Nader verneemt het „Centrum", dat de be doelde drukker wederom een effectenmakelaar heeft aangewezen als den man, van wien hy de postzegels gekocht heeft. In den afgeloopen nacht te half- arie had te Amsterdam een jonkman, die op de derde verdieping van een huis aan don N. Z. Voorburgwal voor een open raam in slaap was gevallen, het ongela^ naar buiten op de straat te storten. Zeer zwaar gewond werd by opgenomen en per rijtuig naar het Binnengasthuis overgebracht. Zijn toestand was reeds op het oogenblik, dat hy vervoerd werd, hoogst bedenkelyk. De 7-jarige Abraham C., te Amsterdam, die by de politie als vermist was aangegeven, is in den Biunen-Amstel verdron ken gevonden. Uit Ambt-Delden wordt aan de „N. R. C." gemeldIn een aardappelveld onder deze gemeente werd gisteren een insect ge vonden op het blad der aardappelplant, dat veel overeenkomst vortoont met den ge vreesden Colorado-kever. Eenige exemplaren van dat insect zyn aan den minister van waterstaat, handel en nyverheid toegezonden. Voor de betrekking van o p- zichter over de plantsoenen te Utrecht, op eene jaarwedde van ƒ800, hebben zich 187 sollicitanten by het gemeentebestuur aan gemeld. De weesinrichting te Neerbosch ontving deze week, behalve tal van andere giften en goederen, van N. N. ƒ1000. By het baden in denlJselzyn te Rheden vordronken H. A. Gerbrands, oud 13 jaar, D. J. Braster, oud 14 jaar, en A. De Bruyn, oud 12 jaar. Burgeroorlog in Nicaragua. Volgens bericht uit Manegna aan de „Herald" is in Nicaragua weder een burgeroorlog uit gebroken. De burgers der stad Leon zyn tegen de nieuwe regeering opgestaan. President Rachado is gevangen te Leon. Regeerings- troepen zyn daarheen ontboden. Reeds geruim en tp hadden de zakkenrollers te Kopenhagen de stations on de scnouwburgen tot werkplaatsen gekozen. De politie kon er maar niet in slagen ze te betrappon. Eenige dagen geleden bemerkte eene jonge dame, dat een heer, voor het bo spreekbureau van een schouwburg, waar het zeer vol was, zyne hand stak in den zak van zyn buurman en daaruit eene portefeuille te voorschyn haalde. Onvervaard groep zy den dief en leverde hem aan de politie over, ondanks zyn tegenstand. Het bleek dat hy de meeste der laatste diefstallen gepleegd had. De directeur der politie bood de dame eene kostbare broche aan en voegde daarby een zeer waar- deorend schryven. Bovendien heeft het geval der jonge dame een man verschaft; zy ver loofde zich met een dagbladscbryver. BUITENLAND. Frankrijk. Te Parys belooft het nationale feest van heden niet veel. Wel is een groot aantal provincialen naar de hoofdstad gekomen en zal er op straat eene ongewone drukte zyn, maar het ware animo is er niet en er zyn ook niet veel toebereidselen gemaakt. Eene der aantrekkelykheden van het feest, de illuminatie van de place de la Concorde en de Champs- Elysées door festoenen van gaslichten, zal dit iaar ontbreken; voorts heeft de prefect van politie het afsteken van vuurwerk op den publieben weg en uit de huizon en het werpen met cotifetti en serpentins verboden, en wat niet het min6t is, zoowel de subsidie van den Staat als van de stad Parys is verminderd. De fakkoloptocht, welke anders gisteravond zou plaats gehad hebben, was verboden uit vrees voor volksverzamelingen. B\j de jongste ongeregeldheden hebben, blykens het rapport der prefectuur van politie, 185 agenten kneuzingen of verwondingen be komen. Deze agenten hebben den dienst nog niet hervat. Duitsclilamh In antwoord op eene interpellatie in den Ryksdag over het houden van manoeuvres in districten, waar gebrek is aan veevoeder, verklaarde de minister van oorlog gisteren, dat het een grondwettig recht des keizers was, over hot al of niet houden der manoeu vres te beslissen. Over het nalaten of de uit stelling van of eenige andere verandering in de manoeuvres, luiden de ingekomen berichten zor.d uitzondering, dat dergelyke maatregel, welke de belangen van de armee ten opzichte van ?epenbeweging in massa betreft, niet r.oodig is. (Beweging) Het zou veeleer mo- geiyk zyn, door