N°. 1024-2. Donderdag 13 Juli. A0.1893. tgeze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgsgeven. jMt nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 12 Juli. f De nieuwe Ylaamsche Opera te Antwerpen zal in het a. s. seizoen o. a. opvoeren „Leiden ontzet!" van v. d. Linden en v. d. Yen. Feuilleton. De wraak eener vronw. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRUS DEZER COURANT: taandenl.li. Voor Leiden pee 8 Vraaeo per poet Afzonderlijke Nommerfl. PRUS DER ADVERTHNTIÊN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Qrooters lettere naar plaatsruimte. Voor bet incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Behalve de gisteren genoomden is nog van andere zijde tot candidaat voor het lid maatschap van den gemeenteraad gesteld Jacs. Bink, timmerman, tweede voorzitter der afdeeling Leiden van het Algemeen Neder- landsch "Werkliedenverbond, penningmeester van de bouwvereeniging „Eigen Haard" en lid van verschillende andere arbeiders-vereeni- gingen. Men meldt ons uit R(jnsburgDe Kies- vereeniging der Hervormden en Roomsch- Katholieken verkoos in hare vergadering op 11 Juli tot candidaten voor den Gemeenteraad de hoeren: J. Van Bourgondién (aftredend lid) en G. Brussee Pz. Naar men verneemt, zijn tot leden van de commissie van examinatoren voor Ned. Israël. godsdienstonderwijzers benoemd dr. J. H. Dunner, opperrabijn te Amsterdam, als voorzitter, en voorts de heeren T. Tal, L. Wagenaar en A. Van Loen, opperrabijnen, ressorieerende respect, te Arnhem, Leeuwarden en Groningen, M. Monasch, conrector aan het Ned.-Isr. seminarium te Amsterdam, S. Sohl- berg, directeur der godsdienstige scholen b(J de Ned.-israël. gemeente te Amsterdam, en D. H. Woudhuijzen, leeraar in de Hebr. taal aan het stedelijk gymnasium te Amsterdam. De commissie begint hare werkzaamheden den Sisten Juli a. s. te aanvaarden. De Staten van Utrecht hebben gekozen tot griffier mr. O. R. Merkus, met 36 van de 40 stemmen. De voordracht om een pensioen van ƒ1000 te verleenen uit de provincie-kas aan mevrouw Koek, weduwe van den gewezen griffier, is aangenomen. Het bestuur der Geldersche Harddraverij en Ronvereeniging heeft van het Loo bericht ontvangen, dat de Koningin en do Regentes de wedrennen, welke vanwege die Yereeniging op 24 Aug. a.s. te Arnhem gehouden zullen worden, met hare tegenwoordigheid zullen j vereeron. In October of November aanstaande zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnume rair der posterijen en telegraphie, waarvoor hoogstens twaalf plaatsen ter vervulling wor den opengesteld. Nadere bijzonderheden bevat de „Sts.-Ct." van heden. Door de rechtbank te Alkmaar is, ter vervulling van de vacature van griffier van dat college, opgemaakt de navolgende alpha- betische lijst van aanbeveling: mr. B. Yan der Feen, substituut-griffier bij gemelde recht bank; mr. J. Lechner, griffier der rechtbank te Zieriksee, en mr. P. J. J. Ras, substituut- griffier b(j de rechtbank te Amsterdam. B(j koninklijk besluit is de kapt. P. G. Yan Schermbeek, van den staf der genie, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1560 's jaars. Aan M. Chr. Van Gogh, gewezen adjunct- directrice met den personeelen titel van directrice in de strafgevangenis te Rotterdam, verleend een pensioen ten laste van den Staat van f 684 's jaars. Den gewezen lsten luit. F. J. Raebel, by vernieuwing een tydeiyk pensioen, ten bedrage van ƒ450 's jaars, toegelegd, voor den tyd van vyf jaren. Gemengd Nieuws. Het is niet onwaarschynlyk, dat Hare Majesteiten dien dag tevens een bezoek aan Arnhem zullen brengen. Op den overweg onder Sassen- heim had gisteravond tusschen sneltrein 38 van het Holl. Spoor (welke om 6 u. 12 m. van Leiden naar Haarlem enz. was vertrokken) en dien van de N.-Z.-Holl. Stoomtrammaat- schappy (welke 6.10 van Leiden naar Haarlem gaat) eene hevige botsing plaats. Wat de oorzaak is van dit ongeval, is nog onbekend. Een feit is het, dat de boomen niet gesloten waren en de machinist der stoomtram alzoo doorreed, zonder in het minst te denken over een naderenden trein. Eerst op don spoorweg zynde, zag hy het gevaar, waarin hy ver keerde, daar de sneltrein in zyne onmiddel lijke nabijheid was. Doch te laat; machine en een 2de-klasse-wagen waren over den weg, terwijl de 1ste klasse toen door den trein middendoor gereden werd en aan splinters en stukken yzer over den weg vloog. Twee passagiers bevonden zich in den wagen, die gelukkig het gevaar gezien hadden en op het laatste oogenblik do tram verlieten. Beiden zyn ongedeerd geblevenalleen de