£ourant wordt dagelijks, met uitzondering van ,§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 11 Juli. N°. 10241. "Wo en® da e: Juli. A®. 1393. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor L«iden per 8 maandenf 1-li. Franco per post1A0. Afzonderlek» Hommers8 0S. ■|P~«*g - PRIJS DER ADVERTENTltN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171» Grootere lettere naar plaatsruimte- Voor het incasseeron buiten do stad wordt ƒ0.10 berekend. Officiëele HenntageTtogen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien bet adres van de FIRMA J. PARMENTIER k ZONEN, houdende verzoek om vergunning tot het plaatsen van een nieuwen stoomketel in bare fabriek aan de Lammermarkt; Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 187& [Staatsblad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag 25 Juli aaDst., 'svoormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Loiden, DE KANTER, Burgemeester. 11 Juli 1893. E. KI8T, Secretaris. In art. 1 der Verordening van 4 Dec. 1884, betreffende het verleenen van pensioen en wachtgeld aan gemeente-ambtenaren en -be dienden, is bepaald, dat by het ontstaan van nieuwe ambten of betrekkingen op voorstel van B. en Ws. door den Gemeenteraad wordt beslist of zy al dan niet op bovenbedoelden staat zullen vermeld worden. Vermits onlangs is aangesteld een concierge van het Archiefgebouw en deze, naar het in zien van B. en Ws., evenzeer als de concierges van andere inrichtingen, als die van het Gymnasium, enz., in de pensioenverordening behoort te worden opgenomen, geven zy in overweging den staat, bedoeld by art. 1 der aangehaalde Verordening, aan te vullen met den concierge van hot Archiefgebouw. De jaarwedde bedraagt 416, terwijl de concierge bovendien geniet vrije woning, vrije personeele belasting en vrij 8as voor verlich ting. Deze emolumenten zijn door B. en Ws. getaxeerd op f 200 's jaars, zoodal zy voor stellen om, ter voldoening aan art. 3, laatste zinsnede van de Verordening, het gemiddeld mkomen vast te stellen op ƒ616. Na overleg met de commissie van fabri cage, wordt door Burg. en Weths. aan den Raad medegedeeld dat geen bezwaar bestaat tegen de inwilliging van het verzoek van L. Van der Holst, te Noordwijkerhout, om eene stoep te leggen in de Haarlemmertrekvaart vóór het door hem bewoonde perceel, onder de gemeente Noordwijkerhout. Zy geven den Raad daarom in overweging de gevraagde vergunning te verleenen. Door den directeur der hoogere burger school voor jongens is aan Burg. en Weths. verzocht om het kosteloos gebruik van de kleine zaal der Gehoorzaal, ingang aan de Aalmarkt, voor de tentoonstelling van de teekeningen der leerlingen, op 5, 6, 7 en 8 Juli jl. gehouden, op grond dat er in de hoogere burgerschool geene zaal is, die groot genoeg was om de belangrijkste teekeningen op behoorlijke wijze te exposeeren. Tegen de inwilliging van het verzoek geene bedenkingen bestaande, hebben Burg. en Weths. spoedshalve de vereischte toestemming ver leend. Zij geven den Raad alsnu in over weging deze handeling goed te keuren en hun college te machtigen ook in het ver volg over de Gehoorzaal voor dit doel te beschikken. In de Raadszitting van 14 Juli 1892 werd besloten wederom voor het jagen op waterwild op de Vroonwateren voor het jacht seizoen 1892/93 permissiën uit te reiken tegen betaling van f 12 per stuk. Krachtens besluit van Gedep. Staten van 20 Juni jl. is bepaald Jat de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zullen worden geopend op Dinsdag den lsten Augustus a. s. Den Raad wordt alsnu in overweging ge geven voor dit jaar een gelijk besluit te nemen en Burg. en Weths. mitsdien te mach tigen i om voor het jachtseizoen 1893/94 permissiën voor het jagen naar waterwild op de Vroonwateren op den thans geldenden voet uit te reiken. In 1892 werden 9 permissiën uitgereikt met eene opbrengst van ƒ108. De commissie van financiën bericht dat zij de suppletoire staten van begrooting en staten van af- en overschrijving, dienst 1892, van het R.