passende maatregelen de overmatige belasting der bevolking te ver minderen. Vervolgens ging de Ryksdag over tot do tweede lezing van het leger-ontworp. Artikel I, dat de sterkte van hot leger op voet van vrede verhoogde, werd met 198 tegen 187 stemmen aangenomen. Dit besluit veroorzaakte eenige beweging en werd door de regeerings- party met toejuichingen begroet. Aan de stem ming, welke om halfvier was afgeloopen, namen 385 afgevaardigden deel. Zoodra de uitslag bekend was, seinde Von Caprivi naar den keizer te Potsdam. De geringe meerderheid van elf stemmen, waarmede het eerste artikel der legerwet door den Ryksdag werd aangenomen, maakt te Berlyn algemeen een ongun3tigen indruk. De verwachting der regeering. dat de oppositie door gedeeltelyko onthouding van hot cen trum aanmerkelyk zou verminderen, werd teleurgesteld. Blykbaar was het doel der oppo sitie om, door met alle kracht op te treden, zich het recht te verschaffen de overwinning der regeering te kunnen voorstellen als eene Pyrrhus-overwinning, welke meer gelykt op eene nederlaag. Vandaar, dat Eugen Richter spottend uit riep: „By de derde lezing zullen niet de gronden beslissen, maar dan zal het lot van het ontwerp afhangen van het toeval. Het ontwerp zal dan aangenomen of verworpen worden, al naarmate de gezondheidstoestand van de leden der rechterzyde of der linker- zyde het gunstigst is". Alle partyen stemden als één man, met uitzondering van een paar anti-liberalen, die zich van hunne party afscheidden. Overigens heerschte onder geone der part yen eenige tweedracht. Alloen ontbraken drie anti semieten, onder wie ook Ahlwardt, maar dat was louter toeval, omdat men de stemming niet zoo vroeg had verwacht. Ook ontbrak één Pool, een tegenstander der logerwot, die weigerde met zyne partygenooten voor het ontwerp te stemmen. Van de vrijzinnige volksparty (Richter's aanhangers) stemden twee leden, die, naar het heette, tegen het ontwerp waren, toch voor de wet. Graat Herbort Von Bismarck stemde voor de wet. Heden zal do stemming plaats hebben over do bepaling van den actieven diensttyd. Kan selier Von Caprivi heeft geweigerd den eisch in te willigen der liberalen om don duur van den tweejarigen diensttyd te verlengen. Hot is dus mogelyk, dat daardoor de meerderheid voor de legerwet nog geringer wordt. De eindstemming is op Zaterdag bepaald. De zitting zal dan vermoedelyk terstond worden gesloten, want do leden van alle par tyen verlangen evenzeer om Beriyn by de tegenwoordig aldaar heerschende hitte te verlaten. De afdoening der overige aanhangige ontwerpen zal dan wel tot het najaar biyven rusten. Te Beriyn is eene vergadering van anar chisten, welke ter herdenking van de terecht stelling van Ravachol gehouden werd, onder groot tumult en het roepen van „leve Rava chol! leve de anarchie!" uiteengedreven. Belffië. Nada verschillende amendementen ver worpen waren, heeft de Kamer de nieuwe redactie van art. 1 der grondwet, volgens het welk België als koloniale mogendheid kan optreden, met 115 tegen 16 stemmen aange nomen. De wyziging ziet vooral op eene even- tueele annexatie van den Congo-staat. Het Lagerhuis heeft gisteravond by het amendement van Gladstone op artikel 9 van do Home-Rule-bill (weglating der 3 en 4, waarin aangegeven werd, over welke Engel- scbe aangelegenheden de Iersche vertegen woordigers niet zouden mogen stemm.n) met 325 tegen 29S stemmen aangenomen, welke uitslag werd begroet met uitbundig gejuich van de radicalen en nationalisten. Art. 9 werd aangenomen met 326 tegen 293 stemmen. Art. 10 werd verworpen met 358 tegen 49 stemmende meeste conservatieven en unio nisten onthielden zich van stemming. Art. 11 17 werden ingetrokken. Art. 18 en 19 worden aangenomen met eene meerderheid van 34 stemmen. Art. 20 en 21 werden zonder lioofdelyke stemming verworpen. Art. 22, 23, 24, 25 en 26 werden aange nomen met eene meerderheid van 33 tot 35 stemmen. Van de verworpen artikelen bepaler»: Art. 10. De afscheiding van „Consolidated Fund" en belastingen. Art. 20. De overdracht van