conducteur der stoomtram bekwam letse1 aan beenen en hoofd, doch niet ernstig. Een wonder mag het heeten dat de sneltrein, na eenige minuten oponthoud, kon doorrijden. Toen van uit Yoorhout aan het station te Leiden bericht van het ongeval werd gezon den, vertrok van hier dadeiyk eene machine met den onderchef, eenig personeel, verband middelen, enz., doch gelukkig was een optre den voor gevaarlijke persoonlijke ongevallen niet noodig en kon men weer spoedig naar Leiden terugkeeren. Omtrent het vinden van het lijkje van een kindje van het mannelijk geslacht, in de Haarlemmertrekvaart, by de Kwaakbrug, drijvende, deelt men ons nader mede dat het 't eerst werd ontdekt door S. Ouwerkerk en dat het opgehaald werd door Yan der Klaauw, die aldaar, met W. Holberda op eenigen afstand, aan het visschen waren. Met hun drieën gingen ze met het gevondene naar de politie te Leiden, daarna O. en v. d. K. naar Leiderdorp, waar de politie zeide dat do vondst gedaan was op Oegstgeestsch terrein. O. en v. d. K. gingen alsnu naar Oegstgeest, waar de burgemeester proces-verbaal opmaakte van het gebeurde, dat onderteekend werd door O. en v. d. K. Een ingezetone van Y oorschot en is het slachtoffer geworden van een sluwen oplichter. Ondör het voorwendsel werkzaam te zyn aan de tram, heeft hy logies weten te verkrijgen. Hy deelde mede belast te zyn met de doortrekking van de tramlijn naar Katwijk en nam daarvoor zelfs werkvolk aan. Na zich behooriyk tegoed te hebben gedaan, vroeg hy nog twee ryksdaalders te leen, voorgevende, dat zyn geld in een koffer was geborgen, welke nog moest arriveeren. Hierop is hy den volgenden dag afgereisd zonder eenig spoor achter te laten. Men zy dus op zyne hoede! By den burgerlijken stand der gemeente Alkemade doet zich het weinig voorkomende geval voor, dat op eene bevolking van 4380 zielen van 17 Juni tot 9 dezer geene overledenen werden ingeschreven. Het aantal overledenen bedroeg in de maand Juni slechts 2, tegenover 17 geboorten. Zooals men weet, elschte de brand in de handschoenenwasschery aan het Spuiwater te Rotterdam drie slachtoffers, nl. den 72 jarigen heer Du Moulin, diens 71-jarige echtgenoote en eene dienstbode. De vrouw leefde nog onder de verschrikkelijkste pynen tot Zondagnacht, toen ook zy overleed. Gisteren, Dinsdagochtend, had de plechtige ter-aarde-bestelling plaats op het R.-K. kerk hof te Crooswyk. De lange weg, wolken de stoet van af het ziekenhuis naar de begraaf plaats te volgen had, was zwart van men- schen, die allen nog onder den diepen indruk van het gebeurde verkeerden. De stoet, bestaande uit drie ïykkoetsen, gevolgd door een vyftal vriendenrytuigen, le verde een hoogst treffenden indruk op. De drie kisten waren vanwege de familie alle door een krans gedekt. Langs een omweg passeerde de stoet in zyn tocht naar het kerkhof ook nogdeLeeu- wenstraatsche kerk. In de kapel op de begraafplaats had nog een korte lykdienst plaats, waarna de drie kisten in allen eenvoud werden bijgezet. Aan de groeve werd niet gesproken. Uit het water van hotBamrak te Amsterdam is het lyk opgehaald van een 14-jarig meisje. Het is later gebleken het lyk te zyn van de 14 jarige Sophie Roos, die, zooals wy reeds in ons vorig nummer mede deelden, de ouderlijke woning in de Muider- straat verlaten had, bevreesd als zy was voor de straf, waarmode zy bedreigd was, omdat zy op eene modiste-werkplaats eene zyden japon bedorven had. (Echo.) De eerste byeenkomst der com missie van onderzoek in zake de stichting te Neerbosch heeft heden te Utrecht plaats, in het Gebouw van Kunsten en "Wetenschappen. De heer P., die dezer dagon in het donker door eene binnenstraat te Mierloo reed, kreeg eensklaps een schok, doordien zyn voor het rijtuig gespannen paard plotseling stilstond. Hy dwong het dier voort te gaan en ofschoon het aanvankelijk weigerde, reed het eindeiyk door, maar met een zysprong. Het bleek nu dat een landbouwer dronken midden op den weg lag. De man was nu toch nog door een der wielen aangereden en raasde als een dolle tegen den heer P., in plaats dat hy diens paard bedankte, dat wijzer was dan hy. Ter gelegenheid van de kermis zal Maandag 17 Juli a. s. te Leeuwarden van gemeentewege worden gehouden eenehard- dravery door paarden, gespan non voor twee wielige rytuigen, om een prys van ƒ300 en twee premiön, een van ƒ150 en een van 50. Alleen paarden, ouder dan drie jaren, worden tot mededinging toegelaten. Wegens den buitengewoon lagen waterstand is de geregelde stoomvaartdienst tusschen Venloo Rotterdam gestaakt. De brand te Chicago. By den gisteren vermelden brand zyn 11 brandweer mannen, 2 vrouweiyke bedienden en 4 andere personen gedood en 40 gewond. 