-K. Wees- en Oudeliedenhuis, het R. K. Armbestuur en het H. Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis heeft onderzocht. Vermits dat onderzoek tot veene bedenkingen aanleiding heeft gegeven, stelt zij den Raad voor, die staten goed te keuren. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier, heeft in hare gisteravond gehouden vergadering tot candl- daten voor den gemeenteraad gesteld deheeren A. E. Van Kempen, W. Pera, mr. L. M. J. H. Kerstens, N. Stadhouder, mr. S. J. Fockoma Andrem, dr. Th. W. Van Lidth de Jeude, F. A. Verster van Wulverhorst, mr. E. De Vries en dr. T. Zaayer, de vijf laatsten aftredende leden. De andere aftredende leden Koetser, Van Reenen en dr. Zaalberg zijn dus door deze vereeniging niet weder candidaat gesteld. Mr. Kerstens wordt, ook door de „Vrijzin nige Kiesvereeniging", aanbevolen in de plaats van het aftredende lid den hoer C. C. Tie- leman, die bedankt heeft. In verband met de benoeming van den 2den luit. Doppenberg op 1 Augustus tot leeraar van den cursus, wordt genoemde luit. op dien datum overgeplaatst van het 5do bat. 4de regiment inf. te Gouda by de 6de comp. 2do bat. alhier. Hier tor stede is overleden de 1ste luit. der artillerie K. M. A. Van Weeren, van het Oost-Indische leger, die zich sedert eenigen tyd wegens ziekte hier te lande met verlof bevond. Deze officier, die zyne opleiding tot dien rang genoot aan de Kon. Mil. Academie, werd 25 Juli 1888 benoemd tot 2den luitenant dor artillerie by gemeld leger, in welken rang hy eerst een jaar is gedetacheerd geweest aan de 1ste afd. der krygsechool te Breda en daarna een jaar by de constructie-werkplaatsen te Delft. In 1890 vertrok hy naar Indië, alwaar hy wegens zyne technische bekwaamheden en zyn humaan karakter zeer was geacht. Hy bereikte den leeftyd van 27 jaren. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Didam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven, enz. uiteriyk morgen ochtend om 9/20 (9.40 stadstyd) bezorgd zyn. De wijze van verzending behoort duideiyk op het adres vermeld te worden. Omtrent de te Scheveningen gehouden achtste jaariyksche vergadering der Vereeni ging van Onderwyzers en Onderwyzeressen in het arrondissement Leiden is nog het volgende mede te deelen: Na een uur pauze werd de vergadering door den voorzitter heropend. De heer Corbeau, van Zoeterwoude, bracht, als rapporteur van de commissie tot het nazien der rekening en verantwoording van den penningmeester, ver slag uit van den staat der kas, die een batig slot van ƒ91.02 aanwees, en stelde namens de commissie voor de rekening goed te keu ren en den penningmeester te dechargeeren. Dienovereenkomstig werd besloten, en den heer Lugthart dank gezegd voor zyn nauw keurig beheer. Door den secretaris werd medegedeeld, dat als nieuwe bestuursleden waren gekozen de heeren N. Brouwer, te Leiden, en P. W. De Jong, te Oegsf geest, en dat Noord wyk-Binnen gekozen was als plaats van byeenkomst in het volgende jaar. Hierna verleende de voorzitter het woord aan den heer G. C. F. Van der Laan, van 's-Gravenhage, over „hot rechtopstaand schrift", door het bestuur daartoe uitgenoodigd. Het rechtopstaand schrift, zegt spr., is