den post- en telegraafdienst aan de Iersche regeering. Art. 21. De overdracht van den dienst der postspaarbanken. In het Lagerhuis gaf de onder-minister van buitenlandsche zaken, sir Edw. Grey, inlichtin gen in zake den'kapitein van de paketboot „Costa Rica," die gevangen wordt gehouden op Ternate, een der Moluksche eilanden. De zaak is zorgvuldig onderzocht; de rechts geleerden zyn van raeening, dat de afgelegde getuigenissen niet voldoende zyn en zolfs een gegrond vermoeden hebben opgeleverd, dat als eene voldoende reden voor de arrestatie van den kapitein kan gelden. Het verzoek om schadeloosstelliog voor persoonlyk nadeel van den kapitein is misschien gegrond, maar toon gelooft niet dat hot verlies, hetwolk de bemanning en do reeders van het schip be weren geleden te hebben, begrepen kan worden in dien eisch op de Nederland3che regeering. Want dit verlies is niet een noodwendig ge volg van de arrestatie des kapiteins en kan dus geen redeiyken grond opleveren voor eisch tot schadeloosstelling. Naar verder de onder-ministor van koloniën in het Lagerhuis meedeelde, gelooft de Britsch Zuid-Afrika-Maatschappy dat met het eind d9r maand 75 mylen van den spoorweg naar Baira voor den handel gereed zullen zyn, maar een datum voor de opening is nog niet positief aangekondigd. Do „Times" verneemt uit Bangkok van gisteren, dat het Siameesche Gouvernement het verzoek geweigerd heeft van den Fran- schen gezant om nog twee Fransche kanon- neerbooten op de rivier Minam toe te laten. Deze booten worden er heden verwacht en zullen in den grond geschoten worden, zoo zy trachten zich mot geweld toegang tot de rivier te verschaffen. Oostenrfjk-Hong.-Mona rch By Presnitz, in Moravié, werden doze week vier scholieren betrapt door een veldwachter op het stelen van kersen. Een paar boden den man eene fooi, doch een derde haalde eene revolver te voorschyn en loste een schot. Het ging in de lucht, maar toen de veld wachter het wapen wilde grypen, ging hem een tweede schot door het hart. Het viertal nam verschrikt de vlucht, achter volgd door eenige boerenarbeiders, die het gebeurde uit de verte aanschouwd hadden. De vervolgers achterhaalden, zoo z(j meenden, de daders, maar in werkelijkheid waren dezen ontkomen en werden drie volkomen onschul dige jongelieden gevankeiyk weggebracht. De moeder echter van een der vier schuldigen, opmerkzaam geworden door het ontstelde voorkomen van haren zoon, vernam van hem do waarheid en ging de politie waarschuwen, zoodat de onschuldig aangehoudenen in vry- heid gesteld en de daders in hechtenis ge nomen konden worden. Het schynt dat ook by dit voorval de animositeit tusscben Czechen en Duitschers, die in Moravié byna even groot is als in Boheraen, eene rol heeft gespeeld. Rusland. Vele leden van den gemeenteraad van Peters- burg, die het recht heeft zyn eigen burge meester te kiezen, hebben den keizer van Rusland verzocht, er een te benoemen. Allen, die door den raad werden gewenscht, hebben bedankt en niemand schynt op die post te zijn gesteld. De afdeeling geneeskunde van het mi nisterie van onderwys in Rusland heeft offi ciéél de hypnotische behandeling erkend. Zy heeft bekend gemaakt, dat de geneesheeren van de hypnose gebruik mogen maken voor de behandeling van zieken, mits zy zich houden aan art. 115 van het wetboek op de geneeskunde. Alleen moeten zy der overheid van iedere behandeling kennisgeven, met de namen der geneesheeren, die het hypnoti- seeren by gewoond hebben. De hospitalen zyn aan deze beperkende bepalingen niet onder worpen. Het biyft evenwel verboden aan te kondigen, dat men de zieken hypnotisch zal behandelen. Do „Nowoje "VVremja" verneemt dateer, handelstractaat op til is tusschen Ruslanden Engeland. Zuid-Afrika. Uit Lorenzo Marques komt het alarmee- rende bericht, dat de Portugeesche regeering aan het mee rondeel der spoorweg-en douane- beambten aldaar ontslag he-jft gegeven. Door dezen maatregel is het goederentrans port van Afrika's Oostkust naar de Zuid Afri- kaansche republiek tydelyk gestaakt. Ook moet