13.) Met deze woorden ging by heen. Uit de .kamer vloog hom het tot een bal ineenge frommeld bankbiljet na en daarop werd de deur achter hem op slot gedraaid. De hoeren van do rechtbank waren na vol bracht onderzoek naar de stad teruggekeerd, nadat eerst de gerechtsdienaar den veld wachter nog eenige mededeelingen had go- daan, die in het dorp voor ettelyke dagen stof tot praten gaven. Men vernam, dat de graaf onmiddellijk na bet misdryf een paard had laten zadelen en alleen naar de stad was gereden om zichzelven aan te geven. Het was reeds vry laat op den avond geweest, toen hy by den rechter van instructie was gekomen. Deze, een oud vriend van hem, was zeer bedroefd en ontsteld geweest en het had ge- ruimen tyd geduurd, voordat hy zyne zinnen weer zoo goed by elkaar had, dat hy naar behooren proces-verbaal kon opmaken. Het was reeds over tienen, voordat allee in orde was, en daarop had de rechter van instructie zpn ongelukkigen vriend met leedwezen zien heengaan. Hem in hechtenis te nemen, had de eerste niet. noodig geacht, daar de graaf zyn woord van eer gegeven had, dat hy zich steeds ter beschikking van den rechter zou houden. Fanna vernam deze byzonderheden natuuriyk even goed als ieder ander en zy lette nauwkeurig op, welken indruk zy op de dorpsbewoners maakten. Er worden allerlei glossen op gemaakt, sommige dwaas, andere weder verstandig; er vormden zich, zooals dat gewoonlyk gaat, twee partyen; de eene ergerde er zich aan, dat men den graaf op vrye voeten had gelaten, de andere vond dit zeer natuuriyk, daar men toch kon aan nemen, dat een zoo voornaam heer, met zoo uitgestrekte bezittingen, zich niet uit de voeten zou maken als een landlooper, die niets heeft dan zyn stok en zyn ransel. Panna behoorde natuuriyk tot de eerste party. Zy kon zich niet voorstellen dat iemand maar vry en ongemoeid kon rondloopen, nadat hy een zyner medemenschen vermoord had. Zy wist toch maar al te goed, dat haar vader, zoo dikwyls hy door den rechter van instructie was opontboden, terstond in arrest was ge houden en soms maandenlang had moeten wachten op een vonnis van slechts veertien d3gen, dat door de maanden voorarrest ver- effend werd gerekend. Ook vond zy de justitie veel te langzaam in hare handelingen. Wat is dat wel voor eene gerechtigheid, die zoo lang, zoo eindeloos lang op zich laat wach ten? De straf moet op de misdaad volgen evenais de donder op den bliksem. De ver moorde moet de verglaasde oogen nog oper. hebben ais de moordenaar reeds aan de galg hangt. Aldus oordeelde Panna in haren een voud. Waarom hoorde men nog niets van eene veroordeeling? Waar wachtten de heeren van de rechtbank dan nog op? De zaak was immors zonneklaar: de dader zelf bad alles be kend en bovendien waren er nog drie getui gen, die alles mede hadden aangezien; de lykschouw had naar behooren plaats gehad, de stal met de bloedsporen was in oogen- schouw genomenwas dat alles niet hon derdmaal genoeg om den misdadiger terstond te veroordeelen En niettemin verliep er week op week, zonder dat men iets naders van de zaak ver nam. Tn het dorp vertelde men inmiddels, dat de graaf in een naburig comttaat de gast was van een met hem bevrl enden grond eigenaar en yverig met hem jaagde. Dat waa misschien waar, maar misschien ook niet. In elk geval vond Panna het hemeltergend, dat. zulks mogelyk kon zyn. 'i'oen op zekeren avond de tuinman, die niet meer in dienst van den graaf was, Panna opzocht, sprak zy haar verbittord hart eens vry uit. „Is het niet om eene duif woedend te maken, dat Pista reeds zes weken in de aarde ligt te vergaan en de moordenaar nog op vrye voeten is, ja, zieh missehien wel op de jacht vermaakt?" De tuinman zocht haar te kalmeeren en sprak van de wet, van de vormen en zoo meer. „Wet? Vormen?" viel Panna hem opge wonden in de rede; „waar waren dan die wetten en die vormen, toen men onzen Max, myn broeder, enkele uren nadat hy het mis- dryf beging, reeds terecbtstolde En hy had niet eens een mensch omgebracht, alleen een ruwen officier een slag teruggegeven." „Dat was by bet militair, Panna, dat waa in den oorlog, dat was heel iets anders." „Zoo? En is dat ook iets anders, dat men Bandh den zoon van den molenaar, eesigo jaren, geleden, drie dagen nadat hjj de srbuur va-a den graaf in brand had gestoken, heeft omgehangen „Zeker is dat ook iqhB anders; toen was er juist standrecht." {Wordt vervolgd.]

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1