een gevolg van het toenemend streven, om de nadoelen van het schoolleven voor de leer lingen zooveel mogeiyk te verminderen. In Duitschland begonnen, is de beweging voor het rechtopstaand schrift over geheel Europa verspreid. Spr. staat uitvoerig stil by twee groote, algemeen voorkomende kwalende byziendheid en de ruggegraatsvorkromming. Wat de byziendheid betreft, er is eene toe nemende en eene onveranderlyke. De eerste is in den kinderlyken leeftyd govaariyk. Zy kan uitloopen op geheel verlies van het ge zichtsvermogen. Spr. deelt de resultaten van vele onderzoekingen aan de Pruisische gym nasia en aan het gymnasium te Groningen mede. De percentage neemt toe van de laagste naar de hoogere klassen, in de hoogste, Prui sen, 37 pet., Groningen 39 pet.! Het onderzoek naar ruggegraatsverkrom- ming (elke geringe afwyking van de loodlyn) had tot uitslag, dat 80 pet. van het tegen woordig geslacht daaraan lydende is. Bedenkt men nu, hoe groote plaats het schriftelyk werk in het schoolleven inneemt, dan is het duideiyk, dat hier het terrein voor onderzoekingen allereerst gezocht moet wor den. De gewone houding by het schuine schrifthet schryfvlak rechts, is hoogst scha- deiyk voor wervelkolom en oogenderhalve: het schryfvlak recht vóór het midden van het lichaam houden. Nu kan de leerling geene schuine letter maken. De rechtopstaande letter vond, in Duitsch land, in het begin veel tegenstand. Men trachtte het doel te bereiken door een schui nen stand van het schryfvlak aan te nemen, en zóó toch de schuine letter te behouden. Men heeft dit voornemen moeten laten varen. Het schrift moet aan de volgende eischen voldoen. Het moet duidelijk zyn, eenvoudig en vlug geschreven kunnen worden. Aan den eersten en derden eisch voldoet het R. S. zeer zeker; de eenvoud hangt af van den letter vorm, dien men kiest. Het aanleeren van het R. S. geschiedt vry vlug. Spr. toont verscheidene proeven daar van, in zyne school genomen, waaronder van leerlingen, die vóór drie weken nog schuin schrift schreven. Wat de houding van de hand betreft, spr. acht die het best, waarby de schryfstift tus- schen de beide voorste vingers en den duim wordt vastgehouden, omdat by het R. S. de beide penpunten niet hetzelfde aandeel hebben in den neerhaal, gelyk by het schuine schrift. Ten slotte, zegt spr., dat men by de invoering van het R. S. niet moet verwachten, dat deze manier van schryven leeren minder inspan ning van den onderwijzer vordert. Integen deel, zy eischt nauwlettend toezicht. Spr. meent hier te moeten eindigen, om de ge- logenheid tot discussie niet te benemen. In afwachting daarvan eindigde spreker zyne zeer toegejuichte rede, die, met groote platen en teekeningen op het schoolbord verduide- ïykt, met zeer veel aandacht gevolgd en met warmte toegejuicht werd. By de discussie, die volgde, en waarin, merkwaardig genoeg, geene ernstige bezwaren tegen het R. S. werden aangevoerd, had spr. nog golegenheid, om te spreken over de meerdero of mindere geschiktheid van pen en potlood, de inrichting van de schoolbank, enz. Hy strijdt niet voor het R. S., maar voor de gezondheid der leerlingen. Eer de voorzitter de vergadering sloot, hield de heer J. C. Fabius, Inspecteur van het L. O. in de tweede inspectie, eene korte rede, waarin hy zeide, deze vergadering met veel genoegen te hebben bygewoond, en allen dankte, die tot het welslagen dezer vergadering hadden bygedragen, inzonderheid den voor- zitter voor zyne voortreffelijke leiding. Spr. wees daarby op het voordeel, het verfrisschende voor onderwyzenden en leerlingen, wanneer j iets nieuws in een