Het is onmogelijk van al de gehouden redevoeringen een verslag te geven; dit zou ons te ver voeren in de eerste plaats en in de tweede plaats is het ondoenlijk, daar er veelal op meer plaatsen te gelijk gesproken ■werd. Zeer belangryk was o. a. de rede van mr. O. J. H. graaf Van Limburg Stirum, die eenige mededeelingen deed over de zendiDg in Oostlndië. Deze toespraak werd met veel belangstelling gevolgd, zooals op te merken viel uit de aandacht, welke er bij de hoorders bestond. Hier was een man aan het woord, die met eigen oogen de zegeningen der zending had aanschouwd. Spreker schetste den toe stand van den zendingspost Modjowarno op Java voor ^ee^tig jaren en thans, ging daarna over tot het betoog, dat de zending, uit oeconomisch en pol'tiek oogpunt beide, te verdedigen was en eindigde met eene opwek king om te zorgen ook iets op de creditzijde van onze rekening met den bruinen broeder te krijgen, van wiens werk Nederlanders uit alle standen zooveel voordeel getrokken hebben. De omstanders zongen den redenaar by het 6lot zijner rede toe: „Dat 's Heeren zegen op u daal!" enz. De pauze, welke nu volgde, leverde een aardig schouwspel op. De hitte had dorstige kelen gemaakt en de cantine werd als het ware bestormd. Overal zag men groepjes, die zich op het mos neergevlijd hadden, hun déjeuner gebruiken. Hier een troepje Harken- sche visschers, met vrouwen en kinderen in hunne eigenaardige kleedy, daar eene af- deeling van het Leger dos Hoils, verder eene Geheelonthouders-Vereeniging met blauwe en witte banier; in de nabijheid der ambulance een tiental liefdezusters, van alles kon men hier opmerken. Niet de gemakkeiykste taak had ds. P. Van Wyk Jr., predikant te Rotterdam, die na de pauze op spreekplaats No. 1 optrad om verslag te geven van de Zendingsvereenigin- gen. Is een verslag over het algemeen droog, spreker kruidde het met interessante ver haaltjes, zoodat de hoorders tot het einde aan dachtig bleven luisteren. Hoewel men zich over het algemeen in de vriendschappeiyke welwillendheid der regeeringspersonen mocht verheugen, kon spreker toch niet nalaten te klagen over sporadisch voorkomende tegen werking van ambtenaren. Hy toonde aan, dat het zendingswerk een zegen was voor mili tairen, door de oprichting van vele militaire tehuizen in Indië. Verder was het zendings werk een werk van geduld. Zoo liep deze by eenkomst langzamerhand ten einde, welke door 10,000 menschen werd bygewoond. De bezoekers kwamen met allerlei roei- en vaartuigende vélocipède en de ouderwetsche Janplezier waren ook vertegenwoordigd. Door de Holl. Spoorweg-Maatschappy wer den met de feesttreinen ruim 3000 en met de gewone treinen ongeveer 2000 personen naar het feestterrein vervoord. Het heerlykste zomerweder begunstigde dit feest, dat door de aanleggers als uitnemend geslaagd kan worden beschouwd. Gemengd Nieuw». Hedenmorgen is door de politie alhier ter beschikking van den officier van justitie te 's-Gravenhage gesteld de 20 jarige De B., die, aan toevallen ïydende, doch om aan zyne zucht tot drinken te voldoen, in don laatsten tyd niets anders deed dan bedelen en wel op eene brutale wyze, waarvan vooral de bewoners en passanten der Singels de dupes waren. Voorts is tegen twee personen, man en vrouw, door de polilie proces-verbaal opge maakt naar aanleiding eener klacht hunner geburen, als zouden zy zich aan huisvrede breuk hebben schuldig gemaakt. Eveneens tegen eene vrouw, die in beschonken toe stand een politie agent, voor een verdacht huis op post staande, verregaand beleedigde. In dien toestand lykt die vrouw geen mensch, maar een dier, en alsdan is ze tot alles in staat. Indertyd sloeg zy moedwillig eene ruit in 't gebouw der Haagscho rechtbank in, omdat haar broeder, als daartoe veroordeeld, eene gevangenisstraf moest ondergaan. Tegen den 20-jarige>n L. is door do politie procos-verbaal opgemaakt, omdat hy in dron kenschap en na ruzie met enkele leden zynor familie gehad te hebben, zyn zoon zoodanig raet do klompen heeft getrapt, dat deze, in wendig gekneusd, sedert het bed heeft moeten houden en dan ook onder