uit hot bericht worden opge maakt, dat aan eene verbetering van dien toe stand vooreerst niet te denken valt. Gelukkig, dat de Transvaal ton minste via de Kaap kolonie nog eene spoorwegverbinding met de kust bezit, en de Natalsche spooriyn ook wel niet lang meer zal uitblyven. Het ernstigste van het voorgevallene schynt dan ook daarin gelegen te zyn, dat de Trans vaal hieruit leert, hoe weinig feitelyk een spoorweg waard is, waarvan het eindpunt niet op eigen grondgebied is gelegen. Reeds in de eerste dagen der republiek behoorde eene verbinding met do Delagoa baai tot de liefste wenschen van vele burgers; nu deze, na over winning dor grootste moeilykheden, eindelyk tot stand is gekomen, hangt men van Por tugal hinderlyk af. Daarom vooral scheen voor eenige weken het gorucht zóó onwaar- schyniyk, als zou de Transvaal by de nieuwe Swaziland-conventie afgezien hebben van haar recht om langs eigen grond een spoorweg naar de kust te bouwen. Zoolang deze er niet is, blyft de Zuid-Afrikaansche Republiek bloot gesteld aan de nukken van andere mogend heden. China. Een telegram aan de Londonsebe „Standard" uit Shanghai zegt dat de mandarynen ie Hankow en Sung Poe ongotwyfeld mede plichtig waren aan den moord der twee Zweod- sche zendelingen "Wikholm en Johansen, den eersten dpzer maand in laatstgenoemde plaats gepleegd. Zy weigeren de lyken af to geven, naar men meent, omdat de ongelukkige missionarissen op afschuwelyke wyze waren verminkt. Vorder wordt gemeld dat een AmerikaaDsch zendeling te Shantoeng door een hoop fanatiek gepeupel ernstig werd mishandeld. Dahomey. Het door de „Figaro" openbaar gemaakte rapport over Dahomey van generaal Dodds is zeer belangwekkend. De expeditie van dezen doet denken aan den tocht naar Moskou. Dodds beschrijft de moeilykheden, waarmede de expeditie te kampen had: de ongebaande wegen, de moorddadige aanvallen der vijanden, het gebrek aan water. Toen het Fransche leger tot voor de versterkingen aan de rivier de Koto was gekomen, stelde Behanzin voor, vrede te sluiten; hy wilde echter de ver- dedigingslinién niet ontruimen. Zeer veel moeilijkheden werden aan het krachtig doorzetten der vijandelijkheden in den weg gelegd door het volkomen gemis aan inlichtingen. Nooit konden of wilden de ge vangenen spreken. To Cana aangekomen, bleek het dat deze plaats een vry groot getal inwoners had; zy was nu echter geheel ver laten. De tocht werd voortgezet, door eene geheel verlaten streek. Toen het leger voor Abomey aankwam, had Behanzin de stad in brand doen stekendaarna was hy gevlucht. Er werd voor de stad gebivakkeerd. De brand duurde don geheelen nacht. Den volgenden morgen trok het leger de stad binnen en werd het opgeslagen in den tuin van het koninklyk paleis. De geheele stad was tot den grond afgebrand. Behanzin was naar het Noorden gevlucht; verkennings troepen, die hem achterna gezonden werden, zagen slechts oen verlaten land en in haast afgebroken bivaks. Aan het slot van zyn rapport zegt generaal Dodds: „Ongetwijfeld kunnen de landloopers uit het kamp van Behanzin by het zoeken naar levensmiddelen"1 nog wel de dorpen in de omstreken van Abomey plunderen en onze verkenningstroepen van uit hunne hinder lagen bestoken. Daarby zullen wy nog gevoe lige verliezen lyden, vooral onder de officieren, waarop deze bandieten het vooral gemunt hebben, als zy verscholen zitten in het hooge struikgewas. Maar dat is slechts eene ver volging van roover3 en geen oorlog; die schynt nu geëindigd te zyn. „De ellende en de honger zullen het werk voleinden, indien Behanzin of zyne omgeving niet binnen korten tyd zelf besluiten een eind te maken aan hun tegenwoordigen toestand door zich aan ons over te geven. „De regeering alleen heeft het re-.ht de voorwaarden van overgave te bepalen, die aan- neembaar zullen zyn voor een tegenstander, wiens moed en geestkracht mon erkennen j moet." Telegrammen. MONTEVIDEO, 13 Juli. Naar uit "Brazilië be- licht wordt, heeft de admiraal der opstande-

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2