of ander leervak, in deze of gene leerwyze werd beproefd, ook al moest men zulk eene proefneming na eenigen tyd weder laten varen. En zou er wel ooit voor uitgang mogelyk zyn zonder de door een der sprekers zoo gewraakte proefnemingen? De voorzitter dankte nu de sprekers voor hun werkzaam aandeel in deze vergadering, de leden de dames vooral die zich niet door de drukkende warmte hadden laten weer houden ter vergadering te komen, de afge treden bestuursleden voor hunne zeer gewaar deerde diensten, den inspecteur voor diens vereerende tegenwoordigheid en sloot daarop de vergadering. Van de drie leden van den gemeenteraad te Boskoop, die aan de beurt van aftreding zyn, heeft de heer P. O. Van Nes, oudste wethouder en meer dan 30 jaren lid van den Raad, wegens gevorderden leeftyd zich niet meer herkiesbaar gesteld. Voorts hoeft nog de heer A. Van der Willek om gezondheidsredenen bedankt, zoodat er 4 vacaturen te vervullen zyn. Ned. Hervormde KerkBedankt voor het beroep naar Waarder door ds. IJ. Bootsma, te Zoetermeer en Zegwaard. Geref. Kerken: Tweetal te Alfen a/d. Ryn, (alphab.): Schuurman, te Enschedee, en v. d. Sluys, te Enkhuizen. Men schryft ons heden uit 's Gravenhage In de politieke kringen alhier wordt het bericht uit Indië, als zoude de Gouverneur- Generaal, op verzoek der Regeering, nog een jaar bet bestuur der koloniën blyven voeren, betwijfeld en verzekert men integendeel dat de heer Pynacker Hordyk by zyn wensch om nog dit jaar zyne bestuurstaak neer te leggen, blyft volharden. Te 's-Gravenhage is heden op 57 jarigen leeftyd ontslapen de luitenant-kolonel-inten dant D. A. C. Ebell. De overledene begon zyne loopbaan den lGden September 1852 als go woon marinier, doorliep de verschillende inferieure graden en werd den 19den December 1856 benoemd tot 2den luit.-kwartiermeester. Den lston Jan. 1888 werd Ebell benoemd tot intendant. Op Woensdag den 26sten Juli a. s., des namiddags te één uur zal in het „Hotel de Pologne," te Dordrecht, de zesde algemeene vergadering gehouden worden van de Provin ciale Vereeniging van Ambtenaren tor Ge meente-Secretarie in Zuid-Holland. De agenda bevat de volgende punten van behandeling: Ingekomen stukken, waaronder een schry ven van de Zustervereniging in Utrecht, be treffende het oprichten van een Nederlandscben Bond voor gemeente-ambtenaren. Voorts zal verkiezing plaats hebben van 2 bestuursleden, ter vervanging van de heeren Blankestyn, te Oegstgeest, en Koker, te Wassenaar, die, ten gevolgo hunner benoeming tot eene hoogere betrekking, als bestuursleden moeten aftreden. Daarna zal door de commissie, belast met het nazien der rekening, en die voor het onder zoek der Concept-Statuten van het op te richten uitkeeringsfonds, rapport worden uit gebracht, torwyl ten slotte eene bespreking zal worden gehouden over artt. 335-343 van het Burg. Wetboek (over de erkenning van natuurlyke kinderen), welk onderwerp zal worden ingeleid door den heer J. C. Zaneveld, van Lisse. In de afgeloopen week slaagden in het Notarieel Staatsexamen, voor het eerste ge deelte de heeren W. F. H. Van Schouwen, te 's GravenhageA. A. M. Schaepman, te Zwolle; P. T. Vos, te Eist; J. J. L. A. Nyst, te UtrechtJ. S. Kolfschoten, id.R. C. A. Van Cranenburgh, id.A. H. Van Walchren, te 's GravenhageP. L. W. H. Verlinden, te Utrecht, en P. Jorissen, te Rotterdam en voor het tweede gedeelte de heeren F. Stuari, te 's GravenhageA. Perk, te HilversumJ. Caspers, te GoorJ. Van der Knaap, te DelftTh. J. Verryn Stuart, te Amsterdam E. J. J. M. De Leeuw, te Maas- 1

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1