geneeskundige hulp is. Eene zyner ribben moet gebroken zyn. Een stadswerker alhier heeft zich schuldig gemaakt aan poging tot verduistering, door de aan hem pas toevertrouwde bezems te willen verkoopen. Die bezems worden hem van gemeentewege verstrekt en de tyd van duur tot gebruikmaking is eene maand. Van dit feit is door do politie ook proces-verbaal opgemaakt. Zaterdagnacht omstreeks 1 uur zag de hotelhouder B. aan het Noord-Einde te Delft een ledigen landauer met 2 paarden in matigen draf den Haagweg opryden zonder beheerder, 't Mocht hem en zyn bediende gelukken het rytuig in te halen en te Delft op stal te brengen. Later vond men den koetsier met eene zware hoofdwonde op het Oude Delft liggen en 't bleek nu, dat het rytuig hier tehuis behoorde en de koetsier, die eenige jongelui had tehuis gebracht, door slaperigheid van den bok was gevallen. Te Amsterdam ontstond gister- middag een uitslaande brand in een steegje, uitloopende in de Bloemstraat. Het huis werd bewoond door den drukker \Va8moeth met vrouw en twee kinderen By hel ontstaan van den brand was de man aan zyn werk, terwyi de vrouw met hare kinderen des morgens wa^ uitgegaan. Geen der bewoners was dus thuis, zoodat het een raadsel is hoe de brand aangekomen is. Wegens de droogte brandde het geheele perceel in zeer korten tyd af. Dank zy het krachtig optreden van de brandweer, zyn de omliggende huizen gelukkig gespaard gebleven; zy bekwamen alleen wat waterschade. De inboedel was verzekerd. Volgens het „Nieuwsblad voor Nederland" is de inspecteur van politie Van Griethuyzen in zyne betrekking geschorst. Het onderzoek in zyne zaak is opgedragen aan den heer Stork, commissaris van politie in de eerste sectie. De rechtbank te Arnhem heeft den anarchist Methöfer, die terechtstond ter zake van medeplichtigheid aan de versprei ding van opruiende geschriften, ontslagen van rechtsvervolging. By broed gemotiveerd vonnis werden de feiten, aan beklaagde ten laste gelegd, niet strafbaar geacht olgens de Nederlandsche strafwet. Te Steggerda (Fr.) is de boer derij van den heer K. Bakker, met den ge- heelen inboedel, afgebrand. De oorzaak is niet bekend. Alles was verzekerd. Te Ees (Dr.) had Dinsdagmorgen omstreeks zeven uren een ontzettend voorval plaats. De landbouwerszoon E. Warringa, die voor eenigen tyd verkeering bad gehad met Rika Wenning, 23 jaar oud, heeft dit meisje, wetende dat zy alleen thuis was, door twee revolverschoten in hare woning gedood. Misschien heeft by haar, alvorens tot de misdaad over te gaan, verzocht om de lief desbetrekking, welke door het meisje, op verzoek des vaders, afgebroken was, weer te hervatten. Het zal hem niet gelukt zyn Rika daartoe over te halen. Een zilveren halsslotje, vroeger door Warringa aan Rika gegeven, werd op do tafel gevonden, dat zy, zooals men denkt, aan hem zal hebben willen terug geven. Voorts moet er eene worsteling hebben plaats gehad, hetwelk men meent te mogen afleiden uit krabben op des meisjes bloote armen. Toen moet hy de twee schoten op haar hebben gelost, waarvan één baar-achter het eene oor en 't andere haar in den schouder trof. Rika is toen naar buiten gevlucht en wilde eene achterdeur aan den zuidkant der woning weer binnentreden. Hier is zy be zweken. De vermoedelyke dader, die gevlucht was, is gearresteerd. Dat de zaak in Ees veol verontwaardiging wekt, moge blyken uit hot feit, dat de boeren aldaar gisteren eene boer vergadering hebben gehouden en daarna zyn uitgetogen om den moordenaar te zoeken. By diens arrestatie en confrontatie mot het ïyk der vermoorde was eene groote menigte op de been, welke blyken van verontwaar diging gaf. In een ooievaarsnest te Terhorne (Fr.) vindt men vyf jongen. Een zoo talryk kroost komt by steltebeen zeer zelden voor. By het bloemenplukken word het dochtertje van C. G., te Eesveen, door een ad^er in den vinger gestoken. Do geheele arm werd dik. Dadelyk werd de hulp van den geneesheer Brouwer ingeroepen. Het kind is beterende; het gevaar is thans geweken. Do politie heeft te Wittenberg een tooneelspeler in hechtenis genomen, die dit beroep meer als