer voor hy zyn geldzakje losknoopt, en zoo duurde het dan ook drie dagen, eer de zaak beklonken was. Toen kreeg Panna echter eon mooi sommetje geld in banden, waarvan zy voor zich honderd gulden behield, terwyi zy het overige aan haren vader gaf, die er een wyngaard voor kocht. Daarna zei Panna, dat zy iets in de stad te verrichten had, huurde een wagen en reod naar Pe6tb. De koning vertoefde te dier tyde in Ofen en gaf eiken Donderdag audiëntie. Het is eene oude, goede gewoonte van de Habsburgers, dat zy zich voor het volk zoo gemakkelyk toegankelyk stellen. Om den koning te zien en te spreken, heeft men in Oostenryk Hongarye geene aan beveling, geen gala-kleed, geene ceremoniën noodig. De nederigste mensch wordt op de dagen van de algemeens audiëntie zonder bezwaar toegelaten en men verwacht van hem alleen dat hy, zy het ook nog zoo I armoedig, zindelyk en net gekleed is. Het volk weet dit zeer goed en maakt van dit voorrecht een druk gebruik. Panna nu liet haren wagen by eene her berg buiten de stad achter en begaf zich te voet regelrecht naar Ofen, naar het paleis. De audiëntie begon om twaalf uren des middags en zoo had zy nog een halfuur den tyd. Ongehinderd kwam zy door de buitenpoort; eerst aan den voet van de trap, die naar de koninkiyke vertrekken leidt, werd haar door een dienstdoenden wacht gevraagd wat zy verlangde. Zy ging naar de audiëntie, ant woordde Panna onverschrokken, en de wacht wees haar daarop beleefd den weg. Boven gekomen trad een andere beambte haar met dezelfde vraag te gemoet, maar vroeg haar tevens naar haar toegangsbewys. Panna wist niet wat dit was en daarop deelde haar de beambte mede, dat men maar niet zoo van de straat by den koning werd toegelaten, doch zich eerst moest aanmelden en zijne aangelegenheid mededeelen, waarop dan een dag bepaald werd, op welken men op de audiëntie zou worden toegelaten. Vervolg ommezijde.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5