byzaak opvatte, maar in werkelykheid een uiterst stoutmoedig inbreker was. De gevangene, die eene bekentenis af legde, heette Kringel en was een jong man van een elegant voorkomen; hy was de zoon van een onderwyzer en onderging vroeger reeds straf wegens desertie en bedrog. Hy had er zich op geoefend met buitengewone han digheid tegen huizen op te klimmen en ven sterruiten met diamanten door te snyden. Op deze wyze ging hy te werk in het hotel van den Saksischen gezant te Berlyn en ook onlangs in de villa van den bankier Saloschin. Hy vond dezen slapend en verwyderde zich omdat hy geen geld kon vinden, terwyibyin woede over deze teleurstelling eene schan delijke verwoesting aanrichtte. Als motief voor zyne inbraken gaf hy op dat hy niet kon leven van zyn salaris als tooneelspeler, dat slechts 30 mark bedroeg. In zyne woning werd beslag gelegd op eene groote menigte kostbaarhedendiamenten, antiquiteiten en schilderyen. Zyne laatste rol was die van een politie-agent, die een in breker in hechtenis neemt. IN6EZONDE N". Biy met een doode masch. Wat waren ze blyde, die arme Plantsoen bewoners I In vele weken was er geen druppel regen gevallen en verlangend keken ze uit naar de blauwe lucht, die geen enkel wolkje vertoonde. Doch des te meer wolken hier beneden op aarde. By het minste windzuchtje vlogen ze op, die wolken van stof, en besproeiden alles aan den weg met een gryzen, verdorrenden stofregen. In de tuintjes, waar die goede menschen anders zoo aardig huis aan huis van het mooie weer konden zitten te genie ten, was het niet meer uit te houden, zoodat ze naar binnen moesten vluchten, om daar achter hunne gesloten ramen nog steeds uit te kyken, wanneer het den bevoogden autori teiten zou behagen hen uit hunne gevangen schap te verlossen. Doch dezen bleven steeds onvermurwbaar. Wat gebeurde er echter? Op zekeren dag zagen zy voorby hunne deuren gaan een wagen, die een breed spoor van water achter zich liet, een sproei wagen, wel een uit don ouden tyd, maar toch een sproeiwagen. Nu konden ze weer naar bulten; het stof was bedwongen door de groote plassen op den weg. Hoe innig dankten zy in hun hart ons waardig stads bestuur, dat eindeiyk het ambt van regenen had overgenomen. Doch hunne vreugde was kort: Twee dagen hadden ze zich verheugd over den geïmproviseerden regen, toen de wreese- ïyke mare klonk van tuintje tot tuintje: „de sproeiwagen is gebroken, er is een wiel af, we zullen morgen wel geen water meer krjjgen." En dit was zoo; want niet alleen den vol genden dag, maar zelfs weken daarna, is de sproeiwagen niet weer verschenen. Waar- schyniyk beschouwde men het breken van het wiel als een teeken, dat de regen alleen van boven mag komen en geen menschelyk werk is. Hoe het zy, wederom zitten de arme Plant soenbewoners achter hunne bestoven ruiten uit te kyken naar de lucht, doch nog steeds tevergeefs 1 J. H. H. BUITENLAND. Frankrijk. Een gewezen soldaat van het depót van discipline, Louis Murat genaamd, vestigde zich twee jaren geleden in de gemeente Bayet, by St.-Pourijain (Allier) en wist zich by de inwoners zóó gevreesd te maken, dat zy niet durfden weigeren, toen by verlangde, dat ieder gezin beurtelings hem van levensmiddelen zou voorzien. "Wie te arm was, moest eenige dagen voor hem werken. „Prins Murat" noemden hem zyne buren. Eenige dagen ge leden, zoo verhaalt de „Temps", mishandelde hy op zyne gewone ruwe manier een ouden man, „vader Court", die niet ijverig genoeg voor hem werkte. Court waagde het niet, hem aan te klagen, maar Courts zoon, een wilde strooper, besloot wraak te nemen. Hy kwam Murat tegen en schold bem uit. Murat dreigde hem met zijn knuppel, maar de ander legde zyn geweer aan en schoot hem dood. De moordenaar ging bedaard naar den veldwachter en zeide: „Ik heb het land verlost; ik heb den „prins" gedood". Toen dit bekend werd, liep het geheole dorp uit en juichte don I moordenaar toe en toen de gendarmen hem I medevoerden, deden zy hem uitgeleide en gaven hem geld en versnaperingen. En de geheele gemeente, zegt de „Figaro", heeft een verzoekschrift geteekend om aan de jury te vragen Court vry te spreken. De socialisten te Londen houden hun plan vol om eene schaduw te werpen op hetkonink- lyk huwelijk, dat daar heden gesloten zal worden. Dinsdag reeds namen zy in eene meeting in Trafalgar Square een besluit om door eene betooging langs den wog, die heden door den koninklyken 6toet zal gevolgd worden, te protesteeren tegen wat zy noemen de ver spilling van de gelden der natie. De chef der politie heeft dezen onkieschen revolutionnairen doen aanzeggen, dat hr.n eene dergelyke be tooging ten strengste verboden is en ieder© poging er toe terstond en scherp zal worden onderdrukt. De socialisten hebben echter ver klaard zich aan dat verbod niet te zullen storen. De koning en de koningin van Denemarken en de koning en de koningin van Belgie brachten gistermiddag koningin Victoria een bezoek op Buckingham Palace. Daarna ont ving de koningin bezoek van den Russiscben grootvorst troonopvolger Nikolaas, den groot hertog van Hessen, prins en prinses Hendrik van Pruisen, prins Albert van België, prins Philips van Coburg en van andere vorstelijk© personen. Te drie uren begon de garden party in d© tuinen van Marlboro House. Behalve koningin Victoria en alle leden van het koninkiyk huis, woonden de ministers, het corps diplomatique, de hofbeambten, talryke generaals endeélit© van de hooge Londensche wereld dit feest by. In het geheel waren tweeduizend gasten genoodigd. Rusland. Naar de „Nowoje Wremja" verneemt, is eergisteren te Zarskoje-Selo een moordaan slag gepleegd op den procureur-generaal Pobedonoszew, onder de volgende omstandig heden. De gewezen seminarist Chiazintow, 25 jaar oud, ziekelyk van uiteriyk en op krukken loopende, ging naar de villa van den procureur- generaal en verzocht dezen te spreken. Toen Pobedonoszew verscheen, trachtte Chiazintow hem een messteek toe te brengen, maar hy werd dadelyk door een bediende gegrepen en in eene kamer opgesloten. Er werd politie geroepen en aan deze verklaarde Chiazintow, dat hy toevallig te gelyk met zyn zakdoek zyn mes uit den zak had gehaald. Later zeide hy weer, dat hy den procureur-generaal vrees had willen aanjagen. Er is een onder zoek ingesteld. De Russische Bank voor Handelscom- missiën heeft hare betalingen gestaakt. De directeur Sliepuschkin beproefde gisteren, zich van het leven te berooven. Zyn toestand is er.istig, maar niet hopeloos. Vreenlgd* Staten. Te Chicago zal in September een pharma- ceutisch congres met eene daaraan verbonden tentoonstelling van hygiënische en voedings producten gehouden worden. Onder de rege- lings-commissie komen de volgende Neder landsche namen voor: de hoogleeraars dr. Mac Gillavry, dr. Van Iterson, dr. T. Zaayer en Van Overbeek de Meyer, verder dr. Van Hamel Roos, de heer Harmens, te Amster dam, en dr. Mulder, te Haarlem. In Zuid-Carolina (Ver. St.) is eene drank wet in werking getreden, volgens welke alle tapperyen en dranklokalen gesloten worden en het staatsbestuur den drankverkoop zelf op zich neemt. Dc Parljsclic ongeregeldheden. De wanordelykheden te Parys duren voort en nemen een omvang aan, welke voor de regeering van Frankryk gevaarlyk wordt. De lang opgekropte verbittering tegen de politie geeft zich lucht en de prefect van politie Loze is daardoor, gelyk men weet, gedwongen geworden zyn ontslag te nemen. Het is nu de vraag, of ook het ministerie zal wyken voor het straatrumoer. De minister president Dupuy ontving eene deputatie der muiters en sprak hen aan als „lieve vrienden." Dinsdag lagen in de Parysche ziekenhuizen elf gewonde politieagenten en dertig anderen werden thuis verpleegd. Hoeveel spektakel makers gewond zyn, is onbekend. De meeste bladen gaan voort, voor hen party te trekken. De „Intransigeant" ver gelekt den minister-president raet Ravachol en vindt, dat hy nog meer dan die moordenaar de guillotine heeft verdiend. Het publiek be- schermdo hic-r en daar politie-agenten, d e door zoogenaamde studenten werd aangevallen. In koffie- en bierhuizen drongen kerels binnen, die geld verlangden, zooals zy zeiden

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2